De overval op den geldauto te Amsterdam. Het afgebroken stuk veler Bij Charlie Chaplin thuis Ruim 1000 dooden op Korea Vliegtuig valt neer op picnickende familie Jeugdig moordenaar Holland's handel met Palestina Kort verhaal NA EENIGE MAANDEN EEN TWEETAL JONGELIEDEN GEAR RESTEERD. Amsterdam: Het onderzoek naar den overval, welke gernimen tijd geleden op een geldauto van de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij op den Cornelis Douwesweg in AmsterdamNoord gepleegd werd, heeft tot resultaat gehad, dat twee personen zijn ge arresteerd en ingesloten. Beide personen, jon gelieden van even in de twintig Jaar, wa ren ontboden op het hoofdbureau, waar zij na een afgenomen verhoor onmiddellijk in ar rest werden gesteld en overgebracht naar het politiebureau Adelaars weg. De lezer zal zich herinneren, dat de overval op den auto, waarin 30.000 gulden aanwezig was, 'bestemd voor het uitbetalen van loon, geen resultaat had. Wel wisten de drie mannen die in den auto, welke bij den roofoverval gebruikt is, met hun revolvers het geld te vermeesteren, doch dank zij het door tastend optreden van den heer Brouwer van de Neder landsche Scheepsbouw-Maatschappij, die het geld transport begeleidde, en den chauffeur, moesten de bandieten later het geld wegwerpen in een tuintje in TuindorpOostzaan, waar hun auto in een hekje een onoverkomelijk struikelblok vond. Een der mannen werd kort daarop gearresteerd en ingesloten. Reeds geruimen tijd bevindt deze zich in het huis van be waring, doch de man heeft nog niets willen loslaten. De twee personen, die thans gearresteerd zijn, hou den hun onschuld hardnekkig vol. Ondanks hun ont kenningen is echter komen vast te staan, dat zij de genen zijn geweest, die indertijd op het Waterloo- plein den auto kochten, waarmede de overval ge pleegd werd. De verkoopers herkenden in hen per tinent de koopers. Dat de gearresteerden tevens dege nen zijn, die den brutalen overval pleegden, staat niet met zekerheid vast, hoewel dit zeer waarschijn lijk is. Verschillende malen zijn zij reeds door den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg verhoord, doch tot nog toe zonder resultaat. Gistermiddag is in de woningen van beide perso nen een huiszoeking verricht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. STAKING IN BRITSCHE VLIEGTUIG FABRIEKEN? De „Daily Telegraph" meldt, dat men rekening moet houden met de mogelijkheid van een groote loonstaking der werklieden bij de Britsche vliegtuig industrie. Het arbeidscomité heeft 40.000 werklieden verzocht zich voor of tegen de staking uit te spre ken, ofschoon de vakvereenigingen zich voor eenigen tijd tegenover de werkgevers hebben verplicht, geen nieuwe looneischen te stellen. VOL VAN ZIJN REIS. Arnold Hoelriegel vertelt in de Wiener Tag van een avond, die hij bij Charlie Chaplin doorbracht. Niet alleen bewonderaars van den grooten filmkunste naar zullen dit met belang stelling lezen. Kono, Charlies trouwe Japanschc bediende, opent de deur, herkent miji, glimlacht beleefd, zooals slechts een Japanner glimlachen kan en leidt mij naar de biblio theek. Terwijl ik wachten moet kijk ik eens in de ruime kamer rond, die vol is met ernstige hoeken, die daar blijkbaar niet voor de grap staan, maar wel degelijk gelezen worden. Tusschen de rekken han gen mooie Japansche houtsneden en, dit is voor mij geheel nieuw, beeldjes van Bali. Charlie Chaplin komt binnen, sierlijk en onberispelijk gekleed. Hij verontschuldigt zich omdat hij mij zoo lang heeft laten wachten. „Ik zit tot over mijn ooren in het werk, namelijk een nieuwe film voor Paulettc. Sedert negen uur sta ik .voor de dictafoon in mijn kamer..." Wel heeft Charlie Chaplin mij bet een en ander van zijn nieuwe film verteld, maar hij heeft mij la ten beloven, daar niets over te schrijven. Dit is geen bescheiden heid van hem, maar hij weet, dat tijdens het werken zooveel verande ringen in zijn werk weer worden aangebracht, dat soms van de oor spronkelijke opzet weinig overblijft. Zooals steeds schrijft Chaplin het manuscript zelf. Pas wanneer het klaar is luistert hij naar de advie zen van vrienden en deskundigen. Nu staat hij dagelijks vijftien uur voor de dictafoon en dicht zijn nieuwe film. Terwijl hij shot voor shot de film opbouwt, speelt hij te gelijkertijd alle rollen zelf, zoodat het hem naderhand makkelijker zal vallen om zijn medespelers te instrueeren. „Ik heb plezier in het verhaal',, zegt Charlie stralend, „U zult zien Paulette komt binnen. Zij lijkt een New York: Een vliegtuig, dat be stuurd werd door een student, onder controle van een instructenr-vlieger, is brandend neer gestort op een weide, waar juist een gezin be zig was met te picnicken. Een meisje werd ge dood, haar ouders en de overige aanwezigen werden gewond. De inzittenden van het toe stel bekwamen slechts lichte kwetsuren. 15-JARIGE SCHOLIER VERMOORDT EEN 60-JARIGE RIJKE WEDUWE OM ZICH VAN HAAR JUWEELEN MEESTER TE MAKEN. Chicago: Een 15-jarige scholier, Ro land Munroe genaamd, heeft tegenover de po litie bekend de dader te zijn van den moord op de 60-jarige rijke weduwe Agnes Roffeis, die hem, om hem' te helpen, dagelijks een krant voor haar liet koopen, en die hem her haaldelijk kleine geschenken gaf. Hij deelde mede tot zijn daad te zijn geko men, omdat hij beslag wilde leggen op de ju- weelen van de weduwe. De criminaliteit onder de jeugd in Amerika. New York: De criminaliteit onder de jeugd neemt verontrustende afmetingen aan. 9 van de 22 ter dood veroordeelden, die in de gevangenis Sing Sing wachten op het oogenblik, waarop zij naar de electrische stoel zullen worden geleid, zijn gemid deld niet ouder dan 17 jaar, terwijl de overige ver oordeelden een leeftijd van gemiddeld 22 jaar berei ken. De Roemeensche petroleum- uitvoer. Boek ar est: In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de Roemeensche petroleumuitvoer 3,26 millioen tonnen bedragen, tegenover 3.31 milli- oen tonnen in dezelfde periode van 1935. De oorzaak van deze exportvermindering vindt haar oorzaak niet alleen in de sancties tegen Italië, dat langen tijd.de voornaamste petroleumafnemer van Roemenie was, doch tevens in het verhoogde binnen- landsche verbruik. De uitvoer van Roemeensche pe troleum naar Duitschland bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. In het eerste half jaar van dit jaar ex porteerde Roemenië naar Duitschland 553.400 ton, het geen bijna twaalf maal zooveel is als in 1932. Direct na Duitschland komt Italië als groote afnemer met 450.000, Engeland met 400.000, Frankrijk met 300.00o ton. De export naar Griekenland, Egypte en Pa lestina is teruggeloopen, daar zich hier de concurren tie van de I rak-p et rol eum doet gevoelen. een beetje vreugde bracht door zijn betooverende glimlach. Tot diep in den nacht zitten wij in de bibliotheek, rookend en pra tend. Het duurt lang, voordat het gesprek weer op de film komt. Charlie Chaplin in tegenstelling tot de meeste menschen in Holly wood heeft in het loven nog voor andere dingen belangstelling dan voor de film. Hij interesseert zich voor sociale en politieke proble men en observeert scherp deze on rustige tijd. Maar steeds stelt hij op den voorgrond, dat hij kunste naar is en zich niet inlaat met partijen en dogmen. Hij houdt van de menschen en haat de bekrom pen tyrannen. Maar eindelijk komt het gesprek dan toch op zijn laatste film, die zulk een overweldigend succes ge had heeft. Tot gx-oote vreugde van Chaplin. Hij vertelt van scenes, die het publiek niet te zien kreeg, om dat zij, hoewel opzichzelf zeer ge slaagd, de handeling te veel on derbraken. En nu geniet ik van iets, dat maar heel weinig men schen te zien krijgen. Charley Chaplin speelt voor mij deze sce nes. Natuurlijk schminkt hij zich niet. Hij heeft geen snorretje, geen stokje, geen hoedje. De schoenen blijven klein en sierlijk. En toch is hij plotseling een geheel ander wezen geworden. De broekspijpen zijn slordig, de beenen staan krom, de voeten trappen scheef door de wereld. De kleine schooier raakt onverbiddellijlc verward in het verkeerssysteem van de groote stad. Wanneer het lichtsein op „Stop" staat, tracht hij over te steken, wan neer het op „Go" staat, houdt hij verward stil. Een komieke agent, ook al door Charlie gespeeld, stikt van woede en ik van lachen. Ook Paulettc, die deze scene toch eerder gezien heeft, lacht dat de tranen over haar wangen biggelen. Amechtig, maar gelukkig lig ik in mijn fauteuil. Maar Charlie weet nu van geen ophouden. Een ge- hcele reeks scenes, die hij uit de film geschrapt heeft, spoelt hij voor. Scenes, die voor de harde zelfkri tiek moesten wijken, maar die den toeschouwer ongelooflijk veel ple zier geschonken zouden hebben. En dat krijg ik nu geheel privé te aan schouwen. En nu zie ik ook eigen lijk voor het eerst de „beide" Chap- lins: de groote, tragische bajazzo en de groote, ernstige, scheppende kunstenaar. DE ANGST VAN DEN KAMERDIENAAR DE VORST DIE DE SOEP NIET LUSTTE DE oude kamerheer. Dr. Mars verliet met zwaren stap de gelagkamer van ..Het Zwarte Paard". Nauwelijks was de deur achter hem gesloten, of Reitinger sloeg hard met zijn vuist op de tafel. Meer dan een uur had hij daar gezeten en troosteloos in zijn glas gestaard. „Er is zeker iets op het slot gebeurd", zei den de bezoekers van „Het Zwarte Paard" te gen elkaar. De kamerheer had Reitinger heelemaal niet gezien en deze laatste had trouwens heelemaal niet naar den kamerheer geke ken zooals allen ge zien hadden. Nu sloeg de troostelooze gast echter opgewon den met zijn vuist op tafel. Reitinger was de kamenier van don vorst en kwam zelden in „Het Zwarte Paard". Daar om viel het op. dat hij kwam, zich in den don kersten hoek zette, twee glazen bier achter el kaar naar binnen werkte en toen meer dan een uur in zijn leege glas zat te staren. De mannen aan de stamtafel riepen Reitin ger bij hen te komen zitten. Hij was een per soonlijkheid. hij stond in den gunst van den vorst en wist steeds allerlei nieuws. „Wat is er gebeurd?" vroeg men. toen Rei tinger schoorvoetend bij het troepje mannen kwam en zich met een zucht in een stoel liet neervallen. „Gebeurd? Er waren bijna drie dooden ge weest dat is er gebeurd!" riep Reitinger met een rood gezicht en greepnaar zijn opnieuw gevuld glas. 5 „Wat dooden? Een ongeluk?" „Wat men dood noemt dood voor de hoo- ge heeren"! Na een paa tellen, begon Reitinger Kijk. het begon zoomaar ach. ik doe ver standiger het niet te 'vertellen! Want stel je voor dat de vorst het te weten komt „Hoor eens Reitinger hier kletst men niet. en als de vorst er iets van te hooren zou krij gen, dan weet jij heel goed, dat hij zich niet aan stamtafelpraatjes stoort. En als jij tegen hem zegt, dat het anders was. dan gelooft hij jou toch md'ar alleen." Reitinger trok een eigenwijs gezicht. Toen riep hij met nieuwe heftigheid, die men van hem heelemaal niet kende: Het was bij de tafel de vorst zat reeds aan tafel en had de beide likeuren, de zoete en de bittere reeds gedronken. Nu moest de soep worden opgediend. In de voorkamer stond Frans daarmee te wachten, deze brengt de soep tot aan de tafel van den vorst, dan neem ik ze van hem over en zet hem op tafel. Maar, Ontzettende gevolgen van wervelstorm. Seoel: Als gevolg van de typhoon, die Zondag Znid-Korea heeft geteisterd, zijn 1.104 personen gedood en 1.028 personen gewond. Voorts worden nog 426 personen vermist. De wervelstorm heeft bovendien aanzienlijke ma- terieele schade aangericht. 1500 gewonden. Nader uit Seoul: Nu de typhoon voorbij is en de vloedgolf geweken, is men begonnen met het her stel der spoorweg-, telegraaf- en telefoondiensten. De gevolgen van de ramp worden als volgt opgegeven: menschen gedood 1.516, verwond 1.183, vermist 769. Huizen ingestort 28.863, beschadigd 3.664, wegge spoeld 4.391, overstroomd 46.225. Visschersbooten ge zonken of weggespoeld 462, beschadigd 1.294. Als afnemer op de tweede plaats. De Palestijnsche correspondent van het A.N.P. meldt uit Haifa: Er zijn statistische gegevens verschenen betreffen de de Palestijnsche economie, in de eerste vijf maan den van dit jaar, en hieruit blijkt, dat Nederland per centueel een grooter aandeel heeft, verworven in den Palestijnschen invoer, echter is de waarde eeniger- mate gedaald. Als afnemer staat Holland thans echter op de twee de plaats, onmiddellijk gevolgd na het Vereenigd Koninkrijk en de Britsche bezittingen, het heeft Duitschland van die plaats gedrongen. De cijfers zijn de volgende: Waarde in ponden Jan. tot Mei. 1935 1936 Naar het Vereenigd Engelsche Koninkrijk 2.080.099 1279.125 Britsche bezittingen, 39.842 28.903 Holland 157.611 141.554 Duitschland 242.741 99.713 Frans kwam niet, en ik sloop onhoorbaar ach teruit naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Daar zag ik, hoe Frans zich bukte, met een verwensching een stuk van zijn veter aftrekt en dit wegslingert. Het valt op de dien tafel en blijft aan den kant hangen. Op dat moment belt de vorst omdat hij on geduldig was geworden. Ik zie hoe Frans met zijn losse schoen de soep opneemt en door do deur gaat. Op dat oogenblik komt er een wind vlaag door de deur en waait het afgetrokken stukje veter naar binnen precies in het soepbord, dat Frans voor zich uit draagt. En hij merkt er niets van Met een hoogrood gezicht en gebalde vuis ten houdt Reitinger even op. Dan gaat hij ver der: „Wat moest ik daar nu doen? Frans roepen,-, dat ging niet. Een ander bord met soep halen,- daarvoor was het te laat. Ik loop hem dus vlug achterna, neem hem het bord uit de handen,- terwijl hij reeds achter den rug van den vorst staat, ik kijk op het bord. zie niets ik weet ook niet goed meer. of ik mij vergist heb maar ik weet zeker, dat ik goed heb gezien. ïk grijp met twee vingers in de soep toen had den jullie het gezicht van Frans eens moeten zien en jawel, ik hengel er het stuk veter uit de vorst bemerkt nietsToen heb ik de soep voor hem neergezet, maar ik transpi reerde van angst en op het oogenblik. dat de vorst de lepel opnam, wilde ik zeggen: „Hoog heid de soep is niet goed maar dan zou hij togen me zijn uitgevaren: „Waarom is hij niet goed? Waarom heb je hem dan binnengebracht? Maar ik had geluk. Hij keek eens naar de soep. alsof hij er eenig idee van had en zei al leen: „Neem weg, Reitinger. Daar is iets niet mee in orde!" „Wat was ik blij!" ging Reitinger verder* „Stel .ie voor, dat de vorst het stuk veter gevon den had, dan was de kok gevlogen, en Frans was gevlogen enik was gevlogen en wij hadden natuurlijk nooit meer ergens een be hoorlijke betrekking kunnen krijgen". „Nu. zeg. we leven niet meer in de middel eeuwen". zei een der mannen. „In ieder geval waren wij zoo goed als dood geweest", zei Reitinger knorrend, terwijl hij iritusschen merkbaar kalmer was geworden. „Een geluk, dat de vorst de soep terugge geven heeft want waar een stuk veter in ge zwommen heeft bah „Waarom zou hij er niet van gegeten heb ben?" vroeg een der anderen. Het gezicht van Reitinger verduisterde zich. „Sufferts", dacht hij, „jullie moesten eens we len. dat de vorst een spiegel zóó heeft laten aanbrengen, dat hij precies kan zien. wat er achter zün rug gebeurt „Dat is het juist dat staat mij nog te wachten!" mopperde Reitinger, die weer in zijn leege glas staarde. „Maar ik zal den spiegel niet zoo mooi meer iaten schoonmaken en Frans een beetje verder de boel laten aangeven ja, dat zal ik voortaan doen!" Reitinger hief zün glas op. „Aannemen!" riep hij lachend en gerustge steld. Stakende arbeiders weigeren voedsel. Reeds eenigen hunner naar het zieken huis. Warscau: Vijfhonderd stakers, die de fabrie ken te Lodz hebben bezet, zijn tot voedsel weigering overgegaan, teneinde meer kracht bij te zetten aan bun eischen inzake de totstandkoming van een col lectief arbeidscontract. Verscheidene arbeiders zijn reeds naar bet ziekenhuis vervoerd. Tijdens een drie tal arbeidersbijeenkomsten, die Zondag te Lodz heb ben plaats gehad, is overwogen de algcmcene staking af te kondigen, ingeval geen collectief arbeidscon tract tot stand mocht komen. Spaansch goud naar Parijs. Ambassade bewaakt. Parijs: De rechtsche bladen maken melding van de voortdurende en ongewettigde zending van Spaansch goud naar Parijs. Tot dusver hebben vlieg tuigen met ladingen goud twintig reizen ondernomen. Tevens wordt gemeld, dat verscheidene Madrileen- sche financiers in de Spaansche Ambassade te Pa rijs verblijf houden. Onder hen zou zich de minister van financiën Estèves bevinden. De ambassade wordt door arbeidersgedelegeerden bewaakt. De sympathiebetooging, welke de aanhangers van het Volksfront Zaterdagmiddag voor de Spaansche ambassade zouden houden, is tot 4 September uitge steld, daar op dien dag de stichtingsdatum der Spaan sche republiek valt. ZENDELINGEN DOOR GALLA'S VERMOORD. Addis Abeba: Twee zendelingen, de Cana dees Tom Devers en de Nieuw-Zeelander Clifford Mitchell zijn, naar pas thans bekend is geworden, begin Mei door bandieten, behoorende tot den Galla- stam, nabij Yerga Alem vermoord. Zij maakten deel uit van de „Sudan ïnterior Mis- sion", waarvan zich nog een aantal leden in het binnenland van Abessinië bevinden, waaromtrent men sedert maanden reeds niets gehoord heeft. DENEMARKEN GAAT VLIEGTUIGEN BOUWEN. Kopenhagen: De Deensche Ostasiatiske Kom- pagni a. s., heeft besloten haar schcepsbouwwerven te Nakskov gedeeltelijk te gaan verbouwen voor het vervaardigen van vliegtuigen. De directie dezer maatschappij, welke voorziet dat de opdrachten der laatste jaren, waardoor de schceps bouwwerven steeds van werk werden voorzien, weldra zullen uitblijven, wil bijtijds een nieuwe gebruiksmo gelijkheid voor haar werven zoeken. jong meisje van een der Zuidzee- eileden. De zijden japon, die zij draagt, is evenwel uit China af komstig. Voor het souper praten wij over de heerlijke reis, die het tweetal achter zich heeft, over Cey- lon, Nederlandsch Indië, Indo- china. Chaplin is vroolijk en tevre den. Ik denk er aan, hoe hij acht jaar geleden er uit zag en tijdens zijn laatste reis door Europa. Welk een hemelsbreed verschil. PAULETTE GODDARD. Aan het heerlijke maal, vertelt Chaplin verder van zijn reis. Vol humor en enthousiasme verhaalt hij van al de wonderen: Angkor, de sprookjesachtige tempel-ruine in de jungle, ontmoeting met den kei zer van Annam en den koning van Kambodsja, oude culturen on vreemde volken in het Verre Oos ten. Voor de Chineezen heeft hij een zwak, hij dweept met hun tact en fijngevoeligheid, de gerin ge behoeften van den Chineeschen boer: „wanneer zij een pot rijst hebben, organiseeren zij een feest". En dan Bali. Iemand stelde Chap lin voor, zijn vrienden op Bali een Chaplin-film to laten Zien. Maar dat wilde hij niet: „hun dansen zijn duizend maal mooier. Zij heb ben geen film noodig." Hij springt op en maakt een paar handbewe gingen om te laten zien, hoe do danseressen op Bali gebaren en daarbij bootst hij de exotische mu ziek na, het rithme en het gezang. „Zij mochten me wel", zegt hij. „Zij noemden mij den grappigen. kleinen man, zonder te weten wie ik eigenlijk was." En ik kan mij levendig voorstellen, hoe hij deze mooie, vreemde menschen op Bali

Schager Courant | 1936 | | pagina 7