Bezuinigen Kwartjes- dagen Bekendmaking afgesloten Geheimzinnige menschen passeeren door Djibouti, Lombergiilmsü ENKABE-BESSENSAP Zijpe en Hazepoldei Polderdagl936 Z2 Aug. Thans prijsverlaging Tien kwartjesdagen van 7—17 Augustus a.s. 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent 25 cent Tandtechniek. J. KOSTER, Nog altijd geen rust en vrede Een nieuwe beweging in Ethiopië iSHl/T-EtflBEEN Roodmerk 63 cent Blauwmerk 58 cent door onze van den nienwen oogst met ENKABE-CUSTARD PUDDING GRIESMEEL ol RIJST Is In de zomermaanden EEN HEERLIJKE TOESPIJS! il. Enkabe-Bessensap 14 ct. J. pak Enkabe-Custard 15 ct. van 29 ct. voor 1 pak Enkabe-Vruchten- r gries 22M ct. 2 pakjes Enkabe-Puddlng 10 ct. van 32M> ct. voor 3 ons losse Pudding: Ananas, bitterkoekjes of rum, van 30 ct. voor 1 fl. Enkabe-Puddingsaus 18 ct. 1 pond Griesmeel 12 ct. van 30 ct. voor 3 pond Rijst van 30 ct. voor 4 pakjes Enkabe-Zeep- poeder 20 ct. 1 stuk Huishoudzeep, le soort 8 ct. van 28 ct. voor 1 pak Enkabe-Zelfwerkend Waschmlddel 14 ct. 2 stokken Huishoudzeep, le soort 16 ct. van 30 ct. voor 8 rollen Enkabe-Closet- papler, van 36 ct. voor 4 pakken Enkabe-Lucifer van 30 ct. voor 1 Enkabe-Vruchtenrol 5 ct. 2 Lolly's 5 ct. 2 ons gev. Wiener Bonbons 20 ct. van 30 ct. voor Enkabe-Slaolie: Roodmerk per fl. 55 ct. Goudmerk per fl. 65 ct. Enkabe-Limonade, p. fl. 55 ct. Enkabe-IJsbonbons, Mi p. 20 Ct. Enkabe-Vruchtenrollen, per rol 5 ct Vrnchtenschijfjes, 2 ons voor 14 ct. DE IDEALE FILM VOOR UW OPNAMEN. HOOGGEVOELIG ANTIHALO BRILLANT. Voor 6 X 9, 8 opn., 24° 45 cent Voor 6 X 9, 8 opn., 26° 55 cent Voor 6/4 X 11. 8 opn., 24° 60 cent Verder alle andere bekende merken Films, als Agfa, Kodak. Lukos, Argus, Photax, enz., enz. in prijzen vanaf 45 cent. Laat Uw films bij ons Ontwikkelen en Afdrukken. Wü halen er uit wat er in zit en soms meer. Centraal Drogist „Het Groene Kruis" J. H. VRIELINK. Hoogz. 115, Schagen Foto-technicus sedert 1911. Agent voor Anna Paulowna: A. DEKKER Jz. DIJKGRAAF en. HEEMRA DEN maken bekend, dat 1. de Grooteweg vanaf den Rijksweg Alkmaar-Nieu- wediep (te het Zand) tot den Zijperdijk van Maan dag 10 Augustus 1936 des voormiddags 6 uur tot na dere aankondiging, en 2. de Boschweg, vanaf den Keinsmerweg tot den Zij perdijk van Woensdag 12 Augustus 1936 des voor middags 6 uur tot Don derdag 13 Augustus d.a.v. des namiddags 6 uur, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, dat op het Polderfeest in de Wieringermeer te WIERIN- GERWERF gelegenheid 'bestaat tot het hebben van KRAMEN met de volgende artikelen: Rookartikelen. Fruit en suikerwerk". Visch. IJs. Tevens zal er gelegenheid zijn het PACHTEN VAN DE RIJWIEL. EN AUTOSTALLING. (Langs de straat mag niet gepar keerd worden.) Op de feesterreinen is geen con currentie aanwezig. Schriftelijke aanbiedingen wor den ingewacht voor of op 13 Au gustus a.s. aan het Raadhuis te Wieringerwerf, waar dagelijks van 912 uur inlichtingen worden ver strekt. De Feestcommissie. tot ZWARTE WOLLEN BEEN- SCHAFTEN!!! om zelf voeten aan te breien, maat 8 kost 41 ct. en ze gaan met 3 ct. per maat om laag. Machinale brei- en reparatie- inrichting „De Sterke Kous", fir ma Jaap Snor, Zuidstr. 19, Tel. 251, Den Helder. Voor Schagen bij C. de Moei, Noord. Een pracht collectie nieuwe Wolsoorten ontvangen, tegen uiterst lage prij- Manufactnren. G. SMIT SCHAGERBRUG. PETROLEUM, 4/4 cent per L. per vat, C. BRUGMAN, Schagerbrug. Tel. 14. Plantsoen Schagen Telefoon No. 128 houdt alle dagen behalve Zaterdags. Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. Aden. In Juli. ALLERLEI geheimzinnige menschen passeerden door Djibouti, ze kwa- 4 men van Ethiopië, of Aden of gin gen erheen. Eiken dag bijna kwamen er meer Italianen, waarvan sommige werk zaam hieven bij de tallooze taliaansche sche pen, die de haven van Djibouti binnen lie pen, andere spoedig verder reisden naar Ethiopië, arbeiders, ingenieurs, bankbeamb- ten. Er waren ook Italianen, die door Dji bouti ronddrentelden, zich in alle café's ne derzetten en schijnbaar niets om handen had den. Dat waren politiemannen, die een oogje hielden op hun landgenooten en zelfs hun uitlatingen nauwkeurig opnamen als ze er kans toe kregen. In mijn hotel woonde een Ethiopiër, die behalve zijn eigen taal ook vlot Fransch en Italiaansch sprak. Door toe- vallige omstandigheden vernam ik, dat ho telkosten en verteringen van dezen Ethio piër betaald werden door het Italiaansche consulaat. Deze man was dus een spion in dienst der Italianen. De geheimzinnige man, die me de merkwaardige mededeelingen had gedaan over de nieuwe strijd organisatie der Elhiopiërs, was verdwenen zonder afscheid van me te hebben genomen. Was hij terug gekeerd naar Ethiopië of was hij naar elders ver trokken? Uit Ethiopië kwamen telkens weder nieu we berichten over gevechten, die door de Italianen „aanslagen door roóvers" werden genoemd. Dit alles deed nog niet aan rust en vrede denken, al beweerden de Italianen dan ook, dat de oorlog ten einde was. Door het gaan en komen van ver schillende personen kwam het me voor, dat te Aden de leiding was gevestigd van de nieuwe beweging in Ethiopië .en dit deed me besluiten me naar /Velen te begeven, alvorens deze streken te verlaten. Er was nog een andere reden, die me wegdreef uit Djibouti naar Aden. Het klimaat te Djibouti werd met den dag onhoudbarer. Meer dan de helft der Europeanen liep met 'n zeer onaangename huid uitslag tengevolge van de vochtige warmte rond. Ik persoonlijk at en sliep eiken dag minder en steeds zwakker en vermoeider gevoelde ik me. Aden, dat om zijn klimaat een zeer slechten naam heeft, is zoo werd me verteld, oneindig veel beter dan Dji bouti. Te Aden heeft men ten minste 's nachts koelte. En het zijn te Djibouti juist de nachten, die er het klimaat zoo ondraaglijk maken, die nachten zonder een enkel windzuchtje met een drukkende, vochtige warmte, die mij belette te slapen en waar tegen zelfs een ventilator bij mijn bed weinig of niets hielp. Er bestaat tusschen Djibouti en Aden een gere gelde wckclijksche stoomvaartdienst met een klein scheepje, dat over de reis, een tocht van Afrika naar Azië, zestien uren doet. In den namiddag ben ik vertrokken en den vol genden morgen vroeg ben ik te Aden aangekomen, maar dat zeetochtje dwars over de Golf van Aden, met in het zuiden de Indische'Oceaan en in het noorden de zee-engte „Bab-el-Mandeb", de „Poort der Wanhoop"', was me een zaligheid. Als eerste-klasse-passagier -had ik het recht op de commandobrug te slapen en gedurende de geheele reis heb ik er te bed gelegen. Een brave Indische bediende bracht me er op den tijd van den maaltijd een kopje soep, want meer kon mijn maag nog niet verdragen, en later een paar zeer dunne boterham metjes met kaas en een potje thee. Om me woei een frissche koelte, de adem van de zee. Tot tegen het vallen van den avond heb ik in mijn bed op de commandobrug liggen kijken naar de groote zee meeuwen, die op breede wieken ronddreven om het schip, dat zacht gewiegd werd door de golven. Toen dc- avond viel, kwam aan den hoogen hemel de ster ren en in het zuiden hing laag boven den gezicht einder het sterrenbeeld het Zuiderkruis. In het nachtelijk duister scheen de stem der zee luider te worden en ik hoorde een vreemd lied, dat van verre kwam en bij dat. lied ben ik ingeslapen. Voor het eerst na weken sliep ik enkele uren achter elkander De biljartkampioen op jachtjs zonder elk oogenblik met een gevoel van drukkende* benauwheid wakker te worden. Kort na het opgaan van dc zon voeren we tus schen de twee voorposten van Aden door, twee machtige, dreigende rotsen, die daar opzettelijk zijn nedergelegd om Aden als uiterste bastion te dienen. Toen ik, nog steeds in bed liggend, mijn hoofd oplichtte, zag ik voor me een barre rotskust als een natuurlijke vesting. Op de reede. waar we ten an ker gingen, lagen nog enkele Engelsche oorlogs schepen, de rest der machtige vloot, die hier nog slechts weinige maanden geleden samengetrokken was. Van ergens achter rotsen, die blijkbaar een baai verborgen, stegen watervliegtuigen op. Hoog op de rotswanden waren hier en daar vestingmuren zichtbaar, doch dit waren oude verdedigingswerken, datcerend van bijna vijfhonderd jaar terug, toen d© Portugeezen hier nog lieeren en meesters waren. Van wat de Engclschen hier den laatsten tijd aan vestingwerken inrichtten is niets te zien, evenmin als men die te Gibraltar in de rotsen kan waarne men. En toch moet men aannemen, dat de En* gelschen te Aden de laatste maanden niet werke-. loos bleven. Door de veranderde machtsverhoudin gen In deze streken heeft Aden een volkomen nieuwe beteekenis gekregen. Tot nu toe was Aden niet veel meer dan een kolenstation, dat onder bestuur stond van de Britsch-Indische regeering. Thans staat het onder dadelijk bestuur van de regeering te Londen en feitelijk dus van de Engelsche admiraliteit en het Is geworden tot een nieuw Gibraltar aan den zuidelijken toegang tot de Roode Zee. Het is als een soort antwoord aan Italië tegen welks politiek in Oost-Afrika Engeland zich tot het laatste oogenblik zal verzetten. Het laatste woord in het Ethiopische vraagstuk is nog niet gesproken. Dit. wist ik reeds t© Djibouti, dit weet ik zekerder nog nu ik te Aden heb rondgekeken, het brandpunt van de Engelsche actie ten opzichte van Oost-Afrika en voornamelijk Ethiopië in het oosten, want ook in het westen, in Soedan, zit Engeland niet stil, al kan men voor- loopig niet verwachten, dat het dadelijk met de ster ke hand zal ingrijpen. Nauwelijks had ik te Aden voet aan land gezet, of ik zag bekende gezichten. De eerste, die mij groette, was de geheimzinnige man, die me korten tijd tevo ren te Djibouti zulke belangwekkende mededeelingen had gedaan over de nieuwe strijdorganisatie der Ethiopiërs. Hij bevond zich dus eveneens te Aden. Wat deed hij er? Wat zocht hij er? Vermoedelijk nieuwe bevelen en opdrachten. Even later zag ik een ander bekend gezicht, name lijk dat van een Italiaansch onderdaan uit Erytrea. Ik had hem al eenige malen te Djibouti gezien en nu moest ik hem hier tegenkomen. Nog voor ik Hotel Marina, waar ik mijn intrek wilde nemen, bereikte, werd ik voor de tweede maal gegroet en wel door een Franschman, die, naar ik ten sterkste vermoed, in Franschen geheimen dienst staat. Al deze menschen vertoefden niet zonder goede reden te Aden, dit was duidelijk. Enkele Italianen drentelden rond. Het waren muzikanten, zoo ver telde men mij later. Jawel, muzikanten. Maar eigenlijk liet mij dit alles op dat oogenblik min of meer koud. Wat meer mijn belangstelling wekte en me dankbaar stemde, was, dat er te Aden een frissche wind woei en dat er niet de neerslaan de drukkende vochtige warmte heerschte, die hét verblijf te Djibouti in deze ergste maanden van het jaar zoo ontzettend maakt. Aden heeft óver het alge meen onder de zeelieden, die uit Europa komen een slechten naam om zijn klimaat, maar ik achtte het op het oogenblik zoo iets als een aardsch paradijs. Het bleek me al spoedig, dat de hoteliers te Aden thans een gouden tijd beleven. In Hotel Marina was geen kamer onbezet, maar men richtte voor mij een salon als slaapkamer in en zoodra men hiermede gereed was dook ik weder in bed, vermoeid, uitgeput, ziek. Ik wilde niet slapen, doch slechts rusten, rusten. Slapen zou trouwens in mijn salon ook zoo goed als onmogelijk zijn geweest, want mijn kamer grensde aan de bar en was daarvan slechts gescheiden door een wand van dun hout en katoen, zoodat ik niet alleen mede moest genieten van de muziek van een luidspreker, doch ook vrijwel zonder moeite alle in de bar gehouden gesprekken kon volgen, wat mij later de prachtigste inlichtingen bezorgde. Aden is een zeer merkwaardige plaats. Dadelijk aan zee, gebouwd in een halven cirkel, zijn er een rij winkels, hotels, café's en kantoren, voornamelijk scheepvaartkantoren. Tusschen deze gebouwen en den oever hebben de .Engelschen hier een park aan gelegd met groen, dat me aan Europa deed denke'.i. Palmen ontbreken in dit park. Achter deze rij gebouwen bevindt zich een Ara bische wijk. doch de eigenlijke stad Aden, de Arabi sche stad, ligt meer in het binnenland, op een af stand van ongeveer vier kilometer, hoog in het rots gebergte in een inzinking, die vroeger misschien een krater is geweest. Deze Arabische stad, het eigen lijke Aden, dat men vanuit zee niet kan zien, heet in de wandeling „de kraterstad". Om de half-cirkel-vor- mige benedenstad verheffen zich aan alle zijden hoo- ge, schijnbaar ontoegankelijke rotsen als onneembare natuurlijke vestingen. Jawel, ik begreep het: Aden is een der sterke, ge spierde vuisten van liet machtige Britsche Rijk, dat nog niet verzwakt is, maar nog voor eeuwen levens kracht bezit. J. K. BREDERODE. TUIN BOUW. BINNENLANDSCHE HANDEL IN VROEGE AARDAPPELEN. Daar gebleken is, dat het ccnigen tijd ge leden gepubliceerde bericht, dat met ingang van 1 Augustus 1936 de geheele aardappel- handel vrij zou worden gegeven, tot misver stand aanleiding heeft gegeven, verzoekt men ons van bevoegde zijde mede te willen dce- len, dat dit bericht betrekking had op den binnenlandschen handel in vroege aardappe- len. !'j4 De regeling welke ten aanzien van den 1 uitvoer van aardappelen is getroffen, blijft onveranderd van kracht CRITIEKE NACHT VOOR AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 4 Augustus tot 's avonds o Aug. is in de Streek tuschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid critiek geweest voor het optre den yan aardappelziekte.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7