Geen nieuwe koers in Roemenië Nieuw soort lucifer KIJKER is KOOPEHj (LOECK Donderdag 3 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10055 De moeilijkheden in den tuinbouw Na de ongeregeldheden te Vlissingen De doodvonnissen in Rusland Een brood bakkende zuivelfabriek Het avontuur van de Girl Pat Twee tram aanrijdingen in de Hoofdstad Ook spinnenplaag in Vollenhove Antonesco over zijp politiek „Deze politiek is de politiek van allianties, welke ons in den grooten oorlog de overwinning schonken". Boekarest. Victor Antonesco, de minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteravond de vertegenwoordigers van de pers ontvan gen en hun een uiteenzetting gegeven betref fende de buitenlandsche politiek van Roemenië waarbij hij woordelijk en met nadruk ver klaarde: „De buitenlandsche politiek blijft, zooals ze tot nog toe geweest is." „Deze politiek", aldus vervolgde Antonesco, „is de politiek van allianties, welke ons in den grooten oorlog de overwinning schonken en ons leidden naar de verwezenlijking der nationale eenheid binnen het kader van natuurlijke grenzen. De vredesverdra gen hebben onze wettige aspiraties volkomen bevre digd en een einde gemaakt aan geografische en ethnologische toestanden, welke de normale ontwik keling van ons volk belemmerden. Thans hebben we slechts te arbeiden, om ons te organiseeren en te ontwikkelen binnen een onaan tastbaar raam van grenzen, welke wij verkregen hebben dank zij de offers van de beste zonen van ons land. Voorts verklaarde Antonesco nog: „Onze alliantie met de landen van de kleine entente vormt een es sentieel bestanddeel van onze buitenlandsche poli tiek. De banden, die ons vereenigen, kunnen slechts van dag tot dag nauwer aaneensluiten de gemeenschap pelijke actie van onze landen welke geroepen is een langdurige toepassing te vinden voor de verdediging der landen en hunner belangen. Ik stel er prijs op den nadruk te leggen op de voldoening, die ik gevoel over de ontmoeting op 12 'September te Bratislava met Stoyadinoitsj en De- kozma. Wij wenschen onze actieve betrekkingen en onze vriendschappelijke samenwerking met Polen te handhaven. Onze vriendschappelijke betrekkingen met de landen van den Balkanbond, vereenigd door politiek belang en economische banden, kunnen tot ontwikkeling komen met het oog op een steeds doel matiger actie. De recente overeenstemmingen met Engeland hebben nieuwe bases geschapen voor on ze economische en financieele betrekkingen, die wij tot ontwikkeling wenschen te brengen tot heil van beide landen. De gemeenschappelijke oorsprong en de herinnering aan den grooten oorlog binden ons aan Italië. De gemeenschappelijke economische belangen en de sympathie van het Roemeensche volk voor Italië versterkt die banden. Wij zullen voortgaan met Rus land onze betrekkingen van goede nabuurschap en vriendschap te ontwikkelen. Tenslotte zullen wij waken voor de handhaving van de beste betrekkingen met onze buren en alle andere landen, onder wie Duitschland, met welk land wij goede betrekkingen onderhouden, voort vloeiende uit belangrijke economische belangen. Trouw aan het Volkkenbondshandvest zullen wij voortgaan actief samen te werken met de groote instelling van Genève. Aldus zijn de groote lijnen van onze politiek, die haar wortels bindt in de noodzakelijkheid voor Roe menië en den vrede de onaantastbaarheid van zijn grenzen te waarborgen. Deze politiek is voortdurend ten uitvoer gelegd door alle partijen, die elkander in de macht opvolgen sedert den oorlog en vooral door Titoelescoe met een gezag en een talent, die hem de gerechtvaardigde dankbaarheid des lands verzekeren". Voorloopig geen gewestelijke land dagen in Noord-Holland. In een de vorige maand gehouden buiten gewone vergadering van afgevaardigden heeft het district Noord-Holland van den Nederland- sohen tuindershond besloten, een demonstratieve landdag te houden, om de wenschen van den tuinbouw onder de aandacht van de regeering te brengen. Thans vernemen wij, dat deze landdag, welken men zoo mogelijk in elke pro vincie, waar de Nederlandsche Tuindersbond is gevestigd, op denzelfden datum wilde houden, zeer waarschijnlijk niet door zal gaan. De reden hiervoor is het feit, dat het Centraal bureau van de veilingen in Nederland heeft besloten, in samenwerking met alle andere organisaties in het begin van deze maand een groote open bare vergadering te beleggen voor den geheelen Nederlandsöhen tuinbouw. Tot nader order worden deze landdagen van den Nederlandsöhen Tuindersbond uitgesteld. Naar men verder meldt zullen de diverse af- deelingen van den Nederlandischen tuinders bond zich tot de gemeentebesturen wenden met het verzoek, om bij den minister aan te dringen op het openstellen van de tewerkstelling van tuinders in eigen bedrijf. Het uit werken gaan van de tuinders bij een ander, om hierdoor tijdelijk in het dagelijksche onderhoud te voor zien, wordt funest geoordeeld voor het eigen bedrijf. EDEN LIJDENDE AAN WATERPOKKEN. Eden is lijdende aan een lichte aanval van waterpokken. Hij zal zich eenigen tijd uit het ministerie van buitenlandsche zaken terug moe ten trekken. Hii hoopt hersteld te zijn voor de bijeenkomst voor de volkenbondsvergadering. Het overlijden van wethouder De Mey. Een laatste schakel in den keten van tragische omstandigheden. De afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. meldt ons: Naar Dr. Staveman, de voorzitter van het zieken fonds „Walcheren" en de „Vereeniging voor Zieken- huisverpleging" ons machtigt te melden, kan het overlijden van den wethouder voor sociale zaken en financiën, den heer De Mey, in geen enkel verband worden gebracht met eventueele onregelmatigheden, die in het beheer van de fondsen dezer vereenigin- gen door den heer De Mey zouden zijn begaan. Uit een ingesteld onderzoek is reeds geble ken, dat de financiën der beide fondsen, waar over de heer De Mey sedert eenige tiental len jaren het beheer voerde, in de meest vol maakte orde door hem zijn nagelaten. Ook de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, machtigt ons te verklaren, dat de heer De Mey zijn taak als wethouder op de meest consciëntieuze wijze heeft verricht en dat hij de hem toever trouwde fondsen steeds op de meest nauwge zette wijze heeft verantwoord. Uit nagelaten brieven van den overledene is ge bleken, dat zijn heengaan moet worden toegeschre ven aan de depressie, die zich van hem meester maakte, toen hem te laat bleek, dat de financieele bijstand, die hij den spoorwegambtenaar van H. eeni ge jaren geleden uit eigen middelen had gegeven en waarin hij zelf niets anders dan een vriendendienst had gezien door de justitie wellicht volgens het for- meele recht als een laakbare daad zou kunnen wor den beschouwd. Het is nl. gebleken, dat de gearresteerde van H., behalve de fraude, welke onlangs aan het licht kwam, reeds eerder malversaties tot een belangrijk bedrag had gepleegd, teneinde een zijner familiele den voor een finantieele catastrofe te behoeden. Na zijn daad wendde hij zich tot den heer de Mey, die hem uit eigen middelen en ten koste van een be langrijk offer in staat stelde zijn geweten te ver lichten door de ontbrekende gelden aan te zuiveren. Toen er onlangs wederom malversaties aan 't licht kwamen, was de heer de Mey niet verder bij machte van H. te helpen, hoewel de spoorwegen bereid wa ren, van een aanklacht af te zien, zoo het ontbreken- Voorloopig comité eischt onderzoek. Amsterdam, 2 Sept. Naar aanleiding van de doodvonnissen tegen Sinowjef c.s. die alom groote beroering hebben gewekt, heeft zich een voorloopig comité gevormd bestaande uit P. J. Schmidt, J. v. d. Wijk, inr. Chr. de Ruyter—de Zeeuw en Sam de Wolff. Het comité stelt zich ten doel een protestbeweging te organiseeren tegen de in Rusland voltrokken dood- vonnisen en tegen verdere dreigende vervolgingen, en sympathie te wekken voor den eisch, dat een in ternationale commissie van onderzoek, bestaande uit vertegenwoordigers der verschillende socialistische partijen zal worden gevormd, welke commissie moet trachten zoowel Trotsky in Noorwegen te bezoeken en te hooren, als naar Moskou te gaan, teneinde de beschuldigingen en bewijsstukken aan een ernstig en nauwkeurig onderzoek te kunnen onderwerpen. Men schrijft aan de N. R. Gt. In liet dorp Wouw bij Roosendaal doet zich een eigenaardige kwestie voor. Geruimen tijd geleden maakten de bakkers van Wouw en het tot deze gemeente hehoorende kerkdorp Heerle plannen om de Wouwsche coöperatieve melk fabriek te steunen door afneming van haar pro ducten. De fabriek zou tegen voordeeligen pTijs melk leveren en dan zouden de bakkers zich verplichten melkbrood aan hun Manten te leveren tegen den prijs van gewoon brood. De zaak ging echter niet door, er kon ten slotte geen accoord worden bereikt. Het bestuur van de coöperatie heeft het denk beeld echter niet losgelaten. De fabriek zal nu zelf melkbrood gaan bakken. Een inschrijving werd onder de leden gehouden en ieder gaf op hoeveel brood hij per week kon gebruiken. Daar na werd getracht het bakken van het brood publiek aan te besteden. De bakkers van Heerle en Wouw schreven allen in voor denzelfden prijs, en die van Bergen op Zoom toonden zich met hen solidair en deden het niet minder. Een echter is onder den prijs gegaan en aan hem is thans het broodbakken gegund. De gebroeders Osborne voor den rechter. Kapitein Frank Osborne, gezagvoerder van de Girl Pat en zijn broer, zijn gister na hun aankomst te Gravesend per politie-auto naar Bond Street gebracht waar zij formeel beschul digd werden van diefstal van den stoomtrailer, ten nadeele van de Marstrand Visscherij Mij te Grimsby. Kapitein Osborne nam alle schuld op zich. maar ontkende den opzet van diefstal. Aangezien bij den verdediger verscheidene aan biedingen waren ingekomen van bewonderaars van het avontuurlijke om borg te staan voor de beklaagden liet de rechter hen tegen borg stelling van 500 pond op vrije voeten. Vandaag over 8 dagen moeten zij opnieuw voor den rech ter verschijnen. DEN HERFST de tijdig werd aangezuiverd. (Gelijk bekend, heeft de officier van justitie te Middelburg niettemin een strafvervolging tegen van H. gelast.) De heer de Mey, die meende in deze zaak slechts als getuige te zijn gehoord, kwam tot zijn ontsteltenis tot de ontdekking, dat de of ficier van justitie overwoog, hem in deze zaak als medeverdachte te betrekken. De teleurstelling over het feit, dat een vriendendienst, die belangrijke offers van hem had gevergd, wellicht tot een schan daal rondom zijn persoon zou uitgroeien, was de laatste schakel in den keten van tragi sche omstandigheden, die den heer de Mey in den dood hebben gedreven. Amsterdam: Op hetzelfde uur, n.1. tusschen kwart over acht en half negen, heb ben gisteravond in de hoofdstad twee onge lukken plaats gehad, welke een sterke ge lijkenis met elkaar vertoonen. In beide geval len liep niemand eenig letsel op en beperkte de zaak zich tot vernielde voertuigen. Op genoemd tijdstip sloeg op den Haarlemmerweg een paard, dat voor een melkwagen gespannen was op hol, doordat het lemoen brak. Het beest galop peerde stalwaarts. Zijn baas woont aan den Uitweg. De koetsier Wist tijdig van het voertuig te springen. Hevig slingerend ratelde de wagen den weg af. On geveer twee honderd meter voorbij de ringspoorbaan wist het paard zich te bevrijden. De wagen reed de trambaan op en bleef daar dwars op staan. Juist op dat moment naderde in volle vaart de tram uit de richting Haarlem.- Voorbijgangers, die terecht een on geluk vreesden, liepen de tram tegemoet en gaven seinen aan den bestuurder. Deze had ook juist het ob stakel op de lijn ontdekt en remde uit alle macht, doch de snelheid was te groot om een botsing te voorkomen. De melkwagen, waarop zich nog een bus met 40 liter melk bevond, werd totaal in elkaar gereden. De tram kwam er goed af. Slechts een koplamp werd vernield en nadat de ruïne opgeruimd was, een werkje dat vlug gebeurd was, kon de reis naar het eindpunt worden voortgezet. I-Iet paard is later ge grepen. Het tweede ongeluk gebeurde in de Marnixstraat. Een vrachtauto kwam vanaf de Rozengracht en wil de de Marnixstraat oversteken. Op de rails slóeg de motor plotseling af. Een motorwagen van lijn 17 kon niet meer stoppen en de tramwagen liep met den zij kant tegen de vrachtauto op. De schade was in dit geval aan de zijde van de tram. Balcon, zijkant en koplamp werden ernstig beschadigd. Oök dit onge luk bracht gelukkig geen persoonlijk letsel met zich. De chauffeur was tijdig van de auto gesprongen. Het verkeer ondervond een geringe vertraging. SOMS TUSSCHEN DE 500 EN 1000 IN EEN KAMER. De IJsselmeermuggen, die behalve den Afsluitdijk ook groote stukken van de IJsselmeeroevers zijn gaan bevolken, sleepen thans een nieuwe plaag na zich: de spinnen. Over de spinnenplaag in Durgerdam hebben wij al bericht. Doch ook elders vertoonen de dieren zich in niet geringen getale. In Vollenhove, in den kop van Overijssel, zijn ze thans ook. Er zijn bewoners die ons vertelden dat er soms tusschen de 500 en 1000 in één kamer werden gevonden. Men bestrijdt de plaag door vuur: brandende olie-jassen werden langs de dakgoten gehaald en het hielp.... voor zoolang als het duurde. De plaag is niet op alle uren van den dag even hevig. Op sommige tijdstippen dit hangt waar schijnlijk van het weer af zijn de diertjes veel driester en talrijker dan op andere. Ook hier zal de natuurlijke vijand tenslotte wel de oplossing moeten brengen. Als die dan op zich zelf ook maar weer geen plaag wordt. GEWELDIGE BRAND IN CONFECTIEZAAK TE STOCKHOLM Een geweldige brand heeft heden te Stock holm een groote confectiezaak geheel vernield De schade bedraagt vier millioen kronen. Het geheele personeel 300 man groot, zal verschei dene maanden zonder werk zijn tengevolge van dezen brand. VERVAARDIGD VAN PAPIER. RIJKSNIJVERHEID VERLEENT STEUN AAN UITVINDING. De Rijksnijverheidsdienst heeft een uitvin ding van een nieuw soort lucifer van iemand die nabij Apeldoorn woont, langdurig op haar technische en handelswaarde laten onder zoeken en tenslotte zoover deugdelijk geacht dat hij voor de uitvoering van nog eenige onderdeelen dezer uitvinding financieelen steun heeft verleend. De uitvinder is reeds 3 jaar met zijn uitvinding bezig, lezen we in de „Msb." Hij nam tot grondge dachte, dat uit practische handelsoverweging de ver houding tusschen het weinige hout voor de lucifers tegenover het vele hout voor de verpakking, dat toch waardeloos wordt, niet logisch is. Hij achtte ook het hout der algemeen in gebruik zijnde lucifers, dat eveneens na de ontsteking zijn waarde verliest, te kostbaar. Voor de samenstelling der thans algemeen ge bruikte huishoudlucifers zijn ongeveer 20 bewerkin gen noodig. Volgens den uitvinder van den nieuwen lucifer kan voor dit artikel verschillend materiaal gebe zigd worden, als papier, biezen, stroo, cellophaan en ook palmblad. Voor de binnenlandsche productie is papier het voordeeligst. Hij heeft nu een soort weeftoestel uitgedacht, waarop papierspoelen zijn geplaatst, die een weef sel van lucifers samenstellen, welke meteen voor zien worden van een ontbrandbaren kop en een strijlcvlak, waarlangs de een door den ander wordt ontstoken. Deze lucifers hebben een grootere lengte dan de nu gebruikelijke. Bij het uittrekken van een lucifer uit dit weefsel, is hij meteen ontbrand. Tot en met den laatsten vuurmaker van dit weefsel is dit ontbranden mogelijk. Machinaal worden de lu cifers in gelijke porties verdeeld. De kwestie der verpakking, waarom het bij het octrooi voorname lijk gaat, is logisch en practisch opgelost. De bewerking dezer lucifers zal slechts één ma chine vormen. Als aanvankelijk pi'oductievermo- gen is 10.000 lucifers per minuut berekend. De omvang der pakken nieuwe lucifers is bij een gelijk aantal aanmerkelijk kleiner en lichter van gewicht, dan de tegenwoordige. De productie zal ook veel goedkooper worden. STAKING IN BORDEAUX. Stakers berooven ziekenhuis van elec- trische stroom. Bordeaux. Stakers, die de electriciteitscentrale van de wijk Clairville hebben bezet, hebben het le ven in het ziekenhuis aldaar lamgelegd. Men ver wacht, dat de zieken naar elders zullen worden overgebracht. Bij den minister van binnenlandsche zaken zijn krachtige protesten ontvangen tegen een dergelijke optreden der stakers. DRIEHONDERD GULDEN VERLOREN. Waar blijft de eerlijke vinder? Een twintigjarige dochter van den tuinder J. D. te Noordwijkerhout heeft een bedrag van drie hon derd gulden verloren. Zij had het geld van de groen teveiling gehaald en in een handtasch opgeborgen. Onderweg kwam zij tot de ontdekking, dat het be drag, bestaande uit bankbiljetten, uit haar tasch, die opengegaan was, was verdwenen. Alleen een veiling- brief en één biljet van f 10 bevonden zich er nog in. Even later vond dr. W., die dezen weg per fiets passeerde, een biljet van f 25. Dit is aan het meisje terug gegeven. Van het overige geld is tot nog tóe niets teruggevonden. Verwachting: Aanvankelijk nog zwakke, later meest matige zuidelijke tot zuidwestelijke -wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk regen met kans op onweer, aanvankelijk warmer, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: regenachtig. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 17 gr. C. is 62 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. ;__j£ Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5