SC1ACEB zonder einde Gebruik van slootwater in veebourlershedrijf Na schorsing van den burgemeester In Badajoz, Spanje aan den rand van den afgrond Rust te Madrid Tuinhuisje afgebrand Spoorwegongeluk in Frankrijk KIJKEI) is KOOPEtl uj CLOECK Stad van Puinhoopen Dinsdag IS Augustus 1936. Postrekening No. 23330 79ste Jaargang. No. 10043 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 P AGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. MADRILEENSCHE REGEERING HEEFT HAAR MACHT BEWEZEN. ONDERLINGE HAAT IN SPANJE ZEER GROOT. De chef van het United Press Bureau te Parijs, Ralph Heinzen, heeft zich in verbinding gesteld met de Spaansche re geering te Madrid en de voorloopige re geering der opstandelingen te Burgos, waardoor hij in staat werd gesteld, de beide fronten te bezoeken. Hieronder volgt een artikel van zijn hand, dat hij over den toestand in Spanje zond. IRUM, 17 Augustus. Vier weken burgeroorlog hebben Spanje aan den rand van den afgrond gebracht. Wie per slot den oorlog zal winnen Spanje zal in ieder geval de verliezer zijn. Wanneer de opstandelingen in den aanstaanden beslis- senden slag om Madrid zich in het bezit van de hoofdstad verwerven en daar op een of andere manier een militaire dictatuur orga- niseeren, zal dit zeker niet het einde van den internen strijd beteekenen. Wanneer an derzijds de wettige Spaansche regeering den militairen opstand zou neerslaan, zal het ge volg de ondergang van de republiek van 1931 zijn en een opkomen van een links-radica- lisme. ALTIJD EEN PYRRHUSOVERWINNING. De Spaansche revolutie zal niet op het slagveld gewonnen of verloren worden. De inneming van Madrid zal generaal Mola of generaal Franco aan de regeeringsmacht helpen, mater dat wil nog geens zins zeggen, dat zij daarmede geheel Spanje hebben .veroverd en voor zich gewonnen. Want het Volks front is zeer sterk bewapend. Honderdduizenden Spaansche arbeiders vrijzinnig-democraten, soci alisten, communisten, syndicalisten en anarchisten, weliswaar in onderlingen strijd, maar één in hun hartstochtelijken haat tegen het fascisme zijn door de regeering van geweren, mitrailleurs, handgrana ten, veldgeschut, enz. voorzien en aldus tot den strijd uitgerust. Zij zullen deze wapens niet zonder tegen stand afgeven. Daarom zal, om het even welke re geering in Madrid aan de macht komt, een half mil- lioen Spanjaarden onder de wapenen blijven, als ge wapende garde voor de volgende in de reeks van bloedige revoluties die Spanje sinds den val van Alfonso tot het meest oproerige land van de wereld hebben gemaakt. De extremisten van links en rechts zullen elkaar blijven bestrijden, net zpo lang, tot ze hun laatsten man hebben verloren. Want een Spanjaard kent geen overgave. Er zal geen enkele centrale macht gevormd kunnen worden, die sterk genoeg is, de beide partijen in hun strijd te scheiden laat staan te verzoenen. Daarvoor is de innerlijke verscheurdheid in alle deelen van het Spaansche volk veel te groot. Zelfs het leger valt in elkaar vijandiggezinde groepen uiteen en staat voor de eene helft aan de zijde van de opstandelingen en voor do andere helft aan de zijde van de regeering te Madrid. De Madrillecnschc regeering heeft haar onmacht reeds al te zeer bewezen. Telkens werden ministers vervangen en nieuwe benoemd en daardoor heeft zij natuurlijk niet aan kracht gewonnen. COMPROMIS NIET MOGELIJK. Intusschen heeft de burgeroorlog een geweldigen omvang aangenomen en is tot een verbitterden, ge- fiadeloozen strijd geworden, waarin de regeering niets meer te beteekenen heeft. De oorlog is een bot sing tusschen het linksche radicalisme eenerzijds,-en de door carlisten, fascisten en aragonesische boeren versterkte „Union Militar Espanola" anderzijds. De lïnkschen strijden voor de traditioneele eischen van de revolutie van het proletariaat, hun tegenstanders' voor wettige orde en voor de bevrijding van Spanje Van de heerschappij der Internationale, voor een ster ke, voorloopige militaire dictatuur en voor een sterke Spaansche republiek, die haar plaats in de kringen der Europeesche mogendheden weet staande te hou den. De meerderheid van de opstandelingen ver klaart uitdrukkelijk voor de republiek op te komen. Slechts de carlisten zijn monarchisten, daarentegen hebben noch generaal Franco, noch generqal Mola ook maar gezinspeeld op een restauratie van de dy nastie der Bourbons. Er bestaat zelfs geen twijfel aan, dat Mola naar een militaire dictatuur, op een re publilteinsche leest geschoeid, streeft, die echter dit alleen is beslissend den invloed van Moskou in Spanje radicaal zou vernietigen. Deze haat tegen het bolsjewisme vereenigt alle groepen uit het natio nalistische kamp. Hij is even radicaal en even verbit terd als de haat tegen het fascisme anderzijds. Tus schen beide is geen compromis mogelijk. En daarom is het einde van hun strijd binnen afzienbaren tijd ook niet te voorzien. (Nadruk verboden. Copyright U.P.V.P.B.) Communiqué van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende communiqué uitgegeven! Het leven te Madrid gaat zijn gewonen gang. De voorzitter van den Ministerraad en de Minister van Oorlog hebben gisterochtend een langdurig onder houd gehad met verschillende persoonlijkheden van het Volksfront en indrukken uitgewisseld over het verloop der operaties. Dat de overwinningen der re- geeringstroepen talrijker zijn dan die der opstande lingen blijkt eiken dag duidelijker. In Estramadura doet de vijand wanhopige pogingen tot oprukken, doch hij wordt overal teruggeslagen. De strijd is zeer heftig en in sommige gevallen een van man te gen man. De luchtmacht der opstandelingen wordt door de onze in bedwang gehouden. In Andalusie maken wij langzaam vorderingen. De naar Teruel opmarcheerende colonnes werden door de republi- keinsche strijdkrachten op de vlucht gedreven. In Guipuzco waar wij onze stellingen handhaven, heb ben de pogingen der rebellen geen succes. De Straat van Gibraltar wordt geregeld door de trouw gebleven vloot bewaakt. Kind van drie maanden in de vlammen omgekomen. Amsterdam. Gistermiddag om vijf uur waren in het tuinencomplex „Ons Buiten", waar ook de fa milie H. een huisje bezit, deze ouders even wegge gaan, toen door hitteuitstraling van een petroleum- vergasser de omgeving in brand geraakte. Het kurkdroge huisje was weldra een en al vlam. De wieg van een meisje van drie maanden, vatte ook vlam, met het gevolg, dat de arme kleine een verschrikkelijken dood vond. Uit de omgeving schoten spoedig menschen toe, die met zand en aarde het vuur bestreden. Een van hen, de 31-jarige A. Brinkman, die een poging deed om het kind te redden, liep hierbij lichte brandwon den op, welke door de inmiddels verschenen brand weer werden .verbonden. De brandweer doofde de laatste smeulende resten. De geneeskundige dienst heeft het lijkje van het kleine slachtoffertje naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. VRAGEN VAN HET STATENLID KLAAS DE VRIES. HET ANTWOORD VAN GEDEPUTEERDE STATEN. Handhaving verplichte sluiting waterleiding is noodig aan= Het lid van Prov. Staten, de heer Klaas de Vries (v.d.) had aan Ged. Staten van Noord-Holland eenige vragen gesteld omtrent de dreiging van het ontstaan van een ty- phus-epidemie te Uithoorn, als gevolg van het gebruik van slootwater in het veehou- dersbedrijf. In hun antwoord schrijven Ged. Staten, dat zij inlichtingen hebben gevraagd aan het gemeentebe stuur en aan de desbetreffende Inspecteurs voor de Volksgezondheid. Daaruit is gebleken, dat eind De cember 1935 een ziektegeval is voorgekomen, waar van eerst eind Januari de aard werd vastgesteld. Tengevolge daarvan zijn gedurende deze periode geen voorzorgsmaatregelen genomen ten opzichte van de uitwerpselen, die terecht kwamen in een sloot, waaruit een veehouder, wiens koestal aan de overzijde der sloot is gelegen, water oppompte ten gebruike in zijn bedrijf. De melk, uit deze koestal in consumptie gebracht, heeft eenige typhusgevallen veroorzaakt. Uit de bovenbedoelde berichten is gebleken, dat, zoodra de vorenomschreven toedracht werd vastge steld, door krachtig ingrijpen van de daarvoor aan gewezen autoriteiten van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, de melk uit de bedoelde stal aan de consumptie is onttrokken, de pomp afgebroken, de stal aan de waterleiding aangesloten en de sloot ge desinfecteerd is. Krachtens de voorschriften van het Melkbesluit zijn de melkslijtersbedrijven verplicht te zorgen voor een deugdelijke watervoorziening. Voor de melkvee- houdersbedrijven, die niet tevens zijn melkslijters bedrijven, gelden dergelijke voorschriften niet. Ge deputeerde Staten zijn bereid stappen te doen om te bevorderen, dat vooral ook voor melkveehoudersbe- drijven, die melk leveren aan melkslijters, voor schriften omtrent de watervoorziening worden ge geven. Opgemerkt wordt nog, dat de totstandkoming van de watervoorziening ten plattelande van Noord-Hol land er, naar uit de gegevens in de jaarverslagen van het P.W.N. blijkt, in belangrijke male toe heeft bij gedragen, dat de typhusrequentie in deze provincie zeer aanmerkelijk is verminderd. In de Bouwveror deningen van practisch alle gemeenten is de ver plichting opgenomen tot aansluiting, aan de water leiding voor woningen, die gelegen zijn binnen den afstand van 40 meter van de as van een weg, waarin een waterleidinbuis aanwezig is. Op dit oogenblik is 92 pet. der plattelandsbevolking in de gelegenheid zich van aan hooge eischen be antwoordend drink- en bedrijfswater te voorzien, terwijl 8734 pet. dier bevolking inderdaad aan de wa terleiding is aangesloten. Het ontbrekende gedeelte (4/4 pet.) zal, indien de bepalingen inzake do ver plichte aansluiting in alle gemeenten ten volle ge handhaafd worden, handhaving, waarop Gedeputeer de Staten voortdurend bij de gemeentebesturen aan dringen, eveneens het genot eener goede watervoor ziening deelachtig kunnen worden. Sneltrein ParijsSt. Etienne ontspoord. 1 doode, 6 gewonden. Fontainebleau. Gistermiddag is de sneltrein ParijsSt.Etienne ontspoord, ongeveer 600 meter van het station Bourron Marlotte, nadat de trein een wissel was gepasseerd. De goederenwagen welke achter aan den trein was gehaakt, sprong uit de rails, waardoor enkele andere wagons werden mee gesleurd. Ongeveer 10Ö meter verder sloegen de restauratiewagen en een andere wagon om. Hierbij werd een lid van het personeel van den trein ge dood, zes personen werden gewond. Met den trein reisden ook 87 kinderen van een vacantiekolonie, doch van hen werden slechts twee licht gekwetst. ONGUNSTIGE FINANTIEELE TOE STAND VAN DE ZEEUWSCHE GE MEENTE BORSSELEN. De gemeenteraad van Borsselen heeft ver gaderd onder voorzitterschap van den waar- nemenden burgemeester, den heer A. A. Elen- baas, burgemeester van 's Heer Arendskerke, die het burgemeesterschap waarneemt nu de burgemeester van deze gemeente geschorst is. Gedurende een paar uur werd met geslo ten deuren vergaderd; daarna kwamen in het openbaar de voorstellen aan de orde tot het nemen van drastische maatregelen als gevolg van de onregelmatigheden in het be stuur van de gemeente. De voorzitter zette uiteen, dat de raad de rekening 1934 vastgesteld heeft met een batig saldo van f 187, wat feitelijk een nadeelig saldo van f 3000 had moe ten zijn. Daarnaast zullen ook de nadeelige saldi over de jaren 1932 tot 1935 f 4000 ten laste van het dienst jaar 1936 moeten worden overgebracht en eveneens nog f 1650 van het waterleidingbedrijf. Niet alleen zal ter dekking van dit alles de grootste soberheid in de huishouding der gemeente moeten worden be tracht, maar daarnaast zal ook belastingverhooging niet kunnen uitblijven: dit had volgens spr. reeds veel eerder moeten plaats hebben. Ten eerste zullen als nieuw 40 opcenten op de vermogensbelasting worden geheven; de opcenten op de gemeentefondsbelasting worden verhoogd van 40 op 75, tevens zullen de opcenten op de personeele belasting van 190 op 200 verhoogd worden. De raad heeft deze voorstellen z.h.s. aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel om f 450 beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de financieele administratie door het verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, omdat het volgens den voorzitter vaststaat, dat 't fi nancieel beleid den laatsten tijd te wenschen heeft overgelaten. De voorzitter las daarop een lange lijst voor van achterstallige schulden van de gemeente voor werk zaamheden en leveranties, tot een bedrag van f 4059. Ook aan andere gemeenten en aan den staat en officieele lichamen is de gemeente nog geld schul dig: ook rente en aflossing van gemeenteleeningen moeten nog worden voldaan. De noodige wijzigingen in de begrooting 1936 wer den aangebracht. De berichten van de gevechtsterreinen zijn schaarsch. Klaarblijkelijk is er weinig veran dering in den toestand ingetreden. Radio-Sevilla meldt, dat de omsingeling van Madrid, welke stad nog niet geheel is inge sloten, met den dag vordert. Volgens opnieuw te Hendaye bevestigde be richten hebben verscheidene leden van het Spaansche kabinet Madrid reeds verlaten en zijn naar Valencia vertrokken. De verbindingen tusschen Madrid en Va lencia kunnen ieder oogenblik verbroken worden. Het offensief tegen Huesca. Barcelona. De speciale correspondent van Ha- vas meldt, dat gisteren en Zondag in het Noordelijke en centrale gedeelte van het front van Aragon het offensief der republikeinsche troepen tegen Huesca en de stellingen der opstandelingen langs de spoor lijn naar Saragossa verscherpt werd. Aan het front van Tardianta, van waaruit een sterke aanval tegen de stad Almudevar werd op touw gezet, waren de gevechten zeer zwaar. Almeduvar wex-d gedurende verscheidene uren gebombardeerd en zou tot een ruine geworden zijn. Deze aanval zou tot voornaam ste doel hebben de verbindingen tusschen Huesca en Saragossa af te snijden. Aan het front loopen ge ruchten als zou generaal Mola in eigen persoon de verdediging der opstandelingen hebben geleid. De laatste dagen droeg de verdediging der opstandelin gen een wanhopig karakter. De luchtmacht heeft in deze gevechten een groote rol gespeeld en de opstan delingen moesten grooto hoeveelheden materiaal achter laten. Te Alfajarin, een klein stadje op 18 K.M. van de hoofdstad van Aragon, zijn enkele groepen aangeko men. Aan den Zuidkant wordt de inneming gemeld van Belchite, een belangrijke plaats in de provincie Teruel, die een vliegveld en een spoorlijn bezit, wel ke de opstandelingen gebruikten voor het vervoer der steenkool voor de elcctrische centx*ale, die Sara gossa van stroom verziet. In Badajoz. In de lange artillerie-voorbereiding door de troe pen van generaal Franco veroverde vestingstad Dadajoz begint het leven weer zijn normaal aanzien te krijgen; maar nu de oi'de is hersteld, blijkt te duidelijker, welke ontzettende ruïnes de strijd in deze stad heeft aangericht, aldus een bericht van United Press uit Badajoz. Op een tocht door de straten stoot men voortdu rend op lijken van communisten, die zich tot het uiterste verdedigd hebben en in een of andex*en schuilhoek, vanwaar zij op de binnenrukkende na tionalisten vuurden, den dood vonden. Op de kerkhoven, waar geexi plaats meer is, om de tallooze lijken te begraven worden de gesneu velden bij. hoopen bij en op elkaar gestapeld en dan in brand gestoken, en het is een sinister schouw spel, deze afgrijselijke hoog opvlammende „heca- tomen" van verre gade te slaan. De hotels zijn ovex*bevolkt, want allengs keei't de burgerlijke bevolking in de stad terug, maar de meesten vinden hun huizen door granaten en bom men verwoest en in de ruines ziet men des nachts de bewoners van de huizen, die daar eenige dagen geleden nog stonden, slapen: mannen, vi'ouwen en kinderen; al dagen zijn zij niet meer uit de kleeren geweest en die kleeren zijn hun eenig bezit. De vooi'steden van Badajoz zijn nagenoeg geheel met den grond gelijk gemaakt; even radicaal is al les in puin geschoten op de wegen naar Se^i'.la en Madi'id. Daar hadden de rooden sik huis in een kleine vesting herschapen, welke stuk voor stuk door de nationalistische troepexi moesten worden verovex'd. Op het bei'icht, dat de Marokkaansche troepen in aantocht waren, werd in de nabije stad Olivenza de witte vlag geheschen. De oprukkende rebellen ston den onder bevel van luitenant Yague. Uit de plaatsjes BarcaiTota, Alconthel en Montije trokken de loyale troepen zich na een koxt gevecht terug. Luitenant Yague heeft tegenover een specialen correspondent van den „Diario Manha" verklaard, dat zijn troepen Dinsdag verder zouden oprukken. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat het volks front van Barcelona op het eiland Majorca een deel zijner strijdkrachten wilde doen landen om bezit te nemen van het eiland. Die poging is een bloedige mislukking geworden. Twee honderd volksfronters werden gedood en 600 door de nationalisten gevan gen genomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1