■i Wie is het sterkst? Het wordt leeg in het Olympisch dorp LINKSl Jesse Owens, de Amerikaansche negerstudent, het phenomeen in de sport wereld, die vier gouden medailles uit het vuur sleepte, n.1. 100 meter en 200 meter hardloopen, verspringen en tenslotte als deelnemer aan de 4 maal 100 meter esta fette. Bij de prestaties van Owens te Ber lijn vraagt men zich af, of hiermee het uiterste van het menschelij kunnen bereikt is, doch dit zal men zich over vier jaar opnieuw afvragen, wanneer te Tokio de tijden en afstanden wederom met frac ties van seconden en centimeters verlaagd worden. R E C H T Sl Een tweede neger-loopwonder, Willi ams, wist aan zijn vele zegeteekenen een nieuwe gouden medaille toe te voegen. Hij werd met 46.5 sec. Olympisch kampioen op JESSE. OWENS de 400 meter hardloopen. WILLIAMS WOODRUFFj L I N K Si Het zwarte ras heeft bij deze Olympiade wel getoond over bijzondere capaciteiten te beschikken en verscheidene malen werden voor hen de „stars en stripes" in de hoofd- mast geheschen. Woodruff toch was de derde neger-hardlooper, die voor Ame rika eveneens een gouden medaille won. Op de 800 meter werd hij Olympisch kam pioen. RECHTS: Snel was ook de bekende Australische hardlooper Lovelock, die de 1500 meter liep in den wereld-recordtijd van 3 min. 47.8 sec. en daarmee den gouden medaille verwierf. l 'LOVELOCK 'GEORGES MIEZ voel voor humor, die wij weten niet hoe een paar kleedingstuk* ken van de zwakke kunne op den kop hadden getikt. De humor heeft trouwens over de geheele linie hoogtij gevierd in het dorp. In de „Halle der Natio-s nen", die ook' voor het publiek toe-* gankelijk was, heeft elk land zijn kantoortje. In een van deze kan-- toortjes verrichtte een jongedame haar dagelijksche werkzaamheden, en deze juffrouw vierde dezer da-* gen haar verjaardag. Dat is niets bijzonders, maar wel bijzonder is,- dat iedere voorbijganger, bekend of. onbekend, haar kwam gelukwens schen. Niets begreep zij er van. Totdat op het oogenblik van het naar huis gaan het raadsel voor haar werd opgelost. Eenige ondeu-* gende athleten hadden nl. onder haar toonbank een groot bord neer-i gehangen, waarop vermeld stond: „Ich habe heute Geburtstag"!, Op de trainingsbanen in het dorp heeft de ernst meestal ontbroken, Serieus getraind werd er alleen op de oefenterreinen buiten het dorp. De baan in het dorp diende groo-: tendeels voor show en representa tie. Alleen de zonderlinge, maar, vriendelijke figuur van den Britsch- Indiër Sing, draaide daar iederen: dag tien kilometer lang zijn baan tjes, een blauw haarlint in zijn wrong, een milde glimlach op zijn lippen en met een toewijding een betere zaak waardig. Zooals men weet was Sing de eerste, die, toen het ernst was, uit de baan ging. Dit alles behoort nu grootendeels al weer tot het verleden; athleten en wielrenners zijn reeds vertrok-» ken en laten een gaping achter, die de vertegenwoordigers van an dere takken van sport heel moei lijk kunnen vullen. Er zijn al heel' wat vlaggen neergehaald, de Au straliërs werpen niet langer met nooit verflauwenden geestdrift hun boomerangs over de golvende ga zons en Lawson Robertson demon streert niet langer iederen dag met zijn zwarte wonderloopers en springers op de sintelbaan. Het wordt ongezellig leeg in het Olym pisch Dorp mm - Mmm mm- V -i ;- KONRAD FREY. huisje van Los Angelos verdween in de eerste nachten, dat het dorp van Berlijn bewoners kreeg ook LINKS: Bij de turnwedstrijden heb ben de Duitschers zonder twijfel getoond de eerste plaats in te nemen en onder hen Konrad Frey wel de allerbeste. Hij toch ver wierf niet minder dan 5 me dailles, n.1. 2 gouden, 1 zilve ren en 2 bronzen. Hiernaast zien wij hem in een van zijn schitterende oefeningen aan de barren, waarin hij zich 'n ware meester toonde. R E C H T Sl Een tweede meester in het turnen toonde zich de Zwit ser Georges Miezdie ook in ons land geen onbe kende, en speciaal hier in de omgeving, waar hij voor ver scheidene jaren terug de lei ding had van een corps vóór turners uit den Turnkring Hollands Noorderkwartier. Miez blonk in sterke mate uit in het nummer vrije oefe ningen, waarin hij de gouden medaille verwierf. Hierboven zien wij hem in een van zijn feillooze handstanden. athleten zijn blijkbaar souvenirja gers! Een zonderling mengelmoesje uit alle rassen, die onze aardbol be wonen, was en is gedeeltelijk nog in het Olympisch Dorp bijeen ge bracht. Het groote, vier verdiepin gen hooge restaurant, dat zoo'n schitterend uitzicht gaf van zijn breede, betonnen balustraden af over de glooiende, groene hellingen en de in wuivend geboomte ver scholen roodachtige daken van de honderden huisjes, gaf met zijn-vier- en-vijftig nationale keukens, waar van de voor onze Hollandsche ton gen soms wat zonderlinge resulta ten in voor elk land weer afzon derlijke eetzaaljes werden opge diend, misschien wel het tastbaar ste de verschillen in smaak en op vattingen van die duizenden athle ten weer. De kleurige en bonte nuancee ring in kleederdracht wordt helaas door de practische, maar prozaische trainingspakken genivelleerd en alleen als de athleten, duchtig op- HET wordt reeds stil in het Olympisch' Dorp. Dinsdag en Woensdag zijn er heele horden athleten uit het dorp zon der vrouwen vertrokken, om naar hun woonsteden heinde en ver te rug te keeren. Bepakt en beladen met., souvenirs, plakketten, de ge lukkigen bovendien met hun me dailles en diploma's, maar allen zonder uitzondering met een myste rieus en gelijkvormig pakje onder de arm, trokken zij voor de laatste maal voorbij aan de trouwe wach ters voor het hek. In die geheim zinnige pakken staken de groote stemmingsfoto's van het paradijs achtige plekje, waar deze bloem der jongelingschap van vier en vijf tig Volkeren een paar onvergetelij ke weken heeft doorgebracht. Elke deelnemer heeft namelijk boven zijn brits in zijn slaapkamertje zoo'n schets hangen en het is begrijpe lijk, dat deze foto's, voorzien van de handteekeningen van de roem ruchte athleten uit de naburige huisjes, zegevierend als tropheeën tvorden meegevoerd. Het Olympisch Dorp van Berlijn Zal in de toekomst niet meer te Overtreffen zijn. Doordat dit para dijs als zomerverblijf voor de offi cieren van het Duitsche leger een permanent karakter kreeg, gaat ook feitelijk elke vergelijking met een speciaal voor den duur der spe len gebouwd dorp, zooals dat van Los Angelos b.v., mank. De gasthee- i-en zelf hebban hieraan op kiesche wijze uitdrukking gegeven in een mededeeling, die te lezen is op een huisje uit het Olympische Dorp van Los Angelos, dat op verzoek van het Amerikaansche Olympische Co mité aan het begin van het dorp Staat opgesteld. Vergeleken bij de kleine vilaatjes van Berlijn, maakt het huisje uit Californië dan ook een vrij pooveren indruk. Alles wat los was in en aan het In het nummer schoonspringen voor dames verwierf de 13-jarige Amerikaansche Margie Gestring (rechts) de gouden medaille. Hierboven zien wij haar met de Duitsche schoonspringster Frau Jensch Jordan en het dochtertje van de laatste in een aardig tafereeltje. gedoft en opgepoetst, eens huiten het dorp gingen paradeeren voor de verrukte oogen van de op auto grammen jagende Duitsche jonge-: lingschap, of de verre reis naar Berlijn waagden, kreeg men de breede sombrero's en de fel ge streepte dekens der Mexicanen, of de tulbanden en burnoes van de Egyptenaren en Arabieren te be wonderen. Meestersprong van Margie Gestring Buitenstaanders kregen moeilijk de kans om in het streng bewaakte paradijs door te dringen en voor vrouwen was dit volslagen onmo gelijk, tenzij het dan artisten wa ren, die in 't dorpscabaret optraden. Toch is het een keer voorgeko men, dat een spiedende wachter vrouwengedaanten in het.dorp sig naleerde. Het was al heel laat en de diepe schemer verleende aan de boomen en dingen in het Olympisch Dorp onwezenlijke contouren. Daar ontdekte echter onze trouwe cere- bus op het uitgestrekte gazon een paar sluipende gedaanten, wier fleurige japonnen geen twijfel lie ten. Vrouwen bedreigden de rust in dit paradijs der mannen. Een wilde jacht volgde en eindelijk' kreeg de trouwe wachter ze te pak ken i 11 een paar athleten met ge-

Schager Courant | 1936 | | pagina 16