De uitwijzing der vier Nederlanders. ZIJPE KljKEn is KOOPEtl tij CtOECK Zaterdag 5 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10056 De vroedschap straks in een keurig lokaal Grciser niet naar Genève Slachtoffers van een diplomatiek steekspel- Oe Raadzaal gerestaureerd DE VERGADERZAAL BETIMMERD, OP NIEUW BEKLEED EN GEHEEL NIEUW GEMEUBILEERD. „En het kost de burger ij geen cent'' zegt Burgemeester Breebaart Iets over de ambtswoning van den Burgemeester Door den Raad der gemeente Zijpe was besloten, om de zaal, bestemd voor de ver gaderingen van dit college te laten betimme ren en opnieuw te bekleeden en dan geheel nieuw te meubileeren. Door den Burgemeester van Zijpe, den heer Mr. D. Breebaart, werd ons verzocht, Vrijdagmorgen eens een kijkje te komen ne men en toen wij aan dat vriendelijk verzoek gevolg gevende, ons dien morgen op weg naar Schagerbrug begaven, toen, hoe kan het anders, riepen wij ons nog eens voor den geest, den toestand, zooals die was, voordat tot de dan nu voltooide restauratie werd besloten. Ja, aan de stoffeering van het raadhuis zijn nooit veel kosten besteed. Ter secretarie treft men de meest eenvoudige meubileering aan en in de raad zaal is ook geen spoor van eenige luxe te bespeuren. Daar, waar de vroedschap bijeenkomt, zitten we met een houten vloer, de ramen zijn slechts voorzien van verschoten lancastergordijnen, de wanden zijn ver sierd met enkele portretten van leden van het Ko ninklijk huis en van den oudburgemeester Hulst, maar dan ook in de meest eenvoudige omlijsting. Voor de pers worden, wanneer de raad in 't open baar vergadert, gauw een paar cafétafeltjes neerge zet, sigaren, een handjevol worden er op neer gelegd, geen aschbak is aanwezig en de zindelijke verslaggever-huisvader heeft dan ook menigmaal 'n velletje van zijn blocnote afgescheurd, om van dat velletje papier de kanten om te vouwen en op deze wijze zelf voor een „aschbak" te zorgen. Ja, 't ging allemaal zoo heel gewoontjes, in alle opzichten. Want in de jaren die achter ons liggen, kenmerkte ook de leiding zich door eenvoud en kalmte. Geen mooie speeches bij opening of bij ver dediging van de voorstellen van het Dag. Bestuur, kregen wij te hoorcn. Dat wil niet zeggen, dat het in dat edelachtbaar college altijd koek en ei was, in tegendeel hoor. Wij herinneren ons maar al te goed de vele stormachtige dagen in de politieke geschie denis van de Zijpe, dikwijls lieftigen strijd tusschen partijen, wier strijders nu reeds jaren een rustigcn ouden dag leven, of die door den dood aan de ge meenschap werden ontrukt. Of politieke kopstukken, die zoo weinig bevrediging in hun strijd vonden, of met zoo weinig succes kampten, dat zij er den brui van gaven. Ja, vandaag, nu wij van deze zoo bekende omge ving als 't ware afscheid gingen nemen, immers 't nieuwe wacht ons aanstonds, nu gaan vele perso nen, met wie wij in die vele jaren kennis maakten, aan onze herinnering voorbij. Vroede vaderen, die, hun machtige positie bewust, in alle deftigheid de raadzaal binnenstapten; ja zelfs in 't Wapen van de Zijpe de pleisterplaats voor en na de raadsverga dering met 'n zekere gewichtigheid hun kleintje koffie of hun glaasje bestellen maar ook leden van de vroedschap, die zoo bescheiden mogelijk, hun plaats, óf aan de ronde tafel, óf aan de groene ta fel, innamen. We denken aan die leden, van het raadscollege, die nimmer hun meening kenbaar ma ken, zonder hun voorzitter, medeleden en pers te ver gasten op een met zorg gekozen inleiding, en in wel ke gevallen wij onze pen commandeercn „op de plaats rust"; immers dat omhulsel interesseert ons, d.w.z. onze lezers niet. En we denken dan ook aan die leden, die altijd kort, maar krachtig, zonder omhaal, hun oordeel te kennen geven. En voorts denken we aanja, waarachtig we raken totaal in een oudejaarsavondstemming! Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een scha duw heen! 't Is goed, dat \ye bij het Zijper stadhuis zijn aan gekomen. Daar wacht ons het nieuwe, al dat andere is immers voorbij!!! Burgemeester Breebaart, Wethouder Van 'der Sluijs, secretaris De Boer en nog twee andere ver slaggevers zijn present en met ons zessen gaan we dus naar boven en betreden de nieuwe raadzaal. Ja, de nieuwe, want we voelen ons in een geheel nieuwe omgeving. En ze rziet er werkelijk keurig iuit, deze gerestaureerde vergaderzaal. De betimmering vond plaats met eiken triplex- platen, een hooge lambrizeering is aangebracht, de .vloerbekleeding bestaat uit matten, de tafels zijn hoefijzergewijs geplaatst en ook de perstafel behoort ;tot het nieuwe meubilair. Een drietal sierlijke electrische lampen zorgt voor de verlichting, de ramen zijn behangen met vitrage- en sluitgordijnen, de stoelen zien er keurig uit, van mooie moderne stijl. En als we dat zoo met een enkelen oogopslag heb ben waargenomen, neemt Burgemeester Breebaart het woord, om ons mede te deelen, dat het geheel is uitgevoerd naar een ontwerp van den heer D. G. G. Margadant, directeur van Gemeentewerken van Alkmaar. De gemeente Alkmaar is zoo vriendelijk Burgemeester Breebaart. om, slechts tegen vergoeding van de gemaakte on kosten, van de diensten des heeren Margadant ge bruik te doen maken. De kosten uit deze restauratie voortvloeiende, worden geheel geput uit den kapi- taaldienst, allereerst door de f 1000 die uit de liuicla- tie van de Noorder Stoomtram was verkregen en het tekort komende bedrag uit de f500 a f600 die nog op den kapitaaldienst stond. Geen cent voor deze restauratie, aldus lichtte de Burgemeester ons in, komt ten laste van den ge wonen dienst en de vernieuwing kost de burgerij dus geen cent belasting. De heer Margadant had in een conferentie met den raad gewezen op de wcnschelijkheid dat de raad een hem meer waardige omgeving kreeg, dat het werk zich niet leende voor openbare aanbesteding, doch dat men zich rechtstreeks diende te wenden tot den groothandel en op die wijze kon profiteeren van de te verleerien provisie. Het resultaat was dat de restauratie was opgedra gen aan- de firma J. van Til te Alkmaar, dat de lam pen werden geleverd via den plaatsgenoot Meijer, dat het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer Renooij te Burgerbrug. Dezelfde finma Van Til zorg de voor de stoffeering, voor de levering van de tafels en stoelen. Een fraai schoorsteen-ornament werd ge leverd door de firma Van Geelen te Schagen; het Zijper wapen op den schoorsteen werd gemaakt door den heer Tiemens, te Alkmaar. In den schoorsteen zal nog worden geplaatst een haardkachel, op de tafels, ook op de perstafel, ko men aschbakken. Aan den wand hangt een nieuw portret van H. M. de Koningin; ook het portret van oud-burgemeester Hulst hangt er, maar zal een vernieuwde lijst ont vangen. Ook de banken op de publieke tribune zijn opnieuw geschilderd, zoodat ze geen afbreuk aan het fraaie geheel doen. En als we dan al dat nieuwe nog eens nader be schouwen, dan kunnen we niet anders dan alle lof toezwaaien aan ontwerper, uitvoerdei'sen leveran- cies. Het is keurig!! Na de bezichtiging worden we door den Burge meester uitgenoodigd beneden een kopje koffie te drinken en wordt ons nog medegedeeld, dat na de openbare raadsvergadering van Woensdag a.s. des namiddags om half 5 de officieele ingebruikneming van de raadszaal zal plaats vinden. Hoewel in be scheiden mate, zal aan deze ingebruikneming toch een cenigszins officieel karakter worden gegeven. Ja, het lijkt wel een beetje raar, merkt de wethou der op, dat we eerst een geheelen dag in de zaal vergaderen, en dan later cle officieele ingebruikne- ming plaats vindt, maar we kunnen moeilijk dien dag met een glaasje wijn beginnen. Burgemeester Breebaart licht dit nader toe, door er aan te herinneren, dat des morgens in comité vergadering, een bespreking plaats vindt omtrent eventueclen bouw van een ambtswoning voor den Burgemeester, met toelichting van den architect Wieger Bruin uit Amsterdam en als nu eerst de of ficieele ingebruikneming plaats vond, waarbij een glaasje wijn zal worden gedronken, dan zou den vol genden dag de Schager Courant volstaan met inge zonden stukken, dat de raadsleden eerst door een glaasje wijn waren beïnvloed om voor den bouw van een ambtswoning voor den burgemeester te stemmen Ja, ja, dat zou je zien gebeuren! Nog niet voor onze oogen bestemd! En zoo al pratende valt het oog van een der ver slaggevers op een teekening, die aan den wand hangt. Dat is, zoo vertelt dc Burgemeester ons, de teekening van dc door den architect ontworpen ambtswoning, die dan zou worden gebouwd op het terrein van den heer Jongerling, naast de woning van wethouder Van der Sluijs, en waaruit dan zou blijken, dat het courantenbericht, omtrent het niet doorgaan van den aankoop van dezen grond niet geheel juist was, of wellicht verandering in de si tuatie is gekomen. En nu wij dan zoo van de gerestaureerde raad zaal bij de ambtswoning voor den burgemeester zijn beland, nu mogen we onze lezers meteen wel ver klappen het werd ons niet in dat gezellig na praatje meegedeeld hoor! dat bij het gemeente bestuur ook is ingezonden een aanbod van den oud burgemeester De Moor, om diens woning aan te koo- pen en dus te bestemmen tot ambtswoning van den burgemeester. Maar over al deze zaken hooren we Woensdag a.s. wel meer. Tot zoolang geduld, Jieve lezeressen en waarde lezers! Nar de persafdeeling van den senaat mede deelt heeft de secretaris-generaal van den vol kenbond den senaatspresident medegedeeld, dat de raad in zijn September-zitting kennis zal ne men van bet rapport der Poolsche regee ring over de Poolsche stappen met betrek king tot het incident bij het bezoek van den Duitschen krui ser „Leipzig" aan Danzig. De secretaris generaal heeft den se naatspresident ge vraagd, of de Danzi- ger regeering aan de behandeling van deze kwestie door den Raad wenscht deel te nemen. Naar de pers af deeling van den se- nnwvsvR naat mededeelt, acht (jRLlbtli president Greiser het niet noodig, zelf naar Ge- neve te gaan. Hij heeft den leider van de bui- tenlandsche afdeeling van den senaat, staats raad dr. Boettcher, met de waarneming, en even tueel met de afdoening van deze aangelegenheid belast. WAARDEVOLLE SCHILDERIJEN TE MILAAN Bij de restauratie van de St. Paulus kerk te Milaan zijn nu de prachtige muurschilderingen en schilderijen volledig tot hun recht gekomen. Een hiervan stelt de H. Maagd met het kind voor die waarschijnlijk van d'hand van bergog- none is. Over den vervaardiger van het andere stuk loopen de meeningen nog uit een. Verschil lende namen uit de Venetiaansohe school zijn genoemd, doch men verkeert nog in onzeker heid en zet het onderzoek voort. VOOR HIJ GAAT VONNISSEN Rechterdie uit ervaring welen wil, wat hij „oplegt". Stefani meldt uilt Pittisburgk: Een rechter,' Masmanno geheeten, heeft zich, alvorens het presidentschap van het crimineele hof te aan vaarden een week lang in de gevangenis doen opsluiten, daar hij dit noodzakelijk achtte, om zich goed van zijn taak te kunnen kwijten. Men schrijft ons uit Berlijn dato 3 dezer: Tegen alle verwachting in hebben de onder handelingen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche Regeering over de uitwijzingskwestie niet tot het gewenschte resultaat geleid. Wij hebben den indruk, dat de Nederlandsche Re geering zeer sterk het rechtsstandpunt naar vo ren heeft gebracht, en dat zij, de uitwijzing der vier Nederlanders uit Duitschiand ten sterkste afkeurend, niet bereid was, over de uitwijzing der vier Duitschers uit Nederlandsch-Limburg van gedachten te wisselen, alvorens de uitwij zing der vier Nederlanders uit Duitschiand de finitief ongedaan zou zijn gemaakt. Het laatste antwoord der Nederlandsche Regeering was voor het officieele Berlijn, waar men op vriend schappelijke regeling van het geschil stellig re kende, blijkbaar een zeer groote teleurstelling. Het ligt niet op onzen weg te onderzoeken, bij welke zijde hier de schuld ligt en welke di plomatieke fouten zijn gemaakt. Trouwens, ons ontbreekt hiertoe ook het vereischte materiaal. Wij kunnen daarom slechts constateeren, dat vier in ieder geval geheel onschiddige Neder landers, wien de Duitsche overheid niets ten laste legt, hier de dupe worden van een diplo matiek steekspelwaarbij van Nederlandsche zijde het diplomatieke prestigeals prijs wérd ingezet. i De heer van Lith Harrebomée was, zooals wij reeds berichtten, Zaterdag al vertrokken. De heer Hes. de dentist, vertrok heden met den F. D.-trein van half twee naar het vaderland. De lieeren Peters en De Heer zijn echter niet vertrokken en zullen heden dus niet Duitsch iand verlaten, hoewel de termijn vandaag af loopt. De chef van de afdeeling „Vreemdelingen' van het Hoofdcommissariaat van Politie, de heer Koek. die ook het uitwijzingsbevel onder- teekende, deelde n.1. èn aan het Bestuur van „Hollandia"' èn aan onze beide heeren mede daot, hoewél het uitwijzingsbevél formeel niet kan worden verlengd, het gedurende de eerste acht dagen niet zal worden geexecuteerd, én dat er dus geen dwangmaatregelen in deze acht dagen zidlen worden toegepast. Voor de heeren Peters en De Heer, die beide groote zaken in Berlijn hadden, en die nog heel wat te regelen hebben, was dit een groote opluchting. Naar verluidt zal van Duitsche zijde al het mogelijke worden gedaan, het conflict, dat men zeer betreurt, streng te localiseeren. In de Duitsche pers is tot nog toe met geen regel van het geschil gewag gemaakt, en het schijnt, dat het de bedoeling is, de pers thans in een sober communicrué zakelijk in te lichten, met het ver zoek, zich van opwindende commentaren te ont houden. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER P. E. PETERS. EEN DER GEDUPEERDEN EEN ZAAK DIE IN VELE JAREN MET MOEIZAMEN ARBEID IS OPGE BOUWD THANS MET ééN SLAG VERNIETIGD Amsterdam Een redacteur van het A.N.P. heeft gister een onderhoud gehad met den heer P. E. PETERS, een van de vier uit Duitsch iand uitgewezen Nederlanders. De heer Peters is zooals uit vroegere be richten reeds bekend is kunsthandelaar van beroep. Sinds twaalf jaren staat hij te Berlijn, op een der drukste punten, de Leipzigerstrasse, aan het hoofd van een kunsthandel waarin hij een zeer goed bestaan had. Ofschoon de heer Peters Donderdag te Ber lijn kennis had gekregen van het feit, dat het uitwijzingsbevel nogmaals was uitgesteld, had hij reeds alles voor zijn vertrek in orde gemaakt o.a. het doen opmaken van een notarieele acte, waarbij zijn echtgenoote gemachtigd wordt, den kunsthandel op haar naam voort te zetten, ter wijl hij mede op korten termijn een aantal an dere zaken geregeld heeft, in de afwikkeling waarvan de daarbij betrokken Duitsche instan ties hem. naar zijn zeggen, met groote voorko mendheid tegemoet waren getredèn. De heer Peters, die zeer onder den Indruk van het gebeurde is, zeide dat hij hier thans met een tweeledig doel is: in de eerste plaats om zich in verbinding te stellen met de Neder landsche regeering, teneinde te bespreken of er zich wellicht mogelijkheden voordoen, die er toe kunnen bijdragen dat de kwestie voor 'we- derzijdsche partijen nog in der minne wordt geschikt en ten tweede om, nu er uiteraard re kening mee dient te worden gehouden dat het uitwiizingsbevel NIET herroepen wordt, de kan sen na te gaan voor de stichting van -een fili aal van zijn Berlijnsche zaak te Amsterdam. De heer Peters verheelde echter niet dat zich te dien aanzien ernstige moeilijkheden voordoen,- aangezien het in verband met de geldende be palingen niet mogelijk zal zijn, ook maar een redelijk bedrag van zijn zich inDuitschiand bevindend kapitaal naarNederland over te maken. Van zijn bezit kan hem, in Nederland» zijnde, niet meer dan zes gulden per maand worden uitgekeerd, en zoo kreeg hij bij het over schrijden van de grens naar Nederland ook niet meer dan een bedrag van vijf gulden en wat klein geld in handen. De heer Peters deed voorts uitkomen, dat als de uitwijzing definitief wordt een zaak van vele moeizame jaren arbeid met EEN slag zal worden vernietigd. Daar komt nog bij zeide hü dat ik in Duitschiand een aantal patentprocessen heb loopen, welke thans zeer binnenkort voor de hoogste rechtsinstantie ten deze, het Kammergericht te Berlijn, dienen zul len. Het betreffen hier procedures, waarbij zeer groote bedragen gemoeid zijn, zoodat het voor mij van de grootste beteekenis is dat ik per soonlijk mijn belangen ten deze zal kunnen waarnemen. Zooals de zaken thans staan, is de kans hierop gering, terwijl aan den anderen kant als ik het proces mocht winnen, de geldon# die als gevolg daarvan betaald moeten worden op Sperrkonto worden gestort en ik dus op nieuw over het mij toekomende niet de beschik king hebben zal. Op een vraag van den redacteur gaf de heer Petres als zijn vaste overtuiging te kennen dat het absoluut tievallig is geweest dat wat de keu ze der uitwijzing betreft, deze op hem en zijn drie lotgenooten is gevallen. Ik hoop dan ook zoo zeide tenslotte de zegs man dat de Nederlandsche regeering zich ons lot zal aantrekken. Mijn zaak leverde mij een goed bestaan op. zoodat ik mijn levensa vond verzekerd achtte. Met een slag is, buiten eenige schuld van mijn kant, dit alles op losse schroeven komen te staan. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten,' dat dergelijke represailles zich in de toekomst op nieuw zullen voordoen, mede tot groote schade van de betrekkingen tuschen beide landen en tot rampzalige gevolgen voor de betrokkenen. Er dient m.i. dan ook met alle kracht gestreefd te worden naar het bereiken van een oplossing, welke aan hetgeen thans gebeurd is, voor goed een einde zal maken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5