Plaatselijk Nieuws. Verdere agrarische steunverlaging Geschil in de R.S.A.P. Maandag 31 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10052 Het ministrieel bezoek aan Finland Als de drank is in den man Heemraadschap der Strijkmolens Rosemeijer wint den grooten Bergprijs RADIO LANDBOUW I LANGENDIJK VOOR GERST 0.25 EN VOOR VELD- BOONEN 0.50 MINDER MET INGANG VAN HEDEN Prijs Vita-tarwe wordt niet verlaagd In verand met de marktpositie heeft de Minister van Landbouw en Visscherij beslo ten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van heden. Maandag 31 Aug. te verlagen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een verlaging van den dorsch- steun met 0.25 per 100 K.G. en voor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer 0,50 per 100 K.G. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Nederlandschen Bond van Protestantsch Christelijke Werkgevers in de Voedingsbedrijven gedaan verzoek heeft de minister geantwoord, dat hii geen aan leiding kan vinden den prijs van de Vita- tarwe te verminderen of de monopoliehef fing op tarwe te verlagen. Ook de monopo- lieheffingen op voergranen blijven ongewij zigd. In verband met het bovenstaande merkt de landbouwkundige medewerker van het „Alg. ïïsbl". op, dat de richtprijs der tarwe dien de boeren ontvangen van de Tarwecentrale. reeds eenige malen is verlaagd, zoodat hij reeds van 12.50 op 9 per 100 kg. is gekomen. Daar entegen werd de prijs, dien omgekeerd de Tarwe Centrale voor de zelfde tarwe in rekening brengt aan de meelfabrikanten, die 35% van hun tarwe van haar moeten koopen, niet ver laagd en bedraagt nog steeds 15.75. Boven dien is in den laatsten tijd de wereldmarktprijs van tarwe gestegen. Om deze twee redenen werd dan ook van eenige zijden aangedrongen op ver laging van den prijs van inlandsche, (Vita-) tarwe en van de monopolieheffing ad. 2. per 100 kg. welke op ingevoerde tarwe ligt doch de minister blijkt niet bereid te zijn hieraan te voldoen. De opbrengst uit hoofde van tarwe* dient nl. niet alleen om het inlandsche product te steu nen, doch een deel ervan dient om de middelen van het Landbouwcrisisfonds te stijven en dus voor anderen agrarischen steun. De consumenten van voedergranen, waar van de prijs door monopolieheffingen kunst matig wordt verhoogd en waarvan de wereld marktprijs eveneens stijgende is, hebben reeds eenige malen aangedrongen op verlaging dezer invoerheffing, vooral de pluimvee en varkens houders. De minister verklaart dus thans dat hii evenmin bereid is om aan dezen wensch te voldoen. Schmidt treedt af als voorzitter In verband met Russische dood vonnissen teaenstander van eiken vorm van dictatuur Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Schmidt lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en van Prov. Staten van Noord-Holland zijn func tie van voorzitter van de rev. socialistische ar beiderspartij neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn par tijbestuur te zenden, waarin hij constateert o.in. dat openlijk dient te worden uitgesproken, dat er geen enkele wezenlijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hit- Ier. De heer Schmidt wees er daarbij op. dat de verdediging ook zelfs van de gebrekkigste vor men van democratie een levensbelang voor het proletariaat is geworden dat elke dictatuur ge dachte moet worden bestreden en dat dienten gevolge de clausules die betrekking hebben op de aanvaarding van de „dictatuur van het pro letariaat" uit de programma's van de RSAP dienen te worden geschrapt. Hij achtte deze af zwering en bestrijding van de dictatuur-gedach te tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest legen de gruwelen in Rusland. Aan gezien de heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding be stond. heeft hij zijn functie als voorzitter van de partij en als redactie-lid van de „De nieuwe fakkel" neergelegd. NOTA VAN HET CENTRAAL BUREAU VAN DE VEILINGEN In verband met de reis van een tweetal mi nisters naar Finland met het doel de mogelijk heid te bestudeeren van een nauwer aanhalen der Finsch-Nederl. handelsbetrekkingen heeft het Centraal Bureau van de veilingen aan den minister van Landbouw een nota geritht inza ke den export van groenten en fruit naar Fin land. waaruit o.m. blijkt, dat de uitvoer van tomaten in 1935 heeft bedragen 26076 Kg, met een waarde van 6163. Verder dat de invoer rechten op uien en sluitkool, resp. 2 en 1.25 Finsch M„ zoo hoog zijn dat practisch iedere invoermogelijkheid voor het Nederlandsche pro duct is uitgesloten Zoo werden in 1935 nog slechts 400 Kg. sluitkool en 44.503 Kg. uien naar Finland geëxporteerd, terwijl dit in 1930 nog resp. 223000 Kg. en 166000 Kg. was. Voor den invoer van versclie groenten waarvoor op de Finsche markten zeer zeker e'en belangrijk afzetgebied te vinden is en er inderdaad behoef te aan bestaat, is alzoo een belangrijke tariefs verlaging noodzakelijk. De Tuinderij is tevreden over de politiek der Iersche regeering inzake handelsbetrekkingen, vooral gezien de inderdaad voor Ierland wel zéér onbevredigende verhoudingen in de han delsbalans met Nederland. Met voldoening wordt geconstateerd dat onze invoer van to maten in de maand Juli is gestegen van 182000 Kg. in 1935 tot 385000 Kg. in 1936. Ten raadhuize van Broek op Langendijk heb ben besprekngen plaats gehad tusschen de bur gemeesters van de 4 Langendijker gemeenten, St. Pancras. Koedijk en Dudorp met betrekking tot de mogelijkheid om weer objecten ter be strijding van de werkloosheid aan te snijden. De resultaten dezer besprekingen zullen naar men ons meedeelde, nog een nader onderwerp van behandeling uitmaken in devergadering van de dagelijksche besturen der betrokken gemeen ten waarna eventueel een en ander nader bij de diverse raden zal worden gebracht. TUINDERIJ. 'S WINTERS NIEUWE AARDAPPELEN. De Tuinderij merkt op, dat naar de statistieken uitwijzen, er op de Europeesche markten een stij gende belangstelling bestaat voor Egyptische aardap pelen. Daarnaast is ook het binnenlandsch gebruik toegenomen, want er wordt den laatsten tijd jaar lijks een belangrijke hoeveelheid buitenlandsche aardappelen geimporteerd. Het streven is nu om te kunnen voorzien in de binnenlandsche vraag en daarbij de buitenlandsche concurrentie uit te scha kelen. Daarna zal men meer aandacht gaan schen ken aan den export. Deze heeft temeer kans van slagen, daar de Egyptische aardappelen gedurende zes maanden, n.1. van December tot Juni, geoogst worden, zoodat Egypte gedurende de wintermaanden de Europeesche markten van versche aardappelen kan voorzien. UITBREIDING UIENTEELT IN DUITSCHLAND. In vroeger jaren betrok Duitschland de meeste uien uit het buitenland. Tegenwoordig is men echter bezig de uien-teelt sterk uit te breiden. Vooral de oogst van dit jaar schijnt goed uit te vallen. De be richten uit verschillende deelen van het land doen naar de „Tuinderij" meldt, verwachten, dat de aan voer van Duitsche uien belangrijk grooter zal zijn dan vorige jaren, terwijl ook de kwaliteit over 'het algemeen goed is. automobilisme Voor een auto gesprongen. Op de Reguliersgracht te Amsterdam had een aan rijding plaats tusschen een auto en een wielrijder, doordat een dronken man voor de auto sprong. Om hem te ontwijken, gooide de chauffeur zijn stuur om. Hij kwam in botsing met een fietser, die licht werd gewond. Zijn fiets werd geheel in elkaar ge reden. De politie bracht den dronken man naar het bureau Stadhouderskade. Bij het bureau trok het op brengen van den man dermate de aandacht van een autqmobilist, dat deze plotseling remde, met het ge volg dat twee auto's die achter hem reden tegen zijn wagen botsten. Een dame liep hierbij eenige verwon dingen op, doch kon, na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. DE ALGEMEENE STAKING DER ARABIEREN. Jeruzalem. Hoewel de Arabische staking in Pa lestina nog onverminderd voortduurd, heeft het op perste Arabische stakingscomité besloten zich ac- coord te verklaren met de bcmiddelingsactie van den Irakeesc'hen minister van buitenlandsche zaken. Het Hooge Comité heeft de Arabische bevolking aangespoord de algomeene staking voort te zetten. van de Schager Kogge Tijdelijke belegging van kasgelden. Geldbelegging. - Definitief beslo ten tot het doen uitdiepen van den boezem in werkverschaffing. Eén nieuwe tandwielkast. Vergadering van hoofdingelanden op Zaterdag 29 Augustus 1936, 's middags om half drie in het lo kaal van den heer J. Igesz te Schagen. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, secretaris- penningmeester de heer P. Hopman. Afwezig is de heer H. C. Kooij. Na opening volgt lezing en vaststelling van de notulen. De heer Kooij komt ter vergadering. Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeuring inzake de ontbinding van de overeenkomst met N.V. Spoor-(Tram-)weg WieringenSchagen in liquidatie. Voor den verkoop van eigendommen is het bedrag van f200 ontvangen. Het P.E.N zond een schrijven, houdende de nieu we stroomtaricven. Vastgesteld werd de herziene keur; het betreft hoofdzakelijk enkele redactiewijzigingen. N.a.v. een schrijven van Ged. Staten wordt goed gevonden, een overeenkomst te sluiten met de Boe renleenbank te Schagen voor de tijdelijke belegging van kasgelden. De Boerenleenbank is nl. bereid gevonden onder pand te verstrekken. Een moeilijkheid is, dat wij het onderpand moeten bewaren, aldus de Voorzitter, wij hebben wel een brandkast, maar zoo'n onder pand kan toch weg raken, Het Dagelijksch Bestuur zou kunnen overwegen een safe-loket te huren. Aan de orde komt een voorstel tot belegging van een bedrag van f216 (verkoop van eigendommen) dat rentegevend moet worden belegd. Voorgesteld wordt f 200 te beleggen in staatsfond sen en 16 gulden bij de Boerenleenbank onder te brengen. Allen voor. Omtrent het plan tot algemeene verbetering van de toevoerslooten naar het gemaal, publiceerden wij in ons blad van Zaterdag 22 Aug. j.1. reeds alle bijzon derheden. Dit plan, met de uitvoering waarvan de scheepvaart zal zijn gebaat en dat een zeer geschikt werkobject voor de werkloozen in de gemeenten, waarin het Waterschap is gelegen, beteekent, werd door de vergadering z. h. s. goedgekeurd. De Voorzitter hoopte, dat dit project een goed gunstig onthaal zou mogen vinden en de Overheid een bijdrage zou verleenen van 100 pet, in de loonen en de sociale lasten. Het zal voor het Waterschap een grootc verbetering beteekenen. In behandeling kwam nu een voorstel tot het aan gaan van een gekllcening voor bovengenoemd plan, groot f 7900 tegen zoo gunstig mogelijke voorwaar den, doch hoogstens tegen 4% pet. rente, af te los sen in jaarlijksche termijnen van f395, eerste aflos sing in 1937, af te lossen dus in 20 jaren. Conform besloten. De laatstgenoemde 2 hesluiten zullen niet worden uitgevoerd, indien de Minister van Sociale Zaken bezwaar blijkt te hebben een Overheidssubsidie toe te kennen, als waarop bij het uitwerken van het plan is gerekend. De heer C. Bakker uitte de mogelijkheid dat de leening in 15 jaar zal moeten worden afgelost. De Voorzitter antwoordde dat de kosten dan jaar lijks hooger zullen zijn. Maar de zaak is ernstig met den adviseur van Ged. Staten besproken, zoodat men zich niet al te zeer ongerust behoeft te maken. De heer J. Schenk Az. merkte op, dat men zoo'n werk binnen de eerste 20 jaren wel niet meer zal ondernemen. Als laatste agendapunt stond vermeld: bespreking van het rapport, van het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschapsbonden betreffende de overbrenging tusschen motoren en pompen van het gemaal, welk rapport was samengesteld door den heer Ir. Pleyte. De Secretaris las dit lijvige rapport voor. De heer Ir. Pleyte kwam tot de conclusie, dat het voor het Waterschap een groote verbetering zou zijn, wan neer nieuwe tandwielkasten werden geplaatst. 1 tandwielkast achtte de rapporteur nochtans voldoen de; de kosten hiervan bedragen plusminus f 2500, terwijl dan met het P.E.N. onderhandeld kan worden over verlaging van de installatie-toeslag. Een advies was voorts nog ingekomen van de hee- ren Ir. Poppens, technisch adviseur van den Bond van Noordholl. Waterschappen en Bocrsma, secreta ris van dien bond, die er op aandrongen, direct twee tandwielkasten aan te schaffen. Unaniem was men van oordcel, dat met 1 kast zou kunnen worden volstaan. Nadat over deze tech nische kwestie eenige vragen waren gesteld werd in principe besloten om één tandwielkast in bedrijf te stellen; het definitieve besluit zal dan in December kunnen worden genomen. Tevens werd het Dag. Be stuur gemachtigd om die voorbereidende stappen te doen, die het noodig acht. Na rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. NIEUW BOUWTERREIN BESCHIKBAAR. Een oude zaak met nieuwe perspectieven. Een gedeelte van den kostelijken tuin van hotel Igesz, uitkomende aan het Heerenbosch, is bestemd om als bouwterrein te worden verkocht. Ongetwij feld zal het gelukken om voor dit mooie piekje grond koopers te vinden. De nieuwe eigenaar van Hotel Vredelust, de heer Igesz Jr., die geruimen tijd oberkelner was in het bekende hotel Munster te Roermond, richt zijn ener gie en belangstelling meer op de verbetering van het restaurant en hotel en meent den grooten tuin niet noodig te hebben. Hij is van plan het bestaande pand geheel te mo- derniseeren en te restaureeren. Nieuwe plafonds en betimmeringen zullen worden aangebracht, de gang zal bij het café worden getrokken, waardoor het mo gelijk zal worden een aardige vestibule te maken, kortom, alles zal geleidelijk aan de eischen van den tegenwoox*digen tijd worden aangepast. Het is verheugend te mogen constateeren, dat jeug dige schouders zich zetten achter het zakenleven in onze gemeente, en dat deze oude zaak, waaraan voor velen uit onze gemeente en haar omgeving aange name herinneringen zijn verbonden, onder beproefde leiding een ongetwijfeld goede toekomst tegemoet gaat. DE WIEL. Zwemmen. Zondagmorgen vond in de Bad- en Zweminrichting „De Wiel", alhier diplomazwemmen plaats. De eisch bestond uit 50 m. schoolslag, 25 m. rugslag, 25 m. gekleed zwemmen en gekleed springen van de spring plank. Het diploma werd behaald door de dames: Ma de Wit, G. Louw, Willy Smulders, Gerda Starreveld, al len te Schagen en de meisjes: A. Gootjes, Schager- waard, Guurtje Aij, Gré Wardenaar, Ada Pronk, al len te Schagen. De heeren: C. Aij. D. Bleeker te Schagen; de jon gens: Kees Tuinman, Kees Tolle, Koen Molenaar, Jan Hoogvorst, Joop Blaauboer, Jan de Raat, Jan Poldermans, Kees Rijswijk, Kees Wardenaar, Cor Bood, Schagerbrug. Achttien records aesneuveld, Motorrijder doodelijk veronaelukt Freiburg Zondag (A.N.P.) Heden is voor de twaalfde maal op het circuit van Schauins- land nabij Freiburg de automobielwedstrijd om den grooten bergprijs van Duitschland verre den. Het parcours heeft een lengte van 12 km. en een verval van 800 meter. Er werden enorme snelheden bereikt waarbij het absolute baanre cord. dat op naam stond van Hans Stuck, met een gemiddelde uursnelheid van 88.7 k.m. drie maal werd verbeterd. In totaal sneuvelden niet minder dan achttien records. Wnnaar werd Rosemeijer op Auto-Union, die op schitterende wijze reed, met een gemiddelde uursnelheid van 90.1 km. ROSEMEIJER Von Delius noteerde een gemiddelde van 89.8 de motorrijder Mueller 88.9 km. Alle snelheden beneden het record van Stuck. In de afdeeling motoren met zijspan vestigde de Zwitser Staer- kle met N.S.U in de groote klasse een nieuw record in deze categorie met een gemiddelde uursnelheid van 77.5 km. terwijl in de klasse van de wagens met compressors de Italiaan Fa- rina met Alfa Romeo het record omhoog bracht van 81.29 tot 86 km. Er deden zich twee ernstige ongelukken voor, die een donkere schaduw over den wedstrijd wierpen. De Duitsche motorrijder Schneider met N.S.U. zijspan vloog twee km. voor de finisch uit de baan, doordat de voorband sprong. Hij sloeg te pleter tegen de rotsen en was op slag dood. De duo-riider Kolle bekwam een schou derfractuur Dit is het eerste ongeluk met doo- delijken afloop, dat tot nu toe bij de wedstrij den om den grooten bergprijs, is voorgekomen. Voorts kwam nog de Duitscher Zimmermann ten val. die een beschadiging aan den wervel kolom opliep. De races werden door tachtigduizend toe schouwers gevolgd. De warmte was van nadee- ligen invloed op de gemaakte tijden. DINSDAG 1 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 EL) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 10.00 Morgenwij ding; Grampl; 10.30 Pianorecital; 11.00 Huishoude lijke wenken; 11.30 Lyra-Trio; 12.15 Kovacs Lajos' orkest; 1.00 Grampl; 1.15 Orgelspel; 1.45 Grampl; 2.00 Omroeporkest en solist; 3.00 Jctty Cantor's Ensem ble; 4.30 Kinderkoorzang; 5.00 Kinderuurtje; 5.40 Om roeporkest; 7.00 Onbekend; 7.30 Grampl; 7.45 Inlich tingen voqr studenten; 8.00 Berichten A.N.P.; Mede- deelingen; 8.10 Revue-programma mmv. Kovacs La jos' orkest, de AVRO Girls en solisten; 9.50 Gram. pl; 10.00 Dansmuziek; 10.45 Grampl; 11.00 Berichten A.N.P.11.10 Dansmuziek; 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM (301 M.) KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Grampl; 11.30— 12.00 Godsd. halfuur; 12.15 KRO-orkest en Grampl; 200 Voor de vrouw; 3.00 Grampl; 4.00 KRO-orkest; 4.45 Grampl; 5.45 Gelukwenst-hen; 6.05 Causerie „Twee eeuwen Engelsche Kunst"; 6.25—7.00 KRO- Melodisten; 7.15 Causerie „Achter de leiding in alles"; 7.35 Sportpraatje; 8.00 Berichten A.N.P.; Me- dedcclingen; 8.10 KRO-Melodisten; 9.00 Causerie „De internationale vredescampagne"; 9.15 Sted. Orkest Maastricht; 10.00 Grampl; 10.15 KRO-orkest (Om 10.30 Berichten A.N.P.); 10.50 Grampl; 11.00 KRO- Boys; 11.30—12.00 Grampl. DROITWICH (1500 M.) 11.20 Orgelspel; 11.50 Grampl; 12.35 BBC-Northern- Ireland-orkest; 2.35 Grampl; 3.20 Norris Stanley s sextet; 4.05 Forum Theaterorkest; 4.50 Grampl; 5.15 Sportreportage; 5.35 Het Krish-Septet; 6206.45 Be richten; 6-50 BBC-NorthernTorkcst; 7.35 Voordracht; 7.50 Orkest Paul Whiteman; 8.20 Cabaretprogramma 9.15 Hoorspel; 10.00 Berichten; 10.30 BBC-orkest en solist; 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Kamerorkest; 2.50 Gram. pl; 4.20 Dito; 4.50 Zang; 5.50 Kamerorkest: 8.30 Zang en cello; 9.05 Opera-uitzending; 11.50—12.35 Pascal orkest. KEULEN (456 M.) 6.50 en 12.20 Orkestconcert; 2.35 Grampl; 4.20 Om roeporkest; 5.40 Kamermuziek; 6.50 Omroeporkest; 8.30 Vroolijk programma; 9.20—10.20 Vroolijke voor drachten. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Dansmuziek; 1.30 Salon orkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Klein orkest; 10.30—11.20 Grampl. 484 M.; 12.20 Grampl; 12.50 Salonorkest; 1.30 Dans muziek; 1.502.20 Grampl; 5.20 Piano- en Klarinet recital; 6.35 Grampl; 6.50 Salonorkest; 8.20 Svm- phonieconcert; 9.35 Dito; 10.30—11.15 Grampl.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5