:en nieuwe De huwelijks-advertentie een Hoed! JE UW FILMS nieuwe Zaterdag 22 Augustus 1936. 5CHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10046 VOOR DE VROUW Hei type „Bloempot" Holland op z'n mooist „Dames, pakt al uw platte hoeden bijeen, maakt er een pak van, doet er een dik touw om, begeeft u bij nacht en on tij naar een brug en laat de ze „relieken uit het verleden" in het snel- of langzaam- vlietende water vallen. En gaat dan met een verlicht hart naar huis." Doorzitten Stukloopen P U R O L Zonnebrand Een soepel neervallende jabot op oen zwarte japon, een der creaties voor het komende Herfstseizoen. ■III"1 vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergrooten Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dage lijks. Alle merkartikelen, films, papieren, came ra's enz. in voorraad. FotogrAtelier en Fotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp velens toe beweerd. En bij een radio-toestel kunnen voor hetzelfde geld twee menschen zitten en luis teren, uit een venster kunnen twee van hetzelfde uitzicht genieten en bij een kachel worden twee menschen spoediger warm, dan één. (Dat laatste was ondeugend van Bruno!) en daarom besloot Bruno een „gezin" te stichten! Hij adverteerde daartoe in het morgenblad: „Beschaafd heer met goede betrekking zoekt ge schikte dame om huwelijk mee aan te gaan. Brieven aan boekhandel: Prullemand. Motto: Mijn wensch". Acht dagen later ontving hij tweeduizendzevenhon- derdtweeentwintig brieven. Zelfs een kaart uit Schotland was erbij. In roode, gele, groene, blauwe, bruine, zwarte en witte enveloppen lagen uitvoerige beschrijvingen, wenschen, vergeelde bladeren uit vroeger jaren, haarlokken, klaverblaadjes, rozeknop- jes, hoefijzers, vergeetmijnictjes, levendel, met roode, blauwe en groene inkt geschreven, met tranen van verlangen besproeid, met kussen van liefde bezwaard Een rougemondje als handteekening... een uitge knipt hart als vignet. Met tooverspreuken en filo sofische spreuken. Met eeuwigvanjou en eeuwigvan- mij. Bruno „werkte" deze reuzencorrespondentie in zeven nachtploegen „door". Een aardig, lief kinder pootje behaalde de overwinning. Dit moest een lieve vrouw zijn. Misschien was ze nog erg jong, mis schien zelfs erg mooi. Bruno Bouwer schreef een brief. In korte, logische bewoordingen verzocht hij de onbekende hem degelegenheid te geven haar te ontmoeten. Zijn hart klopte, toen hij de brief in de bus wierp.. Den volgenden morgen kwam het antwoord: .Verwacht U vandaag om 8 uur in café de Bonte Koe. Kenteeken: ik roer mijn koffie om. De dame uit het ochtendblad". Bruno Bouwer bekeek zichzelf nogeens in den spiegel en ging een beetje onzeker door de draai deur. Hij had nog vijf minuten tijd. Maar... de dame was er al. Schuin tegenover den ingang zat zij. Toen Bruno binnentrad, greep zij direct haar lepeltje en roerde in haar koffie. „Mag ik hier plaats nemen?" Hij maakte een buiging. De dame glimlachte. Glimlachte bekoorlijk. Hemelsch, vond Bruno. Vijf minuten later waren ze al dikke vrienden. „We moeten niet lang ermee wachten," zei Bruno, „hoe eerder we trouwen, hoe beter. Eigen haard is goud waard." Edith lachte. Hij wist al, dat ze Edith heet te. „Accoord?" hield hij aan. Ze schudde het hoofd. „We kennen elkaar nog heelemaal niet! Zullen we niet eerst een beetje gaan verloven?" Maar daarvan wilde Bruno niets weten! „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt" en „Van uitstel komt afstel", zei hij plechtig. En daarmede begonnen ze „jij" en „je" tegen elkaar te zeggen en vierden ze vier weken later bruiloft! Het was een bijzonder-gelukkig huwelijk. Edith was jong, knap, trouw en verwende haar man teeder. Op zekeren avond kwam Bruno naar huis. Edith stond aan de deur. Zonder groet. Zonder glimlacht. Zij hield een brief in de hand. „Je be driegt me! O, je bedriegt me!!" Bruno stond verstard. Zijn vrouw te bedriegen, was nog nooit bij hem opgekomen! Zelfs niet in zijn slaap. „Maar Zij stak hem de brief toe: „Hier lees zélf die brief is vandaag aange komen!" En Bruno Bouwer las. „Geachte Heer! Na lang erover nagedacht te heb ben, heb ik toch nog besloten, U eens mijn meening te zegen! Toen ik op Uw annonce antwoordde, schreeft U mij een schijnheilige brief, waaruit men zou kunnen lezen, met een fatsoenlijk mensch te doen te hebben. En... dan komt U niet eens op den afgesproken plaats! Ik ben niet zoo jong meer en geen domme gans! En dat U mij een heel uur lang in het café laat zitten en steeds maar in de koffie roeren, dat is niet minder dan gemeen!! Dat zegt U De dame uit het Morgenblad!" DE kaartlegsters, de koffiedikkijk sters, de helderzienden en helder- hoorenden, de handpalmkundigen, de astrologen en de mediumiek-begaafden yan iederen leeftijd en van elke nationali teit zijn in deze stad, die zich vermetel die des Lichts noemt, talrijk als de zandkorrels aan het zeestrand maar geen enkele dezer dames, voor wie de toekomst er anders niet in slaagt haar geheimste geheimen verbor gen te houden, heeft er zich bij den aanvang ,van den zomer óóit nog aan gewaagd een aanval op het mysterie der herfstmode te doen. Wat we in 't najaar zullen dragen blijft tot Augustus, maand waarin de coutu riers aan een verraste en juichende schaar dames en heeren hun nieuwe creaties too- nen, een met zeven zegels gesloten boek. En zelfs als de mannequins trippel- en glij-pas- send de najaarsscheppingen voor 't eerst de wereld indragen, zijn het nog slechts eenige honderden uitverkorenen, die tot deze plech tigheden in den tempel der Mode worden uitgenoodigd De Parijsche modehuizen heb ben vroeger zóó slechte ervaringen opge daan met „idee-dieveggen", die de nieuwe vindingen al naar Amerika kabelden vóór nog de collecties „uitgebracht" waren en zoo den Parijschen mode-export zoo niet onmo gelijk, dan toch overbodig maakten, dat te genwoordig de meest-uitgebreide voorzor gen worden genomen opdat de orakels niet Voortijdig spreken. Het behoeft dan ook niet te verbazen dat de toegangskaarten tot mode-shows zelfs toegangskaarten op naam door 'n geheele reeks controleurs gestempeld ,en geknipt worden vóór de gelukkige bezitster tot de Plaats der Openbaringen toegelaten wordt. Het verwondert me alleen dat nog geen en kel mode-huis op het denkbeeld gekomen is vingerafdrukken te vragen. Wellicht komt dat nog. Voorloopig stelt men zich met een Maar-bewezen identiteit tevreden. En hoe staat het er nu mee, met die fa- meuse herfstmode? Wel, als u 't goedvindt zullen we het ditmaal alleen hebben over het eenige nieuwe feit dat werkelijk van belang is en dat een revolutioneerend karakter draagt. Het zijn de anders toch zoo vredige modistes, die voor deze revolutie gezorgd hebben. De platte hoed, model „pannekoek" en „fietswiel", is plotseling, op verrader lijke wijze, zei een van mijn collega's in den steek gelaten; alle modistes, zonder één uitzondering, hebben voor dezen herfst haar hart aan een nieuwen heer gegeven: aan den hoed met den hoogen bol. Zelfs Suzy, die de hooge eer geniet de hoeden van de hertogin van Kent te fabriceeren en daar door onbetwist heerscht over de hoofddek sels van het vrouwelijke deel van de bevol king der Britsche eilanden is naar het hooge-hoeden-kamp overgeloopen en dat is te meer opmerkelijk wijl zij als oer-creatri- ce der platte hoofddeksels bekend stond. Dus, dames, pakt al uw platte hoeden bij een, maakt er een pak van, doet er een dik touw om, begeelt u bij nacht en ontij naar een brug en laat deze „relieken uit het ver leden" in het snel- of langzaam-vlietende water vallen. En gaat dan met een verlicht hart naar huis. De nieuwe hoed is natuurlijk niet éénvor mig. Sommige huizen hebben zich, als op een prooi, op het type „bloempot" geworpen, an dere hebben inspiratie in steek-modellen ge zocht, in „het pakje van den vice-admiraal" om zoo te zeggen, weer andere modistes, die in Oostenrijk haar vacantie doorbrachten, zijn er vol begeestering voor het Tyroler- hoedje vandaan gekomen. Het effect is in al van het hoofddeksel blijft dezelfde. Bij een aantal modellen zijn veertjes aan beide zij den aangebracht; die hoeden doen levendig aan gevleugelde Mercurius-hoedjes denken. Voor de zakenvrouw heeft zoo'n hoed mis schien ook nog symbolische waarde. Was Mercurius niet de god der kooplieden? Dan is er het hoedje in verdiepingen. Op den eersten bol is een tweeden kleineren aangebracht en het grappige is dat twee uit- eenloopénde materialen gebruikt zijn. Als de onderste grootste bol van vilt is kan de bo venste kleinste goed van fluweel zijn. Als zeer gekleede hoed staat de tulband geen duimbreedte van het vroeger gewonnen terrein af. De nieuwe herfst-tulbanden om sluiten strak het hoofd en zijn meestal van fluweel. Soms is een enkele kleur gebruikt bij voorbeeld zilvergrijs maar heel dik wijls ook hebben de ontwerpsters haar toe vlucht tot twee en drie kleuren genomen en dan meestal tot contrasteerende. Behalve veeren zijn voor het versieren van hoeden vruchten gebruikt. Een toque, gegar neerd met een trosje fluweelen druiven in twee kleuren, ziet er appetijtelijk uit. Ook een boeketje hulst is heel amusant. Maar voor een met hulst versierden hoed lijkt het me werkelijk nog een beetje vroeg in den tijd. Sommige hoeden worden met, andere zon der voile gedragen. Op 't gebied van voiles komt Erik met een nieuwtje. Dit huis lan ceert hoeden met voiles, die onder de kin met een fluweelen strik worden vastge knoopt. Zoo wordt het hoofd als 't ware in een zak gesloten een zak met mazen ge lukkig. En hiermee heb ik het voornaamste hoe- den-nieuws wel verteld. Binnenkort dan een paar worden over de japonnen en de man tels. Parijs. GEÖRTRUDE. die gevallen hetzelfde: de vrouw krijgt er van vijf tot tien centimeters lengte bij. Dit is wel een heel blijde en welkome boodschap voor de kleintjes onder ons, die nu op on gezochte en zelfs modieuse wijze ineens vol wassen vrouwen worden. Maar ik zie dames, die zich toch al dubbel moesten vouwen om in een „stream-lined car" te kruipen, haar gladde voorhoofden in diepe zorgrimpels trekken. „Ik ben toch al eindeloos! Wat zal het zijn als een hoed me een zuster van ket „Riesenfraulein" maakt? Laat ik, zonder de vreugde der kleintjes ook maar iets te verminderen, er dadelijk bijvoegen dat het met de mode, als altijd, op een accoordje te gooien is. Een handige mo- diste verstaat de kunst een hoed te ontwer pen, die hoog lijkt, maar het in werkelijk heid nauwelijks is. Optisch bedrog is een der meest onschuldige vormen van fraude. Waar zou het met de mode heen moeten als zij niet langer tot niemand-nadeel-bezorgende leugentjes haar toevlucht nemen mocht? Dient niet ieder kleedingstuk ons uiterlijk schoon te verhoogen? Een hoed kan op dien regel geen uitzondering maken! De meeste nieuwe hoeden hebben geen ran den. Ze zijn hoog, maar ze blijven klein. Voor de garneering zijn vooral veeren gebruikt. Als de hoed voor een klein vrouwtje bestemd is, stijgt de sierveer rechtstandig omhoog; in andere gevallen kan zij rond het hoofd deksel gelegd worden. Dat staat minder krijgshaftig en parmantig, maar de chic Kort verhaal De dame uit het Morgenblad. - Ze had te lang geroerd Bruno Bouwer had geluk gehad. Bruno Bouwer had een goede betrekking, een behoorlijk inkomen, een klein huisje aan den rand van de stad, een beetje geld op de spaarbank, een goeden dokter, die hij niet noodig heeft en nog vele andere dingen, die het leven aangenamer maken. Slechts op één punt haperde het bij Bruno. Dat was in de., liefde. Bruno Bouwer had géén geluk bij vrouwen. Nu ja, tenslotte moet er ook iets zijn! In ieder geval, Bru no Bouwer had geen geluk bij de vrouwen. Tenmin ste... dat dacht hij zelf! Hij heeft het echter nooit ernstig geprobeerd. Bruno Bouwer gaat niet dansen, rijdt geen schaats, tennist niet, zeilt, roeit, wandelt, zwemt niet, gaat niet naar de opera noch naar de kerk, op geen weekend en naar geen voetbalmatch, naar geen rechtszaak of naar soortgelijke gelegenhe den, waar de mannen de vrouwen plegen te leeren kennen! En toch is Bruno de eenzaamheid, het al leen zijn, imoe! Ernstig moe! In een lief huisje hoort een lief vrouwtje, heeft hij al twee. maanden tot ver-

Schager Courant | 1936 | | pagina 13