Het recht van blokkade KIJKEn is KOPPER bij (LOECK De afschaffing van den huurtoeslag Zelf margarine maken Zaterdag 22 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10046 Engeland in onderhandeling met Spanje Verkiezingscampagne in Amerika in vollen gang Kampen voor jeugdige werkloozen op militaire leest 1 De distributie van 6000 ton vet Het schaaktournooi te Nottingham Groote schadepost voor het Landbouwcrisisfonds HET DUITSCHE PROTEST TEGEN HET AANHOUDEN VAN DE „KA- MERUN" GEEN REDEN VOOR ERNSTIGE ONGERUSTHEID. Londen. In politieke kringen werd gisterochtend medegedeeld, dat de regeering in contact is met de regeering te Madrid in zake het recht van een blokkade, dat door de Spaansche regeering is toegepast In Britsche kringen is men van oordeel, dat zoolang Ma drid de opstandelingen niet erkent als strij dende partij, er geen wettige blokkade van de Spaansche kust door de regeering kan worden toegepast. Nu schijnt de regeering van Spanje weinig lust te hebben de opstan delingen te erkennen als een oorlogvoerende partij. Verder verlangt men in Engeland na dere inlichtingen te ontvangen over de pun ten van de blokkade. Het incident met de „Kamerunrt, het Duitsche Schip, dat door twee Spaansche kruisers is aange houden en onderzocht, is geen aanleiding geweest tot officieel commentaar. Alleen wijst men erop, dat het steeds dringender noodig is een overeenkomst van niet-inmenging te sluiten, aangezien incidenten als dit bijna niet te vermijden zijn zoolang een derge lijke overeenkomst niet bestaat. Verder wijst men er op, dat bij het begin van den burgeroorlog de Brit sche autoriteiten de beide partijen hebben gewaar schuwd dat de Britsche schepen beschermd zouden worden door de Britsche oorlogsbodems tegen elke onwettige Spaansche interventie. Ook de vliegtuigen welke boven Gibraltar vlogen werden gewaarschuwd met drie kanonschoten. Indien zij dan niet van rich ting zouden veranderen, zou het vuur uit de lucht afweer batterijen op hen worden geopend. Het Duitsche protest tegen het aanhouden van de Kamerun is dus geen reden voor ernstige ongerust heid. Men acht deze waarschuwing niet ernstiger dan de Britsche waarschuwingen. Zells extra treinen worden er voor ge charterd. Koffer met speeches op het perron blijven staan. New York: De verkiezingscampagne voor het presidentschap der Vereenigde Staten is thans in vollen gang. De candidaat der republikeinsche lan den heeft een uit negen wagens bestaanden extra- trein gecharterd voor een reis door de oostelijke sta ten. Op 12 stations heeft Landon reeds korte toe spraken gehouden. Deze propagandatocht be gon met een klein incident. Toen de extra- trein reeds in beweging was, ontdekte men, dat de koffer waarin de teksten van Lan- don's redevoeringen waren opgeborgen, op het station waren achtergebleven. De koffer in kwestie werd direct met een sneltrein nagestuurd, zoodat geen groote ver traging ontstond. Bespreking Roosevelt—Landon. President Roosevelt heeft gisteren te Hydepark !('New York), een bespreking gevoerd met de leiders der verkiezingscampagne voor zijn partij. Roosevelt zal een zestal radioredevoeringen houden. De reis, welke Roosevelt de volgende week naar de in de westelijke staten door de droogte geteister de gebieden zal brengen, wordt door den president niet beschouwd als een verkiczingsreis. Roosevelt heeft Vrijdag Landon in diens hoedanig heid van gouverneur van den staat Kansas, evenals de gouverneurs van Iowa, Nebraska, Missouri en Oklahoma uitgenoodigd voor eenige besprekingen over de kwesties, welke in verband staan met de door de droogte veroorzaakte moeilijkheden. Landon heeft deze uitnoodiging reeds aanvaard. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hij in rde komende verkiezingscampagne geen redevoeringen zal uitspreken voor October. De heer Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P., heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den mi nister van Staat, minister van Defensie ad interim: 1. Heeft de minister van Defensie ad interim ken nis genomen van de publicaties, waarin wordt me degedeeld, dat kampen voor jeugdige werkloozen, op militaire leest geschoeid, onder leiding van de Am- sterdamsche burgenvacht zullen worden gehouden? 2. Is de minister bereid mede te deelen, van wie de plannen zijn uitgegaan tot restauratie van forten ten einde die weer voor militaire doeleinden geschikt te maken?. 3. Moet uit het genoemde Öagbladbericht worden afgeleid, dat deze voorstellen niet afkomstig zijn van den dienst der genie of eenig ander orgaan der de fensie? 4. Indien het laatste het geval mocht zijn, is dan de minister niet van oordeel, dat zulks een onge bruikelijke, ja, zelfs een ongewenschte methode moet worden geacht om de belangen der Nederlandsche defensie te behartigen?. 5. Krijgt het feit, dat jeugdige werkloozen aan zienlijk langer dan in normale werkkampen in deze burgerwachtkampen zullen verblijven, terwijl boven dien deze kampen op militaire leest zullen worden geschoeid, niet de beteekenis van een nieuwen vorm van militaire oefening en organisatie? 6. Indien de minister deze vraag bevestigend be antwoordt, acht hij het dan juist, dat een dergelijke methode incidenteel in werkkampen voor jeugdige werkloozen wordt gevoerd en ware het niet ge- wenscht, een voorafgaand onderzoek naar de waarde of onwaarde van een dusdanige werkmethode door bevoegde deskundigen te doen instellen en eventueele plannen tot invoering dier methode vooraf aan het oordeel der Staten-Generaal te onderwerpen? Tegenspraak van het bericht, dat deze buiten den middenstand om zou geschie den. Bij informatie te bevoegder plaatse omtrent het bericht van het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren, volgens hetwelk de distributie van 6000 ton vet, door de regeering toegezegd bij de verhooging van den accijns op oliën en vetten, zeer waarschijnlijk buiten den middenstand om zou geschieden, is ge bleken, dat dit bericht met de werkelijke voornemens van de regeering ten eenenmale in strijd is. Men verklaarde namelijk met den meesten nadruk, dat het, geheel anders dan in het bericht wordt gezegd, het streven van de regeering is bij de distributie van het bedoelde vet zooveel mogelijk de normale distri butie-organen in te schakelen. De mogelijkheid daar van en de wijze waarop zal voor ieder product afzon derlijk worden bekeken, eventueel in overleg met de betrokken organisaties. Desgelijks is het streven ook ten aanzien van an dere producten, die voor bizondere verstrekking in aanmerking komen. Zoo is er toevallig juist giste ren ten departemente van sociale zaken een confe rentie geweest met een belangrijke distribuanten-or- ganisatie over de distributie van blikgroenten. BESPREKING DOOR DEN NATIO- NALEN WONINGRAAD. Ernstige moeilijkheden voor Woning bouwverenigingen verwacht Gistermiddag kwam te Amsterdam het Hoofdbestuur van den Nationalen Woning raad Algemeenen Bond van Woningbouw verenigingen, bijeen, ter bespreking van het besluit der regeering tot afschaffing van den huurbijslag. Reeds voordat dit besluit geno men was, had de woningraad zich tot den Minister van Sociale Zaken gewend en ge wezen op de ernstige nadeelige gevolgen, wel ke een dergelijke maatregel noodwendig zou meebrengen. De door de regeering in haar circulaire van 31 Juli aangegeven maatregelen ontmoetten bij het be stuur zeer ernstige bedenkingen. Men was ervan overtuigd dat de volkshuisvesting er groote schade door zou lijden in den vorm van een toename van het aantal samenwoilingen en een verschuiving in het woningoverschot van de slechtere naar de betere wo ningen. De vrees werd uitgesproken dat een belang rijk aantal ondersteunden zich gedwongen zou zien de met steun ingevolge de woningwet gebouwde wo ningen te verlaten. Daarnaast verwachtte men ern stige moeilijkheden bij de exploitatie der vereenigings- en gemeen te woningen, waarvan de oplossing nog niet te zien viel. De geopperde bezwaren werden niet weggenomen door de bereidverklaring van de regeering om door bijdi'ageverleening mede te werken aan huurverlaging De Maharadja van Mysore, de rijkste man van Indië en ongetwijfeld ook van de gehee* le wereld, heeft dezer dagen vanuit Londen een uitstapje gemaakt naar Berlijn. Wij heb ben kunnen lezen hoe hij voor dit doel een vliegtuig van de K.L.M. charterde, waarvan hij alle 22 plaatsen betaalde, zoodat hij met zijn gezelschap het geheele toestel tot zijn beschikking had. Hierboven zien wij dezen puissant rijken man afgebeeld, na zijn aan komst op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn. voor woningwetwoningen. Weliswaar achtte men deze bereidverklaring belangrijk en wilde ook het bestuur het streven der regeering naar huurverlaging voor de woningwetwoningen krachtig steunen, maar dat op deze wijze de nadeelige gevolgen van de in trekking van den bijslag zouden worden ondervan gen, verwachtte men geenszins. De vraag werd geopperd of het de bedoeling der règeering was de huren dor woningwetwoningen zoo zeer te verlagen, dat hierdoor de nadeelige gevolgen van de intrekking van den toeslag voor de in deze woningen verblijvende ondersteunden ten volle zou den worden gecompenseerd. Zoo ja, dan zouden hier mede zeer aanzienlijke financieele offers voor de overheid gepaard gaan. Zulk een huurverlaging zou toch zoowel voor de werkende als voor de werklooze huurders moeten gelden. Tevens zou een dergelijke ver-gaande huur verlaging in veel gevallen het huurpeil doen dalen tot beneden het bedrag, waartegen nieuwe woningen gebouwd kunnen worden hetgeen de verdere woning voorziening in gevaar zou brengen en het aanbod der regeering om den bouw van goedkoope wonin gen te bevorderen, illusoir te maken. Afgescheiden hiervan hield men er rekening mede, dat de bereid verklaring der regeering zich beperkt tot de met rijkssteun gebouwde woningen en zich niet uit strekt tot de ongeveer 60.000 vereenigings- en ge meente woningen, welke zonder dien steun zijn tot stand gekomen. Zeer teleurgesteld was het bestuur door een van den minister ontvangen mededeeling, dat het rijk niet bereid is steun te verleenen voor huurverlaging van laatstbedoelde woningen. Even zeer was het bestuur teleurgesteld door het feit, dat de regeering, ondanks herhaald aandringen, nog steeds niet was overgegaan tot verlaging van de rente van door bouwvereenigingen en gemeenten bij de rijksfondsen aangegane leeningen, welke den huurprijs van verschillende woningcomplexen na- deelig beïnvloedt. Aan het slot der .vergadering besloot het bestuur zijn bezwaren tegen afschaffing van den huurbijslag nog eens ernstig onder de aandacht van de regeering te brengen en haar te verzoeken op haar besluit te rug te komen, subsidair haar besluit aan te houden tot aan de hand van te verzamelen gegevens een nauwkeuriger overzicht zal zijn verkregen van de di recte gevolgen van een intrekking van den huurbij slag. SCHAKEN, EUWE REMISE MET FLOHR. FINE WINT VAN BOGOLJUBOV. De uitslag van de gister in de 10de ronde van het Internationale Schaaktournooi te Nottingham ge speelde partijen luidden: Winter verliest van Aljechin, Euwe. remise met Flohr. Vidmar—Capablanca, uitgesteld wegens ziekte van Vidmar. Reshevsky wint van Tylor. Thomas verliest van Lasker. Alexander wint van Tartakower. Fine wint van Bogoljubov. Botwinnik was vrij. De afgebroken partij CapablancaReshevsky uit de 9e ronde werd zonder verder te spelen door Reshevsky opgegeven. In de 5e ronde van het Major-open tournament won onze landgenoot Landau van Mitchell. Een zware strijd. De psychologische factoren beginnen in den zwa- ren strijd een woordje mee te spreken, mede een ge volg van het gebrek aan voldoende rustdagen. Tot op heden was er behalve vei'leden Zondag, slechts een algemeenen rustdag. Het eerste slachtoffer daarvan werd prof. Vidmar, die gister tegen Capablanca moest spelen en zich, vlak voor den aanvang der ronde, ziek meldde. Zelfs de jongeren onder de deelnemers kunnen het ternauwernood volhouden, dag in dag uit zes uur per dag en langer het uiterste van hun denkkracht te geven. Wat rust betreft, was Zandvoort beter ge organiseerd. waar telkenmale na drie speeldagen een vrijen dag ter verpoozing was ingelascht. De stand. De stand luidt thans: Euwe 6V*> punt uit 8 partijen en 1 afgebr. partij; Botwinnik 6V2 punt uit 9 partijen; Fine è1/^ punt uit 9 partijen; Rechevsky 6 punten uit 10 partijen; Ca pablanca 5V2 punt uit 8 partijen en 1 uitgestelde partij; Flohr 5j| punt uit 9 partijen; Lasker 5 pun ten uit 9 partijen; Vidmar 4V2 punt uit 8 partijen en 1 uitgestelde partij; Aljechin 4V2 punt uit 9 part. en 1 afgebr. partij; Bogoljubow 4V2 P- uit 10 part.; Tar takower 4 p. uit 10 partijen; Tylor 3 punten uit 9 partijen; Thomas 2% p. uit 10 partijen; Alexander 2 punten uit 9 partijen; Winter iy2 punt uit 9 partijen. VERKOOP VAN DE FABRIEKS- MARGARINE IN 9 MAANDEN MET RUIM EEN VIJFDE VERMINDERD. De zuivelcentrale heeft naar het Handelsblad mee deelt, aan minister Deckers een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt behandeld de invloed der door de huisvrouwen bedreven clandestine margarine-be reiding op den verkoop van fabrieksmargarine (met 10 pet. boter er in). Uit dit rapport blijkt dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huis moeders met haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fabrieksmarga rine is gaan dalen; in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling reeds ruim twintig procent. De gemiddelde consumptie van fabrieksmargarine per week in de achtereenvolgende kalenderkwarta len, bedroeg: 3e kwartaal 1935 per week 1003 ton 4de 1935 939 lste 1936 916 2de 1936 788 Het rapport spreekt van een zéér belangrijke ver mindering en verklaart, dat de voornaamste oorzaak is de z.g. „huisbereiding". Het door de regeering aan de margarinefabrikan ten toegestane productie-quantum bedraagt 1050 ton per week zoodat de consumptie thans precies vijf en twintig procent daaronder blijft. De schade - voor het Landbouwcrisisfonds ten ge volge der verschuiving van de fabrieks- naar de zelf gemaakte margarine is zeer groot, want het verschil in accijns-opbrengst tusschen gemengde fabrieks margarine en de grondstoffen van het clandestiene product bedroeg in het tweede kwartaal 39 centen per kilo. Het Landbouwcrisisfonds heeft derhalve in het tweede kwartaal, vergeleken bij een normale con sumptie van 1000 ton, ruim f 85.000 per week aan inkomsten gederfd, overeenkomende met een bedrag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen, die margarine maakten van 60 centen per kilo, in plaats van deze voor f 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim f 100.000 per week. overeenkomende met vijf millioen gulden per jaar. De binncnlandsche boter-afzet is omdat de huisvrouwen óók het menggebod ontduiken verminderd met 2lV£ ton per week, overeenkomende met ruim een millioen kilo per jaar. Tenslotte blijkt uit het rapport, dat ondanks alle maatregelen de melkproductie nog steeds stijgt: in het tweede kwartaal was zij weer 2 pet. hooger dan in de zelfde periode van 1935! Uit het verslag blijkt tenslotte dat. de boterproduc- tie in het 2de kwartaal bijna 1 pet. lager was dan in dezelfde periode van 1935 en de kaasproductie 4 pet. grooter, hetwelk elkander, gerekend naar melk vet precies dekte, zoodat de grootere melkproductie tot uiting moet zijn gekomen in de stijging der fa bricage van melkpoeder en gecondenseerde melk, „hetgeen ook inderdaad het geval is geweest" al dus het rapport, dat echter voor deze laatste produc ten geen cijfers geeft. Een Robot-locomotief. - Een Japanner Jiro Azawa, gelooft een Robot-loco motief te hebben uitgevonden. Bijzonderheden over deze wondermachine, waarvan wij hierboven een model zien afgebeeld, ontbreken nog. Maar als alles uitkomt zooals de heer Azawa zich heeft voorgesteld, dan zal de ma chine, zonder dat zij door iemamj bestuurd wordt, op alle seinen aan de spoorbaan, waarlangs ze rijdt, reageeren, precies als een door menschen- .handen bestuurde locomotief-

Schager Courant | 1936 | | pagina 5