Felle actie der nationalisten Groot complot io Sowjet- Üysland ontdekt Amerika Veldslag bij Malaga De Paus over den huidigen toestand en de toestand in Europa! SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10041 Zaterdag 15 Augustus 1936. SPANJE Madrid omsingeld? KP-eicl1* R,a" <Aibaceie Voorbereiding van terro ristische aanslagen „Boerenweer" in Denemarken Breuklijders! Groote redevoering van Roosevelt s Co rum ^)otop Ovfecfo Biibao% ro/asd^ry Panjp/onê %r,a t *n«esca vafiadotidr\ O f> l> .OAW °Saragossa. Barcelona teono FSatamanca O O. A®pSV J6ÓM0SIE8RA *m fff Teri/e, fcMadritf ■'AlcairtarS ^pó/edo <2 Cjudad lta/fnc/a ^Badajoz hallokca v - - O Confoba Llfte OW/a. cadiJ^^Maiaga tatfneaj Algecïrat yAlicanle 6 Cartagena ÜnxrikW. Het initiatief blijft in handen der opstandelingen, die op alle fronten een druk blijven uitoefenen. Sterke troepenafdeelingen der „witten" rukken vanuit Algeciras op in de richting Malaga, terwijl ook in de omgeving van Granada de actie van de troepen van Franco sterker wordt. Er schijnt geen twijfel aan te bestaan, dat de roode militie hier op de vlucht is geslagen. Ook in de richting Madrid vindt een opmarsch der rebellen plaats. De kolonne Valera is te Guadala- jara aangekomen en rukt op in de richting van de hoofdstad. In alle steden, waar de opstandelingen meester zijn, zullen groote feesten worden gehouden ter eere van de rood-gouden vlag, het embleem voor alle ge bieden, waar de beweging van generaal Franco .vasten voet heeft. De „Jaime Primero" licht beschadigd. Radio-Sevilla meldde dat de regeeringskruiser „Jaime Primero" tengevolge van een vliegtuigaanval geheel was vernield in de haven van Malaga. In goed ingelichte kringen te Gibraltar wordt evenwel vernomen, dat de „Jaime Primero" slechts licht be schadigd is en thans op weg is naar Cartagena om aldaar te worden gerepareerd. Madrid omsingeld? Later op den middag deelde het hoofdkwartier van generaal Mola nog mede, dat nu de verbinding tus- schen de noordelijke en zuidelijke troepen tot stand is gebracht, Madrid geheel is omsingeld. De regee ring blijft een onjuiste voorstelling geven van den gang van zaken. De positie der „Rooden" in Ka- talonië is zeer ongunstig. Oviedo zal binnen enkele uren door de nationalisten worden bezet. Slag bij Malaga. In den afgeloopen nacht heeft een bloedig ge vecht plaats gehad in het gebied van Marbella tus- schen Estepona en Malaga. De opstandelingen heb ben een aanzienlijke hoeveelheid geweren, mitrail leurs en munitie buit gemaakt. Men schat, dat 6 a 7000 man regeeringstroepen zich wilden verzetten tegen den opmarsch van de opstandelingen. De slag had plaats op een zeer geaccidenteerd terrein. Badajoz gevallen? Badajoz werd eveneens weer aangevallen. De stad is in donker gehuld, aangezien de electrische cen trale is vernield. Naar het D. N. B. meldt, zou Badajoz zich thans geheel in de handen der op standelingen bevinden. Een deel van de roode troepen is gevlucht over de Portugeesche grens. Naar het hoofdkwartier van Generaal Mola meldt, zal het spoorwegverkeer van Buros door de Estranadura naar Portugal worden hervat. De telegrafische en telefonische verbinding tusschen Burgos en Sevilla is hersteld. Regeeringssuccessen bij Cordova. Ook de regeeringstroepen schijnen echter op suc cessen te kunnen bogen. De „Rooden" hebben zich meester gemaakt van Pozoblanco in de provincie Cordova. Bij het innemen van Pezoblanco hebben de regee ringstroepen 200 manschappen van de Guardia Civil, die aan de zijde van de opstandelingen streden, ge vangen genomen. Pozoblanco telt 15.000 inwoners en is een belangrijk industriecentrum. Verder wordt gemeld, dat het gebied rond Cordova van opstandelingen is gezuiverd en de regeerings troepen maken zich gereed de stad binnen te ruk ken. Vele vrijwilligers zijn intusschen bij de grens aan gekomen, vooral Polen, die aan de zijde van de re geering tegen de opstandelingen willen strijden. NAAR BEMIDDELING DOOR EEN VREEMDE MOGENDHEID? Verschillende berichten maken melding van pogin gen der Spaansche regeering om door tusschenkomst van een vreemde mogendheid, langs minnelijken weg met de opstandelingen tot overeenkomst te gera ken. Zelfs verluidt dat de Fransche regeering was aan gezocht en aan generaal Franco de portefeuille van oorlog en buitenlandsche zaken zou worden aange boden. Vreemde vliegtuigen in Spanje aangeko men. Zoowel uit het kamp der opstandelingen, als uit dat der regeeringstroepen, komen berichten door, dat vreemde vliegtuigen zouden zijn aangekomen. Aan de zijde der „witten" zouden het Italiaansche en Duitsche toestellen zijn, terwijl Reuter weet te melden, dat te Barcelona 16 vliegtuigen zijn aangeko men, die naar men gelooft, uit Frankrijk afkomstig zijn. De piloten zijn, naar men zegt, van verschillende nationaliteit, Drie der vliegtuigen zouden bij de lan ding zijn neergestort. De betaling zou in goudgeld zijn geschied. San Sebastian gebombardeerd. Zes vliegtuigen der rebellen hebben San Sebastian gebombardeerd en daar groote verwoestingen aan gericht. De speciale correspondent van Havas deelt mede, dat deze vliegeraanval der opstandelingen groote ver ontwaardiging in de stad heeft veroorzaakt. Naar verzekerd wordt, heeft men, ofschoon de burgerlij ke gouverneur tot kalmte heeft gemaand, las re presaille-maatregel acht gevangenen ter dood ge bracht. De anarchisten in een aantal steden dreigen zich aan ernstige buitensporigheden schuldig te maken. Het bombardement heeft 5 dooden geëischt en 27 gewonden. Een bom van 20 kilo viel op het tot hos pitaal ingerichte hotel Ombre, dat echter ternauwer nood beschadigd werd. Onder de menschen, die zich op dat oogenblik voor het hotel bevonden, vielen echter drie dooden. „Spook-colonne" op weg naar Madrid. Madrid. Gisterenavond is uit Valencia een „spookcolonne" naar Madrid vertrokken, die onder bevel staat van kapitein Uribarra, die zich bij de in neming van Ibiza heeft onderscheiden. De colonne bestaat uit 4000 goedgewapende militieleden en zal zich ter beschikking stellen van het oppercom mando te Madrid. GELEID DOOR TROTSKI EN ZI- NOWJEF. EEN AANTAL LEI DENDE KOPSTUKKEN TER BE SCHIKKING VAN DE JUSTITIE GESTELD. Nadat in de laatste dagen reeds eenige malen in hoofdartikelen van de Prawda toespelingen voor kwamen, die de vraag lieten opkomen, of er iets in den geest van het bovenstaande gaande was, schreef de Izwestija in haar nummer van 12 dezer: „De partij heeft met ijzeren hand alle pogingen van de vijanden om de eenheid van de bolsjewisti sche gelederen aan het wankelen te brengen tot stof laten verwaaien. In haar dolle woede ging de Trots kistischZinowjewistische contra-revolutionnairc ben de den weg van de terreur op en organiseerde in De cember 1934 den misdadigen moord op Kirof. De ter roristische witte bandieten maakten gebruik van de verslapping van de waakzaamheid in bepaalde par tijorganisaties en volvoerden hun misdadigen opzet. „Na den moord op Kirof heeft de partij haar waak zaamheid verhoogd. Heimelijke Trotskistisch-Zinow jewistische volgelingen, dubbelhartigen, verraders werden ontmaskerd en uit haar gelederen verdreven In de partij-organisaties groeide de revolutionaire behoedzaamheid. De controle van de partijdocumen ten en vervolgens de verwisseling daarvan speelden een groote positieve rol. Maar ook in dat opzicht is nog lang niet alles overal gedaan. „De Trotskisten-Zinowjewisten zijn booze vijanden van het socialisme, vijanden van het heele sowjet- volk. vijanden van ons vaderland. Geen enkel pro gramma heeft dit contra-rcvolutionnaire uitvaagsel, daarvoor in de plaats is de terroristische werkzaam heid gekomen tegen de bij het heelo volk geliefde leiders van ons volk. De vuige verraders zijn tot de diepste diepten van menschelijk verval afgegleden en hebben zich in hun afschuwelijke werkzaamheid nauw aangesloten bij spionnen, provocateurs, saboteurs, witte gardisten, toelaken. Alle grenzen tusschen deze giftigste, boer aardigste vijanden en de Trotskisten-Zinowjewisti- sche bezinksels zijn verdwenen. Het TrotskistischZinojewtische fiïofc Is Be or Vaticaan Stad In een rede tot de afgevaar digden van de diocesane Katholieke actie zei- de Z. H. de paus gisterochtend: „God alleen, die alles ziet en alles denkt, kan iets goed doen komen uit de chaos van ideeen. woorden en menschelijke zaken en dikwijls zeilfs onmenschelijke zaken". Z.H. voegde hieraan toe dat hifi nog nooit zulke smartelijke mededeelingen had ontvangen als de laatste tijden over hetgeen gebeurt en dreigt te gebeuren in verscheidene deelen van de wereld. Nog nooit heeft hij zoo de behoefte gehad aan den bijstand van het gebed als in deze dagen. Verder wordt vernomen dat de religieusen van de congregatie „Paterbene fratelli" die de geneeskunde in het vaticaan beoefenen uit Span je hebben vernomen, dat 18 van hun ordebroe ders, die een kindertehuis te Calasellas nabij Barcelona leidden, zijn doodgeschoten. Alleen een Argentijn wist naar Frankrijk te ontkomen Een aarde van 10.000 man die bij onrechtvaardiae verkoopen e.d. tuschenbeide moet komen. Het Deensche blad „Socialdemokraten" deelt mede, dat op de vergadering van de boerenor- ganisatie te Aarhus is besloten een boerenweer op te richten van 10.000 man. Deze garde zal tusschenbeide komen bij onrechtvaardige verkoo pen bij executie of andere maatregelen tegen de boeren begonnen. Verder zal zij zorg dragen voor het uitvoeren van bevelen van de leiding bij staking e.d. Deze garde is een copie van die, welke de syndicalisten en socialisten hebben De boeren- organisatie wil het huidige parlementaire re giem omver werpen en wordt geleid door een bestuur, dat ten deele nationaal socialitisch is Naar verluid heeft men zich tot een aantal re serve-officieren gericht, om de leiding op zich te nemen van de boerenweer. SCHIETPARTIJ IN ARGENTIJNSCHE GE VANGENIS Buenos Aires Na, langdurige onderzoekin gen is de politie er in geslaagd een bankroover te arresteeren. Het was een liotel beziter uit Santa Cruz in Patagonie. Hij was opgesloten in de gevangenis van Rio Callegos en gisteren wist hij hieruit te ontvluchten. Plotseling ont rukte hij nl. een bewaker zijn karabijn en schoot drie bewakers neer. Hij slaagde er werkelijk in uit de gevangenis te komen, doch hier werd hii door een kogel in den voet gewond, waarna hij zich eenkogel in het hoofd schopt. In verband met deze kwestieheeft de gouver neur van de provincie den directeur van de ge vangenis afgezet en heeft hij zelf zijn ontslag aangeboden. ganiseerende kracht geworden van alle contra-re- volutionnaire volgelingen. Er is geen gemeenheid, waartoe de vijand niet in staat was. In zijn verader- lijke, terroristische werkzaamheid sluit het contra- revolutionnairc blok zich rechtstreeks bij het fascis me aan en werd het hoofdpeleton van de contra- revolutionnaire bourgeoisie. „Voor de verheimelijking van haar misdadige werkzaamheid handelde de bende politieke moorde naars met behulp van een methode, welke door den contra-revolutionnair Trotski aan de hand gedaan was de dubbelhartigheid. Hun misdadige intri- gues verheimelijkte de bende met bezworen verkla ringen van trouw aan de partij, heftige archie re- volutionnaire redevoeringen. Het afschuwelijke net van dubbelhartigheid, dat de vuile handen van Trotski, Sinowjef en Kamernaf, handen, waarop het bloed van den lieveling der werkers den waarden Sergej Mironowitsj Kierof nog niet opgedroogd is, is een ware verschrikking. ..,De overblijfselen van den vernietigden vijand hebben de wapens niet neergelegd. Geen enkelen steun hebbend binnen het Sowjetland, maskeren zij zich en nemen hun toevlucht tot de strijdmethoden van bandieten." Het Telegraaf-agentschap van de Sovjet-Unie meldt hieromtrent nog het volgende: Het volkscommissariaat van binnenlandsche aan gelegenheden der Sovjet-Unie heeft in 1936 eenige terroristische Trotzki-Sinowjef-groepen ontdekt, die op directe aanwijzingen van den in het buitenland vertoevenden Trotzki en onder directe leiding van het z.g. vereenigde centrum van het Trotzki-Sinowjef blok een reeks terroristische daden voorbereiden te gen de leidersd er communistische partij der Sovjet Unie en van den Sovjetstaat. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het Trotzki-Sinowjef-blok op aanwijzing van Trotzki en Sinowjef in '32 werd georganiseerd en dat de op 1 Dec. 1934 door de terroristische groep van Nikolajef en Kotolynof gepleegden moord op Kirof, eveneens werd voorbereid en uitgevoerd volgens de directe aanwijzingen van Trotzki en Sinowjef. Het onderzoek heeft bovendien aan het licht ge bracht, dat Trotzki voor het ten uitvoerleggen van daden van terreur tegen de leiders der communisti sche partij der Sovjet Unie en van den Sovjetstaat eenige Trotzkistische terroristen: Olberg, Berman, Ju- rin, Fritz David, Moises Larje, Natan Larje en an deren) uit het buitenland naar Sovjet Rusland heeft gezonden. Het onderzoek in deze aangelegenheid is thans geëindigd. Sinowjef, Kamenef, Jewdokimof, Iwan Smirnof, Bakajef, Mratsjkofski, Wagajan, Drei- zer, Golzman, Reingold, Pikel, Olberg, Berman, Ju- rin, Fritz David, Kruglanski, Moises Larje en Natan Larje, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De krijgsraad van het opperste gerechtshof der Sov jet Unie zal op 19 Aug. beginnen met de behandeling dezer zaak. Een BREUKBAND, „NIEUW SYSTEEM", zonder veer, is juist wat U moet hebben. Gemakkelijke pasvorm, zachte pelotte en vervang bare onderdeelen. Alleen in TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN. HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. ZIJN MEENING OVER DE WE RELDONRUST. DE VREDE IN EUROPA IS EEN BELANGRIJKE KWESTIE. WIJ MOETEN ER NAAR STREVEN ONS VOLKOMEN VAN DEN OORLOG AF TE SLUI TEN. Chataugua (New York) 14 Aug. (ANP). Presi dent Roosevelt heeft tijdens een zomerconferentie 'n belangrijke redevoering uitgesproken, waarbij hij o.a. het volgende uiteenzette: De vrede in Europa is een belangrijke kwestie. Ons volk kan geen problemen en kwesties ter zijde laten, die, ofschoon zij aan gene zijde van onze grenzen gelegen zijn, een vïtalen invloed kunnen en waar schijnlijk zullen uitoefenen op de Vcreenigde Staten van de toekomst. Ik ben, aldus Roosevelt, ongeruster over de internationale toestanden dan over onzen binnenlandschen toestand. Ik zeg dit niet omdat ik pessimist ben, maar omdat ik nog hoop, dat de afgunst, de haat en de kwaad willigheid tusschen de volken hun uiterste grens bereikt hebben en gevolgd zullen wor den door een nieuwen golf van goeden wil. Voortgaande, stel de Roosevelt de verhouding tus schen de Ver. Sta ten en Canada ten voorbeeld en zei- de verder: Met bitterheid ziet 't geheele samenstel van volken niet alleen den geest, maar ook de let ter van interna tionale overeen komsten schen den, straffeloos en zonder ach ting voor de een voudige beginse len van de eer. Blijvende vriend schap tusschen de volken, zoowel als tusschen de men schen kan slechts gehandhaafd wor den door een ROOSEVELT. strenge eerbied voor het gegeven woord. Ondanks dit alles hebben wij krachtig er naar gestreefd de internationale be wegingen ter verhindering van den oorlog te steu nen. Voortgaande, herinnerde Roosevelt aan het mis lukken van de algemeene ontwapeningsconferentie en de beperking der vlootstrijdkrachten. „Wij zijn geen isolationisten, zoo zeide de president, behalve voor zoover wij er naar streven ons volkomen van den oorlog af te sluiten en wij moeten niet verge ten, dat zoolang de oorlog zal bestaan, er ook ge vaar zal bestaan, dat zelfs het land, dat het vurigst den vrede wil, in den oorlog wordt medegesleept. Overgaande tot bespreking van de oorzaken van oorlogen, stelde Roosevelt voor een politiek van ver laging der tariefmuren en economische belemme ringen te voeren, welke zou kunnen helpen de eco nomische oorlogsoorzaak te verzwakken en die bij gevolg zou bijdragen tot den vrede. Hiermede wil de president niet zeggen, dat een vrijere internatio nale handel een einde aan den oorlog zou maken, maar wel vreest hij, dat zonder dat de oorlog een natuurlijk gevolg zal zijn. Wat de volmachten aangaat, die den president gegeven zijn ter handhaving van de neutraliteit, zeidè Roosevelt, dat in geval van oorlog, deze vol machten de winsten zouden verminderen, welke Amerikaansche burgers anders zouden genieten. Da industrieele en landbouwproductie voor de oorlogs- markten kunnen onmetelijke fortuinen opleveren voor enkelen, maar voor het volk in zijn geheel wekt die productie een rampspoed op." Wanneer wij te kiezen hebben tusschen winsten en vrede, moet het volk zeggen: wij kiezen den vre de. Wij kunnen buiten een oorlog blijven, wanneer diegenen, die waken en beslissen in bijzonderheden en voldoende de internationale zaken begrijpen, opdat niet de kleine beslissingen van iederen dag tot den oorlog leiden en wanneer zij terzelfdertijd den moed hebben „neen" te zeggen tot diegenen, die egoistisch en straffeloos ons naar den oorlog zouden leiden. Wanneer de volkeren zijn, die ons kwaad willen, weten zij, dat wij sterk zijn en ons kunnen verdedigen en dat wij ons en onze naburen zullen verdedigen. Wij streven er niet naar te overheer- schen, wij vragen geen enkele gebiedsuitbreiding, wij staan tegenover het imperialisme en wcnschcn een vermindering van de bewapeningen ter wereld. Wij gelooven echter in de democratie, in de vrijheid en in den vrede. Wij bieden ale volken ter wereld de hand van goeden nabuur. Laten zij, die onze vriendschap willen, ons in de oogen zien en de aangeboden hand aanvaarden". WRAK VAN DE „CLOUD OF I0NA" GE VONDEN Londen Twee visschers die te Jersey te rugkeerden verklaarden dat 'z op de rots Pipet- tes van de Mincruiers-eilandengroep ten Zui den van Jersey het wrak hebben gezien van het vliegtuig „Cloud of Iona". dat eenigen tijd ge leden is verongelukt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5