Plaatselijk Nieuws. Dieren op het witte doelt Marktberichten. Loopen zonder pijn Turksch dorp door noodweer geteisterd SINT MAARTEN LANDDAG STAATSPENSIONNEERING. Zondagmiddag was, uitgaande van de Federatie Hollands Noorden van den Bönd voor Staatspension- neering, op het terein van den heer J. Bijpost, een Landdag uitgeschreven. Begunstigd door prachtig weer, werd als begin ten 2 uur een optocht door het dorp gehouden, vooraf gegaan door de Schut-Band, waardoor in het dorp alles op de been kwam en een vroolijke stemming gaf. Te 2*4 uur weer op het terrein gearriveerd, was het de heer C. de Vries, voorzitter der federatie, wel ke deze Landdag met een gepast wóórd" opende, er op wijzende, dat de heeren Ds. Westmijze van Rot terdam en C. v. d. Kolk uit Wieringerwaard, de aanwezigen het goed recht van Staatspensioen zou den aantoonen. Een tweetal muzieknummers volgde, waarna de heer Ds. Westmijze het woord verkreeg en hiervoor als onderwerp had gekozen: „Staatspensioen of hongerrantsoen." Voor velen was deze heer geen onbekende, hetzij door hem persoonlijk of voor de radio te hebben beluisterd en die wisten dat de uit te spreken rede de moeite van aanhooren loonde. Het was dan ook een keurig opgebouwde en uit gesproken rede, welke ten gehoore werd gebracht en de woorden door hem gesproken en ook de voor beelden door hem aangehaald, hebben niet nage laten indruk te verwekken. Al is de tijd thans in laagconjunctuur, geld voor staatspensioen is er best, bij goede wille, te vinden, gezien de gelden ,voor andere doeleinden, welke gretig worden gevo teerd. Dus, zegt spreker, dit is geen bezwaar. Door het kerkkoor van St. Maarten e.a. werden een B-talzangnummers gegeven, waaronder een cantate, bewerkt door den heer S. Schut, en die een dave rend applaus verwierf. Door de gymnastiekvereeniging van Stroet en St. Maartensbrug werden turnoefeningen ten beste ge geven, welke voor de liefhebbers een aangename ver- poozing gaf en het werken van velen geroemd werd. Voorts was het de pl.m. 20-jarige heer v. d. Kolk die een spreekbeurt vervulde en als onderwerp had „De bond voor Staatspensionneering en de jonge ren". Was deze heer wel een weinig schuchter om na een zoo'n beroemden spreker als Ds. Westmijze, hier het woord te voeren, van hieruit een woord van lof over de wijze waarop deze jonge man zich van zijn taak heeft gekweten en door zijn eenvoudige mooie rede de aandacht van het publiek wist vast te hou den. Voor de toekomst belooft deze heer veel goeds voor den Bond. Na nog 'n muzieknummer te hebben aangehoord, gingen te 6/4 uur de talrijke aanwezigen voldaan van het terrein en wij wilien hopen, dat velen zich jde sluitingswoorden van den voorzitter in het geheu gen hebben geprent ,en voor „geen oud en arm meer" zullen ijveren. W I E R I N G E N Bouwvergunningen. Bouwvergunning is verleend aan den heer J. van Waggendorff van Rijn tot verbouw van het bestaan de winkelpand in de Hoofdstraat (hoek Kerkplein); aan den heer C. Bakker Jz. te Den Oever tot het bouwen van een woonhuis aan de Zwinstraat. Schilderwerk gemeentegebouwen. Na inschrijving is het schilderen van het gemeen- ftegebouw, het waaggebouw op het Kerkplein gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren gebr. Lont al hier. Hinderwetsvergunning. Hinderwetsvergunning is verleend aan den heer [M. de Haan alhier, tot het plaatsen van een motor voor het opwekken van electrische stroom ten be hoeve van zijn bioscoop. H ARE N K ARSPE L WAARLAND. Con Zelo-nieuws. Con Zelo 2 speelde thuis tegen Hollandia 2 en speelde gelijk met 2—2. Con Zelo Jun. speelde uit tegen S.O.S. en verloor xoet 2—0. ROTTERDAM, 17 Augustus 1936. Veemarkt. Totaal-aanvoer 2402 stuks; 487 vette runderen, 236 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 920 schapen en lammeren, 755 varkens, 3 biggen. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 61 ct., 2e kw. 55 ct., 3e kw. 40—46 ct., vette ossen, le kw. 55 ct., 2e kw. 51 ct., 3e kw. 43i-7 ct.; vette kalveren, le kw. 85 ct., 2e kw. 75 ct., 3e kw. 5055 ct., varkens (levend gewicht) le kw. 39 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 37 ct.; schapen, le kw. 39 ct., 2e kw. 35 ct., 3e kW. 27 ct.; lammeren, 1e- kw. 38 ct., 2e kw. 33 ct., 3e kw. 27 ct. Prijzen per stuk: schapen, le kw. f 19, 2e kw. f 15, 3e kw. f 11; Jammeren, le kw. f 13, 2e kw. f10, 3e kw. f8. Aan voer vette koeien en ossen als vorige week, handel stug, prijzen onveranderd, prima koe 65 ct., prima os 58 ct. Vette kalveren, aanvoer korter, handel tamelijk, 1ste en 2e kw. hooger in prijs, 3e kw. als vorige week, prima ex. 90 ct. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel stroef, prijzen van vorige week moeilijk te handhaven. Varkens, aanvoer groot, handel redelijk, prijzen hooger, pri ma i cent per Kg. boven noteering. Er werden eeni- ge partijen schapen voor export verkocht. ROTTERDAM. 17 Augustus 1936. Vlasmarkt. 1600 Kg. blauw, schoon 50—55 ct., 2000 Kg. Hollandsch geel 4855 ct., 1400 Kg. Dauw- root 45—50 ct. per Kg. De vraag is gebeterd en de prijzen zijn wat vaster, voornamelijk doordat het ge was 1936 in verschillende landen tegenvalt. Al het aangevoerde vlas werd verkocht. AMSTERDAM. 17 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 349 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5864 ct., 2e kw. 48—57 ct., 3e kw. 4247 ct. per Kg. slachtge- wicht; 102 melk- en kalfkoeien f 170—210 per stuk, 81 vette kalveren, le kw. niet genoteerd, 2e kw. 44 50 ct., 3e kw. 34—42 ct. per Kg. levend gewicht; 48 nuchtere kalveren f 6—9 per stuk; 131 schapen f 17 —20 per stuk, lammeren f 12—15 per stuk; 499 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 46 —47 ct., zware varkens 45—46 ct., vette varkens 43 44 ct., per Kg. slachtgewicht; 6 paarden f70—100 p. stuk. Overzicht: Runderen korte aanvoer, gedrukte handel, prijzen voor de betere soorten hooger. Melk koeien gewone aanvoer en handel. Vette kalveren, korte aanvoer, gedrukte handel. Nuchtere kalveren, korte aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen en lammeren ruime aanvoer, handel traag. Varkens, behoorlijke aanvoer, stugge handel, prijzen constant. Paarden, stille aanvoer en handel. AMSTERDAM. 17 Augustus 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f3.70-3.80, Ronde Zeeuwsche blauwen f3.70—3.80. Zeeuwsche eigenheimers f2.40 —2.80, idem bl. eigenheimers 12.40—2.80, idem bon ten en blauwen poters f22.40, idem bonken f2— 2.40, N.-H. bl. eigenheimers f2—2.60, idem eigenhei mers f2.402.60, alle soorten grove poters f22.20, Bonken alle soorten f22.20, IJpolder ronde bonten f3.703.80, idem eigenheimers f2.402.60, idem bl. eigenheimers f2.402.60, dito poters alle soorten f2 2.20, Bonken f22.20, Westlandsche eigenheimers f2.40—2.80, idem bl. eigenheimers f2.40—2.80, idem poters f2—2.20, Bonken f2—2.20, Hillegommer zand- aardappelen f2.403, bonken f22.20, Poters f2 2.40, Noord- en Katwijker zandaardappelen f34. ALKMAAR, 17 Augustus 1936. Aardappelen f 1.502.40, aalbessen f 1315, andij vie f 0.50—2.20, appelen f 3.506.50, augurken f 3.50 —12, bloemkool I f 58. II f 1.504, doperwten f 3.50, druiven f 16—21, gele kool f 2.20, groene kool f 2—5, kropsla f 0.50—2.40. komkommers f 1—3, meloenen f 6—30, peren f 312, prei f 3.80, peterselie f 1.10, perziken f 29, postelein 10—35 ct., pruimen f 813, rabarber f 1.50—3, roode kool f 1—1.60, selderie fl 1.80, spinazie 1642 ct., snijboonen f27, enkele spercieboonen f 1.10, dubbele idem f 0.60—1.10, to maten f 1.50—3, uien f 3.40, wortelen f 5—8. WARMENHUIZEN, 17 Augustus 1936. Aanvoer: 675 Kg. gele nep f 2.60, 450 Kg. uien f 1.80, id. drielingen f 2.30. AMSTERDAM, 17 Augustus 1936. Binnenlandsche Granen. (Boerennoteering). Rogge f7.508, chevaliergerst f5.756, wintergerst f5.50—5.75, haver f6.25—6.75, alles per 100 Kg. ROTTERDAM, 17 Augustus 1936. Binnenl. Granen. Gerst Chevalicr f 66.20, idem winter f5.90—6.10, Haver f 6.757.20. Erwten kleine groenen f 79.10. Schokkers f 10—11.50. door het Elastische voetkussen „OMNIPED". Geen steunzool meer noodig! De nieuwe succesvolle hulp .voor pijnlijke voeten. Prijs per paar f 1.50. Voor Schagen, verkrijgbaar in: TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. SCHAGEN. UITSTAPJE V.H.L. De Vrijz. Herv. Lidmatenclub, afd. Rijz. Kerk hield Zondag 15 dezer haar jaarlijksche uitstapje Onder leiding van Ds. J. Eikema werd 's morgens per bus allereerst naar Wormerveer gereden. Hier werd de godsdienstoefening, waarin Ds. Eikema voorging, bijgewoond. Na de godsdienstoefening werd via Krommenie, Assendelft, Spaarndam naar Santpoort gereden, waar eerst werd gegeten, waarna de Ruine van Brederode en de z.g. Tinholtverzame- ling, een verzameling van vogels en dieren, zoowel Inlandsche als Indische, Indische producten, enz., werden bezichtigd. Na het bekende „Kopje" te Bloemendaal met een bezoek te hebben vereerd, werd via Velsen, Bever wijk, koers gezet naar Castricum-Zee, waar eeni- gen tijd werd verpoosd. Tot slot werd Duinvermaak in Bergen nog even bezocht, waarna de thuisreis werd aanvaard. Hetw as reeds kwart voor acht toen Schagen werd bereikt; begunstigd door schitterend weer was het een leuke dagt voor de V.H.L. ge weest. LANDBOUWCURSUSSEN IN NOORD-HOLLAND. Het landbouw-avondonderwijs is de laatste jaren door verschillende omstandigheden wel wat in de verdrukking gekomen. En Noord-Holland in 't bijzonder heeft van die druk zijn deel gekregen, zodat het aantal cursussen de laatste tijd zeer gering was en ook niet mocht worden uitgebreid. Dit laatste is nu anders geworden. Voorzover de landbouworganisaties de nodige leerlingen en onder wijzers kunnen krijgen (en ze zijn er wel!), kan de Rijkslandbouwconsulent te Schagen de mededeeling doen, dat het aantal landbouwcursussen deze winter belangrijk groter kan zijn, dan de vorige winters. We wekken de besturen dier organisaties dan ook tot actie op, nu de gelegenheid er is. Het belang van vakonderwijs voor de boerenzoon en boeren knecht is te bekend, om er nog over uit te wijden. Waar de gelegenheden voor dagonderwijs niet be nut kunnen worden, moeten die voor avondonderwijs worden aangepakt. Hier is een dankbare taak voor de plaatselijke or ganisatie-besturen van elke richting. Voor inlichtingen wende men zich tot de Rijkslandbouwconsulent voor N.-Holland te Schagen. „HET NOORDEN". J.l. Zaterdagmiddag werd onder leiding van den heer Mr. D. Breebaart een ledenvergadering gehou den van de onderaf deeling „Het Noorden" van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Mededeeling werd gedaan van een aantal uitge brachte adviezen ingevolge de Ambtenarenwet aan verschillende Gemeentebesturen. Op voorstel van het Bestuur werd besloten in Oc- tober of November a.s. een lezing te doen houden over de „Financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten", waarbij ook de Wethouders van de tot het ressort der onderafdeeling behoorende ge meenten zullen worden uitgenoodigd. De heer J. C. Haspels, Burgemeester van Enkhuizen is bereid be vonden deze lezing te houden. Voorts werd behandeld de agenda van de Bonds- en Afdeelingsvergadering, waarna de vergadering is gesloten. GEMEENTE SCHAGEN. Burgerlijke Stand: Geboren: Geert, zoon van Taeke Hoekema en Aaltje Jongsma; Marie Jannetje, doch ter van Nicolaas Arien Tuinman en van Maart je Rong. POLITIE. Verloren: een rij wiel plaatje; een katje; en een portefeuille met plaatjes. Achtergebleven: een koe. 800.000 FRANC GEROOFD. Gisterochtend hebben te Nice zes bandieten in een auto twee bankbeambten beroofd van een zak met 800.000 franc, welke de mannen voor rekening van den schatkist vervoerden. De overval had plaats op een zeer druk punt in de stad. De grensposten aan de Italiaansche grens werden gewaarschuwd. Onmiddellijk is een onder zoek ingesteld. WEGENS BENADEELING DER BONDSPOST- SPAARBANK GEARRESTEERD. De bank voor geweldige bedragen bena- deeld. Weenen. De juridische adviseur en gevolmach tigde van den bankier Siegmund B'osel, dr. Wolfgang, David, werd op verzoek der Oostenrijksche autoritei ten te Zuerich gearresteerd. Bosel wordt er van be schuldigd de bondspostspaarbank voor geweldige bedragen te hebben benadeeld. Hij is onlangs teza men met zijn broer en secretaresse gearresteerd. Bevolking neemt de wijk in de moskeeën. Istanboel. Het Turksche dorp Goemoesjane is gedurende 10 achtereenvolgende dagen door stormen geteisterd. Twee personen verdronken nabij Bayburt, twee anderen bij Kochkoer. Tachtig huizen stortten in, andere huizen werden zwaar gehavend. De be volking nam de wijk in de moskeeën. Ook het gebied van Cumuehehane in Oostelijk Anatolië is door hevige regens geteisterd, zoodat overstroomingen plaats vonden. 7 personen ver dronken. DE TYPHOON AAN DE CHINEESCHE KUST. Minstens 20 dooden. Hongkong. Tengevolge van den typhoon zijn minstens 20 personen om het leven gekomen. Men weet nog niet het aantal, dat op zee is omgekomen* Alle opvarenden van het gestrande Engelsche schip „Sunning" zijn gered. RUSSISCH FABRIEKSDIRECTEUR GEARRES TEERD. Moskou. De geheime politie heeft den directeur van een fabriek te Smolensk gearresteerd, zoomede verscheiden employés, die worden beschuldigd van sabotage. Door hun toedoen zou de staat schade hebben geleden. L1NDBERGH SPREEKT OP WERELDVREDES CONFERENTIE. Press-association meldt, dat Lindbergh een redevoe ring zal uitspreken op het wereldvredescongres, dat 3 September te Brussel zal worden geopend. Niet waar, die mop vindt jij ook aardig, welnu laat ik je vertellen, dat hjj van mij is. Voor zóó oud had ik je tqeh rget gehouden. Micky Muis verslaat Greta Garbo. Onlangs werd in de Vereenigde Staten een enquête gehouden betreffend de po pulairste filmster in de U.S.A. Wie is de populairste filmster van de Ver eenigde Staten? Het Amerikaansche publiek gaf hierop een verrassend antwoord. Noch Greta Garbo, noch Claudette Colbert, noch Mariene Dietrich bleken favoriet te zijn, maar een klein fantastisch diertje, een tantazie- product van den teekenaar Walt Disney: Micky Muis! De kleine dappere Micky, die niet sterk maar slim is en die op weergalooze wijze zich uit de neteligste situaties weet te redden, heeft het hart van het filmminnend publiek gestolen. De uitslag van deze enquête bevestigt weer eens, welk een belangrijke plaats dieren in de filmwereld innemen. Sedert de kinderjaren van de film heeft men dit kunnen constateeren. Zooals wij nu over stelpt worden met films waarin kinderen onze har ten moeten vermurwen, zoo wierpen de filmmaat schappijen jaren geleden films op de markt, waarin dieren de hoofdrollen speelden. Wanneer de teekenen niet bedriegen, dan kan men binnenkort weer een hausse in dierenfilms verwachten. Onlangs draaide in ons land „The Call of the Wild", waarin de hond Buck door zijn spel de toeschouwers waarschijnlijk meer getroffen zal hebben dan de uitmuntende ac teur Clark Gable. Eerste dierenfilm van de Denen. De Deensche filmindustrie vervaardigde het eerst een dierenfilm, die evenwel door de censuur „wegens wreedheid" verboden werd, hetgeen ten gevolge had, dat een ieder deze film ging zien, waarin aftand- sche leeuwen gazellen uit karton overvielen. De Amerikanen werden door deze film geinspireerd en weldra kwamen uit Amerika producten, waarin hon derden leeuwen, tijgers, luipaarden en wat dies meer zij de toeschouwers deden rillen. Wie herin nert zich niet sensatiefilmen als: „De Groote Kooi" en „Paniek in de Dierentuin"? Walt Disney met zijn echtgenoote en de door hem geschapen Micky Mouse. In Europa hebben wij thans nog een filmacteur, behoorend tot de weinigen, die sedert twintig jaren op het witte doek een vooraanstaande plaats inne men, die bij voorkeur met dieren speelt. Het is de Duitscher' Harry Piel. Een naam, die ongetwijfeld voor niemand vreemd zal zijn. Hij vecht met tijgers en apen alsof het niets is. Hij sluit innige vriend schap met olifanten. Het is nog niet eens zoo lang geleden, dat Harry Piel bij een der opnamen gewond werd, omdat een Bengaalsche tijger te zeer in het spel opging en de acteur door een raam drukte. Dit was niet de eerste keer, dat Piel door zijn dieren verwond werd. In de regel echter weet hij uitstekend met zijn viervoetige acteurs om te gaan. En dat wil heel wat zeggen. Lang niet iedereen verstaat die kunst. Herhaaldelijk worden ongelukken veroorzaakt doordat van de dieren te veel gevergd wordt. Toen de film „Quo Vadis" vervaardigd werd, verwondden eenige leeuwen talrijke „senatoren". In de film Variété komt ook een beer voor. Deze verwondde tijdens de repetities de actrice An- nabella. Het dier was geheel in de war door de felle lampen en door de luide commando's van den re gisseur, die uit het oog verloor, dat een dier anders aangepakt moet worden dan een mensch. Innige vriendschap tusschen vier. en tweebeenige filmsterren. Tusschen vier- en tweebeenige filmstars wordt vaak genoeg een innige vriendschap gesloten. Myrna Loy had in de film „The Thin Man" een buitengewoon leuke Schot- sche terrier tot partner. Deze film werd haar eerste succes. Bij al haar andere contracten liet zij een bepaling opnemen, die haar toe stond in iedere nieuwe film minstens een keer met haar hond op het doek te verschij nen. De levende Mascotte schijnt inderdaad geluk te brengen, want het succes van Myrna Loy wordt steeds grooter. Ontroerend is de geschiedenis van een oud paard, dat in een Weensche film zijn eerste en laatste rol zou spelen. Tijdens de opnamen won hij de harten van alle acteurs. Toen nu de film voltooid was, wilde de productielei ding het dier laten afmaken. Hiertegen kwamen de spelers in opstand, zij hielden een collecte, kochten het dier en brachten het bij een boer onder, zoodat het paard een rustige oude dag heeft. Nog meer indruk dan films, waarin gedresseerde dieren optreden, maken die, waarin wilde dieren, ge fotografeerd in de vrije natuur, een rol spelen. S. W. van Dijke is op dat gebied een specialist. Wie her innert zich niet de film „Chang", waarin een tijger uit de Siameesche jungle „optrad". Maandenlang loerden de camera-men op den geweldigen heerscher van de jungle, voordat zij er in slaagden hem op de juiste manier te filmen. Ook „Sequoio", waarin een poema en een hert vriendschap met elkaar slui ten, behoort tot de bekende dierenfilms. Het spreekt vanzelf dat in dit genre niet films als King Kong thuishooren, ook al komen hier ontel bare dieren in voor. Deze zijn immers slechts enor me mechanismen. Toen deze film draaide ging de bewondering ook voornamelijk uit naar de technici, die de voorwereldlijke monsters geconstrueerd had den. Ook de teekenfilms, waarin ontelbare dieren uitgebeeld worden, behooren niet tot de categorie der dierenfilmen. De teekenfilm staat trouwens ge heel apart en is waarschijnlijk vaker „filmisch",- dan de gewone film. Robert Flaherty, die bekend geworden is door zijn film „Mens of Aran", werkt sedert ruim een jaar in Engelsch Indië aan een verfilming van Kiplings boek „Elefant Boy". Hier worden de avonturen van den kleinen Maugli weergegeven, die tepüdden van wolven en olifanten opgroeit. Flaherty liet tachtig olifanten voor deze film vangen. Een kleine inland sche jongen speelt de hoofdrol. Wanneer men in Amerika het volgende jaar weer zulk een enquête houdt, wie weet worden dan Clark Gable en Garry Cooper door de olifanten van Robert Flaherty ver slagen c s

Schager Courant | 1936 | | pagina 8