Regeeringscrisis in Roemenië Met petroleum overgoten Verdwaalde kogels Kinderen speelden met vuur Roosevelt verdedigt de regeeringsuitgaven Ds* Van Duyl over de Chineezen kelijk. Tweede werd Zora. De eerste klas heat werd als Engelsche heat verreden: De eerste serie won Libertus, terwijl Calumet Donald tweede werd. Mc. Gregor won de tweede serie. De beslissing had een zeer spannend verloop. In de laatste ronde kwam Libertus naar voren en won met klein verschil voor Calumet Donald. Om het kortebaankampioenschap van Nederland streden 31 paarden. De finale bracht een harden strijd tusschen Petrosia en X. Smiling, waarbij de la/atste met miniem verschil won. De uitslagen waren: Augustusprijs: Prijzendraverij vierde klasse, afstand 2000 M. 1. Zonnebloem, 1980 m. in 3.05 4/5 (1.33. 4/5), eig. J. de Vlieger, her. eigen, Nieuw-Vennep; 2. Anselor, 2000 m., in 3.05 4 5, eig. stal Valkeveen, ber. Geersen, Valkeveen. Koninginneprijs, prijzendraverij tweede en derde klasse, afstand 1640 m.: Ie heat: 1. Xantippe, 1640 m. in 2.27 1 5 (130); 2e heat: 1. Zora, 1640 m. in 2.26 1/5 (1.29); 3e heat: 1. Xenia g, 1660 m. in 2.31 (1.31). Beslissende heat: 1. Xenio g, eig. stal Birkhoven, ber. Ensing, Birkhoven, 2. Zora, eig. Stal Valkeveen, ber. Geersen. Kermisprijs, heatdraverij le klas, Eng. heat, afstand 1700 m.: le serie: 1. Libertus, 1720 m., in 2.26 4/5 (1.25 2/5); 2e seriè: 1. Mac Gregor (1720 M.), in 2.27 1/5 (1.25,5). Beslissing: 1. Libertus (eig. stal Rembrandt, ber. G. Ensing); 2. Calumet Donald (1740 M.) (eig. A. Thies, ber. Bosveld, Hoorn). Kampioenschap van Nederland, 800 M.: 1. X. Smi ling (750 M.), (eig. J. Haan, ber. J. Vergay, Wijde Wormer); 2. W. Petrosia (760 M.), (eig. J. L. Torrin- ga, ber. G. Mensinga), Warfhuizen, Gr.); 3. Yledi- Zoon (720 M.), (eig. v. d. Oord, ber. eig., Haarlem mermeer). VOETBALNIEUWS. Toegelaten. De Sp. Kr. meldt, dat de N.H.V.B.-clubs Watervogels en Monnikendam tot den K.N.V.B. zijn toegelaten. Zooals men weet, komt Watervogels in 4A. Vorige week speelden de Vogels een oefenwedstrijd op eigen veld tegen Alkmaar en wonnen met 3—2! Het was een aardige wedstrijd, waarin Alkmaar het heusch niet zoo erg kalm aan deed. De Watervogels zullen dus waarschijnlijk een aardige tegenstander worden voor de andere vierde klassers. De eerste Op Zondag 1 November a.s. wordt in Amsterdam de eerste internationale voetbalmatch gespeeld van dit seizoen, nl. Nederland—Noorwegen. Noorwegen schakelde, zooals men zich zal herinneren, Duitsch- land op de Olympische Spelen uit en won den derden prijs. Aanvangsunr. Van enkele K.N.V.B. clubs is reeds bekend hoe laat hun competitiewedstrijden beginnen. Alkmaarsche Boys, D.T.S., Heldtr, H.R.C. en West Frisia beginnen om half drie, behalve in de periode van 15 Nevember tot 15 Januari, waarin het geen club is toegestaan later dan 2 uur af te trappen. Juniorenelf tak De v.v. Helder zal dit seizoen een juniorenelftal aan de competitie van den N.H.V.B. laten deelne men. Dit is voor Helder niet weinig kostbaar: de te genstanders moeten te Alkmaar en aan de Zaan VRAGEN AAN DEN MINISTER OVER HET VERNIETIGEN VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Mevrouw Bakker-Nort heeft aan don Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gericht: Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat dezer dagen op de veilingen te Venlo groote hoe veelheden tomaten, augurken en sla de minimum prijzen niet konden opbrengen en met petroleum overgoten en onbruikbaar zijn gemaakt? Is de minister niet van oordeel, dat vernietiging op groote schaal van tuinbouwartikelen, die een uit stekend voedsel zijn, niet behoort plaats te vinden, en dat in de toekomst dergelijke groenten, hetzij in verschen staat, hetzij ingemaakt, aan gezinnen van werkloozen behooren te worden uitgereikt? AANRANDING IN DE SCHEVENINGSCHE DUINEN. Dame door een onbekend gebleven man mishandeld. 's-G raven lia ge: In den namiddag van Vrij dag, 28 Augustus, omstreeks kwart voor drie werd in de duinen aan den Pompstationsweg ter hoogte van de spoorbaan een dame uit Delft door een onbe kend gebleven man mishandeld. Terwijl de dame zat te lezen, heeft deze man, zon der dat zij de oorzaak kon opgeven, haar op 't hoofd geslagen. De mishandelde had verscheidene verwon dingen en werd door een toevallig passeerende auto mobilist naar het nabij zijnde ziekenhuis aan den Ta- pijtwog gebracht. Eagelsche auto verongelukt in Limburg Onbekend met de Nederlandsche ver keersregels. Op den rijksweg tusschen Vaals en Gulpen, op het punt, waar de nieuwe weg van Simpelveld naar Nijswiller uitkomt, heeft Zaterdagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een Engelsche auto, na derde uit de richting Vaals op het oogenblik, dat van den nieuwen weg de bestelauto van bakker V. uit Terwinselen aankwam. Door onbekendheid met de Nederlandsche verkeersregels verleende de En gelsche autobestuurder geen voorrang, waardoor hij de bestelauto aan de achterzijde aanreed. De bak kerswagen bekwam bijna geen schade, maar de En gelsche two-seater sloeg eenige malen over den kop, en bleef zwaar gehavend op den weg liggen. Mevr. B., een Duitsche dame uit Aken brak beide beencn op verschillende plaatsen en is in levensge vaarlijken toestand naar een ziekenhuis te Aken vervoerd. Dr. Ploem en de transportcolonne van het Roode Kruis verleenden de eerste geneeskundige hulp. Zij verbonden den Londenaar O. C., die een sleutel been had gebroken en zijn stadgenoot B.. die er met enkele ontvellingen en builen was afgekomen. De Britten zijn daarna naar Aken teruggekeerd. ARRESTATIE VAN DE WEDUWE VAN LENIN? Londen Volgens een bericht van de Peoule zou de arrestatie van de weduwe van Lenin spoedig te verwachten zün. worden opgezocht. Niettemin is het besluit toch ge nomen, wat vrij zeker niet zonder vruchten zal blijven. AROL-BEKER. Zondag werd in Amsterdam begonnen met 'het AROL-bcker Tournooi. De uitslagen hadden een verrassend karakter. AFG schakelde de eerste klasser HBS met 32 uit Daarna sloeg het weer sterk spelende Zwolsche ZAC het Amsterdamsclie DWS met 10. Blauw-Wit kon niet van de tweede klasser HFC winnen (2—2). Pas na strafschoppen kwam B.-W. in de volgende ronde. Ook NAC, de zuidelijke kampioen, had een zware kluif aan een tweede klasser. Zeeburgia weerde zich n.1. zoo dapper, dat het einde met 0—0 kwam. Z. wist de strafschoppen beter te benutten dan NAC, zoodat Z. ook a.s. Zondag weer van de partij is. In de tweede ronde komen dus: AFC, ZAC, Blauw- Wit en Zeeburgia. PETTEN. Petten 1—De tweede jeugd, 4—1. Ter voorbereiding voor het naderende seizoen speelde Petten Zaterdagmiddag een vriendsehappe- lijkcn wedstrijd tegen De Haarlemsche vereeniging „De tweede Jeugd". P. had eenige invallers, onder wie het nieuwe lid Bouman, die een zeer goed de buut maakte en wiens spel beloften inhoudt voor de toekomst. Voor de rust had deze speler P. de leiding gebracht, die onmiddellijk na de thee H. weer teniet deed. Hiermee hadden de veteranen hun kruit ver schoten. P. werd gedecideerd sterker en hoe solied de backs ook verdedigden en hoe goed de keeper zich weerde, zij konden niet verhinderen, dat P. geleide lijk den stand op 41 bracht. Het doelpunt, dat de midvoor vallende inkopte, was bijzonder fraai en verdient afzonderlijke vermelding. De goed geleide wedstrijd werd in de aneest vriendschappelijke verhouding gespeeld. ATHLETIEK. Wedstrijden te Amsterdam. Op de athletiekwedstrijden van de ver. Vole- wijekers te Amsterdam kwam o.a. uit Mej. Nel van Balen te Anna Paulowna.1 id van Olympia, Wierin- gerwaard. Zij dong mede op het nummer hoogsprin gen voor dames klasse A. Zij wist met een uitsteken de sprong van 1.53 den eersten prijs t'e winnen, waarbij zij de bekende Mej. Koen klopte. Nu maar goed trainen voor 13 September en voor al niet op te veel nummers inschrijven! Wedstrijden te Lambertschaag. Zondag hield de Tunrkring West-Friesland athle tiekwedstrijden te Lambertschaag. Door DOKEV,. An na Paulowna en Sparta, Winkel, werd uit onze om geving deelgenomen. Door de pas met athletiek be gonnen voetballer van B.K.C. 1, Anton Blok, werden drie prijzen veroverd. N.1. 100 M. heeren: 1. A. Blok, DOKEV, 11.8. Hoogspringen: 1. A. Blok, 1.55; Hink- stap-sprong: 2. A. Blok, 12.05. Dames: Duitsche Driesprong: 1. A. Koster, DOKEV 9.48; 80 M. hardloopen: 1. C. van Eeten, DOKEV., 10.8 Hoogspringen: 2. C. van Eeten,, 1.20. Tevens werd nog een estafette geloopen voor dames 4 x 80 M. Een combinatie van 2 Winkeler en 2 DOKEV-dames won dit nummer. De Russisch-Mandsjoerijsche grensmoei- lijkheden. Tokio. Qemeld wordt: .Ondanks de reeks Mand- sjoerijsche protesten wegens het feit, dat verdwaalde kogels, afgevuurd tijdens oefeningen van Russische troepen, op Mandsjoerijsch gebied terecht komen, is een Mandsjoerijsch dorpeling gistermorgen ernstig gewond door enkele van na bij, benadering honderd verdwaalde kogels, die op Mandsjoerijsch gebied te recht kwamen ten zuiden van Toengning, waar 20 Russische cavalleristen Woensdag binnendrongen. Een dezer cavalleristen werd toen gedood door 'n Japansche patrouille. Gistermiddag deed een Rus sisch militair vliegtuig een verkenningstocht boven Hsingkoentoeng en passeerde daartoe de Oostelijke Russisch-Mandsjoerijsche grenslijn. Het toestel werd gedwongen zich boven Russich gebied terug te trekken door schoten van een Japansche patrouille. Naar verluidt, heeft de Mandsjoerijsche minister van buitenlandsche zaken een telegram gezonden aan Sji Li Pen, den commissaris van Mandsjoekwo voor buitenlandsche zaken te Harbin, wien hij in structies heeft gezonden een protest in te dienen bij den Russischen consul Slavoetski. Kapitale boerderij afgebrand. Zutphen: Zaterdagmiddag om half twee was het gezin van den landbouwer J. R. Klein Wassink te Harfse onder Gorssel, juist aan den maaltijd begon nen, toen men de kinderen, die bij een hooimijt had den zitten spelen, plotseling zag wegloopen. Toen men naar de oorzaak daarvan ging kijken, zag men de mijt in vollen vlam staan. In zeer korten tijd sloeg het vuur over op een vijftal andere hooi- en zaadbergen en de groote wagenloods, die rond de boerderij stonden. Onmiddellijk waarschuwde men te legrafisch de brandweer te Zutphen, die met een mo torspuit en een materiaalwagen uitrukte. Toen zij de plaats des onheils had bereikt, stond de geheele boerderij, die met riet was gedekt, in lich ter laaie. Niets kon worden gered. Alles was verzekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het spelen met vuur door de kinderen. Tribune ingestort te Assen Ais door een wonder niemand ernstig letsel bekomen. Assen: Voordat de zwemwedstrijden te Assen, waar als gasten Willy den Ouden en mevr. van Wyck- huisen aanwezig waren, aanvingen, is gistermiddag een houten tribune, die bijna geheel bezet was, in gestort. Hoewel verscheidene personen een leelijken val deden en daarbij kwetsuren opliepen, bleek won der boven wonder, dat niemand ernstig letsel had bekomen. De meeste slachtoffers hadden verwondin gen aan de beenen opgeloopen. Slechts een gewonde, mevr. De Wit, moest met een zware beenverwonding in het ziekenhuis opgenomen worden, de anderen konden ter plaatse verbonden worden, hetgeen ge schiedde door dr. Nienhuis, die ter plaatse aanwezig was en onmiddellijk de noodige medische zorgen kon verstrekken. Noodig voor de door de droogte aeteisterde gebieden. New York 30 Aug. (A.N.P.) Bij zijn be zoek aan de door de langdurige droogte geteis terde landbouwgebieden, heeft president Roo sevelt Zaterdagmiddag te Pierre de hoofdstad van Zuid-Dakota. voor verscheidene duizenden toehoorders, een rede gehouden, waarin hij op nieuw de regeeringsuitgaven verdedigde om aan het vraagstuk der droogte tegemoet te komen. „Indien het een millioen dollar kost om tien millioen dollar te redden, acht ik het de moeite waard," zeide hij De president wees er vervol gens op, dat een uitvoerig program van sa menwerking tusschen het rijk, de staten en de gemeenten noodig was om de door gebrek aan regen geschapen toestanden te bestrijden. „Doen wij het niet, dan loopen wij gevaar een ruime belegging, niet alleen in geld, maar oók in men- sohenlevens. te verliezen". Na de rede had Roo sevelt een bespreking met de gouverneurs van Zuid-Dakota en Wyoming en andere ambtena ren. Later bezocht hij een kamp aan den rivier Missouri. Donderdag a.s. zullen president Roo sevelt en zün tegen- candidaat voor het presi dentschap, gouverneur Landon, elkaar ontmoe ten. in een vergadering van gouverneurs der staten, welke door de droogte zün geteisterd. ONTPLOFFING EISCHT BIJNA 200 SLACHTOFFERS Sjanghai Een ontploffing die heeft plaats gehad in een benzine opslagplaats nabü Loeng- tan, in het district Tsjoeengking, heeft den dood tengevolge gehad van 178 arbeiders werkzaam bü den aanleg van den weg.( die dé provincies Szetsjoean en Hoenan met elkaar moet verbin den. Ernstig auto-ongeval te {Haamstede Een ernstig gewonde. Zaterdagavond omstreeks half zes is te Haamstede een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. De autover huurder M. S. uit Zierikzee die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank achter het stuur zat, reed met zeer groote snelheid over den smallen Ver- tonsweg in de gemeente Haamstede. Naast hem zat de ongeveer 20-jarige chauffeur Theunisse, eveneens woonachtig te Zierikzee. In een zeer flauwe bocht van den weg reed S. in volle vaart tegen een aan den buitenkant van de bocht staande paal. Door den schok sloeg Th. door een zijruit van den wagen. Met ernstige snij wonden aan hoofd en hals alsmede een schedelfractuur werd hij in bewusteloozen toestand uit de deerlijk gehaven de auto gehaald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De burgemeester van Haamstede, Jhr. Roell was eveneens dra aanwezig en nam de leiding van het politieonderzoek op zich. Op geneeskundig advies is het zwaar gewonde slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. De man is daar opgeno men. De auto, waarmede het ongeluk gebeurde, is in beslag genomen. GEHEIMZINNIGE VERGIFTIGING IN EEN ZIEKENHUIS. In de afgeloopen dagen hebben zich in een zie kenhuis te Stockholm geheimzinnige vergiftigings verschijnselen voorgedaan bij lichte zieken. Twee van hen zijn reeds overleden, een derde is stervende. Het schijnt dat injecties met zilvernitraat zijn gegeven, in plaats van met cocaine. De politie stelt een onderzoek in. UIT ONZE OOST. Aneta seint uit Batavia: Ds. van Duyl heeft in Soerabaja een rede gehouden Een passage van die rede luidde volgens het verslag van het dagblad „Mataram" (Djokja) van 24 Au gustus, als volgt: De Chineezen hebben hier niets te maken en de Nederlanders hebben rechten. Hun be langen zijn primair, die van de Chineezen komen pas in de honderdste graad. Ook dit onderwerp heeft de volle aandacht van de leiding. Deze uitlating heeft onder de Chineezen in Indië groote beroering gewekt, en heeft de heer Yo Heng Kam, lid van den volksraad, de schriftelijke vraag ingediend, of het niet ten zeerste ongewenscht moet worden geacht dat een dergelijk meening die boven dien de opvatting is van de opperste leiding der N.S.B., in Ned. Indië wordt verkondigd, zoo ja of de regeering dan niet van oordeel is, dat propagandis ten als de heer van Duyl onverwijld Indië dienen te verlaten, ter voorkoming van het verstoren of het in gevaar brengen van de orde en de rust onder de bevolkingsgroepen van verschillenden landaard, waaruit de Indische samenleving bestaat. De kringleider van de N.S.B. te Djokja verklaart in verband met het artikel over de rede van D3. van Duyl te Soerabaja in een ingezonden stuk in hetzelfde blad, dat de voorstelling van zaken door „Mataram" in dit artikel gegeven, verdraaid moet worden genoemd. Verder vërklaart hij, dat een toe komstige N.S.B.-regeering nimmer maatregelen zal treffen, welke het bestaan en de ontwikkeling van de in de Nederlandsche koloniën gevestigde, loyale en voor de Indische gemeenschap zoo nuttige Chinee- sche bevolkingsgroep, zou kunnen schaden. Drie auto's botsen op den Haarlemmerweg Alleen materieele schade. Amsterdam: Gisterochtend te kwart over tien zijn op den Haarlemmerweg ter hoogte van den tweeden molen, drie personen auto's met elkaar in botsing gekomen. De wa gens werden zwaar beschadigd, ruiten bra ken, doch gelukkig bleven de inzittenden on gedeerd. Het ongeluk ging als volgt in zijn werk. Uit do richting Haarlem naderde een motorrijwiel, gevolgd door een auto, bestuurd door den heer L. J. M. Deze wilde den motorrijder passceren en gaf daar toe signalen, doch deze misten hun uitwerking, want de motorrijder ging naar links, waarmede hij den automobilist belette hem voorbij te komen. Op hetzelfde moment kwamen ook van den tegenover- gestelden kant twee auto's aanrijden, waarvan de achterste den anderen wagen eveneens wilde pas- seeren, zoodat even later de vier voertuigen vrijwel naast elkaar kwamen te liggen, doch de afstand was juist niet groot genoeg om een aanrijding te voorkomen. De drie auto's botsten met vrij groote snelheid tegen elkaar, doch zij konden spoedig lot stilstand gebracht worden. De motorrijder, aan wiens toedoen het ongeval is toe te schrijven, ont sprong den dans en reed door. Een der auto's moest worden weggesleept, aange zien de carrosserie ontzet was. Titulescu uit het Kabinet gestooten De spanning in den binnenlandschen toestand van Roemenië heeft geleid tot een kabinetscrisis, waar van de bekende minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, het slachtoffer is geworden. Tusschen hem en den minister-president Tatarescu bestond, naar thans blijkt, reeds sinds geruime tijd ernstig meeningsverschil over de wijze waarop aan het drieste optreden van de extremistische groepen van rechts, met name de IJzeren Garde, een eind moest worden gemaakt. Zaterdagmorgen nu heeft Minister-President Tataj rescu to Sinaja aan den Koning het ontslag van het kabinet aangeboden. De Koning aanvaardde het ontslag en droeg aan Tatarescu do vorming van een nieuwe rcgcering op. Deze keerde terstond naar de hoofdstad terug, \vaar gistermiddag een ministerraad gehouden werd. TITULESCU. In dezen ministerraad deelde Tatarescu mede, dat hij den Koning het ontslag van het kabinet had aan geboden en dat hij met de vorming van een nieuw kabinet belast was. Direct daarna werd de minis terraad gesloten. Na afloop van de zitting verklaarde Tatarescu aan de pers, dat hij een ingrijpende wijziging in het ka binet noodzakelijk achtte om het doel van de regee ring volledig te kunnen bereiken. Hij verklaarde verder, dat hij binnen 24 uur een nieuwe regeering tot stand zou brengen. Reeds 's avonds kon de kabinetsformateur een •nieuwe ministerlijst aanbieden, waarop de naam van Titulescu, die op het oogenblik in Frankrijk vertoeft, ontbreekt. Met Titulescu verdwijnt ook zijn bekwame staats secretaris Saul Radulescu uit het kabinet. Critiek van nationale zijde. De voorzitter van do Nat. Boerenpartij Mihalache, heeft de pers de volgende verklaring verstrekt: „ïk heb de rnededeeling van den minister-president, die in den stijl van een decreet gegeven is, gelezen. Deze geeft hierin als doel van de kabinetsherzic- ning aan: „De laatste etappe van het regeeringswerk te kun nen voltooien". Tatarescu wil ongetwijfeld zeggendat deze laatste etappe zal zijn de onderdrukking van dc anarchie, die hij opgeroepen, geleid en aangemoe digd heeft in den loop der eerste etappes. Wat ons aangaat heeft de kabinelsherziening een andere be- teekenis. „Het Is de poging om zwijgend do ver antwoordelijkheden voor de binnenlandschc anarchie, voorbij te gaan. De afzetting van Titoelescoc is lang voorbereid evenals de overplaatsing van Incoeletz, die te zeer opgevallen was ten aanzien van zijn mede plichtigheid als minister van binnenlandschc zaken, die direct verantwoordelijk is voor den brand, die ons land bedreigt. Deze beide feiten vormen vol doende bewijzen. Zij bevestigen de beschuldigingen, die ik zoovele malen tegen de regeering uitgesproken heb. De nieuwe kabinetsformatie werDt een uiterst ernstig licht op het regime: de liberale partij verdwijnt ge heel, de regeering hangt volkomen in de lucht". Titulescu, die sedert, de cor'e-entio van Montreux te Cap Martin vertoeft, is sedert eenige dagen ern stig lijdende aan moeraskoorts. Gisteravond heeft zijn gezondheidstoestand aan leiding gegeven tot eenige ongerustheid, daar de koorts nogal hevig was.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7