Geestdrift in Egypte Irun nog niet gebombardeerd Postrekening No. 23330 Int Telei No. 20 8 PAGINA'S. Mohammedanen thans onafhankelijk Meer dan 20 dooden te Bochum De voorgenomen intrekking van huurtoeslag SPANJE Een bloedraad in Madrid Dinsdag 1 September 1936. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10053 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.. Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTUN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De eigenlijke Egyptische bevolking moet lijdelijk toezien. Van geestdriftige be toogingen, die nooit hebben plaats gehad. door J. K. BREDERODE ALEXANDRIË, 27 Aug. HOEWEL ik in Egypte slechts op de doorreis vertoef en ik me morgen reeds aan de an dere zijde der Egyptische grens zal bevinden, dien ik toch enkele woorden te wijden aan de groote gebeurtenis: het verdrag'tusschen Engeland en Egypte, waardoor laatstgenoemd land van vazal tot bondgenoot van Engeland wordt. Telegrammen, vooral die van het Reufer-bureau, hebben hiervan natuurlijk al uitvoerig melding ge maakt. Men heeft waarschijnlijk ook kunnen lezen over gloeiende toespraken van Egyptische ministers en over de geestdrift in Egypte, nu het land einde lijk zijn volle vrijheid krijgt. Gistermorgen is het te legram ontvangen, dat te Londen de onderteekening van het verdrag heeft plaats gehad. Te Cairo zijn ter eere daarvan een-en-twintig kanonschoten gelost en op bevel der overheid zijn op alle openbare gebou wen de vlaggen geheschen. Een vreemdeling, die hier thans vertoeft, kan echter niet anders dan vaststellen, dat werkelijke geestdrift onder de bevolking niet bestaat, of tenminste zich niet uit. Vlaggen van particuliere huizen ziet men zoo goed als niet. Een nationale betooging heeft te Alexan- drië plaats gehad, doch deze betooging was alles behalve indrukwekkend en bestond voor namelijk uit een goede honderdtal jonge in- tellectueelen. Het eigenlijke volk deed niet me de. Vermoedelijk is het te Cairo iets beter ge weest, doch daarvan weet ik, op het oogen- blik, dat ik deze regelen schrijf, nog niets. Te Alexandrië betreurt men het vertrek der Engelsche vloot en der Engelsche krijgs macht, die hier gedurende den oorlog in Ethi opië samengetrokken waren. De tienduizenden Engelsche matrozen en soldaten deden hier het geld rollen en alle zaken maakten een gouden tijd mede. Dit is nu voorbij én het zomerseizoen van de badplaats Alexandrië kan dit niet goed maken. De Mohammedaansche bevolking van Egypte, de Arabieren, heeft thans waarnaar het jarenlang zoo hard heeft geschreeuwd: de onafhankelijkheid. De Christelijke Egyp- tenaren staan tegenover dit vraagstuk eenigs- zins anders, al zullen ze dit niet gaarne open lijk erkennen, daar ze zich hiermede den haat der Mohammedanen op den hals zouden ha len. Deze Christelijke Egyptenaren, de Kopten, vormen slechts een kleine minderheid tegen over de Mohammedanen, de Arabieren, onge veer één millioen tegenover veertien milli- oen. De Kopten zijn de echte, oorspronkelijke Egyptenaren en tenslotte zijn de Arabieren hier, evenals de Engelschen, vreemde indrin gers, al kwamen ze dan ook meer dan dui zend jaar vroeger. Aan een Arabier moet men dit echter niet zeggen, wil men hem niet tot zijn eeuwigen vijand hebben. Op dit oogenblik echter tracht men de zaken om te draaien en een Arabisch blad wilde al een on derscheid maken tusschen de echte en de niet-ech- te Egyptenaren en tegen alle geschiedkundige waar heid in, zouden dan, volgens dat blad, de Mohame- daansche Egyptenaren als de echte Egyptenaren moeten worden beschouwd. Van dichtbij bezien, zijn vele politieke vraagstuk ken geheel anders dan men op een afstand zou meenen. Tot nu toe genoten de Kopten als Christenen tus schen een overwegend Mohamedaansche bevolking een minderheidsbescherming. Ook dit zal nu weldra eindigen en wel met goedvinden der Kopten zelf, wat op het eerste gezicht onverklaarbaar schijnt. Een Koptische journalist, met wien ik te Cairo te zamen was, zeide me evenwel: „Wat kunnen we an ders doen? Trekken de Engelschen zich zoo goed als geheel terug, dan blijft er van die minderheidsrech ten in de practijk toch in het geheel niets over. Ver zetten we ons tegen dc afschaffing van die minder heidsrechten, dan zal ons dit. door de Mohamedanen eeuwig voor de voeten worden geworpen en we zul len worden verklaard tot niet goede Egyptenaren We hebben dus geen keus.'' Er zijn bij de veranderingen, welke thans in gang zijn, nog andere belangen betrokken en wel die van honderdduizenden Europeanen. Men kan zeggen, dat deze Europeanen toch slechts vreemdelingen zijn, maar het waren deze vreemdelingen, die het huidige Egypte voor het belangrijkste deel opbouwden met hun geld en hun werkkrachten. De (zeer goede) spoorwegen, de postdienst, de wegen, de genees kundige dienst, de kunstwerken van allerlei aard, zijn niet tot stand gebracht of georganiseerd door de Arabieren, maar door de Europeanen, door de „vreemdelingen"'. Er wonen in Egypte, voor een deel van vader op zoon, reeds ongeveer honderddui zend Grieken en bijna zeventigduizend Italianen. De Grieken hebben hier meer dan twintig eeuwen een zeer belangrijke rol gespeeld. De naam van de stad Alexandrië wijst dit reeds uit en herinnert aan Alexander den Grooten, die weliswaar door geboorte een Macedoniër, maar door opvoeding en opvatting een Griek was. De onderdanen van twaalf verschillende staten, waaronder Griekenland, Italië, België, Nederland, Engeland, Frankrijk hebben tot nu toe in Egypte bijzondere rechten, de .capitulaties", waardoor ze in strafzaken niet voor een Egyptischen rechter, maar voor hun eigen consul terecht komen te staan. Geen der onderdanen dezer staten mag door de Egypti sche politie worden in hechtenis genomen zonder goedvinden van zijn consul. Bij geen dezer vreemde lingen mag een huiszoeking worden gedaan zonder dat daarbij een vertegenwoordiger van het consulaat aanwezig is. Bij burgerlijke geschillen tusschen vreemdelingen onderling of tusschen een vreemde ling en een' Egyptenaar komt de aangelegenheid voor een gemengde rechtbank, waarin ook buiten landers zitting hebben. Engeland heeft thans aan Egypte beloofd mede te zullen werken deze „capi tulaties" afgeschaft te krijgen. Engeland heeft na de gebeurtenissen in Ethiopië sterk behoefte aan een welgezind en zoo mogelijk ook wei-gewapend Egypte en om dit te verkrijgen schijnt Engeland ook de rechten van anderen aïs ruilmiddel te willen gebruiken. Het kan dit te eerder doen omdat het ook na de afschaffing der capitulaties toch nog een bijzonderen invloed in Egypte zal behouden, ware het alleen door het feit, dat Engelsche officieren de reorganisatie van het Egyptische leger ter hand zul len nemen. Onder de vreemdelingen in Egypte is men over de mogelijke afschaffing der capitulaties zeer slecht te spreken. Men ziet er een zeer groot gevaar voor de rechtszekerheid in. Weliswaar heeft een der Egypti sche ministers nadrukkelijk verklaard, dat de vreem delingen steeds op de striktste rechtvaardigheid zul len kunnen rekenen, maar de vreemdelingen heeft dit niet gerust gesteld. De hier soms reeds vele ge slachten gevestigde Europeanen en Amerikanen twij felen niet aan de oprechtheid van den minister, maar ze stellen niet het minste vertrouwen in de lagere regeeringsorganen, in de politie en in de rechterlijke macht. De politie-agentcn zijn voor een aanzienlijk deel analphabeten. Trouwens ook in Arabische bla den is herhaaldelijk aangedrongen op een verbetering van het intellectueele peil der lagere politie-beamb- ten. Deze beambten zijn voor een zeer groot deel af komstig uit het binnenland. Als overtuigde Moha medanen zien ze in plken niet-Mohamedaan een on reine, zoo niet een vijand, Deze menschen los te la ten op de honderdduizenden Europeanen, die in Egypte wonen en eigenlijk het moderne Egypte schiepen, zou onverantwoordelijk zijn. Misschien komen de betrokken regeeringen ei' toe hunin Egypte wonende onderdanen om hun mee ning te vragen, eer ze inzake de „capitulaties" een beslissing nemen, maar waarschijnlijk is dit niet. De rapporten van diplomaten, die ver buiten het le ven-staan, zullen wel weer den doorslag geven. NASCHRIFT. Nu ik dit artikel heb beëindigd, ont vang ik de bladen uit Cairo en ik wrijf me de oogen uit. In het belangrijkste, in het Fransch gedrukte dagblad uit Cairo lees ik verslagen over geestdrif tige optochten, nationale betoogingen van geweldi gen omvang te Alexandrië ter gelegenheid van de onderteekening van het Engelsch-Egyptische ver drag. Het is waar, ik heb gisteravond tot elf uur op mijn kamer gewerkt en ben pas eerst daarna de straal, op gegaan, doch ik heb mijn kamer in het midden van de stad en moest van die geestdriftige betoogingen toch iets hebben bemerkt, indien ze wer kelijk hadden plaats gehad. Ik dien erbij te voegen, dat dit blad uit Cairo over betoogingen daar niets schrijft. Dit zou door de meer derheid van zijn lezers te controleeren zijn geweest. Misschien komt er morgen een blad uit Alexandrië met uitvoerige berichten over geestdriftige betoogin gen te Cairo, dieevenmin hebben plaats gehad. Waarschijnlijk worden deze berichten door Reuter of een ander persbureau verder geseind naar Europa en daar, ja, daar worden ze natuurlijk zonder eenig voorbehoud geloofd. Het is jammerlijk hoe de menschheid wordt inge licht. J. K. BREDERODE. ONTPLOFFING IN DE MIJN „VEREINIGTE PRESIDENT". Bochum In de mijn Vereinigte Pre sident", toebehoorende aan de Bergbau A. G. Lotharingen, heeft Gistermiddag een ontploffing plaats gehad op de negende ver dieping Tot gisteravond zeven uur waren .elf dooden geborgen en twaalf gewonden naar het ziekenhuis vervoerd. Hoevelen nog in de schacht zijn is niet bekend. Twintig dooden bij het mijnonge luk Officieele mededeeling. In de officieele lezing over het mijnongeluk wordt meegedeeld, dat de mijngasontploffing tot nu toe 20 dooden heeft geeisckt. Drie arbei ders worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij om het levenzijn gekomen. Twintig mijnwerkers zijn gewond, van wie in tusschen drie aan hun wonden zijn bezweken Men verwacht niet. dat nog meer slachtoffers te betreuren zullen zijn. De mijndirectie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeluk, doch dit heeft, daar de bergingswerkzaamheden nog niet geëindigd zijn, nog geen uitsluitsel gegeven. 17 dooden van het mijnongeluk geborgen. Nader uit Bochum Het bergingswerk in de mijn „Vereinigte President" waar gister middag een ontploffing heeft plaats gehad, gaat slechts langzaam, aangezien het door de ont ploffing getroffen deel, is ingestort. Tot 19 uur waren 17 dooden en 12 gewonden geborgen. Men vermoedt evenwel, dat nog eenige dooden onder de puinen bedolven liggen. Adres van den Nationalen wo ningraad aan den minister van sociale zaken. Het bestuur van den Nationalen woningraad, algemeene bond van woningbouwvereenigingen te Amsterdam, heeft zich naar aanleiding van de voorgenome intrekking van den huurtoe slag in een adres tot den minister van sociale zaken gewend, waarin verzocht wordt, tot te rugname van het besluit tot intrekking van den huurtoeslag subsidiair, dat de beslissing in deze wordt aangehouden tot aan de hand van de te verzamelen gegevens een nauwkeuriger overzicht zal zijn verkregen van de directe ge volgen van de intrekking van den huurtoeslag. dat afgescheiden van de kwestie van den huur toeslag. de huurverlaging voor zonder rijkssteun ingevolge de woningwet gebouwde vereenigings- en gemeentewoningen alsnog door bijdragsver- leening van rijkswege wordt mogelijk gemaakt en dat de rente van door rijksfondsen verstrekte leeningen voor regeerings- en gemeentebouw. ten spoedigste wordt verlaagd. Het adres wordt zeer uitvoerig toegelicht. OVERWINNING DER OPSTANDE LINGEN IN TOLEDO. De bedreiging der nationalisten, dat Irun met den grond gelijk zou worden gemaakt, is nog niet in daden omgezet. Voor zoover van de Fransch-Spaansche grens aan de beneden-Pyreneën gezien kan worden, heeft zich gisteren geen enkel of fensief op groote schaal aan het front van Irun voorgedaan. Tegen twee uur slechts heeft zich een klein gevecht voorgedaan op den top van den berg Tnriarte en gedurende een half uur knetterde vandaar het geweervuur. Men onderscheidt, trouwens geen enkele troepenbeweging, De mannen blijven ver scholen. De evacuatie van Irun schijnt beëindigd te zijn, In de straten der stad bevinden zich geen vrouwen en kinderen meer. De meeste hui zen zijn gesloten. Een opstandelingenkruiser heeft drie gra naten naar het fort Guadelupe afgevuurd. Overwinning in Toledo. Radio Sevilla deelde gistermiddag mede, dat een overwinning is behaald op de „Marxistische" troe pen in de provincie Toledo. Deze overwinning was van groot belang, want de vijand werd volledig op de vlucht geslagen. De „rooden" hadden 600 dooden en velen werden krijgsgevangen gemaakt. Tijdens den slag, welke drie dagen duurde, wer den 9 mortieren, 16 mitrailleurs, 800 geweren, tal rijke motorrijwielen, 3000 granaten en 300.000 geweer patronen buitgemaakt. Een geheel bataillon en twee compagnieën van 'n ander bataillon werden krijgevangen gemaakt. Dit is de grootste nederlaag aan het Guadaremafront van de regeeringstroepen. Wat de regeering er van zegt. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de op standelingen in den Guadarrama verwoede aanval len hebben ondernomen, doch dat zij werden afge slagen en vervolgd door de regeeringsgetrouwe strijdkrachten. De opstandelingen hebben 165 man op het slagveld achtergelaten. 35 man zijn gevangen genomen en''15 mitrailleurs zijn buit gemaakt. Anarchie in Malaga. Een Jeugdig nationalist, Jose Robas, wist enkele dagen geleden uit Malaga te ontvluchten. Hij deelde het volgende niede omtrent den toestand in deze stad: „Malaga is geheel in handen van de Iberische anarchistische federatie en van de nationale arbei dersfederatie. Alle villa's in de aristocratische voor stad „Ellimonar" zijn verwoest. De guardia civil is ontwapend en wordt in de kazernes bewaakt door de anarchistische volksfrontmilitie. Het is onmoge lijk het aantal executies te schatten. Alle kerken en kloosters zijn neergebrand, met uit zondering van de kathedraal. Op het dak hiervan zijn kanonnen en mitrailleurs geplaatst voor den afweer van vliegtuigen. De Calle Larios, de voornaamste straat van Mala ga, is geheel vernield. De stad bedreigd. Door het hevig bombardement van Malaga ver wacht men heden of morgen een aanval der „wit ten" op de stad. De stad zou reeds deels vernield zijn en verstoken van verbindingsmiddelen zelfs vanuit zee. De jacht op aristocraten in Madrid. Volgens een in Lissabon ontvangen verslag van een buitenlandschen waarnemer in de Spaansche hoofdstad, bestaat er thans practisch geen regeering meer in Madrid. De C.N.T. en de F.A.I. controleeren alles. Dezelfde waarnemer schrijft de recente brand in den Carcel Modelo, de groote gevangenis in Madrid, welke brand begon in de houtopslagplaats en de bakkerij, toe aan de regeeringsmilitie. De eerste ge vangenen, die in vrijheid werden gesteld, zoo vertel de de waarnemer, waren o.m. moordenaars, zakken rollers, bankdieven enz. Eerst daarna kwamen de politieke gevangenen, die met machinegeweren neergemaaid werden. Naar zijn schatting zijn een duizendtal po litieke gevangenen op deze wijze gedood, of schoon dit getal op het oogenblik niet te con troleeren is. Ongeveer zeventig lijken worden iederen nacht afgeleverd. Vele slachtoffers zijn personen, die moeilijkheden hebben ge had met hun werklieden, die thans van de gelegenheid gebruik maken om wraak te ne men. Een verontrustende trek van het Madrileensche leven op dit oogenblik is, aldus gaat de waarnemer verder, dat. de communisten een Tsjeka hebben inge steld in de club der Bellas Artes (schoone kunsten) waar iederen nacht processen worden gehouden, die altijd met een doodvonnis eindigen. Deze vonnissen worden voltrokken in de kelders van het clubgebouw, waar vandaan de lijken later naar het lijkenhuis, of de begraafplaats gebracht worden door de gemeentelijke vuilnisdienst. De bevolking van Madrid ziet met angst en vreezen haar lot tegemoet, wanneer de opstandelingen moch ten komen, want de federatie der anarchisten heeft gedreigd de geheele wijk der gegoeden af te bran den en eigen vrouwen en kinderen te dooden, ten einde te voorkomen dat zij in handen van de rebel len vallen. De anarchisten zijn in staat hun dreigement ten uitvoer te leggen. De levensmiddelen worden dagelijks schaarscher. Alle vleesch in blik en geconserveerde melk worden geconfisqueerd voor de mannen aan het front. De treinen, die vluchtelingen vervoeren, worden regelmatig naar aristocraten doorzocht, die wanneer ze ontdekt worden, op staanden voet worden doodge schoten en op de spoorbaan worden geworpen. Twaalf regeeringsvliegtuigen neerge haald. De bijzondere correspondent van Havas te Sevilla deelt mede, dat officieel wordt verklaard, dat een twaalftal vliegtuigen van de regeering is neerge haald. Sevilla, Huelva, en Cadix zijn niet meer van uit de lucht gebombardeerd. Toch zijn maatregelen genomen voor het geval dit toch zou gebeuren. Actie der luchtmacht van de opstande lingen. De generale staf van de opstandelingen te Burgos deelt mee, dat de luchtmacht Naval Peral, Villa Al- ba, Pereguinos en het Escurial heeft gebombardeerd Verder worden twee belangrijke overwinningen ge meld. In de provincie Avila zijn de opstandelingen 15 K.M. opgerukt en hebben Puergerinos bezet, zoo dat Naval Peral van het Escurial is gescheiden. Een andere kolonne heeft Cueva Valverd en een derde heeft Desgardaderoa bezet. Het hoofdkwartier ver- klaai't, dat de luchtmacht met succes samenwerkte met de troepen eh een gemotoriseerde afdeeling van de regeeringstroepen werd op de. vlucht geslagen. Spionnage en contra-spionnage. Uit Salamanca wordt gemeld, dat een spionnage- centi'ale van de Spaansche regeering te Lissabon is gevestigd, welke een groote rol speelt in den bur geroorlog. De opstandelingen trachten thans een contra-spionnage op te richten, aangezien alle be langrijke plannen van de opstandelingen in onge looflijk korten tijd in Madrid bekend blijken te zijn. Verder wordt vernomen, dat een geheim genoot schap is gevormd tot wraak op de leidende personen te Madrid, bestaande uit jeugdige fascisten. Zij zweren Madrid in te nemen en alle leiders van link- sche partijen te dooden, als zij uit Spanje vluchten. Zij zullen hun man volgen naar ieder deel van de wereld waarheen hij gaat en elk risico loopen om de executie ten uitvoer te brengen. Naar verluidt, staan Azana,, Largo Caballero, Ida- lecio Prieto en Giralare boven aan de lijst van „pu blieke vijanden". Spaansche regeeringspersonen te Parijs. Gisteren in den namiddag zijn Spaansche regee ringspersonen, die Zondag uit Madrid en Barcelona zijn vertrokken, te Parijs aangekomen. Het zijn de minister van onderwijs Domingo, het communistische Corteslid van Oviedo Irriburu en Lara. oud-minister van justitie en financiën. Zij weigerden elke inlichting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1