let huis |»ijl Tegen magnetiseur f 1000 geëischt met de Jeugdige vandalen dringen schoolgebouw binnen Vuurtoren door aard= beving ontzet Tandem verduisterd RADIO RECHTBANK. Gevolgd door ontslag van rechtsvervolging en vrijspraak. Voor den plaatsvervangend kantonrechter mr. Reyers te 's-Gravenhage stond op 18 Augustus j.l. zekere P. van S., magnetiseur in Den Haag, terecht, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Aan verdachte waren vier feiten ten laste gelegd. Hij zou „buiten noodzaak" een vrouw, die aan zenuwuitslag op de armen leed, hebben behandeld, voorts een jongen, die aan abnormale lichaams omvang leed, een vrouw, die last van haar zenuwen had en tenslotte een vrouw, die aan slijmvliesontste king leed. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Van der Kun, had tegen verdachte f1000 boete ge- eischt. In deze zaak heeft mr. Reyers gistermorgen uit spraak gedaan. Ten aanzien van de beide laatstge noemde feiten, overweegt de kantonrechter, dat deze niet bewezen zijn, zoodat verdachte hiervan wordt vr ij gesprok en. Wat de beide eerstgenoemde feiten betreft, behan delt de kantonrechter in zijn vonnis de vraag, of verdachte „buiten noodzaak" zijn beroep heeft uitge oefend. Deze beide patiënten hebben verklaard, bij dokto ren geen baat te hebben gevonden en een van hen heeft zich zelfs op medisch advies tot verdachte gewend. De kantonrechter overweegt nu in zijn vonnis: „dat noodzaak, uit te zien naar iets anders er is, zoodra de dokter een patiënt opgeeft en den patiënt mitsdien blijkt, dat de dokter hem ongeneeslijk acht, dat het toch niet in overeenstemming is met de goede zeden, wanneer men ten opzich te van zulk een patiënt niet zou aannemen, de noodzaak, naar een ander uit te zien, vooral, nu hij weet, dat langs anderen weg dikwijls beterschap wordt verkregen, dat, indien iemand, zoodanige noodzaak voe lend, zich wendt tot een magnetiseur, deze, indien hij kan helpen, de moreele plicht heeft en dan ook g e n o o d z a a kt is, te hel pen-" De kantonrechter overweegt verder, dat, wanneer de magnetiseur geen verlichting in het lijden van den patiënt brengt, hij zijn beroep buiten noodzaak heeft Uitgeoefend. Hij acht bewezen, dat de beide eerstgenoemde fei ten niet buiten noodzaak door verdachte zijn gepleegd, weshalve mr. Reyers verdachte, wat deze feiten betreft, van alle rechtvervolging ont slaat. Naar wij vernemen, zal het O. M. in deze zaak hoogcr beroep aanteekenen. zware straffen opgelegd. De Almelosche rechtbank heeft zware straffen op gelegd aan een viertal Alffièloërs, die aldaar ver scheidene inbraken pleegden, waarbij o.m. bedragen van 1800 cn 1900 gulden werden buit gemaakt. Hot geld is naar de daders ter zitting hadden verklaard ton rleele in Amsterdam opgemaakt en voor het overige aangewend 'om gezinnen, die in ar- moedigen toestand verkeerden, te helpen. De hoofdschuldige werd tot ZV2 jaar gevangenis straf veroordeeld (eisch 2Vp jaar), de anderen tot twee jaar gevangenisstraf (eisch U/2 jaar) en tot ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Van alle straffen werd de voorloo- pige hechtenis in mindering gebracht. DE MOORDAANSLAG IN DE TULPENBOOM STRAAT IN DEN HAAG. VGravcnhage, 1 September. De Haagsche recht bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 36-jarigen P. E. van G. uit Voorburg, die in April j.l. als gevolg van een ouden twist op J. C. van K. uit de Pieter Bothstraat te 's-Gravenhage eenigc revolverschoten loste op den hoek van de Tulpen H FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 75. HOOFDSTUK XXVI De facade van Notre Dame. Ten tweede male was het geluk hun gunstig Het was een dag zonder nevel of wolken en de overweldigende zilveren bergrug hing duide lijk en tooverachtig schoon in de blauwe lucht. Hanaud stak een van zijn zwarte sigaretten aan en keerde zich met leede oogen van het land schap af. ..Er werden twee groote fouten gemaakt", zeide hij. Eén heel in het begin door Betty Har- lowe. De tweede, geheel in het einde door mü, en van die beide, was de mijne het minste goed te praten. Laat ons daarom beginnen bij het begin. Mevrouw Harlowe is een natuurlijken dood gestorven. Zij wordt begraven; Betty Har lowe erft haar vermogen. Boris Waberski vraagt haar een som gelds en zij knipt naar hem met de vingers. En waarom niet? O, doch wat moet het haar een week daarna gespeten hebben, dat zij met de vingers geknipt heeft! Want eensklaps slingert hij haar zijn bom in het gelaat. Mevrouw Harlowe is door haar nichtje Betty vergiftigd. Stel u voor. wat Betty Harlowe gevoeld moet hebben, toen zij dat ver nam! De beschuldiging is ongerijmd. Zonder twijfel! Doch tevens is zij waar. Een minuut eerder is alles veilig. Niets kan haar deren. boomstraat en de Hanenburglaan, waarna de dader de schietpartij herhaalde op den hoek van de Sport- laan en het Meezonplein. De rechtbank heeft hem veroordeeld wegens po ging tot doodslag tot een gevangenisstraf van 1 iaar met aftrek van 4 maanden voorarrest. pensionhoudsters opgelicht. De Haarlemsche rechtbank heeft gister den 41-ja- rigen A. M. uit Haarlem, die in het begin van dit jaar tallooze pensionhoudsters in vrijwel alle deelen des lands heeft opgelicht, door zich uit te geven als ingenieur van den Rijkswaterstaat, veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf. SCHOTEN GELOST OP ZIJN SCHOONZUSTER EN ZIJN BUURMAN. Voorts deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 30-jarigen machinist D. de R. uit IJmuiden, die op 7 Juni j.l. in de La Reystraat aldaar revolverschoten heeft gelost op zijn schoon zuster en op zijn buurman. De vrouw werd licht aan het hoofd gewond. Toen de dader op zijn buurman, die de vrouw beschermde, wilde schieten, ketste het wapen. De rechtbank veroordeelde den machinist wegens poging tot doodslag, tweemaal gepleegd, tot vijf ja ren gevangenisstraf. Het O. M. had 4y2 jaar geëischt. Gebruik gemaakt van den vrijen dag voor het Koninginnefeest. Op erger lijke wijze huisgehouden. Van den voor de viering van den Koninginnedag toegestanen vrijen dag hebben Maandag jeugdige vandalen op de Eilanden te Amsterdam misbruik gemaakt om een schoolgebouw binnen te dringen en daar op ergerlijke wijze huis te houden. Reeds eenige jaren geleden is in deze buurt iets dergelijks gebeurd waarin men toen aanleiding vond de schuttingen van tuinen en speelplaatsen van verschillende schoolgebouwen zoodanig met prikkeldraad te beschermen, dat het binnendringen er onmogelijk door zou worden gemaakt. Zulks was echter niet het geval met de openbare voorberei dende school in de Eerste Leeghwaterstraat 9, welk schoolgebouw aan den achterkant grenst aan de spoorbaan, waarlangs de schutting van de speel plaats loopt. Jeugdige straatjongens, vermoedelijk tusschen de acht en tien jaar oud, zijn Maandag over deze schutting geklommen en door het inslaan van een ruit het schoolgebouw binnengekomen. Op baldadige wijze hebben zij daar huis gehouden, cn in de benedenlokalen - een waren ravago aange richt. Kasten' werden leeg gehaald en de inhoud overhoop gesmeten. Papiermanden en vuurmakers werden in brand gestoken en gistermorgen vroeg, toen men de ontdekking deed, vond men allerwegen de sporen van uitgebrand papier. Het mag een won der heeten dat het vuur niet verder om zich heen heeft gegrepen en dat het geheele schoolgebouw niet is afgebrand. De politie, die weet waar zij jeugdige boefjes zoe ken moet, stelt een onderzoek in en de zaak zal met strengheid behandeld worden om een einde te ma? ken aan de baldadigheid van de waarschijnlijk on bezonnen straatjeugd, die op dezen leeftijd nog op het verkeerde van haar optreden kan worden ge wezen, voordat zij met dergelijke methoden opgroeit: STAAT VAN BELEG IN ROEMENIë WORDT MET HALF JAAR VERLENGD Boekarest. De staat van beleg, die 14 dezer zou eindigen, zal door de regeering wederom met zes maanden worden verlengd. POOLSCHE STAATSMAALDERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Te Budgoszkz, in N.W. Polen, is brand uitgebroken in de staatsmaalderij, die tot de grootste in Polen behoort. De aangerichte schade wordt op een mil- lioen zloty geraamd. Doch thans zit haar hoofd plotseling los op haar hals. Zij is geschrikt. In de kamer van den rechter van instructie wordt zij ondervraagd. Deze laatste heeft niets tegen haar. Alles zal uitstekend afloopen, indien zij zich slechts goed houdt. Doch e r bestaat veel kans, dat zij zich niet goed houden kan. Want den moord heeft zij begaan. Haar gevaar bestaat niet in deze of gene getuigenis, die Waberski kan bijbrengen, doch in zich zelve Twee dagen later, neemt haar schrik toe, want zij verneemt, dat Hanaud uit Parijs, ontboden is. En nu begaat zij haar fout. Zij verzendt een telegram aan u naar Londen" „Waarom was-dat een fout?" vroeg Frobisher snel. „Omdat ik mij terstond deze vraag stelde „Hoe kon Betty Harlowe weten, dat Hanaud uit Parijs ontboden werd? O, houdt u over tuigd, dat ik de Prefectuur hevig op mijn poot heb gespeeld over de onbetrouwbaarheid van mijn collega's te Dijon. Doch daarvan meende ik geen woord. Neen! Ik ben alleen zeer nieuws gierig naar Betty Harlowe. Dat is alles. En ik ben nog nieuwsgierig. Welnu, wii komen' te Dijon en u vertelt haar, dat u dat telegram aan mij heeft laten zien". „Ja. Dat deed ik. Ik herinner het mij zeer goed', en langzaam voegde hij er bij: „en ook, dat zij de hand op het vensterkozijn legde, om zich een steun te geven, scheen het-wel'". „Doch zij had zich bliksemsnel hersteld", ging Hanaud met een instemmend hoofdknikje voort „Omtrent dat telegram moet zij een nadere ver klaring geven. Zij mag mij niet zeggen, dat Maurice Thevenet haar in allerijl heeft gewaar schuwd. Neen! Wanneer ik haar dus vraag, of ooit een van die anonieme brieven door haar ontvangen is waarvoor ik, bedenk dat wel, speciaal naar Dijon gekomen was antwoordt zij terstond: „Ja, ik ontving er één, des Zondags morgens, waarin mij werd medegedeeld, dat mijnheer Hanaud uit Parijs zou overkomen, om mij af te maken". Dat was vlug niet? Ja, maar ik weet. dat het een leugen was. Want eerst Zondagavond werd voor goed beslist, of ik zou UIT ONZE OOST. Moedig gedrag van bedienend personeel. Aneta seint uit Sabang: De havenmeester van Sabang ontving Zondag j.l. van een Duitsche boot bericht, dat de Willemtoren een van de belangrijkste vuurtorons in de omgeving van het kolenstation Sabang de noodvlag had uit gestoken. De gouvernementsstoomer „Sirius" is onmiddellijk naar den vuurtoren toegestoomd, waar men consta teerde. dat door de aardbeving van 23 op 24 Augustus de lantaarn van den vuurtoren ontwricht was en het kwik uit den bak was geslagen. Het bedienend personeel had de lantaarn in den vuurtoren toch draaiende weten te houden, doch vijf menschen ver toonden door de zich ontwikkelende dampen van het kwik verschijnselen van vergiftiging. Deze menschen zijn door de „Sirius" naar Koeta- Rad.ja vervoerd. Men liet de tweede machinist van de „Sirius" voor bediening en voor evcntueele re paratie achter. LANDDAG N.S.B. VOOR WEST-JAVA. Aneta seint uit Batavia: De landdag der N.S.B. voor West-Java, te Batavia gehouden, werd door ongeveer 1500 menschen bijge woond. De heer Hogewind sprak over den strijd der N.S.B., welke deze beweging in Nederland en hier te lande voort. Hij wraakte verder de voorstelling welke door het dagblad „Matarani" is gegeven omtrent uitlatingen van Ds. van Duyl te Soerabaja. De heer Van Duyl hield vervolgens een herden kingsrede met als onderwerp het Huis van Oranje, waarna een telegram van hulde aan H.M. de Ko ningin .werd gezonden. Knechtje van don verhuurder ontdekte den huurder tusschen de feestvierende menigte op Koninginnedag. Ongeveer 14 dagen geleden huurde een jong- mensch bij een rijwielhandelaar op de Ivostverloren- kade te Amsterdam een tandem, die door hem niet meer teruggebracht werd. Op 24 Aug. deed de rij wielhandelaar daarvan aangifte bij de politie van hot bureau Marnixstraat, die tevergeefs poogde den huurder van het rijwiel op te sporen. Maandagmid dag ontdekte echter een knechtje van den rijwiel handelaar tijdens de viering van den Koninginne dag op den Dam tusschen de feestvierende menigte den huurder van de tandem en deed daarvan on middellijk aangifte bij eenige politie-agcnten, die den verdachte arresteerden. Op het bureau Raampoort bokendo de verdachte, een 19-jarig werkloos teekenaar, dat hij de tandem had gehuurd en den volgenden dag weer had ver kocht. Hij zal wegens verduistering ter beschikking van de justitie worden gesteld. MET HET HOOFD ONDER DEN MESTWAGEN. Doodelijk ongeval te Hoek in Zeeuwsch^ Vlaanderen. Terneuzen. Bij het vervoeren van mest kwam de ongeveer 40-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge, wonende te Zoek (Zeeuwsch Vlaanderen) van den wagen te vallen, waarna een der wielen den man over het hoofd ging. De dood trad vrijwel on middellijk in. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Hoek overgebracht, alwaar een gerechtelijke lijk schouwing zal plaats vinden. DREIGEND CONFLICT TE GOUDA. In de waschindustrie. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrok ken bij een dreigend conflict bij een aantal wasch- industrieele bedrijven te Gouda. overkomen of niet. U ziet, dat mademoiselle Betty zich dus aardig had vastgepraat Ik had haar naar dien brief gevraagd. Zij zegt niet, dat deze door haar is vernietigd, anders mocht ik eens gelooven, dat een dergelijken brief nooit door haar ontvangen werd Integendeel, zij zegt dat deze brief is opgeborgen in de schatkamer die verzegeld is, zeer goed wetende, dat zij dien briefioder oogenblik kan tijpen en via het Hotel de Brehizart in die kamer opbergen, vóór de ze gels worden verwijderd. Die brief kan alleen in de schatkamer worden gevonden, wanneer zij hem des Zondagsmorgens vroeg heeft ont vangen, want later, op dien zelfden morgen, werden de zegels gelegd. Zij wist niet. op welk tijdstip voor het eerst werd voorgesteld dat ik zou overkomen. Zij sloeg er een slag in, en ik weet, dat zij liegt: en nu hen ik nieuws gieriger dan ooit, naar Betty Harlowe" Hij zweeg. Want Jim Frobisher stond hem aan te zien, met den grootsten schrik in de oogen. „Dus ik was degene, die u op haar spoor bracht? Ik die gekomen wac om haar te verdedigen! riep hij uit. „Want ik was de gene. die u het telegram toonde". „Mijnheer Frobisher, dat zou niets ter zake gedaan hebben, indien Betty Harlowe zooals door u geloofd werd, onschuldig was", her nam Hanaud ernstig; en Frobisher zweeg. „Welnu, na mijn eerste onderhoudt met Betty Harlowe, liep ik eens door het huis, terwijl gij en Betty samen in de bibliotheek zaten te pra ten!" „Ja" zeide Jim. „En in de zitkamer van mademodselle Ann trof ik iets aan, wat mij bii den eersten oogop slag groot belang inboezemde. Raad nu eens wat dat was!" en hii hield zijn hoofd schuin tot Jim gekeerd, in de hoop dat diens pogingen het raadsel op te lossen, dezen van zijn zelfverwijten zou afleiden. En tot zekere hoogte slaagde hij daarin. „Dat kan ik wel raden", zeide hij. „De ver handeling over Sporanthus". DONDERDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 9.00 Ensemble Jonny Kroon; 10.00 Morgenwijding; Grampl; 10.30 Ensemble Jonny Kroon; 11.00 Omroeporkest; 11.45 Grampl; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Grampl; 1.00 Ko- vacs Lajos' orkest; 2.15 Grampl; 3.15 Gom. Dubbel- kwartet „J. S. Bach" en orgel; 4.00 Voor zieken; 4.30 Grampl; 4.45 Voor de kinderen; 5.30 De Palla- dians; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Viool cn piano; 7.30 Dansmuziek; 8.00 Berichten A.N.P.; Mededeelingen; 8.10 Omroeporkest en soliste; 9.10 Radiotooneel; 9.45 Omroeporkest en solist; 10.30 Grampl; 11.00 Be richten A.N.P.; 11.10—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM (301 M.) 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgendienst; 10.45 Grampl; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gr. pl; 12.30 KRO-orkest en Grampl; 2.00 Handwerk- cursus; 3.00 Orgelspel; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cursus voor de jeugd; 5.30 Grampl; 6.00 Pianomuziek a quatre mains; 6.45 C.N.V.-praafje; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Causerie over Engelsche kunst; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 NCRV- orkest en solist; S.50 Biologische causerie; 9.20 Ver volg concert; 10.30—11.30 Grampl; Schriftlezing. DROITWICH (1500 M.) 11.25 Orgelspel; 11.50 Grampl; 12.20 Het Trocadero- Cinema-orkest; 1.05 Grampl; 1.35 Russell Smythe en zijn orkest; 2.50 Leonard Hornsey's orkest; 3.20 Het Carlton-Hotelorkest; 4.10 Causerie; 4.30 Grampl; 5.05 Het „Harp-Trio"; 5.35 Dansmuziek; 6.206.45 Berichten; 6.50 Orgelspel 7.20 BBC-Variété-orkcst en solist; 7.35 BBC-orkest; 8.20 Pianorecital; 9.00 Vari été-programma; 10.00 Berichten; 10.30 Kerkdienst; 10.50 Celebrity-trio; 11.25 Sportreportage; 11.35— 12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.l 7.20, 8.20 en 9.20 Grampl; 9.50 Orgelconcert; 11.20 Omroeporkest; 2.50 en 4.20 Grampl; 5.20 Hoorspel; 7.20 Grampl.; 8.20 Zang; 9.05 Nat, orkest en solist; 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 6.50 Orkest concert; 10.20 Volksliederenconcert; 12.20 Orkestconcert; 1.35 Omroeporkest; 3.05 Kamermuziek; 4,20 Sted. Orkest Gelsenkirchen; 6.20 Gevar. concert; 8.30 Omroepkleinorkest; 9.20 Radiotooneel; 10.40 Om roepkoor, solisten en voordracht; 11.2012.20 Dans muziek. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Dansmuziek; 1.30 Om roeporkest; 1.502.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 Grampl; 7.20 Accordeonmuziek en Grampl; 8.20 klein-orlcest en hoorspel; 10.30 Reportage; 10.50 11.20 Grampl. 4-84 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Omroep orkest; 1.30—2.20 Grampl; 5.20 Dito; 6.35 Salonorkest; 7.35 Grampl; S.20 Omroeporkest; 10.30—11.20 Gram. pl. en Reportage. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Blaasconcert; 9.20 Radiotooneel; 10.20 Berichten 10.50 Pianorecital; 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Dansmuziek. Kantoorhouder der posterijen gearresteerd 400 a 500 gulden verduisterd. Buitenpost, 1 September. Door de marechaussee van Buitenpost is als verdacht van verduistering van 400 ti 500 gulden en valschheid in geschrifte gisteravond gearresteerd de 40-jarige S. B., kantoor houder der posterijen te Augustinusga. De verdachte heeft een volledige bekentenis afge legd en is in het huis van bewaring ingesloten. Mr. fock hersteld. Naar wij vernemen, is oüd-gouverneur-generaal, mr. D .Fock, die eenigen tijd in Zwitserland heeft vertoefd cn daar ongesteld was geworden, tenge volge waarvan hij niet deel kon nemen aan het di ner, dat minister Colijn den nieuwen gouverneur- generaal aangeboden heeft, en ook niet bij diens vertrek aanwezig kon zijn, thans weer hersteld. Mr. Fock heeft de terugreis naar Nederland reeds aanvaard. „Juist! Het pijlengif! Het gif, dat geen sporen nalaat! Mijnheer, dat gif is mijn nachtmerrie geweest. Wie zou de eerste giftmenger zijn ge weest, die het gebruikte? Hoe kon ik met hem wedijveren en de bewijzen leveren, dat het geen meerder zekerheid bood dan arsenicum of Prui sisch zuur? Die vragen maakten mij gek. En plotseling, in een huis waar juist een sterfge val door hartverlamming heeft plaats gegrepen, vind ik een ongenietbare taaie verhandeling over dat vergif weggestopt onder een stapel mode-journalen in de zitkamer van een jonge dame. Ik zeg u, dat ik er met stomheid door geslagen was. Wat deed het ding daar? Hoe kwam het daar? Tk zie op den omslag een aan- teekening. naar een bladzijde verwijzende. Ik sla die bladzijde op. en daar, mij aanstarende, bevindt zich een verklaring van het volmaakte model, van een vergiftigden pijl van Simon Harlowe. De anonieme brieven? Geen haar op mijn hoofd, dat daar meer om denkt. Zij zijn eensklaps vergeten Indien de ezel van een Wa berski eens gelijk had, zonder het zelf te we ten en mevrouw Harlowe was wèl in Maison Grenelle vermoord? Dat moest ik te weten zien te komen. Ik stop de verhandeling onder mijn vest op mijn rug en ga weer naar beneden, een paar vragen overdenkende. Selt mademoiselle Ann belang in dergelijk speelgoed als Sporan thus Hiispidus? Of had zij iets van den dood van mevrouw Harlowe te verwachten? Of wist zij misschien in het geheel niet, dat de verhan deling tusschen die mode-journalen op haar tafel geschoven was? Ik weet het niet, en mijn hoofd draait op 'mijn schouders. Toen ving ik dien .kwaadaardigen blik op. dien Betty Har lowe op haar vriendin werpt mijnheer, een blik die alles verraadt! Ik heb volstrekt niet dat eenvoudige en correcte jonge dametje te genover mij. met wie ik aanvankelijk dacht, te doen te hebben Neen. ik verlaat Maison Gre nelle; mijn nieuwsgierigheid omtrent Betty Har lowe is ten hoogste geprikkeld". (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6