Onze gelukkige zwemsters. Morgen de laatste dag Spor t-agenda voor Zondag* Het geval-Peru* De huurtoeslagen Dames Corset Specialiste Firma G. de Waard De Bilt seint BEKENDMAKING Verbouw verbod Odenwalder Blauen Laatste der pioniers-pelsjagers gestorven 4 min. 36 sec. een nieuw Olympisch' record had ge- "\estigd, klonken do juichkreten opnieuw. Duitsch- land bleek 0.8 sec. na Nederland te zijn aangekomen. Alïierika, dat in den eindstrijd geen rol meer speel de, werd derde in 4 min. 40.2 sec. De andere ploegen lagen ver achter. Hongarije cn Canada tikten tegelijk aan in den tijd van 4 min. 48 sec. Zesde was Enge land met 4 min. 51 sec., terwijl Denemarken op de laatste plaats eindigde. Uit de tijden blijkt, dat Rie Mastenbroek de laat ste 100 meter in 1 min. 6.1 sec. zwom, terwijl ze Olympisch kampioene werd in den tijd van 1 min. 5.9 sec. Gisela Arendt maakte een tijd van 1 min. 6.6 sec. HET PROGRAMMA DER SLUITINGS PLECHTIGHEID. Het programma van de sluitingsplechtigheid der Olympische Spelen 'is thans gepubliceerd. Zij zal worden ingeleid om 19.20 uur door de „Olympiafan- fare" van Paul Winter. Onder de tonen van de Moel- lendorfer Parademarsch, zal dan de stoet der deel nemers met de diverse nationale vlaggen het Sta dion binncnmarcheeren. Daarop houdt de president van liet I.O.G.. graaf de Baillet Latour, de slottoe spraak. Gelijktijdig zullen dan op het mededeelin- genbord de woorden van baron de Coubertin verschij nen: „Moge de Olympische Vlam alle geslachten ver lichten tot heil van een steeds liooger strevenden, moediger en reiner menschheid". Het strijken der Olympische Vlag zal worden voorafgegaan door het Opferlied van Beethoven, uit te voeren door het Olympisch Symphonieorkest en den Rijksbond van gemengde koren. De vlaggen der deelnemende landen zullen door meisjes worden bekranst, waarna zij er het Olympisch herinneringsinsigne aan zullen hech ten. Koor cn orkest zullen dan 't „Vlaggenafscheid" van Hoeffncr ten gehoore brengen en dan zal de Olympische Vlag worden gestreken onder saluutscho ten van de artillerie. Na een minuut plechtige stilte zal de Olympische klok luiden. Na een trompetsignaal zal de Olympi sche vlag nan de hoede van de stad' Berlijn worden toevertrouwd, waarbij het woord zal worden gevoerd door den burgemeester van Los Angelos, den presi dent van het I.O.C. en den staatscommissaris van Berlijn. Tot besluit van do plechtigheid speelt het Olym pisch Symphonie-orkest den „Olympat-ausklang' van Hoeffner. Op hei mededeelingenbord verschij nen de namen van Duitschland, Griekenland en Japan, als organisatoren van de elfde, eerste en twaalfde Olympische spelen. Op hetzelfde oogenblik gaan aan de overwinnaarsmasten de vlaggen van deze landen omhoog en een stem klinkt: „Ik roep de jeugd der wereld naar Tokio". Een lied van het koor, dat in gemeenschappelijk gezang overgaat, volgt hierop. Tijdens de laatste strophc luidt de Olympische klok. op welk teeken de vlaggen van alle landen worden ingehaald. En de nog gelukkiger Ma Braun. Berlijn. Van de drie overwinningen, welke onze zwemsters bij de Olympische Spelen hebben be haald, was die in dc 4 maal 100 meter estafette wedstrijd toch wel de mooiste. Men voelde het in de dol-gelukkigc Ilollandsche kolonie in het zwem- stadion zoo aan: wanneer een team wint is dat in hoogere mate een zege voor een land dan een in- dividueele prestatie. Ma Braun zag haar levens droom vervuld. Ze was haar ontroering haast te machtig, toen ze op haar meisjes toekwam. Haar eerste woorden waren: „Kinderen het was prach tig. Je hebt gevochten, gevochten voor je land". Van alle kanten werd Mevr. Braun gelukge- wcnscht. Men wist het, dat zij er al jaren naar heeft gestreefd om dit resultaat met haar meisjes ta behalen. Hetgeen was bereikt, had haar reeds zeer gelukkig gemaakt, maar, zoo vertelde ze ons. .dit moest er nog bijkomen. In Amsterdam waren we derde, in Los Angelos eindigden we op de tweede plaats en nu zijn we de eerste. Steeds heeft Amerika de overwinning behaald, maar ditmaal heeft het voor Holland de vlag moeten strijken." „Was u bang," zoo vroegen we verder, „dat wij niet zouden winnen?" „Ik heb doodsangsten uitgestaan. Dc Duitschers spraken nergens over, maar ik wist, dat ze met De Nederlandsche da mes estafette-ploeg, welke op de Olympi sche zwemwedstrijden te Berlijn het kampi oenschap behaalde. V.L n.r. Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Tinl Wagner en Jopie SeL bach. alle. macht zouden trachten ons te kloppen. En ze gaven zichzelf een goede kans, daarvan ben ik over tuigd". Gisela Arendt heeft zichde laatste dagen fit gehouden Ze is zelfs om zich te sparen niet in de serie 4 maal j00 meter vrije slag uitgekomen. En men moet er vooral rekening mee houden", zoo vervolgde mevr. Braun, „dat onze zwemsters de laatste dagen heel veel gezwommen hebben. Bedenk wel, dat het toch een groote handicap was, dat Rie en Tini des morgens nog in de 400 m. vrije slag zijn uitgekomen, een heel zwaar nummer. Maar deson danks hebben alle meisjes zich tot het uiterste ge- gegeven. O, ik ben zoo trotsch op ze. Toen verschenen de dappere zwemsters in haar trainingscostuum. Opnieuw ondernamen de fotogra fen een run op het viertal, die weer moesten po seeren, ook voor tal van Nederlandsche amateurs, die zich dat buitenkansje niet wilden laten ontgaan. „Toe ma Braun, klonk het van alle kanten, gaat u er nu ook bij op. Maar mevr. Braun weigerde. „Zij hebben gezwommen voor ons land, ik ben al voldoen de beloond". En verteederd voegde ze er aan toe: „Kijk nu de meisjes eens aan. Dc oudste van haar, Jopie Selbach is pas 19 jaar. En zij zijn het, die den naam van Ne derland op zoo'n schitterende 'wijze voor de geheele wereld hebben hooggehouden." „Het is nu uw groote dag, mevr. Braun," merkten we op. „Ja, dat is het, welk een verschil met Los Angelcs, toen ik diep in de put zat. Vaak moet ik nog aan die moeilijke dagen denken, toen zus ernstig ziek lag en alles ons tegenliep. Maar vandaag is het zoo mooi. Nu nog de 400 m. vrije slag en dan is het afge- loopen. De uitnoodigingen om hier nog eens te zwem men tijdens den Erdteilstaffel" kunnen we niet aan nemen. Onze meisjes hebben genoeg, meer dan ge noeg gedaan." Toen ontvluchtte mevr. Braun met haar viertal de drukte. Want steeds weer kwamen de fotografen op dagen en het aantal autogrammenverzamelaars nam zulk een onrustbarenden vorm aan, dat de Holland- sche zwemsters er haast verlegen onder werden. Uitspraak van het eere-gerecht van het I.O.C. Berlijn Het internationale Olympische co mité deelt mede: „In verband met het vertrek van het Peru- aansche Olympische team en in verband met de ontvangst van een door den voorzitter van het Peruaansche Olympische team aan het I.O.G. gericht schrijven heeft het eere-gerecht een on derzoek ingesteld naar de motieven van het ver- liet is nogal een stille dag die voor de deur staat: stil in onze omgeving dan, wat sportgebeurtenissen betreft. Want zoo ooit een tijdvak intens medeleven met de sport heeft beleefd dan is het toch wel juist deze tijd van 1 tot 16 Augustus, de periode waarin t.j Berlijn dc geweldige Olympische Spelen worden gehouden. Om tot onze omgeving terug te keeren, moeten we wederom aanvangen met do Wielersport De Wieringcr haan draait weer. De directie heeft blijkbaar bedacht dat, nu het weer ecnigszins con stant goed is, de schade wat ingehaald moet wor den en schreef daarom wederom een aardig pro gramma uit, waarvan als steeds een groote koppel wedstrijd de hoofdschotel vormt. Als attractie zal het echtpaar Wammers met staal tjes van motorkunst aan den middag luister bij zetten. Voetbal. Zelfs wanneer we ons nog nauwgezet over Hol- land's Noordkop lateu gaan, ontdekken we weinig voetbalnieuws. Alles is nog in ruste voor het begin van de alles overheerschende competitie op 13 Sep tember. Wat voor enkele jaren niet mogelijk leek, is nu reeds goeddeels tot een feit geworden: ten gunste van de zomersporten is er nu een vrij aardige zomerrust bij het voetballen bereikt. In algemeen sportbelang is dit toe te juichen. Maar zelfs de voet ballers zijn er mede gebaat, al zullen velen het voordeel niet dadelijk" inzien. De boog kan niet al tijd gespannen zijn. Er moet eens wat anders zijn dat afleidt, waardoor straks, bij bet begin van de competitie èn bij spelers èn bij toeschouwers frissche moed en nieuw enthousiasme aanwezig is. Harddraven. Voor Zondag IC Augustus staan op het program ma: Purmerend en Groningen. Laten we beginnen met de groote kortebaandra- verij van Purmerend over maximum 325 meter. De prijzen beloopen f400, f 100. f25 en f 10. Ingeschreven zijn 36 paarden. Letterlijk alle kortebaandravers zijn ■aanwezig. In Groningen wordt een viertal draverijen gehou den. Eerst een prijzendraverij vierde klasse voor paar den, die in 1936 nog geen eerste prijs hebben gewon nen, over 1800 meter. Daarna een heat-handicapdraverij eerste klasse over 1700 meter voor leden van de Ned. Heerrijders- club. Als derde nummer prijkt op het programma een heat prijzendraverij tweede en derde klasse over 1700 meter. En tenslotte een handicap-draverij eerste klasse over 3400 meter. We geven nu nog even enkele komende draverijen: Obdam 17 Augustus; Beverwijk 20 Augustus; Castricum 23 Augustus; Abcoude 27 Aug. (kampioen schap Zuid Holland en Utrecht); Alkmaar 30 Aug.; Zaandam 2 September (kampioenschap van Noord- Holland). Van de Zondag jl. in Stompetoren gehouden kor- tcbaandraverij was de uitslag: 1. Robert E Lee f-100, afst. 285 m., eig. mevr. Ja cobs, ber. K. Bakker; 2. Cilly, 290 M„ eig. C. Honig, Beemster.ber. Combéc; 3. Marie P, 290 M., eig. Wa genaar, Amsterdam, ber. Jan van Leeuwen. Betty Worthy, Grettchen H en Roulette deelden een vierde prijs van 10 gulden. Er waren slechts 12 paarden aan den start ver schenen. Loblied verloor in de eerste omloop van Betty Worthy. Wanneer herhaald Teun zijn prestatie van de Heerhugowaard? Grettchen H liep Lady Bond er al dadelijk in twee ritten af. Noma B werd in drie ritten door Robert E Lee geklopt. Protesten blijven toestroomen. 's Gravenhage. Het bestuur van do Haagsche federatie van huurdersvereenigingen van woningen gebouwd met overheidssteun heeft in een adres aan den minister van sociale zaken verzocht de beslui ten ten aanzien van de huurtoeslagen ongedaan te maken. Een adres van gelijke strekking is aan B. en W, en den gemeenteraad van 's Gravenhage gezon den. trek van Peru. Het eere-gerecht is van meening, dat dit be sluit wellicht genomen is op grond van een mis verstand en van onbekendheid met de statuten. Het gerecht betreurt echter de houding der voet ballers, die het als onsportief beschouwt, want de deelnemers moeten zich onderwerpen aan de beslissingen der scheidsgerechten, hoe onrecht vaardig die beslissingen hun ook voorkomen. Verder acht het gerecht de houding van het ge heele team af te keuren, daar het in deze zaak ten onrechte de verantwoordelijkheid van het I.O.C. en van het Duitsche organisatie-comité, die onbevoegd zijn, in het geding brengt. DE NEDERLANDSCHE HOCKEYPLOEG DE BRONZEN MEDAILLE. In het hockey tornooi heeft Nederland de derda plaats veroverd en daarmee de bronzen medaille verworven. Het was met Frankrijk dat de Hollanders om do derde en vierde plaats moest kampen. Met een 43 overwinning zijn zij uit den strijd te voorschijn ge komen. Na afloop van dezen wedstrijd werden onze jon gens van alle kanten gefeliciteerd met hun derde plaats. Alle bestuursleden van den Nederlandschcir hockey-bond waren aanwezig, alsmede talrijke offi cials uit het Nederlandsche katnp. A.S. WOENSDAG 19 AUGUSTUS, van half elf tot half vier is in onze zaak aanwezig. Gratis advies voor Maat» en Confectie-Corsetten. Ook gelegenheid tot AANMETEN VAN ELASTIE KEN KOUSEN. SCHAGEN. Verwachting: zwakke lot matige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. t Verdere vooruitzichten: warmer. THEATER ROYAL. „ROBERT A". Wie zou meenen, dat Roberta de naam is van een of andere bekoorlijke en lieftallige vrouwelijke hoofd persoon in deze film is er precies naast. Roberta is slechts de naam van een bekende mo dezaak in Parijs en de rolprent voert ons binnen te midden van een voor ons vreemde wereld en wel die der scheppers van de mode. Korten tijd doelen wij het leven der modevorstsn, dat het midden houdt tusschen het bohémienachtig bestaan der kunstenaars cn het meer 'ernstige der zakenlieden. .De groote verdienste van dit filmwerk is dat het ons op zoo aangename wijze een kijkje veroorlooft in deze ongemeen interessante samenleving. Daar komt nog bij, dat de liefdeshistorie welke er is doorheen geweven niet, zooals zoo dikwijls het geval is, storend werkt op het hoofdthema, doch er integendeel harmonisch in opgaat cn zoodoende een gaaf en vlot gegeven vormt. Wij kunnen een gang naar theater Royal ten zeer ste aanbevelen, omdat Roberta een film is, waarvan een groote bekoring uitgaat. De vatbaarheid voor aardappelwratziekte van het aardappelras Odenwalder Blauen levert een gevaar op voor den uitvoer van pootaardappelen. Het ligt daarom in het voornemen van de Hegeering een algemeen verbouwverbod van het aardappelras Oden walder Blauen voor den oogst 1938 uit te vaardigen. Schagen, 13 Augustus 1936. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG IN BELG IE. Te Destelbergen in België nabij Gent. is een auto op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen. Van de acht inzittenden werden drie jonge meisjes gedood, drie anderen, alsme de de chauffeur en een jongentje gewond. NEGER GELYNCHT. Owenshoro (Kentucky) Ten aanschouwe van een uit 10.000 personen bestaande menigte is een 22-jarige neger, die een 70-jarige blanke vrouw vermoord had, opgehangen. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN S UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 16 gr. C. is 61 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. 3 Hoogzijde 103 Schagen. In de verre noordelijke streken van Spitsbergen is onlangs een in Stockholm geboren pelsjager overleden, die bekend stond als „Stockholm Svcn" en zich een zekeren roep verworven had door het nut dat de geleerden trokken uit zijn berichten over den toestand van ijs en weder in de poolstreken, waar hij zich had gevestigd. Mijnwerker van. be roep, meende Sven Olsson, dat er voor de mijnen op Spitsbergen een groote toekomst was weggelegd. Derhalve vertrok hij naar dat gebied in het verre noorden. Weldra kwam hij echter tot do conclusie dat het leven als pelsjager hem beter aanstond. Hij begon zich toen te wijden aan het zetten van vallen voor beren en poolvossen. Vanaf dat oogenblik bracht hij het grootste deel des jaars in de ijskoude wildernis door. Zijn schuilplaats was een primi tieve hut en zijn eenige metgezellen waren zijn ge trouwe honden, terwijl hij wist, dat indien hem een ongeluk overkwam, hij volkomen hulpeloos zou zijn, want er was niemand in zijn nabijheid. In zijn rap porten over het poolgebied werd door de geleerden groot belang gesteld Met hem verdwijnt een der laatste Zwcedsche pioniers en avonturiers, die veel hebben gedaan voor het openstellen van de noorde lijke wildernis: Alaska, Canada, Groenland en Spits bergen. NOODLOTTIGE VAL Schilder tijdens werkzaamheden aan brug in Hollandsch diep ge vallen en verdronken. Moerdijk 13 Aug. Tijdens werkzaamheden op de nieuwe brug de in aanbouw zijnde groote ver keersbrug heeft gistermiddag een ernstig onge luk plaats gehad. De 25-jarige schilder G. H. uit Made (N.B.) die op de vijfde spanning der brug werkzaam was. viel uit een z.g. hangwagen en kwam in het Hollandsch diep terecht. H. kon niet zwem men en verdronk. In verband met den grooten vloed heeft men het lijk nog niet kunnen ophalen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10