Loondorsclien Roemenië fascistisch Bommen op Madrid Eigen douane-rechten voor Noord China De rede van Mussolini Met „bloem" gegooid Uit onze Omgeving. Advertentiën. Tomaten als varkensvoer W1 Kt DE KWANGSITROEPEN NOG IN ACTIE, 141. Ook de Engelschen laken de anti-Japan- sche beweging. Uit Chinoesche bron verluidt, dat de politieke raad .van Hopei en Tsjahar besloten zou hebben een bu reau tot inning van douanerechten voor Hopei en Tsjahar in te stellen, dat in de plaats moet komen van de hineesche douane-administratie te Tientsin. Dit bureau, dat bijkantoren in de voornaamste ste den van Hopei en Tsjahar zal openen, zou een tarief stellen, dat een achtste gedeelte zou bedragen van het tarief der Chineesehe douane. Vredespogingen in Kwangsï. Uit Kanton wordt gemeld, dat generaal Yoe Han Moe, de commissaris voor de pacificatie van Kwan- toeng een telegram gezonden heeft aan de Kwang- si-generaals Pai Tsjoen Tsji en Li Tsocng Yen, waar in hij hen verzoekt hun troepen uit Kwantoeng te rug te trekken. Bovendien spreekt generaal Yoe Han Moe tegen, dat de centrale autoriteiten een blokkade in Kwangsi hebben gevormd, hetgeen als voorwend sel door de Kwangsistcn was aangegrepen om het Zuidwesten van Kvvangtoeng binnen te rukken. Toch concentratie der Kwangsitroepen? De bladen melden uit Nanking, dat Kwangsitroe pen worden samengetrokken aan de grenzen van Kwangsi en Hoenan met het oog op een aanval op Hp.ftnan, Japan eischt zekerheid. Naar vernomen wordt, wacht de Japansche regee- ring nog steeds op officieele mededeelingcn inzake de gebeurtenissen in Tsjengtoe, alvorens de onder handelingen hierover te openen met de Nanking- regeering. De Japansche autoriteiten verlangen de gebeurtenissen met de meeste juistheid vast te leg gen en vermijden haastig te handelen. Hieruit blijkt dat de regeering niet tevreden is de gewone proce dure in gelijke incidenten te volgen, doch zij eischt, dat de Chineesehe regeering de volle verantwoorde lijkheid neemt voor de anti-Japansche agitatie. Gisterochtend hebben de ministers van oorlog ep marine de kwestie Tsjentoe besproken en naar de bladen melden zijn de beide ministers overeengeko men van de Chineesehe regeering te eischen, dat zij doeltreffende maal regelen neemt om een einde te maken aan deze anti-Japansche agitatie. Verwijt van Britsche zijde. De .Chanhai Times", een blad, dat in Britsche han den is, schrijft ten aanzien van het incident, dat de Chineesehe autoriteiten toegeven, dat de Japansche toeristen in Tsjengtoe geen enkele aanleiding heb ben gegeven tot ongenoegen. Het blad verwijt de Chineesehe regeering, dat zij niet voldoende is opge treden tegen de anti-Japansche actie. Crediteurenvergadering van Lakeman's Bank Fransche commentaren. De Fransche bladen bespreken de redevoering die Mussolini ter gelegenheid van de groote manoeuvres in de buurt van Napels 'beeft ge houden. Pierre Bernus schrijft in het Journal des Debats, dat de woorden van Mussolini. den vre de te wenschen niet anders dan de waarheid waren, omdat Italië, welke voorzorgen het ook neemt, geen belang heeft hij een oorlog Mus solini weet heel goed welk een ramp een oorlog voor geheel Europa zou zijn en hoe de bescha ving hierdoor geruineerd zou worden. De Intransigeant meent, dat de woorden van Mussolini beteeken en, dat deze op de komende conferentie van vijf alle moeite zal doen om de gelegenheden die een conflict op zouden kun nen leveren, te onderdrukken. De Temps vraagt zich af, of de woorden dat -„Italië sterker en sterker" moet worden betee- kenen, dat Italië over het behoud van den vrede wil spreken, daarbij gesteund door acht mil- lioen bajonetten. Deze methode is misschien gelukkiger vergeleken bij de ondernemingen van voor Ti- De Paris Soir meent, dat de vredelievende woorden van Mussolini egoistische motieven hebben, omdat Italië den vrede wil om niet in moeilijkheden te geraken door de ontzettende kosten van de Abessijnsohe overwinning. BIJ EEN BOTSING TUSSCHEN JODEN EN FASCISTEN IN HET NOORDEN VAN LONDEN. Eergisteravond is een optocht gehouden van Joodsche oudgedienden in het Alexander Park in het Noorden vaa Londen, waarbij de deel nemers door eenige troepen jeugdige fascisten lastiggevallen zijn, die o.a. met zakken bloem hebben geworpen. Vier man ziin gearresteerd en gisteren veroordeeld tot 40 shilling boete. De zaak van een vijfde die reeds eerder tegen de Joden heeft gedemonstreerd is uitgesteld en de man zal zich waarschijnlijk voor een recht bank moeten verantwoorden. Een beklaagde die niet positief herkend werd is vrijgesproken. Een inspecteur zeide, dat een lieele troep had ge tracht de arrestanten te bevrijden, maar ofschoon hij en zijn mannen wit van de bloem waren, was de opzet niet gelukt. CORRESPONDENTIE: AAN OPMERKER: U gelieve ons eerst uw naam op te geven al vorens wij tot plaatsing van Uw ingezonden stuk kunnen overgaan. Redactie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Adriaantje, dochter van Jacob Renooij en van Dirkje Groot. Overleden: Jan Igesz, oud 74 jaren, caféhouder, echtgenoot van Henrictta Louisa Frederica Jörg. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. Verloren: een pakje ajourwerk', een katje, een sleu tel en een rijwielplaatje. In de surséance van de Wed. S. Lakeman en Zn.'s Bank, worden de schuldeischers opgeroepen om op 28 November a.s. te verschijnen in raadkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Een ontwerp-accoord is niet aan het verzoek tot surséance toegevoegd. WIER1NGEN Oranjefeesten te Hippolytushoef. In afwijking bij voorgaande jaren hadden niet al leen do kinderen, welke de bijzondere scholen be zochten, nu op 81 Augustus, ook de kinderen der O. L. scholen vrijaf, vanwege de verjaardag van H.M. de Koningin. V.V.V. had voor deze gelegenheid het initiatief genomen om dezen dag een eenigszins feestelijk karakter te geven. In den toren der Ned .Herv. kerk te Hippolytus hoef was door'Boskers Radiocentrale een Waldorp radioversterlcings-installatie aangebracht, en des morgens 8 uur werd vandaar uit een concert gege ven, bestaande uit meerendeels vaderlandsche lie deren. De inzet was het Wilhelmus, wat vele men- schen de hoofden omhoog deed richten. Tot ver in den omtrek was de muziek te hooren. Des middags om 12 uur had de tweede uitzending plaats op de zelfde manier. Binnen de poorten van de Wielerbaan werden kin derfeesten gehouden. Een grootc schare kinderen, de één al meer met oranje beladen dan de andere, hadden zich tegen 4 uur des middags bij de baan verzameld, waarna deze eerst al zingende onder geleide een rondgang door het dorp maakte. Dit trok begrijpelijk veel be langstelling en zoo begonnen dan om 4 uur de wed strijden, ook weer opgeluisterd door radiomuziek. De uitslag der wedstrijden laten we hier volgen. Meisjes: Wasch aan de lijn hangen. Groep 1: le prijs J. Wagenaar, 2e prijs G. Landman, 3e prijs W. Wagenaar. Groep 2: le prijs M. Hille, 2e prijs G. Breed, 3e prijs S. Doves. Groep 3: lc prijs Jo Lont; 2e prijs W. Postema; 3e prijs K. de Jong. Hardloopen: le prijs J. Wagenaar, 2e prijs O. Bontkes, 3e prijs J. Lont Nd. Autoped-achtervolging in 4 series. Als eerste kwa men uit elke serie aan: G. Walters, N. v. d. Kreke, J. v. Ringen en K. Ivoorn. Bal op een bordje: le prijs J. Broeker, 2e prijs Br .de Jong, 3e prijs A. Boersen Cd., 4e prijs J. Oosterbeek. Hindernisloopen in groepen van twee: 1. J. Hidden en G. Landman; 2. R. Brandsema en G. Koster; 3. P. de Vries en J. Landman. Hardloopen niet hindernissen: le prijs O. Barelds, 2e prijs J. Wagenaar; 3e prijs A. Pols; 4e prijs M. Omis, 5e prijs C. v. d. Velde, 6e prijs G. Martens. Jongens. Hardloopen: 1. J. Hille, 2. T. Tiche laar, 3. C. Tijsen, 4. J. de Haan, 5. H. Bos, 6. H. Doesburg. Estafette 200 M. De winnende groep was: Pop, Martens, Kees Polman, A. Oldersma, E. Bos. Auto-pcdden in 5 series. Uit elke serie kwamen het eerst: N. Rotgans, P. Vroone, Jo Visser, H. Doesburg, J. Koorn. Hardloopen met hindernissen: 1. A. Scheltus, 2. P. Ottens, 3. P. Wigbout, 4. Jn. de Haan, 5. E. Klein, 6. R. Schat. Hardloopen: 1. Simon Wilms, 2. Jan Wieringa, 3. Kees Lont, 4. Joop Visser. Voor de wedstrijden en ook daarna werden de kin deren getrakteerd op ranja met versnaperingen, en men kan begrijpen dat het er vroolijk toeging. Vooral met het bekend maken en uitgeven der prijzen, wat in het Wielerbaanrestaurant geschiedde. De kinde ren zongen tot slot gezamenlijk het Wilhelmus uit volle horst en zoo was dit kinderfeest ten einde. De feestcommissie kan zeker op een goed geslaagd feest terugzien. Des avonds werden de feestelijkheden nog voort gezet door de grooten. Hier verleende „Harmonie" hare medewerking, terwijl een klein baan vuurwerk met bengaalsche verlichting werd afgestoken. Terwiil „Harmonie" het Wilhelmus speelde, werd dit door verscheidenen staande aangehoord en meege zongen. Tot. slot van dit alles had een gezellig hal in het Wielerbaan-restaurant plaats, waarmede de zoo mooi gevierde Koninginnedag voorbij was. S C H 0 0 R l Koninginnedag te Groet. Evenals alle jaron werd weer Koninginnedag gehou den in Groet. Het is een aloude traditie en wel spe ciaal voor dat gedeelte der gemeente. De scholen van de geheele gemeente krijgen 's middags vrijaf en mogen dan allen meodoen aan de kinderspelen, welke de Oranjocommissic voor dezen dag organi seert. Het is wel opmerkelijk hoe spontaan dan door aleln wordt gewerkt om het geheel te doen slagen, en telkonjare mot groot succes. De uitslagen der kinderspelen zijn als volgt: Ringenrapon voor meisjes van 6—7 jaar: le prijs Liesbeth Hart, 2. Corrie van Heelsbergcn, 3. Annie de Waard. Ezelprikken voor meisjes van 89 jaar: 1. Mien Timmer, 2. Silvia Nicolas en 3. Truus Koortens. Ringsteken op fietsen voor meisjes van 1213 jaar: 1. Marijtje Houter, 2. Corrie Leen, 3. Tr. de Waard. Wedloop met hindernissen voor meisjes van 10— 11 jaar: 1. Maartje Raat, 2. Tineke Haring en 3. Nel- ly Duinmeijer. Houtjes rapen voor jongens van 6—7 jaar: 1. Piet Berkhout, 2. Piet van der Oord, 3. Jan Stam. Hardloopen voor jongens van 89 jaar; 1. Adri- aan Vegter, 2. Gerben de Vries, 3. Klaas Praat. Pruim uit een bak met meel happen voor jongens van 1011 jaar: 1. Dirk Haringa, 2. Willy Schmidt, 3. Bertus Stam. Door kogels fietsen voor jongens van 12—13 jaar: le prijs Jaap Klop; 2e prijs Wim Wijmans en 3e pr. Cor van Zonen. Ieder deelnemend kind werd nog gotracteerd op een stuk chocolade, waarna allen voldaan naar moe der gingen. 's Avonds te ongeveer 8 uur werd het programma voor de grooteron voortgezet. De onmisbare fanfare stelde zich op het terrein van den heer Huibers op en weldra weerklonken de vaderlandsche liederen over de velden. Onder flinke belangstelling werd te vens een begin gemaakt met de volksspelen. Deze bestonden uit „kwade Trien steken op fietsen" voor de dames en Broekloopen voor de heeren. Het laat ste was een nogal langdradige historie, maar er word soms smakelijk om diverse valpartijen gelachen. De uitslag hiervan was: Kwade Trien steken op fietsen voor dames: le pr. f 3,50, Sien Iloogvorst; 2e pr. f 2, Jo Delis, en 3e pr. f 1, Corrie Hof. Broekloopen voor heeren: le pr. f 7, Antoon Greeuw en Jan Bas, 2e pr. f 4, Cor Louter en Simon Meere- boer en 3e pr. f 2, Jan Polle en Stam. Het terrein was goed verlicht met clectrische bol len en lampions. Een gezellig bal onder leiding van den heer Sombroelcs Band besloot deze begunstigd door mooi weer, geslaagde dag. Dankbetuiging, Getroffen en verblijd door de har telijkheid, waarmede de Oudesluis en omgeving ons Zilveren Huwe lijksfeest meevierden, danken wij allen voor hun gelukwenschen, mu ziek, voordrachten en geschenken, die ons den 24sten Augustus tot een herdenkingsdag maakten om nooit te vergeten. H. JIPPES. E. J. A. JIPPES—Kroes. Oudesluis, 1 Sept. 1936. De ondergeteekende maakt hier mede aan de Landbouwers Zaadtelers van Zijpe en Omstre ken bekend, dat hij een geheel nieu we Dorschmachine met toebehooren, heeft aangeschaft en zich hierme de aanbeveelt als LOONDORSCHER, tegen billijk tarief. Beleefd aanbevelend, W* OOIJEVAAR, Belkmerweg. - SCHAGERBRUG. Gevraagd: EEN MEISJE of weduwe zonder kinderen voor huishouding en winkel, boven 25 jaar, bij D. KOORN, Anna Pain lowna. Prijs gevraagd van 200 TAKKENBOSSEN. II. KOSSEN, Wieringerwaard. Te koop: 9 GEZONDE BIGGEN, geënt, bij H. DE JONG, Groote Kee* ten, 't Zand. Te koop: 2 gebruikte DRIESCHAAR STOPPEL- PLOEGEN, en l gebruikte Diepploeg, bij T< BAKKER, Mr. Smid, Wieringeiv waard. i WARMENHUIZEN Autotocht Ouden van Dagen. Een zeventigtal ouden van dagen van de gemeente Warmenhuizen hebben jl. Maandag met 14 auto's en 2 bussen een rijtoer gemaakt. Hoewel het geen echt zomerweer was, mocht men toch tevreden zijn, daar het droog was en af en toe de zon zich liet zien. Via de nieuwe weg naar Noordscharwoude, Win kel en Kolhorn, kwam men aan in de Wieringermeer Hier werden eenige boerderijen van dichtbij bezich tigd. De tocht ging vervolgens via Middenmeer en Sjootdorp naar de Terp in de' Wieringerwecr. Nadat bij de Terp gerust is, ving men de tocht aar naar het Monument op den Afsluitdijk. Bij het Monument keerde men terug om naar iWeringen te gaan, al waar in het Restaurant „De Haan" den oudjes een warme maaltijd werd aangeboden. Begrijpelijk smaakte dit hen allen goed. Na deze lichamelijke versterking begon de tocht naar Den Helder, waar druk Koninginnedag werd gevierd. Hier konden de oudjes een paar oorlogsbodems van nabij bezichtigen In de donkere duinen bij den Helder wercl de thee gebruikt en een wandeling gemaakt. Een ware af- tractie was 't de in de vijver aanwezige karpers te voeren. Van de donkere duinen werd gereden Cal- lantsoog, Petten, Kamperduin naar Schoorl. In het café de Roode Leeuw werd wederom gerust en wat gebruikt. De Voorzitter van het comité heeft hier de gelegenheid gebruikt, de autobezitters te bedan ken voor hun moeite en kosten welke zij zich thans ten bate der oudjes getroost hebben. Ook werd een woord van dank gebracht aan burgerij van War menhuizen, die het mogelijk heeft gemaakt deze tocht te organiseeren. Namens de oudjes heeft de heer M. Hoogvorst het comité, de autobezitters en de burgerij bedankt voor deze zeer genoegelijke dag. Ook stelde de heer Hoog vorst het zeer op prijs, dat de burgemeester en de wijkverpleegster deze auto-tocht hebben gemaakt. Met muziek kwam men tegen zeven uur het dorp wederom binnen, waarna iedereen netjes per auto naar huis word gebracht. ANNA PAU 10WNA - BREEZAND. Volksspelen, enz. Nadat Concordia een muzikalen rondgang door Breezand had gemaakt, werd het Koninginnefeest hier voortgezet met volksspelen. Meer nog dan andere jaren waren deze spelen, zoowel wat deelname als het aantal bezoekers aangaat, een succes voor de Oranj evereeniging. Het ringsteken pèr auto, het mastklimmèn, maar bovenal het tobbetjesteken, werden met belangstel ling gevolgd en gaven aanleiding tot groote hilari teit. De uitslag van deze spelen waren: Dames. Stoelendans: 1. A. Koster, 2. Voorthui zenKoens, 3. A. v. d. Wal. Korfballen: 1. M. v. d. Berg, 2. N. v. d. Goes, 3. T. v. Dalen. Heeren Hardloopen met hindernissen: 1. A. Blok, 2. P. Bergman, 3. J. Duin. Mastklimmèn: C. Prins, hoofdprijs, N. Bakker, 2e hoofdprijs. Verdere prijzen: 1. J. v. d. Goes, 2. J. Smit, 3. P. Koster, 4. T. Post, 5. C. de Schipper, 6. J. v. d. Wal, 7. K. Weiland, 8. H. Walraven. Tobbesteken: 1. C. de Schipper, 2. J. Klootwijk, 3. P. Kaandorp. Touwtrekken: 1. Hummel, 2. A. Sas, 3. R. Compagne. Ringsteken: I. N. Bakker met dame, 2. H. Voorthuizen met dame, 3. P. Warnaar en dame. Des avonds gaven de vereenigingen Soli Deo Gloria en Concordia in de muziektent een concert, dat, daar het wat kil was geworden, niet de belangstelling had, die het verdiende. De zaal van den heer Borst daarentegen, waar do danslustigen hun hart konden ophalen, was vol. De heer Pieterse reikte in café Borst de prijzen uit van de volksspelen en toen was de avond al lang zamerhand zoover gevorderd, dat het vuurwerk aan de beurt was. Het wercl een „daverend" slot, met ver scheidene mooie stukken, het werd door veel pu bliek bijgewoond en bekroonde waardig het goedge slaagde feest, waarop het organiseerend comité met voldoening kan terugzien. ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. Tot bode van de Begrafenisvereeniging „De Laat ste Eer" is benoemd voor St. Maartensbrug de heer C. Zeeman en voor Burgerbrug de heer C. Schrie- ken, ST. MAARTENSVLOTBRUG. Men deelde ons mede, dat het Kleine Tooneel van Oudkarspel met de aanstaande kermis zal optreden in het lokaal van den heer Homan alhier. Afgaande op de uitstekend geslaagde uitvoeringen welke dit gezelschap hier in den omtrek herhaalde malen heeft gegeven, twijfelen wij niet of de bezoekers zullen naar hartelust kunnen genieten van mooi tooneelspel. Nadere bijzonderheden volgen per adver tentie. 300 slachtoffers Alphen a. d. Rijn. Nu de tomaten aan de vei lingen bij duizenden kilogrammen tegelijk door draaien, omdat zij den vastgostelden minimumprijs niet meer kunnen halen, heeft men naar een andere bestemming voor deze gezonde vrucht uitgezien. In do Rijnstreek wordt zij thans gebruikt als... varkensvoer. Deze dieren blijken er verzot op te zijn en hun eigenaars kunnen ze voor een prikje krijgen. Wij vernamen van een veehouder, die zich 250 kisten tomaten a 25 KG. had laten toezenden te gen 4 cent per kist, inclusief vracht. Het zijn dus geen paarlen, maar tomaten, die thans voor de zwijnen worden geworpen. Met de augurken is het in deze streek al even droevig gesteld. Nabij de centrale veiling te Ter Aar wierp men de dagelijks doorgedraaide vruchten tot dusver eenvoudig op een hoop. Deze heeft echter den laatsten tijd geweldige afmetingen aangenomen en waar deze totaal waardelooze augurken thans beginnen te bedervon en een ondragelijke lucht ver spreiden, hebben omwonenden zich tot het gemeen tebestuur gewend met het verzoek de rottende mas sa te laten opruimen. Sevilla, 1 Sept. (ANP) Naar per radio is medegedeeld, heeft de nationalistische luchtmacht gisteren verschillende openbare gebouwen te Madrid gebombardeerd. Vier bommen zijn op het ministerie van binnen- landsche zaken terecht gekomen, een op het Noorder spoorwegstation, een op het mini sterie van oorlog en een op de plaza Cibeles. Het aantal slachtoffers zou ongeveer 300 bedragen. CATALAANSCHE VOLKSFRONTTROE PEN MELDEN OVERWINNING. Barcelona, 1 Sept. (ANP). Volgens een door da radio verspreid bericht heeft een Catalaansche co lonne de verbindingen tusschen de in handen der nationalisten zijnde steden Saragossa en Teruel ver broken. HUESCA OMSINGELD. Luitenant-kolonel Sandina heeft gemeld, dat de Volksfronttroepen verder opgerukt zijn naar Huesca dat thans geheel is omsingeld. Kolonel Villalba, de opperbevelhebber der troepen in den sector van Hu esca meldt, dat de vijand ernstige verliezen heeft geleden. Berichten van particuliere zijde bevestigen deza communique's en wijzen er op, dat een hevig offen sief tegen Huesca zou zijn ingezet, dat tot dusver gunstig voor de Volksfronttroepen verloopt. De na tionalisten zouden dringende verzoeken om hulp tot Saragossa hebben gericht. WINKEL. 31 Augustus. Appelen f 2—8, peren f 2—9, pruimen f 4—9, toma ten f 23, augurken f 18, slaboonen f 1.502.60, snijhoonen f 1.50—6, aardappelen f 0.80—1.50, per 100 pond. Andijvie f 0.80—1, meloenen f 6—15, komkom mers f 1—2, wortelen f 4—5 per 100 stuks. WAT DE VERWIJDERING VAN TITELESCU KAN BETEEKENEN. Het is nog niet mogelijk alle factoren te overzien, welke hebben geleid tot-het uitstooten van den be* kenden Minister van Buitenlandsche Zaken, Tilelescu, uit het Roemeensche Kabinet. Dat hier van weinig minder sprake is dan van een overrompeling, mag blijken uit de uitlatingen van Titelescu. zelf, die zeide van de regecringsvcraiw dering eerst iets te hebben vernomen, nadat zij een; feit was geworden. Het had, bij normale verhoudingen, op den weg des Konings gelegen, om de opdracht tot kabinetsvor* ming eerst, te geven, na althans een zoo invloedrijk' man als Titelescu, daarvan, zij liet zijdelings, op clo hoogte te hebben gesteld. Dat men hem er buiten heeft gehouden en rustig lei Parijs heeft gelaten, wijst er op, dat de kabinetswij* 1 ziging zeker niet is geschied tegen de wil van doj Kroon. Deze gedachtengang volgend, komt men vanzelf tot de conclusie, dat de Roemeensche regeering zich heeft losgemaakt van de libe rale elementen en aanstevent op een toena dering tot het fascisme. Titulcscu immers was de personificatie der liberale idéé en een overtuigend voorstander der democratie. De eerste uitlatingen van de nieuwe regeering de* den dit allerminst vermoeden, maar hij bestudeering van de lijst der ministers zien wij dat de Roemeen- sche diplomatie in liet vervolg zal worden geleid door den, om zijn Duitsc.be gezindheid bekende, Au* tonescu, terwijl ook de nieuwe bewindsman, Incu* leiz, een bewonderaar is van de Roemeensche fascis* tische organisatie „IJzeren Garde". Deze vcreeniging is geheel ingericht naar het voor* beeld der Duitschc strijdhonden en dweept openlijk met de Hitleriaansche dictatuur en methoden. Het begint, er dus wel op te lijken, dat Roemenië de fas* cistischc kant op gaat, in die richting waarschijnlijk' krachtig voortgestuwd door den Koning en. diens favoriet Mevrouw Lupesqu. Dat deze ontwikkeling der dingen in Frankrijk groo* te ongerustheid veroorzaakt, is begrijpelijk. Tot dusver meende men stellig op de leden der Kleine Entente te kunnen rekenen, maar de thans ontstane onzekerheid ten aanzien van Roemenië moet een ware desillusie betcekenen voor de Fran* sche diplomatie. Men ziet reeds Duitschland zich via Oostenrijk, Hongarije en Roemenië zich een weg hanen naar-het Oosten en voorvoelt in de thans ontstane situatie in het land van Koning Carol de eerste wig welke het groeiend fascisme drijft tusschen de leden der; Kleine Entente. Zou Hitier toch gelijk hebben en is militaire' macht de groote aantrekkingskracht welke kleine volkeren zich doet stollen onder de bescherming der grootcrc? NOORDSCHARWOUDE, 1 September 1930. Schotscbe muizen 1.0—1:50, grooten 2.102.20, IL Duko.n f 3—3.20. eigenheimers 1.90, 1)1. dito 1.702< drielingen 22.30, uien 1.101.50. dreilingen 1.70— 1.80, grove 1.201.40, gele nep 3.30—3.60, zilveruien, drielingen 0.60—1, zilvernep 2.704.20. 375 Kg. peen f 1.50, 18300 Kg. spercicboonen f 3—7.30 800 Kg. kroten f 1.401.50, 5S00 Kg. roode kool f 1 1,10, 47200 Kg. witte kool f 0.90—1, 250 Kg. gele kool f 1. BROEK OP LANGENDIJK, 1 September. Schotsche muizen 2—2.10, grooten 2—2.10, eigenhei* mers 2.30—2.50, bl. dito 1.80—2.10, drielingen 2. uien 1,401.80, driel. 1.10—1.30, gele nep 2.903.70, zilverdriel. 0.60, zilvernep 2.50—4.10. peen f2. 4500 Kg. spcrcieboonen f 4.30—6.70, 300 Kg. snijhoo nen f 3.40—4.40, 425 Kg. kroten f 1.30—1.70, 20.000 Kg. roode kool f 1—2.10, 140.000 Kg. witte kool f 0.80—1, 8000 Kg. gele kool f 1.10—1.70, 3200 stuks bloemkool f 4.30—6.20, 2c soort f 1.50—2.10. 1800 Kg. tomaten A f 3—3.10, B f 3.10. C f 3. CC f 2. 1200 Kg. druiven Frankenthaler f 27.20—27.90, Alicant f 23.30—24.90.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3