Geestelijk Leven Vries de Adolf Hitier Tijdens Uw vacantie SPOOR's MOSTERD Uw huis geïnstalleerd Centr.Verwarmings installatie Spoor's gestampte Muisjes Spoor' Zaterdag 29 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10051 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. XJitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. door Astor. IL DE lezers zullen zicli herinneren, 'dat ik in het vorige artikel eindigde met de aankon diging nader te zullen ingaan op het hoogst merkwaardige verschijnsel van de snelle op komst en den groei van het nationaal-socialisme in Duitschland onder de leiding van Adolf Hit Ier. Het boek van Kohrad Heiden beschrijft dit, zooals ik reeds schreef, op waarlijk overtuigende wijze. Het is interessant om dit boek van Heiden te lezen naast het boek van Hitier zelf. Ik heb tenminste dik wijls uitlatingen en beweringen van Heiden verge leken met en getoetst aan wat Hitier heeft geschreven in zijn werk: „Mein Kampf" en dan vaak daarin de verrassende bevestiging gevonden van wat door Hei den werd gezegd. Nu is het mij begrijpelijkerwijze niet mogelijk om de geheele geschiedenis van den groei van de na- tionaal-socialistische partij te volgen. Daarvoor leze men het boek zelf. Ik wil alleen maar op enkele din gen wijzen, waarin dit boek zoo verhelderend werkt, niet alleen ten opzichte van de persoon Adolf Hitier, maar ook ten opzichte van de massa van het Duit- sche volk, dat in al zijn geledingen thans den druk van het Hit.1 er-stelsel ondervindt en nog duldt. Velen zullen zich herinneren, dat in Maart 1920 een poging is gedaan onder leiding van den gou verneur Ka pp, om de regeeringEbert omver te wer pen. Feitelijk ging deze beweging uit van generaal Lüttwitz en kapitein Ehrhardt. Zij zou inderdaad ge slaagd zijn, wanneer niet de algemeene staking van arbeiders en beambten dit verhinderd had. Hitier maakt gebruik van de omstandigheden. Zijn partij groeit. De geweldige verdeeldheid in het volk, de onderlinge naijver, de algemeene misère veroorza ken een eigenaardige psychologische gesteldheid bij de massa, welke haar drijft naar hem, die met kracht durft op te treden en een weg tot uitkomst en tot eenheid des volks wijst. „Steeds zegt Hitier zoo ongeveer hetzelfde, hoewel het onderwerp nu eens „triomf der beursdictatuur", dan weer „vrijstaat of slavernij" of ook „de ware schuldige aan den wereldoorlog" luidt. Altijd heeft hij nieuwe beelden, nieuwe mopjes en nieuwe scheld woorden tegen Berlijn en tegen de Joden. Zoo wordt het voor de 2000 (dit was het aantal zij- her hoorders te München, dat geregeld "naar hem kwam luisteren) niet vervelend. En toch zitten de eenvoudige gedachten na die vergaderingen zoo vast in de hoofden, dat de luisteraars bij de vierde keer al denken, dat de spreker alleen uitspreekt wat hij zelf altijd al had gedacht. Binnen vier weken heeft de redenaar Hitier zich een publiek geschapen, waar over een waas van instemming ligt, en wie voor het eerst in deze vergaderingen komt, wordt reeds daar door gepakt en meegesleept. De roem van zijn rede voeringen gaat door het land en schept ook buiten, ïn de kleine steden, later in de naburige grootere, een reikhalzende verwachting, die den spreker van te voren de overwinning garandeert." In dit jaar krijgt ook de Hitler-partij haar naam: Nationaalsocialistische Duitsche Arbeiderspartij (N.S.D.A.P.). Wanneer in 1921 de geallieerden van Duitschland 132 miljard herstelbetalingen eischen, roept Hitier de bevolking van München op in de grootste zaal der stad; in circus Krone. De vergadering mislukt, wat de opkomst belreft. Zij is voor de helft gevuld. Maar hij houdt vol. Een tweede vergadering. Dan een derde en hij spreekt voor 8000 menschen. „Taai in zijn leuzen, taai in de daad, taai in de mislukking en taai ook in de triomfen met con sequente volharding zoowel onder de zwaarste sla gen als op de steile ladder van het succes, zoo dringt Hitier naar boven, door geen nederlaag afgeschrikt, door geen zegepraal tevreden gesteld." Hitier verstaat de kunst om de massa te pakken. Zijn aanhangers zetten zich verspreid in de zaal. Zij geven het teeken voor 't applaus. Zij slaan hen neer, die interrumpeeren. Gewoonlijk laat Hitier de aanwezigen wachten. Dat brengt spanning. Een hypnotiseur, die meermalen in vergaderingen optrad (zoo iets als de in Noord-Holland wel beken de Malowitz) vertelde mij dat hij gewoonlijk met op zet te laat kwam. Dat werkte op de zenuwen der menschen en daardoor kwamen zij sterker onder zijn invloed. Het optreden van Hitier doet mij aan dezen hyp notiseur denken. In dezen tijd krijgt Hitier een machtigen steun ïn Röhm. (Bij de beruchte Junimoorden in 1934 is deze vermoord!) Deze Ernst Röhm wordt de eigenlijke organisator van de S.A. i Intusschen wordt de ellende van het Duitsche volk 'steeds, grooter en daardoor groeit de neiging bij de massa om haar hoop te stellen op hen, die beloven haar te redden, die de wanhopige verscheurdheid dei- natie beloven op te heffen. Op den 2den September 1923 belegt de N.S.D.A.P. een geweldige demonstratie in Neurenberg. Gene raal Ludendorf, de afgod der nationalistische jeugd, staat naast Hitier en' langs hen heen defileeren de duizenden. Er komt een samenwerking tot stand tusschen de partij van I-Iitler en andere bonden. Den 25sten September heeft een groote samenkomst plaats te München. Het is Ernst Röhm, die haar heeft georganiseerd. Hitier spreekt! Hij toont zich in zijn volle kracht Al zijn redenaarsgaven komen tot uiting. Hij eindigt met de smeekbede hem als hun politieken leider te aanvaarden. De hoorders zijn onder den indruk. De voormannen, o.a. Ileiss, dr. Weber en Röhm, zijn diep bewogen. Van dit oogenblik af is I-Iitler de leider. De Beïersche regeering (München is de hoofdstad van Beieren) vreest voor oproer. De regeeringscom- missaris Dr. von Kahr verbiedt veertien vergaderin gen, die I-Iitler op één avond in München wilde be leggen. Hitier is woederd m schreeuwt het uil: ,,dOor veertien vergaderingen raken de heeren al in de war! Wat zullen ze dan wel zeggen, als we eens. de eer ste veertienhonderd, neen de eerste veertienduïzend aan de lantarens ophangen!" Op aangrijpende wijze schildert Konrad Heiden den strijd, die in München gevoerd wordt en de rol, door Hitier daarin gespeeld. Het einde was de gevan genneming van Hitier. Hij wordt opgesloten in de vesting Landsberg. Voor het gerechtshof wordt hij op 1 April 1924 tot vijf jaar vestingstraf veroordeeld. Maar slechts negen maanden zou deze straf duren. En welk een straf was het! Hitler's verblijf was als een lustoord. Bloemen worden hem gezonden. Rustig kon hij werken aan zijn boek: „Mein Kampf". Intusschen breidt de nat.-socialistische beweging zich uit. De verkiezingen voor den Beierschen land dag maken haar tot de tweede partij, wat het aan tal zetels betreft. In den rijksdag veroveren zij twee en dertig plaatsen. Vanuit zijn aangename gevangenis benoemt hij Gregor Strasser tot politiek leider. Maar Hitier blijft in werkelijkheid de leider. De massa maakt, zich niet los van de geweldige sugges tie, die van hem uitging. Het bruine hemd wordt het symbool van het na tionaal-socialisme.' Na negen maanden wordt Hitier uit de gevange nis ontslagen. Het eerste wat hij doet, is het uit geven van een extrablad van zijn courant „de Völ- kische Bcobachter". Dan belegt hij op 27 Februari 1925 een groote demonstratie in de groote Bürger- briiuzaal. Hier is hij weer in zijn volle meeslepende kracht. Hier wordt hij onder geestdrift de Führer genoemd. Julius Streicher roept uit: „Hitier is er weer Volk van Duitschland, dat is een beschik king Gods." Door den steun van Adolf Muller wordt de Völ- kische Beobachter een dagblad. Voor Hitier is 't een goede tijd. Zijn kansen stij gen. De werkloosheid is onrustbarend groot. In den win ter van 1932 is het aantal werkloozen zeven a acht millioen. Op treffende wijze beschrijft Konrad Heiden den toestand: „Uit alle klassen der maatschappij maken zich groote groepen gedeklasseerden (dat zijn men schen, die uit hun maatschappelijke positie naar omlaag zakken) los. Zij houden hun oude maat schappelijke pretenties en idealen, geraken ech ter tegenover het falen van den huidigen staat noodzakelijk tot de overtuiging, dat alleen een omwenteling hun eischen kan vervullen. De ge- deklasseerde arbeider wil werk; de gedeklaseer- de bediende een inkomen volgens zijn stand, de gedeklasseerdc neringdoende waardeverhooging van zijn bezit, omdat hij gebukt.gaat onder ren te-, concurrentie- en belastingdruk; dus wil hij rente- en belastingverlaging en verbod van groot bedrijven; de gedeklasseerde fabrikant evenals de gedeklasseerde aandeelhouder wenscht op drachten van den staat, de gedeklasseerde boer eischt minimumprijzen. Bont en flakkerend komt de revolutie opzetten. Het wezen van deze revolutie is, dat niemand van haar eigenlijk iets nieuws verwacht, maar alleen datgene, wat hij vroeger al bezat. Dit geldt ook zelfs in de eerste plaats voor den ge deklasseerden arbeider, die de socialistische idéé heette te dienen. Juist hij denkt in zijn wanhoop allang niet meer aan socialisme en reorganisa tie der maatschappij, maar aan werk en verder niets; en ook zij die nog werken wenschen in feite alleen een herleving van het zieke kapita listische stelsel, opdat hun loonen en arbeids voorwaarden weer beter kunnen worden. De po- litiek-bewuste socialisten zijn een vliesdun boven- laagje op deze arbeidersmassa; ze zouden zich -onder gunstiger omstandigheden en onder een be tere leiding hebben kunnen vereenigen tot een voorhoede die handelend kon optreden, maar nu spatten zij meer en meer uiteen in machtelooze druppels. Hoe dan ook: allen die de revolutie wil len, willen het oude, niet het nieuwe. Zoo komt de revolutie tot behoud van het be staande naderbij." Het is begrijpelijk, dat er een strijd op leven en dood tusschen de nationaal-socialisten en de com munisten moest ontstaan. Daarbij is het verklaarbaar dat de jeugd, die leeft zonder verwachting, die zicli de gelegenheid om te arbeiden ziet ontnomen een sterke neiging gevoelt om zich aan te sluiten bij de Hitler-beweging vooral ook omdat daarin zij kan komen tot actie en tot uit- leving van allerlei oerinstincten, zooals b.v. de vecht lust. En bij duizenden zullen zij toetreden tot de S.S. en de S.A. iiiraiiiiraiiiCT met een W TTECHN. BUR. KONINGSTRAAT ZES. ALKMAAR Telef. (distr. Alkmaar K=400) No. 2197. 1HI1H De vraag kan opkomen hoe het mogelijk is ge weest, dat het nationaal-socialisme er in is geslaagd een volkomen overwinning te' behalen op de commu nisten, die toch werkelijk een nieuwe orde wilden scheppen. Konrad Heiden ziet deze vraag onder de oogen. „Oök de communistische propaganda (zoo schrijft hij) richt zich tot de wanhopigsten in de maatschappij en het zal altijd een centraal histo risch probleem blijven, waarom in Duitschland en ook elders, in een naar alle uiterlijke kentee- kenén revolutionaire situatie het radicalisme van links door het radicalisme van rechts werd ver slagen. Daarop bestaan twee antwoorden: de com munisten richtten zich met al hun theoriën, be grippen en leuzen alléén tot de gedeklasseerden van het proletariaat, de nationaal-socialisten tot de gedeklasseerden aller klassen; zc kregen daar door eenvoudig meer menschen achter zich. Ten tweede speculeerden de nationaal-socialisten, ook bij het proletariaat op de reactionaire instincten, de communisten op de revolutionaire; de nationa listen maakten het den gedeklasseerde gemakke lijk, de communisten verlangden actie. Optimis tisch gezegd: de communisten verlangden daden, Hitier gehoorzaamheid; pessimistisch: de com munisten deden een beroep op dc afgunst, Hitier op de luiheid; de eersten beloofden meer genot, de laatste meer veiligheid. „Gij kent. het volk niet", zei Hitier op het partijcongres in Neuren berg in 1927; „Het volk wil niet met plannen lastig gevallen worden; het wil een leiding, waar in het kan gelooven en verder absoluut niets!" Van belang is ook wat Heiden schrijft over den finantieelen steun, dien Hitier geniet. Waaruit maar al te duidelijk blijkt, hoe zijn streven niet werd be schouwd als een aanslag op het kapitalisme, al droeg het ook den naam van nationaal-socialisme. In zijn hart had Hitier feitelijk minachting voor de massa. Maar hij wist haar meesterlijk te gebrui ken voor zijn doel, dat hij nooit uit het oog verloor. Tegenover Otto Strasser getuigde hij: „De groote massa der arbeiders wil niets anders dan brood en spelen. Ze snappen niets van idealen. Wij mogen er nooit mee rekenen, de massa der arbeiders te win nen. Neen, wij willen een selectie (een keuze) van heerschers, die niet op grond van medelijden, maar op grond van hun betere ras het recht heeft te heerschen en deze heerschappij genadeloos handhaaft". Hoe zullen deze woorden ééns, als de Hitlerpartij de overwinning heeft behaald, worden bevestigd door de wreede terreur, de harde, meedogenlooze tyran- nie! Intusschen gaat de geweldige propaganda door. In September 1930 stemmen 6.400.000 kiezers nationaal- seriaiistisch en 107 rijksdagleden vormen de in aan tal tweede partij in Duitschland. Belangwekkend is wat Heiden mededeelt over den strijd tusschen Iiitler en den rijkspresident Hinden burg. Het geeft ons een merkwaardigen kijk op de houding ook van de van ouds machtige grootgrond bezitters in Oost-Pruisen. In het 15de hoofdstuk van zijn boek geeft Heiden een typische karakteristiek van Hitier: „Hij heeft veertien jaren tusschen jubelende inenschenmuren gemarcheerd wat kan er nog van Oom Paul Krüger met de gekleede jas uit het Weensche mannenasyl zijn overgebleven? Alles. Van huis uit kon hij slechts absoluut zijn: of hij nu vorst was of vagebond. Hij kan niet leven, zonder te mogen doen wat hij wil; maar hij moet het gevoel hebben, dat iedereen het goed vindt. Zijn diepste instincten zijn niet die van een grandseigneur (een groote mijnheer), maar van een „Führer" (een leider, een aanvoerder); hij gaat alleen dan vooraan, als hij weet dat anderen hem volgen. In de eenzaamheid zit hij te piekeren en te droomen; voor de massa staan de is hij een en al eerzucht. Hij kan wel alleen dénken, maar niet alleen staan. Dat is Duitsch- land's groote tragiek in dezen overgangstijd; zestig jaren keizerrijk gewenden het, aan ge- hoox-zaamheid, maar een echten souverein le verden ze niet op. Er is heel wat angst voor de eenzaamheid noodig, voordat iémand in de politiek gaat. De eenzaamheid in München dreef den jongen Adolf Hitier den oorlog in; toen hij zich bij zijn kameraden niet thuis voelde, vluchtte hij naar het spreekgestoelte. Beklemd door zijn onver mogen met enkelingen om te gaan, is de ont dekking, dat de massa naar hem luistert, een verlossing. Deze ongewone sterveling heeft de massa niet als individuen leeren kennen, maar als massa. „Net als een vrouw bemint de massa eerder den heersoher dan den smeekeling", zegt hij. Een oogenschijnlijk intelligente uiting, die in zijn mond echter onwaarachtig klinkt. De spreker Hitier beheerscht. de massa's niet, maar paait ze en vermaakt ze". Hitier wordt ons geteekend als een gespleten per soonlijkheid. In hem zien wij nu eens den Führer, dan weer den mensch Hitier. Hij kan honderden menschen laten doodschieten, maar hij kan ook teerhartig zijn. Hij is soms onverschrokken, daarna weer laf. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat er ge nialiteit in hem is; daardoor heeft hij de machtigste heerschappij over Duitschland gevestigd, die het ooit kende. Zij, die de naaste medewerkers zijn van Hitier, mannen als Röhm en Goebbels, worden door Kon rad Heiden ook met kennis van zaken geteekend. En het respect voor deze heeren, vooral de twee laatsten wordt er niet grooter door! Wij leeren ook een Baldur von Schirach, de jeugdleider en Julius Streicher, den fanatieken jo denhater uit dit boek nader kennen. Natuurlijk wordt ook aandacht geschonken aan het groote feit, dat misschien de zwartste vlek is in heel de geschiedenis van het Duitsche nationaal- socialisme: de rijksdagbrand. Het is weerzinwekkend op welke geraffineerde wijze de Hitler-partij aan de macht komt. Maar wij worden daarbij tevens herinnerd aan de groote fi guur van Dimitrov, die torenhoog uitsteekt boven Göring. Hitier aan de macht! Deze macht is grooter dan die, welke Wilhelm ooit bezeten heeft. Niemand kan hem ter verantwoording roepen. En nu is Duitschland nationaal-socialistisch. Is het gelukkiger geworden? Is het levenspeil verhoogd? Het eenige wat men kan zeggen is; het Duitsche Moderne foto's en vergrootingen i van buitengewone kwaliteit Geopend: behalve 's Maandags dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dorp CPOnP'5 SPECERIJEN 9rUUI\ IN STROOIBUSJES Szwitsersche Kaas volk is rustig. Maar zijn rust is het gevolg van angst en vrees. Als een angstige dreiging staat voor ieder de gevangenis, het concentratiekamp, de foltering. Niemand durft zijn werkelijke meening te uiten. De gestapo (de geheime staatspolitie) speurt overal. Ik zal hierover niet uitweiden. Maar onweerstaan baar dringt zich de vraag aan ons op: hoe is het mogelijk, da in de twintigste eeuw het barbarisme zóó kan herleven? Ik kan me voorstellen, dat zij die de macht aan zich hebben getrokken, deze willen behouden, dat zij daarom tegenstanders onschadelijk trachten te maken, maar ik sta verbaasd tegenover het feit, dat, zij die tegenstanders stelselmatig martelen en folteren. Dat is niet alleen onmenschelijk, maar zelfs beneden-dierlijk. Wat zegt Konrad Heiden-hiervan? Leest, wat hij schrijft: Het is een vaak gestelde, martelende vraag: hoe konden menschen uit de twintigste- eeuw tot deze bestialiteit komen? Twintig paren oorlog en na-oorlog maken veel duidelijk. Maar ide ergste kwelgeesten waren vaak jongens, die vlak voor den oorlog werden geboren. Deze jongens zijn opgevoed in een zeer merk- waardige mentaliteit. Voor hen zijn Marxisten en Joden heelemaal gèeh menschen. Het wóórd „Untermensch" is geen scheldwoord, maar tee kent een wereldbeschouwing. Het mishandelen van iemand, die iets tegen Adolf Hitler en zijn beweging heeft misdreven, is slechts het ver delgen van een schadelijk insect. Het kenmerkende is echter: kwellen is- toege staan. De schuld ligt bij ben, die de toestemming gaven en den menschen de verantwoordelijk heid ontnamen. Genlis aan verantwoordelijkheid leidt onontkoombaar tót moord. Hitier zei: „Ik draag de volstrekte verant woordelijkheid voor alles wat in de beweging geschiedt". Hij draagt ze echter niet, want er is niemand, die hem ter verantwoording kan roe pen. Hij heeft zijn aanhangers alleen de ver antwoordelijkheid -ontnomen en die toen van zich geworpen". Hierin.ligt .de verklaring van het gruwelijk op treden van de bewakers in de concentratiekampen en de gevangenissen met hun folterkelders. Aangrijpend is de beschrijving van het optreden van Adolf Hitier tegenover Röhm, aan wien hij zoo veel had te danken, omdat hij het strijdwapen, de S.A., voor hem had opgebouwd. Röhm wordt gearresteerd. Hij zit in zijn cel. Naast hem een revolver. Als laatste gunst heeft men hem toegestaan zelfmoord te plegen. Maar hij weigert dat „Als Adolf mij-wil doodschieten,, moet-hij het zelf maar doen". Na tien minuten bedenktijd wordt hij afgehaald en Een salvo: Ernst Röhm, bouwer der S.A.,' be langrijkste medestichter derpartij, Adolf Hitler's vriend, grondlegger der nationaalrsocialistische staat, is dood. En aan dienzelfden Röhm schreef indertijd (30 Januari 1934) Adolf Hitier het volgende briefje: „Jou, mijn beste Ernst Röhm, dank te zeggen voor de onvergankelijke diensten, die je aan de nationaal-socialistische beweging en het Duit sche volk hebt bewezen, en je ervan te verzeke ren, hoezeer ik het lót dankbaar ben, dat ik zulke mannen als jij mijn vriend en strijdge noot mag noemen. Met mijn hartelijke vriend schap en dankbare waardeering, je Adolf Hitier." Ik heb met al wat ik schreef en overnam uit het boek van Heiden slechts één bedoeling gehad: op wekken om dit buitengewoon belangrijke werk te lezen. Wie Hitier wil lee'ren kennen, wie den weg van het tot macht komende nationaal-socialisme in Duitschland wil volgen, mag dit werk niet ongele zen laten. Wanneer men het niet alleen kan koopen (de prijs is f2.90, gebonden f3.90) dan koope men het gezamenlijk. Daar zijn er nog zoo velen, die het gevaar van het opdringende nationaal-socialisme niet voldoende beseffen! En men makc er zich niet van af door de bewe ring in ons land draagt het nationaal-socialisme een ander karakter en hier zullen die gruwelen van Duitschland zich niet voordoen. Ik ben ervan overtuigd, dat Hitier zelf nooit be wust dit alles heeft gewild maar waar men een maal den weg naar het absolutisme opgaat, daar wordt men de slaaf van zijn streven en grijpt naar alle middelen, om te slagen. In ieder geval behoort naar mijn meening ieder mensch. die den ernst van dezen tijd begrijpt, dit boek met de grootst mogelijke aandacht te bestudee- 'ren. En dit te meer, omdat het op geen enkele blad zijde den indruk wekt geschreven te zijn met de be doeling om sensationeel te zijn, maar alleen met de bedoeling om Hitier te laten zien zóó als hij is. ASTOR,

Schager Courant | 1936 | | pagina 1