Oprichting van borgstellingsfondsen Nieuwehandelsbetrekkingen in hetverschiet. De Erres Radiotoestellen. Steun kleine zeevisscherij. Sovjet=Russisch vliegtuig neergestort. Benoemingen Polderbesturen. Boerenknecht bekneld geraakt. Aanslag in Mexico, Voor Arbeiders. Circulaire van de Ned. Ver. voor Volks- oredietwezen en Woekerbestrijding aan burgemeesters van grootere gemeenten. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwczen en Woekerbestrijding, heeft aan de burgemeesters van een honderdtal grootere ge meenten een circulaire verzonden betreffende arbei- dersborgstellingsfondsen. Aanleiding hiertoe is geweest de missive d.d. 9 April 1936, van den minister van binnenlandsche za ken, betreffende de opheffing van het Nationaal Cri siscomité, in welke missieve o.m. ook gewezen wordt op borgstellingsfondsen voor den arbeidersstand. De minister schrijft: Terwijl bij de borgstellingsfondsen voor den middenstand op den voorgrond staat de be vordering van credietverstrekking voor pro ductieve doeleinden, beoogen de arbeiders- borgstellingsfondsen de verstrekking van con sumptief crediet, tot aanschaffing van klee ding, huisraad, betaling van ziektekosten, e.a. mogelijk te maken. In het bijzonder kan de hulp van deze arbeiders- borgstellingsfondsen bijdragen tot bestrijding van den woeker en van misstanden van het afbetalings- systeem. Vooral in de grootere gemeenten acht ik de oprichtingen van dergelijke fondsen gewenscht, waar bij op den krachtigen moreelen steun van de Ne derlandsche vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding mag gerekend worden. Ook de gemeentebesturen en de instellingen van weldadig heid zullen er belang bij hebben, medewerking te verleenen bij de oprichting van arbeidersborgstel- lingsfondsen, omdat deze de taak der organen van armenzorg aanmerkelijk kunnen verlichten." In verband hiermede heeft het bestuur van de Ne derlandsche vereeniging zich gewend tot het bestuur van de stichting Leidsch Borgstellingsfonds met het verzoek een aantal jaarverslagen over 1935 te zijner beschikking te stellen, aan welk verzoek is voldaan. Een exemplaar van dit verslag is den burgemeesters toegezonden, terwijl daarnevens het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding den burgemeesters in de cir culaire, het verzoek doet, te willen berichten of in hun gemeenten reeds een arbeidersborgstellingsfonds bestaat, stappen te doen om tot oprichting van een dergelijk fonds voor de betreffende gemeente te komen. 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zal met ingang van 27 Augustus a.s. steun wor den verleend aan de kleine zeevisscherij en wel voor die vaartuigen, welke de zeevissche- rii uitoefenen en waarvoor door de Nederland sche Visscherijcentrale een certificaat is ver strekt voor de kleine trawl en snurrevaad- visscherij. Deze steun zal naar gelang van de capaciteit der vaartuigen varieeren van f9.tot f27.per maand, met dien verstande, dat slechts steun wordt uitgekeerd aan die vaartuigen, welke in de afgeloo- pen maand een besomming hebben gemaakt en dus aan de zeevisscherij hebben deelgenomen. De steun zal voor de helft worden uitgekeerd in geld. Voor het resteerende gedeelte zal een rekening worden geopend ten name van den reeder van het betreffende schip bij de Nederlandsche Visscherij- Centrale, waaruit de kosten voor aanschaffing van nieuwe netten, welke in verband met de bepalingen omtrent de maaswijdte, die met ingang van 1 Januari 1937, van kracht worden, moeten worden aange schaft, alsmede andere reparaties kunnen worden betaald. Voor vaartuigen, welke in een bepaalde maand een voor iedere klasse vaartuigen afzonderlijk vast gestelde maximum-besomming hebben overschreden wordt de steun beperkt tot 50 van het totale steunbedrag. In dit geval wordt geen steun in geld uitgekeerd, doch wordt 50 van het steunbedrag gereserveerd voor de aanschaffing van netten en andere visscherij-benoodigdheden en voor eventueele reparaties. Voor zoover de steun in contanten wordt uitge keerd, wordt het bedrag maandelijks aan de be langhebbende toegezonden. Voor het resteerende gedeelte kunnen de belanghebbenden rekeningen in zenden van leveranciers van visscherij-benoodigdhe den en reparatiebedrijven tot het bedrag, dat voor dit doel bij de Nederlandsche Visscherijcentrale voor belanghebbenden is gereserveerd. Ernstig verkeersongeval in de residentie* TRAMWAGEN IN BOTSING MET ZWAAR BELADEN VRACHTAUTO GROOTE MATERIEELE SCHA DE, GEEN PERSOONLIJKE ON GELUKKEN. Omstreeks 1 uur gistermiddag heeft op den Be- noordenhoutscheweg te 's-Gravenhage. ter hoogte van Barnstijn's filmstad een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een wagen van de komende uit de richting Leiden en een vrachtauto met steenen beladen van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. De vrachtwagen kwam uit het Haagsche Bosch en moest de rails oversteken om op den Benoordenhoutscheweg te komen. De trambestuurder heeft signaal gegeven, maar hierdoor de aanrijding niet kunnen voorko men. De tram is boven op de vrachtauto ge reden, waardoor de auto gekanteld is. De chauffeur wist zich door het indrukken van de voorruit te bevrijden en bekwam geen li chamelijk letsel. Het voorhalkon van de tram werd totaal ingedrukt, zoodat de materieele schade zeer aanzienlijk is. De auto werd to taal vernield. Noch de bestuurder, noch de inzittenden van den tramwagen werden gewond. Het tramverkeer op de ze lijn ondervond tengevolge van deze aanrijding geruimen tijd stagnatie. Griekenland toont zich wel» willend tegenover de Joden. Strenge orders aan de Grieksche pers. Saloniki. Aan de Grieksche pers zijn strenge or ders gegeven, waarbij de publicatie van anti-Jood- sche artikelen verboden wordt. Minister-president Metaxas heeft tegenover den leider der Grieksche Joden verklaard, dat de regeering den Joden niet alleen goedgunstig gezind is, doch ook alles zou doen om de bestaande goede betrekkingen te hand haven. De Joodsche gemeente alhier, die ongeveer 60.000 personen telt, is door de verklaring van den premier zeer opgelucht. VERMINDERDE OOGST-OPBRENGST IN RUSLAND Moskou Naar gemeld wordt zal de droog te, die dezen zomer in verschillende deelen van Rusland heerschte, een sterk verminderde oogst opbrengst tengevolge hebben. VIJF PLEZIERVAARDERS VERMIST. Triest Men verkeert in ongerustheid om trent liet lot van vijf personen, die voor een ple ziertochtje met een bootje in zee waren gestoken doch door den hevigen wind zijn afgedreven. Het vaartuig heeft men met den kiel naar boven aangetroffen. Mogelijkheden voor onzen handel met Iran. ONDERHOUD MET PERZISCH ADVOCAAT, DIE GERUIMEN TIJD IN ONS LAND VERTOEFD HEEFT. 's-Gravenhage, 26 Augustus. Over enkele dagen zal dr. Raphael Aghababoff, een vooraanstaand ad vocaat in Teheran, de hoofdstad van Iran, ons land verlaten, waar hij ongeveer anderhalve maand heeft doorgebracht. Het doel van het verblijf van den Perzischen rechts geleerde in ons land was tweeledig. In de eerste plaats heeft hij aan de academie voor internationaal recht in Den Haag cursussen gevolgd, ten einde zijn studie van het internationaal recht te completeeren en in de tweede plaats heeft dr. Aghababoff, in op dracht van verschillende Iraansche commercieele ondernemingen, een onderzoek ingesteld naar een toenadering op handelsgebied tusschen Iran en Ne derland. Een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft naar aanleiding van het door den Perzischen bezoeker ingestelde onderzoek in een on derhoud het een en ander vernomen over de moge lijkheden van uitbreiding van onze commercieele belangen met Iran. Dr. Aghababoff deelde mede, dat de beletsels, die intensieve betrekkingen op economisch gebied tus schen beide landen in den weg stonden, thans zijn weggenomen. Zulks is te danken aan de voorbeel dige orde en moderne rechtspleging, den aanleg van de Trans-Iransche spoorlijn, van verscheidene havens aan de Perzische Golf en het aanleggen van uitstekende wegen en bruggen in Iran. Al deze maatregelen zijn voortgevloeid uit het hervormings plan, dat de nieuwe dynastie ten uitvoer heeft ge legd. In dit verband wees dr. Aghababoff op den arbeid, door Nederlanders in zijn land verricht. De Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken bijvoor beeld belastte zich met het uitvoeren van de werken, verbonden aan den aanleg van'de haven van Deno (Nowschar) aan de Perzische Golf. De aanleg van den spoorweg, dwars door het land, bezorgde ook Hollandschen ingenieurs arbeid. De landbouw heeft zich gedurende de laatste ja ren sterk ontwikkeld in Iran. Dit is voor een deel Elf inzittenden gedood. MOSKOU. IN NOORD-SIBERIë, IN HET GEBIED VAN DE JENISSEI, IS EEN SOVJET-RUSSISCH VLIEGTUIG MET ELF PERSONEN AAN BOORD DOOR TOT NU TOE ONOPGEHELDERDE OORZAAK NEER GESTORT EN VERPLETTERD. DE INZITTENDEN KWAMEN ALLEN OM HET LEVEN. 's-Gravenhage, 26 Augustus. Bij Koninklijk Be sluit zijn benoemd: In de provincie Noord-Holland: Met ingang van 1 October 1936 tot dijkgraaf van den Anna Paulownapolder, C. Wijdenes Spaans, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Met ingang van 1 October 1936, tot dijkgraaf van den Terschellingerpolder, T. Wzn. Smit, te Lande- rum (gem. Terschelling). Met ingang van 1 October 1936, tot heemraad van den Anna Paulownapolder, C. Geerligs, te Anna Paulowna. Met ingang van den eersten Donderdag in October 1936, tot heemraad van het waterschap de Beemster, J. Brommersma, te Beemster, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden. Met ingang van 1 October 1936, tot heemraad van den polder de Zeevang, M. Doets Kzn., te Hobreede, gemeente Oosthuizen. Met ingang van den eersten Donderdag in October 1936, to heemraad van den Zuidpolder bij Edam, P. Laan Jzn., te Katham, gem. Edam, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Doodelijk ongeval bij Heerlen. Heerlen Dinsdagavond heeft tusschen Overeys en Eys. gemeente Wittern, een ongeluk plaats gehad, dat aan den 23-jarigen boeren knecht B.. in dienst op den „Eyserhof", het leven heeft gekost. P. reed met een driespan voor een oogstwagen naar het veld. Op de z.g. Zwartebrug begon een der paarden te steige ren waardoor P. bekneld geraakte tusschen den wagen en de brugleuning. Met zeer ernstige kneuzingen is het slachtoffer naar het zieken huis te Heerlen vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ f 25000.— 9975 f 5000.— 6443 f 400.— 2107 f 100.— 3885 te danken aan de onderwerping van Nomadenstam.' men, aan wier willekeurige heerschappij thans een. einde is gemaakt. Deze Nomaden hebben, na hun onderwerping, voor den landbouw geschikte terrei nen van regeeringswege ontvangen en levens thans in betrekkelijke welvaart. Uitbreiding van landbouw en van zuivelbereiding is thans aan de orde en dit is een van de redenen, waarom de heer Aghababofi ons land bezocht. In opdracht van grootgrondbezitters heeft de Perzische advocaat hier besprekingen ge voerd voor de aanschaffing van toestellen voor zuivelbereiding en de mogelijkheden van emigratie van Hollandsche boeren naar Iran besproken. De onderhandelingen met het internationaal han delsconsortium in Den Haag hebben tot resultaat opgeleverd, dat de heer Aghababoff thans op de hoogte is van de kosten aan de aanschaffing van toestellen t voor zuivelbereiding verbonden en van de condities, waarop Hollandsche boeren geneigd, zouden zijn op Iraansche grond te arbeiden. Een ander punt, dat in dit onderhoud ter sprake kwam, was de groote minerale rijkdom van den Iraanschen bodem. De Hollandsche industrie zou naar de meening van dr. Aghababoff zeer goed grondstoffen van Iran kunnen betrekken inplaats van uit andere landen. De regeering stelt thans een onderzoek in naar een irrigatieplan, dat ongeveer 30 jaar geleden door een Nederlandsch ingenieur is ontworpen, en waardoor vroeger zeer vruchtbare tereincn tot een oppervlakte van 2.000.000 H.A. voor ontginning geschikt gemaakt zouden worden. Het spreekt vanzelf, zoo voegde dr. Aghababoff aan' deze mededeeling toe, dat Hollandsche deskundigen bij de uitvoering van dit plan voortreffelijken arbeid zouden kunnen verrichten. Bedoelde terreinen zijn o.a. te vinden langs de rivier Karun, die in de Per zische Golf uitmondt. Op last van de huidige re geering is een onderzoek naar de bodemgesteldheid ingesteld, waardoor is komen vast te staan, dat de bouw van katoen van eerste kwaliteit hier zeer goed mogelijk is. Het overige gedeelte van dit terrein ver- eischt uitgebreide drainage-werken. Wie zouden voor dezen arbeid meer aange wezen zijn dan de Hollandsche ingenieurs, die bij voorbeeld met de drooglegging van de Zuiderzee een werk hebben verricht, dat ik met groote belangstelling en bewondering heb aansohouwd," merkte dr. Aghababoff op. En met eenige hoffelijke woorden voor de Hol landsche gastvrijheid, die hij tijdens zijn verblijf ten onzent heeft mogen ondervinden, beëindigde de Iraansche jurist dit onderhoud. Als correspondent van „Le Journal de Teheran" heeft dr. Aghababoff verscheidene artikelen in dit blad gepubliceerd, welke zijn indrukken over ons land weergaven. ATHLETIEK. Osendarp tegen Haenni en Homberger. Sterke Nederlandsche ploeg naar Straatsburg. Amsterdam. De Nederlandsche ploeg, die a.s.. Zondag 30 Aug. op internationale athletiekwedstrij- den zal uitkomen, is definitief als volgt samengesteld: 100 yards en 100 meter invitatie: Osendarp; 100 M.: Boersma en Baumgartcn; 200 M.: Van Beveren; Speerwerpen: Van der Pol. 400 M.: Baumgarten; 4 x 100 M. estafette: Boersma, v. Beveren, Baum garten cn Osendarp. De leiding berust bij den heer P. Korver. Op de 100 yards en 100 meter zal Osendarp o.m, uitkomen tegen Haenni (Zwitserland), Homberger, (Duitschland) en Robert Paul (Frankrijk). Osendarp naar Goethenborg. Naar wij vernemen zal Osendarp Dinsdag 1 en Woensdag 2 September deelnemen aan de internatio nale athletiekwedstrijden, die op deze dagen te Goe thenborg in Zweden worden gehouden. Osendarp komt uit op de 100 en 200 meter. Moordaanslag op aeneraal-manager der Mexican Liglit and Power c?/. Mexico-City Een ontslagen bediende van de Mexican Ligbt and Power cy, Chavez Ruiz^ heeft op den generaal-manager dezer maat schappij, William H. Fraser een revolver aan slag gepleegd, waardoor deze ernstig werd ge wond. Chavez Ruiz kwam gisteren plotseling het werkvertrek van Fraser binnen, cn loste, zon der een woord te spreken, vijf schoten. Fraser werd slechts door een kogel getroffen. De on middellijk gealarmeerde politie wist den moor denaar spoedig te vinden, die ernstig gewond bleek te zijn. Daar zijn verwondingen een po ging tot zelfmoord uitsluiten staat de politie- hier voor een raadsel. NOG MEER TERECHTSTELLINGEN IN RUSLAND VERWACHT? Londen Met betrekking tot de terechtstel ling van Zinofjef c.s., die Dinsdag te Moskou, heeft plaatsgevonden, melden de „News Cliro- nicle" en de „Daily Mail", dat dit nog slechts een voorspel is geweest. De „Daily Mail" schrijft, dat op de eerst volgende doodenlijst een vroegere Sovjet-am bassadeur te Londen en een oud-ministerpresi dent voorkomen. 100.000STE BEZOEKER VERWACHT OP WAALHAVEN Zondag a.s. zal op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam de 100.000ste bezoeker verwacht worden. Dezen 100.000ste bezoeker zal een re tourvlucht Ro-tberdamAmsterdam voor twee personen worden aangeboden. RADIO. Een blik achter de schermen. 's-Gravcnhage. Naar aanleiding van het komen de radioseizoen had de N.V. handelmaatschappij R. S. Stokvis en zonen de pers uitgenoodigd voor een bezoek aan de fabrieken van de N.V. van der Heem en Bloemsma, fabrikante van de Erres radiotoestellen om een indruk te krijgen van de nieuwe serie ont vangtoestellen, die door eerstgenoemde maatschappij op de Utrechtsche Najaarsbeurs zullen worden ten toongesteld. De fabrikante van de Erres radiotoestellen heeft haar bedrijf belangrijk uitgebreid en werkt thans niet alleen in de oude fabriek in de Stortenbeker straat, maar ook in een nieuw gebouw aan de Laak haven, waar de montage der toestellen geschiedt. Deze uitbreiding is niet alleen te danken aan de toenemende vraag naar Erres-toestellen, maar ook aan de vervaardiging van nevenproducten, zooals naaimachines en stofzuigers. Tot nu toe heeft de N.V. van der Heem en Bloemsma zich alleen bezig gehouden met de montage van naaimachines en stofzuigers. Naar de directie mededeelde, zal binnenkort, in het begin van het volgend jaar, worden overgegaan tot de fabricatie van deze producten, zoodat op de voorjaarsbeurs stofzuigers en naaimachines van Ne derlandsch maaksel te zien zullen zijn. Dit zal tot gevolg hebben een aanwerving van nieuwe arbeids krachten, waardoor het personeel ten getale van 425 met honderd man zal worden vermeerderd. Bij een rondgang door de zalen van de fabriek aan de Stortenbekerstraat kan men de diverse groei- stadia van het radiokastje aanschouwen. Hier worden de houten en metalen onderdeelen, die in de fa briek aan de Laakhaven gemonteerd worden, be werkt. Als het houten geraamte in elkaar zit, wordt het op een rek geplaatst. Hierop volgt de bespuiting en dan wordt het vrouwelijk personeel aan het poli toeren en slijpen gezet. Er is in dit gebouw nog een volledige gereedschap makerij, een laboratorium, waar steekproeven op de productie worden gehouden en een teekenkamer, waar nieuwe apparaten worden ontworpen. In het laboratorium werd ons een en ander mede gedeeld over de nieuwe super-heterodyne ontvang toestellen, die nu allen met minstens een kortegolf- bereik zijn uitgerust. Bijzondere aandacht bij de vervaardiging van deze nieuwe serie toestellen is be steed aan de verbetering van de kwaliteit van ont vangst. De bediening van de toestellen is vereenvoudigd door de brandbreedteregelaar te voorzien van een klikinstelling, waardoor de normale stand van dezen knop gemakkelijk is terug te vinden. Het uiterlijk van de kastjes van gepolitoerd noten hout wordt overheerscht door horizontale en verti cale lijnen. In overeenstemming hiermede is de ronde schaal door een zgn. lineaal schaal van hori zontaal model in die toestellen aangebracht, waarbij de verticale afmeting overheerscht en die van ver ticaal model in die toestellen, waarbij de horizontale afmetingen zijn toegepast. Na deze mededeehngen begaf het gezelschap zich naar de nieuwe montagefabriek aan de Laakhaven. Hier werd ons in de eerste plaats het walsen en persen van triplexhout getoond. Met baccelitelijm be streken, volgt de bewerking in een pers, die een ca paciteit van 300 atmospheer heeft en tot een tem peratuur van 145 graden verhit wordt. In de groote bovenzaal van deze fabriek (de ex- positieafdeeling is beneden ondergebracht) wordt aan de loopende band gewerkt. Bij volle productie kan hier een toestel in drie minuten gemonteerd worden. De zaal is voor het grootste gedeelte gevuld met kleine werktafels, waarachter meisjes, onder surveillance van mannelijke arbeidskrachten, tnon- tagearbeid verrichten. Ieder heeft zijn vaste bezig heid, het aandraaien van een schroefje, of wat dies meer zij. Kortom hier wordt gewerkt, zooals bij de fabricatie van Ford-automobielen in Detroit of bij het vervaardigen van worstjes in Chicago, twee klas sieke Amerikaansche voorbeelden. Tenslotte komt 't apparaat in handen van een mijnheer, die in een glazen cabine troont en den geheelen dag muziek maakt. Hij probeert de toestellen een voor een en geeft ze, als ze goedgekeurd zijn, door aan een, die het toestel inpakt. Dan is het klaar om de fabriek te verlaten, en aan den man te worden gebracht. Ten besluite van deze excursie heeft het gezel schap journalisten een bezoek gebracht aan de nieu we toonzalen van de N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen aan de Heerengracht. In met veel smaak ingerichte zalen zijn hier de Erres-radio-toestellen opgesteld. Deze zorgvuldige uitstalling in passende omgeving zal naar de mee ning der directie aan den verkoop ongetwijfeld ten goede komen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7