Van het Olympisch front Prachtige j der Hollanders Vier maal ging de NederL driekleur omhoog KIJKEI) is K00PEI1 bu CLOECK Een prachtige zwemprestatie Onvergetelijke momenten Jopie Waalberg vierde Woensdag 12 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10039 Peru trekt zich terug TWEEMAAL KLONK HET WILHELMUS. Viermaal is gistermiddag de Nederlandsche drie kleur omhoog gegaan: voor het eerst in deze spelen werd onze nationale vlag aan den hoogsten mast ge- heschen. Tweemaal klonk het Wilhelmus. Van Vliet was de eerste Nederlander wien deze eer te beurt viel voor zijn overwinning in den 1 K.M. rit tegen het horloge. De Nederlandsche wielrenners en zwemmers wa ren allen aanwezig, die Van Vliet, terwijl ze met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden, hartelijk toe juichten. Even tevoren was onze wielerkampioen reeds op het podium verschenen voor de huldiging van de winnaars in den 1 K.M. sprint wedstrijd, waar in hij de tweede plaats bezette. Daarna ging de Nederlandsche vlag weer omhoog ter eere van de 2e prijswinnaars in den tandemwed strijd Ooms en Leene. Maar het hoofdmoment voor Nederland was toch wel de ceremonie protocolaire voor de 100 meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek met terzijde de dames Campbell (Argentinië) en Arendt (Duitschland) werd een hartelijke ovatie gebracht. De Nederlanders op de deélnèmerstribune riepen in spreekkoor: „Holland spreekt een woordje mee." Het Wilhelmus werd beide malen door de aanwe zige Nederlanders meegezongen, maar doordat het tempo, waarin het muziekcorps ons volkslied speel de, veel te snel was, kostte dit groote moeite. Het waren desniettemin voor ons land in het ge heel bezette stadion onvergetelijke momenten. Uit alle nummers. B e r 1 ij n. In verband met de beslis sing van de F.I.F.A-, volgens welke de voet bal wedstrijd Peru—Oostenrijk moest worden overgespeeld, heeft de Peruaansche ploeg zich uit alle nummers teruggetrokken. ONTSTEMMING IN PERU Over de beslissing van het Olym pische Comité Lima (Peru) Geheel Peru is verontwaar digd over de beslissing van het Olympische co mité te Berlijn. In de hoofdstraten werden pro testmeetings gehouden en de havenarbeiders weigeren Duitsche schepen te laden of te los sen. De Duitsche kolonie in Peru heeft eveneens geprotesteerd en verklaard dat Duitschland hier in geen schuld treft. DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN. De Hollandsche vier met stuurman plaatste zich in de finale. Gistermiddag zijn op de Regatta-baan in Gruenau de Olympische roeiwedstrijden aangevangen met de series voor het nummer 4 met stuurman. In de eerste serie startte de Hollandsche Nereus 4 en deze wist op de eerste plaats in zijn heat beslag te leg gen, waardoor hij in de finale komt. TURNEN DE i x 200 METER ESTAFETTE VRIJE SLAG HEEREN. Nieuw Olympisch- en wereldrecord van Japan. Berlijn. Het resultaat van de finale van het nummer 4 x 200 meter vrije slag estafette heeren luidt: 1. Japan 8 min. 51.5 sec. (nieuw Olympisch- en wereldrecord): 2. Vereenigde Staten, 9 min. 3 sec.; 3. Hongarije 9 min. 12.3 sec. (nieuw Europeesch re cord); 4. Frankrijk 9 min. 18.2 sec. (nieuw Fransch record); 5. Duitschland 9 min. 19 sec. (nieuw Duitsch record); 6. Engeland 9 min. 21.5 sec.; 7. Ca nada 9 min. 27.5 sec.; 8. Zweden 9 min. 3-1.5 sec. De Amerikaan Wlieeler in een onbetispelij- ken handstand op den brug Het resultaat van den turnlandenwedstrijd is, dat Duitsch land kampioen is geworden, waarna volgen: ZwitserlandFinland en Tsjecho Slowakije. EEN ONDERHOUD MET DEN PRESI DENT VAN HET NEDERLANDSCH OLYMPISCH COMITÉ. UITSTEKEN DE ORGANISATIE. Berlijn, Woensdagmorgen (Bijz. Dienst A.N.P.) Nog enkele dagen en de spelen der elfde Olympiade zullen tót "liet verleden behooren. Vele actieven en officials zijn reeds vertrokken, de athleten zijn klaar, het einde van hockey- en voctbaltournooi is in zicht. Schieten, worstelen, gewichtheffen, wielrennen, kano sport, vijf kamp, dat behoort alles tot het verleden Alleen de zwemsport viert nog hoogtij, de roeiers zijn nog bezig en de ruiters besluiten der traditie ge trouw, de spelen. In verband met bovenstaande heeft een verslagge ver van het A.N.P. zich gewend tot den president van het Nederlandsch Olympisch comité, Mr. A. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye, en hem zijn meening gevraagd over enkele punten, betrekking hebbend op het verloop der spelen en in het bijzonder inzake de tot nu toe verrichte prestaties der Neder landsche equipe. De verslaggever vroeg den N.O.C.-president in de eerste plaats naar zijn meening over de organisatie „Mijns inziens, aldus de heer Schimmelpenninck, is de organisatie te Berlijn uitstekend, zooals dat ook reeds bij de winterspelen het geval was. Alles heeft een regelmatig verloop, de programma's wor den op tijd afgewikkeld. Mijn indruk is, dat het organisatiecomité de materie volkomen beheerscht. Er zijn natuurlijk wel onvolkomenheden. Een voor beeld moge hier genoemd worden, n.1. dat men zoo laat de definitieve samenstelling van het programma voor den volgenden dag verneemt. Maar overigens, alles loopt perfect wat ik van de andere leden van het internationaal Olympisch comité heb gehoord, zijn zij ook zonder uitzondering tevreden." „Bent U niet bevreesd", vroeg de persver tegenwoordiger, „dat de spelen langzamer hand een te uitgebreid karakter gaan aanne- nemen?" „Inderdaad", luidde het antwoord, „er dient ernstig voor gewaakt te worden, dat deze zaak niet te groote pi'oporties gaat aanne men. Er is ongetwijfeld een streven waar te nemen telkenmale beter, uitgebreider, groot- scher voor den dag te komen. Daar schuilt 'n gevaar in en zeker zal deze aangelegenheid een punt van nadere besprekingen in het I.O.C. uitmaken. Men moet zich hoeden voor een overladen programma, het is reeds onmo gelijk om maar de helft van de wedstrijden te zien. Dat komt vooral ook, omdat alles in een tijdsbestek van 16 dagen moet zijn beëin digd. Op deze wijze wordt het vermoeiend voor iedereen, voor de actieven, voor de lei ders en voor de toeschouwers niet het minst. Ook het aantal demonstraties zal m.i. in de toekomst moeten worden beperkt." „Weet u, wat vooral opmerkelijk is. De belang stelling is in vergelijking met vorige Olympische Spelen nog steeds stijgende. Men mag de waarde der Spelen niet overschatten, maar toch ook niet kleineercn. Want dat daarvan een groote invloed ten goede ook in ideel opzicht, uitgaat, is volgens mijn persoonlijke meening, een niet te ontkennen feit. En ook dè sportieve prestaties blijven zich in stijgende lijn ontwikkelen, kijkt u alle nieuwe re cords maar eens na". Ook de prestaties der Nederlandsche equipe kwamen ter sprake. „Ik heb", aldus de N.O. C.-voorzitter, „het grootste respect voor de ver richtingen van onze landgenooten. Drie gou den medailles zijn reeds in ons bezit, twee zilveren, zes bronzen, het is wat moeilijk te realiseeren. En dan te bedenken, dat we mid den in de zwemwedstrijden zitten, dat onze ruiters ook nog aan de beurt komen en wie weet wat onze boksers en roeiers doen? De a'thletiëk is prachtig vooruitgegaan, met onze schermers wordt rekening gehouden, dat hoorden we nog dezer dagen een bekend bui- tenlandsch deskundige vertellen, de wielren- ners hebben pech gehad maar niettemin ou der gewoonte voor de noodige medailles ge zorgd, het kanosucces is niet te ontkennen, en ook van de andere takken van sport mo. gen de resultaten voor ons kleine landje meer dan bevredigend worden genoemd". Tenslotte vormde de spelen te Tokio nog een on derwerp van het gesprek. „Tokio is heuscli niet moeilijker te bereiken dan Los Angeles", was de meening van den heer Schim melpenninck. „Maar Berlijn is toch wel wat dichter bij. In principe zullen we vanzelfsprekend deelne men en we zullen zoo spoedig mogelijk met de voor bereiding dienen te beginnen. Maar uit den aard der zaak zald e ploeg niet zoo groot kunnen zijn als thans het geval is. Wat een heel groot bezwaar is, is, dat de deelnemers zoo lan gen tijd van huis zijn. Men mag toch wel op drie maanden rekenen. Dat zal wel moeilijkheden met de amateursbepalingen meebrengen. Ik ben overi gens er van overtuigd, dat ook Japan alles en alles in het werk zal stellen om de organisatie onberis pelijk te doen verloopen. Maar ook hier schuilt weer het gevaar, dat hef te grootsch zal worden aange pakt. Daarom was ik persoonlijk voorstander om een klein land in 1940 de Spelen te laten organisee- ren, dan zou men zeker van vereenvoudiging zijn geweest", aldus besloot de voorzitter van het Neder landsch Olympisch Comité het onderhoud. Een verrassing bij het zwemmen vormde de HongaarCsik, die op meesterlijke wijze de Japansche en Amerikaansche recordhouders achter zich liet. Hierboven zien wij den nieu wen Olympische kampioen en verder hoe zijn vrouw deelt in de behaalde zeget De twee Amerikaansche hardloopsters in de 4 maal 100 meter estafetteStephens en Arden uiten hun vreugde over de behaalde zege. Het laatste zwemnummer gistermiddag bestond uit de finale 200 meter schoolslag, waarvoor aan den start kwamen Storey (Engeland), Jopie Waalberg, ^Nederland), Soerenscnn (Denemai'ken), Hoelzner (Duitschland), Kastein (Nederland), Mayehata (Ja pan), en Genenger (Duitschland). Direct na den start lag Jopie Waalberg iets voor, maar de Engelsche Storey zwom da eerste 50 meter in prachtigen stijl en keerde als eerste. Op de tweede 50 meter kwam Mayehata naar voren en nu ontspon zich een hevige strijd om de leiding tusschen de Ja pansche en Martha Genenger, welke laatste natuur lijk harstochtelijk door haar landgenooten werd aan gemoedigd. Jenny K'asleih lag'tóen reeds laatste, terwijl Jopie Waalberg prachtig partij gaf aan Storey en Soeren- sen. Op 100 meter keerde Mayehata als eerste, op den voet gevolgd door Genenger. Dit kleine ver schil bleef ook op do volgende 50 meter bewaard. Jopie Waalberg hield moedig vol, doch tenslotte ging Soerensen haar op de alatste baan beslist voorbij, terwijl de A.D.Z.-zwemster tegelijk aantikte met de Duitsche Hanni Hoelzner. Mayehata was eerste ge worden. Met deze vierde plaats in de finale van Jopie Waal berg ma# Nederland in dit nummer buitengewoon tevreden zijn. DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN Engeland Olympisch kampioen in de zesmeterklasse. Kiel 11 Aug. (bijz. dienst A.N.P.) De wed strijdleiding heeft heden vergaderd ter behan deling van de binnengekomen protesten in de zesmeterklasse en in de achtemeterklasse. Na langdurige beraadslaging werd besloten Zwit serland in de zesmeterklasse geen enkele punt toe te kennen. Olympisch kampioen in deze klasse wordt nu Engeland voor Noorwegen en Zweden. Een beslissing in de ach tmeterklasse is nog niet genomen. De wedstrijdleiding heeft ter be handeling van de protesten de filmopnamen opgevraagd uit Berlijn, welke door de makers van de groote Olympische film vanuit een balou captif te Kiel zijn vervaardigd. Van deze film hangt dus af of er al dan niet een beslissings- race noodig zal worden geoordeeld. Twee Deensche zwemsters over de Groote Belt. Kopenhagen. Een prachtige prestatie heeft de 17-jarige Deensche zwemster Jenny Neumersgaardt geleverd, door de Groote Belt over te zwemmen. Des murgens voor zeven uur al startte de zwem ster van de noordpunt van het eiland Langeland en kwam des middags om vier uur in Koersoer aan land. Zij heeft dezen in rechte lijn 21 k.m. metende afstand afgelegd in rond negen uur, waarmede zij het Deensche lange afstand zwemrecord op haar naam bracht. Zij heeft zich echter slechts kort in het bezit van dit record mogen verheugen. De nieuwe houdster van dit record werd de Deensche zwemster Johanne Kraghk, died en 25 km langen afstand tusschen het eiland Moen en het eiland Seeland in den tijd van 13 uur aflegde. Beide prestaties werden onder gunstige weers- en windomstandigheden geleverd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5