Wijziging van de steunregeling Reeds 500 schepen door het nieuwe kanaal Einde van hettournooi Ge loopt op rozen v In Bergen geen kampeerders Koninklijke onderscheidingen Zaterdag 29 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10051 Minister handhaaft zijn plannen Regeeringscrisis in Roemenië? Paard en wagen door trein gegrepen Loopen zonder pijn Z u i d-K o r e a door een typhoon geteisterd Met totaal laadvermogen van 35.000 ton KIJKEfl isKOOPEÏUyCLOECK te Nottingham fa. Herm. de Raat, Langestr. 80, Alkmaar WONINGHUREN EN MAATREGE LEN TEGEN ONREDELIJKE UIT ZETTING. HOOGER STAN- DAARDLOON VOOR DE GROOTE STEDEN. Gister had te Zwolle het reeds aangekon digde onderhoud plaats van den minister van sociale zaken met de wethouders van de ste den hoven 100.0000 inwoners. Daarbij kwa men ter sprake de voorstellen tot wijziging der steunregeling voor werkloozen met be trekking tot den huurbijslag en het standaard- loon. De minister stelde op den voorgrond dat de wijzigingen één geheel vormen en zij niet gedeeltelijk gehandhaafd en gedeeltelijk in getrokken konden worden, alsmede dat de da tum van invoering, 13 September, blijft ge handhaafd. Met betrekking 'tot den huurbijslag (voor- loopige halveering) her haalde de minister zijn bereidverklaring, reeds uiteengezet in de circu laire van 31 Juli betref fende woninghuren, dat de regeering bereid is mede te werken tot ver laging dan wel verdere .verlaging van de huren door het verleenen van bijdragen subsidiair ex tra bijdragen ingevolge de woningwet, een en ander op den totdusver geldenden voet, en dat, voor zoover, zich in de gemeenten de wensche- lijkheid van huurverla- ging, gepaard met rijks steun als hiervoren be doeld mocht doen ge voelen, de minister gaarne voorstellen tot huurverlaging tegemoet zag. De minister voegde hieraan toe dat derge lijke voorstellen tot huurverlaging van wo ningwetwoningen met groote snelheid in behandeling zullen worden geno men. De particuliere huiseigenaren. Voorts deelde de minister mede dat naar het oor deel van de regeering ook de verhuurders van par ticuliere arbeiderswoningen, voor zoover bewoond door steuntrekkenden, redelijke verlaging van deze huren zullen moeten toepassen, opdat niet alleen de steuntrekkenden de nadeelen van de wijziging van den huurbijslag zullen ondervinden. Hij yoegde 'hieraan toe dat, zooals reeds in de circulaire is uiteengezet, hier een taak ligt voor de gemeentebesturen om met de huiseigenaren overleg te plegen en dat de gemeentebesturen de naar hun imeening redelijk verlaagde huur in haar geheel aan de huiseigenaren zullen kunnen afdragen. Wet tegen onredelijke uitzetting. Hieromtrent werd medegedeeld, dat indien cn yoor zooverre de huiseigenaren niet bereid zouden BERGEN Minister Slingenberg. MEN KAN ECHTER NIET GE DWONGEN WORDEN Z'N KAM PEERWAGEN IN HET WOONWA GENKAMP TE PLAATSEN. Het gemeentebestuur van BERGEN wenscht - waar schijnlijk in het belang van de hotel- en pensionhou ders het kampeeren in die gemeente zooveel moge lijk tegen te gaan. Zoo is het o.m. verboden, den nacht in een tent door te brengen. Wel mag men overdag in een tent verblijven, men moet echter zor gen voor nachtlogies in een huis. Het eigenlijke kampecren is dus in Bergen niet mogelijk. Ook den bezitters van kampeerwagens werd het Verblijf binnen deze gemeente moeilijk gemaakt. Het gemeentebestuur beschouwde n.1. een kampeeraan- hangwagcu als een „woonwagen", met het gevolg, dat de kampeerders, op grond van de bestaande verorde ning, een standplaats moesten kiezen in het woon wagenkamp. Het ligt wel voor de hand, dat deze categorie toe risten daartegen bezwaar maakte, een woonwagen kamp, met zijn eigenaardige, roerige zwervende be volking is nu eenmaal iets heel anders dan de toe rist voor zijn rustige vacantieverblijf in de vrije na tuur zoekt. Ook de A.N.W.B. achtte dezen toestand in hooge mate onbevredigend en daarom heeft de Bond on langs, nadat stappen bij het gemeentebestuur geen resultaat hadden opgeleverd,- in overleg met een zij ner leden, die zijn kampeerwagen op een particulier erf in Bergen geplaatst had, een principiecle beslis sing van den rechter uitgelokt. De rechter heeft de vraag, of een kampeerwagen een woonwagen is, ontkennend beantwoord, zoodat daarmede dus vaststaat, dat men te Bergen niet ge dwongen kan worden, zijn kampeerwagen in het .woonwagenkamp te plaatsen. zijn een redelijke huurverlaging te geven, 'de mi nister zou bevorderen dat een wetsontwerp zou wor den ingediend? dat onredelijke uitzetting zal ver hinderen. Voor de gesteunde werkloozen, die als gevolg van den maatregel zullen moeten verhuizen, zal, voorzoover noodig, een bijdrage in de verhuiskosten worden gegeven. Hooger standaardloon. De minister zegde voorts toe, met handhaving van het beginsel, het standaardloon van de grootere ge meenten voorshands op een hooger bedrag vast te zullen stellen dan in de circulaire van 31 Juli is aangegeven. Tenslotte verklaarde de minister zich bereid tijdig voor het invoeren van de tweede etappe aan de hand van de dan aanwezig zijnde omstandigheden de gevolgen hiervan met de desbe treffende instanties nader onder de oogen te zien. Er zouden ernstige moeilijkheden ont staan zijn. Boekarest. De bladen berichten omtrent ern stige moeilijkheden, die het kabinet Tatarescoe op het oogenblik zouden bedreigen, en wellicht zelfs tot een regeeringscrisis zouden kunnen leiden. Naar gemeld wordt, gaat het hier om meenings- verschillen in den boezem der regeering over de te nemen maatregelen tegen botsingen, die met de rechtsradicalen zouden dreigen. Alle leden der re geering zijn uitgenoodigd. hun vacantie te onder breken, en zich direct naar Boekarest te begeven. Ministerpresident Tatarescu heeft zich naar den koning te Sinaja begeven, en is daarna in gezel schap van den minister van oorlog naar Constantza gereisd, waar de voorzitter der liberale regeerings- partij, Bratianu, vertoeft. Heden zal een minister raad worden gehouden, die voor het lot der regee ring beslissend zal zijn. In regeeringskringen wordt niettemin beweerd, dat het kabinet den toestand volkomen meester is en geen gevaar voor verstoring der orde bestaat. Op een onbewaakten overweg. Voerman en paard ongedeerd. 's-Hertogenbosch: Gistermorgén ïs de melkrijder van Eggelen te Nieuw-Kuyk, die met zijn paard en wagen op weg was om melk te laden, om ongeveer 8 uur op den on bewaakten overweg bij wachtpost 35 onder Nieuw-Kuyk door een passeerenden trein ge grepen. De wagen werd een honderdtal meters mee gesleurd en totaal vernield. Als door een won der bleven voerman en paard ongedeerd. door het Elastische voetkussen „OMNIPED". Geen steunzool meer noodig! De nieuwe succ.esvolle hulp voor pijnlijke voeten. Prijs per paar fl.50. Voor Schagen, verkrijgbaar in: TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103 TEL. 99. SCHAGEN. Landarbeiders en de werkloozenkas Vlissingen, 27 Aug. Naar wij vernemen zijn de georganiseerde landarbeiders in een aantal Zeeuw- sche gemeenten overgebracht van klasse A naar klasse B. Door deze wijziging, waarop door de landarbeidersorganisaties op grond van de contract- loonen reeds was aangedrongen, wordt voor de ge organiseerde landarbeiders verkregen, dat zij bij werkloosheid een hoogere uitkeering ontvangen. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Gistermorgen wilde de 57-jarige K. van de Beek wonende in de buurtschap „de Schutten" te Olde- broek, een ladder, staande tegen een hooimijt, be stijgen, om een tak van een boom te verwijderen. Toen hij enkele sporten hoog was, gleed hij uit, zoo: dat hij van een der hoogste sporten van den ladder viel, Ernstig aan den rug gekwetst is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Tokio: Men vreest dat Zuid-Korea in ernstige mate is geteisterd door een typhoon. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, aangezien de verbindingen zijn verbroken, doch volgens een tele fonisch bericht uit Foesan zijn 8 personen omgeko men en 60 gewond. 250 huizen zijn vernield, 1500 staan onder water en 70 schepen zijn vergaan of vernield. De materieele schade wordt geschat op 20 millioen yen. Merkwaardige vangst van een garnalenvisscher Een steur van 412 pond in het net. IJmuiden. Een garnalenvisscher de G. O. 2 (Goe- ree) heeft Vrijdag in IJmuiden een steur aange bracht die een lengte had van 3.20 M. en een ge wicht van 412 pond. Het spreekt vanzelf dat de opvarenden vreemd op keken toen ze 's nachts dicht bij IJmuiden het net ophalende, daarin een zeemonster ontdekten, dat ze eerst niet thuis konden brengen. Met groote moeite werd het dier aan boord geheschen. Aangenaam was de bemanning ven-ast toen bleek, dat ze een steun had gevangen. De reuzenvisch werd in den afslag te IJmuiden verkocht. Hij bracht ongeveer f 140 op, een aardig meevallertje voor deze garnalenvisschers, die een moeilijken strijd om het bestaan voeren. Ook dit jaar is aan een groot aantal personen een koninklijke onderscheiding verleend. Van het groote aantal „gelukkigen" vermelden wij dat benoemd zijn: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Jac. Rus tige, wethouder der gemeente Amsterdam; Jhr. N. van Foreest, burgemeester der gemeente Heiloo; R. Kastelijn, voorzitter van het bestuur der ambachts school te Den Helder! Albert Heijn te Amsterdam; tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. Dr. F. H. A. Hooft van Iadekinge, administrateur ter pro vinciale griffie van Noordholland, te Haarlem; tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: F. V. Valstar, te Naaldwijk, Regeeringscom- missaxis voor de groenten-, fruit- en sierteelt; Dr. Ch. W. F. Winckel te. Amsterdam, leider van de Ned. Roode Kruis-ambulance naar Ethiopië; dan is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde: in zilver, aan Mej. M. C. Schagen, telefoniste bij den interlocalen dienst te Alkmaar; J. Jansen, werfbaas bij de N.V. voorheen J. Oort- gijsen en Zoon te Den Helder; in goud: K. Brinkman te Den Oever, Wieringen, oud-havenmeester bij den dienst der Zuiderzeewerken. Schagen. EN HET VERVOER IS MET DEN DAG STIJGENDE. Dat ons nieuwe kanaal in een behoei- te voorziet, blijkt wel als wij nagaan wat er alzoo door vaart. Zoo zijn vanaf 10 Juli tot heden, dus ongeveer 1 y2 maand pl.m. 500 schepen het kanaal Stolpen- Schagen en Schagen-Kolhorn gepas seerd. Deze schepen hadden tezamen een to taal laadvermogen van ongeveer 35000 ton, dat ls 35 millioen K.G. Het verveer ls met den dag stijgende. Waar blijven de pessimisten die beweer den dat Schagen aan een kanaal geen behoefte had? AUTO-ONGEVAL. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur vond op den Scha- gerweg bij de Stolpen op de hoogte waar de Belk- merweg den Schagerweg snijdt, een auto-ongeluk plaats, wat nog goed afliep. Een leege vrachtauto van den heer G. Bras te Schagen reed op den Schagerweg in de richting Callantsoog, waar grond gehaald wordt voor den aanleg van de nieuwe wegen rondom Schagen. Voor de vrachtauto, genaamd de Sperwer, reed de heer Swan van den Boschweg met zijn auto. Ge noemde heer Swan, welke even wilde stoppen bij de smederij van den heer P. Veuger, had daartoe de linker richtingaanwijzer uitgestoken. Waarschijnlijk heeft de chauffeur de richtingaanwijzer niet gezien en wilde de auto van den heer Swan passeeren, juist toen deze naar den linkerkant van den weg reed. De chauffeur van den vrachtwagen probeerde toen om rechts te passeeren, doch de ruimte was te klein en „de Sperwer" gleed van den hoogen wal kant weg en viel op zij in de naast liggende tame lijk diepe sloot. Gelukkig wist men den chauffeur, die hevig geschrokken was, op den kant te helpen. Hij kwam er af met een nat pak, doch mankeerde niets. De vrachtauto werd later onder groote be langstelling en met veel moeite door een reddings wagen van garage De Moor uit Schagerbrug weer op den beganen grond gebracht. GESLAAGD. Mej. C. Mul, leerares-coupeuse alhier, slaagde te Utrecht voor het praktijk diploma Hoofdleerares- Directrice E.N.S.A.I.D. SCHAKEN BOTWINNIK EN CAPABLANCA WINNEN. Gister is het de laatste dag geweest van het in ternationale schaaktournooi. De eindstand luidt: Botwinnik en Capablanca, ieder 10 punten. Euwe, Reshevskv en Fine, ieder 9Vz punt. Aljechin 9 punten. Flohr en Lasker ieder SVz punt. Vidmar 6 punten. Bogoljubov en Tartakower,i. eder 5V& punt. Tylor 41/?. punt. Alexander 3Vz punt. Thomas 3 punten. Winter 2V2 punt. De laatste ronde. De laatste ronde begon gistermorgen reeds om half tien, aangezien men aan het einde van den middag de prijzen wilde uitreiken om daarna alle deelnemers aan een gemeenschappelijk afschedis- diner in het Victoria-hotel te vereenigen. In het ge heel zijn er vier prijzen uitgeloofd. Men kan de heden gespeelde partijen in twee groepen verdoelen. in de steunschoenen van de Hygiënische Pedicure-Inrichting. Steunzolen naar gipsafdruk Tot de eerste groep behoorden de partijen, waarbij de meesters betrokken waren, die nog een kans op een der vier prijzen hadden, tot de andere groep behoorden de overigen. Tot dien laatsten groep behoorde merkwaardiger wijze een partij, n.1. LaskerAlexander, die gister werd gespeeld, want ook bij winst zou de oud- wereldkampioen niet tot een der prijswinnaars be- hooren. Het moeilijkst hadden het Euwe, Fine en Reshevsky, die de laatste ronde ieder met 8V2 pnt. ingingen. Deze moesten in elk geval winnen om zich van een prijs te verzekeren. Capablanca en Botwinnik hadden het relatief veel gemakkelijker. Deze twee waren reeds met een gelijk spel zeker van een prijs. Voor Aljechin was deze laatste dag er een van afwachten. Aangezien hij reeds uitgespeeld was hij behaalde gelijk men weet negen punten kon hij niets anders doen dan toezien en hopen, dat het reeds eerder genoemde driemanschap Euwe FineReshevsky zou verliezen of althans niet zou winnen. Bovendien had hij er belang bij of Flohr zou winnen, want deze kon hem nog evenaren. Gelijk men ziet, was er ook op den laatsten dag nog spanning te over, want zelfs in de relatief min der gewichtige partijen Flohr—Tartakower en Lasker —Alexander, kon men stellig strijd verwachten, daar ieder dezer vier spelers hun best zouden doen een zoo goed mogelijke plaats in den eindstand in te ne- nemen. De prijsuitreiking. Des avonds vond de prijsuitreiking plaats aan een groot diner in het Victoria-station-hotel. Alle prijswinnaars werden stuk voor stuk opgeroe pen. Capablanca en Botwinnik, die het eerst naar voren werden geroepen, werden met luid handgeklap begroet. Daarop volgden Euwe, Fine en Reshevsky, die ieder eveneens een daverend applaus kregen. Vervolgens Aljechin, zeer toegejuicht. Toen kwam Flohr en Lasker en laatstgenoemde werd een langdu rige, grootsche ovatie gebracht. Een luid applaus begroette ook Mrs. Holloway, die het. kampioenschap in de damescompetitie voor de zooveelste maal had veroverd, Ook onze landgenoot Landau, die den eer sten prijs in het Major open tournement. heeft ge wonnen, werd op hartelijk applaus onthaald. Tylor sprak een geestig woord op de stad Nottingham en hare bestuurderen, welke speech beantwoord werd door den Lordvmayor en den sheriff die mede aan zaten. Er volgde nog een reeks van toespraken op de British Chess Federation, op de spelers, op de Nottinghamsche schaakbond en op de pers, welke stuk voor stuk beantwoord werden. Namens de spe lers spraken Capablanca en Mrs. Holloway. Dat Mr. Derbyshire de voorzitter van bovengenoemde bond, die de tot standkoming van dit tournooi mogelijk heeft gemaakt., niet vergeten werd, behoeft welhaast geen vermelding. En zoo was dan ook dit sterk be zette tournooi, waar de groote schakers van de we reld elkaar hadden bekampt, weer beëindigd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5