Raad Heerhugowaard Afscheid Gemeente-Opzichter Aris Groot De „rijdende dood' Zes weken op avontuur Steuntrekkers geven hun verdiensten niet op Pen hongerige „badgast" voor wie zeils de jafOOfien 4©r dames niet veilig waren,. Op voorstel van B. en W. wordt de woning H 43, gelegen aan den Middenweg, naast Vita Nova, on bewoonbaar .verklaard, Rekening-Courant. Aangezien Ged. Staten een enkele opmerking heb ben gemaakt, over het raadsbesluit van 19 Juni 1936, tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst, stellen B. en W. voor tot vaststelling van een gewijzigd ontwerp over te gaan. Goedgekeurd. Geldleening. Ten einde ook ïn Het 'tweede Halfjaar 1936 in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien bieden B. en W. een ontwerp-besluit tot wijziging van het raadsbesluit van 19 Dec. 1935 ter vaststelling aan, waarbij het totaal der op te nemen bedragen van i 25.000 gebracht wordt op i 50.000. De heer Groot dankt den Burgemeester voor de hartelijke woorden en den raad voor het hem ver leende ontslag en de mooie cadeaux. Hierna deelde Voorzitter mede dat zoo j'uist door den Raad was goedgevonden een eerepenning in het leven te roepen voor buitengewone diensten aan de gemeente bewezen. Besloten werd den heer Groot zoo'n penning in zilver aan te bieden. Hierna werd het woord verleend aan den heer Dr. Spierings, gemeentearts. Deze spreekt namens de gemeentenaren. Als 't hem ooit een eer en een genoegen was, als tolk van het corps gemeente-ambtenaren te mogen optreden dan is het vandaag bij het afscheid van Aris Groot, iemand die in stilte het meest en moeilijkste werk deed, met de taaie volharding en het doorzettings vermogen .van den Westfries. Spr, doelt Hier op de medewerking bij alles wat de Waard vooruit Bracht en deed opleven, bij Koninginnefeesten, bij de Pol derfeesten van 1929 enz. enz. Namens de gemeente ambtenaren biedt spr. een bloemenmand aan en als blijvend aandenken een schemerlamp. Zit niet te lang aan uw mooie bureau, maar slijt nog menig gezellig uur bij een schemerlamp met uw vrouw, die met zooveel belangstelling en medeleven uw vele werk heeft gevolgd en gesteund. Spr. richt dan een persoonlijk woord tot den heer Groot en eindigt met deze woorden: Maar dit is geen afscheid Aris Groot moge voor mij en naar ik hoop ook voor velen van ons, nog een raadgever en vriend blijven, gedu rende vele jaren. (Applaus). Hierna werd de wijn rondgediend en eeiï "dronk aan den scheidenden opzichter gewijd, waarna de heer Groot zichtbaar aangedaan, zegt dat het voor hem een moeilijke dag is. Spr. dankt den Voorz. hartelijk voor de medewerking, die hij in de enkele jaren van samenwerking van Voorz. heeft onder vonden en Dr. Spierings voor z'n hartelijke woorden en de gemeente-ambtenaren voor de mooie cadeaux. De heer Hartog, hoofd van de O.L.S. no. 2 Als de heer Groot ook dezen spreker heeft bedankt, stelt Wethouder Kooij voor, aan den heer Bleijen daal, gemeente-politie, een dronk te wijden, daar deze juist vandaag z'n 12%-jarig huwelijksfeest viert en ook aanwezig was. Applaus. Hierna werden door den Secretaris, den heer Van Ham, woorden van waardeering tot den scheidenden opzichter gericht. Ook spr. spijt het dat de heer Groot heen gaat. Gij waart altijd dezelfde en altijd even joviaal. Spr. hoopt dat de cadeaux, hem door raad en ambtenaren gegeven, tot huiselijkheid mo gen bijdragen. Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Voor de bedrijven in Zijpe en Koegras. VIL Laat dit het laatste zijn. Er zijn onder U verwoede inmalers. Ook zijn er, die de vroege en de overdreven inmaling veroordeelen, maar inmaling toch onmisbaar achten. Ik heb tot heden echter nog niemand ge sproken, die de vroege en sterke stikstof- TOEREN MET ONDEUGDELIJKE bemesting naast droog houden van den grond opzettelijk heelt beproefd. AUTOBUSSEN. REMMEN DIE Het moderne grasbedrijf vraagt er eigenlijk NIET IN ORDE WAREN. om. En medelijden met een grasbedrijf (en zijn De Haarlemsche politiemotorbrigade hield in Haar lem een gezelschapsauto uit Den Haag aan, waar van de remmen niet deugden. Bij een snelheid van 25 K.M. kon de wagen bij gebruik van de voetrem eerst na 44 meter stoppen en met de handrem was daarvoor 60 M. noodig. De auto werd naar een garage gebracht, de chauffeur kreeg eeii bekeuring. Den volgenden dag hield de Haarlemsche motorbri gade weer een autobus uit Den Haag aan, waarin drie-en-dertig passagiers vervoerd werden. De bus, die een eigen gewicht had van vijf ton, kon met de voetrem bij 30 K.M. snelheid eerst na 18 meter stop pen. De handrem werkte heelemaal niet. Ook deze bus werd naar een garage gesleept. Uit Den'Haag kwam een andere bus om de passagiers over te ne men, maar de Haarlemsche politie probeerde eerst de remmen. Deze bleken in orde te zijn, waarna de passagiers konden doorreizen. „Msb." **f- paohter of bezitter) kan je bekruipen, als in April en Mei de grond half verhongerd en te gelijk verdronken wordt in ijskoud water met een tekort aan versche lucht in de bo venste paar decimeters. Zoo moet het gras dood en het bedrijf er bij. Schagen, H. PILON. leeraar R.L.W.S. Spreekuur: Do. 11—12 bij Igesz, Donderdag 20 Augustus, *s namiddags 3 uur kwam de raad dezer gemeente ter vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Sutman-Meijer. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, en deelde mede, dat van den heer Po land bericht van verhindering was ingekomen. Hierna werden de notulen onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van A. Appel voor de hem verleende vergoeding als administrateur der Alge meen e Begraafplaats te Veenhuizen. Kennisgeving aangenomen. b. Verzoekschrift van D. Goed om vergunning tot het bevestigen van geisoleerde draden van het ra dio-distributie-net aan palen van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Onder verwijzing naar Het ter zake door den Ad ministrateur van het G.E.B. uitgebreid advies stel len B. en W. voor op het verzoek afwijzend te be schikken. De heer Dekkers zegt, naar aanleiding hiervan dat Hij het advies gelezen heeft en daar ik, aldus spr., ter zake niet deskundig hen, zal ik de juistheid of on juistheid hiervan niet betwisten. Spr. heeft op andere plaatsen geïnformeerd en het was hém gebleken dat in Hensbroek, Schermerhorn, Heiloo en Castricum de draden van de radio ook aan de palen van het eleotrisch net bevestigd waren. Kan dat dan daar wel en bij ons niet? Voorzitter zegt, dat het gaat om 't advies. Beers vindt, dat het niet kan worden toegestaan met het oog op den toestand van het net, de palen zouden overbelast raken.. Hoe of dat in andere gemeenten is weet spr. ook nciet. De heer Tromp zegt, dat hij gelooft, dat de toe stand hier beslist anders is, omdat de palen al zoo ver mogelijk van elkaar zijn geplaatst, aangezien de uitgestrektheid van het net zeer groot is. Vroe ger is ook eens -een dergelijk verzoek gedaan. Spr. kan zich met het Voorstel van B'. en W. vereenigen. Voorzitter zegt, er persoonlijk voor te zijn, om het verzoek in te willigen, dóch men kan een technisch advies niet in den wind slaan. De heer Krom zegt, dat het hier niet gaat om de tmenschen niet ter wille te zijn, doch daar het met ij zei al gevaarlijk is, zou dit dan nog verergeren. De heer Kooij zegt, dat de zaak in B. en W. breed voerig behandeld is. Spr. was er ook eerst een voor stander van, doch het advies zegt, dat het niet ver antwoord is. De heer Dekkers zou graag zien, dat dit punt tot een volgende vergadering werd aangehouden en dan eens te onderzoeken hoe of het op andere plaatsen dan wel mogelijk was. Voorzitter zegt, dat dit twijfelen zou zijn aan cle deskundigheid van Beers. Spr. wilde de discussie hierover nu maar sluiten. De heer Van Elten is het met Dekkers eens en zou dit punt. tot een volgende vergadering aan willen houden, do menschen die daar wonen vallen er over. De neer Kooij zegt, dat er misschien nog een mo gelijkheid zou zijn, als de heer Goed palen naast de palen van het electrisch net plaatste, misschien had de polder hier geen bezwaar tegen, 't Was de heer Goed niet om de goedkoopte te doen, doch de pol der had bezwaar dat er overal palen werden gesla gen. Na nog eenig heen en weer gepraat, vraagt de heer Dekkers stemming aan. Dit wordt door de heeren van Elten en Gommandeur ondersteund. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen het voorstel waren de heeren v. Elten, Dekkers, Commandeur en Bancras. c. Verzoekschrift van de vereeniging tot bevor dering van verkrijging van onroerend goed door landarbeiders om een subsidie over 1936 van f130. ter betaling van een vergoeding voor 't ophalen der annuiteitsbetalingen. Aangezien deze subsidie reeds toegestaan is bij besluit van 23 April 1936, stellen B. en W. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. d. Dankbetuiging van E. Besteman te Alkmaar voor zijn benoeming als tijdelijk opzichter. e. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland, met mededeeling, dat tegen de bij. de eerstvolgende suppletoïre begrooting te regelen uitgaven terzake van het aan den gemeente-opzichter aan te bieden huldeblijk, geen bezwaar zal worden gemaakt. Mededeelingen. a. Ged. Staten HebHen goedgekeurd het raads besluit, tot het aangaan van een geldleening groot i 13.300.—. Gemeente-eigendommen. B. en W. bieden opnieuw een ontwerp-besluit tot delegatie van bestuursbevoegdheid aan den Raad ter vaststelling aan. Dit betrof, de bevoegdheid aan B. en W. toe te kennen de gemeente-eigendommen te verhuren, een dergelijk voorstel was op een vorige vergadering ook gedaan en toen had de raad afwijzend beschikt. Dit voorstel dat nu opnieuw ter tafel kwam, hield verschillende beperkingen in. De heer Dekkers zegt tegen 't ontwerp-besluit te Zijn. Voorz. zegt dat hij dacht dat Dekkers meer met z'n tijd meeging, er kunnen, toch telkens voor b.v. een kleinigheid geen raadsvergaderingen worden ge houden. Wethouder Krom vraagt of Dekkers het soms met de genoemde prijzen niet eens is. Spr. zegt dat B. en W. slechts voor één jaar mogen verhuren. Nadat hier nog even over gediscussieerd is, wordt het. voorstel van B. en W. aangenomen, met aantee- kening, dat de heer Dekkers tegen 't voorstel is. Buitengewoon Lager Onderwijs. Door J. Kroon is verzocht om zijn zwakzinnig zoontje Petrus C. J. Kroon, te doen opnemen in een inrichting voor buitengewoon lager onderwijs. De kosten bedragen f60.— per jaar. Het verzoek van B. en W. om het benoodigde cre- diet te verstrekken, en de plaatsing te doen geschie den met ingang van 1 September a.s., wordt door den raad goedgekeurd. Onbewoonbaar-verklaring. Herinnert aan de prettige samenwerking met den opzichter, bij den bouw van school en huis aan den Rustenburgerweg, hij de herstellingen aan scholen, de verbouwing van hun tegenwoordige woning >en bovendien aan het contact met hem in verschillende vereenigingen. En altijd heeft spr. Aris Groot leeren waardeeren als een eerlijk en waarachtig mensch, onkreukbaar, in den waren zin van het woord, een man, die van zijn werk hield, om het werk zelf. Het spijt spr. dat de heer Groot zijn functie neer legt, maar laat het hem als troost strekken, dat hij een gemis zal achterlaten en heengaat met staande zeilen, als mensch, die zijn gedeeltelijke rust - vol komen verdiend heeft. Applaus. Nog een Jubilaris. Amerikaansche athleten, die dezer dagen voor goed afscheid namen van het Olympisch tournooi, hadden hun hoofddeksel met de vreemdsoortige dito's van hun sportbroeders uit Oostersohe landen verwisseld* alvorens naar Amerika over te steken, Z3 NOOTJES. Het reisje van de Delftsche gymnasiasten. Omtrent de aanhouding te Antwerpen van de twee Delftsche jongens, de 18-jarige D. van Z. en de 16-ja- rige W. A. J. G., vernemen wij nader, dat de jongens 'geruimen tijd onder de valsche namen Franken en van Velzen.in België hebben vertoefd. In den nacht van 4 op 5 Aug. j.1. werd G. op straat in Antwerpen door de politie aangetroffen. Hij bleek in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen, een zwart masker en een fleschje chloroform. De jongeman, die opgaf van Velzen te heeten, werd in de gevangenis ingesloten. Den volgenden dag kwam van Z. naar zijn vriend informeeren. Ook hij werd ingesloten. Als naam gaf hij op Franken. Spoedig viel van Z. door de mand, waarna door de justitie de politie te Delft werd gewaarschuwd. Uit Delft werd daarop een rechercheur naar Ant werpen gezonden. Deze nam de jongens een verhoor af. Donderdag zijn zij door den rechter te Antwerpen verhoord. Bij het verhoor is gebleken, dat G. op den avond voor zijn vertrek uit Delft ingebroken heeft in het gymnasium aldaar. Hij heeft toen arsenicum, aether en chloroform ontvreemd. Dit gevaarlijke goedje moest dienen als afweermiddel bij arrestatie. Gelukkig is er geen gebruik van gemaakt. De chlo roform werd nog op den jongen gevonden. Voordat de jongens in België kwamen hebben zij vier dagen in 's-Hertogenbosch en veertien dagen in Breda vertoefd. Voorloopig zullen beiden in de gevangenis te Ant werpen ingesloten blijven. i Gemeenterekening 1935. B. en W. bieden de rekening over den dienst 1935 den raad aan. Saldo gewone dienst f 3316.75. Voorgesteld wordt de aanwijzing van de commissie tot het nazien der rekening aan den voorzitter over te laten, hetgeen goedgevonden wordt. Gekozen werden de heeren Tromp, v. Elten en Bancras. Rekening G.E.B. 1935. Ook deze rekening wordt evenals de rekening van het Burgerlijk Armbestuur den Raad aangeboden; tot het nazien van deze rekening worden dezelfde hee ren gekozen als van de gemeenterekening. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek om ontslag na 30-jarigep dienst van A. Groot, gemeente opzichter, stellen B. en W. Voor aan hem met ingang van 20 Augustus 1936 eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen. Bij dit punt van de agenda wordt de openbare ver gadering geschorst, om na een half uur te half 5 weer door den Voorzitter geopend te worden. Inmiddels was het in de raadszaal heel wat druk ker en voller geworden. De heer Groot en. andere ge meenteambtenaren hadden hier plaats genomen, w.o. ook eenige belangstellenden. Allereerst cleelt Voorzitter mede het voorstel van B. en W., om den heer Groot het gevraagde ontslag te verleenen, hetgeen de raad goedkeurt. Rede Burgemeester. Allereerst neemt de Burgemeester het woord, die in 't bijzonder welkom heet den heer Groot, dien is gevraagd in ons midden te willen zijn nu hij van daag den dag herdenkt, waarop hij 30 jaren geleden werd benoemd tot opzichter van onze gemeente en vandaag deze functie neerlegt. Vreugde en spijt zijn op dit oogenblik de gevoelens die in ons opwellen: vreugde omdat het U gegeven was gedurende een tijdvak van 30 jaren de betrek king te bekleeden, spijt,' omdat wij in die betrekking afscheid moeten nemen. Spr. weet het, eenvoud is groot en Groot is een voudig, maar vandaag moet hij het zich toch laten welgevallen, dat wij door U te huldigen Uw gevoel voor eenvoud geweld aandoen: Spr. wijst dan op de groote liefde en toewijding die de scheidende voor en bij zijn taak had, zijn groote liefde voor Heerhugo- waard, de polder die hij mooi wilde maken. Steeds werd hij gedreven door een innerlijken drang om Heerhugowaard hoog te houden, om mee te werken tot verbetering en verfraaiing, waar dit mogelijk was. Naast den weemoed, die het gevolg is van dit af scheid, zullen vreugde en dankbaarheid vandaag toch ook uw hart vervullen, omdat het werk U een bezit, heeft gebracht, dat niemand ooit kan afnemen, n.1. het gevoel veCh voldoening zijn plicht te hebben gedaan, te hebben gearbeid en dien arbeid te hebben verricht in volle overgave van persoon. Spr. schetst dan verder de belangrijke werken die tot stand zijn gekomen, wijst op de talrijke adviezen en rapporten, de groote bereidwilligheid en mede werking. Ook Uw vrouw, die hier tot onzen spijt niet aanwezig kan zijn, komt dank en hulde toe en als bewijs van erkentelijkheid biedt spr. een bloemen mand aan. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap en daarom biedt spr. uit naam van den raad den heer Groot een bureau en een bureaustoel aan en uit daarbij den wensch dat het bureau den heer Groot bij zijn verderen arbeid nog goede diensten zal kun nen bewijzen. Spr. doet. dit geschenk vergezeld gaan van een hartelijke felicitatie en uit de beste wen- sclfen voor de toekomst. Applaus. Een eerepenning. PROCES-VERBAAL TEGEN VIJFTAL WERKLOOZEN TE BUSSUM De Bussumsche politie heeft procesverbaal opge maakt tegen een vijftal werkloozen, die onrechtma tig steun trokken. Zij gaven hun verdiensten niet op en hebben op deze manier de gemeente Bussum voor ongeveer f 1200 benadeeld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16