De Wolhandkrabben W ij z i g i n g steunregeling Mengen en fabriceeren van margarine Einde der Olympiade Conferentie met den minister Ernstig ongeluk te IJsselmuiden Joden vallen een trein aan De typhoon aan de Chineesche kust ONDERHOUD MET DE WETHOUDERS VAN GROOTE GEMEENTEN. 's-Gravenhage. De Minister-president, Dr. H. Co- lijn, heeft bij afwezigheid van den Minister van So ciale Zaken, gisterochtend met een aantal wethouders van groote gemeenten een bespreking gevoerd over: „Een samenstel van maatregelen inzake steunver- leening en werkverschaffing", bij rondschrijven van 31 Juli J.l. door den minister van sociale zaken ter kennis van alle gemeentebesturen gebracht. Naar men weet, betreft deze circulaire de afschaf fing van den huurbijslag en het verlagen van het standaardloon waarnaar de steun wordt berekend. De bespreking met den minister-president, welke om half twaalf aanving en tot half twee duurde, werd bijgewoond door de wethouders van sociale za ken van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De wethouder van sociale zaken van 's-Graven hage, de heer Buurman, was verhinderd aanwezig te zijn, doch namens hem woonde de wethouder van openbare werken en gemeentebedrijven, ir. Feber, de bespreking bij. Omtrent het resultaat van deze conferentie werd ons medegedeeld, dat de minister-president de inwerking treding van bovengenoemde wij ziging in de steunregeling 14 dagen heeft opgeschort, ten einde de kwestie nog eens met den minister van sociale zaken te be spreken. Van het departement van sociale zaken werd de bespreking bijgewoond door den secretaris-generaal .van dat departement, mr. Dr. Scholtens en den refe rendaris van genoemd departement, de heer Van Hoeven. Voorts was ter conferentie ook aanwezig de wet houder van sociale zaken der gemeente Haarlem. Nader meldt de regeeringspersdienst nog: Het onderhoud van de wethouders van sociale za ken van de grootste 7 gemeenten met den minister president heeft als resultaat gehad, dat de inwer kingtreding van het ministerieel besluit tot wijziging van een samenstel van maatregelen inzake steunver- leening en werkverschaffing, welke aanvankelijk be paald was op de week van 30 Aug.—5 Sept. 1936, is uitgesteld tot de week van 1319 September a.s., ten einde bedoelden wethouders de gelegenheid te schen ken hunne bezwaren tegen de nieuwe regeling bij den minister van sociale zaken, na diens terugkeer van verlof, persoonlijk voor te dragen. Uitdrukkelijk werd echter van regeeringszijde er op gewezen, dat het noodzakelijk was met de voor bereiding van de invoering der nieuwe regeling door te gaan. Man door auto aangereden en gedood 's Hertogenbosch. Zondagmiddag te omstreeks half drie stapte een groepje wielrijders uit Loon op Zand, die een bedevaarttocht hadden gemaakt naar Kevelaer, op den weg, gelegen tusschen Sluis 3 en de Heeswijksche brug over de Zuid-Willemsvaart even af, om wat uit te rusten. Een van hen, de on geveer 40-jarige M. Leermakers uit Loon op Zand, die met de fiets aan de hand in het gras langs den weg stond, is door een uit de richting Veghel ko mende auto, bestuurd door den heer W. P. uit Nu land, gegrepen. De man, die tegen den grond werd gesmakt, kreeg een ernstige hoofdwonde. Omwonen den verleenden hulp. Na van de H. Sacramenten te zijn voorzien, is het slachtoffer naar het zieken huis te Veghel vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Leermakers was gehuwd en vader van een kind. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in. Gebleken is, dat de weg ter plaatse, toen het onge val geschiedde, geheel vrij was. Knaapje van de fiets gevallen en door een melkwagen overreden. Met inge drukte borstkas ongenomen. Toen liet 9-jarig zoontje van den heer Modders uit I.Tselmuiden Zaterdagavond, ter hoogte van de gas fabriek op den Noordweg te Kampen, voor zijn vader wilde gaan rijden, om een melkwagen te laten pas- seeren, kwam hij met het achterwiel van zijn fiets met het voorwiel van de fiets van zijn vader in aanraking met het gevolg, dat de jongen kwam te vallen en onder den wagen terecht kwam. Een der wielen ging het knaapje over de borstkas, welke wercl ingedrukt. In deerniswekkenden toestand werd de jongen bij een omwonende- binnengedra gen. Kort daarop is het ventje overleden. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN IN DEN HAAG. Weer nieuwe gevallen. 's Gravenhage. Door de directie van Maatschap pelijk Hulpbetoon en van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun werd namens de gemeente 's Gravenhage aangifte gedaan van onrechtmatig steuntrekken in 9 gevallen, tot een totaal bedrag van bijna 600 gulden. *- - w - RECHTBANK. Overtredingen voor Haarlem's kanton gerecht Een delinquent die zich voor drie gevallen te verantwoorden had. Haarlem. De Haarlemsche kantonrechter, mr. Bijl de Vroe, behandelde gistermorgen een drietal zaken tegen den 39-jarigen V. uit Velsen, die als margarinemenger was aangesloten bij de Nederland- sche Zuivelcentrale en die verschillende malen de wettelijke bepalingen inzake het mengen en fabri ceeren van margarine had overtreden. De eerste overtreding werd geconstateerd op 30 Mei, toen verdachte margarine vervoerde, welke geen boter bevatte, zooals voorgeschreven is. Con form den eisch werd verdachte hiervoor veroordeeld tot 40 gulden boete subs. 20 dagen. Op 25 Juni vervoerde verdachte weer margarine, welke niet aan de voorschriften voldeed. Hiervoor kreeg hij 40 gulden boete subs. 20 dagen en een voorwaardelijke hechtenisstraf van 10 dagen met twee jaar proeftijd. In verband met de overtredingen hadden de con troleurs verdachte's menginstallatie verzegeld. Hij mocht alleen mengen in tegenwoordigheid van den controleur, die het zegel tijdelijk verbrak. Op 4 Juli constateerde een controleur, dat het zegel inderdaad nog in tact was, doch bij een verder onderzoek in de woning van verdachte vond hij een mengmachine welke onder afval in de vuilnisbak verboi'gen was. Bovendien bleek verdachte in het bezit te zijn van een derde mengmachine, welke hij op de waranda van de buren had geplaatst. Er werden ook eenige partijen margarine gevonden, welke uit spijsvet en kleursel bestonden, hetgeen wettelijk niet geoorloofd is. Bij een knecht van verdachte, die enkele huizen verder woonde, werd eveneens een groot vat met deze ondeugdelijke margarine gevonden. Conform den eisch van het O.M. werd verdachte voor deze ver schillende feiten tot 7 dagen hechtenis veroordeeld. De in beslag genomen toestellen en hoeveelheden margarine zullen vernietigd worden. BRUTALE STUKJES. Een 42-jarige vrouw heeft aangifte gedaan, dat zij in een winkel in de Rijnstraat te Amsterdam haar portemonnaie, inhoudend f23.liet vallen en dat deze werd opgeraapt door een onbekend gebleven vrouw, die er onmiddellijk den winkel mee verliet. De oude truo. Een 61-jarige vrouw heeft aangifte gedaan van ontvreemding van een- portemonnaie inhoudende f2.— uit haar handtasch, door een pl.m. 25-jarige vrouw, die haar op den Ringdijk aansprak en me dedeelde dat haar mantel op den rug bevuild was, waarbij zijn aanbood deze even te reinigen. DE WANORDELIJKHEDEN IN DE JORDAAN. Vrouw door een revolverkogel getroffen. Amsterdam. Bij het relletje in de Goudsbloem straat, waar de politie om er een einde aan te ma ken, gebruik maakte van haar vuurwapens is nog een vrouw, die in de Willemstraat woont, getroffen door een der revolverkogels. Zij had zich reeds uit de joelende menigte verwijderd om naar huis te gaan, toen zij in den rug werd getroffen. In haar woning teruggekeerd, deelde zij mede, dat zij gewond was. De geneeskundige dienst bracht haar naar het Wilhelminagasthuis, waar de kogel zal verwijderd worden. UIT ONZE OOST. DRIE PERSONEN DOOR MOERAS-GAS GEDOOD. Aneta seint uit Taroetoeng: De Duitsche zendingsarts Gusze, zijn echtgenoote en een Duitsche dame, die bij de familie Gusze lo geerde, zijn bij het baden nabij de zwavelbronnen 12 k.m. van Taroentoeng, door moeras-gas gedood. Do lijken zijn gister gevonden. CIPIER SCHIET ECHTGENOOTE DOOD. Aneta seint uit Tasikmalaja: Zaterdagavond schoot een cipier van de gevangenis Tempelers genaamd, zijn echtgenoote met een revol ver in de gevangenis dood. Daarna verwondde hij zichzelf. DE WETENSCHAP WERKT KOORTS ACHTIG AAN DE BESTRIJDING VAN DE PLAAG, WOLHANDKRAB- BEN WORDEN ROOD GEVERFD! KRABBEN ALS VEEVOEDER. Niet alleen in ons land zoekt men naar middelen ter bestrijding van de zoo ge vreesde wolhandkrab. Aan den boven loop van de Elbe wordt thans een nieuw soort sper aangebracht. De krab ben worden vandaar langs een lagen blikken wand weer naar het water te ruggeleid. Zij komen in de rivier juist bij een waterval terecht en worden door den stroom meegesleurd naar vangkor- ven, die wat lager zijn opgesteld. Er zijn fijnproevers, die zeggen, dat een maaltijd van wolhandkrabben iets zeer bijzonders is en inderdaad is het een feit, dat wolhandkrabben eet baar zijn. Vroeger hadden dergelijke fijnproevers de moeite moeten nemen om naar China te reizen, wanneer zij versch gevangen wolhandkrabben wil den eten. Doch sedert meer dan tien jaren is dit, zooals bekend, anders geworden. Schepen, die uit de Chineesche wateren kwamen, hebben de krab ben meegebracht naar onze streken. In den loop der jaren hebben zij zich ontzaggelijk sterk uitgebreid en zijn zelfs een ware plaag geworden. Bij de cowboys. maakt hij natuurlijk de wascb- Hjnen vast. Jeruzalem. Gistermorgen zijn scho ten gelost en steenen geworpen naar den uit Jaffa komenden trein, toen deze Tel Aviv passeerde. Een der passagiers, naar men meent, een Armeniër, werd gedood. Vijf anderen werden gewond. Men denkt, dat dit een wraakneming der Joden is voor het incident van Zondag, toen vanuit den trein een bom werd geworpen temidden der Jood- sche menigte, die zich bij den overweg te Tel Aviv bevond, als gevolg waarvan een 8-jarig Joodsch jon getje werd gedood en 24 joden werden gewond, waar van 8 zwaar. Te Tel Aviv was de toestand gisteren zeer gespan nen en te Jaffa hadden verschillende geruchten, die later valsch bleken te zijn, kleine betoogingen ten gevolge. De politie verspreidde de menigte evenwel. EDEN HEDENMIDDAG TERUG VAN VACANTIE. Londen. Na cenigen tijd met vacantie in Yorkshire te hebben vertoefd, zal de minister van buitenlandsche zaken Eden, hedenmiddag naar Lon den terugkeeren. AUTO RIJDT OP MENSCHEN IN. Chauffeur door de woedende menigte ernstig toegetakeld. Te Lorient is Zondagavond een automobiel op een aantal menschen, die op straat dansten, ingere den. Tien personen werden dientengevolge zwaar gewond. De chauffeur werd door de woedende menig te aangevallen, en pas nadat hij zware kwetsuren had opgeloopen kon de politie liera bevrijden. DE WOLHANDKRAB. De vertegenwoordigers der wetenschap, die de le vensgewoonten van deze dieren onderzoeken om daaruit de bestrijdingsmethoden te leeren kennen, zijn van meening. dat een definitieve uitroeiing te genwoordig niet meer mogelijk is. De vruchtbaar heid van konijnen is spreekwoordelijk; welnu, men kan even goéd van een vruchtbaarheid „a,ls bij de wolhandkrabben" spreken. Begint de wolhandkrab tegenwoordig in de Friesche wateren reeds een be dreiging te worden voor de visscherij, in het bui tenland, met name in Duitschland, vanwaar deze plaag ook onze greneen is overgekomen, heeft men er niet minder ninder van. Het meest worden deze krabben aangetroffen aan de Elbe, de Weser en de Havel. Het is een veel verbreide vergissing, dat de dieren jacht maken op visschen en daardoor groote schade aanrichten. De wolhandkrab is veeleer een planteneter, hoewel zij ook zieke, langzaam zwem mende visschen en dergelijke, die zij in de visschers- netten vinden, dooden. Bovendien brengen zij de vis scherij door de beschadiging der netten groote scha de toe. Bestudeering der trektijden. Het Rijks-Zoölogische Instituut te Hamburg houdt zich systematisch bezig met de bestrijding van dit schadelijke gedierte. Vooral de wegen, die zij vol genden de tijden, waarop zij trekken, benevens hun overige levensgewoonten, wil men leeren kennen, ten einde de middelen te vinden om ze krachtdadig te bestrijden. Men neemt aan, dat de dieren stroom opwaarts dagelijks 500 M., en stroomafwaarts tot 10 K.M. trekken. Om den afgelegden afstand nauw keurig vast te stellen, worden de krabben sedert kort geverfd. Dat klinkt in het eerste oogenblik als en grap. maar het is toch overeenkomstig de fei ten. Langen tijd heeft men proeven genomen, welke verfstof zich hiertoe het beste leent, en kwam daarbij tot de conclusie, dat alleen de verf, waarmede scheepskielen geverfd worden, voor dit bijzondere doel voldeed. De verf moet niet alleen snel drogen, maar ook in water houdbaar zijn, Nu is het einde dus weer dé&r Van deze Olympiade, De loop- en and're wond'ren gaan Thans met zichzelf te rade. De een kreeg, wat hij had verdiend, De ander miste 'n ronde, Of vroeg één tiende deel te veel Van 'n kostbare seconde! Er werden weer, zoo voor en na, Heel wat records gebroken, En nieuwe phenomenen zijn Alsnog weer opgedoken! De massa was in 't stadion Bij duizenden voorradig, En juichte vaak minuten-lang, Zeer luid en overdadig! Langs alle wereldlijnen vloog Het nieuws naar alle landen, De schrijfmachines ratelden Door duizenden van handen. De krant was ééne sportrubriek, Verduisterd door getallen, De radio liet als zegezang Haar sportfanfares schallen! Soms schudden we wel eens het hoofd, Was dit niet overdreven? Werd hier aan sport, in al haar doen, Niet te veel plaats gegeven? Want Jesse Owens, Osendarp, Beroemd langs heel de aarde, Nu ja, ze zijn bizonder snel, Maar heeft dat wel veel waarde? En tóch, hoe zaak'lijk we vaak zijn, Als nucht're Nederlanders, Rees 't rood-wit-blauw hoog in de mast, Dan werd het toch iets anders! Dan waren we toch even trotsch, Wat men ook mag beweren, Hoe ook ons landje in Berlijn, Op dit vermaarde sportfestijn, Iets groots wist te presteerenü Augustus 1936. KROES. (Nadruk verboden.) Eerste berichten omtrent omvang van stormramp overdreven. Londen. Naar thans vernomen wordt, heeft de typhoon Sjanghai niet bereikt zooals aanvankelijk werd gemeld. Wel heeft te Hongkong een aardver schuiving plaats gehad. Volgens de jongste berichten zijn slechts 3 Chineezen gedood en 3 zwaar gewond, hetgeen dus minder is dan de eerste opgaven deden vermoeden. Opvarenden van Britsch stoomschip gered. Hongkong. De passagiers van het stoomschip „Sunning", dat tengevolge van den wervelstorm was gestrand, zijn door troepen gered. Volgens hier binnengekomen berichten, zijn in de omgeving nog meer schepen op het strand geworpen. Philippijnen door cycloon geteisterd. Manilla. Een hevige cycloon heeft de kusten der Philippijnen geteisterd. Talrijke schepen verkecren in nood. NIEUWE OCEAANVLUCHTEN OP HET PROGRAMMA. .De animo voor trans-atlantische vluchten is weer opgeleefd. De vliegers Dick Ferril en Harry Rich- man staan gereed om met hun eendekker naar Londen op te stijgen. Howard Hughes heeft een vlucht New-York—Parijs aangekondigd, terwijl Cjoe Costa en zijn vader, twee uit Portugal afkom stige vliegers, een vlucht New York—Lissabon voor bereiden. Roode en groene krabben. De wolhandkrabben worden met gummi hand schoenen aangepakt, en met eenige flinke penseel streken is het werk volbracht: het schild van de te voren grijsbruine dieren schittert in een fraai groen of rood. Vervolgens worden de geschilderde wolhajid- krabben weer in het water gezet. Worden de ge^ verfde dieren "gevangen door de op bepaalde afstan den geplaatste controleposten, dan kan men door vergelijking van den tijd, waarop zij zijn losgela ten, met dien, waarop zij weer zijn gevangen gemak kelijk uitrekenen, hoe groot de gemiddelde afstand is, dien zij dagelijks kunnen afleggen. 250 kg. krabben per uur. Om een denkbeeld te geven, in hoe grooten getale de wolhandkrabben de Duitsche wateren bevolken, diene, dat men in twee van bovenvermelde vangkor- ten, twee dagen achtereen elk uur 250 kg. krabben heeft gevangen. Merkwaardig is ook, dat de wolhandkrabben niet slechts langs waterwegen trekken wat zij steeds in groepen tezamen doen maar zich ook over land voortbewegen, ten minste als de lucht vochtig is en hun weg voert over natte weilanden. Zoo vond men kort geleden in de lage landen bij de Havel dergelijke hoeveelheden krabben op de weilanden, dat de machines bij het maaien volkomen vastlie pen en daardoor onbruikbaar werden. In droge lucht sterft de wolhandkrab echter in weinige uren. Nog een eigenaardige eigenschap van de wolhandkrab zij hier vermeld. Houdt men het dier aan één poot vast, dan laat het dezen los en krijgt zoo de vrij heid weer terug. Deze poot groeit na korten tijd van zelf weer aan! En tot slot: in één opzicht kan de wolhandkrab ons nog van nut zijn: de dieren leve ren een uitstekend voedsel op voor eenden en zelfs voor varkens. Maar clat is dan ook alles wat in hun voordeel kan worden aangevoerd. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 2