Rust aan het Noordfront In de val geloopen Burgeroorlog oorlog van haat SPANJE Het ongeluk aan de Hembrug Priester-soldaten Groenten naar de mestvaalt Ernstige val van een toren fle Bilt seint Zaterdag 22 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCIACEl 79ste Jaargang. No. 10046 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. IN DE POSITIE DER BEIDE GROE PEN ZIJN GEEN WIJZIGINGEN TE CONSTATEEREN. Van de fronten valt weinig nieuws te mel den. De regeering te Madrid en de hoofd kwartieren der opstandelingen blijven de ge bruikelijke stroom van tegenstrijdige berich ten uitzenden. Van wijzigingen in de gevechts linies wordt door geen van beide partijen mel ding gemaakt. In bet Guadarramagebergte, in de omste ken van Irun en San Sebastian in het Noor den, in de provincie Badajoz in het Zuiden, schijnen kleine gevechten te zijn geleverd. Volgens berichten uit Madrid zou het plaatsje Guadelupe in de provincie Caceres in de handen der regeeringstroepen zijn ge vallen. Volgens het D.N.B. zou de stad Gyon, die door opstandelingen wordt belegerd, een nood kreet om hulp tot de Spaansche regeering hebben gericht. Reuter meldt tenslotte uit La Corogna, dat het garnizoen te Malaga tegen de regeerings troepen in opstand zou zijn gekomen en dat in de straten hevig wordt gevochten. De rust aan liet front in het Noord-Westen werd gisteren slechts even verstoord door het verschijnen van het slagschip der nationalisten, de „Almirante Cervera", die aldus de triomfantelijke berichten van liet volksfront, volgens welke het schip door regee- ringsvliegtuigen in den grond was geboord, logen strafte. Het slagschip verscheen op een afstand van eenige kilometers van Gijon en loste zeven schoten op de stellingen der regeeringstroepen voor de stad. De gra naten misten evenwel liun doel. De „Almirante" wendde na deze „acte de préscnce" den steven en verdween in de richting van Irun. Ook van het fort bij- Irun vielen eenige schoten. De regeeringstroepen beschoten met brandbommen de stellingen van de militie van generaal Mola, welke vlak bij de stad ligt. Door de bommen werd een bosch vijgenboomen in brand geschoten, tengevolge waar van dichte rookwolken thans over Irun trekken. De rust aan liet front rond San Sebastian werd gisteren door een aantal diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendhe den benut, om in auto's over de Fransche grens naar Hendaye te vluchten. Tot over de grens wer den de auto's door zwaar bewapende soldaten der roode militie geëscorteerd. Intusschen getuigen de volksfronters nog steeds van een desperate vastberadenheid. Een D.N.B.-telegram uit Hendaye citeert ter illu stratie volgende grimmigheid uit de editie van he den van het in San Sebastian verschijnende blad „Frente Popular": „Wanneer al het. monumentale en schoone van het land, dat zich in handen van de militairen bevindt, moet worden vernield, welnu dan zal het vernield worden. Wanneer het geheele vaderland met den aardbo dem gelijk gemaakt moet worden en de overleven den het leven zullen moeten lijden van de primi tieve Iberiërs, welnu, dari zal het met den aardbo dem gelijk worden gemaakt. Vluchtelingen. Port Vendres (Op de Fransch-Spaansche grens). De toevloed van Spaansche vluchtelingen blijft in de grensstreken aanhouden. Onder hen bevinden zich tal van geestelijken, werkgevers en industrieelen, die niet allen conservatieven of reactionnairen zijn. Een koopman, een persoonlijk vriend van Domingo, en lid van diens partij, verklaarde dat al zijn be drijven in beslag genomen zijn, en dat te zijnen hui ze een huiszoeking is gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat 123 personen te Tarragona gedood zijn door onder geenerlei controle staande anonieme comités. Te Lerida zijn ruim 200 executies ten uitvoer ge bracht. De leden van de „Esquerra" en van de ge neraliteit hebben getracht deze slachtingen te ver hinderen, waarbij zij soms hun leven in de waag schaal stelden, maar de linksche republikeinsche partijen en zelfs de socialisten zijn onder den voet geloopen door deze anonieme comité's en door duistere elementen. Genoemde uitgeweken koopman sprak nog den wensch uit. dat de orde in Catalonië zou wor den hersteld en dat alle krachten zich aaneen zou den sluiten om tegen het fascisme te strijden. Een tweede slachtoffer overleden. Zaandam. Gistermiddag om half zes is de ploeg baas K. Onrust uit Oostzaan, aan de verwondingen, welke bij gistermorgen bij het ontploffingsongeluk in dé artillerie-inrichtingen aan de Hembrug (zie ook elders in dit nummer) opliep, overleden. Onrust was 50 jaar oud en ongehuwd. Hij werkte reeds 38 jaar aan het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen en zou over twee jaar den dienst met pensioen heb ben verlaten. Hij was zoowel op de plaats van zijn inwoning als onder zijn mede-arbeiders een algemeen gezien man. POLITIE IS EEN SLUWEN OPLICHTER TE VLUG AF. VERSCHEIDENE PERSONEN ZOU DEN ER JUIST INGEVLOGEN ZIJN. Menschen dachten een mooie baan te krijgen Een dezer dagen kwam in de gemeente Oegstgeest in een pension een persoon, een zekere M. van C., die later bleek genaamd te zijn M. de W.„ zonder vaste woon- of verblijfplaats, die'door middel van advertenties, vertegenwoordigers(sters) voor een groo te firma te Gent (België), handelende in chemische technische specialiteiten, waarmede een goed salaris en provisie werd betaald, opriep. Het pension liep dra met sollicitanten over, terwijl de post handen met brieven aan het bewuste adres had te bezorgen. De sollicitan ten werden een voor een binnen gelaten en moesten allen een bedrag van f25.stor ten als tegemoetkoming voor een spoorweg abonnement. Dit bedrag had zooals te begrij pen valt, niemand bij zich en de afspraak was, dat zij den volgenden dag dit bedrag zou den brengen. Intusschen had de politie te Oegstgeest hiervan lucht gekregen. Zij ar resteerde „M. van C." voor nader onderzoek. Na zijn goeden naam te hebben opgegeven, bekende hij, dat hij zelf bovengenoemde firma was, zonder vaste woon- of verblijfplaats door de wereld trok en de sollicitanten f25.liet betalen, om daarna zonder achterlating van adres te vertrekken. Ook den pensionhouder zou hij vergeten te beta len. Toen hij in arrest was, kwamen inderdaad ver schillende sollicitanten aan het adres met de f25.—, om deze te storten. Zij waren de politie dankbaar dat deze hen was voor geweest. M. d. W. is naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. REBELLEN PLUNDERDEN VÓÓR DEN OPSTAND WAPENARSENA LEN. Ralph Heinzen, de leider van het United Press Bureau te Parijs, vervolgt zijn ar tikelen over de gebeurtenissen achter de fronten van den Spaanschen burgeroor log. PAMPLONA, 21 Aug. 1936. De Spaansche burgeroorlog is de oorlog van den niets ontzienden haat, die geen pardon kent. De verbittering, waarmee aan beide zij den gestreden wordt, is thans niet minder groot dan in de eerste dagen van de bloedige worsteling, nu een maand geleden. Hetgeen Spanje nu doormaakt, wat het land in zijn grondvesten doet schudden, is misschien slechts met den tijd van de inquisitie te ver gelijken, toen het door en door katholieke Spanje van de Middeleeuwen de tegenstan ders van de kerk met martelingen en het vuur van den brandstapel onbarmhartig ver volgde. Toen was het een godsdienststrijd, nu is het iets dergelijks: een strijd tusschen twee wereldbeschou wingen. 300.000 gewapende Spanjaarden staan in 't veld klaar, om voor hun politieke overtuiging te strijden en, wanneer het er op aan komt, ook te sterven. Ieder der beide partijen de linksche regee ring en de nationale beweging, waagt voorzichtig haar kansen, want de tegenstanders weten, dat het in dezen strijd op leven of dood gaat. De overwin ning van den een, beteekent de vernietiging van den ander. Dit is ook de reden, waarom de militaire ac tie aan de fronten zoo weinig voortgang vindt. De bevelhebbers van de troepen van Franco zullen eerst dan tot den aanval overgaan, indien zij zeker zijn van een succes. Mola's leger is goed uitgerust. Op mijn tocht door de provincies ten zuiden van de Pyreneeën, achter het. front van het Noordelijk leger der rebellen, had ik gelegenheid, de geheele strijdmacht van Mola te inspecteeren. Zijn troepen zijn in voortdurende beweging, alhoewel de gevech ten zich tot nog toe slechts tot eenige voorposten hij de passen van de .Siërra de Guadarrama en om San Sebastian beperkten. Generaal Mola heeft onge veer 60.000 manschappen tot zijn beschikking, voor de helft bestaande uit fascistisch-carlistische militie en voor de andere helft uit geregelde troepen civiele- en stormtroepen. Mola beschikt over een uitstekende artillerie. De tanks, waarover het Spaansche leger kon beschikken, staan in de nabijheid van Saragos- sa en kunnen dus elk oogenblik door Mola gebruikt worden. Daarentegen is zijn luchtmacht slecht uitge rust. Klaarblijkelijk had de regeering van het volksfront reeds voor het begin van den opstand argwaan, dat er iets broeide, zoodat militaire vliegtuigen uit Bur gos werden weggehaaijld. De geweldige hangars op 't militaire vliegveld van Burgos werden gesloopt. Ter wijl in het noorden het leger van Mola in de lucht slechter is uitgerust dan der regeeringstroepen, is de verhouding en de verdeeling der vliegtuigen aan de andere fronten gunstiger voor Franco. Franco be schikt in totaal toch minstens over de helft van alle militaire vliegtuigen van het land. In dit verband is het ietwat zonderling aandoende feit te vermelden, dat de militaire vliegers, ook wanneer zij de „vij andige kleuren", rood en wit dragen, een groote „korpsgeest" bezitten. Sinds het begin van den bur geroorlog is het slechts twee of driemaal tot een luchtgevecht gekomen. Overigens beperken de mili taire vliegers liun actie tot het werpen van bommen. Regeeringstrouwe vliegtuigen verschijnen plotseling boven belangrijke, strategische stellingen of steden van de opstandige troepen, gooien liun bommen naar beneden en zijn verdwenen, voor de achtcvvol- gingsvliegtuigcn der rebellen opduiken. Het is mij bijzonder opgevallen, dat Mola de be schikking heeft over groote hoeveelheden munitie, •zoowel voor de artillerie als de infanterie. Ook dit wijst er op, dat de opstand tegen de regeering reeds lang van te voren was voorbereid. In de weken, vóór de opstandelingen tot den aanval overgingen, plun derden zij de arsenalen van alle groote steden, tot HIERONDER: Op de barricade,opgeworpen in de straten der steden wordt voor een groot gedeelte de bloedige burger oorlog in Spanje uitgevochten. die van Madrid en Barcelona toe. Dit is de reden, waarom de regeeringstroepen aanvankelijk zoo zorg vuldig met hun munitie omgingen. Hoe langer de oorlog duurt, des te gevaarlijker zal voor de troepen van het volksfront dit tekort aan munitie worden. EEN BONTE MENGELING VAN STRIJDERS. Zooals reeds gezegd, bestaat het leger van Mola niet slechts- uit geregelde troepen, maar ook uit een mi litie, die uit aanhangers van rechtsche partijen is samengesteld. Gewapende vrouwen heb ik echter op mijn tochten door het front van Mola nooit gezien. Vrouwen schijnen slechts aan de zijde van de regee- ring te strijden. Dit is misschien te verklaren uit het feit, dat de Spanjaard uit het Noorden een groote eerbied voor de vrouw heeft. Vele fascisten en car- listen, die in Aragon, Oud- Castilia en Navarra naar de wapens hebben gegrepen, behooren tot de oude Spaansche adellijke families. Deze Spaansche Gran- des hechten ook heden nog aan de eeuwenoude tra ditie, dat de plaats van de vrouw in het huishouden is en niet op het slagveld. De eenige dienst, die de jonge meisjes uit deze voorname Spaansche fami lies verrichten, is Roode Kruisdienst .Velen zijn pleegzusters in de veldhospitalen achter het front. Anders is het met de priesters. Het bloedbad, dat radicale elementen onder dc priesters nebben aange richt, heeft de „dienaren Gods" tot soldaten voor Franco gemaakt. Zij hebben naar de wapens gegre pen. omdat zij in den strijd tegen de linksche regee ring tegelijk een Kruistocht tegen den vijand van den godsdienst zien. Zoo heeft in Navarra een jonge priester, Don Monico geheetcn, een stormafdeeling van jonge priesters en novicen gevormd, die met den koppel om de soutane en het geweer over den schouder naar het front oprukken, om tegen het an- ti-clericale volksfront tc vechten. Dit is niets nieuws in de geschiedenis van Navarra. Reeds in den carlis- ten-opstand in het begin van de vorige eeuw was een priesterleger onder leiding van den monnik Santa Cruz ten oorlog getrokken.. (V.P.B.) ALLEEN IN VENLO BLEEF DEZE WEEK 751.000 K.G. ONVERKOCHT. NAAR DUITSCHLAND Is NAGE NOEG GEEN UITVOER MEER. - Het feit, dat nagenoeg geen groenten meer naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd en geen voldoende afzetgebied in het binnen land plaats heeft, is oorzaak, dat groote hoe veelheden eerste kwaliteit groenten de mi nimumprijzen niet halen en naar de mestvaalt worden gebracht. Deze week zijn aan de Venlosche Veilingvereeni- ging van Maandag tot en met Donderdag zonder bod gebleven 350.000 kg. augurken, 160.000 kg. toma ten, 61.000 kg. s-pekboonen en 30.000 st. kroppen sla, aldus de Msb. Terwijl op de coöperatieve veilingver- eeniging te Venlo alleen gisteren 150.000 kg. spek- boonen onder de klok doorgingen. De minimumprijzen voor deze artikelen zijn: augurken f 1, tomaten f3, spekboonen f3 per 100 Kg., en sla f0.50 per 100 stuks. Leidekker met het kruis omlaag g&ctoiï. De leidekker V. uit Sittard, die bezig was met herstellingswerkzaamheden aan den toren en het torenkruis van de pa rochiekerk te Guttecoven, heeft om streeks half zes het ongeluk gehad met het torenkruis omlaag te storten, Pastoor Van Kan, die terstond na het ongeval was gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en trof den ongelukkige in bewusteloozen toestand aan, hij dien de V. het H. Oliesel toe. Dr. Duyssens uit Grevenbich verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Sittard noodzakelijk. De toestand van V. is hopeloos. De rijks- en gemeentepolitie waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig en stelden een on derzoek naar de oorzaak van het gebeurde in. Duitsch passagiersvliegtuig maakt noodlanding Passagiers bleven ongedeerd. Gistermiddag heeft een passagiersvliegtuig van de Luft-Hansa, de D-O-J.AR., wegens defect aan de olieleiding een noodlanding moeten maken op een weiland van de landbouwers Leenders, te Homoet, gemeente Valburg. In het vliegtuig zaten, behalve de bemanning, vier passagiers: drie heeren en een dame. Piloot was de heer J. Boltersdorf uit Essen. Door de goede terreinsituatie kon een geslaagde landing worden gemaakt, zoodat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad en ook de machine geen schade bekwam. De aanwezige post en de ingeladen goederen wer den per spoor naar Arnhem vervoerd. Het voornemen bestond het vliegtuig gisteravond opnieuw te doen starten, hoewel de mogelijkheid daartoe niet groot werd geacht. Deze voor de Betuwe ongekende gebeurtenis bracht van alle kanten nieuwsgierigen naar de plaats, waar de landing had plaats gehad. Verwachting: zwakke tot matige Noordwestelij ke tot Westelijke wind. Ged. bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig vérandering in tempera tuur. Verdere verwachting: afnemende bewol king, iets warmer. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN S UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1