Sport van Zondag Hoe ontstond delllU.? Een nieuwe Neder landsche kampioen Voetbal Berger Sportvereeniging. V/ieler nieuws Paardensport Draverijen te Alkmaar De eerste dag van de serie wedstrijden om den wisselbeker „De Bergenaar" en het adspirantentournooi slaagde uitmun tend. Twee elftallen lieten verstek gaan. Gister was het de eerste dag van de seriewedstrij- den om den zilveren wisselbeker „De Bergenaar", uitgeloofd door de directie van de Schagcr Courant cn het adspiranten-tournooi, georganiseerd door de Berger Sportvereeniging, op haar terrein aan den Kerkedijk. Jammer, dat de publieke belangstelling verre beneden do verwachtingen bleet, temeer nog, daar het weer voor voetbal bij uitstek geschikt was en in de middaguren eenige goede wedstrijden wer den gespeeld. Het feit van den dag is zeker wel, dat de beker- houdster, de Alkmaarsche Boys door haar stadge- noote MEVO werd uitgeschakeld. Nu dient direct te worden gezegd, dat de Boys niet met haar tweede elf tal verschenen, doch met een combinatie, welke lang niet dat spel te zien gaf als de reserves der Westcr- wegbewoners. Met dat al heeft MEVO de overwin ning ongetwijfeld verdiend, al maakte het spel der groenhemden dan ook bitter weinig indruk. Nadat de Boys de leiding hadden genomen, maak te MEVO uit een strafschop wegens hands binnen de beruchte lijnen gelijk, om kort daarop het winnende punt te scoren. Het was een spannende, maar geens zins fraaien wedstrijd. Technisch waren de Boys de meerderen, maar MEVO speelde enthousiaster en dat gaf tenslotte den doorslag. Als MEVO het spel meer open had gegooid cn niet zoo ontzettend peuterig had gespeeld, dan zou het succes voor haar nog grooter zijn geweest. Nu werd het een magere 21 overwinning voor de groenhemden, maar dat was net voldoende voor een plaats in de demi-finale. B.S.V. 2Schoorl 1 eindigde, zooals verwacht mocht worden in een overwinning voor Schoorl. En dat 't slechts 30 voor de Schoorlsche ploeg werd, strekt <le B.S.V.-reserves tot eer. Immers, B.S.V. speelde met verschillende veteranen, die echter hard hebben ge zwoegd, doch op het laatst geheel uitgespeeld waren Tot de pauze, toen BSV den wind tegen had ging het puik, werd er zelfs uitstekend gespeeld. Vooral de voorhoede had er goed het oog in en combineerde keurig. In de middenlinie schitterde de jeugige Arie Urbauus, die een sublieme partij speelde en een voortdurend struikelblok was voor de Schoorlsche voorhoede. Maar ook Koning en Klinkhamer deden nuttig werk en in de achterhoede waren het de Grauw en Sluizer, die den Schoorlschen spelers wei nig kans gaven. Aart van Diepen heeft z'n doel best verdedigd en had geen schuld aan de drie doelpun ten. Toen de rust met 1—0 voor Schoorl inging, acht ten wij den wedstrijd voor B.S.V. nog lang niet ver loren. Doch zooals gezegd, het tempo konden de ouderen niet volhouden en toen het 2—0 werd, was liet pleit beslecht. Schoorl voegde er daarna nog 'n derde punt aan toe, waarmede het einde kwam. Van zeer goed gehalte was de wedstrijd B.S.V. 1— Alcra. Victrix 4. Vooral voor de rust. Toen had de thuisclub wind tegen en werd er uitstekend gespeeld Het spel werd mooi open gehouden en de midden linie toonde zich zeer hecht. In deze linie speelde Huug Fillet op de linkerplaats. In den beginne iet wat weifelend hoe kon het andere, na zoo'n lange rustperiode kwam hij er allengs beter in. De ach terhoede met Piet Bccldnian aan het hoofd liet zich niet passeeren en de schoten welke op doel beland den, werden door keeper de Moor keurig behandeld. In de voorhoede waren Kees Koster en Jac. de Groot de motoren en deed Henk Plomp herhaaldelijk zeer goede dingen. Jaap Tuijn was als linksbuiten te langzaam cn had daardoor te lang werk om voor te zetten, zoodat Ah. v. d. Berg die technisch knappe dingen deed, weinig steun had aan z'n vleugelman. We dachten, dat B.S.V. reeds in de eerste minuut zou scoren, toen een kogel van Henk Plomp tegen de lat belandde; trouwens met schieten had de B.S.V.- voorhoede geen geluk, want ook eenige goede scho len van Koster en de Groot hadden beter lot ver diend. B.S.V. beheerschte het spel volkomen en Alc maria mocht van geluk spreken, dat de rust met slechts 1—0 voor do Bergenaren inging. In de twee de helft was B.S.V. veel minder goed; Alcmaria vocht voor den gelijkmaker en de Berger club moest alle zeilen bijzetten om dit te voorkomen. Toen bij een kcurigen aanval van Jaap Tuijn, gevolgd door een prachtigen voorzet, de back geen raad wist. trapte hij den bal in eigen doel. Het was toen 20 en daar mede had B.S.V. gewonnen. Hoewel beide doelpun ten door de Alkmaarsche backs in eigen doel wer den gezet, mag niet uit het oog worden verloren, dat de heeren op die oogenblikken ook aardig in het nauw zaten en dat B.S.V. de overwinning dubbel en dwars heeft verdiend. Alcmaria 5 liet verstek gaan, zoodat Ursem 1 zon der te spelen in de demi-finale kwam. In het adspirantentournooi deed Koedijk a hetzelf de, waardoor B.S.V. a met 5—0 won. Jammer, want natuurlijk hadden de jongens liever door een over winning de demi-finale bereikt.. Schoorl a bleek geen partij te zijn voor B.S.V. b, dat met een zeer gehavend elftalletje in het veld kwam. Met. 40 gingen de jongste B.S.V.'ers ten on der. Hetzelfde kan worden gezegd van de Alkrn. Boys b, die niet opgewassen waren tegen Alcm. Vic trix c. Zeer verdiend en zonder veel inspanning won nen de jeugdige Sportparkbewoners met 30. Volgende week de demi-finales en de finales, we geven daarvan later het programma. NIEUWE NIEDORP. Zaandijk wint de eerste prijs in de door N. N. georganiseerde seriewedstrijden. Het nieuwe bestuur heeft het aangedurfd om ter gelegenheid der schutkermis groote seriewedstrijden te houden. Het is toch ongetwijfeld een financieel waagstuk, om zulke dure derde klassers voor slechts één middag naar N. Niedorp to laten komen. Of de wedstrijden in financieel opzicht geslaagd zijn, we ten we niet, wel dat de wilstrijden sportief uitste kend geslaagd zijn. Dank zij de goede leiding der heeren scheidsrechters Van der Hoven cn Knip werd geen enkele wanklank vernomen. Het was van N. Niedorp als vierde klasser een goed resultaat, om in den strijd tusschen d.rie derde klassers en drie ster ke derde klassers als derde te eindigen. Zaandijk 1 wist den eersten prijs te behalen, As sendelft 1 werd winnaar van dden tweeden prijs. N. Niedorp 1 werd derde, terwijl het Amsterdamsche R.D.Z. 1 met de vierde plaats tevreden moest zijn. De eerste wedstrijd om de fraaie prijzien, welke waren beschikbaar gesteld door de heeren Peere boom, Kater, Grootes en de Jong, ging tusschen N. Niedorp 1 en Assendelft 1. Assendelft, dat voor de rust windvoordcel heeft, demonstreert oen flinke meerderheid en weet voor de rust een stevige 30 voorsprong te verkrijgen. Vooral het laalste doelpunt was een heel mooi en onverwacht schot Na de rust wordt het 31. als Sepers een bal keu rig naar den vrijstaanden Pcereboom kopt, waarna deze de doelman geen kans geeft. Wel doet N. Nie dorp nu goede pogingen om den achterstand nog meer in tc loopen, ondanks felle aanvallen slaagt N. hierin niet. Het is integendeel Assendelft dat den voorsprong vergroot en den stand op 41 weet te brengien, in welken stand geen verandering komt. Asscndelft plaatst zich hiermede dus in de finale. ZaandijkR.D.Z., 1—0. De hierna gespeelde ontmoeting ZaandijkR.D.Z. begon in hoog tempo, hoewel dit snelle tempo wel wat zakte, in den loop van den strijd is er toch ge noten van een goede partij. De beide tegenstanders gaven elkaar geen duimbreed toe. Met Zaandijk als het beter spelend team en R.D.Z. als het elftal dat dóór hard werken naast een behoorlijke techniek hun betere tegenstanders trachten te overwinnen. Hel einde bracht een verdiende, zij het kleine, Zaan dijk-zege. N. Niedorp—RJï.Z., 4—1. De verliezers-ronde bracht N. Niedorp tegen R.D.Z. Hoewel R.D.Z. een halfuur rust had genoten, na haar zware strijd tegen Zaandijk, was het hun toch zeer goed aan te zien, dat ze nu heel wat minder sterk speelden dan in de eerste ontmoeting. N. Niedorp, dat nu heel wat beter speelde dan tegen Assendelft, begon al direct verwoed aan te vallen. Kistomaker had al spoedig succes, 10. Ruig maakt er kort hierop 20 van. Na dc rust kopte Sepers op fraaie wijze een goed genomen corner in. 3—0. Peereboom rnaakt er met een hard schot 40 van. Bakkum moet het veld verlaten als hij in onzachte aanraking komt met een der R.D.Z.-ers; met flinke kneuzin gen zoekt hij bet kleedlokaal op. Floor heeft zijn plaats op verdienstelijke wijze ingenomen. Jammer voor Floor was het, dat hij bij een ver schot niet alle aandacht bij het spel had en R.D.Z. een tegenpunt verkreeg, wat zij trouwens ruimschoots verdienden. Het einde bracht een goede N.N.-zege, waardoor N. N. in het bezit kwam van een fraaie tak. De finale Zaandijk—Assendelft, 4—1- is een zeer spannende ontmoeting geworden. Dank zij haar beter verzorgd positiespel, wist Zaandijk lang zamerhand ecnig overwicht te verkrijgen. Hoewel Asendelft vooral voor de rust keurig partij gaf. Na dc rust wist Zaandijk de score op te voeren en met 41 op verdiende wijze den fraaien beker te win nen. Uit propagandistisch oogpunt voor N. Niedorp cn omgeving een prachtige voetbaldag. D.T.S. 1—ALC. VICTRIX III, 1—1. Gistermiddag werd bovengenoemde vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld. Er was weinig publieke belangstelling. Er werd in voor voetbal goede tem peratuur gespeeld, maar desondanks was liet ver toonde spel maar matig te noemen. Vooral bij D.T.S. was het plaatsen slecht. Dit was bij Alc. V. beter verzorgd. De toss werd door D.T.S. gewonnen en na den aftrap valt A. V. direct aan. Maar geleidelijk gaat het spel meer gelijk op en ongeveer 5 min. voor de rust scoren zij door hun midvoor (10). Na de rust hetzelfde spelbeeld met D.T.S. iets in de meerderheid, doordat zij de wind in den rug had den. Alcm. Victrix scoort een buitenspel-oelpunt, dat terecht wegens buitenspel wordt geannuleerd. Maar na 30 min, spelen weten zij toch den ver dienden gelijkmaker te scoren. Na nog eenige goede aanvallen aan beide zijden komt het einde van de zen, in de beste verstandhouding gespceldcn wed strijd. Een bittere pil voor Swaab de Beer. Een dictatuur? De nieuwe N.W.B. Vóór 1882 bestond er in ons land nog geen wieler bond. Wel waren er een aantal clubs, welke den grondslag legden voor oen Ncdcrlandschcn Wieler bond, welke in 1883 onder den naam „Nederlandsche Vélocipédistcn Bond" werd opgericht. Bij deze op richtsters behoorde toen ook reeds een wielerver- eeniging uit Alkmaar. De oprichtingsvergadering werd gehouden op 1 Juli 1883 in „Buitenkist", aan de Maliehaan te Utrecht. Deze opgerichte bond bemoei de zich uitsluitend met het wielrennen; aanvanke lijk alleen met wedstrijden op wegen, pleinen cn ver harde zandbancn. Houten en cementen banen kon men toon nog niet. In 188a kreeg de bond zijn eer ste wielerbaan te Nijmegen, een primitieve, maar toch heel behoorlijke baan. Ook kreeg dc hond een anderen naam, n.t. Algemcene Nederlandsche Wiel- rijdersbond (A.N.W.B.), die, zooals de naam reeds aanduidt, niet alleen het wielrennen, maar het wiel- rijden meer in het algemeen, dus ook het toerisme, ja zelfs in hoofdzaak hot tourisme zou bevorderen. De westrijdsport maakte nu een prachtige periode van bloei door en verscheidene Nederlanders boek ten ook buiten onze grenzen klinkende successen. Ieder zal zich den meest beroemden hunner, Jaap Eden herinneren, die, behalve drie wereldkampioen schappen op de schaats 1894, 1895 cn 1890, bovendien als amateur het eerste wieler-wcrelkampioenschap voor ons land verdiende en wel in 1894 te Antwer pen over 10 K.M. en het tweede wereldkampioen schap in 1895 te Keulen, terwijl hij in 1896 het wereld record over 1 K.M. met 1 minuut 16.6 sec. op zijn naam bracht. Niet minder dan 16V& jaar zou hij recordhouder blijven! Inmiddels was in 1894 een Internationale Wieler bond opgericht geworden, de International Cyclistes Association, welke met onzen A.N.W.B. meegerekend, elf landen omvatte. In 19S9 had het renwezen in Ne derland zulk een omvang genomen, dat een aantal hunner, die in hoofdzaak voor het wielrennen zich interesseerden, op eigen bcenen wilden staan. Vele anderen waren daar togen, maar eindelijk, op 1 Maart. 1899 liet dc A.N.W.B. toch het wielrijden als sport los. Op 26 December 1898 was inmiddels de Nederland sche Wielerbond opgericht (N.W.B.), die het rennen onder haar hoede nam. Juist deze splitsing heeft gemaakt, dat het een ware oorlog en een geweldige knoeiboel werd in het rennerswereld je. De A.N.W.B. groeide en telt thans wel honderdduizend leden. De Wielerbonden zijn altijd klein gebleven, terwijl oneenigheid in de boe zem dier bonden aan de orde van den dag was. Daar kwam nog bij, dat een jaar na de oprichting van den N.W.B-, de NAV.U. werd opgericht (16 Januari 1899). De NAV.U. sloot zich aan bij dc Intern. Cyclistes As sociation. Hierdoor kreeg ze boven den N.W.B., die toen toch reeds bestond, de macht in handen en mocht ze dc rijbewijzen (licenties) uit geven. Men begrijpt dat tusschen N.W.B. en NAV.U. braaf oorlog werd gevoerd. Toen op 6 Aug. 1899 dc NAV.U. hare kampioenschap pen van Nederland hield, hield vanzelfsprekend de N.W.B. ze ook cn wel op 22 Oct. van datzelfde jaar. In 1900 ging de Internationale Cyclistes Association over den kop. Direct daarop werd opgericht de hui dige Union Cyclistes Internationale (U.C.I.) op 14 April to Parijs. Terzelfder tijcl kon dc N.W.Ü. het ook niet bolwerken tegen den NAV.B. cn ging van de baan, oindat de renners van de NAV.U. naar de N.W.B. overliepen. Toen genoot de NAV.B. het recht van dc U.C.I. om licenties tc verstrekken, en was de ccnigstc wielerbond voor het renwezen. Het viel niettemin te betreuren en dat doet het nog dat de machtige A.N.W.B. haar handen geheel van de renwercld heeft teruggetrokken. De N.W.B. zat nog wel eens met een leege kas, waardoor wel eens werd geruzied. Toch kwam de NAV.U. weer op de proppen. Hoe kon dat zoo vlug geschieden? De zaken marcheer den bij den NAV.B. toch goed? Luister: Toen Piet Moeskops in 1926 om zijn vijfde wereldkampioen schap reed, werd hij er, tengevolge van een ondoor dacht artikel van een N.W.B. bestuurslid van be schuldigd een vlagincident te hebben veroorzaakt. Moeskops talrijke vrienden waren verontwaardigd en eischten dat bedoeld bestuurslid zou aftreden. Maar deze man was koppig; hij ging niet heen en verzuimde ook een welgemeend excuus aan te bie den, waarrflede de zaak weer in het reine had kun nen komen. Er ontstonden door deze onachtzaam heid twee partijen, die in een hevigen oorlog gewik keld werden. Dit leek eindeloos, totdat Moeskops partij op 26 Januari 1928 de NAV.U. oprichtte en kans zag (genoeg geld) om binnen eenige dagen Koninklij ke Goedkeuring te krijgen cn bij de U.C.I. aan te sluiten. De ruzie was uit, maar onmiddellijk daarop was er alweer ruzie. Dc voormannen van dc Mocs- kopspartij hadden onderling afgesproken dat ze geen van allen een bestuursfunctie zouden aanvaar den in de NAV.U., zulks om den schijn te vermij den, dat zij daarvoor en dus niet zoozeer voor Moeskops hadden gestreden. Allen hielden woord, behalve B. Swaab de Beer. Een man met bepaalde goede eigenschappen, maar niet geknipt voor wielrenners. Heel goed wetende, aldus Jhr. G. Bosch van Drakestein, dat hij bij de eerstvolgende bestuursverkiezing zou worden ge wipt, zag hij, met behulp van een handigen advocaat, en onder listige voorwendsels, kans om het regle ment zóó samen te stellen, dat alleen het bestuur en nog eenige vrienden, en bekenden, alles bijeen een goede 25 man, stemrecht kregen. Zoo ontstond de meest ongewenschte verhouding. En kunnen thans bijna 5000 renners en 30 aangesloten vereenigingen niet een verandering voorstellen of een ander be stuurslid kiezen. Wat Swaab de Beer zegt gebeurt. Naar de Olympiade te Berlijn en thans naar Zurich VAN VLIET EN SCHERENS WIN NEN OP DE WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN TE ZURICH. Z r i c h, Zondag (A.N.P.)De voorteckenen hebben inderdaad niet bedrogen. De sprintwereld- kampioc#i§chappcn zijn geëindigd .met de uiteinde lijke overwinningen van Van Vliet, den Nederland- schen amateur en Scherens, den Belg, den beroeps sprinter. Het is intusschcn wel merkwaardig, dat beide sprinters een klasse op zichzelf vormen. In de beslissende ritten won van Vliet op overtuigende wij ze van Georget, Frankrijk en Scherens van Gerardin, eveneens Frankrijk. Dit land heeft dus wel twee mannetjes kunnen bren gen, die iets in de melk tc brokken hebben, maar aan dc wereldkampioenen hebben ze niet kunnen tippen, want als we nog denken aan de wijze waar op Van Vliet Georget sloeg, die als tactiek een num mer op zijn repertoire had, waarmede hij den Woer denaar niet om den tuin kon leiden, omdat die een enorme sprintkracht in zijn beenen had en aan de manier, waarop „poeske" Scherens Gerardin voor zijn rekening nam, dan hebben wc slechts bewondering voor de huidige wereldkampioenen. Van Vliet heeft het intusschen niet zoo heel moei lijk gehad. Dat is tc danken aan zijn groote snelheid. Maar het was toch wel goed, dat hij niet zulke moei lijke ritten kreeg, omdat hij er in totaal vijf had te rijden, tegen gisteren slechts een. In de eerste plaats nam hij natuurlijk den Engclschman Helps voor zijn rekening en in de kwartfinale was het Renaudin, Frankrijk, dien hij met twee lengten klopte. Waarop in dc halve beslissing Collard het kind van de re kening werd. Bewondering hebben we oók gehad voor den tweeden Nederlandschen amateur-sprinter, den Amersfoorter Van der Voort, die in de achtste finale den Duitscher Lorcnz klopte. Zei de heer Swaab de Beer van de week niet, dat er veel stak in dezen Amersfoorter? En inderdaad, onzo secretaris-penningmeester van de NAV.U. heeft \yecr niet verkeerd gekeken. Indien de voortcekencn ten opzichte van Van der Voort niet bedriegen, dan wordt hij de opvolger van Van Vliet, want tenslotte hehben we een ander mannetje noo- dig indien deze Woerdenaar professional wordt en dat zal hcusch niet lang meer duren. Wij vernamen, dat hij het zoo gauw mogelijk voor elkaar zal trachten te brengen. Als amateur rijdt van Vliet voor den eer sten keer na zijn aankomst in Nederland te Utrecht. De Woerdenaar zal Maandagmiddag (heden), per vliegtuig uit Zurich vertrekken cn arriveert op Schiphol ongeveer zes uur. Het laat zich aanzien, dat het hem aan belangstelling niet zal ontbreken, dit als intermezzo. Laten we nog even aandacht wijden aan Van der Voort, die in den kwartcindstrijd Collard tegen zich kreeg, een mannetje van klasse, van wien men vooruit had kunnen zeggen, dat hij het tot de halve finales zou brengen. De Amersfoorter heeft zijn huid tegen den Belg zoo duur mogelijk verdedigd cn ver loor slechts met handbreedte Als men nagaat, dat deze Belg tenslotte als derde is geëindigd, dan mag men Van der Voort met zijn optreden te Zuerich ongetwijfeld geluk wenschen. Typisch was dat men zijn kracht als sprinter zoo hoog schatte, dat de organisatie der baan hem in een handicap race, die meestal bij wereldkampioenschappen tusschen de verschillende sprintritlen in wordt gehouden, Scratsch plaatste, terwijl alle Japanners 150 meter voorsprong hadden. Intusschen was het teveel op een afstand van twee ronden, nog geen 700 meter. Verrassingen hebben we ook gehad. Dat Pola niet in de halve beslissingen zou komen had men niet gedacht. De pittige Fransche sprinter Georget, de zelfde, die Van Vliet later trof, heeft hem eruit ge reden met de tactiek, die vrijwel alle Franschen toe pasten, door in den bocht, die men tegenkomt, na het luiden van de bel naar beneden te schieten. De Italiaan was danig kwaad, maar er was niets aan te doen en de andere verrassing was, dat de Fransch- man Chaillot er uit werd gereden door den Ame rikaan Sellinger. En Merkens zal men vragen. Wat heeft die er van terecht gebracht? Andersen bad geen kans tegen den Olympiscben kampioen van eenige dagen gele den, maar toen stiet de Duitscher in de kwartfinale op Michard. een knaap, die veel ouder is cn ook veel geroutineerder. Merkens ondervond do fouten van zijn jeugd en moest er voor hoeten. altijd weer aan is het Swaab de Beer die wordt be noemd als algemeen leider, omdat een ieder voor hem bang is. Die 25 stemgerechtigde leden brengenmei meer in het laadje dan hoogstens f 500, terwijl clo andere catcgoriën ruim f25000 in brengen. En dan nog geen stemrecht. Dat moest verkeerd gaan. Op 5 Mei 1935 werd te Utrecht door 35 vereenigingen uit Nederland dc NAV.B. weer opgericht. Hier wa/- ren ook bij vereenigingen uit Noord-Holland be noorden het IJ. o.m. Alcmaria uit Alkmaar en Ken- nemerland uit Beverwijk. En nu zit ons land weer, evenals in 1899 met een NAV.U. zonder eenig stem recht voor de leden en N.W.B. met alle rechten voos haar leden en veel goedkoopere rijbewijzen. Door haal- aansluiting bij de U.C.I.,, door haar groote kas met geld, welke door dwang uit de zakken van jon gens uit den arbeidenden stand van werkloozen en uit de zakken van tot armoede vervallen baandi- recleuren werd vetgemest, heeft de NAV.U. thans nog het heft in handen. Maar hoe lang nog? Indien de NAV.B. ook b!j do U.C.I. zal zijn aan gesloten en ook het recht van licentieverstrekking mocht verkrijgen, clan zal de NAV.U. wel weer ver dwijnen. De NAV.U. uit den N.W.B. en de NAV.B. uit de NAV.U. DE RONDE VAN SCHAGEN. Met het oog op den op 20 September te houden cours de Ronde van Schagcn, is Zondagmorgen een trainingsrit gehouden door de leden van de Ren en Tour Ver. West-Friesland. Het parcours, 55C0 M., dat. wat ligging aangaat, voor dit doel bijzonder ge schikt is, cn dat van begin tot einde een duidelijk overzicht geeft, werd door de renners buitengewoon vlug afgelegd; om 2 minuten werd gestart. Hier de volgorde der renners. Amateurs: 1. Ridderbos, 8 minuten 48 sec.; 2. Man- neveld 8 min. 55 sec. Nieuwelingen: 1. v. d Werff, 9 min. 10 sec.; 2. Kaptein, 9 min. 20 sec 3. Hendriks, 9 min., 26 sec.; 4. J. de Boer 9 min. 46 sec.; 5. J. Visser, 9 min. 56 sec. 6.; S. Visser, 10 min. 3 sec.; Beginnelingen: 1. C. Slikker, 9 min. 43 sec. 2> Veenstra. 10 min. 18 sec.: 3. Zwart, 11 min., 14 sec. De snelheden die uit deze tijden gemaakt zijn, o. d. 38 K.M. per uur, bewijzen wederom, dat de leden van W.F. zich in geen geval behoeven to schamen, zelfs niet tegenover de beste van de beste. Renners, zorg er voor dat de naam W. Friesland met de Ronde van Schagen bovenaan komt. De Fransche tactiek zegevierde over den Olvmpfc- schen kampioen, want Michard schoot naar beneden. Wel bewees Merkens inderdaad zijn klasse, maar het was te laat. Met miniem verschil kon Michard nog winnen. Het is merkwaardig trouwens, dat ook Rich ter in den halvcn eindstrijd in het bekende Fransch» valletje liep. Gerardin die groote sprintkracht heeft, en lang kan sprinten, vluchtte weg en de Duitscher kwam er niet meer aan te pas, zoodat het dus geen finale Scherens-Riclitcr werd, zooals in de verwach ting lag, maar een reprise van den strijd om des Grand prix te Parijs, in welken kamp Gerardin ook het slachtoffer van den Belg is geworden. Falck Kan sen had het nog zóó gezegd: Scherens is veel ster ker dan Gerardin, hij heeft met hem gespeeld in de Grand-prix." Nog twee Hollanders zijn er op den laatsten dag uitgekomen, t.w. Van Egmond en Arie van der Lin den. Van laatstgenoemde is weinig te vertellen, want die verloor van Engel volgens alle regelen der kunst. Maar van Egmond deed het beter, d.w.z. in den eer sten rit toen hij den Australiër Eddy Smlth tegen zich kreeg. Deze man van het vijfde werelddeel kreeg geen kans. De lange Haarlemmer kreeg daarop Ge rardin in den kwart eindstrijd tegen zich. Inplaats dat Van Egmond zijn kracht beproefde op den lan gen sprint tegen den Franschman (daargelaten of hij dan nog kans zou hebben gehad) wachtte do Haarlemmer tot op 150 m. en begon toen in eerste positie liggend weg te loopen. Natuurlijk kreeg de Nederlander toen geen kans meer. Over de ritten der achtste finale amateurs zullen we weinig zeggen. Ze werden gewonnen resp. door Chaillot, Van Vliet, Pola, Sellinger, Collard, Georget, Van der Voort en Renaudin. Do rit van Ihbe tegen Collard had een fel tintje. De kleine Duitsche is ongetwijfeld een goed sprinter, maar hij gaf zooveel „zwiepers", zooals dat in wie- Ierjargon heet, dat de jury liet protest van Collard toekende en Ihbe distanceerdc. De Duitsche had 't verdiend, want Collard kon eenvoudig zijn kans niet waarnemen en dat gaat tegen de sportieve gedach te in, dat de sterkste moet winnen, want met tao tiek heeft, het geven van „zwiepers" niets te ma ken. Van do professionals overleefden de achtste finale Gerardin, Michard, Scherens, Richter, Falck TIansen, Merkens, van Egmond en Engel. Waarop de kwart- eindstrijden aan de beurt waren. Die overleefden Sellinger, Van Vliet, Georget en Collard bij de ama teurs en bij de profs Scherens, Michard, Gerardin en Richter. Uit hetgeen wij hierboven verteld heb ben valt dus af te leiden, dat van VlietGeorget overbleven voor de amateurs en ScherensGerardin voor de profs. De spanning was tegen het einde van den middag (het was toen al zes uur toen de finale- ritten begonnen) groot. In het Hollandsche kamp vreesde men dat van Vliet zich zou laten verassen. Inderdaad ging Georget ook binnendoor, maar de Woerdenaar ging hem di- recht achterop. Georget had de fout gemaakt te wei nig op tempo te liggen toen hij wegging. Van Vliet sloeg hem gedecideerd met meerd an een lengte ver schil, tijd 12 sec. In den tweeden rit nog meer span en heel veel fotografen. Van Vliet behield tot het einde den kop enw on weer met een lengte. Op nieuw boekte hij een tijd van 12 seconden. En daar op volgde de eereronde, bloemen, enz. met al den aankleve van dien. Luide klonk het Wilhelmus op. Even later ook de Brabanconne voor Scherens. Het was een mooi slot van een dag, die heel wat interessanter was geweest dan de eerste cn dan nog dit: Van Vliet heeft in de eerste beide finaleritten 12 seconden gereden over de laatste 200 meter. Dat deed geen ander amateur hem. na en Scherens reeds als snelste professional driema len 11.8 sec. Over de laatste 200 meters in de finale- ritten. Ze gaven daarmede het duidelijkst bewijs van hun superieure kracht. Smilina wint het nationale kampioen schap 800 M. Alkmaar. Gistermiddag hield de Kennemer Sportclub te Alkmaar draverijen op de lange en korte baan. De vierde klasdraverij bracht de zege aan Zonno- blom 5, terwijl de Favoriet Anselor de tweede plaats bezette. De tweede en derde klassedraverij werd als ge wone heat verreden. Xantippe won de eerste heat, maar speelde later geen rol meer. De tweede heat was voor Zora en de derde voor Xenia G. In de beslissende heat won Xenia al heel gemali-

Schager Courant | 1936 | | pagina 6