De witte Amazone van vuniiiiir Voorstellen in vlootkwestie Tokio maakt zich klaar voor 1940 Koninginnedag bij de Neder landsche kolonie te Madrid Ongelukken in de bergen Dt lilt seint Marktberichten. EILEEN PEARSONS TEGEN DE „ONGELOOVIGEN". Voormalig agente van den Intelligence Service als sultane van een Kabylenstam. CEUTA, 31 Augustus 1936. TERWIJL Generaal Franco eiken Ma- rokkaanschen vrijwilliger 500 pese ta's handgeld laat uitbetalen en daar mede bereikt heeft, dat bijna alle kaids van de Noordkust op voorbeeld van den Kalief van Tetuan, Muley Hassan ben Ismael, hun sympathie met de rebellen hebben betuigd,' heeft de machtige stam van de Djebella's energiek geweigerd, ook maar één man voor het leger van Franco beschikbaar te stellen. De opstandelingen schrijven deze vijandige gezindheid toe aan de verbittering die er on der de Djebella's heerscht over het feit, dat tengevolge van de economische crisis de ar- beidsloonen zijn gekort en dat zij als vrije Mohammedaansche krijgers door de autoritei ten tot „onwaardigen" nooddienst werden ge dwongen. Deze feiten zijn inderdaad juist en ook is het waar, dat het verzet der Djebella's tegen Franco geenszins sympathie voor de Spaansche volksfrontregeering in zich sluit, te minder, daar de kanonneerbooten van de Madrileensche regeering bij het bombardement van Tetuan groote deelen van de inboorlingen wijk ver woest hebben. De oorzaak van het verzet van de Ka- bylen waarop Franco den 21sten Augustus met ge vangenneming van Kaid Remiki Pasha, met geese- ling van Kaicl Mohammed Benani en met fusilleering van vijf andere Moorenleiders geantwoord heeft is heel eenvoudig de haat tegen Spanje, het door de pan-Arabische propaganda gevoede verlangen, Ma rokko te bevrijden van de voogdij der „ongeloovigen". DE LEIDSTER EENENGELSCHE. Nu doet zich echter het merkwaardige feit voor, dat de leiding van deze, den Europeanen vijandige beweging, in handen ligt van een vrouw en nog wel van een Europeesche. Deze nieuwste profete van den Islam heet Eileen Pearsons- zij is thans 39 jaar en het hoofd van den Kabylenstam der Ouled Skounti. Zij streed aan de zijde van Ab el Krim en begon baai- loopbaan 16 jaar geleden als agente van den Brit- schen geheimen dienst. Haar levensgeschiedenis klinkt als een fantastische avonturenroman. Eileen Pearsons werd in 1898 als dochter van een beursmakelaar te Staffordshire geboren. Ze koos het beroep van sportleerarcs, vergezelde na den oorlog haar vader naar Marokko en trad daar op 23-jarigen leeftyd in dienst van den Britschen Intelligence Service. In 1920 maakte zij met twee agenten van den I.S. een informatiereis door de Noordelijke Sa hara en werd daarbij door Bedoeinen overvallen. De aanvallers werden echter door een vijandelijken Ka bylenstam onder leiding van Sheilc Moeley Mohamed ben Skounti op de vlucht gejaagd. Deze wilde haar evenwel niet vrij laten dan tegen betaling van een hoog losgeld en hij voerde haar met zich mede naar zijn als een vesting versterkt slot in het Atlasge bergte. Door den langen rit verzwakt hij had in don strijd verwondingen opgeloopen zonk hij bij aankomst bewusteloos van het paard en slechts aan de goede behandeling en de trouwe verpleging van Eileen Pearsons had hij zijn leven te danken. Als dank daarvoor liet Mohamed ben Skounti haar vrij, doch verzocht haar nog eenige dagen zijn gast te blijven. Zij stemde hierin toe en hot einde van het lied was, dat zij tot den Islam overging on met den eerst 25 jaar ouden sheik in hot huwolijk trad. STRIJD TEGEN HET FRANSCHE GEZAG. In verrassend korten tijd leerde zij nu de taal der Kabylen en paste zich volkomen aan hun zeden en gewoonten aan. Weldra wist zij de karabijn even goed te hanteeren als haar echtgenoot en in den Rifoorlog sloot zij zich aan bij Abd el Krim cn streed in de voorste gelederen tegen het Fransclie vreemdelingenlegioen. Intusschen trachtte de oude Pearsons zijnd ochter herhaaldelijk tot terugkeer te bewegen, doch zonder resultaat. Begin 1933 kreeg Generaal Huret, de chef van de Franscho troepen in het Hooge Atlasgebergte, be richt, dat zijn troepen de Kabylen volkomen had den ingesloten en dat verschillende stammen reeds naar zijn mannen waren overgeloopcn. Maar er was te vroeg gejuicht, want de kerntroep van de opstan delingen schaarde zich weer om de blanke aanvoer ster, die den .dsjihad", den heiligen oorlog tegen de „ongeloovigen" met groote hardnekkigheid voortzet te. Ondanks de overweldigende overwacht cn de moderne strijdmethoden van den tegenstander wist zij de Kabylen steeds weer tot den aanval te bewe gen. Ten slotte verloor zelfs de sheik den moed en knoopte buiten medeweten van zijn strijdlustige echtgenoot© vredesonderhandelingen aan met de Franschen. Hij wist voor zich en zijn mannen een vrijgeleide te verkrijgen en trok met een deel van zijn soldaten naar het Fransche kamp om zich over te geven. Toen Eileen Pearsons het gebeurde ver nam, liet zij den sheik afzetten. Vervolgens werd zij tot sultane gekozen en zette met de rest van de Kabylen den strijd onvervaard voort. Eerst verschei dene weken na de capitulatie van Abd el Krim trok zij met het kleine overschot van haar getrouwen de grens van de Spaansche zone over en stelde zich daar in veiligheid. Thans heeft Eileen Pearsons, sultane van de Ouled Skounti, voormalig agente van den Britschen Intel ligence Service, profete van de groene vaan van den dsjihad, den strijd weer aangeboden. De Ouled Skounti en de Djebella's wachten haar bevelen af en generaal Franco, die nu tusschen twee vuren staat, zal in haar een gelijkwaardig tegenstandster vinden. (v.p.b.) De arrestatie van Duitsche politieke vluchtelingen De algemeene vergadering der Jongeren Vredesac- tie, welke de afgeloopen dagen te Huizen is gehou den, heeft de volgende motie aangenomen: „De Jongere Vredcsactie in algemeene vergadering bijeen op 29 en 30 Augustus 1936 te Huizen (N.H.), gehoord hebbende van de arrestatie van drie Duit sche politieke vluchtelingen, verwijzende naar door diverse organisaties met betrekking tot deze arresta ties aangenomen moties, kennisnemende van het feit, dat deze menschen nog steeds zijn opgesloten in het huis van bewaring, stelt zich op het standpunt, dat deze menschen on middellijk vrijgelaten moeten worden, dringt er op aan, dat die maatregelen zullen wor den genomen, waardoor het onmogelijk is, dat deze menschen aan de Duitsche regeering worden uitge leverd, besluit deze motie ter kennis te brengen aan den voorzitter van den Ministerraad, den Minister van Justitie cn de pers, gaat over tot de orde van den dag." Het incident met de Bremen te New York Gerechtelijk naspel. New York: De in verband met de ordeversto ringen bij het vertrok van de Bremen gearresteerde elf communisten, zijn Maandag door den politierech ter schuldig verklaard. Twee hunner werden tot veer tien dagen, de overigen tot zeven dagen opzending naar een werkinrichting veroordeeld. MINISTERZOON SLAAT DE HAND AAN ZICHZELF. New York. De zoon van den minister van bin- nenlandsche zaken, Ickes, een jongeman van 37 jaar, heeft in de vaderlijke villa te Illinois de hand aan zichzelf geslagen. Hij heeft een brief nagelaten aa"n zijn echtgenoo- le, doch deze is niet gepubliceerd. OVERVALWAGEN VAN DE POLITIE BIJ AAN RIJDING OMGESLAGEN. Gisteravond tegen twaalf uur is op den hoek van de Ten Katestraat cn Kinkerstraat te Amsterdam een ovcrvalswagen van de politie van achteren door een personenauto aangereden. Do botsing was zoo hevig, dat de ovcrvalswagen, waarin zich be halve den chauffeur, drie agenten bevonden, om sloeg. Het ongeluk liep zonder ernstige persoonlijke ongelukken af. De chauffeur werd aan den pols go- wond, de agenten liepen eenige builen op. De politie auto is licht beschadigd. HOOFDREDACTEUR VAN DE „ACTION FRANCAISE" IN STAAT VAN BE SCHULDIGING Parijs De rechter van instructie heeft den hoofdredacteur van het blad ..Action Francai- sie" in in staat van beschuldiging gesteld we gens het publiceeren van onjuiste berichten in het nummer van 4 Augustus j.1. JAPANSCHE MARINE WIL 28000 TON MEER JAGERS EN ONDER ZEEBOOTEN IN DIENST HOUDEN Reuter meldt uit Tokio: De woordvoerder van het ministerie van buiten- Iandsche zaken heeft verklaard, dat Japan binnen kort aan de regeeringen van Engeland en de Ver- eenigde Staten zijn voorstellen zal doen toekomen, naar aanleiding van het beroep van Groot-Brittan- nië op de veiligheidsclausule van het Vlootverdrag van Londen. Hij zeide verder, dat de Japansche am bassadeurs te Londen en Washington reeds gedeel telijk op dit punt instructies hebben ontvangen. De woordvoerder weigerde zich uit te laten over de berichten in de bladen, volgens welke Japan 28000 ton aan torpedojagers en onderzeebooten, wel ke gesloopt moeten worden, in dienst wil houden. Het DNB. meldt hierover nog, dat de „Tokio Asa- hi Sjimboen" mededeelt, dat tusschen de marine en het departement van buitenlandsche zaken volledige overeenstemming is bereikt over den Japanschen eisch tot het vergrooten van de totale jagers- en on derzeebooten-tonnage met 28.000 ton. Deze eisch is gerechtvaardigd in verband met het feit, dat Enge land cn de Vereenigde Staten 40.000 ton te veel in dienst hebben. Het Engelsche plan om de kruisers van de Haw- kins-klasse tot B.-kruisers te verbouwen, is volgens het blad niet in overeenstemming met de verdrags verplichtingen. Daar Japan niet te veel torpedoja gers bezit, wil het voor de geoorloofde tonnage, waarvoor geen jagers zijn gebouwd, onderzeebooten hebben. Met verwijzing naar de bedreigng door den versnelden bouw van Russische onderzeebooten in het Verre Dosten, zou de Japansche regeering spoe dig tot een accoord willen komen met Londen en Washington. TEMPEL VAN MITHRA ONTDEKT. Rome. Tijdens grondwerk voor een nieuw ge bouw in den tuin van het paleis van de Barberini's heeft men overblijfselen ontdekt van een tempel van een Perzischen godheid Mithra, die in de tweede tot vierde eeuw na Christus te Rome zeer werd ver eerd. Het gebouw draagt nog schilderingen van den eeredienst, welke zeer goed zijn bewaard. Geen en kele mithra-tempel in Italië is zoo goed bewaard als deze. TROTZKI GEÏSOLEERD. Japan's hoofdstad heeft nieuw land noodig. TokioAugustus 1936. Voor 1940 moet er in den Baai van Tokio zooveel land gewonnen wordendat daarop een enorme tentoonstelling -plaats kan vinden. Tokio Japan's hoofdstad is in 1940 niet sleohis het tooneel van de Xllde Olympische Spelen, doch tegelijkertijd zal daar het jubileum van het 2600-jarig beslaan van het Japansche kei zerrijk worden gevierd. Tot dit doel is men van plan een tentoonstelling te organiseeren, die alles moet overtreffen, wat er bij dergelijke jubi leums-tentoonstellingen in de regel wordt ge toond. Het plan was gemakkelijk te maken, maar de uitvoering daarvan stuitte op een wel zeer bij zondere moeilijkheid, n.1. het vraagstuk der plaatsruimte. Tokio telt op het oogenblik met zijn 84 voorseden ongeveer 5^ millioen inwo ners. Zoo dicht is de stad bebouwd, dat er in het eigenlijk stadsdeel geen ruimte voor een tentoonstelling aanwezig is. Men had de tentoon stellingsterreinen dus buiten de stad moeten zoeken, maar dit was met bet oog op de enorme afstanden zoo goed als onmogelijk. Dus moest er een andere oplossing gevonden worden. En die oplossing is gevonden: men zal het land aan de zee ontnemen. Voor een bedrag, dat in Nederlandsche va luta omgerekend ongeveer 200 millioen gulden uitmaakt, zal men niet slechts nieuw land voor de tentoonstelling winnen, doch tegelijkertijd ook een industriehaven, zooals b.v. Rotterdam er een bezit, aanleggen. Het werk is uit tech nisch oogpunt bezien niet zoo moeilijk, als aan vankelijk liet aanzien. De Baai van Tokio is langs den spoorweg betrekkelijk ondiep. Een groot deel van Tokio in deze huurt staat intus schen reeds op oorspronkelijken zeebodem want ook vroeger heeft men hier reeds land gewonnen Op een nieuw stuk zeebodem dat het dichtst bij den tegenwoordigen oevre gelegen is zal nu na de drooglegging en ophooging de tentoon stelling met haar groote paviljoens verrijzen. Verder zal men in den haai tien eilandjes te voorschijn tooveren, waarop den fabrieken zul len worden gebouwd De kanalen tusschen deze eilanden zullen zoo diep gemaakt worden, dat ook groote zeeschepen in de onmiddellijke na bijheid vain de fabrieken kunnen ankeren. Met de uitvoering van dit gigantische project* wordt direct een aanvang gemaakt, opdat Tokio het in 19401 aan de weréld kan toon en. Oslo. In overeenstemming met het door het kabinet genomen besluit heeft de minister van ju stitie verordend, dat Trotzki en zijn vrouw geiso- leerd zullen worden. Trotzki zal nog slechts bezoek kunnen ontvangen na goedkeuring voor ieder afzon derlijk geval van het paspoortenbureau. Hij zal niet mogen telephoneeren en zijn post en telegram men zullen gecontroleerd worden. HAND TUSSCHEN EEN KAMRAD. 's-Gravenhage, 31 Augustus. In het Lunaperk te Scheveningen kwam de 22-jarige draaimolenknecht C. van K. met zijn rechterhand tusschen een kam rad, waarbij de duim werd verbrijzeld. Hij is door den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Protestdemonstraties in Ierland Tegen het bolsjewisme in Spanje. Dublin: In een oproep, welke mede ondertee kend is door den voorzitter van den graafschapsraad van Dublin, wordt de bevolking aangespoord deel te nemen aan de massa-protest-demonstratie, welke Zondag a.s. zal worden gehouden tegen: „Den veld tocht cler goddeloozen en anti-christenen in Spanje, welke is ontketend door de communistische interna tionale". Tijdens de demonstratie zal een collecte worden gehouden voor het zenden van een ambulance 'naar Spanje. Het Iersche christelijke front wil het communisme ver van de kusten van Ierland houden, opdat Ierland nooit zal worden geteisterd door een burgeroorlog-, zooals thans in Spanje woedt. Van den kansel keert de Iersche geestelijkheid zich ook fel tegen het communisme in het algemeen en tegen de gebeurtenissen in Spanje. Madrid. Ondanks de drukkende omstandigheden tengevolge van den burgeroorlog heeft de Neder landsche kolonie den verjaardag van Koningin Wil- helmina opgewekt gevierd. De Nederlanders ont moeten elkaar in het Holland-Huis, waar tijdens het samenzijn, de Nederlandsche zaakgelastigde dr. Flaes in een redevoering een vergelijking maakte tusschen de droevige burgertwisten in Spanje en de verdraagzaamheid, welke onderh et Nederlandsche volk heerscht. Aan H. M. Koningin Wilhelmïna werd een tele gram van gelukwensch, hulde en aanhankelijkheid verzonden. Twee bergbeklimmers omgekomen. Muenchen: Gistermiddag zijn twee Jonge- den uit Muenchen aan den Probstenwand ongeveer 240 meter omlaag gestort door het loslaten van een haak. Na acht uur hard werken kon hun stoffelijk overschot worden geborgen. Drie bergbeklimmers bij Chamonix omge komen. Parijs: In de Fransche Alpen bij Chamonix zijn Zondag drie toeristen uit Genève verongelukt. Bij het beklimmen van den „Naald van Rochefort", is het touw, waarmede zij zich vasthielden, gebroken en alle drie stortten in den afgrond. Hun stoffelijk overschot kon nog niet worden geborgen. LLOYD GEORGE HEEFT NOG GEEN BESLISSING GENOMEN. Omtrent reis naar Duitschland. Londen: In kringen, die in nauw contact staan met Lloyd George, wordt verklaard, dat deze nog geen enkele beslissing heeft genomen ten aan zien van do reis, die hij volgens zekere berichten, binnenkort naar Duitschland zou maken. Verwachting: matige westelijke tot noordwes telijke wind, afwisselende bewolking, waar schijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen. STAKINGEN IN JOEGO SLAVW DUREN NOG VOORT. Belgrado. Naar het Italiaansche agentschap meldt, zijn de stakingen in Joego-Slavië nog niet be ëindigd. De staking is veroorzaakt door de betreurens waardige toestanden van de arbeiders, die voor een loon van niet minder dan 10 dinar per dag (ongo veer 30 cent) voor een werkdag van 16 uur werken. Te Zagreb staken nog 16000 bouwvakarbeiders. Het aantal stakers stijgt voortdurend en ver scheidene fabrieken zijn bezet door arbeiders, die hooger loon en collectieve arbeidscontracten eischeru AMSTERDAM, 31 Augustus 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f3.403.80, idem blauwen f3.10 3.80, idem eigenheimers f 2.60—2.80, idem blauwe eigenheimers f2.402.S0, alle soorten poters f2.10 2.20, Z. bonken f2.20—2.40, N.H. bonten f3—3.20, id. muizen f2.60—2.80, idem blauwe eigenheimers f2.40 —2.80, idem blanke eigenheimers f2.40—2.80, alle soorten poters uit N.H. f22.40, Westlandsche eigen heimers met pok f2.202.40. bonken met pok f2 2.20, Westlandsche blauwe eigenheimers f2.402.80, Hillegommer zandaardappelcn f2.80—3.30, bonken f2.20—2.40, Katwijker en Noordwijker zandaardap pelcn f3—3.60, Drcntsche Nieuwlandsche Zandeigen- heimers f2.80—3, dito bonken f2.10—2.20, dito poters f2—2.20. ROTTERDAM, 31 Augustus 1936. Veemarkt. Aanvoer totaal 2449 stuks: 548 vette runderen, 280 vette kalveren, 6 nuchtere kalveren, 947 schapen en lammeren, 666 varkens, 2 bokken. Prijzen per Kg.: vette koeien, le lcw. 62 ct., 2e kw. 56 ct., 3e kw. 4248 ct., vette osscp, le kw. 55 ct., 2e kw. 51 ct., 3e kw. 42—48 ct., vette kalveren, le kw. 85 c;, 2e kw. 75 ct., 3e kw. 50—55 ct., varkens (levend gewicht), le kw. 39 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 37 ct.; schapen, le kw. 40 ct., 2e kw. 37 ct., 3e kw. 28 ct., lammeren, le kw. 39 ct., 2e kw. 33 ct., 3e kw. 27 ct., Prijzen per stuk: schapen, le kw. f21, 2e kw. f 16, 3c kw. f 11lammeren, le kw. f14, 2e kw. f10, 3o kw. f8. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend, prima koe 6G ct., prima os 5S ct. Vette kalveren, aanvoer als vori ge week, handel goed, prijzen hooger, prima tot 90. Schapen, aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen als j.1. Dinsdag. Varkens, aanvoer onveranderd, handel stroef, prijzen iets minder, eenige c.a. 1 ct. boven notcering. Eenige partijen schapen werden voor ex port verkocht. ROTTERDAM, 31 Augustus 1936. Vlasmarkt. Aanvoer. 1350 Kg. blauw, schoon f0.500.55; 3300 Kg. wit Zeeuwsch f0.520.57; 3000 Kg. Groningsch f 0.500.56 per Kg. De markt blijft vast gestemd; goede vraag, prijzen iets hooger. Alles werd verkocht. AMSTERDAM, 31 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 340 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5864 ct., 2e kw. 48—57 ct., 3e kw. 4247 ct. per Kg. slachtge- wicht; 110 melk- en kalfkoeien f170—225 per stuk; 100 vette kalveren, le kw. geen noleering, 2e kw. 47 —52 ct., 3e kw. 40—46 ct. per Kg. levend gewicht; 83 nuchtere kalveren f711 per stuk, 138 schapen f 19- 27 per stuk, lammeren f 1317 per stuk: 502 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 4S— 49 ct., zware varkens 47—48 ct., vette varkens 4647 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Runderen mati ge aanvoer, handel zeer stug, aan het eind der markt nauwelijk prijshoudend. Melkkoeien ruime aanvoer, handel traag, prijzen iets hooger. Vette kal veren, ruime aanvoer, vlugge handel, oploopende prijzen. Nuchtere kalveren, behoorlijke aanvoer, vlug ge handel, goed prijshoudend. Schapen ruime aan voer, handel gedrukt en hooge prijzen. Varkens rui me aanvoer, handel gedrukt en nauwelijks prijshou dend. Paarden, wegens zeer geringe aanvoer geen notcering. ALKMAAR, 31 Augustus 1936. Andijvie f 0.50—1.50, appelen f 36.50, augurken fl—12. bloemkool I f 9—17.50, II f3-6, bieten f 1.20, druiven f1020, gele kool f 1.40, groene kool f2.50— 5.50, kropsla f 0.503, komkommers f 1—3, meloenen f 6—20, peren f 3.50—11.50, prei f 4.305.20, peterselie f0.501.10, postelein f10—38, pruimen f510, rabar ber f3.50. radijs f0.80—1.10, roode kool f 1.20—2.60, selderie f 0.50—1.20, spinazie 16—75 ct., snijboonen f37, enkele spercieboonen f 0.851.20, dubbele id. f 0.451.35, tomaten f 1.502.50, uien f 1.60, wortelen f37. WARMENHUIZEN, 31 Augustus 1936. Aanvoer: 950 Kg. roode kool fl; 3000 Kg. witte kool fl.10. ROTTERDAM. 31 Augustus 1936. Binnenlandsche granen. (Boerennoteering). Gerst chevalier f 6—6.20, wintergerst f 5.90—6.10, ha ver f 5.75—6.50, erwten kleine groene f 7—9.10, schok kers f 10—12 per 100 Kg.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2