Nieuwe Spaansche regeering gevormd Aanstaande breuk in hst Franschejfolksfront Ernstige storing in De race over de Oceaan Irun gevallen naar links Sterke verschuiving iRïïr^sHendaye Weer een mijnongeluk in Bochum De muggenplaag het electrisch treinverkeer Vader en zoontje van een plat gevallen Regeering Blum zou te gematigd zijn Mevrouw Markham opgestegen Zaterdag 5 September 1936 Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 10056 COURANT. Int Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.. Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVBRTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berend fort Guodelupe' FuertrerrabitfëS Renterio 0 Marcial Oyarzun v, Rahnhm Enderlnzo Terwijl de volksfronters op werkelijk heldhaftige wijze hun posities in en om Irun verdedigden en den nationalisten elke duim grond betwistten, schijnt in Madrid naarstig een oplossing te zijn gezocht om een einde te maken aan de onderlinge verdeeld heid tusschen de partijen, waaruit de verdedigers der republiek zijn samengesteld. Gisteren is dan een nieuwe regeering samengesteld onder leiding van Largo Caballero. Het ministerie bestaat uit 6 socialisten, 2 communisten, 1 Baskisch nationalist, 1 links republikein, 1 links Catalaan en 1 republikeinsche Unie en beteekent dus een zeer sterke verschuiving naar links, vooral als men nog in aanmerking neemt den invloed der sterke anar chistische bonden, welke blijkbaar niet aan de re geering hebben willen deelnemen, doch zeker hun in vloed zullen doen gelden. Het is voor de zaak der regeeringsgetronwen te hopen, dat Caballero er in zal slagen de eenheid te bewaren. Erg veel vertrouwen mag men hierin niet hebben. Terwijl de binnenlandsche vijand op de deur beukt, hadden sterke wrijvingen achterwege moeten blijven. Regeeringswijzigingen in tijden van grooten nood wijzen nimmer op een hechte eenheid. Irun in vlammen opgegaan. De tegenstand te Irun is thans geheel gebroken en de laatste volksfronters zijn de Fransche grens over getrokken. De reeks brandende gebouwen heeft tot heden de opstandelingen belet het centrum van Irun geheel te bezetten. Men meent dat de opstandelingencolon- nes thans in de richting van San Sebastian trek ken over de heuvels achter Irun, waar voldoende troepen worden achtergelaten voor voltooiing der bezetting en der verdediging van de brug, waar door de verbinding der regeering met Frankrijk ver hinderd wordt. Het schijnt, dat het meerendeel der .verdedigers van Irun thans naar San Sebastian is getrokken, waarbij den achterbl ij venden de taak is opgelegd, het grootste deel van Irun in brand te ste ken. De regeeringstroepen beschikken nog over een of twee kanonnen in de heuvelen bij het fort Gua- dclupe, die in den loop van den dag met tusschen- poozen vuurden. De laatste verdedigers. Een vertegenwoordiger van Havas hoeft een half uur gesproken met de laatste verdedigers van de brug van Irun. Het zijn zeven man, van wie twee Franscli spreken. Bij hen stonden enkele flesschen zider en een mand met conserven, en stapels pa troonhouders. Hun eenige wensch was dat hun foto in de krant zou verschijnen en zij verzochten drin gend, dat. dit zou geschieden. De mannen zijn van alle zijden omringd door den dood, doch op de foto lachen zij kinderlijk. Van tijd tot tijd schieten zij op de Marokancn,d ie zich in de maisvelden bewegen, Zij hebben ook een mascotte bij zich, een konijn, wiens eetlust hun trots is. Ook zij zijn trots met hun baard van eenige dagen en hun roode vuile das. Gisteravond om kwart over zeven, korten tijd na dat de opstandelingen hun offensief tegen de brug van Irun hadden hervat, trokken de laatste vijf ver dedigers over deze internationale brug naar Frank rijk. Zij zeiden: „Het is gedaan". De torpedojager der regeering, welke geruimén tijd voor Fucntarrabia voor anker had gelegen, is in de richting van San Sebastian vertrokken. Men meldt hieromtrent nader dat de bemanning het oor logsvaartuig op de Fransche kust heeft doen loopen om te verhinderen dat het door kruisers der „wit ten" in beslag zou worden genomen. De toestand in het Zuiden. Na een strijd van 46 dagen is de toestand in het Zuiden als volgt: Het hoofdkwartier van de opstandelingen hevindt zich te Sevilla. terwijl drie kolonnes oprukken met bijzondere opdrachten, n.1. ten eerste een verbinding tot stand te brengen met de troepen van generaal Mola, in het Noorden. In dit kader vielen de ge vechten bij Badajoz en Merida. Ten tweede zich zoo LARGO CABALLERO de nieuwe kabinetsformateur. spoedig mogelijk meester te maken van Madrid ten einde hier officieel een nieuwe regeering uit te roe pen. Deze opdracht, wordt uitgevoerd door de kolo nel Yague, die op het oogenblik bij Toledo opereert en ten derde volgens'do officieele uitdrukking „An- dalusie te zuiveren van de rooden". Dit is de op dracht van de kolonnes, welke bij Malaga, Jaen en Grenada werken. De actie is gescheiden in twee afdeelingen: ten eerste met alle moderne hulpmiddelen te strijden tégen getrainde troepen en de andere een soort poli- tie-actie welke kan worden toevertrouwd aan de gewone vrijwilligers, gesteund door de lichte artil lerie en secties mitrailleurs. De kolonie-Yague is sa mengesteld uit Tercio's en Regulares, hierachter ko men de leden van de Spaansche Phalanx, die op dracht hebben vluchtelingen op te sporen, enkele verzetskernen te breken en de orde te handhaven in de overwonnen centra. De troepen, die in de om geving van Malaga, Granada'en Jaen werken, zijn voornamelijk samengesteld uit jonge vrijwiligers, die vooral de vluchtelingen moeten opsporen in het ge bergte en de vlakten. De inkomsten van de recht- schen bestaan uit vrijwillige giften in geld en siera den, alsmede enkele belastingen, welke zijn opge legd aan grondbezitters, bankiers en kooplieden. De rechtschen beschikken over voldoende levensmidde len. In Sevilla kan men alles koopen wat men wil, de prijs van het levensonderhoud is niet gestegen. Dit wordt ook streng gecontroleerd en elke onge rechtvaardigde prijsverhooging wordt streng ge straft met boete of gevangenis. Mijnwerkers onder neerstortend steen bedolven Twee dooden. Bochum In de mijn Dahlhauser Tiefbaüvan de Essensche steinkohl- bergwerke a.g. is gisteren tegen acht uur des avonds een instortingsongeluk ge beurd. Onder de neervallende steenmas sa's werden twee mijnwerkers bedolven. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Gistermiddag om half een zijn de lijken der verongelukten geborgen Drie mijnwerkers ingesloten. Van den mijn Watrop bij Recklingbausen komt bericht, dat daar drie mijnwerkers be dolven zijn in een ingestorte gaanderij. Het is gelukt door klopteekens met hen in contact te komen, zoodat men gegronde hoop heeft hen leven en wel te kunnen bergen. Na 2 uur onverpoosd reddingswerk is men er inderdaad in geslaagd de drie ingesloten mijnwerkers ongedeerd te bergen. In het verslag van den directeur der Ned. Heide-Maatschappij. den beer T. van Maanen, uit Oosterbeek komt de volgende mededeeling voor van de muggenplaag langs bet IJssel- meer. Vele vragen kwamen binnen of daarin verbetering is te brengen door vischuitzet- ting. Dit vraagstuk is niet eenvoudig. Door den overgang van brak naar vrijwel zoet water en de vesperring van de vrije ver binding met de Noordzee en de Wadden, zijn verschillende vischsoorten uitgestor ven en moet een nieuw biologisch evenwicht worden gezocht. Maar het gaat om een zeer groote op pervlakte, warbij men met kleine midde len zeer weinig kan doen: zelfs proeven moeten veelal zeer groot worden opgezet Dit maakt het op zichzelf reeds noodig grondig te overwegen, wat er kan worden gedaan, alvorens tot belangrijke uitgaven te besluiten. Daarbij komt, dat de nieuw uitgezette visch groot gevaar loopt terecht te komen in het. ter wille van de hoogst belangrijke palingvangst nog noodzakelij- ke visc-htuig van het IJsselmeer. de kuil. die door niet-kuilvisschers wel wordt aange duid met den naam moordkuil. RIJDRAAD IN HET STATION LEIDEN DOORGEBRAND. STAGNATIE BE DROEG AANVANKELIJK ANDERHALF UUR. GROOTE VLAM TUSSCHEN BEUGEL EN RIJDRAAD. Gisteravond heeft zich te Leiden een ernsti- gé stagnatie in het electrische treinverkeer voorgedaan, welke zich vrijwel den geheelen avond op het traject DordrechtAmsterdam heeft doen gevoelen. Trein 1148, welke om 19.08 uit Dordrecht was vertrokken, had in het station Leiden om 20.08 het vertreksein gekregen, toen bij het inschakelen van den stroom plotseling een groote vlam tusschen beugel en rijdraad insloeg, welke de rijdraad doorbrandde. Ge lukkig vielen er geen persoonlijke ongelukken voor, maar de gevolgen voor den dienst wa ren desastreus. De reizigers moesten den trein verlaten en zagen zich voorshands genoopt op het perron te wachten op de gelegenheid dat verder gereisd kon worden. De trein, waarmede het incident geschiedde, werd terstond uit den dienst genomen voor een onderzoek, dat de technische dienst zal instellen. Den volgen den trein, welke om 20.37 te Leiden moest binnen komen, werd opgehouden, terwijl de Parijsche stoom trein, die om 20.46 uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, te Leiden stopte, ten einde de gestrande rei zigers mede te nemen naar Haarlem en Amsterdam. Met een en ander was anderhalf uur gemoeid, zoodat om half tien het vekeer weer op gang was. Een locomotief van de lijn LeidenWoerden werd gerequireerd om de electrische treinen door de stroomlooze sectie te voeren. Terstond na het ongeval werd het station Den Haag gewaarschuwd, van waar de montagewagen dadelijk naar Leiden vertrok, om het herstellingswerk aan te vangen. Behalve het uit gevallen treinstel, werden alle treinen naar Am sterdam doorgevoerd, telkens met minder vertra ging. Tc Amsterdam had men voldoende reserve- stellen, om op de vastgestelde uren te vertrekken. Deze treinen ondervonden echter nabij het station Leiden eenige vertraging door de onverwachte ver andering in dit station. Ook het verkeer over den overweg nabij het station Leiden, waar o.m. de tram naar Wassenaar, Katwijk, Noordwijk en Haarlem passeeren, werd ernstig gestoord, doordat ook de electrische inrichting van de sluitboomen was ge stoord en het rangeeren vele malen extra het sluiten der hoornen noodig maakten. Op het eind van den avond was men zoo ver, dat het verkeer weer gere geld kon plaats vinden. De technische dienst stelt een onderzoek in naar de oorzaak van 't gebeurde. BEIDEN ZWAAR GEWOND HET ZOONTJE DAT EVEN ZOU KIJKEN WAAR VADER BLEEF STORTTE EVENEENS IN DE DIEPTE Gisteravond omstreeks half elf is aan de achterzijde van een woning aan de Pas toorstraat te Arnhem de ongeveer 40-jarige stucadoor A. Olbracht van een ov de tweede verdieving gelegen vlatje gevallen en van een hoogte van ongeveer lömeter naar be neden gestort. E. die door een verlicht raam van een naburig gelegen ver ceel wilde kijken heeft vermoedelijk te veel ge leund tegen een vrij vrimitieve en lage leu ning welke aan den rand van het vlatje was aangebrachten welke zich ov een ge geven moment begaf. E. kwam in een gangetje, dat achter de wo ning loopt, terecht en brak beide polsen, terwijl hij verschillende snijwonden aan den rug be kwam. Toen een 9-jarig zoontje van E. even later wilde kijken, waar zijn vader bleef, is het knaapje eveneens in de diepte gestort en op een ongeveer 12 meter lager gelegen afdak te recht gekomen. Het kind werd opgenomen met een schedel-basisfractuur. Beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeente zieken huis te Arnhem overgebracht. De toestand van het jongetje is zorgwekkend, die van den vader redelijk wel. Trein ontspoord in Palestina Gevolg van sabotage de, drie gewonden. Een doo- Gisteravond is te Parijs een groote betooging ge houden als een uiting van sympathie voor de Spaan sche regeering. De deelname aan deze demonstratie was gewel dig. Enorme stoeten demonstranten vulden de stra ten. Opvallend was echter dat 't socialistische element veel minder vertegenwoordigd was dan bij vorige optochten van het Volksfront. Het uiterst linksche element echter was des te sterker. Men zag vrijwel niets anders dan doeken met communistische opschriften en Sovjet-emble men. Over het algemeen mag worden geconstateerd, dat de menigte zich ordelijk gedroeg De zeer zwakke politiemacht behoefde dan ook vrijwel niet in te grijpen. Leve de stem van het kanon. In strijdliederen en zangkoren uitten de betoo- gers hun wenschen. Het „Dood aan de fascisten", „Kanonnen voor Spanje", en „Frankrijk moet de Spaansche broeders helpen" was niet van de lucht terwijl vooral het oude strijdlied der Fransche revo- lutionnairen de „Carmagnole" herhaaldelijk werd aangeheven. Vooral de laatste zin: „Leve de stem van het ka non" werd met groote geestdrift en nadruk her haald. Blum voor moeilijkheden. Als men er nog aan mocht twijfelen, dan heeft deze demonstratie de zeer moeilijke positie, waarin het ka- binet-Blum verkeert, wel zeer duidelijk aan het licht gebracht. De druk van de communisten op de regeering om ten gunste van Madrid den uitvoer van wapens en vliegtuigen vrij te laten, wordt met den dag sterker en het ziet er naar uit, dat Blum niet zoo heel lang meer de eenheid in het Fransche volksfront zal kun nen bewaren. Er pakken zich over Frankx-ijk, maar ook over Eu ropa donkere wolken samen, want het schijnt alsof een groot deel van het. Fransche volk zich er niet voldoende rekenschap van geeft, dat een interventie in de Spaansche burgerkrijg eerst met recht de stem van het kanon zal doen weerklinken, maar dan over geheel ons oude werelddeel, daardoor geheel onze beschaving met ondergang bedreigend. Jerusalem Tusschen Lydda en Haifa is *en trein ontspoord, tengevolge van sabotage. Een britsch soldaat kwam om het leven en twee matrozen en een scldaat werden gewond. RICHMAN EN MERRYLL TE CROYDON AANGEKOMEN. De Amerikaansche vliegers Richman en Merryll, die zullen trachten, in zoo kort mo gelijken tijd heen en terug van Amerika naar Engeland te vliegen, zijn thans op het vlieg veld Croydon hij Londen gedaald, nadat zij Donderdagnamiddag 4 uur door gebrek aan brandstof genoodzaakt waren geweest in Wales een tusschenlanding te maken, die zeer goed gelukt is, maar op een zoo klein terrein, dat het weder opstijgen groote last veroorzaakte. De Amerikanen zijn echter gistermiddag op vrij avontuurlijke wijze van het land van den heer Evans, waar ze geland waren, opgeste gen. De Eddy Pace deelde 40 minuten later te Bristol, waar de vliegers het noenmaal gebruikten, terwijl de tanks intusschen bijgevuld werden en toen het weer opklaarde stegen zij te 2 u. 20 (G..) van het vliegveld bij Bristol op, om nauwelijk 37 minuten later, dus nog een paar minuten voor driën vlot te Croydon te landen. Er was weinig publiek, maar er waren veel journalisten tot wie Richman uit de cabine riep: Daar zijn wij. Verheugd u te zien da mes en heeren van Engeland. Waarschijnlijk zulen de Amerikanen spoedig te- rugkeeren maar toch niet voor begin volgende week, Maandag of Dinsdag. Mevr. Markman opgestegen voor haar eenzame vlncht naar Amerika. Londen. Mevrouw Beryl Markham, die gisteravond 18.50 uur van het vliegveld Abingdom is vertrokken voor een solovlucht over den Oceaan met bestemming New York, is een jonge vrouw uit de Londensche So ciety en moeder van een jongetje van 7 jaar. Indien zij in haar voornemen slaagt, is zij de eerste vrouw, die erin slaagt alleen van Engeland naar Amerika te vliegen. Er waren slechts weinig vrienden op het vlieg veld, toen mevr. Markham arriveerde in een door Jim Mollison bestuurd vliegtuig, aldus een telegram uit Londen aan de „Tel.' Zij was gekleed in een grijs-flamellen jurk, waarover zij een lichtbruinen mantel droeg en had een witten hoed op. De motor werd aan het draaien gebracht en liep prachtig. Daarop stapte het dappere vrouwtje in, de machine taxide over het veld, nog even zag men een wuivende hand en toen steeg zij vlot op en ver dween in een oogwenk uit uit gezicht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1