Ch. H. Th. SCHMALZ, Schapn Aanbesteding Modebladen. Draverijen op Duindigt SFcrjiedO) Radio Toestellen Maarten Smit bit Bergen. Protcstmeeting van Werkloozen PULLOVERS 1 EN VESTENI PHILIPS Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. Indien gij den vrede wenscht Twee villa's in het Gooi afgebrand Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. l Rekening-Courant Saf e-Deposit ELISABETH LASTDRAGER, Grondwerk Woonwagenkamp NIEUWE De brandweer reed te hard Er was slechts zeer geringe belangstel ling. De sprekers brachten geen nieu we gezichtspunten naar voren, maar hoe kon dat ook? Do pro testmeeting van werkloozen, welke gister middag; op het terrein achter café Hilbrand aan de Dorpsstraat was georganiseerd door het Comité van Actie in Noord-Holland, werd slechts door een zeer gering aantal menschen bezocht. De sprekers brach ten geen nieuwe gezichtspunten naar voren, maar hoe kon het ook anders? De opening. De heer D. Bergman, voorzitter van het plaatse lijk Werkloozencomité, opende om half drie de bij eenkomst en zeide, dat de meeting ten doel 'had te protesteeren tegen de verlaging van de steunrege ling en de afschaffing van den huurtoeslag. Spr. wees er op, dat het al reeds protesten regende, om hetgeen de minister wil, ongedaan te maken. Maar er is meer toe noodig dan een meeting en een motie, om den minister tot andere, gedachten te brengen; het is noodig dat wij allen ons aaneen sluiten. van welke politieke richting of godsdienst we ook zijn. Zes jaar geleden hadden we hier, een congres van de Ned. Ver. van Werkgevers, waar een plan van afbraak werd aangenomen. Ir. Kalff was de adviseur der Vereeniging en die heeft de richtlijnen aangegeven, welke gevolgd moes ten worden. Die richtlijnen waren verlenging van den arbeidsdag, opheffing van alle sociale maatre gelen en verlaging van het loon. De adviseur, die daarna minister werd, heeft er voor gezorgd, dat de regcering in deze richting ging. Het gevolg was, dat de toestand voor den arbeider hoe langer hoe be roerder werd. Wij hebben het plan van de afbraak .aan den lijve gevoeld en we hebben nog iets te goed ook: Het speet spr., buitengewoon, dat op deze meeting, de arbeider schitterde door afwezigheid. De oorzaak hiervan lag voor spr. in het duister. De Voorzitter deelde daarna een en ander mede over den toestand van de werkloozen in Bergen, en herinnerde eraan, dat eenige weken geleden een aantal werkloozen zijn weggeloopen van het werk der Heide Maatschappij in de duinen. De reden hiervan was, dat ze in vergelijking met andere groepen veel te weinig kregen. De groep Haarlem krijgt f22.de groep Beverwijk f 18.en de groep Beiden f 14.tot f 15.per week. De 12 werk loozen hebben toen gezegd, wp gaan niet meer naar dat zandgat toe, waar we ons moeten doodwerken voor 20 cent per uur. Daar in de duinen is onlangs een werklooze uit Beverwijk in elkaar gezakt en lag buiten kennis. Toen is dr. Blok er bij gehaald, doch die zeide: laat dien man maar liggen; hij kan vanavond wel met de bus mee. Spr. wilde zijn schande uitspreken over een dergelijke behandeling van dezen geneesheer. Vier uren heeft die man daar in de zon gelegen, terwijl de mieren over hem heen liepen, Z'n kame raden hebben toen botje bij botje gedaan en van hun armoede de kosten van vervoer betaald. En hoe werden die twaalf die er uitgeloopen waren ver tier behandeld? vroeg spr. Ze werden niet van den steun uitgesloten, maar ze kregen geen geld meer in handen doch alléén bonnetjes, waarop" ze bij. den winkelier het noodigste kunnen krijgen. Spreker laakte deze houding van het gemeentebe stuur en vond het standpunt dezer Edelachtbare hee- ren wel zéér klein. De vooi'zitter zette vervolgens uiteen, dat de huren der woningen veel te hoog waren; niemand zèide spreker mag niet meer dan 1/6 van z'n inkomen verwonen. Als straks de huurtoeslag er ook nog af gaat, houdt daar dan rekening mee. Betaal dan vooral niet meer dan 1/6; dat is dus ongeveer f2.—. Het Comité heeft een adres aan de Gemeente ge richt, met verzoek over te gaan tot, den bouw van goedkoope woningen. De Regeering dient daarvoor geld beschikbaar te stellen. Voor f1600.kan een behoorlijke woning worden gebouwd en dan kun nen wij f 1.25 per week aan huur betalen. Afgewacht dient tè worden, welke resultaten het adres zal afwerpen. Spreker gaf daarop het woord aan den heer Broers- ma uit Bergen. Werkloosheid en werkloosheidvoorziening. Deze begon met na te gaan hoe de situatie thans ÏS en wat de arbeiders willen. Spr. vroeg zich af, tegen wie de strijd ging en concludeerde, dat gestreden werd tegen het groot-ka pitaal. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe deze strijd ont stond en welke gevolgen hij voor den arbeider had. Spr. hekelde de manoeuvres van de directeuren der Ned. Bank, de hoeren Mr. Vissering en Mr. Trip, zij kunnen geen leiding géven, welke naar aanpassing gaat. Ook de menschen die hem steunen.en voorlich ten zijn daartoe niet in staat. Het voornaamste is, dat deze menschen geen medegevoel liebben voor hun medemenschen. De aanpassing treft thans niet alleen den arbeider, doch ook alreeds den middenstand en nog zoo tal- lpos anderen. Maar de groote verandering moet ko men van onderen op, dus van arbeiderszijde. Dat moet de arbeider zich goed bewust worden. Van dat standpunt uitgaande, blijkt wel, dat. de. arbei ders solidair moeten zijn. Wij mogen onzen, arbeid niet, meer „a tout prix" beschikbaar stellen. Wij moeten komen tot rouleering van den arbeid en dat is een zaak welke tot in détails moet worden uitge werkt. (Applaus). Er is bedroevend weinig tot stand bracht. ge- De volgende spreker, de heer Laverman uit Hoorn, wees erop, hoe bedroevend weinig in de'laatste ja ren was tot stand gebracht voor den arbeider en schilderde op schrille wijze het tegenwoordige lot van den arbeider en van den kleinen middenstander. Spr. verweet de huidige regeering'haar steeds ver doorgevoerde aanpassings-politiek, welke voor ons arbeiders niet anders dan ellende'brengt. Spr. vroeg of het niet schandalig was, dat dit alles maar werd geslikt. Er zijn maar drie middelen om te leven, n.1. werken, bedelen of stelen. En dat weet de Regeering maar al te goed, want steeds vindt ze manieren uit, om den arbeider te knijpen en uit te zuigen. Wij kunnen alleen iets begrijpen, als wij elkander leeron begrijpen;, als wij solidair zijn; wij moeten strijden naast elkaar tegen de vernietigers van ons leven; aldus eindigde spr. (Applaus) - Hierna werd gepauzeerd. Wat is de taak van den arbeider? Na de pauze doed de voorzitter eenige mededeelin- gen, waarna hij het woord gaf aan den heer Bakker uit N. Niedorp. Deze begon met te zeggen, .dat in den arbeider niet leeft; de groote sociale ondergrond Als dit besef niet, tot ons komt, dan wordt de toestand nimmer heter. Waarom gaan de arbeiders wel naar hun werk en waarom trachten ze geen oplossing te vinden voor het sociale probleem? De arbeiders zijn al verkocht, voordat de verslechteringen komen. Door de masale beweging, zijn de arbeiders zoo getrapt en neergedrukt, dat ze geen kracht meer hebben voor hun eigen rechten op te komen. De taak van den arbeider is niet te loopen naar de regeering of naar een gemeentebestuur, doch ze moeten leeren produceeren en trachten hun eigen producten te distribueéren. Daar moeten de menschen geëstelijk voor klaar worden gemaakt. Men bereikt niets met protesten, met wapengekleter of met wat dan ook. Verheft u geestelijk en maakt u klaar voor het sociale probleem; aldus zeide spr. ten slotte. De heer Laverman stelde een drietal moties voor, om te komen: le. tot erkenning van het ComiLé van Actie; 2e. tot terugneming van de voorgestelde steunregeling en 3e. de productie en de distributie in handen te stellen van de gemeenschap. Deze moties werden aangenomen en zuilen ter kennis van den Minister worden gebracht. Hierna sluiting. Delegatie verzoekt Roosevelt direct denbewaveningswedloov te sta ken. President Roosevelt iheeft een delegatie ont vangen, welke liem verzocht de Ver. Staten di rect den bewapeningswedloop te doen staken. Roosevelt verklaarde er van overtuigd te zijn dat 95 procent der wereldbevolking den vrede wenscht. Niettemin sprak hij als overtuiging uit, dat 'die natie slechts den vrede kon handhaven door haar verdedigingsstelsel machtig uit te breiden en niet door de bewapening te verminderen. SCHEEPSBOTSING .OP DE OOSTZEE 8 versonen verdronken. Het Engelsche stoomschip Atiantis, dat een tocht op de Oostzee maakte is daarbij in bot sing gekomen met de Finscke sleepboot Primus die korten tijd later is gezonken. Acbt leden der bemanning zijn verdronken. EEN ROOD MEER Merkwaardig natuurverschijn sel in de Dolomieten In het kleine Alpenmeert.ie Toval, dat op een hoogte van 1162 m. in de Dolomieten ligt is het water plotseling rood geworden. Volgens den. geleerde Legaio'lli is dit verschijnsel ont staan door koloniën micro-organismen, die tot de protozoen behooren en die de laatste dagen na de onweders aan de oppervlakte van het meertje zijn verschenen en dit een schitterende roode kleur hebben gegeven. VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS TE PARIJS De derde verhooging binnen tien weken Met ingang van Dinsdag a.s. wordt te Parijs den broodprijs verhoogd met 10 centime per k.g. zoodat de prijs dan 1.90 franc bedraagt. Dit is de derde prijsverhooging in 10 weken. DE SNELHEID VAN DE „QUEEN MARY" New Yórk De Queen Mary heeft tusschen gister Zaterdag)middag en vanmorgen (Zon dag) 723 mijlen afgelegd, d.i. gemiddeld 30.12 mijl per uur. RUSSISCH VRACHTSCHIP AANGEHOUDEN Moskou 23 Aug. (A.N.P.) Het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie meldt uit Tokio, dat het Sovjet Russische vrachtschip 3 K., op .16 Augustus in de haven van Makoeng (Pes- cadores-éilanden Hokoto) door Japansche mi litaire en vlootautoriteiten is aangehouden on der beschuldiging een gesloten haven te zijn binnengedrongen. De Sovjet Russische ambassade te Tokio heeft zich tot het ministerie van buitenlandsche za ken gewend met een nota waarin de vrijlating van het vrachtschip wordt geeischt, daar Ma koeng niet voorkomt op de naamlijst der ge sloten Japansche havens. Daar er ov die vlek geen water leiding waskon de brandweer nietsuitrichten. Eemnes 23 Aug. Gisteravond ongeveer half zeven brak brand uit in de villa, bewoond door den heer de Jong aan de Heidelaan de Eem nes, waarschijnlijk doordat een spirituslichtje op een zolderkamertje is omgevallen. De brand, die door de buren werd ontdekt, breidde zich snel uit en in een minimum van tijd stond het met riet gedekte huis in lichter laaie. Daar er ter plaatse geen waterleiding is. kon de brand weer niets uitrichten. Een vonkenregen, die neerkwam op de villa Heidelaan 8. welke aan zomergasten was ver huurd, veroorzaakte eveneens brand. Ook dit perceel brandde tot den grond toe af. De villa's 'welke het eigendom zijn van mevr. Schwiers- Bruse te Bussum. waren verzekerd. Een' gedeel te van den inboedel van mevr. Schwiefs. dat door de zomergasten werd gebruikt, kon gered worden. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. Effecten Coupons Proion gatiën Open-Bewaargeving Deposito's Vreemde Munt Credieten Hypotheken Incasso's Assurantiën Verricht alle bankzaken Het fabrikaat van eerr gerenommeerd en oud »i Of" merk, alom bekend, dat een naam te verliezen heeft; biedt de beste garantie. BEDENK DIT BIJ AANKOOP VAN EEN RIJWIEL en let dan op hetstempel op hevel en huls van de' VRIJWIELREMNAAF, dit zoo belangrjjk onderdeel. Al zijn er natuurlijk ook nog andere gewichtige factoren, die de duurzame waarde bepalen en de noodige aan dacht verdienen. wat aandrijving, vrïjloop en rem betreft eische men MODERNE DAMES- |j voor het a.s. Herfst- gj seizoen. Wij ontvin- §i gen reeds diverse §1 nieuwe snufjes Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer Teunis Wardenaar, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam, A. WARDENAAR—Bruin. Haringhuizen, gem. Barsingerhorn, 22 Aug. 1936. Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurlgen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Weduwe van G. Kouseband, in den ouderdom van 83 jaar en 10 maanden. Namens de Familie, R. DAALDER. A. E. DAALDER—Kouseband. Anna Panlowna, Molenvaart, 23 Augustus 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 25 Aug. a.s., vertrek vanaf sterfhuis nam. 2 uur. Burgemeester en Wethouders van Barsingerhorn zijn voornemens onder de ingezetenen dier gemeente bij in schrijving aan te besteden: het maken van een sloot langs en het egaliseeren van het tot woonwagen kamp bestemde gedeelte van de z.g. Bossen te Kolhorn. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- opzichter. Inschrijvingsbiljetten in te leveren bij den Burgemeester vóór 1 Septem ber e.k. De gunning wordt voorbehouden. welke wij nog in voorraad hebben ruimen wij op vanaf f 65.—. KOEGRAS. TEL. 2. PAARDENSPORT. 's-Gravenhage. Gister werden op Duindigt dra verijen gehouden, waarvan het hoofdnummer was de r.ace om den toekomstprijs voor 2-jarige Nederland- sche paarden. „Bonni Scott" eig. van der Veen, liep een k.m.-tijd van 1 min. 35 sec., hetgeen een nieuw record voor twee-jarige paarden beteekende. De uit slagen luidden: Prijzen draverij vierde klasse om den Jumelleprijs, afstand 1740 M. 1. Anselor, '1740 M., eig. stal Valke veen, tijd over 1 K.M. 1 min.,33.2 sec.; 2. Aura, 1740 M., eig. J. de Vlieger, tijd over 1 K.M. 33.6 sec. Ren op de vlakke baan voorpaarden van 3 jaar en ouder, gereden door dames, om den Isobelleprijs afstand 1350 Meter: 1. Kenya, eig; luit. G. F. Immink, Jotaaltijd 1 min. 31 sec.; 2. Fusee de Nuit, eig. W. M. Habraken op een halve lengte. Prijzendraverij eerste klasse om den achtsten heer- rijdersprijs, afstand 2060 meter. 1. Dreamer's Star (2060 M.) eig. G. J. van der. Elshout, tijd over 1 K.M. 1 min. 29.9 sec. 2. Olympia (2060 meter) eig. Th. L. van der Sande, lijd over 1 K.M. 1. min. 32.4 sec. Prijzendraverij tweede en derde klasse, om den Jo- condaprijs. afstand 2040 meter: 1. Zora (2020 meter) eig. Stal Valkeveen, tijd over 1 K.M. 1 min. 32.5 sec. 2. Xenia G (2060 meter) eig. Stal Birkhoven, tijd over 1 K.M. 1 min. 32.8 sec. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder gereden door heerrijders en jockeys omd en Indira-prijs afstand 1700 meter: 1. Rosevine, eig. It. G. L". Kepper, totaaltijd 1 min. 518 sec. 2. Mephistophelis, eig. The Balfour Farm, op een halve lengte. Draverij van meet voor tweejarige Nederlandsche paarden om den Toekomstprijs, afstand 1000 meter: 1, Bonni Scott (eigenaar A. B. van der Veen), tijd over l K.M. 1 min. 35 sec. (nieuw baanrecord voor tweejarige paarden); 2. Brealcaway Scott, eigena resse Mevr. de Wed. J. Oosting, tijd over 1 K.M. 1 min. 39.4 sec.; Prijzendraverij eerste klasse om den Jupiterprijs, afstand 2560 meter. 1. Ulpia (2580 meter) eig. M. •France, tijd over 1 K.M. 1 min. 29.9 sec. 2. Voici (2500 meter) eigenaar J. L. van der Knoop. Drie spuitgasten van den wagen geslin gerd. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf werden de landbouwer D. Kasse en zijn vrouw, die in het land het vee melkten, gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in de kapitale schuur van hun boerderij te Zaridijk onder de gemeente Veere. Toen zij zich derwaarts spoedden, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. De brandweer werd met klokgelui gealarmeerd en was in zeer korten tijd op het terrein van den brand aangekomen. De schuur, clie geheel met hooi en graan was gevuld, leverde gretig voedsel aan de vlammen. Het blus- schingswerk werd ernstig bemoeilijkt door het feit, dat in de omgeving zeer weinig water kon worden betrokken. De schuur is geheel uitgebrand. De inventaris, waartoe een met vlas geladen wagen en een leegen wagen behoorden, is eveneens geheel verloren ge gaan. Op het pas ingereden vlas na was alles ver zekerd. De spuit en de brandweerlieden werden met een vrachtauto naar de plaats van den brand gereden, doch dit geschiedde met zulk een snelheid, dat in een scherpe bocht drie spuitgasten van den wagen werden geslingerd. Een van heri bleef ongedeerd, doch de beide andere liepen eenige verwondingen op en moesten zich onder behandeling van den plaatselijken geneesheer stellen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4