Dr. Schacht te Parijs De loketten gesloten. De steunverleening Zware brand te Nijmegen Verdwenen Japanners in Tsjengtoe Donderdag 27 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10050 Te vroeg naar 't midden van den weg gehaald Een wereldconferentie van staatshoofden KIJKEfl s KOOPEn uj CLOECK Het schaaktournooi te Nottingham De vliegtuigen naar Spanje Vier personen aangereden VAN DE BANK WEDUWE S. LAKEMAN EN ZN. TE ENKHUIZEN. Groote verslagenheid in Enkhuizen. GISTERMORGEN HEEFT DE WED. S. LA KEMAN EN ZN.'S BANK N.V. TE ENKHUI ZEN HAAR LOKETTEN GESLOTEN EN SURCEANCE VAN BETALING GEVRAAGD. Tachtig procent van de zakenmenschen in Enkhuizen er bij betrokken. Mededeelingen van de directie. Enkhuizen: De wed. S. Lakeman en Zoon's Bank deelt omtrent de aangevraagde surseance het .volgende mede: De Bank heeft zich genoodzaakt gezien bij de rechtbank te Alkmaar surseance van betaling aan te vragen. Ofschoon in de onlangs goedgekeurde balans naast een kapitaal van f500.000 en een statutaire re serve van f400.000 nog een reserve van een millioen beschikbaar bleef, achtte de cliëntèle der bank deze bedragen niet voldoende en meende dat op de de biteuren verliezen zouden kunnen worden geleden, welke bovengenoemde bedragen niet onbelangrijk zou den kunnen overtreffen. De bank had gehoopt, dat men haar de overbrugging van de moeilijke tijds omstandigheden, waarin zoovele harer debiteuren .verkeeren, zou hebben willen mogelijk maken en heeft al het mogelijke daartoe gedaan. Zoodra ech ter aan de bank gebleken was, dat haar pogingen geen succes zouden hebben, heeft zij gemeend haar liquide middelen niet te moeten uitbuiten ten bate van hen, die toevalligerwijze eerder dan anderen bij haar over hun tegoed zouden willen beschikken, ter wijl zij ook geen vrijheid vond verder gelden van haar cliënten in haar bedrijf aan te nemen. Aldus bleef haar niets anders over dan surceance van be taling aan te vragen en zij zal trachten met hand having van de gelijkheid der belangen harer credi teuren elk, zooveel mogelijk, het zijne te geven. Ver meld mag nog worden, dat verkoop van effecten voor eigen rekening der bank niet plaats had, maar dat credietverleening aan handel, landbouw en indu strie 'sfeèds 'Het hoofdbestaan is geweest. Ongeveer 80 pet. van de zakenmenschen in Enkhuizen zijn bij deze affaire betrokken en er heerscht in het stadje dan ook een zeer gedrukte stemming. Door den trein gegrepen. LANDBOUWER OP ONBEWAAK- TEN OVERWEG VERONGELUKT. Wildervank, 26 Aug. Toen de landbouwer W. Lempkes gistermiddag met 2 wipkarren den onbewaakten overweg tusschen Wilder vank en Wildervankster Dallen passeerde, naderde juist een trein uit de richting Wil dervank. De eerste kar, waarop Lempkes ge zeten was, kon nog vrij passeeren, de tweede kar werd door de locomotief gegrepen. Door den hevigen schok werd de voerman van den wagen geslingerd, als gevolg waarvan hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd. Vermoedelijk is een der ribben in een long gedrongen, waardoor levensgevaar niet uit gesloten is. Verkeersongeluk te Niewerbrug. Een persoon licht gekwetst Gisteravond omstreeks zeven uur is te Nieuwer- brug (Z.H.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat groote materieele schade heeft aangericht en waar bij een persoon licht is gewond. Op den Rijksstraatweg reed op genoemd tijdstip in de richting van Bodegraven, een personenauto, waarin drie adelborsten uit Den Helder waren ge zeten, die op weg waren naar Den Haag. De bestuurder, baron J. G. van Couten Piccard Wierïnga, wilde twee voor hem rijdende wielrijders passeeren, toen van de andere zijde een vrachtwa gen naderde. Doordat hem de zon in het gezicht scheen, kon hij niet zien, dat er nog een aanhangwagen op de vrachtauto volgde. Hierdoor haalde hij te vroeg naar het midden van den weg om, met het gevolg, dat de auto met het achterste gedeelte van den truck in aanraking kwam. De personenauto zwaaide toen een halven slag om en botste hierna tegen de pui van een woonhuis, welke werd ingedrukt. O.a. werd do voordeur van het perceel vernield, terwijl ook een binnendeur ontzet werd. Het voor stuk van de auto werd zwaar beschadigd. Van de inzittenden kreeg do adelborst J. S. Bouman snij- wonden aan het gelaat, doch de verwonding was niet van ernstigen aard. Omwonenden hebben de eerste hulp verleend. De politie nam de auto in beslag doch gaf haar later weer vrij. Met een andere auto heeft het gezelschap de reis naar de residentie voortgezet. De vrachtwagen bleef zoo goed als ongeschadigd, en kon doorrijden toen het ongeluk gebeurd was» WETHOUDERS DER GROOTE STE DEN ZIJN EENSTEMMIG IN HUN AFWIJZEND OORDEEL. Gisteren hebben de wethouders van sociale zaken van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Gro ningen, Eindhoven en Haarlem ten stadhuize van Amsterdam een voorbespreking gehouden in verband met de op Vrijdag a.s. bepaalde conferentie met den minister van Sociale Zaken over de wijzigingen in de steunregeling. De deelnemers aan deze bespreking bleken alge meen van oordeel, dat de afschaffing van den huur- toeslag en de herziening van de loonbasis in geval van langdurige werkloosheid funeste gevolgen voor de betrokken gesteunden met zich mede zouden brengen. Men zal er Vrijdag dan ook ten sterkste bij den minister op aandringen, af te zien van die wij zigingen, welke verlaging van de steunuitkeering ten gevolge zouden hebben. Van den anderen kant was men van gevoelen, dat de door de regeering bedoelde verlaging der hu ren hoogst welkom zou zijn, doch het is te betwijfe len, of het gekozen middel van afschaffing van den huurtoeslag het juiste is. Bij de bespreking met den minister hoopt men tevens te onderzoeken of er an dere middelen zijn om tot het beoogde doel te ge raken. EXPEDITIE- EN DOUANELOODS IN VLAMMEN OPGEGAAN. VOOR TIEN DUIZENDEN GULDENS SCHADE. N ij m e g e n, 26 Aug. Gisteravond om streeks zes uur is door onbekende oorzaak een ernstige brand uitgebroken in de groote plaatijzeren opslagplaats van de expeditie firma Felderhoff en Co., aan de nieuwe ha ven te Nijmegen. Het vuur, dat vermoedelijk in het kantoorlokaal ontstaan is, greep met groote snelheid om zich heen en de geheel gevulde loods, die een oppervlakte heeft van 25 bij 15 Meter, brandde uit. Groote voorra den houtpulp, veevoeder, duizenden kilogram men cement, een groote partij stalen staven en honderden mandflesschen zoutzuur werden verwoest. De zich achter de loods bevinden de houten opslagplaats van de douane, waar vele goederen ter inklaring lagen opgeslagen, werd eveneens een prooi der vlammen. De schade, die in de tienduizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. Plaatijzeren loods werd witgloeiend. De brandweer was met volledig materiaal uitge rukt, doch aan blusschen van het vuur viel niet te denken. De plaatijzeren loods werd witgloeiend en trok geheel krom. Tegen half acht was het gevaar voor uitbreiding voorkomen en kon tot de nablus- sching worden overgegaan, waarmede nog verschei dene uren gemoeid waren. Ook de administratie van het expeditiebedrijf is verloren gegaan. Het terrein waar de brand woedde, grenst aan de opslagplaat sen der Nederlandsche spoorwegen, doch het over slaan van het vuur kon daarheen worden voorko men. Het vlammenspel trok duizenden kijkers, die door de politie op een flinken afstand werden ge houden. Doordat in verband met het uitleggen van het slangenmateriaal den Weurtsche weg moest worden afgezet, ontstond een geweldige verkeersop stopping. Het terrein van den brand was vrijwel onbegaanbaar, doordat de zoutzuurflesschen wa ren gesprongen en deze gevaarlijke en scherpe vloei stof den grond overstroomde. Een stootblok van de spoorwegen, waartegen twee tankwagens waren ge- plaats, vatte vlam. Deze waren evenwel ledig, zoo dat de brandweer na het vuur in deze omgeving te hebben gedoofd, hieraan geen verdere aandacht behoefde te schenken. ITURBI WEIGERT TE DIRIGEEREN. Voor worstetend en bierdrinkend auditorium. C1 e v e la n d: De dirigent Jose Iturbi heeft ge weigerd een symphonisch concert te dirigeeren op de tentoonstelling der groote meren te Cleveland (Ca nada), aangezien het auditorium voor het grootste gedeelte bestond uit personen, die druk bezig waren met het verorberen van broodjes en worstjes en met het drinken van bier en whiskey-soda. ALS DUITSCHERS NAAR OOSTENRIJK WILLEN Wordt cle „1000 markbelas ting opgeheven? Naar te Weenen vernomen wordt zal deze week de belasting van 1000 mark. welke ge legd is op het overschrijden door Duitschers van de Oostenrijksehe grens. worden opgeheven De Duitsche regeering zou 250 mark per per soon toestaan oon mee te nemen naar Oosten rijk. AUTO REED ACHTERUIT 76-jarige wielrijder doodelijk ge wond. Gistermiddag is een 76-jarige wielrijder te s'Heer-Arendskerke door de auto van bak ker van S. welke plotseling achteruit reed. aan gereden. De man werd tegen de straat gesmakt en kwam zoo ongelukkig op het hoofd terecht, dat een inwendige verbloeding ontstond. Het slachtoffer is in stervenden toestand naar zijn woning vervoerd» New-York. De „New-York Times" meldt, dat Roosevelt voornemens zou zijn om, indien hij in November wordt herkozen, een wereld vredesconferentie bijeen te roepen, waarvoor koning Edward, Stalin, Hitier, Mussolini en Lebrun zouden worden uitgenoodigd. Ook zouden vertegenwoordigers van Japan, Chi na en eenige andere landen worden uitge noodigd. Dit nieuwe denk roo- se velt, na;: r n; gelooft, informeel tegenover eenige intieme vrienden geopperd, waarbij hij er echter op zou hebben ge- l| wezen, dat een j|| dergelijke confe- I rentie niet tot de- j^3 finitieve resulta- ten zou kunnen komen. PRESIDENT ROOSEVELT. TEGENSPRAAK Nader uit Washington De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Huil, heeft in de Woensdag gehouden persconferentie verklaard, dat president Roosevelt zich er nimmer over heeft uitgelaten dat hij het plan zou hebben een groote internationale conferentie bijeen te roe pen. Ook Huil zelf heeft nooit met iemand daar over gesproken. Tijdens zijn besprekingen van gister zou Dr. Schacht de president van de Duitsche Rijksbank, die momen teel voor een bezoek in Parijs vertoeft, van den kant der Fransche regeering de verzekering hebben ge- kregen, dat, ondanks den druk van Engelsche zijde, de Fransche franc niet zou worden gedevalueerd. Afgevaardigde Thorez protesteert. Het kabinet van den minister-president heeft gis teravond het antwoord gepubliceerd van Blum op het schrijven van den communistïschen afgevaardig de Thorez, waarin deze - protesteert tegen de bijzon dere eerbetuigingen verleend aan Schacht, den dag na het besluit van Duitschland den militairen dienst tijd te verlengen. Minister-president Blum wijst er in zijn antwoord op, dat de Fransche regeering geen enkel oogenblik besprekingen wil weigeren inzake een algemeene Europeesche regeling. Voorts wijst Blum op de draagwijdte en de beteekenis der besprekingen. De besprekingen hebben betrekking op oeconomische en financieele problemen. Het is niet onmogelijk, dat de omstandigheden, waaronder een ander systeem de clearingovereenkomst zou kunnen vervangen, zijn bestudeerd. Het is evenwel licht begrijpelijk, dat den dagen na net besluit van Duitschland den militairen diensttijd vast te stellen op twee jaren de Fransche minister president en de ministers bij hun Duitschen collega opheldering hebben gezocht. Men weet evenwel niet of Schacht tegenover de Fransche ministers zijn standpunt heeft uiteengezet en de intensieve be wapening van zijn land heeft gerechtvaardigd met oeconomische en sociale redenen, daar de oorlogs industrie de werkloosheid absorbeert. Botwinnik en Capablanca hebben de lei ding. Nottingham. De resultaten van de gister uitge speelde hangpartijen waren: Alexander wint van Flohr. Fine remise met Alexander. De partij Capablanca—Vidmar, uit een der vorige ronden, die gister plaats vond, werd door Capablanca gewonnen. De stand na de 13de ronde van het tournooi luidt: Botwinnik en Capablanca ieder 9 punten. Reshevs- ky 8V2 punt uit 13 partijen, Euwe en Fine, ieder 8 punten, Aljechin 8 punten uit 13 partijen. Flohr 7 punten, Lasker 61/?. punt, Vidmar 5% punt, Bogolju- bov en Tartakower ieder 5 punten, Tylor 4 punten. Alexander 3 punten, Thomas 2V2 punt, Winter 2 p. VidmarCapablanca. Het was gister een rustige dag. Behalve de twee hangpartijen stond op het programma de uitgestelde partij Vidmar—Capablanca. Laatstgenoemde partij was van groot belang, daar de Cubaan door te winnen gelijk met Botwinnik aan den kop kon ko men. De algemeene verwachting was, dat Vidmar zeker niet zonder meer zou verliezen, daar hij wit had. Toch is deze verwachting geen werkelijkheid geworden, integendeel Capablanca won zonder eenige moeite. Doch deze zege moet eerder aan het zwakke spel van Vidmar dan aan het sterke spel van Capa blanca worden toegeschreven. NOG STEEDS ONRUST IN DE STAD. NIEUW INCIDENT AAN DE MANDSJOEKWO-GRENS. De consul-generaal van Japan heeft den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken inlichtingen verzocht omtrent het incident van Tsjengtou, waar van twee Japanners het slachtoffer werden. De Ja- panschc ambassadeur wordt binnenkort te Sjanghai verwacht. De slachtoffers zijn twee journalisten, Fukugawa, verslaggever van de „Sjanghai Mainichi''^ en Vatana- be, correspondent van de „Osaka Mainichi" en de „Tokio" Mainichi". Een Japansche kanonneerboot „Kira" is naar Tsjoeng King, de hoofdstad van Tsjetsjoean gezon den. Volgens persberichten uit Tsjoeng king en Tsjetsjoean is het te Tsjengtoe nog steeds onrustig. Niettegenstaande de staat van beleg is afgekondigd, is de Chineesche politie hulpeloos en verontrust over het verdwijnen van de Japansche reizigers. Gene raal Lioe Sjang. de gouverneur van de provincie Tsje Tsjoean heeft den Japanschen consul te Tsjoeng King zijn droefheid betuigd over het geval en be loofd den politiechef en de andere verantwoordelijke beambten af te zetten. In diplomatieke kringen wordt betreurd, dat het incident juist plaats vond aan den vooravond van de onderhandelingen tot regeling van de Chineesch- .Tapansche betrekkingen. Verder heeft men gegronde redenen om aan te nemen, dat de anti-Japansche agitatie te Tsjengtoe is aangemoedigd door Nanking, aangezien de Chineesche regeering weigerde een Ja- pansch consulaat te doen openen_ in de stad, hierbij vergetend, dat 18 jaar geleden hier een Japansch consulaat werd geopend, dat tijdelijk werd gesloten bij het Mandsjoerijsch conflict van 1931. Incident aan de grens van Mandsjoekwo, Het hoofdkwartier van het Kwantoengleger deelt mede, dat. nabij Woe Ta Kou aan de oostgrens van Mandsjoekwo gisterochtend een Japansche grenspa- trouille slaags is geraakt met een Sovjet-Russische ruiterpatrouille, 20 man sterk, welke de grens was gepasseerd. De roode ruiters openden het vuur op de Japanners, die dit beantwoordden en de Russen dwon gen terug te trekken met achterlaten van een doode De Russen ontvingen later versterking van 70 man met twee mitrailleurs en hebben thans een stelling betrokken aan de Russische oever van de Poltaso-ri vier, van waaruit zij de Japanners bedreigen. De Ja pansche grenswacht is op haar hoede. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mand sjoekwo heeft bij den Sovjet Russischen conul-gene- raal te Harbin geprotesteerd tegen de grensschending door manschappen van het roode leger. Schriftelijk beantwoorde vragen, 's-Gravenhage, Aug. Op de vraag van het Twee de Kamerlid Schalker of de minister, gezien het be sluit der regeering om, voor zoover haar bevoegdheid strekt, te verhinderen, dat burgerlijke vliegtuigen naar Spanje worden geleverd, bij nadere ovei> wegign niet van oordeel is, dat het niet juist is, op 8 Aug. jl. aan de K.L.M. toestemming te verleenen tot het verkoopen van twee Fokkertoestellen aan de Crilly-Airways Ltd., niettegenstaande de minister te voren door steller dezer vragen persoonlijk was ge waarschuwd, dat die vliegtuigen bestemd waren om via Engeland aan de tegen de wettige regeering van Spanje rebelleerende fascisten te worden geleverd, heeft minister Colijn ontkennend geantwoord. Ten aanzien van de vraag of de regeering maat regelen getroffen heeft teneinde te verzekeren, dat in den vervolge in geen enkelen vorm van Neder land uit hulp wordt verleend aan de Spaansche fas cistische opstandelingen en dat agenten van deze laatsten onmiddellijk uit het lancl zullen worden ge wezen, wordt geantwoord, dat hierop reeds voldoen de antwoord is gegeven bij een vroegere vraag van den heer Schalker. Geweifeld bij het oversteken van den weg. Op het kruispunt Vondellaan-Stationsweg-Prins Hendriklaan te Baarn is gisteravond omstreeks ne gen uur de motorrijder T. uit Amersfoort op vier personen ingereden, n.1. op den heer van B. uit Baarn en diens schoonzuster, die mevr. van D. uit Amster dam met haar zoontje naar den trein brachten. Ge noemde vier personen passeerden de Prins Hendrik laan, doch schijnen geweifeld te hebben bij het over steken van den weg, waardoor de motorfietsrijder in den war werd gebracht. Hoe het precies gebeurd was, is niet meer na te gaan. Alle vier personen werden echter tegen den grond geworpen. Onmiddel lijk waren de doktoren Astro en van de Kroon aan wezig voor het verleenen van de eerste hulp. Het bleek, dat mevr. van D. o.a. een beenkneuzing, haar zoontje een ernstige bloedende hoofdwonde en de heer van B. eveneens een beenwonde bekomen had den. Daar alle drie bovendien over inwendige pijnen klaagden, werden zij naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht, doch de heer van B. kon na daar be handeld te zijn, huiswaarts keeren. De motorfietsrij der bleef ongedeerd. „WEER-BELASTING" IN DUITSCHLAND Om de nieuwe militaire maatre gelen te bekostigen. Berlijn Vermoedelijk zullen nieuwe mili taire maatregelen nieuwe belastingen noodig maken. Het gerucht gaat, dat een „weerbelas- ting" zal worden ingevoerd, ©enigszins gelijk aan een dergelijke belasting in Zwitserland. Al leen zij. die persoonlijk hun dienstplicht vervul len. zijn vrij van deze belasting. De belasting is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zal deze op gelijke wijze worden berekend als in komstenbelasting e.d.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5