Verjaardag van de Koningin Geheimen rondom Abd el Krim. Vee ia het vuur omgekomen Advertentiën. Een afschuwelijke ervaring Marktberichten. Gisteravond j.1. hadden alhier op de Wielerbaan wedstrijden plaats, waarvan de uitslagen luiden: Sprint over 3 ronden: 1ste serie: 1. Schundermark, 2. Baartman, 3. de Weert. 2e serie: 1. Snoodijk, 2. N. Bakker, 3. Duineveld. 3e serie: 1. J. Kreijger, 2. Deijkes. Australische achtervolging, 1ste serie 10 ronden. Gestart werd door: F. Zoons, Jb. Visser en J. Glim. Winnaar No. 1 van Beek, No. 2. J- Glim, tijd 2 min. 57 sec. 2e serie: Gestart werd door: Korshuize. Kaptein, v. Dool, Nijzing. Uitslag: 1. Kaptein, 2. Nijzing, tijd 2 min. 46 sec. 3e serie: Oostdijk, Lont, v. Beek, en Jb. Smit start ten, waarvan winnaars werden: 1. Oostdijk, 2. S. Lont Gz. Demi-finale Sprint, 3 ronden: lste sorie: 3. Baartman, 13.3; 2. N. Bakker; 3. M. Deijkes. 2de serie: 1. J. Kreijger met een zeer mooie tijd van 12^ sec. Bravo! No. 2. Schundermark 13.1 sec. No. 3. Snoodijk. Finale der Australische achtervolging: Gestart werd door v. Beek, Kaptein, Oostdijk, S. Lont. Uitslag: 1. Kaptein, 2. Oostdijk, 3. S. Lont, tijd 3 min. 40 sec. Finale Sprint. No. 1. Baartman, 13.4; 2. J. Kreijger 3. Schundermark. lste serie klassementrace van 15 ronden, 3 klas sementen: lste klassement: Snoodijk 4 pnt., Nijzing 3 pnt., N. Bakker 2 pnt., Jb. Glim 1 pnt. 2de klassement: N. Bakker 4 pnt., Snoodijk 3 pnt., Nijzing 2 pnt., Jb. Glim 1 pnt. 3e klassement: de Weers 4 p., N. Bakker 3 p.; Nij zing 2 p., F. Zoons 1 p. Totale uitslag: N. Bakker 9 p., Snoodijk 7 p., Nij zing 7 p., de Weers 4 p. 2e serie: le klassement: Deykes 4 p., Kreyger 3 p. Althuise 2 p., Duineveld 1 p. 2e kl.: Duineveld 4 p., Deykes 3 p., Lont 2 p., Alt huise 1 p. 3e kl.: Althuise 4 p., Duineveld 3 p., Deykes 2 p., Lont 1 p. Totale uitslag: 1. Deykes 9 p., Duineveld 8 p., Alt huise 7 p., S. Lont 3 p. Finale klassement race over 10 ronden: lste klassement: Nyzing 4 p., Althuise 3 p., Duine veld 2 p., N. Bakker 1 p.; 2e kl.: Althuise 4 p., Lont 3 p., Duineveld 2 p., Deykes 1 p. Totale uitslag: 1. Althuise 7 p., 2. Nyzing 4 p., 3. Duineveld 4 p., 4. Lont 3 p. Koppelwedstrijd over 150 ronden, 3 klassementen: le klassem.: LontDuineveld 4 p.; Schundermark Althuise 3 p., KreygerBaartman 2 p., Deykes Korshuize 1 p.; 2e kl.: LontDuineveld 4 p., Kreyger Baartman 3 p., SchundermarkAlthuise 2 p., Dey kesKorshuize 1 p.; 3e kl.: LontDuineveld 8 p., KreygerBaartman 6 p., SchundermarkAlthuise 4 p., Deykes—Korshuize 2 p. Totale uitslag: 1. Schundermai'kAlthuise 9 p., op 1 ronde No. 2: Deykes—Korshuize -met 4 p. OM DEN GORDON BENNET BEKER. De ballons gestart. In Z.O. richting verdwenen. Warschau. Zondagmiddag heeft op het vlieg veld Mokotow in tegenwoordigheid van den presi dent der republiek en van eenige leden der regee- ring, zoomede tal van leden van het diplomatieke corps de start plaats gehad van den 24sten wed strijd om den Gordon Bennett beker. De ballons verdwenen -in Z.O. richting. Interview met een aanhanger van den emir. IS DE CHEF DER RIF-KABYLEN REEDS OP WEG NAAR MAROKKO? TANGER, Aug. 1936. Het Fransche Ministerie var. Koloniën heeft alle berich ten over een vlucht van Abd el Krim van het eiland Réunion gedementeerd. On danks dit dementi doen op het oogenblik in Spaansch- Marokko de meest zonder linge geruchten de ronde, waarover onze bijz. cor respondent Y. ben Assar het een en ander mededeelt. De weg van Tetoan naar Adjs- dir is slechts 200 K.M. lang, maar het is op het oogenblik bijna even moeilijk, erheen te komen, als in 1925. De gcheele kust en de weinige wegen worden bewaakt en iedere auto onderwerpt men aan een scherpe controle. Indertijd, in 1925, was Adsjdir de residentie van den „emir", van hier uit leidde Abd el Krim de operaties zijner Kabylen tegen een bijna tien maal zoo s terke overmacht van Fransche en Spaansche troepen. Het is natuurlijk, dat men hier nog steeds aan dezen man denkt en over hem spreekt. Er leven nog bloedverwanten van hem in Adsj dir, er bestaan nog vrienden vsn den emir en eenige van deze Vrienden hebben in den laatsten tijd niet stilgezeten. Wat Yoesef vertelt. De ook door de Spanjaarden er kende alcalde (burgemeester) van de plaats behoort, wat het gouver nement misschien niet weet, tot de familie van een onder de Kabylen zeer populairen vreemdelingenha ter, Raisochli. De alcalde zelf neemt een neutrale houding aan, d.w.z. hij staat op het oogenblik ter beschik- Onafgebroken strijd In den Internationa len koppel wedstrijd, waarin Pijnenburg- Slaats als overwinnaars uit het strijd perk traden. De Belgen O. de Bruijcker- Deneef wisten zich als tweede te plaatsen. Alkmaar, 30 Augustus (laatste kermis-Zondag) Onder belangstelling van circa 4000 toeschouwers hadden hedenmiddag de zoo lang verwachte Interna tionale wielerwedstrijden plaats. Wij mogen gerust zeggen, dat alles er toe heeft bijgedragen om dezen middag te doen slagen. Uitstekend zomerweer, niet te warm, een opgewekte stemming onder het publiek en een zeer mooie strijd in alle wedstrijden. Doordat dc Belg A. C.harlier verhinderd was te komen, werd deze vervangen door de zeer goed bekende Belg O. de Bruijcker, die gisteren nog in Charlois had gere den en gewonnen had en thans wederom present was op de Alkmaarsche wielerbaan (een afstand van 350 K.M.). Precies om 2 uur vingen de wedstrijden aan met een omnium-wedstrijd voor amateurs, te verrijden in 3 verschillende wedstrijden, met puntentelling. A. Sprint wedstrijd over 500 M.: B. Jachtrace over max. 3 K.M.; C. Tijdrace over 500 M. (3 ronden). In dezen omnium-wedstrijd werd gestart door de bekende Alkmaarsche amateurs J. Pronk, J. Groot, J. W. Derksen (Heiloo) en G. Oukes (Bergen). De sprintwedstrijd werd verreden in 6 ritten, welke wer den gewonnen door: le Rit: J. W. Derksen 10,8 sec,; 2e ril: J. Groot 11,8 sec.; 3e rit: J. Pronk 10,8 sec.; 4e rit J. W. Derksen 11,6 s.; 5e rit J. Pronk 10.8 s.; 6e rit J.' W. Derksen 11 sec. De puntentelling in dezen wed strijd luidde dus: J. W. Derksen 1 punt; J. Pronk 2 punten, J. Groot 3 punten en G. Oukes 4 punten. Dc jachtrace over max. 3 K.M., waarin de renners mot onderlinge gelijke afstand startten, was geen eerlijke strijd. G. Oukes wist na zwaren strijd J. W. Derksen te passeeren, zoodat Derksen onmiddellijk de baan moest verlaten. Zulks gebeurde niet, zoodat J. Pronk, hiervan gebruik maakte om achter Derksen aan te rijden en dezen wedstrijd won met 1 punt; 2. G. Oukes 2p.; 3. J. W. Derksen 3 p. en J. Groot, welke de strijd had opgegeven, werd 4 met 4 p. In de tijdrace over 3 ronden (500 M.), maakte J. Pronk den snelsten tijd, n.1. 32,6 sec., 1 p.; 2. J. W. Derksen 32,8 sec., 2 p.; 3. J. Groot 35 sec., 3 p.; en 4. G. Oukes 35,2 sec., 4 p. De totale uitslag van deze 3 wedstrijden luidt dus: 1. J. Pronk 4 p.; 2. J. W. Derksen 6 p.; 3. G. Oukes 10 p. en 4. J. Groot 10 p. De koppel-wedstrijd voor profs over max. 4 K.M. (24 ronden) tusschen Pijnenburg—Slaats en de Duitschers KilianVopel werd in 17 ronden beslist ten gunste van PijnenburgSlaats in 3 min. 26 sec. Doordat Cor Wals in den klassementswedstrijd over 5 K.M. (30 ronden) met 5 klassementen 1 ronde wist uit te loopen was hij definitief winnaar van de zen wedstrijd in 6 min. 33 sec., met slechts 3 p.; 2. A. v Amsterdam 13 p. en 3. H. Dieterman 5 p. Het was C. Groenewoud Kramer, die na zeer tac tisch rijden en feilen sprint de 5 K.M. wedstrijd voor nieuwelingen won in 7 min. 27,4 sec., waardoor hij aan den kop staat voor den Lotisico-Beker. 2e werd Bouman; 3 P. Evers en 4. A. Bosma. Dc 10 K.M. (60 ronden) wedstrijd voor profs en on- afhankelijken, waaraan door 12 renners werd deel genomen, was een zeer zware wedstrijd, waarin verschillende uitlooppogingen mislukten en tenslot te na een zeer feilen sprint, werd gewonnen door de Pijn in 13 min. 15,6 sec., waardoor hij tevens het Zij hebben 75.000 man, maar werden toch verslagen en uit de bergen verdreven. Zij kwamen terug, jij weet, hoe dikwijls zij kwamen en wat zij ons ontnamen, stuk voor stuk. De groote woestijn en het ge bergte kwamen eerst na den oorlog van 1919 onder blanke controle." Wat kan Abd el Krim doen? „Maar Abd el Krim? Wat zal, wat kan hij doen, wanneer hij te rugkomt? En wie, Yoesef, buiten jullie heeft nu eigenlijk eenig be lang bij zijn terugkomst?" De Kabyl trekt een geheimzinnig gezicht, keek om, alsof hij vreesde voor luistervinken en zeide tenslot te: „Denk eens na, wat er gebeurt, indien Franco verliest? Hij kan niet terug, indien hij tenminste geen nieuwen weg kent. Maar misschien kent hij er een, misschien bestaat er een plan luister naar mij, ben Assar: Abd el Krim wilde immers de souvereiniteit van het rif. Wan neer Franco in Spanje geen succes heeft, zal hij het rif willen behou den voel je, waarheen zijn ge dachten gaan? Hij denkt aan een zelfstandig Marokko onder een heer- scher, die gelijk staat met den sul- tan. En de familie van Abd el Krim is even goed als die van de Resjids, waarvan de sultans afstammen. Abd el Krim zou op het oogenblik een troefkaart zijn indien men hem in de hand heeft!" „Is dat niet wat al te ver gedacht, Yoesef? Zou de emir zich dan zon der meer onder den generaal stel len cn zich door hem laten gebrui ken?" „Abd el. Krim is geen jongeling meer, hij is ervaren en wijs. Hij zal vrienden zoeken en vinden mis schien in Europa, waar velen er op wachten, hier een vriend te heb ben. Hij heeft bovendien vrienden in Cairo en in Irak, in Arabië en andere Mohammedaansche landen. De Islam is niet dood en de kling van de halve maan niet roestig." „Nog een vraag, Yoesef: „waarin denk je te weten, dat Franco of iemand uit zijn omgeving aan Abd el Krim denken?" „Omdat de emir misschien reeds op weg naar ons is. Misschien hoewel men het officieel tegen spreekt." (Nadruk verboden.) ,(Auteursrecht V.P.B.) baanrecord verbeterde van 14,27 min. In 13 min. 15,6 sec.; 2. A. v. Amsterdam; 3. de Belg R. Deneef; 4. G. Kilian; 5. Braspenninx. Internationale koppelwedstrijd. Na de pauze kwam dus de groote strijd, nl. de GO K.M. koppelwedstrijd, waarin werd gestart door: 1. Pijnenburg—Slaats, 2. de Duitschers Kilian—Vopel; 3. Wals—van Schijndel; 4. de Belgen O. de Bruijc kerDeneef; 5. v. AmsterdamBraspenninx en 6. Hiddis—Dieterman. Zooals reeds in den kop ver meld heeft deze wedstrijd zich gekenmerkt door on afgebroken strijd, waarbij het rondennemen en de jachten niet van de lucht waren. Het waren de Duitscher Vopel, gevolgd door Slaats en Dieterman, welke hun koppel de leiding gaven. Ook de Belg de Bruijcker wist zijn ronde te nemen. Het ronden- nemen gaat nu steeds door, waardoor Cor Wals—v. Schijndel en de Belgen 1 ronde achterstand boeken en op 2 ronden: v. AmsterdamBraspenninx. Het le klassement wordt steeds verschoven, de Belgen weten van geen rust, zij, nemen ronde na ronde, ter wijl het eerste klassement wordt verreden, doch de jury laat dit klassement vervallen wegens het late aflossen van de meeste koppels. Verschillende po gingen van het koppel Wals— v. Schijndel worden steeds en ook later in den kiem gesmoord vooral de Duitschers KilianVopel geven hun geen gelegen heid. Geregeld komt er verandering in den stand en terwijl het 2e klassement wordt ingeluid, zijn het wederom de Belgen, die thans hun slag slaan. Het 2e klassement werd intusschen gewonnen door v. Amsterdam voor Wals, Hiddis en Vopel. Na dit 2e klassement is het Pijnenburg die thans voor goed losbreekt, de eerste ronde is zoo genomen en ook de tweede ronde is spoedig daar, doch de Belgen la ten zich ook niet onbetuigd en het ronden nemen blijft voort duren, totdat na 250 ronden de leiding hebben Pijnburg—Slaats en de Belgen, de anderen zijn 2 tot 5 ronden achter. Even voor het 3e klas sement weet Wals zijn achterstand te verkleinen. Het 3e klassement was wederom voor v. Amsterdam voor Vopel. Wals en Hiddis. Hierna ligt het peleton wederom bij elkaar, doch Slaats weet er handig tusschen uit te loopen, Pij nenburg neemt goed over en Slaats zorgt voor de winnende ronde. Alle uitlooppogingen van de Bel gen mislukken. Pijnenburg en Slaats geven hun geen kans, terwijl Walsvan Schijndel door de Duitschers worden bewaakt en ook zij kansloos blij ven. Het laatste klassement is intusschen ingeluid en er volgt een geweldige sprint tusschen Pijnen burg en Vopel. waarbij Vopel met een half wieltje weet te winnen voor Pijnenburg, Dieterman en de Bruijcker. De totale uitslag van dezen koppel wedstrijd luidt dus: 1. Pijnenburg—Slaats 6 punten; 2. op 1 ronde: O. de Bruijcker—Deneef 2 p.; 3. op 3 ronden: v. Am sterdamBraspenninx 8 p.; 4. op 3 ronden: Hiddes— Dieterman 7 p.; 5. op 5 ronden: Kilian—Vopel 12 p.; 6. op 6 ronden: Wals—v. Schijndel 5 p. Ook tijdens dezen koppelwedstrijd is het baanre cord in den koppelwedstrijd 60 K.M. verbeterd door PijnenburgSlaats in 1 uur, 20 min., 11,6 sec. Het vorige baanrecord stond op naam van Pijnenburg- Wals in 1 uur, 21 min., 36,4 sec. Heden viert Koningin Wilhelmina haar 56- sten verjaardag, welke dag op Hel Loo zal wor den herdacht. Als inleiding tot de feestelijkheden, luidden hedenochtend te Apeldoorn vroeg gedurende een half uur de klokken van alle kerkgebouwen. Vanochtend te 10 uur werd door 5.000 school kinderen op de bassecour voor het paleis Het Loo. onder leiding van den heer A. van de Werken, aan de landsvrouwe een aubade ge bracht. Staande op de treden van het bordes luis terden H.M. de koningin en H.K.H. Prinses Juliana toe. De zang werd begeleid door het muziekcorps „Prins Hendrik". Gezongen wer den „Hollandsch liedje" Mijn Nederland" en twee coupletten van het Wilhelmus. In het middaguur werd een groot bloemen corso gehouden, dat door de koningin en de prinses werd gadegeslagen. In den loop van den middag zullen de vorste lijke personen een bezoek brengen aan de feest terreinen op het buitengoed „Marialust" waar kinder en volksspelen worden gehouden. De dag van heden wordt besloten met oen vuurwerk dat eveneens door de Koningin en de Prinses zal worden bijgewoond. Bij een boerderijbrand te Herpen. Herpen: Gisteravond ts te Herpen door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de woning van P. van Houtert. Daar de brandweer niet over water be schikte, is het perceel tot den grond toe afgebrand. De inboedel ging mede verloren, terwijl een paar stuks vee in de vuurzee omkwamen. Een kind kon op het laatste moment worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN BESTEMMING VOOR DE S. A. TROEPEN Worden de afdeelinnen bij rijks- weer inaedeeld als Landtvehr. Weenen Men meldt uit Innsbrueck. dat rijkskanselier Hitier waarschijnlijk op het nati onaal socialistisch congres te Neurenberg zal afkondigen, dat S.A.-afdeelingen als Land- wehr bij de rijksweer zullen worden ingelijfd. Hitier zou op verzoek van Blomberg en den grooten generalen staf tot dezen maatregel ge komen ziin. Slechts de S.S. zou ten dienste van Hitier en de partijleiding blijven. Agitatie onder de boeren in Ukraine Soldalen vleaen insubordinatie. Moskou In sommige deelen van de Ukraine wordt een toenemende openlijke agitatie onder de landbouwbevolking geconstateerd. De troe pen zouden buitengewoon strenge orders heb ben gekregen. Uit Riezan. een stad op 250 km. van Moskou, wordt vernomen, dat soldaten, die uitgezonden waren om veenbranden te blus- schen, gehoorzaamheid geweigerd hebben. De branden hadden aanzienlijke schade aange richt en veel slachtoffers gemaakt» Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon PIETER. W. KEETMAN. G. M. KEET MAN—Silver. Winkel, 28 Aug. 1936. Gevraagd: een g'oede Hulp in de Huishouding, in een arbeidersgezin, niet beneden dc 18 jaar. Brieven onder letter S, Groote Buurt A 103, Wieringervvaard. Twee kinderen, die aan het spelen waren in. een bosch te Selsdon bij Croydon zagen giste ren plotseling een vuurtje. Zij gingen er naar toe en zagen een vrouw aan een tak hangen^ die in brand stond en afschuwelijk schreeuwde. De kinderen bleven even met groote aandacht staan kijken, omdat zij dachten, dat het een. vuurwerk was. doch toen de vreeselijke waar heid tot hen doordrong, holden zij weg en haalden een paar mannen, die op niet meer dan honderd meter afstand bezig waren een kalvl te leggen. Een van de electriciens vertelde, dat het het afschuwelijkste schouwspel was. dat hij ooit had gezien De vrouw hing ongeveer drio meter boven den grond Hij trachtte haar naar beneden te rukken, doch de hitte was te groot en dwong hem terug te gaan. Hii holde weg om een emmer water te halen. Toen hij terugr keerde, zag hij juist dat het touw was door gebrand en de vrouw neerviel. Hij bluschte de vlammen met het water, maar de vrouw bleek dood en onherkenbaar te zijn. De kastanjeboom,- waaraan zii had gehangen, was aan één kant geblakerd. Er lag een vrijwel leee blik petroleum onder en een doos lucifers. Een damestasch met een aanzienlijk bedrag aan geld en. naar men. meent, eenige brieven, stond tegen de wortels van een boom. met een paar witte handschoe nen ernaast. De politie is er nog niet in ge slaagd de vrouw te identificeeren. Zij was goed gekleed en haar tasch en handschoenen waren van degelijk fabrikaat De beide kinderen twee Canadeesche jongetjes van 10 en 8 jaar. die bij hun grootmoeder te Selsdon logeeren. zijn van het geziene zoo overstuur, dat zii in bed gestunt moesten worden en onder medische behande ling zijn. WIERINGEN. De reis van „Succes" naar Texel. Succes was door Texel uitgenoodigd om eenigo wedstrijden te komen spelen, waaraan Succes door het zenden van drie eltallen heeft voldaan. Gisterenmorgen om 8 uur vertrokken de bussen met de elftallen en een aantal supporters naar.den Oever De heer Bosker had een boot disponibel gesteld en om ongeveer half negen stevende zij de haven van den Oever uit. Na ruim anderhalf uur varen arri veerde de ploeg te Oudeschild, waar de bussen van. Boekei klaarstonden cn het gezelschap naar den Burg brachten. Hier even den inwendigen rncnscli versterkt en daarna bond Succes 3 den strijd aan tegen Texel 3. Deze wedstrijd was geheel voor Succes, met 70 moest het derde elftal van Texel het onder spit delven. Om twaalf uur trad Succes 2 in het strijdperk te gen Texel 2. Ook Texel 2 moest in Succes haar meer dere erkennen en verloor met 41. Om 2 uur zou de wedstrijd Texel 1Succes 1 aan vangen. H. Augusteijn leidde deze wedstrijd op be hoorlijke wijze. Texel is tegengevallen. Met 5—0 heeft ze van Succes 1 verloren, wat een zware nederlaag voor T. beteekent. Om half zes waren alle Wieringers weer aan boord en na een mooie zeereis kwamen allen om 7 uur weer behouden aan wal. Het is voor de Successers een mooien dag geweest en een goeden oefendag. NIEUWE NIEDORP. Voor de vacante betrekking voor Hoofd der O. L, school alhier, hebben zich dertien sollicitanten aan gemeld. ALKMAAR. 29 Augustus. Op de heden gehouden botermarkt waren de prij zen voor groothandel 72VoCïïVi cent en kleinhandel 75—70 cent. Handel matig. Kipeieren (groothandel) f 3.25—3.5*0 en eendeieren 1 2.50. Handel matig. ALKMAAR, 29 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 12 melkkoeien f 170—220; 11 nuchtere kalveren (slacht) f8—15; 4 bokken en gei ten f 6—8. ALKMAAR, 29 Augustus. Aanvoer: 120.000 kipeieren: 5860 Kg. f 3.20—3.35, 60—62 Kg. f 3.25—3.50. 62—61 Kg. f 3.25-3.60, 64—66 Kg. f 3.50—3.70 per 100 stuks. MEDEMBLIK, 28 Augustus 1935. Schotscho muizen f 1.20—1.25, witvl. aardappelen f 1.55—1.60, per 50 Kg. uien f 0.80—0.95, gele pep 1.25—1.30 per 50 Kg. slaboonen 65—70 ct., snijboonen f 0.501.10 per 15 Kg. WARMENHUIZEN. 29 Aug. 27200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 1.10 1.60, grove f 1.202.10, driel. f 22.20. eigenheimers f 1.30—2.10, Alberta's f 1.30—1.70: 8475 Kg. gele nep f 3.10—3.40. 9900 Kg. uien f 1-1.40, driel. f 0.70—0.90, grove f 1.80. 375 Kg. zilveruien nep f 2.66—3.40, driel. f 0.60—0.80, 8000 Kg. roode kool f 1—1.10. 1100 Kg. gele kool f 1—1.30. 7900 Kg. witte kool f 0.90—1.10, 5120 Kg.slaboonen f 3—6.10, 100 Kg. snijboonen f 3—5.70. NOORDSCHARWOUDF,. 31 Augustus 1936. Schotsche muizen f 1.20, grooten f 2.10, bl. dito f 1.60—1.80. uien f 1.20—1.40. drielingen f 1.20—1.30, grove f 1.70. gele nep f 3.103.50. 400 Kg. zilveruien nep f 2.50—3.40, 4200 Kg. sper- cieboonen f 36.50, 7200 Kg. witte kool f 0.90—1, 2400 Kg. gele kool f 1. BROEK OP LANGENDTJK. 31 Augustus. Aanvoer: 13.000 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 1.30, grooten f 2—2.20. r. duken f 1.90. hl. dito f 2.10—2.20. uien f 1.36—1.80, drielingen f 1.20—1.30, gele nep f 3.30—3.40. 2500 Kg. spercieboonen f 35.90, 330 Kg. snijboonen f 35.70, 17000 Kg. roode kool f 11.40. 14000 Kg. witte kool f 1—1.10, 4000 Kg. gele kool f 1.10-1.60. 225 Kg. groene kool f 2.30. 2950 stuks bloemkool f 4.30—7.60, 2e soort f 1 502.20. ALKMAAR, 31 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 79 vette koeien f 150—235, handel redelijk; 33 gras kalveren 120—30. vette kalveren f 4060 per Kg. 5070 cl., 55 nuch tere kalveren f 6—16, slacht, 24S vette varkens per Kg. 3944, handel redelijk. ABD EL KRIM. king van generaal Franco en heeft deze geholpen bij het aanwerven van jonge mannen voor den strijd in Spanje. Meestal is de alcalde echter onzichtbaar. Maar zijn neef, Yoesef, een man van ongeveer 40 jaar, dien ik nog van vroeger ken, was mededeelzamer. Er zijn zonderlinge geruchten in omloop, die spreken van een terug keer van den emir. Toen ik vroeg,' wie Abd el Krim dan wel van Réu nion zou kunnen ontvoeren, maak te Yoesef een beweging met de ar men: „Herinner je je, wat de emir wil de?" Ik knikte, terwijl hij verder sprak: „Zelfstandigheid, afscheiding van Fez. Je weet, dat de sultan in Ma rokko buiten zijn eigen grond geen duimbreed land bezit. Je weet, dat volgens de wet de sultan slechts over menschen, niet over gebieden regeert. Nooit hebben het rif, de Atlas en de oasen in de groote woestijn onder zijn heerschappij ge staan. En je weet ook, dat de stam men sinds generaties verdeeld zijn in machsen, sultansgetrouwen, en siba, die slechts den sheriff, het geestelijk opperhoofd, erkennen, zoo als wij rifbewoners. Herinner je je, ben Assar, dat dit den Spanjaarden en Franschen juist de mogelijkheid schonk, ons land en leven te ont nemen, zonder in strijd te geraken met de belangen van dien pop in Fez? In den zomer van 1909, dus in het jaar 1287 van onze jaartelling, streden wij onzen eersten grooten strijd tegen de Spaansche honden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3