Abessinië rijk aan olie Koninginnedag ie KIJKEn is KOOPEn bij CLOECK Ruiterdag te Barsingerhorn Dinsdag 1 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10053 Een angstig avontuur. De koffie=oogst 1936=1937. Redevoering van Goebbels in Venetië. Hongermarsch naar Londen Goedgeslaagde kinderfeesten, 31 'Augustus: Koninginnejaardag! Dag van veel rood-wit-blauw en veel Oranje. Dag ook van'feesten en spelen: een echte nationale feestdag. In andere plaatsen wordt de Koninginnedag dan ook reeds jaren gevierd niet groote volks- en kinder spelen, optochten, vuurwerk en wat dies meer zij. Te Schagen had men dit echter niet. Slechts vorig jaar werd een schuchtere poging gedaan, die nochtans zoo goed slaagde, dat op initiatief van de Chr. Oranje- vereeniging werd besloten kinderfeesten te organi- seeren; feesten waaraan door kinderen van iedere gezindte zou kunnen worden deelgenomen. Promi nente figuren spanden zich ervoor, namen de voor bereidende maatregelen en nu was het wachten maar op 31 Augustus en men kon beginnen. Zoo was het dan gistermiddag reeds voor éénen een drukte van belang op het Torenplein, waar van alle kanten de kinderen kwam aanstroomen, allen in mindere of meerdere mate getooid met oranje. Langzamerhand werd een stoet geformeerd; onze Harmonie die bij dergelijke gelegenheden nimmer op het appèl ontbreekt, kwam daar aanstappen en om half twee zette do file zich in beweging. Van het Torenplein ging het onder de lustige marsch- muziek via Lauriestraat, Stille Laan, Laan, Land- bouwstraat naar het Plantsoen, waar halt werd ge- houdon. Voor de. woning van burgemeester Cornelis- sen werden 2 coupletten van het Wilhelmus ten gehoore gebracht, die door onzen burgemeester, staande voor zijn woning werden aangehoord. De colonne vervolgde na dit intermezzo weer haar route en werd achtereenvolgens gemarcheerd langs Spoorlaan, Stationsweg, Molenstraat, Gedempte Gracht, Heerenstraat naar het terrein van de v.v. „Schagen", De vroolijke kinderschare trekt door Schagen's straten, op weg naar het feestterrein. Gedurende den opocht was een flink aantal men- schen op de been en zoo ontbrak het de stoet niet aan belangstelling. Op het feestelijk versierde voetbalveld verdeelden de kinderen zich weldra over een 15-tal groepen en nu kon met de spelen worden begonnen. Hier was men aan het ringsteken op de fiets, daar weer aan het tonkruien. Vlaggetjes in een stoof steken, hardrijden op autopeds, kaashappen, draad door het oog van een naald steken, ja wat kon men al niet aanschouwen. Spoedig waren de kinderen dan ook door hun spel geboeid en als we er aan toe voegen, dat ze af en toe eens flink onthaald werden, dan behoeft het wel geen betoog, dat de jongens .en meisjes zich dezen middag uitstekend hebben geamuseerd. De organisatoren en de verschillende leiders en leidsters hebben ongetwijfeld plezier van hun werk beleefd. De publieke belangstelling nam steeds meer toe en men kan gerust zeggen, dat het bezoek uitstekend is geweest. O.m. merkten wij op onzen burgemeester, den heer J. Cornelissen. Het lijdt dan ook geen twijfel, of de gister ge-, houden kinderfeesten zijn de eerste geweest van «en reeks, die den dag van 31 Augustus nog meer geliefd zal maken bij de burgerij en dan wel in het bijzon der bij de Schager burgerij. Aangezien geen der commissieleden een volledige opgave van de behaalde prijzen gereed had, kunnen wij deze nog niet meedeelen. PILOOT KRIJGT HARTVERLAMMING NA DEN START. PASSAGIERS WE TEN TOESTEL EINDELIJK NEER TE ZETTEN. Londen. De „Times" meldt uit Johan- nesburg: Slechts enkele oogenblikken na den start van het vliegveld Geriniston, is de piloot van een vliegtuig, dr. G. C. Dalton, die twee pas sagiers met zich mee de lucht in had geno men, achter den stuurknuppel tengevolge van een hartverlamming overleden. De passagiers waren de heer S. Kruger, die slechts enkele uren vliegervaring had opgedaan, en een jon- ge vrouw, mej. N. Attwel, die haar eerste tocht maakte. Het toestel bleef zonder bestuurd te wor den, doorvliegen en de passagiers slaagden er vooreerst niet in het lijk uit de stuurstoel te verwijderen. Het vliegtuig draaide en keerde ongeveer een half uur lang hulpeloos door de lucht, tot de heer Kruger er eindelijk kans toe zag de beschikking te krijgen over den stuurknuppel en een z.g. „pannekoek- landing" te maken. Wel sloeg de machine daar bij over den kop, maar de heer Kruger bleef ongedeerd en mej. Atwell kwam er met een gebroken arm af. Rio de Janeiro: Met het oog op de be langrijkheid van den Braziliaanschen koffieoogst 1936—1937 voor de statistische positie wordt de hui dige weersgesteldheid nauwlettend gadegeslagen. Volgens een bericht van de bank of London and South America, daalde in het begin van deze maand de temperatuur vrij snel en moest met de mogelijk heid van vorst rekening worden gehouden. Hoewel de tot nu toe aangerichte schade vrij on- beteekenend geacht kan worden, is de gevaarlijke pe riode voor de koffie nog niet voorbij en zal de be zorgdheid aanhouden totdat de volgende maand de oogst beginnen kan. De zichtbare wereldvoorraden van koffie bedroegen op 1 Augustus 1936 8.046.000 balen tegenover 7.687.000 balen op 1 Augustus 1935. Gedurende de maand Juli werden 1.062.763 balen Braziliaansche koffie ver scheept, hierbij waren 742.573 balen Santos koffie. De voorradige Brazilaansche koffie in Braziliaan sche havens bedroegen op 31 Juli j.1. in totaal 3.319.701 balen. Het koffie-departement geeft voor de koffieoogst 19361937 de volgende officieele schatting: in totaal 21.508.000 balen, daarvan uit San Paulo 13.297.600 ba len, Minas Geras 4.596.400 balen, Espirito Santo 1.751.100 balen, Rio de Janeiro 953.500, Parana 307.400, Bahia 300.300, Pernambuco 231.900 en Goyaz 70.000 balen. Voor de Duitsche kolonie. Venetië: Rijksminister Goebbels heeft gister morgen een delegatie van de Duitsche kolonie in zijn hotel ontvangen. Hij sprak een redevoering voor haar uit, waarin hij o.m. zeide, dat zijn reis naar Ve netië er toe had bijgedragen de vriendschappe lijke betrekkin gen tusschen Duitschïand en I- talië te verster ken. Voortgaande zeide Goebbels, dat de Duitscher in het buitenland zich op een voor- litgeschoven post pionier van zijn volkswezen moet toonen Deze taak is niet steeds ge makkelijk in lan den, waartegen over het vader land tegenstellin gen vertoont. De Duitscher in het buitenland wordt door zijn vader land beschermd gelijk blijkt uit het zenden van oorlogsschepen naar de Spaan den Duitscher in GOEBBELS. sche wateren. Duitschïand het buitenland een dekking in den rug. Daarom moet hij zich beschouwen als door het vaderland verzorgd lid van het weer sterk geworden Duitsche volk. HET KONINKLIJK JACHT IN AANVA RING Athene Het jacht ,,Nahlin" waarmee de Eneelsche Koning een vacantiereis onderneemt, is in de straat van Chaikis in botsing gekomen met een brug. Het jacht heeft eenige averil' op- geloopen terwijl de brug licht beschadigd werd Zondag is op het welwillend door den heer C. Smid Gz. ter beschikking gestelde terrein, een Ruiterdag gehouden, georganiseerd door de Landelijke Rijver- eeniging „Bucephalus", waaraan werd deelgenomen door „Westfriesland" te Schagerbrug, „Rossinant" te Winkel en „Bucephalus", terwijl voorts medewerking werd verleend door het Harmoniegezelschap „De Eendacht" te Kolhorn, hetwelk zeer op prijs werd gesteld. De publieke belangstelling voor dit ruiterfeest bleek zeer bevredigend. Nadat de amazones en ruiters van de drie vereeni- Mej. Stammes van de rijvereeniging „West-Fries land", die op Roswitha in het handicap springcon cours den eersten prijs behaalde. Resultaat van het onderzoek van Luigo Dullio. Home, 25 Augustus 1966 De Italiaansche vorscher en specialist in Afrikaansche aangelegenheden Luigo Dullio, is van een ontdekkingsreis, die hem gedurende en na den Abessijnsehen oorlog door Ethiopië leid de, naar Rome teruggekeerd. Daar heeft hij de Italiaansche regeering een uitvoerig rapport over petroleumbronnen in het nieuwveroverde land overhandigd. Daarmede is het vraagstuk of er in Abessinië al dan geen olie te vinden is, opniuw op den voorgrond geplaatst. Het petroleumvraagst uk in Abessinië heeft, sinds de oorlog de oogen van de geheele wereld op dit stuk van Afrika richtte, niet slechts in Italië doch ook in andere landen groote belangstelling getrokken. Men herinnert zich nog den Amerikaanschen zakenman Ric- kett, die beweerde, concessies in Abessijhsche oliegebieden verkregen te hebben en die maan denlang bi.jna „stamgast" op de luchtlijnen tus schen New York, Londen en Dzjiboeti geweest is. Intussohen is het rondom den heer Rickett stil geworden en langen tijd hoorde men niets meer over Abessijnsche petroleum. Nu heeft Luigo Dullio, die als Afrika-expert het volle vertrouwen van Mussolini geniet me degedeeld, dat hij in de Danakilwoestijn zooveel petroleumbronnen gevonden heeft, „dat de duce met behulp daarvan al zijn gemotoriseerde een heden in Abessinië zal kunnen aandrijven", „het aanwezig zijn van petroleumbronnen in de Danakilwoestijn is onomstootelijk bewezen", ver klaarde Dullio. „Op een gebied van eenige kilo meters lengte en breedte vond ik uithollingen in den bodem, die met een olie-achtige grijs bruine of roode massa, de ruwe olie, ge vuld waren. In andere putten vond ik een teeraoh- tige substantie. Uit verschillende van deze put ten ontweek gas, gedeeltelijk onder sterken druk' Het resultaat van Dullio's onderzoek, dat in den vorm van een uitvoerig rapport aan oen technische commissie zal worden voorgelegd, vindt hier de allergrootste belangstelling. 1 De ontdekkingsreiziger heeft, hoewel Italiaan zijnde het grootste deel van zijn leven in Afrika doorgebracht en zich reeds vroeger met onder zoekingen in de Danakilwoestijn beziggehouden. Hij heeft een opzienbarend boek over Abessinië geschreven, dat, naar hij steeds trots verteld, altijd op de schrijftafel van Mussolini ligt. Met groote spanning wacht men thans op de beslissing van de technische commissie van on derzoek, dlie n.1. moet vaststellen, of de petro leumbronnen in de zoo ongezonde Danakilwoes tijn economisch te exploiteeren zijn. (Auteursrecht V.P.B. United Press) (Nadruk verboden) Besluiten genomen in verschillen de deelen van het land. Londen In de door de werkloosheid in het bijzonder getroffen mijndistricten van Zuid- Wales wordt op het oogenblik een z.g.n. hon germarsch naar Londen op touw gezet, welke ten uitvoer zal worden gelegd, op den dag der heropening van het Engelsche parlement. Tege lijkertijd zullen dan werkloozenstoeten uit an dere deelen naar de hoofdstad optrekken. Volgens de .Daily Worker' is Zaterdag te Cardiff een desbetreffend besluit genomen. gingen, zich onder leiding van den heer P. Aarsen, aan het publiek hadden voorgesteld, werden de prij zen bekend gemaakt van de op den voormiddag ge houden dressuurproeven. De uitslag hiervan was: Dressuurproef voor 4-tallen: 1, Westfriesland, 2. Buce phalus. Bij de individueele dressuurproef klasse N. (Nieuwelingen) was: 1. Mej. D. Breed, Bucephalus; 2. K. Reijne, Rossinant, 3. J. Schenk Az„ Bucephalus. Individueele dressuurproef klasse B: i. Mej. Stam mes, Westfriesland, 2. G. Blaauboer, Bucepalus en 3. K. Smit, Bucephalus. De hierop volgende programnummers: „Polonaise op den rechthoek, Barricade springen en Caroussel op den cirkel", alles uitgevoerd onder leiding van den heer J. C. Vethman, oogstten veel bijval. Vooral het nummer „Caroussel op den cirkel", werd uitstekend uitgevoerd. Bij het springen met groepen van 3, werd ..West friesland" eerste, een combinatie van „Westfries land" 'en „Bucephalus", tweede, terwijl Bucephalus" derde werd. Het handicap springconcours was voor mej. Stam mes van „Westfriesland', 2. J. Brak, 3. D. de Graaf en 4. mevr. Burger-Rens, allen „Westfriesland". Na afloop werden door den voorzitter van „Buce phalus", Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, in „de Fortuin" de prijzen uitgereikt. Spreker dankte daarbij allen die hadden meegewerkt in het bijzonder den Welcd. Heer K. Breebaart Dz., voor het beschikbaar stellen van een beker en verschillende andere personen voor het schenken van medailles, den heer Smit voor het beschikbaar stellen van het terrein en „de Een dracht" voor de muzikale medewerking. Hij wekte vooral de jeugd op om de mooie ruiter sport te beoefenen, en de leden, die zich reeds aan sloten, spoort hij tot grootst mogelijken ijver aan. Tenslotte dankte de Voorzitter de juryleden voor hun werk, dat zij "tot zoo volle tevredenheid hadden verricht. De heer K. Breebaart Dz. richtte zich met eenige gepaste woorden tot den Voorzitter en de vereeni- ging „Bucephalus" in het bijzonder, waarbij hij liet uitkomen, dat het hem een genoegen was geweest dezen dag bij te wonen. Achtereenvolgens spraken nog de heeren J. C. Vethman, namens „Westfries land" en F. A. Melchior namens „Rossinant", die beiden dank brachten voor de uitnoodiging en hun volle medewerking in het belang van de ruitersport toezegden. Een goed geslaagde ruiterdag was hiermee achter den rug.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5