P 7 UW FILMS Zoo veroverden wij de „Blauwe Wimpel" ien nieuwe Cuerfst... M. MEIJER 8 ZOON Herfstmodel len Zaterdag 5 September 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10056 Nooit heeft de mode ons zooveel vrij heid gelaten de nieuwe Aan boord van de „Queen Mary' VOOR DE VROUW ALS ik den indruk dien de drie of vier duizend modellen der naiaarscollecties op me gemaakt hebben in enkele woor den zou moeten saamvatten zou ik zeggen: Nooit heeft de mode ons zooveel vrijheid gelaten als dit jaar. Alles kunnen we dragen, mits het ons staat. Wie van korte nauw-sluitende sport jasjes houdt ziet haar wenschen evenzeer ver vuld als zij die aan wijde omwikkelende man tels de voorkeur geeft. Wie zich naar den schouwburg of het bal gaarne in een lange den- grond-rakende robe kleedt heeft volkomen vrij heid zoo'n ietwat plechtstatig kleedingstuk te dragen, maar zij, die haar rokken liever niet la ger dan tot den enkel dalen laat. behoeft vol strekt niet te denken dat zij minder in de mode is. De mode beweegt zich tusschen de korte rok en de sleep. De „haute couture" heeft ditmaal aan alle vrouwen tegelijk gedacht en daarvoor verdient ze onzen dank, want hoevéél seizoenen hebben wij niet beleefd, die slechts een bepaalde categorie van vrouwen de volle maat der nieuw modische aantrekkelijkheid gaven, terwijl de groote rest op haar nagels bijten mocht. Nu is daarvan geen sprake. De vrouw-van-smaak be hoeft zich door geen enkele fantasie te laten weerhouden. Wat de herfstmocle aan nieuws brengt is al gemeen-toepasselijk. Een der aardigste vondsten bestaat wellicht in het „empiècement", dat een helder en origineele noot ook aan het eenvou digste japonnetje geven kan. Daar is bij voorbeeld een robe van zwart crêpe, die er wat somber zou uitzien ware het niet dat een vierkant borststuk van rood flu weel onmiddellijk iedere treurige gedachte op de vlucht joeg. Dergelijke inzetsels worden al tijd van een andere stof gemaakt dan die van welke de japon vervaardigd is. zij slagen er ze ker in ook aan het vaalste kleedje leven en gloed te geven. Vervr ooi ijkt worden alle robes ook, en in hoo- ge mate. door de amusantste zakken, die ik ooit zag. De zakken nemen dit seizoen alle denkbare vormen aan. De meest-opvallende hebben den vorm van handschoenen. Eigenlijk is er dus sprake van vijf zakjes, waarin de vingers en de duim juist passen. Deze vijf-vinger-zakjes zijn haast elkaar op den mantel of de japon gestikt, zoodat de vingers elkaar niet raken kunnen, evenmin als in een handschoen. Onnoodig te zeggen dat deze zakjes als bergplaats verder geen nuttige rol spelen kunnen; ook het klein ste artikeltje vindt er geen ruimte. Verder zijn er zakken, die op kleine paraplutjes lijken, an deren die aan orgelpijpen denken doen, weer andere, die aan bootjes herinneren. Tallooze mantels en jasjes hebben grappige zakjes als éenig ornament. Alleen uit decoratief oogpunt moeten ze beschouwd en beoordeeld worden, want nuttig zou men ze bezwaarlijk kunnen noe men. Het is met deze zakjes als met sommige vrouwen, die er met zorg gekleed in gezelschap heel aardig uitzien, maar die zelfs niet behoor lijk een biefstuk zouden kunnen bakken. Oma- mental but not useful.... Gekleede namiddag-japonnen kunnen ver gezeld gaan van een „schortje" om niet te zeggen: een slabbotje dat met twee sierlijke knoopen aan het corsage gehecht wordt. De kleur van dit schortje contrasteert met die van de japon. Op een lang-gemouwde zwart-satijnen robe zal men bij voorbeeld met goed resultaat een vuurkleurig satijnen schortje hechten kun nen of zelfs een van lamé, want het is volstrekt De indruk van 3000 of 4000 modellen der N ajaarscollecties niet noodig dat het ..schortje" en de japon van hetzelfde weefsel zijn. Deze dracht heeft een voordeel, n.1. dit, dat u op eenzelfde robe ver schillende schortjes dragen kunt, zoodat u er voor heel weinig geld toch altijd anders kunt uitzien. Het algemeene type van de avondjapon va rieert tusschen de robe„a l'odaliscnie", gedra peerd tot de enkels en dikwijls voorzien van aan de polsen sluitende mouwen, en de ronde wijde japon, die een Francaise, welke haar geschiede nis niet geheel vergeten is, onmiddellijk aan de kleederdracht tijdens 't Tweede Keizerrijk den ken doet. Voor den avond belooft de tul len of mousselinen sluier, die losjes over het kapsel geworpen wordt, in vele varia ties onder de licht kronen te komen. De pyama die eeni- ge jaren verlaten was herleeft. De nieu we pyama's hebben met de oude evenwel wei nig gemeen. Ze be staan uit een zeer lange tuniek, die vrii sterk getaillerd is. zich daarna verwijdt en tot ver over de knieën reikt. Van de pantalon, die er bij gedragen wordt, is dus niaar een klein-stukje te zien. Het lijkt me lang niet zeker dat dit kleedingstuk veel opgang maken zal. Het is veel onpractischer dan de oude pyama, die toch ook niet alleen deugden had. De sportrokjes zijn simpel en practisch. Vaak zijn ze geplisseerd, maar soms ook hebben ze „CONCERTO". De rok van dit najaarspakje is van indigo-blauwe wol. De blouse van jersey heeft dezelfde kleur. De breede ceintuur en de mouwomsla gen zijn donkerrood. De bo- lero van zwart astrakan is met hetzelfde donkere rood gevoerd. De vilten hoed is een Suzy-model. Ontwerp: Lucien Le- long, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden). slechts twee plooien, op ieder been één. Dat doet deze rokjes dan levendig aan den pantalon van de heeren der schepping denken. Zooals reeds de hoog-gebolde hoeden de klei ne vrouw ten goede komen zoo profiteert zij ook van de „lijn", die in de mode. vooral voor den avond, schijnt te zullen domineeren en die de silhouet verlengt. Vele avondjaponnen be staan voornamelijk uit een zeer lange tuniek die ■|||HI Laat vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergrooten Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Ver zending dage lijks. Alle merkartikelen, films, papieren, came ra's enz. in voorraad. 1 FotogrAtelier en Fotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp zich niet verwijdt maar de lichaamsliin volgt,- waardoor een slank- en dus langmakend effect verkregen wordt. Verschillende materialen wor den met voorliefde in één japon verwerkt'» flu weel paart zich met laken en taf zijde met kant Geen enkele denkbare combinatie ontbreekt. Als garneering doen voor avondjaponnen opnieuw bloemen dienst, voornamelijk chrysanten, dah lia's en anturiums. Avondmantels zijn voor een goed deel van fluweel. Van bont is voor wintermantels op ruime schaal gebruik gemaakt. Nu eens is alleen voor het front bont gebruikt terwijl de rug uit zware zijde bestaat, dan weer begint het bont eerst onder de taille, zoodat de indruk gewekt wordt dat de draagster tot een bontschorfje haar toe vlucht genomen heeft. Heel flatteus is ook een bont-bolero, die naar verkiezing al of niet over een wollen wintermantel gedragen worden kan. Zulk een bolero, die met zeer groote bont- knoopen gesloten worden kan, geeft op koude en vooral op winterige dagen afdoende bescher ming. De modekleur schijnt vooral paars te zullen zijn paars in vele nuances. Talrijke andere tinten zullen eveneens gedragen kunnen wor den, maar als u paars kiest kunt u er vrijwel zeker van zijn dat u op een der winnende paard jes wedt. Parijs GERTRUDE Wij étaleeren reeds MANTELS COMPLETS JAPONNEN HOEDEN Elegante modellen - Moderne stoffen. LAGE PRIJZEN LANGESTRAAT 3—5. ALKMAAR. Tc tOEN ik den avond voor het vertrek van Southampton mijn bagage aan boord van de Queen Mary liet bren gen, viel mij onmiddellijk een zekere rierveusiteit op, die iedereen, vanaf den kapitein tot den jongsten scheepsjongen, ten toon spreidde. Tot nu toe had ik steeds ondervon den, dat de bemanning van een schip opvalt door de merkwaardige rust. Wat beteekende dan dit S.O.S. der zenuwen voor de start? Record koorts! Hoewel het varende reuzenhotel pas den volgenden dag vertrok, be sloot ik de nacht aan boord door te brengen. Allereerst liet ik mij door een liftboy naar de kappersalon brengen, want op zulk een schip, of beter: vooral op zulk een schip, Een onzer bijzondere medewerkers bevond zich aan boord van de Queen Mary, toen dit reusachtige schip in vier dagen, zeven uur en dertien minuten de tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht, daardoor de Blauwe Wimpel veroverend, die in het bezit van de Normandië was. moet men „netjes" zijn. Bij de eer ste haal met de kwast begint de figaro al: „Ik hoop maar, dat we het nu zullen klaar spelen heeft mijnheer ook al gewed?" „Hoe zoo, gewed?", vraag ik schijnbaar onver schillig. De man is verbaasd over mijn onwetendheid. „Weet U dat dan niet. Dit keer willen wij toch in ieder geval de blauwe wimpel ver overen Nu was de praatgrage meester van het scheermes niet meer te houden. Hij vertelde, dat reeds weddenschappen afgesloten werden, die niet behoefden onder te doen voor die welke tijdens een boksmatch of paardenrennen, geslo ten werden. Een rijk man, die ge wed had, dat het record verbeterd zou worden, beloofde de stokers zulke hooge premies, dat een even- tueele winst deze zeker niet zou kunnen dekken. Precies half een vertrok het schip onder het gejuich van duizenden uit de haven. Het traject Southampton- Cherbourg is voor de race wel het doode traject naar de eigenlijke start, maar wat zich gedurende deze korte overtocht afspeelde was de moeite waard. Geen oogenblik had de marconist rust. De stroom tele grammen: „Goede reis, Queen Ma ry", wilde geen einde nemen; ieder Engelsch schip, dat wij passeerden, Het reusachtige schip bij aankomst in de Engelsche haven moedigde ons door vlaggenseinen aan Om vier uur 's middags lag Cher- bourg reeds achter ons. Een lang- aangehouden sirenesignaal kondig de de start voor de recordpoging aan. Aan alle dekken stonden opge wonden disputeerende passagiers, het leek wel alsof er geen ander ge sprek ter wereld was, dan de blauwe wimpel. Veel hilariteit ver wekte een al te ijverig Amerikaan, die de start met zijn stopwatch „ge nomen" had en die nu urenlang op de draaiende wijzers keek. Toen ik mij wilde gereed maken voor het diner, ontmoette ik den tweeden stuurman, die met een somber gezicht rondliep. „Is er iets aan de hand", vroeg ik hem. „Bent u niet tevreden met uw scheepje?" Zijn antwoord was zeer mismoedig: „Ik vrees dat wij het reeds verloren hebben. Wij zijn te langzaam ver trokken. Op de eerste twintig mijl zijn wij belangrijk achter gebleven bij de tijd van de Normandië". Deze uitlating werd weldra bekend en had een waarlijk schrikbarende uit werking. De weddenschappen vie len onmiddellijk op 6:1 ten ongun ste van de Queen. Bij het avondeten werd minder naar binnen gewerkt, dan men had mogen verwachten: algemeene depressie. Donderdagavond verscheen op 'dek plotseling een goedgekleede neger, die kwiek en veerkrachtig, zijn ochtendwandeling maakte. Onmid dellijk stormden eenige jonge lie den op hem af en schudden hem de hand, terwijl zij hem voortdurend vragen stelden. De zwarte passa gier van de Queen Mary was nie mand anders dan Jesse Owens, de man met de drie gouden medailles. Tijdens de lunch kon de kapi tein, Sir Edgar Britten, ons de heuglijke mededeeling doen, dat we reeds voorlagen op de Normandië. Vanaf dit oogenblik schenen de pas sagiers niet meer uit de nabijheid van het commandodek te willen. Vergeten had men den zwarten athleet, vergeten waren alle pessi mistische uitlatingen van den twee den stuurman, wij waren allen op gewonden gelijk toeschouwers bij een stierengevecht en verheidden vol spanning die berichten die ieder uur betreffend de positie van de Queen Mary bekend gemaakt wer den. Kenmerkend was voor de al gemeene opwinding, dat het anders zoo populaire shuffle-board-spel niet beoefend werd. Wij hadden wel wat anders aan ons hoofd Zaterdag was het zeker, 'dat, be houdens bizondere omstaridighe- den, onze Queen Mary het record zou verbeteren. Alle passagiers wa ren zoo trotsch, dat men in de ver leiding kwam te veronderstellen, dat zij er zelf heel wat toe bijgedragen hadden. Ondanks de zegesternmin- gen, waren er ook nu nog enkele overmoedigen, die op „baisse" spe culeerden. Bij een ongeluk hadden zij heel wat kunnen verdienen, want de weddenschappen stonden thans 22:1 voor de Queen. De geheele Zondag werd 'de aan staande overwinning gevierd. Van het tusschendek schalde eveneens lawaai op. Wij informeerden naar de oorzaak: de kapitein had zich ook niet laten kennen en het ge heele tusschendek op bier getrac- teerd. Tijdens het diner bereikte onze record-stemming het hoogte punt. Plotseling werd gemeld: The lightship of Ambrose. Wij stormden aan dek. Heel in de verte zagen wij een trillend licht. Het doel van de recordreis. Op dat oogenblik was er geen man meer beneden dek. Toen wij trotsch het lichtschip passeerden, klonk wederom het sirenensignaal. Na enkele minuten van spanning betrad Sir Edgar Britten de com mandobrug, naast hem de eerste en de tweede stuurman, allen bleek van opwinding en vermoeidheid. De eene passagier schreeuwde nog harder dan de ander. Het was een lawaai als zou het schip ondergaan. Toen hief de kapitein de arm op, verzocht om stilte en zei toen plech tig: „Ladies and gentlemen, zoo juist heeft de Queen Mary de blau we wimpel veroverd

Schager Courant | 1936 | | pagina 13