Een zwerver 7 Na zes weken burgeroorlog Uit onze omgeving. Kano omgeslagen X X X X achter de rug? ZIJP E Zonder doel en nagejauwd door de jeugd, zwerft in de gemeente Zijpe een mede- mensch rond ter grootte van even een meter. Men schrijft ons: Het was reeds ver in de Zaterdagavond toen wij door de gemeente Zijpe huiswaarts keerden en langs den Zuidkant van de Grootesloot een klein onaan zienlijk mensch ontwaarde, gehuld in een veel te wijde jas en veel te lange broek. Z'n klompen kla terden op de harde, door de maan verlichte weg, klap, klap. Eenige vrouwen vluchtten met een gilletje langs het niets kwaads doende kereltje, dat lang zaam z'n weg vervolgt. Vol belangstelling wat toch wel dit mannetje voor kwaads zal doen, keeren wij terug en pogen oen gesprek met hem aan te knoo- pon, wat ons ten langen leste gelukt. Waar komt U vandaan? Noe mieneer, da zal ik oe zeggen! Eerbiedig neemt dan het mannetje z'n pet van z'n hoofd. Mien vader heb ik nie gekend, die is overleden toen ik nog zeer klein was. Mien moeder heeft mij in Boxtel het kleermakersvak geheel laten loeren. Toen was ik 22 jaar. Ik werkte bij een patroon daar en werkte hard voor moeder en mij. In twee jaar tijd konden wij met zeer zuinig doen wat oversparen begon ik voor ons zelf. Een half jaar ging alles goed. Toen pakten zich boven onze woonplaats zwarte onweerswolken samen Een verschrikkelijk noodweer brak los. Mien moeder werd door de bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Ik- zelf werd in mijn arm geraakt en kon niet meer werken. Wat moest ik beginnen? Alleen hield ik de bijbel over van mijn moeder. Vol ontzag toont het manneke dan een oud en ver geeld fragment van een bijbel. Toen ben ik gaan zwerven van stad naar stad en van dorp naar dorp. Steeds biddende tot God om mij tot zich te nemen. Dan ben ik bie mien moeder. Wij geven het mannetje een sigaar, in de hoop nog meer te vernemen. Dank oe wel mieneerl Die zal ik bewaren voor den dag des Heeren! En heel voor zichtig steekt hij dan de sigaar in z'n binnenzak. Heb je vandaag nog wat kunnen verdienen? Noe mieneer dat zal ik oe zeggen! De geheele week heb ik geloopen. Daar werd ik door een boer van zijn erf gejaagd door een groote hond, waar ze om stonden te lachen. Bij een ander gooiden ze de deur voor mijn neus dicht, als ik alleen maar vroeg om wat warms te drinken. In de dorpen werd ik nagejouwd door de schooljeugd. Maar ik denk maar ze zijn niet wijzer. Zoo heb ik deze week net zooveel kunnen halen om wat te koopen. Het wordt koud 's nachts. Je koopt toch zeker geen sterken drank voor hot geld? Nee mieneer, kijk oe moar! Hij stroopt z'n broek op en laat zien dat hii een dikke wollen onderbroek heeft gekocht en een paar klompen. Waar denk jo nu do nacht door te brengen, een logement is hier niet! Ik zal wel slapen in een hooiberg, of misschien is cr wel een goed mensrh, die mij een bed wil ge ven. Geld voor een logement heb ik niet en zoover loopen kan ik niet. Logement kost 35 cent. Wij geven hem iets om enkele dagen te kunnen leven. Een zwerver met een hart van goud. Na vijf en veertig jaar zwerven en reeds tegen de zeventig jaar, denkt hij nog steeds aan z'n moeder, met een eerbied, die hem te benijden valt. Daar in de Zijpe zwerft een medemonsch. Oud, grijs en moe. Nage jouwd door de niets vermoedende jeugd, die niet begrijpt hoeveel verdriet het mannetje daarvan heeft. Met een groet gaan wij heen. Zwerven, zwerven en nie in staat te werken. Drie maal getroffen door den bliksem. Helpt, Zijpenaren, dit medemensch in de komende week aan wat eten en wat warm drinken. Hij zal voor U bidden. De ge- loovige mensch. Hoort U, hoort z'n klompjes op den verlaten en stikdonkcren weg, alleen, moe en afge mat. 45 jaar zwerven!! ANNA PAULOWNA BREEZAND. ORANJEFEEST. Marcheercnd op de opgewekte muziek van „Con- cordia" trokken de kinderen van de School met den Bijbel, Openbare en R. K. school op Koninginnedag naar het terrein van den heer G. Iveijzcr. Voor den aanvang der spelen, die daar gehouden werden, sprak de hoer C. van der Linden, voorz. der Oranje- verecniging, een kort woord, waarin hij er aan her innerde, dat door de ongesteldheid van den Burge meester dit jaar het Koninginnefeest een weinig anders gevierd werd clan de laatste jaren gewoonte was. De kinder-aubade verviel n.1. hierdoor. Nadat de heer Van der L. den wensch had uitgesproken, dat de burgemeester weer spoedig hersteld in de ge meente mocht terugkeeren en allen een driewerf hoera op de Koningin hadden uitgebracht, begonmen de wedstrijden der kinderen, waarvan hieronder de uitslagen volgen: Meisjes, 6 jaar, aardappel-rapen: 1. J. Heiligenberg, 2. S. Hooimeijer, 3. T. Pranger, 4. J. de Rover, 5. A. van Reezen, 6. A. Janson. 7—8 jaar, vlaggetjes steken: 1. J. van Herpen, 2. A. Koster, 3. R. Nijsen, 4. T. Dwarswaard, 5. J. Al- ders, 6. T. Jeninga. 9—10 jaar, aardappelrapcn: 1. M. Langelaan, 2. C. Stccnvoorden, 3. M. Schouten, 4. J. Jeninga, 5. R. Grin 6. R. de Jong. 11—12 jaar, korfballen: 1. F. Holkema, 2. T. v. Wil- scm, 3. N. Walraven, 4. M. Roosloot, 5. G. Tiel, 6. A. Aldcrs. 13 jaar; Stoelendans: 1. Gr. v. d. Burg, 2. T. Holke ma, 3. D. Spigt, 4. T. de Lange. Jongens: 6 jaar, turfrapen: 1. N. Teeuwen, 2. F. v. I.oon, 3. A. Walraven, 4. S. Zwarts, 5. E. Komen, 6. A. Verbruggc. 78 jaar, zakloopcn: 1. T. Kloosterman, 2. T. Sloot haak, 3. D. de Ridder, 4. P. Bloothoofd, 5. J. van Daalcn, 6. J. van Loon. 9—10 jaar, handen- en beenenloop: 1. H. Hartman, 2. A. v. d. Park, 3. K. Petter, Chr. v. d. Meer, 5. P. Langelaan, 0. J. Blaauboer. 11—12 jaar, hindcrnisloop: 1. A. v. d. Zee, 2. G. Borst Gz., 3. B. Schouten Az., 4. F. Jeninga, 5. G. Nleuwenhuis, 6. B. Moor. 13 jaar, touwtrekken: 1. R. Staring, 2. J. Duyzer, 3. J. de Vries, 4. R. de Ridder. ANNA PAULOWNA. In de Spoorbuurt speelden de kinderen van de R.K. school op het Z.A.P.-terein. De uitslagen waren hier Jongens. Ie klas, turfrapen: 1. K. Huiberts, 2. J. Rozenbroek, 3. P. de Goede, 4. A. Westdorp, 5. A. Cornelissen, 0. II. Ebbing. 2e klas, houtjes rapen: 1. K. Jonker, 2. G. v. d. Borg, 3. D. Smiers, 4. W. Kunnen, 5. Th. Alkemade. 3e klas, zakloopcn: 1. P. Rozenbroek, 2. II. Timmer 3. J. Alleman. 4e klas, hardl. op handen en voeten: 1. K. v. d. Berg, 2. J. Smit, 3. K. Rozenbroek, 4. B. Brinkman». 5c klas. tonnetjes kruien: 1. J. v. Kesscl, 2. P. v. d. Voort, 3. J. v, Maris, 4. P. Rozenbroek. 6e klas, hardl. met hindernissen: 1. J. Kuijs, 2. N. Brinkmann, 3. Chr. Jansen. 78e klas, geblinddoekt kruien: 1. K. Rotteveel, 2. L. Alkemade, 3. N. Zandvliet, 4. J. Westdorp. 5. C. Vroone. Meisjes, le klas, vlaggetjes steken: 1. R. Koning, 2. G. Kuijs, 3. R. Huiberts, 4. E. Smiers. 2e klas, aardappelrapen: 1. K. Hoek, 2. D. Elfering, 3. R. Rozenbroek. 3e klas, ballen op bord: 1. C. Huiberts, 2. N. Zand vliet, 3. T. Kuijs. 4e klas, ballen op flesschen: 1. S. van Oosten, 2. T. Huiberts, 3. C. Kramer. 5e klas, wasch ophangen: 1. T. Smiers, 2. J. Hui berts, 3. J. Swiers, 4. J. Schrama. 6e klas, op reis gaan: 1. R. v. Kossel, 2. R. Ruiten burg, 3. L. Conijn, 4. R. Rozenbroek. 78e klas, ringsteken: 1. J. Stolte, 2. N. Vroone, 3. M. de Koning, 4. N. Vicvecn, 5. J. v. d. Berg, 6. A. Kuijs, 7. J. Huiberts, 8. R. de Bree. De kinderen van de scholen aan de Kleinesluis en in den Oostpolder speelden gezamenlijk op het sport terrein van den heer Slikker. De uitslagen waren: 1. Vlaggen in stoven zetten (meisjes 6 en 7 jaar): 1. Nelly Baken, 2. Nelie Brommer, 3. Annie van Teu- lingen, 4. Betsy Tiel. 2. Idem voor jongens van 6 en 7 jaar: 1. Goof van Zandwijk, 2. Jac. Kos, 3. Louw Borst, 4. Jb. Kooi man; 3. Wedloop met een ei op de lepel (meisjes 8 en 9 jaar)1. Trien Dekker, 2. Frieda de Lange, 3. Maai ke Gijsbertsen, 4. Tini de Vries. 4. Wedloop met hindernissen (jongens 8 en 9 j.): 1. Maarten Kapitein, 2. Kees Geerligs, 3. Cor Kuiper 4. Klaas Kuiper. 5. Touwtje springen (meisjes 10 en 11 jaar): 1. Gerda Keppel, 2. Annie de Beurs, 3. Hiske Wilms, 4. Fietje Spects. 6. Zakloopcn (jongens 10 en 11 jaar): 1. Koos van Drie, 2. Henk Pennekamp, 3. Louw de Jong, 7. Wasch ophangen (oudste meisjes): 1. Annie Dekker, 2. Dieuw van Twuiver; 3. Nelie Crum. 8. Baldribbelcn (oudste jongens): 1. Jo Drijfhout, 2. Kees de Schipper, 3. Piet Waiboer, 4. Folkert Gou- ma, 5. Lammert Loer. 9. Versierde fietsen, autopeds, enz.: (voor meisjes) 1. Nellie Baken, 2. Alie Teutelink, 3. Annie Dekker, 4. Tr. Sweris, 5. Hiske Wilms; (voor jongens): 1. Siem Wilms, 2. Jaap Kos, 3. Cor Rezelman, 4. Ben nie Kaan, 5. Jac. Kos, 6. Kees Wuis. Na afloop deelde de heer Mol, hoofd van school I, de prijzen uit. Spr. dankte degenen, die door hun gaven dit feesl mogelijk maakten, recht hartelijk. Een woord van dank gewerd ook den dames en hee ren, onderwijzeressen en onderwijzers, voor hun me dewerking. Met een „Leve de Koningin" werd dit prachtig geslaagde kinderfeest, dat heel wat bezoe kers trok, besloten. Floralia-tentoonstelling. A.s. Zaterdag en Zondag is in de zaal van den heer Slikker weer de Floralia-tcntoonstellirig, die zich elk jaar in een groote belangstelling mag verheugen. Behalve de ter opkweeking uitgegeven planten, zul len de producten van eenige kweekers de zaal voor een groot deel vullen en in de overgebleven ruimte stellen verschillende middenstanders hun artikelen ten toon. Van de attracties neemt zeker de muziek der Volendammcrs een belangrijke plaats in. Zondagmiddag is er op het sportveld achter de zaal een bloemencorso voor fietsen, enz. en des avonds weer een gondelvaart van versierde kano's, die verleden jaar een groot succes werd en honder den op de been bracht. Bijzonderheden zullen den lezers verder in een advertentie bekend gemaakt worden. Mej. J. ter Brugge, onderwijzeres aan school I is benoemd te Beverwijk. Met ingang van heden, 1 September, wordt de post bus aan het station weer voor de eerste postverzen ding gelicht. De lichting geschiedt des morgéns, on geveer half zeven. Het consultatiebureau voor zuigelingen, dat eeni- gen tijd gesloten is geweest, zal a.s. Vrijdag weer geopend worden. LANGENDIJK Naar wij vernemen, gaat de handel in doorge draaide aardappelen, nu de groven zijn uitverkocht, niet meer zoo vlot. De fijnere sorteering wordt niet graag door den handel afgenomen cn kan hoogstens den minimumprijs opbrengen. Deze aardappelen gaan voornamelijk naar West-Indië. In Argentinië heeft men liever de groven, welke nu van andere plaatsen, waar ze nog wel in voorraad zijn, verzon den worden. Ook worden, naar ons wordt medegedeeld, Belgi sche aardappelen voor rekening van Hollandsche exporteurs naar Argentinië verzonden. NOORDSCHARWOUDE. Onderling Genoegen. De ren- en tourvereeniging „Onderling Genoegen" hield haar laatste rit voor de competitie van 1 K.M. tijdrace. De uitslag hiervan was: A klasse: 1. M. Schagen; 2. J. Boon; 3. M. Strijbis; 4. P. Kort; 5. W. Dekker (geneutraliseerd). B-klasse: 1. E. Bos, 1 min. 8.3 sec.; 2. C. Groen, 1. min. 11,1 sec.; 3. P. Bijhouwer, 1 min. 11,4 sec.; 4. C. de Maljer, 1 min. 16,5'sec.; 5. C. Zeegers, 1 min. 16,8 sec. Juniores: 1. H. Groen, 1 min. 12,9 sec.; 2. P. Zee gers, 1 min. 15.7 sec.: 3. J. Glas, 1 min. 22,8 sec.; 4. J. Tesselaar, 1 min. 23,4 sec. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen, zal de trekking van de z.g. kleine verloting van Volksonderwijs, ten bate der Kleuterschool, heden, Dinsdagavond plaats hebben bij den heer C. Jansen, alhier. HARENKARSPEL D1RKSHORN De muziekvereeniging „Onder Ons" alhier, directeur de Heer P. Pranger, heeft in het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fan farecorpsen te Krommenie op 30 Augustus haar goeden naam weder uitstekend gehandhaafd. De vereenigine behaalde een lsten prijs met 378 punten in de Eere-afdeeling Fanfare. Met groote voldoening kunnen directeur en leden terugzien op hun ijverige studie. We verwachten, dat het Concert op Donder dag a.s. door „Onder Ons" alhier in den Mu- ziektuin te geven, wel goed zal worden bezocht Bij gunstig weder is dit al het minste, wat van het publiek mag worden verwacht. MOTORONGEVAL MET DOODELTJKEN AFLOOP Gisteravond is de heer Jansen te Nijmegen met zijn motorrijwiel te Berg en Dal bij het ne men van een bocht omgeslagen. De heer J. kreeg ernstige verwondingen. Het meisje, dat bij hem op de duo zat, mej. A. maakte ook een leelijke smak en liep een her senschudding en een schedelbreuk op. Zij is la ter aan de gevolgen van den val overleden. OP HET OOGENBLIK ZIET HET ER AL ZEER DROEVIG UIT IN SPANJE. LUCHTALARM TE MADRID. BETONNEN EN STA LEN BARRICADEN. Overwinnaars zullen slechts ruïnen vinden. Te Madrid merkt men het beste, dat de overwinnaars van dezen gruwelijken burger oorlog nog slechts ruinen zullen vinden. Het heeft er alle schijn van, dat de elementen losgelaten zijn. Overdag biedt de Spaansche hoofdstad weliswaar een betrekkelijk rustig en kalm beeld, doch de schijn bedriegt. De zer dagen moesten, naar aanleiding van een luchtalarm, om negen uur 's avonds alle lichten gedoofd worden. De morgen van den volgenden dag vond men in de straten van Madrid tachtig menschen vermoord, vermoord in de duisternis. Niemand wist door wien, niemand wist wanneer. De toestand op de verschillende fronten der bei de partijen is nu overzichtelijker geworden. De strijd vindt thans aan drie fronten plaats. Het doel der nationalistische generaals is, dat de troepen aan liet Zuidelijk front de verbinding tot stand brengen met het Noord-front. Het betreft hier de frontafsnijding van de provincie Extrcmadura, waarvan de verove ring van Badajoz de eerste stap in de goede richting is. Het tweede doel der nationalisten is de omsinge ling van Madrid. Het derde, tevens belangrijkste dool der nationalisten is oen doorweg te krijgen naar de Golf van Biskaje. De havens aan don Atlantischen Oceaan zijn namelijk nog alle in handen van de ro- geeringsgetrouwc troepen. Gelukt het generaal Fran co niet één of meer iiavens te bezetten, dan helpt het ook niets, of Madrid al veroverd wordt en dan kan de burgeroorlog nog heel lang duren. De situatie is, van militair standpunt bezien, uiterst gecompliceerd. Tusschen Katalonië en Aragon, tus- schcn Barcelona en Zaragoza, is een nieuw front in wording, op deze sector begint ais het ware een nieu we burgeroorlog. Barcelona en Zaragoza liggen op ze ven uur sporens van elkaar; een doorkomen be hoort op het oogenblik tot de onmogelijkheden. Men schat het front thans op vier uur van Barcelona en op drie uur van Zaragoza. Het heftigst wordt op het oogenblik gestreden om de Ebro. Alle bruggen over deze rivier zijn opgebla zen! Aan beide oevers vinden voortdurend schermut selingen plaats en bijna ieder uur komen nieuwe vliegtuig-eskaders aan liet Ebro-front aan. Deze vliegtuigen komen weliswaar alle uit Madrid- en Barcelona, doch het zijn bijna uitsluitend Fransche machines. Beide inzittenden bijtijds qered. Maassluis Gistermiddag: waren de 21-jari- ge W. G. uit Amsterdam en de 20-jarige A. F. T. uit Rotterdam met een kano op weg van Hoek van Holland naar Rotterdam, toen ter hoogte van Poortershaven, het bootje door een verkeerde manoeuvre omsloeg, en de inzittenden te water geraakten. De loods van bet Japansche stoomschip „Matsuye Maru", die zag wat er gebeurde, waar schuwde Poortershaven. Van het Duitsche stoomschip, dat daar lig ging had genomen, roeiden twee matrozen naar de plaats van het ongeval, terwijl een viertal personen van het stuwadoorsbedrijf te Poor tershaven zich ook in een boot derwaarts spoed den. Men kon erin slagen de drenkelingen behou den aan boord le nemen. Daarna zün ze aan boord van de „Wiborg" gebracht waar ze van droge kleeren zijn voorzien. Vervolgens is de Rotterdammer met zijn Am- sterdamsche loge naar de Maasstad terugge keerd. Restauratie van het graf van Cicero Rome De reeds sedert langen tijd voorge nomen restauratie van het graf van Cicero zal thans binnenkort een feit worden. Men- beeft thans het betreffende terrein, gele gen aan de Via Appia, niet ver van Formia, ont eigend, zoodat men weldra tot de restauratie werkzaamheden zal kunnen overgaan. In verband met het feit. dat het volgend jaar de tweeduizendste geboortedag van keizer Au gustus herdacht zal worden, o.a. door middel van do volledige restauratie van een zoo groot mogelijk aantal cultuurmonumenten uit den Romeinsche tijd, heeft men ook verschillende opgravingen en reconstructies langs de Via Appia verricht. Juist dezer dagen werden de werkzaamheden, betreffende een der fraaiste Romeinsche fonteinen in de nabijheid van de hoofdstad, beëindigd. GEEN ONTMOETING VAN MUSSOLINI MET HITLER. Rome: Bevoegde kringen verklaren, dat geen enkele stap of bespreking de geruchten wettigt, wel ke in het buitenland de ronde doen over een ontmoe ting tusschen Mussolini en Hitier. Het ministerie van pers en propaganda bevestigt, dat geen enkel plan inzake een dergelijke ontmoeting is overwogen. Te Madrid, Barcelona en Zaragoza, bereidt men zich op het ergste voor. lller heerscht het gevoel, dot het ergste nog komen moet. Zoo worden in deze ste den- iedere dag nieuwe barricaden opgericht., terwijl do bostaandc versterkt wordon. Do nieuwe barrica den zijn met geen enkele uit vroogorc burgeroorlo gen te vergelijken. Deze zijn met machinegeweren en handgranaten niet te nemen. Wanneer men dezo staal- cn bctoninassa's in de straten van do drie grooto Spaansche steden ziet, komt. men tot de con clusie, dat iedere poging, om zo volgens traditio neel e manier te veroveren, kinderspel is. Deze barri caden zijn gebouwd voor vliegtuigbommen of zwaar artillerie-geschut. Do strijd duurt nu al zes weken. Do berichten, die wij hier uit Spanje ontvangen, spreken elkaar voort durend tegen, hetgeen tenslotte ook natuurlijk is. Nochtans kan men, wat de groote steden betreft., op het oogenblik een vrij nauwkeurige balans makcji. Deze ziet cr zeer treurig uit. Bijna alle groote Spaansche steden zijn gedeelte lijk verwoest. Barcelona vooral heeft veel schade ge leden. Algeciras is voor een groot deel met den bo dem gelijk gemaakt. Gijon cn Santander zijn voor driekwart in puin geschoten. Aan een wederopbouw van deze beide steden is in het gohoel niet to den ken. Valladolid cn Guadarama zijn totaal vernield. Wat Malaga betreft, deze stad is voor het grootste gedeelte afgebrand. Op Mailorca duurt do strijd voort. Zeelieden, die dezer dagen te Barcelona deharkeerden, verklaar den, dat tal van 'schepen in de haven van Palma in brand geschoten waren. Op het vasteland heerscht de. grootste chaos. Nie mand is baas in eigen huis. ITet is onmogelijk alle- initialen te kennen of te onthouden, waarmede do verschillende partijen zich aanduiden. Na tienen mag men te Barcelona en Madrid zijn huis niet verlaten, .tenzij men een bijzondere vergunning be zit. Wie een pas heeft van de P.S.U. Partit Socialis- ta Unificat bezit en deze een politieagent toont, kan rustig zijn weg vervolgen. Toont men deze pas aan een mannetje van de F.A.I. Federation Anar- chistica Iberica dan hooft, men de kans, dat men zonder vorm van proces doodgeschoten wordt. Het vërfoonen van de identiteitskaart, afgegeven door de politic te Madrid, is levensgevaarlijk en terwijl in sommige wijken het vertoonen van een bewijs van. lidmaatschap van de P.O.U.M. Partido Obrero de Unificacion Marxista wonderen verricht, kan het vertoonen van ditzelfde legitimatiebewijs aan een communistische gendarme onmiddellijk arrestatie tengevolge hebben. De P.O.U.M., wier macht ioderen dag grooter wordt, is de vertegenwoordigster der' Troskisten. Deze ligt overhoop met de Ü.G.T. Union General de Trabajadores wier invloed aan het tanen is. Vijftien verschillende paspoorten zijn thans voor het dagclijkschc gebruik in omloop. Men moet buiten gewoon goed met de huidige situatie en de binnen- iandsch politicken toestand op de hoogte zijn, om iedere paspoort op het juiste oogenblik te toonen. Een verkeerd legitimatiebewijs en een „laisser passer" wordt in een ommezien in een doodsoordeel veranderd. In de Spaansche steden, of het nu Madrid, Barce lona of Zaragoza is, spreekt men niet meer over een overwinning. De eenige kwestie van belang is: Wan neer komt het einde. En wie op het oogenblik in Spanje is, kan slechts zeggen, dat het einde voorals nog niet te overzien is. De vierde Zondag van den burgeroorlog verkondigde de zender van Barcelona, dat de regccring overwinnen zou, doch dat het ein de van den strijd nog ver af lag. Dienzelfden dag sprak generaal Franco voor den zender te Sevilla en deelde den luisteraars mede, dat hij uiteindelijk ovenvinnen zou, doch dat het einde van den burger oorlog nog in een ver verschiet lag En nu merkt U dat het lezen van Uw krant U meer inspanning gaat kosten. Na een half uur lezen komt er een lichte waas voor Uw oogen, daarna beginnen ze te tranen en te steken. Dan is 't nog tijd om erger te voorkomen, door uw oogen door OPTICIEN TERLEP te laten onder zoeken. Hoogzijde 103 - Tel. 99 - Schagen, Kosteloos oogonderzoek met het nieuwste instru ment op dit gebied. Alle reparaties worden verricht in eigen reparatie-» inrichting. Honderd vliegtuigen in Rusland per week. Capaciteit Sowjet-industrie twintigmaal zoo groot als die der Fransche. Hel D.N.B. meldt uit Parijs: In de „Intransigeant" deelt de Fransche vliegtuig bouwer Louis Bréguet, die van een studiereis door Rusland te Parijs is teruggekeerd, mede, dat Sowjet- Rusland met zijn 200.000 in de vliegtuigindustrie werk zame arbeiders ongeveer 20 maal zooveel vliegtuigen, motoren en ondercleelen kan vervaardigen als Frank rijk. De vijf groote motorenfabricken en de vier voor naamste vliegtuigfabrieken zijn in staat 5000 vlieg tuigen per jaar af te leveren. Hij heeft zich daarvan kunnen overtuigen en de directie der fabrieken heeft het hem verzekerd. In een der fabrieken worden b.v. dagelijks vier bommenwerpers vervaardigd, die een uursnelheid van 400 km kunnen bereiken; te Nisjninowgorod ko men per dag vijf moderne jachtvliegtuigen gereed. OUDHEIDKUNDIGE VONDST NABIJ RAVENNA Ravenna In een dorpje, niet ver van Ra venna is, dezer dagen een oude put aan het licht gekomen welke bij nader onderzoek een groot aantal ceramische voorwerpen uit de eerste eeuw van onze jaartelling bleek te bevatten. Voorts bleek, dat men hier te doen beeft met een zouthoudende bron van dezelfde geaardheid, als die, welke men ongeveer tien jaar geleden op geringen afstand van de thans ontdekte put beeft gevonden, hetgeen, mede in verband met ander soortgelijke vondsten in deze streek bet vermoeden versterkt, dat een en ander de ris ten van een badplaats uit den romeinscbun lijd zou betreffen. KROCH VERDUISTERDE EEN MILLIOEN FRANC. Bordeaux: Ten aanzien van de oplichtings affaire Kroch in Frankrijk, werd gistermiddag op het paleis van justitie medegedeeld, dat het genoemde bedrag van honderden millioencn overdreven is. Toch is de Fransche staat door hem benadeeld voor een millioen franc.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6