De rebbellen winnen veld ringen en BEilTIIlS Badojos sterk bedreigd O* "CLt&eri Cacfuet/ AKKERTJES Hevige vechtpartij te Oss hebben opnieuw hun muggenplaag De wijzigingen in de Rijks steunregeling voor werkloozen. Gevolgen van onvoor zichtig baden KIJKEI1 is KOOPEfl tij CLOECK Gehaktfabrikatie stopgezet Dinsdag 11 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10038 COURANT. Int. 'Telef. No. 20 Kt blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE WEDEROM VORMING VAN EEN NIEUWE REGEERING7 De ups and downs in de Spaansche burgerkrijg blijven voortduren. Volgens de allerlaatste berichten zijn het weer de nationalisten die voor- deelen behalen. De provincie Santander is geheel van „rooden" geznlverd, terwijl de belangrij ke sleutelpositie van Badajoz ernstig wordt bedreigd. Daarenboven wordt de druk op San Sebastian steeds sterker.. Scheen het gisteren alsoi de regeeringstroepen er in zouden slagen om de „witten" op dit front terug te slaan, het blijkt nu toch wel steeds duidelijker, dat Generaal Mola er in is geslaagd om zich hier goed vast te zetten en de regeeringstroepen in het nauw te brengen. De stad schijnt zelf zonder drinkwater te zitten, daar de belegeraars de toevoerleidingen hebben af gesneden. De stormloop op Badajoz blijft voortduren. Hier moeten de nationalisten een overwinning behalen, willen zij hun beide legers hereenigen en het is duidelijk dat generaal Franco er alles op zet om op dit punt een bres te slaan in de linies van zijn te genpartij. Valt Badajoz, dan kan de opmarsch naar Madrid volgen zonder vrees voor plotselinge min der gewenschte complicaties in den rug van het oprukkende leger. De worsteling om Badajoz. Een correspondent van de Temps meldt uit het gebied van Badajoz, dat het er naar uitziet, alsof de opstandelingen hier de overhand krijgen. In de af- geloopen dagen heeft de strijd nog geen beslissend karakter gedragen. Tegen het einde van de vorige week zijn echter sterke gemotoriseerde afdeelingen der nationalisten opgerukt. In de nabijheid van Zaffa, dat op 80 K.M. van Badajoz ligt, is een der gemotori seerde afdeelingen in botsing gekomen met regee ringstroepen. Deze laatsten beschikken slechts over een stuk geschut, dat reeds dadelijk onbruik baar werd. Na eenigen strijd moesten de regeerings troepen toen vluchten. Toen de vluchtelingen in de stad terugkeerden was daar groote opwinding ont staan. Men nam onmiddellijk maatregelen om de verdedigingswerken te versterken en barricades op ,te richten met zandzakken. Het is toen tot bloedige incidenten in de stad zelf gekomen. In de kazernes bevonden zich nl. ongeveer 240 man der guardia civil, die ontwapend waren. Des avonds waren officieren der regeeringsstrijdkrach- ten met eenige manschappen en twee machinege weren voor de kazerne verschenen, waar zij zouden hebben verklaard, dax de nationalisten zich nog slechts op enkele kilometers van de stad bevonden. De mannen der guardia civil hadden daarop uit schuilhoeken verborgen wapens te voorschijn ge haald en het vuur op de regeeringstroepen geopend. In de geheele stad had de opwinding zich verspreid, yan balkons en daken zou op de regeeringstroepen zijn geschoten en eerst na een gevecht van ver scheidene uren zouden deze in de stad weer de over hand hebben kunnen krijgen. Bij het aanbreken van den morgen zou alleen de kazerne nog stand ge houden hebben. Met pantserwagens en granaten werd deze aangevallen. Tegen tien uur werd de witte vlag op het dak van de kazerne geheschen, nadat de commandant en 26 man in den loop van den nacht gesneuveld waren. Hoe willen de opstandelingen Spanje or- ganiseeren? Kolonel Franco verklaarde in een interview, dat indien de „Witten" winnen, Spanje georganiseerd zal worden op gelijke wijze als Portugal, Italië en Duitschland. Het leger treedt op als geneesheer om Spanje van den dood te redden. Zoo noodig zal een militaire dictatuur worden ingesteld. Wederom een nieuwe regeering? De opmerking, welke wij gisteren maakten over spanningen in de officieele Spaansche regeering, vin den bevestiging in berichten uit Parijs, welke mel den, dat de regeering Giral gisteren is afgetreden. De leider van den rechtervleugel der socialisten, Prieto, zou een nieuw kabinet hebben gevormd. Ook uit Barcelona komen mededeelingen, die wei nig bemoedigend zijn voor de regeering. Het vakver bond en het Iberisch-anarchistenverbond zijn in con flict geraakt met de naar hun meening te verburger lijkte Catalaansche regeering, en verder met de ci viele garde, die voor een deel opdracht heeft gekre gen, den anarchisten en vakverenigingen de kort geleden verstrekte wapens weer af te nemen. De le den van het. vakverbond en de anarchisten zouden van hun leiders instructie hebben ontvangen, op ie der te schieten, die hun de wapens weer zou willen afnemen. Dit alles ziet er voor de regeering niet zoo Heel erg goed uit. Er is geen gevaarlijker vijand dan on- eenigheid in eigen gelederen. Natuurlijk is het niet onmogelijk, dat de bedreiging door den gemeenschap- pelijken vijand voldoende bindkracht heeft om ten slotte één krachtig front te blijven vormen, maar vertrouwen scheppen scheppen dergelijke onderlinge geschillen niet. Dnitsche vliegtuigen geconfiskeerd? Naar het D.N.B. meldt, heeft de Spaansche regee ring enkele vliegtuigen der Lufthansa, die de verbin ding tusschen Madrid en Alicante onderhielden, ge- confisceerd. Protest van de Heilige Stoel. De Heilige Stoel heeft bij de regeering van Spanje op energieke wijze geprotesteerd tegen de heilig schennis die is bedreven tegen de kerken en de ge- loovigen. Het protest wordt gepubliceerd door de „Os- servatore Romano". Het blad merkt, naar aanleiding van het protest op, dat men de Spaansche regeering weliswaar niet verantwoordelijk kan stellen voor alle excessen, maar dat men toch had mogen verwachten, dat zij pogingen in het werk zou stellen deze tegen te gaan. 21 Italiaansche vliegtuigen naar Marok ko? Van alle kanten komen berichten binnen, dat 21 Italiaansche militaire vliegtuigen in Marokko zou den zijn geland om de luchtmacht der opstandelingen te komen versterken. Uit Tetoean meldt men dat daar inderdaad 21 vliegtuigen zijn geland, doch dat dit Spaansche wa ren. In Rome noemt men de beschuldiging dat Italië vliegmachines zou hebben geleverd aan de nationa listen, belachelijk. Portugal wenscht waarborgen. De Britsche zaakgelastigde te Lissabon is in een onderhoud met den Portugeeschen minister van bui- tenlandsche zaken op de hoogte gesteld van de hou ding van Portugal ten opzichte van het Fransche voorstel inzake non-interventie. Men meent te weten dat Portugal in principe met het voorstel instemt, doch in een voorafgaand onderzoek zou wijzen op de volgende punten: le. de noodzakelijkheid dat ook de Sowjet-Unie aan het accoord deelneemt; 2e. de internationale Tanger-zone moet door de Spaansche belligerenten geëerbiedigd worden; 3e. de territoriale onschendbaarheid van Portugal moet gewaarborgd zijn, ingeval het communisme in Spanje aan de macht komt. In dit geval wenscht Portugal bepaalde waarborgen van Frankrijk en En geland. Iets goeds, wordt nagebootst. Voor de "AKKERTJES" is dat nu wel vleiend, maar voor U Is dat gevaar lijk, let daarom goed op, dat Ge werkelijk "AKKERTJES" krijgt. Dan weet Ge, dat Ge het bijzondere poeder inneemt, dat Uw pijn, koorts, griep en Uw onbehaaglijkheid verdrijft. Dit merk is Uw waarborg van echtheid! [Nederlandsch Product - Recept van Apd Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 cU (AKKER- CACHETS) Apotheker Dumont Loodscommissaris te Maassluis gearresteerd HET RIJK VOOR EEN BEDRAG VJ f 2500 benadeeld. Maassluis, 10 Ang. Terzake van fraudu leuze handelingen, als gevolg waarvan voor zoover men tot dusver heeft knnnen vaststellen het rijk voor een bedrag van f 2500 is benadeeld, is de commissaris van het loodswezen, de heer C. S. gearresteerd. De heer S. is ter beschiking van de ju stitie te Rotterdam gesteld. Twee families slaags Jong- mensch loont een messteek op. Gisteravond omstreeks tien uur heeft in de Arendsvlucht te Oss een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen de familie S. en van G. Er was ruzie ontstaan door het uitleenen van een dekkleed dat door de familie van van G. was ter leen gegeven. Toen mej. van G. zich gisteravond naar den heer S. begaf om het kleed terug te krijgen, werd niet onmiddellijk aan haar verzoek voldaan. Een korte woordenwisseling volgde, waarna mej. van G. naar huis terug keerde. Niet lang daarna bracht de heer S. persoonlijk het kleed naar van G. terug. Hierbij kwam het weer tot woorden, nu tusschen de heer van G. en de heer S., en al dra waren zoo goed als de beide heele families aan het krakeelen Het bleef niet bij woorden. ~Er ontstond een handgemeen, waarin zoowel tusschen het zwakke als het sterke geslacht rake klappen werden uitgedeeld. Be zoon van den heer S. merkte plotselingdat hij door n scherp voorwerp in de borst was getroffen hij vluchtte daarop z'n woning binen. Kort hierna trokken beide families zich terug in hun woningen. Be 20-jarige S. had intus- schen het bewustzijn verloren. Telefonisch werd de gemeentepolitie gewaar schuwd die zeer spoedig ter plaatse was en een onderzoek naar het voorgevallene instelde. De politie vond termen om over te gaan tot aan houding van den 21-jarige van G. die naar het politie-bureau werd overgebracht. Hier werd hem een verhoor afgenomen. Hij ontkent echter alle schuld. Het scherpe voorwerp had ook zijn sporen achtergelaten in de kleeren van de doch ter van S. welke danig gehavend waren. Dr. Wassmann, die den jongen S. geneeskundige hulp verleende, constateerde twee steekwonden in de borst en een in den arm. Om half elf was bii den gestokene het bewustzijn nog niet teruggekeerd. DE BIOLOGEN KRIJGEN HELAAS GE LIJK MET HUN VOORSPELLING. Tegelijk met het fraaie zomerweer heb ben de befaamde muggenlegers op den Af sluitdijk en omstreken hun rentrée, zij het ook een minder joyeuse, gemaakt na zich sedert Juni van dit jaar niet meer te hebben vertoond. De van biologische zijde gedane voorspelling, dat de chyronomus, alias tendi- pes plumosus, of hoe men ook deze mug on der haar ruim 3000 soortgenooten moge noe men, (zooals bekend schonk Prof. Dr. J. C. H. de Meijere zijn sedert een 40-tal jaren bijeen gebrachte standaardcollectie, bestaande uit niet minder dan 3271 sooAem, onlangs aan het Zoölogisch Museum der Gemeente Am sterdam) in Augustus zou wederkeeren, is dus bewaarheid geworden. Een nieuwe generatie der chyronomus heeft dus thans het levenslicht aanschouwd en beijvert zich het mensch en dier zoo lastig te maken als eens hare, inmiddels overleden, uitgebreide familiekring dit deed. En dat juist nu het touristisch verkeer over den Afsluitdijk ongekende afmetingen heeft genomen. Evenwel behoeven de automobilisten zich niet te la ten afschrikken om hun voorgenomen tocht over den Afsluitdijk, zeldzaam product van Holland's mach tig waterbouwkundig kunnen, te volbrengen. Men bescherme slechts den radiateur met een een voudig stukje horrengaas, opdat koeling mogelijk blijve en de tankstations aan beide zijden van den Afsluitdijk wasschen gaarne Uw ruit even schoon, in dien de muggenbrei U het uitzicht ontneemt. Ove rigens kwam men hiervoor heden nagenoeg handen te kort, doch en file wachtten de auto's gelaten hun beurt af. In de bestrijding van den muggenplaag is men tot dusverre nog niet ver gekomen. De gaskaarsenproef is, zooals bekend, een totale mislukking gebleken. Op geheel andere wijze, echter zonder gebruik te ma ken van gassen, wil men thans trachten de nu aan gekomen legers ten gronde te richten, waarover na der bericht volgt, zoodra deze proeven tot directe bestrijding zullen zijn genomen. Vogels en visschen als verdelgers. De natuurlijke verdelgers, t.w. de visschen in het IJsselmeer, die het kwaad in den kiem reeds smoren door de op het water drijvende larven op te peuzelen, hebben tot dusverre het meeste succes bij de bestrij ding gehad. Hun aantal is thans echter nog te klein om hierbij zichtbaar effect te kunnen sorteeren. Een machtige bondgenoot hebben de baarzen echter ge kregen in de spreeuwen, welke zich in dichte drom men op den afsluitdijk hebben genesteld, om, waar de mensch faalt, de visschen in hun strijd bij te staan. En al sneuvelen er op deze wijze weliswaar millioenen muggen, er blijven er helaas nog te veel over om van een merkbaar resultaat te spreken want, evenals ook enkele maanden terug, ligt ook thans een dikke larvenbrei aan den voet van den af sluitdijk op het IJsselmeerwater gestadig aan nieuw leven uit te braken. Horrengaas is thans weder een gewild artikel en het personeel der tankstations lacht in zijn vuistje. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam WETHOUDERS VAN GROOTE GEMEEN TEN BERAADSLAGEN. De wethouders voor de sociale aangelegen heden der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem hebben giste ren ten stadhuize te Amsterdam, onder voor zitterschap van wethouder F. van Meurs, een conferentie gehouden over de door den mi nister van sociale zaken aangekondigde wijzi gingen in de rijkssteunregeling voor werkloo zen. Naar aanleiding van de gevoerde beraad slaging werd eenstemmig besloten, telegra fisch den minister van sociale zaken te ver zoeken op zeer korten termijn een onderhoud aan de gezamenlijke wethouders toe te staan. Jongen verdronken. Het vierde slacht offer in dit seizoen op dezelfde plaats. Oostvoorne. Omstreeks half vijf is gistermiddag in de Kruiningerhors dus niet aan het officieele badstrand de 15-jarige W. Verhagen uit Rotterdam verdronken. Zijn zwager, die zelf een goed zwemmer is, dook hem eenige malen na, doch slaagde er niet in den drenkeling boven te brengen. Dit is het vierde slachtoffer van dit seizoen, dat ondanks de vele waarschuwingen en borden wegens het gevaar ter plaatse is verdronken. Geen goed product. De correspondent van het Hsbl. meldt uit IJmuiden dat de fabriek aan de zuidzijde der Visscbersbaven te IJmuiden, welke in opdracht der Regeering een groote hoeveelheid gehakt in blik moet vervaardigen reeds ruim twee weken stil ligt. omdat gelijk gemeld, een deel van het geleverde gehakt niet voldoet. Er moeten nog ongeveer 60 a 70.000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel van de fabriek heeft ontslag gekregen. De geheele order die een mil- lioen blikken zou bedragen is nog niet uitge voerd. Naar men ons mededeelt is de directie van de fabriek thans met een nieuw procédé be zig, dat aan den Minister van Sociale zaken zal worden voorgelegd. INTREKKING VAN DE HUURTOESLAG De Amsterdamsche federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen heeft het navolgende telegram aan den minister van sociale zaken verzonden: „De Amsterdamsche federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen sluit zich aan bij het protest van de Nederlandsche bond van toon kunstenaars tegen de intrekking van de huur- toeslag onder gelijke argumenteering „die ook geldt voor de Beeldende Kunstenaars.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1