De strijd om dc Soyaboon Sociaal-democraten en Communisten Middensiandszaken Uit onze Omgeving. DE MOOISTE FOTO Een soort tooverboon geworden DE HEER ALBARDA GEEFT VOOR NEDERLAND EEN TEGENSPRAAK VAN HET BERICHT UIT BELGIfi OVER EEN DOOR MINISTER VAN- DERVELDE BEWEERDE VOORBE REIDING VAN EEN SAMENWER KING TUSSCHEN SOCIAAL-DEMO CRATEN EN COMMUNISTEN. Deze dagen kwam in de N. R. Ct. een bericht voor, afkomstig van den Brusselschen correspondent, vol gens welk bericht de socialistische minister van Bel gië, Emile Vandervelde in een persgesprek verzekerd zou hebben, dat „de fusie van sociaal-democratische en communistische partijen in België nog slechts een kwestie van tijd was". De heer Vandervelde voegde daarbij, dat zulk een fusie ook op internationaal terrein zou worden nage streefd en dat „de mogelijkheid van een soortgelijke fusie ook in Engeland, Zweden, Nederland, enz., waar zij vroeger op een onverzettelijke oppositie stuitte, door de leiders van de arbeiderspartijen wordt bestudeerd." Ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Tweede Kamer fractie, schrijft nu naar aanleiding van dat bericht aan de N. R. Ct.: Het is mij niet bekend uit welke bron uw Brus- selsche correspondent deze mededeelingen heeft ge put. Op de bureaux van het Belgische socialistische dagblad „Le Peuple" en van de Belgische socialisti sche partij wist men dat. zooals bij informatie is ge bleken, evenmin. De heer Vandervelde bevindt zich op dit oogenblik niet in België. Het was dus niet mogelijk hem terstond ophelderingen te vragen. Voorshands kan ik niet aannemen, dat uw correspon dent over betrouwbare inlichtingen heeft beschikt. Mocht echter blijken, dat de heer Vandervelde zich inderdaad heeft uitgelaten, zooals volgens uw cor respondent is geschied, dan moge ik bij deze de juist heid dier uitlatingen met de grootste beslistheid ont kennen. Of in België een fusie van de sociaal-democratische partij en de communisten op komst is, hoewel zelfs het tot standkomen van een eenheidsfront wat veel minder dan fusie is nog twijfelachtig moet wor den genoemd, laat ik nu in het midden. Met volstrekte stelligheid noem ik echter onjuist 'de voorstelling, alsof in Nederland de mogelijkheid van een fusie met de de communisten door de lei ders der S.D.A.P. zou worden bestudeerd, in den zin van voorbereid. Hiervan is geen woord waarl Nog kort geleden heeft het partijbestuur der S.D.A.P. een zooveelste uitnoodiging tot samenwerking met de communistische partij categorisch afgewezen. Het P. B. der S.D.A.P. verklaarde op 18 Juli, dat „in den Strijd tegen het fascisme, die voor de S.D.A.P. is een strijd voor de democratie als begin sel, als methode en als doel, een principieel democra tische partij als de S.D.A.P., allerminst samenwer ken kan met een principieel anti-democratische partij als die der communisten." Het P.B. liet daarop vol gen: „De S.D.A.P. is een partij van democraten, die niet slechts voor zich zelf, maar voor het gehecle volk de vrijheden en rechten wil bewaren. Zij heeft altijd verklaard te zijn een princioieele tegenstand ster van schrikbewind en dictatuur. Er bestaat voor haar geen principieel verschil tusschen een dictatuur naar het voorbeeld van Hitier en een dictatuur naar het voorbeeld van Stalin. Zij bestrijdt de eene dicta tuur niet om voor de andere den weg te bereiden. Zij bestrijdt elke dictatuur, omdat zij voor het ge- heele volk de geestelijke vrijheid wenscht te eerbie digen en te verdedigen." Dit standpunt sluit bereidwilligheid tot eenheids front en fusie met de communisten ten ecnenmale uit. Op dit standpunt blijven wij „onverzettelijk". Ik moet dus de aan den heer Vandervelde terecht of ten onrechte, toegeschreven uitlating volstrekt on juist noemen. Naar mijn overtuiging is zij even on juist voor wat betreft de sociaal-democratische par tijen van Engeland en de Scandinavische landen, met wie de Nederlandsche S.D.A-P- steeds homogeen is. Het is ook uitgesloten, dat de heer Vandervelde zou beschikken over gegevens, die mij verborgen zou den zijn gebleven. Zooals bekend is, maakt de lieer Vandervelde reeds sedcit Februari 1935 geen deel meer uit van het böstuur der Socialistische Interna tionale. Hij kon dus ook niet spreken in eenige quali- teit, waaraan zijn woorden in deze gezag zouden kunnen ontleenen. De N. R. Ct. voegt hier nog aan toe: Het bericht van onzen Brusselschen correspondent was ontleend aan de Antwerpsche Matin van Maan dag j.1., waaruit wij nu in verband met de onze kerheid, waarin de heer Albarda over de bron van het bericht verkeert, het volgende vertalen: „Op internationaal terrein bereidt men de fusie van de Tweede en de Derde Internationale voor. Een Parijsche redacteur van het Bostonsche blad de Christian Science Monitor" (men ziet: het is een eenigszins lange omweg, maar dit Amerikaansche blad heeft een goede reputatie. Red. N.R.C.) „signa leert de pogingen, welke met het oog op een fusie van de beide Internationales worden ondernomen. „Deze confrère heeft vragen gesteld aan den heer Vandervelde, raadsman van den Koning. De heer Vandervelde heeft bevestigd, dat de fusie van de twee partijen de socialistische en de communisti- schen op nationaal en op internationaal gebied wordt nagestreefd" (.poussée"). „En de minister van volksgezondheid vestigt er de aandacht op, dat de ar beidersleiders in België, in Engeland, in Scandinavië en in Nederland alle landen waar het plan vroeger op besliste tegenkanting stuitte tegenwoordig de voorstellen van Moskou met sympathie bestudeeren. De Fransche' en de Spaansche Marxisten zijn, minst genomen, zoo zeide de heer Vandervelde, een fusie „in beginsel" reeds gunstig gezind. Aan den ande ren kant hebben de Zwitsersche socialisten er zich hevig tegen verzet. „Wat hem zelf betreft, heb ik van den heer Van dervelde begrepen, dat hij op geenerlei wijze gekant was tegen de vereeniging van de beide Internatio nales, maar hij legde er nadruk op, dat de ware fuste slechts stap voor stap zou kunnen tot stand komen, slechts door een trapsgewijze te bereiken overeen stemming van de denkbeelden en doeleinden, nadat langdurige en netelige onderhandelingen in elk land de tegemoetkomingen van weerszijden, die op het oogenblik buitengewoon groot schijnen, zullen heb ben te weeg gebracht. „Wij zullen, weldra, in België (aldus besluit de schrijver in de Antwerpsche Matin) „den heer Jacque- motte" fleider van de comm. partij) „de leiding van de vereenigde socialistische en communistische par tijen zien nemen." DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Waarschijnlijk buiten den Middenstand om. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren meldt, dat de distributie van de 6000 ton volksvet, door de regeering toegezegd bij de verhooging van den olie- en vetaccijns zeer waarschijnlijk buiten den midden stand om zal geschieden. DE SPECULAAS WORDT DUURDER. Overeenkomst tusschen fabrikanten. Naar het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de fabrikanten Vhn speculaas om dit arti kel tot geen lageren grossiersprijs dan 47 cent per K.G. netto in den handel te brengen. Tot dit oogenblik wenscht nog één fabrikant een eenigszins afwijkend standpunt in te nemen, door zich slechts aan de overeenkomst te willen houden, voorzoover het nieuwe relaties betreft. Het moet nog worden afgewacht of de overige fabrikanten met deze restrictie genoegen zullen nemen. In elk geval staat vast, dat iedere niet gesanction- neerde afwijking zal worden gestraft met een volle- digen boycot door den bond van meelhandelaren voor wat betreft de levering van Zeeuwsche bloem. De Ned. meelcentrale heeft voor het tot standko men dezer overeenkomst haar intermediair verleend. NIEUWE N I E DO RP Algemcene vergadering van de Middenstandsver- eeniging in de Prins Maurits alhier. Aanwezig 9 leden. Voorzitter do heer Ph. Komen opent met welkom, zijn teleurstelling uitsprekende over de zoo zeer ge ringe belangstelling. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Hierna volgen uitgebreide besprekingen ter zake attractie tijdens de a.s. Floraliafeesten. De mede werking van de winkeliers is in deze als uiterst mi niem te beschouwen, waardoor het vermoeden wordt uitgesproken, dat het Bestuur der Floralia wel eens zou kunnen besluiten in deri vervolge hun inkoopen niet meer bij de plaatselijke neringdoenden te be werkstelligen. Getracht zal worden de winkeliers te bewerken wel mede te doen aan een eventueel te houden eta lagewedstrijd en hun hiervoor persoonlijk op te zoe ken. De vraag wordt gesteld of ook niet-leden moe ten worden aangezocht. Na het voor en tegen hiervan te hebben overwogen, en hoewel verschillende moei lijkheden hieromtrent naar voren komen, wordt toch besloten ook de nietleden te animeeren tot meedoen. Do heeren K. Toornstra en In. Kater stellen zich disponibel voor bedoelde rondgang bij alle winke liers. Dan volgt behandeling van het al of niet lid blij ven van den Bond. Medegedeeld wordt dat wanneer de vereeniging lid blijft, zulks onherroepelijk een ledencontributie- verhooging zal inhouden. Genoemd lidmaatschap brengt nog al wat kosten mede en als tegen contri- butieverhooging van de leden der vereeniging be zwaren bestaan, kan de vereeniging geen lid van den Bond blijven. Gemeend wordt dat het lidmaatschap meer doel treft voor groote plaatsen en groote zaken. Voor kleine vereenigingen geeft de Bond dat voordeel niet. Opgemerkt wordt dat voor de kosten die gepaard gaan met het lidmaatschap van den Bond, met deze gelden heel veel andere dingen gedaan kunnen wor den, waar meer profijt van getrokken kan worden. Uit de verschillende gevoerde discussies komt een voorstel ter tafel, de Middenstandsvereeniging te ontbinden en een nieuwe vereeniging op te richten en deze den naam te geven van b.v. Winkeliers-, Nering- en Vakverecniging en dan deze vereeniging op een geheel anderen grondslag voort te zetten. Ten slotte spreekt de vergadering zich algemeen voor genoemd voorstel uit en wordt besloten na af loop der Floraliafeesten een vergadering te beleg gen en de noodige maatregelen te dien opzicht© te treffen. Gemeend wordt dat de heeren Toornstra en Kater genoemde aangelegenheid met alle winkeliers en vooral ook de nietleden kunnen bespreken, waarna men veronderstelt grootere kans tot aller medewer king te hebben, aangezien den naam MiddenstandSr vereeniging niet ieders volle sympathie heeft. De heer Toornstra vraagt welk soort attractie men denkt uil te voeren. Naast een te houden Etalagewedstrijd, wordt be sloten hieraan te verbinden, dat bij aankoop van een zeker bedrag bonnen zullen worden afgegeven door de betreffende winkeliers, Avelke bonnen zijn in te wisselen op de Floraliatentoonstelling, hetzij voor entree of gebruikmaking van elke attractie die do tentoonstelling biedt, voor zoover de waarde van do bonnen hierop recht geeft. De bonnen zijn dus alleen geldig op de twee dagen van de tentoonstelling, en zullen ongeveer 10 dagen voor de tentoonstelling reeds kunnen worden afge geven. De uitspraak van den étalagcwcdstrijd zal door het publick worden gedaan. Hierna sluiting. Z I J P E: ST.-MAARTENSVLOTBRUG. Uitslag van de verschillende wedstrijden, die. ge houden werden ter gelegenheid van de fancy-faic alhier. Dagprijzen Zaterdag: Kegelspel: 1> A. Eriks; 2. W. Jongsma; 3. A. Jongs- ma; 4. W. Brommer. Sjoelbak: 1. B. \V. Vis; 2. J. Hoogland; 3. A. Kees* man; 4. Grietje Pook Speerwerpen: 1. K. HaJin; 2. J. Molenaar; 3. A. Ho- man; 4. W. Jongsma. Vlotbrug o. h. biljart: A. I-Ioman. Dagprijzen Zondag: Kegelspel: 1. A. Keesman; 2. Maric Rondhout; 3. C. Schuijt; 4. D. Wijn. Sjoelbak: 1. Grietje Pool; 2. K. Haan; 3. Jb. Boon-t ij es; 4. K. Haan. Speerwerpen: 1. Jb. de Beurs; 2. Mej. A. Keesmaat 3. Jb. Eriks; 4. A. Brak. Vlotbrug o. h. biljart: S. Iloudewind. De hoofdprijs, een rijwiel, werd gewonnen door derf heer P. Kooij. De pop, genaamd Annie, geboren 18 Augs.. werd gewonnen door R. Stammes met Annie, geb. 16 Augs. ST.MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat de heer G. Veuger Gz. alhier, op de Arnhemsche School voor Schriftelijk Onderwijs, te Arnhem, met zeer gunstig gevolg (eindcijfer 9) examen heeft afgelegd voor Makelaar in onroerende goederen, assurantiën en hypotheken, WIERINGERMEER Kinderfeesten op 31 Aug. In een Donderdagavond in het Dorpshuis te Mid den meer gehouden vergadering, onder auspeciën der Chr. Oranje-vereeniging en Personeel der drie W. meer-scholcn, werd besloten, staande de vergadering ook dit jaar op 31 Aug. een Kinderfeest te organi- seeren. Een werkcomité werd benoemd, waarin ook diverse dames der onderscheidene dorpen zullen zit ting nemen. Dit comité zal nadere richtlijnen ont werpen, terwijl tevens lijsten zullen worden aange boden, ter inteekening bij de burgerij. Of de feesten voor elk dorp afzonderlijk, dan wel gezamenlijk zul len worden gehouden, hangt voor een zeer belangrijk deel af van de binnenkomende baten. A.s. Woens dagavond denkt de commissie te Sloot dorp opnieuw te vergaderen, teneinde alsdan definitieve plannen vast te leggen aangaande de organisatie der feesten. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER JAPAN EN AMERIKA BEGINNEN EEN NIEUWEN ECONOMISCHEN OORLOG. DE ONAANZIENLIJ- KE SOYABOON GAAT ZICH SCHA REN IN DE RIJ VAN GOUD, KA TOEN EN DE OLIE. Ford gaat van Soyaboonen automobielen maken Na de katoen, na het goud, na de olie de soyaboon als de nieuwste inzet voor een economischen oorlog Deze economische oorlog draagt de kiemen in zich van een mi litairen oorlog, naar de geschiedenis bewijst. De katoen speelde een belangrijke rol in den oorlog van 1812 tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Om de katoen hield En geland Britsch-Indië in een ijzeren greep. Om het goud veroverde Engeland Zuid-Afrika. Om de olie is al menige oorlog verklaard, zij het dan onder andere voorwendsels, dan olie- belangen, aldus schrijft C.H. in de „Msb." En nu is het de onooglijke en In het Westen bijna onbekende soyaboon, waarom heen twee landen een exportorganisatie zijn aan het opbouwen, van de grootste beteekenis voor beider welzijn. Japan heeft Mandsjoerije veroverd, o.a. om wille van de soya boon en de daaruit gemaakte soyaolie. Amerika is bezig, zich van zijn overproductie aan graan te ont doen door steeds meer soya te gaan verbouwen. En heel zijn voortreffelijke mechanische outillage stelt het in dienst van het nieuwe exportartikel, dat thans reeds een wereldproduct is. En dit wereldproduct is bereids dc oorzaak van veel onrust. Voorloopig ech ter nog maar op de beurs. Enkele maanden geleden weeklonk in de Mandsjoc- rijschc metropool Charbin, waar een bevolking huist, bestaande uit alle volken en rassen van Azië, een donderslag bij helderen hemel. Het was een bericht uit Londen, dat aldaar ter beurze Amerika soyaboo nen vijf dollar per ton goedkooper aanbood dan Ja pan. En de kwaliteit van deze boonen was beter. Kort daarop kwamen er telegrammen binnen van twee groote handelshuizen Messrs Dreyfus Co. en de East Asiatic Campany, waarbij orders voor tien duizend ton Mandsjoerijsche soyaboonen geannuleerd werden. Het Japansche bankiershuis, de Yokohama and Specie Bank, dat een der grootste financiers is van den export, kwam er dra achter dat Londen groo te bestellingen in Amerika had gedaan. Mandsjoerije produceert jaarlijks vier milliocn tón soyaboonen. En Japan is er sinds de verovering met mannenmacht op uit geweest, die productie te ver- hoögen. Millioenen Chineesche boeren zwoegen op 't land, uitgerust met gebrekkige werktuigen, zonder loodsen en zonder moderne transportmiddelen. Maai de Chineesche koelie is goedkoop. En Japan meende tot voor kort in dit artikel geen concurrentie te be hoeven te vreezen. Sinds menschenheugenis en zulks bcteekent enkele duizenden jaren, is Mandsjoerije het land van de soyaboon geweest. Soya was en is het volksvoodscl in de deelen van Azië, waar de rijst minder overvloedig voorhanden is. Tot op den dag van heden exporteerde Japan nog slechts acht procent van do soyaproductie van Mandsjoekwo. Deze acht procent vormen echter een economischen factor van beteekenis. En Japan was er van overtuigd, dat zijn product, boon zoowel als olie, niet geëvenaard kon worden. Amerika's supre matie ten aanzien van graan en katoen werd vol mondig erkend, tegelijkertijd echter gewezen op de eigen suprematie met de soya. Japan beheerschte de wereldmarkt met zijn soya. Het beheerscht haar nog. En het hoopt steeds meer te kunnen exporteeren. De soyaboon is voor tal van doeleinden geschikt. Er kan letterlijk alles van ge maakt worden. En landen, die tot voor kort geen soya invoerden, denken thans ernstig over een ver bruik op groote schaal. Zie bijvoorbeeld Duitschland. De directeur van de Duitsche Reichsbank, de for midabele financieelc dictator, Dr. Hjalmar Schacht, heeft kort geleden mot Japan een soyatransartie af gesloten. Duitschland heeft geen contant geld en Schacht kwam met de Mandsjoerijsche exporteurs overeen, dat hij honderd milliocn yuan soyaboonen zou afnemen, waartegenover hij voor een zelfde waarde aan landbouwmachines leveren zou. Nu Amerika als mededinger belooft te gaan optre den, zullen in de toekomst dergelijke sova-transacties niet zoo gemakkelijk meer plaats kunnen vinden. Uiteraard zal Duitschland dan meer voelen voor het goedkooperc en betere Amerikaansche product, voor al wanneer het eventueel niet meer tot wat Schacht noemde „barbaarschcn ruilhandel" gedwonccn zal zijn. Amerika, dat over een geperfectionneerd export apparaat beschikt, blijft natuurlijk niet stil zitten. Het zal trachten, Japan ook elders den voet dwars te zetten. Zijn productiemogelijkheden zijn al even on begrensd als die van Mandsjoerije. En Amerika heeft het geweldige voordcel van zijn mechanisatie. Momenteel wordt de soyaboon cr bereids machinaal geoogst, met een bijna volkomen uitschakeling van de dure arbeidskracht van den mcnsch. In hoeverre dit voor het Amerikaansche volk uiteindelijk voor- deelig zal zijn, is oen tweede. Zeker is, dat Amerika als exporteur van soya een macht is en nog meer wordt, waarmede Japan terdege rekening zal moeten houden. En beide landen zullen natuurlijk hun maat regelen nemen, maatregelen, die wellicht binnen afzienbaren tijd tot conflicten zullen leiden, hopelijk slechts economische. Zoo is de onaanzienlijke soyaboon zich in de rij gaan scharen van het goud, de katoen en dc olie. En niet alleen Amerika interesseert zich voor haar. Ook in Canada is men zich ernstig op de teelt gaan toeleggen cn wat Europa aangaat, in een jaar tijds heeft Roemenië zijn productie vervijfvoudigd en het is van plan, op denzelfden weg voort te gaan. In Amerika is het nieuwe product van den bodem als het ware uit den hemel komen vallen. De far mers in het dal van den Mississippi, die zoo lang geteisterd zijn geworden door de overproductie van het graan cn daarna door diverse misoogsten, zijn enkele jaren geleden hier cn daar begonnen met op hun land soyagewas te gaan verbouwen, dat er eenigszins uitziet als de tabaksplant. Dc teelt bleek zoo eenvoudig te zijn, zoo weinig moeite te kosten, en tevens zoo loonend te zijn, dat de soya een ware rage werd. Tot voor enkele maanden was er echter nog geen boontje uit Amerika geëxporteerd. De eer ste aanvoeren op de Londensche markt waren een geweldige verrassing. Thans produceeren dc Ver eenigde Staten een millioen ton per jaar, dat is ongeveer een kwart van de productie van Mand sjoerije of Mandsjoekwo. Overigens is Noord China nog een belangrijke producent. In de Vereenigde Staten hebben experts tevergeefs gewaarschuwd tegen .optimisme ten aanzien van de soyaboon. Ze waren bang, dat er spoedig overpro ductie zou komen en de farmers dus voor niets zouden werken, met alle gevolgen van dien. Maai de farmers stonden niet alleen. In de laboratoria werd op bestelling van groote handelsmaatschappij en met de soyaboon geëxperimenteerd. Voorloopig heeft men al kunnen vaststellen, dat er uit kunnen vervaardigd worden reukpoeders, lijm, zeep, kaas, slaolie, verf, suiker, drukinkt, mest, diverse ingre diënten voor het banketbakkersbedrijf, verschillende meelsoorten, geschikt voor de in de Staten zoo go- liefde „ccreals", havermout en soortgelijke bij het ontbijt genuttigde meel ge rechten, linoleum, kippen voer en een stof, die zich uitnemend leent voor de fabricage van stuurwielen cn tal van andere onder deden voor automobielen en tevens voor meubelen. Men ziet, het is nogal iets. En I-Ienry Ford heeft al heel wat in de soyaboonen opgemerkt. Hij heeft, zooais bekend, eigen, groote farms. Op een dezer farms, die in de buurt van zijn woonplaats Dearbom is gelegen en 65.000 acres groot is, kweekt bij sinds geruime» tijd soyaboonen, waaruit ook nog kunst* rubber kan worden vervaardigd. En de Fordfabriek River Rouge levert automobie len af, waarvan de ovornaamste onderdeelen, afge zien natuurlijk van den motor, geperst zijn uit een materiaal, dat de soyaboon als grondstof heeft. Niet de gewone soyaboon uit Mandsjoerije, die Mandsjoe, Ito San, Mandarin, of Mikado heet. maar de „Illini*, een wonder van dc landbouvvsdeskundigen, door Ford ter verbetering en veredeling van de soyaboon geëngageerd. Zij hebben hem aan een superieure soyaboon geholpen. Een millioen Fordjes zijn geverfd met verf van de sovaboon. Vijf honderd veertig duizend gallons „illini-olie" werden benut voor de glycerine, noodig voor de schokbrekors dezer Fordjes. Talrijke onder deelen komen eveneens van de farm. Natuurlijk is de soya-boerderij van Ford de grootste in de wereld. Het proces, tot dusver in Azië gevolgd, om de olie uit de boonen te persen, heeft men in Amerika als te verkwistend op zijde geschoven. Men gebruikt daar geen persen, maar werkt met bepaalde gassen, die telkens weer gebruikt kunnen worden en de olie prachtig afscheiden. Ongevaarlijk is dit proces niet. Kort geleden ontstond er een ontploffing in een (a/- briek te Chicago, die aan elf arbeiders het leven, kostte. Vijf en veertig werden cr zwaar gewond. Men vervaardigde daar uit soyaboonen bepaalde essences. De soyaboon is in Amerika thans een soort tooveiv boon geworden. Van Texas tot Maine wordt ze ver bouwd. In Texas op groote schaal. En elders, tot in Canada toe, produceert men haar in het klein. En vele kleintjes... beteekenen een productie van een millioen ton, die de neiging heeft, elk jaar te ver dubbelen. Aldus doemt aan den horizon een nieuwe econo mische oorlog op. Men heeft haar op deTLondensche beurs reeds ingezet. En in Japan ziet men de toe komst met zorg tegemoet. Van dien kant bad men wel het allerminst concurrentie verwacht. Het zal ep nu op uit moeten zijn, zijn productie te mechanisee- ren. Dit voert uiteraard tot een scherpere concurren tie. En scherpe concurrenties op de wereldmarkt zijn gevaarlijk. Daar komt het boontje altijd om z'n loontje

Schager Courant | 1936 | | pagina 14