De niet-inmenging Inbraak in Limburgsch dorp Dinsdag 18 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10043 Een handige jonge man in de Spaansche aangelegenheid Het schaaktournooi te Nottingham Onvoorzichtige wielrijder Concentratie bij het bijzonder onderwijs. De vermissing van een rentmeester He Bilt seint Kort verhaal DE BEWONER WAS AFWEZIG OM 'N BRAND BIJ ZIJN BUURMAN TE HEL PEN BLUSSCHEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt in het dorpje Heyen, gemeente Bergen, in Limbrug, een brand gewoed, waardoor die ven de gelegenheid hebben gekregen bij een in de omgeving wonenden veehandelaar een bedrag van f 900 te stelen. Omstreeks 12 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer en caféhouder D. te Heyen, aldus de N.R.Ct. Het vuur, dat met groote snelheid om zich heen greep, tastte eveneens de stallen aan en weldra stond het geheele complex in lichtelaaie. Toen de be woners den brand bemerkten werd allereerst gedacht aan de 7 jonge kinderen van den caféhouder, die al len in nachtgewaad het woonhuis ongedeerd konden verlaten. De brandende perceelen, die langs den Rijksstraatweg NijmegenHengelo zijn gelegen, trok ken veel belangstelling en het geheele dorp liep uit om den nachtelijken brand te zien. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat van den inboedel uit stalling en schuur niets kon worden gé- red en landbouwgereedschappen benevens 20.000 Kg. hooi een prooi der vlammen werden. Intusschen had men nog getracht een paard, dat in een der stallen stond te redden, doch het dier had zoodanige brandwonden opgeloopen, dat het moest worden afgemaakt. Vele automobilisten, die den grooten verkeersweg passeerden, plaatsten hun auto's ter zijde van den weg en boden de behulpzame hand bij de blus'schings werkzaamheden. Een deze automobilisten was zoo welwillend om den in de nabijheid wonenden vee handelaar Kremer te gaan waarschuwen, dat ook zijn hulp eveneens welkom was. Onmiddellijk begaf K. zich met zijn gezin naai den brand om zijn huurlieden te gaan helpen. Toen het vuur geen gevaar meer opleverde voor de wo ning van den landbouwer D. trokken de blusschers huiswaarts, onder wie ook de fam. K. Bij hun terugkomst kwamen zij tot de ontdekking, dat tijdens hun afwezigheid ongenoode gasten de verlaten woning waren binnengedrongen waar alles overhoop was gehaald. Alle kasten en laden waren doorzocht en uit een daarvan hebben de indringers een geldkistje weten te bemachtigen, waarin zich behalve de spaarbankboekjes van vier kinderen een bedrag aan contanten van ongeveer f 900 bevond. Zij hadden alle bedden doorzocht en stukgesneden ten einde te onderzoeken of zich daarin geld bevond. Onmiddellijk na de ontdekking van den diefstal werd de gemeentepolitie van Bergen gewaarschuwd die aanstonds een uitgebreid onderzoek instelde. Hierbij kwam aan het "licht, dat de dieven zich door een achterdeur toegang tot de woning hadden ver schaft en na beëindiging hunner werkzaamheden de woning door de voordeur hadden verlaten. Daar oe familie Iv. even na twaalf uur reeds haar woning had verlaten en omstreeks twee uur was terugge keerd, hebben de ongewenschte gasten voldoende tijd gehad om het geheele huis te doorzoeken. Zij hebben ook nog eenige gouden en zilveren sieraden buit ge maakt, welko in een kast waren geborgen. De politie heeft bij haar nasporingen gebruik ge maakt van een rijkspolitiehond, Mando, van den rijksveldwachter v. d. Vijver uit Heesch'/ Onmiddel lijk volgde het dier een spoor in de richting Bergen en op een plaats dicht bij den grooten verkeersweg werd de rijkpolitiehondenbegeleider opmerkzaam ge maakt, dat hier de dieven hun buit hadden naga keken hetgeen afgebrande lucifers bewijzen. Het spoor leidde verder naar den rijksstraatweg, waar de "hond het spoor bijster raakte omdat hier een buitengewoon druk verkeer is. De mogelijkheid bestaat ook, dat op deze plaats de auto geparkeerd is geweest van den onbekenden automobilist, die de familie Iv. tijdens den brand weglokte en die hoogstwaarschijnlijk een handlanger der dieven is geweest. Men veronderstelt dan ook, dat de brand aan kwaadwilligheid moet worden toe geschreven en opzettelijk is gesticht om op deze wijze gelegenheid te vinclen, den veehandelaar van zijn contanten te ontdoen. In den loop van den dag heeft de politie verschei- deno personen aan een verhoor onderworpen, doch de nasporingen zijn tot dusver vruchteloos geble ven. door Ann Nadolny HEERENHOEDJE en blonde krullen, kort bont jasje, bruine rok en vleesöhkleurige fijne kousen over slanke beenen....kort en goed: dat is Adelheid...en ze steekt juist het drukke plein over Het is lang niet gemakkelijk zich tusschen die witdgeworden voertuigen door te persen, meer gestooten, dan loopend. want een dozijn rennende menschen heeft evenveel haast als Adelheid zélf en kijken bitter weinig uit naar hun 1'otgenooten, doch maken vrü gebruik van scherpe ellebogen..! Ha! Gelukkig, .eindelijk weer trottoir onder de voeten. Adelheid blijft een seconde lang stilstaan en haalt diep adem. En in diezelfde secon de klinkt een stem naast haar: ;,Juf- frouw, wilt u mij ver oorlovenAdel heid gaat in draf over, gëegerdKlik klan, klik-klak doen haar hakjes op het trottoirZii heeft geen lust en daaren boven veel te goede manieren om het individu, het avontuurliike individu, waarbij de stem hoorde, aan te kij ken of zelfs te antwoorden! „Juffrouw, ach. luistert U toch 's even..!!" De man komt dus achter haar aan! Brutaliteit!! Maar die vergist zich leelijk in het adres! „Juffrouw, een oogen- blik.... luistert U toch even naar me..!' Nu wordt het Adelheid' toch te bont: „Valt U me niet lastig, alstubïief!" Dat klinkt kwaadaardig en afwijzend genoeg. Maarik wil alleen ten gunste van U...." „Nieuwe truc", denkt Adelheid, maar draait zich desniettemin en zoo plotseling op haar spitse hakjes om, dat de jon- HET DUITSCHE ANTWOORD OVER HANDIGD. Het Duitsche nieuwsbureau verneemt, dat de rijksregeering gister den Franschen am bassadeur te Berlijn haar antwoord op het Fransche ontwerp ten aanzien van een niet- inmengings-verklaring betreffende de Spaan sche aangelegenheden schriftelijk heeft doen toekomen. In politieke kringen te Berlijn meent men te weten, dat de Duitsche regeering in de gisteravond aan den Franschen ambassadeur overhandigden brief, het Fransche voorstel inzake niet-inmenging in Spanje goedkeurt, onder voorbehoud, dat het vliegtuig, dat in de omgeving van Badajoz in de handen der Spaansche militie is gevalien, aan Duitschland zal worden teruggegeven en dat het verdrag tot niet-in menging onderteekend en toegepast zal worden door alle mogendheden, die wapens vervaardigen of uit voeren. Het Fransche voorstel inzake niet-in menging. Rome. De besprekingen tusschen Italië en Frankrijk met betrekking tot de niet-inmenging in de Spaansche binnenlandsche aangelegenheden duurt voort. In politieke kringen verklaart men, dat aan Italiaansche zijde de oprechte wensch tot samenwer king bestaat. Gisteravond beeft de Fransche ambassadeur, de Chambrun, terzake wederom een onderhoud gehad met minister Ciano, die eveneens den zaakgelastig de van Groot Brittannië heeft ontvangen. Op den wensch van Italië tot een overeenkomst te geraken, wordt in politieke kringen des te meer gewezen, daar, aldus vervolgt Stefani. een zekere builenlandsche pers beweert, dat Italië niet recht door zee zou gaan om duistere rec&ïiaa Niets is minder waar. Italië wil de zoo algemeen en volstrekt mogelijke toepassing van liet principe der neutraliteit. Eenige betoogingen in het buiten land, zooals de te Toulouse uitgesproken redevoe ring van den vice-president der Fransche Kamer, de te Rijssel door den minister van binnenlandsche za ken gehouden redevoering en de reis van Jouhaux naar Madrid, schijnen te wijzen op de begunstiging van een der beide partijen. Ook zekere berichten aangaande b.v. de verzen ding van wapens en munitie schijnen de Italiaan- sche these te bevestigen, volgens welke men slechts een neutrale houding kan in acht nemen, indien men geen voorbehoud maakt. UIT ONZE OOST. FAMILIE DOOR BEDIENDE VERGIFTIGD. Wegens ruzie met de kokki. Aneta seint uit Padang: De familie van den heer Jesinowsky, eigenaar van het City-magazijn hier ter stede, is het slachtoffer geworden van de wraakneming van den tuinjongen tegen de keukenmeid. De tuinjongen vermengde :le koffie mot arsenicum, welke daarna door de huis- genootcn werd gebruikt. De familie is tor behande ling in het hospitaal opgenomen. De tuinjongen is in preventieve hechtenis gesteld. ge man, die vlak achter haar liep, tamelijk on zacht tegen haar aanrende. „Excuseert U me pauze. Beide kijken elkaar aan, monsteren elkaar. „Heel aardig," constateert Adelheid, „maaren ze bloost van kwaadheid, als ze weer aan zijn woorden denkt. „Nu wat is er?" O, Adelheid kan zoo snibbig zijn, dat we ten al haar mannelijke kennissen, die het onge luk hadden te overijld iets te laten blijken van hun belangstelling voor dit overigens zoo aar dige meisje. „Wel ik heb namelijk haast, mijnheer!" Groote hemel de jonge man stot tert van verlegenheid. En Verlegenheidals ze echt en jongensachtig is, ontwapent een vrouw onmiddellijk. Nu heeft hij moed geschept Met hoed en actentasch onder dearm geklemd, begint hij: Wel, ik moet U natuurlijk eerst om excuus vragen dat ik U lastig val. Maar U kunt me gelooven: ik handel voor Uw eigen bestwil, als ik U hier op straat zoo maar aanspreek! Ik wilde U waarschuwen! Waarschuwen? Mij?" „Ja U wordt ge volgd!" „Gevolgd? Hoezoo?" „Ik heb U pardon dien man toevallig gadegeslagen en Nu loopen zij reeds naast elkander, want Adel- heidis nieuwsgierig en men kan nooit weten jeleest tegenwoordig van allerlei inde kranten en dedetectiveromans.roof, overval op klaarlichten dagLaat ik me eerst even aan u voorstellen"De naam is onverstaanbaar maar dat is niets nieuws bii voorstellingen en het doet er ook niets toe. Formaliteit, niets an ders. „Ik ben namelijk detectieve. Dat wil zeg gen: geen echte, beroepsdetectivehemel neen! Ik ben detectieve uit liefhebberij, als het zoo eens te pas komt! Uw geval „de heer Mul meijer want zoo is de onverstaanbare naam. draait zich daarbij met onderzoekenden, herig onderzoekenden blik om: „Daar, ziet U dien man met die slappe pet en die gerafelde broek? Dat is 't ie! Die kerel volgt U reeds al dien tijd. JuffrouwPinneman". vult Adel heid afwezig aan, „maar wat wil die kerel dan van me?" „Dat individu draaide daar op het drukke plein steeds om U heen. Een paar maal had hij U bijna bij de mouw kunnen grijpen! Ik Euwe remise met Bogoljubov, Botwin- nik remise met Capablanca. De uitslagen van de gister gespeelde partijen in de zevende ronde van het Internationale Schaak tournooi te Nottingham luidden: AljechinReshevsky afgebroken; FlohrThomas afgebroken; Capablanca—Botwinnik remise; Tylor verliest van Basker; TartakowerBidmar remise; BogoljubovEuwe remise; Fine wint van Winter; Alexander was vrij. De stand van het tournooi luidt thans: Euwe 5 punten Uit 6 partijen. Botwinnik 5 punten uit 7 partijen. Fine &y2 punt uit 7 partijen. Vidmar 4 punten rit 6 partijen. Reshevsky 3y2 punt uit 7 partijen en 1 afgebro ken partij. Lasker 3y2 punt uit 7 partijen. Aljechin 3 punten uit 6 partijen en 2 afgebroken partijen. Tartakower 3 punten uit 7 partijen. Capablanca 23/2 punt uit 6 partijen en 1 afgebroken partij. Flohr 2y2 punt uit 6 partijen en 1 afgebroken partij. Tylor Zy2 punt uit 6 partijen. Bogoljubov 2y2 punt uit 7 partijen. Thomas 2 punten uit 7 partijen en 1 afgebroken partij. Winter 1 y2 punt uit 6 partijen. Alexander 1 punt uit 6 partijen. NIEUWE GOUDADER IN SOVJET-RUSLAND ONTDEKT. Sverdlovsk. Aan de rivier Tsjoessovia is een rijke goudader ontdekt, welke de rijkste is van deze rivier. DE TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. 11 personen gedood- Manilla. In het Noorden van Luzon heeft een taifoen gewoed, die groote schade heeft aangericht. Minstens 11 personen werden gedood. Vele huizen werden vernield, terwijl de te velde staande gewas sen voor een groot deel verwoest werden. Twee schepen zijn gestrand. Geen richting aangegeven en toen door een auto gegrepen. Op den Sleeterweg ter hoogte van het woonwa genkamp te Alphen a. d. Rijn wilde gistermiddag te ongeveer een uur de 42-jarige timmerman A. Stig- ter nabij zijn woning den Rijksstraatweg overste ken. Volgens ooggetuigen heeft de man hierbij de onvoorzichtigheid gehad niet voldoende op te letten en geen richting aan te geven. De bestuurder van een personenauto uit Den Haag, die den wielrijder achterop kwam bemerkte op bet laatste moment diens onvoorzichtige daad en trachtte den wielrij der nog te ontwijken door links van den weg te gaan. Op dat moment leek het, of de wielrijder toch weer naar rechts wilde, weshalve de bestuurder van de auto een zwaai naar rechts maakte. Ook deze manoeuvre baatte niet. De man werd door het ach tergedeelte van de auto gerepen en kwam na zijn val in een sloot terecht. Een dokter constateerde een beenbreuk en een wervelfractuur. Per zieken auto werd het slachtoffer naar het diaconesscnhuis te Leiden vervoerd, waar de man kort na aankomst is overleden. denk, dat hij het op taschje voorzien heeft!" „werkelijk?" „Ja." zegt Mulmeijer aarzelend Billend drukt Adelheid de losjes-schommelende handtasch dichter tegen zich aan. „Mijn heele maandsalaris zit er namelijk in!" „Ziet U"! tri omfeert Mulmeijer het is alsof er opluchting in zijn stem klinkt. „Die man schijnt U en Uw weg tamelijk preoies te kennen. Dat is gevaar lijk. Wil U mij toestaan U nog een beetje te ver gezellen, voor alle veiligheid?,, „Ja graag Het is nog wel 5 minuten loopen naar mijn huis Het is niet alleen angst, dat juffrouw Pinne man toestemming doet geven, het is ook een beetje behagen in de aardigen, flinken, hulp vaardigen jongen man. En zoo spreekt men vijf minuten lang over heel andere dingen, dan over schooiers en schurken, en gastolen beur zen, maar b.v. over vrijen tijd en hoe men die het baste doorbrengt. En de heer Mulmeijer vraagt in dit verband, of hij juffrouw Adelheid Pinneman eens mag komen afhalen voor een aardige wandeling., en natuurlijk in tle eer ste plaatsO) om te vragen, of deze brutale kerel, die steeds achter haar aanloopt, zich nog heeft laten zien. enz. „Graag", zegt Adelheid. en als ze door de huisdeur verdwenen is. noteert Mul meijer grinnekend naam en adres. Daarmede zou de geschiedenis van een detec tive uit liefhebberij eigenlijk ten einde zijn. als hier niet een liefdesgeschiedenis begonnen was. Als de lezer het net reeds geraden heeft, moet het mij hierbij van het hart, dat het van den beginne af aan een liefdesgeschiedenis geweest is! Want de heer Mulmeyer is geen beroeps-, maar ook zelfs geen amateur-detectieve hij is alleen een slimme jonge man en de liefde op het eerste gezicht deed in zijn fantastisch brein een plan (van een vervolging) ontstaan, waarschijn lijk geïnspireerd op zijn eigen vervolging van het lieve meisjeen een schooier met een slappe pet een gerafelde broek (die den hemel zij dank, juist op tijd in de buurt van het paar liep!) Het doel heiligt de middelen!Mevrouw Mulmeijer, geboren Pinneman. was na zijn be kentenis en een uiterst gelukkig huwelijksjaar van dezelfde meening. De werkzaamheden der staatscommissie. 's-Gravenhage. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft geantwoord op vragen van den heer Droogleever Fortyn betreffende den stand van de werkzaamheden der staatscommis sie, benoemd bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936: de werkzaamheden der staatscommissie zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat zij haar standpunt om trent de materie, behandeld in paragraaf 12 van het destijds aan de orde geweest zijnde wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven en in de wet van 4 Aug. 1933 reeds heeft kunnen bepalen. In verband hiermede kan de vraag, welke houding de regeering zal moeten aannemen, nog niet worden beantwoord. DE HEFFING OP OLIëN ENZ. De Ned. bond van vischwinkeliers vraagt verstrekking van niet aan de heffing on derworpen olie. De Nederlandsche bond van vischwinkeliers heeft aan den minister van landbouw en visscherij ver zocht vijf en twintig Kg. niet aan heffing onderhe vige arochide olie per maand en per winkel of hal- bedrijf te verstrekken, teneinde eenige verlichting voor hun bedrijven te verkrijgen en de afzet mogelijk heid van visch te bevorderen. Deze tegemoetkoming zou alleen dan plaats moeten hebben wanneer vast staat, dat in zulk een bedrijf visch wordt gebakken en gebakken wordt verkocht. NOG STEEDS GEEN SPOOR VAN HEM GEVONDEN. MEN DENKT AAN MISDRIJF, DAAR DE MAN ONLANGS BEDREIGD IS. In een kort bericht is reeds melding gemaakt van de vermissing van den rentmeester B. Baggerman te Öyen, van wien men aannam, dat hij met een roei boot op de Maas verdronken is. In weerwil van het feit, dat men den geheelen Za terdag en Zondag de Maas heeft afgedregd naar het lijk, zijn alle pogingen vruchteloos gebleven. Men heeft geen spoor van den vermiste kunnen ontdekken, terwijl ook de boot nog steeds niet is gevonden. Voornamelijk door dit laatste wint in het dorp de overtuiging veld, dat men hier niet met een gewoon verdrinkingsgeval te doen heeft doch dat de heer B. het slachtoffer zou zijn geworden van een laaghartig misdrijf. De geruchten, dat hier misdrijf in het spel zou zijn, nemen steeds meer vasteren vorm aan, voornamelijk doordat het Vrijdagavond windstil was, acht men het uitgesloten dat de heer B., die als een kundig roeier bekend stond, niet zijn roeiboot verongelukt zou zijn, terwijl men in dat geval toch de boot ge vonden zou moeten hebben, waarmede het slacht offer, dat den Vrijdagavond bij zijn verloofde te Maas-» bommel had doorgebracht, over de Maas naar huis is geroeid. Te Oyen mompelt men, dat het niet on mogelijk moet worden geacht dat B. aan een wraak neming ten offer is gevallen. In de nabijheid van het kasteel te Oyen, waar B. namens den heer Smits van Oyen het beheer voert over diens bezittingen, zijn in den laatsten tijd ver schillende grondwerken uitgevoerd ten behoeve van de Maaskanalisatie-werken. Hierdoor waren ver schillende tewerkgestclden geregeld op de terreinen en eigendommen van den heer Smits van Oyen. Van eenige tewerkgestelden heeft B. last ondervonden. Op ordes van den opzichter der werkverschaffing werden deze personen daardoor voor eenige dagen geschorst. Dit zette kwaad bloed tegen B. en sinds dien werd B. vrij regelmatig bedreigd. Toevalliger wijs was het ook Donderdag de eerste dag dat geen bewaking meer op deze terreinen was aangesteld, zoodat in den bewusten nacht niemand in de om geving aanwezig was. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat de dorpsbevolking de feiten met el kander jn verband brengt. Ook was het eigenaardig, dat twee roeibooten van den veerman van Osch. die Vrijdagavond nog aan den Oyenschen kant lagen ge meerd, Zaterdagochtend aan de overzijde vandeMaas werden teruggevonden, zonder dat hiervoor n nadere oorzaak te vinden is. Men neemt te Oyen dan ook vrijwel als vaststaand aan, dat B. aan de Brabantsche zijde van do Maas moet zijn overvallen, waarna zijn vérvolgers de vlucht per roeiboot ^ver de Maas heb ben genomen. De politie onderzoekt thans of deze ge ruchten waarheid bevatten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Verwachting: zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, warm. Verdere vooruitzichten: iets minder warm. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 18 gr. C. is 66 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. j Hoogzijde 103 Schagen»

Schager Courant | 1936 | | pagina 5