Zwervers der zee Steun voor aangesloten tuinders Bijeenkomst Communistisch partijbestuur Noodlottig auto-ongeluk in de Ardennen Kind doodgereden te Heerde Steekpartij te Eindhoven Uit Met een treiler op jacht naar hake-visch TOT EEN BEDRAG VAN TEN HOOGSTE EEN MILLIOEN UIT HET LAND BOUWCRISISFONDS. De minister van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat uit het landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend aan hen, die als teler van tuinbouwgewassen aan hen, die sloten bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale, tot een bepaald bedrag van ten hoogste fl millioen. Deze steun werdt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van 1936 door genoemde telers, over een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij ver melde bedragen per eenheid: Blauwe duiven (koud) 1 Jan.5 April f9.40 per 100 Kg. Kaskomkommers 30 Maart17 Mei f 1.50 per 100 st. idem a IS Mei28 Juni f2.per 100 st. idem b 18 Mei28 Juni f 1.50 per 100 st. idem c 18 Mei—28 Juni fl.— per 100 st. Platglaskomk. 30 Maart—17 Mei fl.20 per 100 st. idem a 18 Mei28 Juni f 1.60 per 100 st. idem b 18 Mei—28 Juni f 1.20 per 100 st. idem c 18 Mei—28 Juni fO.SO per 100 st. Prei 1 Jan.—31 Mei f0.25 per 100 Kg. Radijs 23 Maart—26 April f 0.15 per 100 bos. Sla 13 April—17 Mei f 0.40 per 100 krop. Spinazie 3Q Maart—24 Mei f 0.30 per 100 Kg. Zaterdag en Zondag ƒ.1. vergaderde het Partij bestuur van de Communistische Partij van Neder land, te Amsterdam De voorzitter van de Partij, de heer Beuzemaker, hield een uitvoerige rede over de politieke situatie in Nederland. Hij ging daarbij uit van het feit, dat in Nederland het fascisme snel" groeit, terwijl het nog niet gelukt is de krachten der arbeidersklasse en van het volk te vereenigen, teneinde een dam tegen het fascisme op te werpen. De heer Beuzema ker noemde deze situatie uiterst gevaarlijk. In ver band hiermede besprak hij de politiek en het wer ken der partij op het gebied van het eenheidsfront, en onderstreepte daarbij de noodzakelijkheid nieuwe verdere stappen te doen om het tot stand komen ,van het eenheidsfront te vergemakkelijken. Na een uitvoerige discussie besloot de zitting van het partijbestuur tot het aannemen van een tweetal besluiten. Het eerste besluit houdt zich bezig met de komende verkiezingen en ontwikkelt een program als grondslag voor de concentratie van alle demo cratische krachten in Nederland tegen het fascisme. Het tweede besluit behandelt de verhouding van de communistische partij ten opzichte van de mo derne vakbeweging, waarbij word verklaard, dat de communistische partij van fractievorming in deze vakbeweging afziet, en streeft naar een kameraad schappelijk samenwerken van sociaal-democraten en .van communistisch gezinden in deze vakbeweging. Auto met 10 inzittenden tegen een boom te pletter gereden. 4 dooden en zes zwaar gewonden. Parijs. Nabij Signy L'Abbaye in de Ar dennen is een automobiel, waarin zich 10 personen bevonden, tegen een boom te plet ter gereden. Vier der inzittenden waren op slag dood, de 6 anderen liepen zware ver wondingen op. „Radiopriester" loopt zonne= steek op Zijn toestand vrij ernstig. Cleveland. Pater Charles Coughlin, bekend om zijn heftige aanvallen op president Roose-velt en naar wiens radioredevoeringen talloozen luisteren is, toen hij voor een menigte zijner aanhangers het woord voerde, door een zonnesteek getroffen. Het spreekgestoelte, waarop hij zich bevond, stond in de felle zon, terwijl de temperatuur moordend was. De „Radiopriester" is in een ziekenhuis opgenomen, en zijn toestand wordt vrij ernstig geacht. Chauffeur hoorde plotseling een gil ach ter zijn wagen. Gistermorgen half twaalf reed een auto van een houthandelaar te Deventer, bestuurd door den heer D. J. N. met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde met de bedoeling, het hout in een weiland aldaar te lossen. Bij het inslaan van een Zandweg getje had de chauffeur nog een klein meisje, het negenjarig dochtertje van den arbeider G. Berghorst, gewaarschuwd aan den kant te gaan, waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter de auto aan- geloopen tot aan het hek van het weiland. Toen de chauffeur de auto in den juisten stand wilde bren gen om het hout te lossen, en den wagen daartoe achteruit deed rijden, hoorde hij plotseling gegil. Het meisje, dat waarschijnlijk achter de auto heeft ge hangen, was onder den zwaren wagen terecht geko. men. Zwaar gewond werd het kind naar de ouder lijke woning vervoerd, waar het spoedig overleed. STAKERS IN JOEGO-SLAVIë BEZETTEN FABRIEKEN. Belgrado. Te Sussak zijn de bakkers fn staking gegaan, evenals de arbeiders van een cementfabriek te Beocin, terwijl onder de taxichauffeurs te Belgrado eveneens staking is uitgebroken. Verschillende fabrieken zijn door de arbeiders be zet. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en..,, even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan*, de auto van den „Eerste Hulp dienst".) Twee arbeiders krijgen hoogloopende ru zie over een smokkelaffaire. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op het Stratumsch Eind te Eindhoven een ernstige vecht partij plaats gehad, waarbij de 52-jarige arbeider P. Snellen door den arbeider W. van Berkel ernstig met een mes aan gelaat en borst gewond werd. In het café Dillen is Snellen, die in gezel schap was van zijn vrouw, met van Berkel aan het twisten geraakt over een smokkelaf faire, waarbij van Berkel met een geopend mes op Snellen toesprong. De caféhouder wist de rust echter te herstellen en heeft toen de beide opponenten op straat gezet. Daar is de strijd evenwel opnieuw ontbrand met het gevolg, dat Snellen aan gelaat en handen werd gewond en zijn rechterlong levensge vaarlijk werd getroffen. Hij is naar het bin- niengasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leveg. De dader heeft gistermiddag aan de politie na een streng verhoor, bekend. de OMGEVING NIEUWE N I E D O RP Vergadering van het bestuur en comm. der Huisvlijt en Floraliatentoonstelling, te houden op 12 en 13 Sept. a.s. in de tooneelzaal de Prins Maurits. De re sultaten van de handwerkjes voor schoolkinderen waren zeer bevredigend. Besloten wordt de prijzen der verloting aan te koopen en te etaleeren. Als hoofdprijzen zullen worden aangekocht: 1 stofzuiger, 2. wollen dekens, 3 tafelkleeden, voorts huishoudelij ke en luxe voorwerpen. Als commissie van aankoop worden benoemd: mevr. S. v. d. Stok, mevr. J. Keetman en mevr. Dr. de Boer. Voor de attracties zullen zich weer geschikte dames en heeren beschikbaar stellen. Er zal gelegenheid worden gegeven tot dansen, in aparte afdeeling naast do tentoonstellingszaal. De heer A. Oudendijk zal wederom, zoowel binnen als buiten voor. muziek zorgen. Besloten wordt voor aanvulling der buitenfeesten de vaart vanaf den heer Stennenberg tot den heer Wilken te verlichten en drijvende bloemperken te maken. Er zijn hiervoor reeds ruim duizend asters in potten, welke worden verzorgd door den heer H. J. Kossen, wat zeer op prijs wordt gesteld. Voor ver dere versiering wordt weer gerekend op de Buurt- commissie. Het Fanfarecorps zal worden verzocht Zondag avond een concert te willen geven op het water. De firma Holsmuller te Alkmaar zal worden aange zocht, voor de inrichting van den theetuin op het too- neel te willen zorg dragen. De hoop wordt uitgesproken dat de Middenstands- vereeniging die dagen een étalagewedstrijd zal hou den. Voor de Jury ter beoordeeling der ingezonden voorwerpen zullen wederom de oude bekenden wox*- den gevraagd. Alleen de afdeeling fruit zal dit jaar vervallen. De vergadering spreekt zich uit, dat bij gunstig weer, vrij zeker op een paar drukke dagen gerekend kan worden. (Zie verder komende advertentie en aanplakbiljetten.) Sportdag te Twisk. N. Niedorp Andijk, 4—2. Hoewel het weer meer ideaal was voor heerlijk in of aan het water te vertoeven, hebben N. Niedorp en Andijk op de door de Twisker voetbalvereeniging georganiseerde sportdag eexx heel aai'dig partijtje gevoetbald. Gezweten dat er is, het gras was er op het laatst nat van! Dat grensrechter zijn ook in spannend is, bewees W. Woudt, het zweet plaste hem van zijn lichaam. Zoowel Andijk als N. Nie- 'dorp telden enkele invallers. N. N. miste o.a. FauS en Reijne. Bij Andijk misten we Weststraten. Als er ongeveer 5 minuten is gespeeld, geeft Pee reboom eexx geweldig hard schot op doel, dat via den binnenkant der paal onhoudbaar voor doel wachter Vos in het net verdwijnt, 10. N. N. is merkbaar sterker dan Andijk. N. N. is technisch be ter. Het is dan ook meer geluk dan wijsheid als Andijk gelijk maakt. Bij een Andijker aanval geeft de midvooi*, als hij daartoe een goede kans heeft, een hard schot in de richting van het doel, de bal had zeker naast gegaan, als niet Gx'ootes, die vast in de waan verkeerde dat de bal op doel kwamj den bal verkeerd kreeg en in eigen doel deponeex*- de, 11. N. Niedorp blijft in den aanval. Na eext kwartier weet .Peereboom de Andijker defensie irx de luren te leggen en met een goed schot geeft hij; N. N. de leiding weer, 21. Met dezen stand gaat de verdiende rust in. Na de rust, die ditmaal veel te kox*t duurde, is het tempo stukken minder danJ daarvoor (hoewel bet toen ook al matig was). An dijk weet er nu niet veel meer van terecht te bx-exi-i gen. N. N. is haar in alle opzichten de baas. Het is Deugd, die den stand met een ferm schot op 31! brengt. En daar knalt zoowaar die zelfde Deugd op fantastische wijze voor de viei*de maal langs Vos, 41. Andijk was niet tevreden met die eene goal van Grootes, ze wilden er zelf ook één maken.^ Hun' gestelde idaal wordt verwezenlijkt, de linksbinnen weet met een flink schot Bakkum te passeeren, 4— 2. Nu was het welletjes. Als de beleende populaire fluittist Bob Volten uit Hoox*n einde blaast, heeft N.N. een ruimschoots verdiende ovex'winning be« haaid en kwam tevens in het bezit van een zeeï fraaie beker. Gedurende de a.s. schutkermis oi'ganiseert N. Nie-< dorp groote seriewedstrijden, waaraan' de volgend® sterke derde klassers deelnemen: Assendelft 1, Zaandijk 1, SD.Z. 1 (Amsterdam) en N. Niedorp I. Daar er zeer fraaie prijzen beschikbaar zijn ge steld, wachten de voetballiefhebbers 'n serie wedstriji den, zooals zij niet dikwijls te zien krijgen. (Ziet dc| komende advertenties). LANGEND1JK De Luxemburgsche regeering heeft bepaald, dat bij invoer van aardappelen en tomaten een verkla ring van den Plantenziektenkundigen Dienst van land van herkomst moet worden ovei'gelegd. Uit zeer betrouwbare bron vex*nemexi we, dat aan den aanleg van het kanaal OudkarspelHuygen- dijk gex-egeld en met spoed zal worden gewerkt, zoo dat over xxiet al te langen tijd van een flinken voort gang zal kunnen worden gesproken. ZUIDSCHARWOUDE. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den heer De Nijs van een viertal fietsen de belasting- plaatjes gestolen. De fietsen stonden in een afdee ling van de zuurkoölfabriek. De politie is met een en ander in kennis gesteld. CALLANTSOOG. Reddingboot-demonstratie. Zondagmorgen heeft de reddingboot uit Petten te Callantsoog gedemonstreex'd, dit als propaganda voor het werk van de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij. Tijdens de oefening is door eeni- ge dames op het strand een collecte gehouden met de bekende reddingboot-bussen. De maatschappij heeft met financieele moeilijkheden te kampen en er moet getracht worden op alle mogelijke manie ren geld bijeen te brengen voor het mooie doel. Bij de jeugd is de demonstratie al bijzonder in den smaak gevallen, want om de beurten mochten de liefhebbers eën eindje meevaren. Gelukkig was de zée heel vlak, zoodat zij voor zeeziekte niet be vreesd behoefden te zijn. Sollicitanten Hoofd der O. L. school. Voor de vacature van hoofd der openbare lagere school alhier heben zich 9 sollicitanten aangemeld. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van het V.V.V. bestuur om a.s. Zaterdagavond wederom een filmavond te ox-ganiseeren met medewerking van Dx\ Cox. Ditmaal zal het normale filmbeeld worden aangeboden. Vertoond zal o.m. worden de inmiddels weder uitgebreide film van Callantsoog en andere gx-ootere filmwerken. Een medewerker van de N.B.Crt. die een reis mee gemaakt heeft met de 500 P.K. R.O.46, een vischtrex- ler, die naar de Clyde ging om op hakeMsch te ja gen, vertelt van zijn tocht het volgende: Vijfhonderd paarden jagen ons in vollen ren langs de gebogen basaltarmen. Buitengaats rolt een zware deining. De 4b is in z'n element. Wij nog niet. Zeer tot onze schade héb ben we te lang vasten grond onder voeten gehad. O, die landbeenen op een dansend dek! Maar alles went tenslotte. Zelfs de rhythmische dan sen van een treiler. Rondom zijn flanken ligt de zee gemarmerd, riet hlauw-groene water borrelt en spat als champagne bellen. Geïnteresseerd volgen we het spel van schuim en staal, van golf en boeg. Den tweeden avond zien we Gerritten, de kwieke watei'duikei'tjes. Een kwaad voorteeken s En inderdaad! •Het scheepsjournaal meldt van den derden dag: Dik van regen, jagende lucht, koppige zee. Aan de nuchtere opmerking uit het dagboek be hoeft niets meer te worden toegevoegd. Ze is veel zeggend! Bij Schotland hoort nu eenmaal regen. En dus passeeren we Duncansby-Head in gietbuien. Grauwe, kale rotsen. Eenzaam en grootsch. De Hooglanden. Grillig en zwaarmoedig als de mineur toon van een doedelzak. We koersen bijna stijf West door de Pentland, de vaargeul naar den Oceaan. Een felle tegenstroom tracht de Claesje een hak te zetten. Zij geeft echter geen krimp. Koppig blijft de telegraaf op „Volle kracht vooruit" staan. En zonder moiTen stuwen de hartkamers de massieve schroefas in 275 toeren rond. Ze verslinden niet voor niets 1800 liter olie per et maal! Tegen zonsondergang naderen we den anderen kant van de Schotsche Hooglanden. „Ginds krijgen we puik weertje", was ons voox*- speld. We wilden het graag geiooven. doch' dachten „Dat zou jé wel lusten". Toch hebben de instinct- ijaturen gelijk. Want Cape-Wraht, aan bakboord, gloeit in warme tinten van een ondergaanden vuur bol. De steile rotsklompen zijn hier violetkleurig en diep-bruin. Over groeven, als rimpels in een vex*- weei'den zeemanskop, ligt een dof grijs. Hoog op een machtige steexiformatie flitst al het lichtpunt van een witten vuui'toren. Een groote tegenstelling vormen later de Hebriden. De bergen hebben daar meer glooiing, meer regel maat, maar minder karakter. Na 36 uren stoomens uit de Pentland komen we op ons arbeidsveld: De Clyde, met middenin de dwaze tulband. Een ronde onbewooxxde rotsmop, de Craig. Er is een vreemde geest in de mannen gevaren. De kalme kerels zijn onrustig geworden. „Wat mankeert jullie? Wat' is er loos?" „Ook een vraag? We gaan eindelijk aan den slag! Zou het eens geen tijd worden?." We visschen. Vier uur in den morgen. Boven de gekartelde kust lijn breekt het duister en laat vrij baan voor lila en roze liclitstx'epen. „Stop!" ringt de telegraaf. Te gelijkertijd snerpen drie gillen in de machine-kamer. „Winches aanzetten!" Haastig trekken do mannen hun zeelaarzen aan en begeven zich naar hun posten. Naar de vóóx'- en achtei'galgen, waar de vischborden hangen; naar de lieren, waarop de kabels gewonden zijn. Het lange sleepnet wordt over de verschansing gesmeten. Het drijft traag af en verdwijnt onder het heldere water. „Vieren!" De spillen draaien en vieren geleidelijk' de staal draden, de vei'bindingslijnen van het schip met het net. „Ho!" galmen de matrozen bij de galgen. Ze koppe len de forsche borden aan. Deze bonken tegen den scheepswand, ketsen in opspattend nat en zinken naar den zeebodem. De windassen laten knerpend de kabels schieten; vijftig, honderd, tweehonderd vaam. Dat is onze visch- lengte. De twee uiteen-staande lijnen worden saamge trokken in een slipblok. Het net staat uit. „Ja!!" schreeuwen de lui op het achterdek. „Ja!!" antwoordt de schipper en geeft dan het commando: Volle kracht! De motor zwoegt en steunt. Moeizaam zeult de Claesje het net achter zich aan. Wat daar in de diepte plaats vindt, kunn'en we niet zien. Maar we weten het. De breede borden schuren over den bodem, staan rechtop door den weerstand van het water en houden het net open. Met de kabels werpen ze modder omhoog. Wan neer er nu juist een school visschen tusschen zwemt, schrikt deze, schiet rechtvooruit, kan den gapenden mond van het net niet zien en raakt verzeild in het puntig toeloopende eind (kuil). De eerste trek. Vier uren achtereen trekken we de Clyde op. Dan komt er nieuwe spanning; we gaan halen! Krakend en piepend palmen de spillen de drui pende lijnen in. Met donderend geraas komen de bor den boven. De bemodderde kabels volgen,.. Daar heb je het net! De „vlerken" zwiepen tegen den voor- en achter steven. Het schipt ligt nu stil. De winches rusten een oogenblik. De mannen sjorren het net in rukken omhoog, totdat het eind, de kuil, langzij bungelt. Er wordt een strop om geslagen en: „hief op"! De lier draait, sleurt den vollen kuil boven het dek. Wat zal erin zitten? We kijken allen toe, als de stuurman den knoop (bendel) losmaakt. Een wriemelende hoop klettex't op de last. Kabel jauw, hake, schelvisch, schol, schar, kreeft en haaien bij de vleet. Een spartelend stilleven. Parelmoer, roze, zilver, bruinglanzend, groen, goox*. rood, om kleurenblind te worden. „Vier korven" wordt er getaxeerd. Daarmee bedoe len de xxxannen: vier manden hake, want om de dorschvisch is het te doen. Een langwerpig model, met dofzilveren schubjes, een spitse bek, waarin ve nijnig scherpe tanden. Een visch, fijn van smaak "en uitsluitend voor export naar Frankrijk bestemd. Waarom? Als op vele „waai'oms" kan ook hier geen antwoord opgegeven worden. Te weinig afzet? Mo gelijk. Te duur? Mogelijk. Vier korven? 't Gaat! 't Kan slechter. Zoodra het tuig weer is uitgezet, wordt de visch gesorteerd, gestript en in de ijsruimen geborgen. Honderden meeuwen en genten azen op het afval. Schor krijschend duiken ze gulzig naar den buit. On verzadigbaar zijn die vogels! Averij! De Slaesje loopt weer haar vier mijlen met heur sleep. De wachtsman houdt haar in den aangegeven koex's. De draden staan strak gespannen op bersten af. Nu en dan dwaalt een blik van den roerganger over deze lijnen Plots bukt hij, tuurt scherp naar de zee. „Vast" roept hij afgebeten. De schipper snelt uit zijn hut, trekt de telegraaf ovex\ „Stop!" tingt die kort en droog. De „meester" schrikt op, gehoorzaamt direct. De peezen moeten op den rotsachtigen bodem zijn vastgeloopen. Nu moet er vlug en tactvol worden ingegrepen. Andex's verspelen we alles. Borden, kabels, net. Ra zend snel cirkelt het stuurrad. Bijdraaien, bijdraaien! „Een klein slaagje, meester" beveelt de ouwe door de spreekbuis. Het schip trilt nerveus. „Stop! Langzaam de winsen aanzetten!" Klagend piepen de spillen. Stop! s De schipper rent naar het achterdek, neemt een overzicht, holt de brug op, laat het rad snorren. Knap! Een schok. De Claesje beeft. Eén staaldraad hangt slap. De tweede houdt nog. Tergend traag palmen de lieren. De borden lawaaien. Zoo! Die zijn binnen. Waar blijft de rest? Het voornaamste? De slappe lijn slingert door de galgenrol. Een ge kerfd eind. Finaal stukgesneden. Dan duikt een vlerk op en even later het net. „We hebbexx het nog! O.K." Handig wordt het over den muur getrokken. Het is over een groote lengte opengescheurd. De rotsen hebben wraak genomen,, „Risico van 't vak, lui" zegt de schipper gemoede lijk. Hij is blij. „Ik kneep 'era werkelijk. Die averij is te verhelpen. En... we hebben toch nog iets voor onze moeite." In den kuil zit namelijk een kluit visch. De be manning trekt aan het werk: netten herstellen. De pezige knuisten hanteeren losjes de houten naalden. Maas na maas goochelen ze te voorschijn, We gaan verdex*. Tot middernacht stoomen we de Clyde op en af. En met ons nog enkele Nederlandsche treilers. Regel matig houden we elkaar op de hoogte van onze vangst. En soms een kort buurpraatje. Alles modern, waxit we hebben een ontvang-en zendtoestel aan boord van de N.S.F. Als er geen kink in de kabel komt, doen we vijf trekken per dag. Daarna rusten we tot vier uur 's morgens. Wat acht-urige werkdag is, weten de zeelui niet. Wordt er veel gevangen, dan zijn ze soms een etmaal in touw. Strippen, bergen, uitzetten, halen, herstellen. Het is hun „brood". Zeker! Maar dat toch niet alleen. Velen zouden niet graag een „job" aan den wal heb ben. Wel wat langer thuis willen zijn, dan nu het geval is. Het moet echter niet te lang duren. Dan is er weer het „heimwee" naar de zee. De laatste trek is bevredigend. Nu is het scheeps volk een paar uren naar kooi en ronkt even dof als de motor. Ze hebben het verdiend, de kerels. Wij staan op de brug bij den man van de wacht. Recht-vóór zwaait een vuurtoren op de Schotsche kust zijn lichtwieken over ons en de donkere Clyde. In het flauw verlichte kompas vibreert de zwarte naald boven de schimmelende roos. Ver van ons vandaan schuiven enkele lichtpuntjes. Ze vervagen, verdwijnen. Ships that pass in the night.. Zwijgend staren we. Tot de nieuwe wacht opkomt. Een zwak briesje zucht. Wij ademen diep de zilte lucht in, en weten een vi'ijheid rond ons. Want de zee, soms nukkig, soms wreed, kent geen bekrompenheid. En de ware zee man evenmin. Dat hebben we nu weer bemerkt aan boord van de R.O. 46. Daar heerscht een ruime, jo viale geest.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7