Ch. H. Th. Schmalz, Schagen DrJ.J. Hamburger „EIK EN LINDEN"= ALKMAAR/ Esperanto LU Berg Vacaniie. LINDEGRACHT 1046 Chr. J. NONNEKES afwezig tot 24Septemb. Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Rekening-Courant Saf e-Deposit Wij ontvingen de nieuwste Wolsoorten voer de a.s. Herfst Huishoudster, U kunt er haast op wachten! Fotohandel NIESTADT, Schagen Een meisje versteent. Het MEUBELPALEIS van MEUBELFABRIEK biedt de grootste sortering meubelen tegen fabrieksprijzen. BIJ HET RITSEVOORT Van producent aan consument. Beter en goedkoper. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze droef- I heid, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JAN IGESZ, in den ouderdom van 64 jaar. Schagen: H. L. F. IGESZ-Jörg E. T. IGESZ Roermond: I. IGESZ M. IGESZ—Schulte Heiloo: H. L. F. BUISKOOL—Igesz E. BUISKOOL FREDDY en BOB. Schagen, 30 Augustus 1936. „Vredelust", De teraardebestelling zal plaats vinden te Schagen op Woensdag 2 Sept. 1936. Vertrek van het sterfhuis V/2 uur. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, onze geliefde Zoon en Broeder, de Heer Arie Jonker Gzn., in den ouderdom van 45 jaar. Uit aller naam, Familie JONKER. Stroet, St. Maarten, 30 Aug. 1936. IN PLAATS VAN KAARTEN. Jb. RENOOIJ en D. RENOOIJ—Groot geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter Adriaantje. Schagen, 29 Augustus 1936. Laagzijde 70. Privaat- en Clublessen Opleiding voor examens Billijke condities Vraagt inlichtingen: Leraar Esperanto Diploma B KOLHORN Alkmaar, Arts voor maag-, ingewands-, bloed- en stofwisselingsziekten ALKMAAR Ondegracht 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. Effecten Coupons Prolongatiën Open-Bewaargeving Deposito's Vreemde Munt Credieten Hypotheken Incasso's Assurantiën Verricht alle bankzaken Door onze gecombineerde inkoop zijn wij a 11 ij d goedkooper. - Gevraagd: burgerdochter of weduwe, omstreeks 50 jaar, bij weduwnaar zonder kinde ren. Vaste betrekking. Huwelijk niet uitgesloten. Brieven Bureau van dit blad onder letter H. Zoo snel worden Uw films afgewerkt en vooral goed, zorgvuldig en billijk door Ronde van Schagen TERREIN te huur voor de verkoop van consumptie-art Inlichtingen bij D. KLOS Pz. Schager Roosjes. Te koop: een best Slachtpaard. Te zien en te bevragen bij P. I. van TIL, Molenweg, Slootdorp, (niet op Zondag. Te koop: Pl.m. 7000 K. G. Haverstroo béste kwaliteit ,J. MEIJER, Zuidschar- woude. Te koop gevraagd: 15000 K.G. geperst best Hoo.i G. BORST, Bleumerweg 18, Bakkum (N.H.) Wie een Dinsdag nog mee wil met de Reiswagen naar Enschede voor 3 gulden de persoon, kunnen zich nog opgeven bij D. KLARE te Schagen. SCHOOLVOEDING EN SCHOOLKLEEDING. In verband met een schrijven van het Werkloozen Comité te Bergen, houdende verzoek te willen over gaan tot hot verleenen van schoolvoeding en school- kleeding, declen B. en W. mede, dat blijkens de rap porten der plaatselijke geneesheeren van ondervoe ding tengevolge van de crisis niet is gebleken, dat gezien de huidige tijdsomstandigheden voor het ver strekken van warme maaltijden aan schoolkinderen in principe wordt gevoeld, dat dit verstrekken ech ter op de scholen niet wenschelijk wordt geacht, en beter georganiseerd kan worden door een vereeni- ging die reeds op maatschappelijk gebied werk zaam is. Indien ook de Raad zich uitspreekt voor het ver strekken van warme maaltijden, aan schoolkinde ren, is het College bereid deze zaak voor te berei den en vraagt een voorloopig crediet, in afwachting van nader in te dienen voorstellen DE NIEUWE STEUNREGELING. Naar aanleiding van een adres van het Werkloo- zencomité te Bergen, inzake de nieuwe steunregeling, rnct, verzoek o.m. over te gaan tot het bouwen van goedkoope arbeiderswoningen, dealen B. en W. na overlegging van diverse bescheiden mede, dat le. bii de Regeering aangedrongen is op herstel van de tewerkstelling in werkverschaffing van voor 13 Juni j.1.; 2e. op een hoogeren steun ingevolge de Rijkssteun regeling; 3e. pogingen in 't werk gesteld zijn om te geraken tot verlaging van de huishuur der woningen in het Tuindorp. De besprekingen met de beheersters dier woningen zijn in een vergevorderd stadium en mag worden verwacht dat omtrent de huurprijzen en te dien aanzien te stellen voorwaarden met beheersters spoedig overeenstemming wordt bereikt, waarna van het college voorstellen zijn te verwachten. •ie. Voorts stelt het college voor om in verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 31 Juli j.1., de huren der gemeente-woningen te verlagen en wel met ingang van dien dag, waarop de vereischte toestemming is verkregen tot f 3.05 per week (was f 3.35) voor de woningen aan den Ver lengden Geestweg tot f 3.55 per week (was f 3.95) voor de woningen aan den Kogendijk, en goed te keuren een verlaging van de huren der woningen van de Woningbouwvereeniging „Roomsche Actie" met f 0.35 per week, zoodat de huur dier woningen kan worden gebracht op f 3.30 per week; aan het rijk te verzoeken in de mindere opbrengst der huis huren 75 pet. bij te dragen en 25 pet. in het verlies voor rekening der gemeente te nemen. De totale min dere opbrengst aan huishuur zou bedragen f 811.72, waarvan f 203 voor rekening der gemeente zou ko men. KOOP CLUBGEBOUWTJE B.S.V.-TERREIN. B. en W. stellen den Raad voor het clubgëbouwtje staande op het B.S.V.-terrcin, te koopen voor den prijs van f600.In verband met het feit, aldus B. en W., 'dat bedoeld clubgebouwtje, dat tot 1 Mei 1937 in huur is bij de Berger Sportverccniging, van eige naar is verwisseld en de nieuwe eigenaar dit wenscht te verkoopen, terwijl de sportvereeniging financieel niet in staat is het gebouwtje te koopen, bestaat er een groote kans, dat genoemde verccniging de be schikking over het clubgebouwtje ontnomen wordt. B. en W. achten den aankoop van het gebouwtje verantwoord, gezien het belang dat op het gemeen telijk sportterrein over kleedgelegenheid kan worden beschikt, en hot feit, dat een prijs van f 600, waar voor het gebouwtje te koop is, geenszins te hoog is. De waarde van het clubgebouwtje werd op 30 Octo- ber 1935 door de heeren den Das, Jb. Rampen en Roggeveen getaxeerd op f 900. Voorgesteld wordt de kosten ten laste van den ka- pitaaldienst der gemeentcbcgrooting 1936 te brengen. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente komt in openbare zitting bijeen op Donderdag 3 September a.s., des namid dags om 2 uur, ter behandeling van de navolgende onderwerpen: 1. Vaststelling der notulen van de openbare verga dering van 9 Juni j.1. 2. Ingekomen stukken. 3. Schrijven van het Werkloozen-Comité te Bergen, houdende verzoek te willen overgaan tot het verlee nen van schoolvoeding en schoolkleeding. 4. Adres van het Werkloozen-Comité te Bergen, in zake de door den Minister van Sociale Zaken vast- Ik hen met vacantie; ik ben er écht uit, Ik woon in een landhuis, maar ik slaap in een schuit Ik zwerf op de plassen, in roeiboot of jol, Ik eet als een wolf en ik slaap als een mol. Ik ben met vacantie; ik ben hier te gast. Mijn gastheer hijscht 's ochtends de vlag in de mast De driekleur waait breeduit en klapt van plezier, Ik heb het hier heerlijk en ik blijf nog wat hier. Ik ben met vacantie; wég potlood en pen, Ik voel me zoo anders, of 'k mezelf niet meer ben. Ginds spitst er een toren, in 't verre verschiet, En 't water zingt zachtjes in 't ruischende riet. Ik ben met vacantie; wie doet er me wat? 'k Heb maling aan kranten, 'k ben ver van de stad. De lucht is hier zuiver; de lucht is hier blauw, 't Is rustig en stil hier, aan 't meertje bij Grouw. Ik ben met vacntie; niet lang duurt de pret, Dan ben ik weer thuis en slaap weer in een bed. Dan blijft de herinnering alleen nog bestaan, Dan moet 'k weer een jaar in 't gareel blijven gaan. C. t. B. gestelde nieuwe steunregeling, met verzoek o.m. over te gaan tot het bouwen van goedkoope arbeiders woningen. 5. Verzoekschrift van een elftal hotel- en caféhou ders, houdende verzoek om op 20, 21 en 22 September a.s. een Sluitingsfeest van het zomerseizoen te mogen houden. Het voorloopig programma is als volgt: Dansmuziek in de café's. Plaatsen van tenten en kramen zooveel mogelijk in het centrum van het dorp als om de Ruïne en in de Breelaan, als: vliegbommenspel, hoepla-tent, schiet- en vischtent, paardensporspel, koekhakkra- men, poffertjeskraam enz. (geen gelegenheden (ten ten), waarin muziek wordt gemaakt, in welken vorm ook, uitgezonderd een zweefmolen op het terrein van Café Hilbrand). Zondagmiddag 20 Sept.: Muzikale rondgang door het dorp door Bergen's Harmonie. 3 uur: Ballon-wedstrijd voor kinderen in het van Rcenenpark, daarna vertooning van een poppenkast (zoo mogelijk in de open lucht). 8 uur: Herhaling rondgang met fakkelverlichting. Maandagmiddag, 21 September: Marathonloop voor jonge mannen en of jongens, dwars door Bergen, daarna prijsuitreiking met muziek. Dinsdagavond, 22 September: Verlichting van zoo veel mogelijk zaken, een lampionoptocht voor kinde ren met eigen gemaakte lampions. '1 Vervolgens tot af- en overschrijving van en op een tweetal uitgaafposten der gemeentebegrooting. Vaststelling van het suppletoir kohier rioolbelasting. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting Aanvraag van het Bestuur der St. Ursulaschool (ingekomen 28 Juli 1936) om, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in art. 205, le lid der Lager Onderwijswet, een uitkeering te mogen ontvangen van een som ineens, gelijkstaande met tachtig ten honderd van de in dat lid bedoelde ge schatte waarde. Bepaling uitkeering aan de verschillende Bijzon dere Scholen in de gemeente. Aankoop eenige strooken gronds in de gemeente, enz., enz. WARMENHUIZEN Hengel wedstrijd. Begunstigd door mooi zomerweer hield Zondag J.1. de hengelsportver. „Vischlust" haar vierde en tevens laatste wedstrijd in het water rondom de Kerlcmeer. In dezen wedstrijd kwam tevens de beslissing naar voren wie kampioen en winnaar van den wisselbe ker zou worden. De gelukkige winnaar was de heer Douwe de Vries uit Schoorldam, die gerekend over de vier gehouden wedstrijden, het grootste aantal baars had gevangen. Dit aantal bedroeg 75 stuks. Door Voorzitter werd met een toepasselijk woord de beker aan den heer de Vries uitgereikt en sprak den wensch uit dat hij volgend jaar met dezelfde sportiviteit zal trachten de beker te verdedigen, om eigenaar hiervan te worden. Hierna weerklonk een luid hoera en werd de kam pioen op de handen van de sportvrienden rondge dragen. Vervolgens kregen we den uitslag van den wedstrijd. lste prijs G. Nieuwland, grootste baars 23.7 c.M.; 2e prijs D. de Vries, 22 stuks; 3e pr. W. de Vet, 16 st, 4e pr. R. den Das 14 st.; 5e pr. D. Pastoor 13 stuks; 6e pr. A. Nicolai 12 st., 7c pr. J. Zon 12 st. (bij loting) 8c pr. P. Vergay 11 st.; 9e pr. W. Sevenhuysen Wz. 9 st.; 10e pr. J. Barsingerhorn 8 st.; 11e pr. U. Slot 8 stuks, (bij loting). Z 1 J P E BURGERVLOTBRUG. Zaterdag: jl. hield het kermis comité een bijeen komst in café de Nijs. Evenals andere jaren werd besloten verscheidene festiviteiten op touw te zetten. In vertrouwen op een welwillende medewerking belooft het wederom een aardig vooruitzicht voor onze a.s. kermis. HOOGWOUD HOOGWOUD. Het smokkelen van cigarettenpapier begint ook in deze streken groote afmetingen aan te nemen. Herhaaldelijk hoort men dat een partij van dit ar tikel in beslag genomen wordt. Een goed succes mocht de rijksveldwachter Kamp boeken, die in sa menwerking met de Rijksbelastingambtcnaren van Medemblik en Twisk een huiszoeking verrichtte en niet minder dan 95 pakjes smokkelvloei uit een lin nenkast te voorschijn wist te halen. Zooals men kan begrijpen, was dit een welkome buit voor den fiscus, die dan ook wel niet nalaten zal den overtreder be hoorlijk te beboeten. CA L L A N T S 0 0 G Dijkgraaf Kruisveld gaat heen. In de ou 29 Aug. gehouden bestuursvergadering van het Waterschap polder Callantsoog heeft de dijkgraaf, de heer H. Kruisveld. wegpns gevorderde leeftijd na een diensttijd van 30 jaar zijn ontslag ingediend per 21 October a.s. Ontzettende ziekte uit onbekende oor zaken. New York, Augustus 1936. In het Pittston-Hospitaal te Pasadena houdt men zich op het oogenblik dag en nacht bezig met een 19-jarig meisje, Anna Bender. Zij lijdt aan een wel zeer bijzondere ziekte, die in de medische weten schap nog zoo goed als onbekend is. Miss Bender wordt namelijk langzaam tot steen. Haar spieren verharden op een wijze, zooals zelfs bij zeer gevaar lijke ontstekingen nog nimmer is waargenomen. Men zou bijna van een mummificeering van het le vend lichaam kunnen spreken, hoewel het uitdro gen van de spierweefsels van buiten niet zichtbaar is. De ziekte ontwikkelde zich met een ongekende snelheid. Twee maanden geleden voelde miss Ben der plotseling haar rechter enkel stijf worden en opzwellen. De doctoren stelden vast, dat de weefsels buitengewoon snel werden opgevuld met een of an dere afscheiding van het vleesch. Déze afscheiding remde de normale bloedsomloop. Een verder gevolg was, dat het vleesch van het geheele been hard en zwaar werd. Dit verschijnsel greep daarna ook op het andere been over en zette zich tenslotte 'door het geheele lichaam voort. Na eenigen tijd kon miss Bender nog nauwelijks ade men en spreken. Nu haalde men er specialisten bij. Oorspronkelijk nam men aan, dat misschien een abnormale bezig heid van de nieren schuld was aan het verhardings proces, maar een Röntgenonderzoek leverde geen re sultaat op. Men moet dus toegeven, dat het tot op den huidigen dag niet gelukt is vast te stellen, wat de oorzaken van- de ziekte van miss Bender zijn. Anna Bender voelt, dat zij haar einde tegemoet gaat. Zij heeft nog slechts den wensch, het zieken huis te verlaten, om thuis te sterven. Interessant is, dat ongeveer 2 jaar geleden in de zelfde streek bij een knaap, Benny Hendricks, een dergelijk -ziekteverschijnsel werd waargenomen. Bij Hendricks betrof het echter een zuivere verharding van de huid, waaraan de jongen binnen een jaar stierf. Dit verhardingsproces heeft echter met de verschijnselen, die men.hij Anna Bender heeft waar genomen, niet het minste of geringste uitstaande. (v. p. b.) DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE IN JAPAN Tokio Met het oog op het feit, dat het le ger 73 procent en de vloot 69 procent van de benoodigde munitie uit particuliere oorlogsin dustrieën betrekken en deze percentages nog hooger worden, voeren leger en vloot op het oogenblik onderhandelingen met de andere mi nisteries om te komen tot regelingen, welke de regeering toezicht en controle zouden geven over deze fabrieken, gelijk dit reeds het geval is met de automobielindustrie en de potroleum De ministeries van oorlog en van marine over wegen een militairen inspecteur naar de muni tiefabrieken te zenden. POSITIE VAN EEN VERMISTE VLIEGTUIG BEPAALD Passaaiers vermoedelijk ongedeerd. Kairo Men is erin geslaagd de positie te bepalen .van het vermiste vliegtuig „Horsa" der Engelsche Impereail Airways dat Vrijdagavond van Basra naar Bahrein was vertrokken en sedert dien vermist werd. Het bevindt zich op 120 mi.il ten Zuiden van de Bahrein eilanden. De passagiers en de bemanning zijn naar men gelooft ongedeerd. BARSINGERHORN KOLHORN. Ook in het meer Oostelijk gedeelte van den kop van Noord-Holland, do Wieringermeer inbegrepen, bestaat nu gelegenheid de wereldtaal Esperanto te leeren. Een advertentie in dit nummer geeft nadere inlichtingen. LANGENDIJK BENOEMD Onze plaatsgenoot D. de Kraker is aangesteld als hulpcommies te Kerkrade met ingang van 1 September a.s. De hulp. Otto, je moet niet denken, dat ik niets uitvoer, hoor! Ik rem aldoor, omdat de auto qpders weer naar beneden glijdt

Schager Courant | 1936 | | pagina 4