Het Engelsche Stadje Royston Landbouwciirsus Bezwaarschriften Voor Hl WINKELIERS en VENTERS i N.V.R.Baarsma De „Cross" van het stadje Handelsavondschool te Schagen j=r&jsrsrs[snan&rsrsisrcn D Algemeene Aangifte van Leerlingen K. ROGGEVEEN Een ondergrondsch hol juist onder de straat winkeliers zoo tegen kwart over zes last krijgen van zeven-uurs—gevoelens. Op liet allerdrukste punt van het stadje de „Cross" genaamd, wat tevens zoo'n druk punt is van Engeland, dat over het gevaarlijke er van in het Lagerhuis juist geïnterpelleerd is, bleek een bakker te wonen. Zijn gordijnen we zen duidelijk aan, dat hij gesloten was. Wij belden aan, en hij deed open. Of we brood konden krijgen? Zeker! Waarom niet? Sui ker, biscuits, boter? Hij zou ons wel aan alles helpen. Gedeeltelijk uit zijn winkel, gedeelte lijk uit eigen voorraad. Wij vonden het erg vriendelijk, maar vroegen, of hij geen last kon krijgen van de politie. Vlak voor zijn huis stoud een agent het verkeer te regelen. Hij lachte, en zei, dat de menschen in Royston 'allemaal goe de vrienden van elkaar waren. Toen we den winkel verlieten, keek de agent ons met een goedkeurend lachje aan. Zijn vriend, de bak ker, had al weer wat verdiend, en hij stond im mers het verkeer te regelen. Een mensch kan geen twee dingen tegelijk, doen. Het bleek een nuttig punt, dat Cross van Royston. De bakker op Van onzen Engelschen briefschrijver. 29 Augustus 1936. IN mijn vorigen brief heb ik een en ander verteld over de omgeving van Royston. De .volgorde is 'n beetje vreemd, en ontegenzeggelijk zou ik beter gedaan hebben met dezen brief te beginnen, marar. nu ikv datmiet gedaan heb, zal ik herstellen van mijn fout, wat er nog' van te herstellen is. en ditmaal een verslag aan het stadje zelf wijden. Wij kwamen er aan op een Vrijdag middag. Misschien zou ik beter doen, wanneer ik het avond noemde. Zeer zeker zou het meer naar den zin der Roystenaars zijn, want die leggen de scheidingslijn tusschen middag en avond, zooals wij tot onzen schrik merkten, op een .vroeg tijdstip. Het was enkele minuten over zes. Wij waren in het bezit van vier koffers, en deden, wat u in onze omstandigheden gedaan zoudt hebben, we richtten onze schreden naar onze tijdelijke .woning. De aankomst in zoo'n tijdelijke woning vind ik haast het hoogtepunt van dé vacantie. Je steekt den sleutel (dien we ditmaal in ont vangst namen aan den boekhandel van Smith aan het Roystonsche station) in het slot van de voordeur, en wandelt naar binnen. Voor het eerst verliezen de koffers de belang stelling. waarin zij zich gedurende de geheele réis hebben mogen verheugen. Zij krijgen een plaats in de hall of vestibule, en niemand kijkt de eerste tien of twintig minuten naar ze om. Niemand slaakt den noodkreet; „Hebben we on ze koffers nog wel allemaal?" En dan vangt de wandeling aan door het huis. De kamers worden bekeken, met de meu belen, en het uitzicht. Mijn vrouw beschouwt de keuken met den kritischen blik van de huis vrouw en de jongens toonen daar niet de min ste belangstelling voor. De slaapkamers worden geinspecteerd en verdeeld. De kelder wordt ge vonden, de schuur. Ten slotte komt de tuin aan de beurt. De indruk' was dit jaar onverdeeld gunstig Beter dan ooit te voren Natuurlijk is er gewoonlijk nog wel eens iets op zoo'n tijdelijke woning aan te merken. Marlborough had twee geweldig groote keukens, waarvan de eerste erg donker was, en de tweede iets donkerder. Farncombe had een lichte keu ken, en van heel gewone afmetingen, maar ook het meest nauwgezette onderzoek door het ge heele huis deed ons nergens de W.C. ontdek ken. We vonden haar tenslotte in den tuin. De Engelschman noemt dat „outdoor sanitation" en wij noemen 't lastig wat evenwel geen ver taling is van „outdoor sanitation". Zooals te begrijpen is, is een vacantiewoning in zekere opzichten leeg. Er is geen melk, geen brood geen zout er zijn geen eieren geen aard appelen, geen groenten. Je richt je aankomst dus steeds zoo in, dat je nog vóór de winkelslui ting het een en ander aan kunt schaffen. Om deze reden waren we aangekomen met den trein van enkele minuten over zessen. Even over zeven stapten we, met een flinke tasch gewa pend, het stadje in. We hadden buiten den waard, of liever bui ten de Roystenaars gerekend. Alle winkels wa ren gesloten. Op onze verbaasde vragen kregen we te hooren, dat Royston om zeven uur sluit. Het bleek de volgende dagen, dat verscheidene den eenen hoek, 't post De winkelstraat kantoor op den anderen een bank, waar ze vijf van Royston pond biljetten voor je wisselen, op voorwaar de, dat je eerst je naam op den achterkant schrijft, op den derden, en 'n open ruimte met verscheidene banken om te zit ten vor 't Roystonsche publiek, dat zien wil, wie er heelemaal ,wie bijna overreden wordt, op den vierden. Dien Vrijdagavond was de aandacht van het zittende publiek meer op ons dan op het nogal rustige verkeer gevestigd. Maar een Engelschman is veel te beleefd om op- of aan merkingen over vreemdelingen te maken. Al thans hoorbare. We hebben natuurlijk het stadje grondig ver kend. We kennen hot nu, alsof we geboiren Roystenaars waren. De bezienswaardigheid van Royston is de „Cave". Een ondergrondsch hol, dat zich juist bij de Cross onder de straat bevindt. We zijn er natuurlijk in geweest. De schoenwinkelier, die twee huizen van den hoek af woont, is de gelukkige eigenaar van de „Cave". Voor een shilling laat hij je er in. Ex tra personen drie stuivers. Hij keek een beetje twijfelachtig, toen wij ons op zekeren Woensdagmiddag met ondergrond- sclie neigingen bij hem aanmeldden. Het bleek dat hij alleen in den winkel was, en als hij met ons afdaalde, was er dus niemand om de klan ten te bedienen. Na enkele seconden overpein zing kwam hij tot het besluit, dat de komstd van klanten toch hoogst twijfelachtig was, en geleidde ons naar beneden. Tot onze verbazing bleek de „Cave" zeer de moeite waard te zijn van een bezoek. De schoen winkelier was van alle bijzonderheden er van volkomen op de hoogte. Ik heb verschillende zeer goede redenen U niet alles te vertellen, wat hij ons meedeelde. Een daarvan, en een afdoende, is, dat ik me lang niet alles herinner. Het is een groot hol, die „Cave" Het heeft een middellijn van vijf meter, en is acht meter hoog. Heel toevallig werd hij door werklieden, die graafwerk op die plaats moesten verrichten, ontdekt in 1742, en heeft na dien tijd heel wat shillingen opgeleverd aan den bewoner van het winkelhuis, twee huizen van den hoek. Oud heidkundigen beweren dat hii dagteekent uit de Romeinen, en dat de vele teekeningen op de muren door kruisvaarders zijn gemaakt. Ook wordt vermoed, dat hij als woonplaats heeft ge diend van een kluizenaar. Onze schoenwinkelier wees midden in de Cave naar boven. We zagen daar licht, dat door een klein rooster in de straat boven ons viel. Hij vertelde ons, dat dat cooster bijna op de plek uitkwam, waar nu dft verkeersagent staat, en dat de kluizenaar, io rang vervlogen dagen, door dat gat zijn hoofö naar buiten stak. als vreemdelingen den weg wenschten te weten. Dus óók al een verkeers agent, al was het dan een ondergrondsehe. Het is mogelijk, dat de fantasie van den jchoenwinkelier hier een handje t^ hulp kwam aan de werkelijkheid. In deze tijden zou de klui zenaar zijn hoofd wel wijselijk binnen gehouden hebben. Rovston heeft ook een zwembad, waaroü het zeer trotsch is. en dat het den naam van den Groenen Sprong heeft gegeven. Groen is het ze ker, Ik geloof niet. dat ik ooit groener water heb gezien. Maar het is geraden, voor wie er springen wil, den sprong niet al te groot tfc nemen. Als men ten minste in en niet óver het water terecht wil komen. Natuurlijk heeft Royston ook zijn hotels en herbergen. Het oudste van deze heet de „Buil" een naam. dien iedere Westfries begrijpen kan. Dit hotel dateert van 1520. Aan het stadje grenst de Heath, een uitge strekt heuvelachtig terrein, 160 H.A. groot, vaar ieder vrij op mag loopen en spelen, waa^ een prachtig golfterrein is voor volwassenen, en een ondiepe vijver voor kinderen om „poot jes te baaien". DRIEDUBBEL STERK is Beva Daarom is iedere echte Hollandsche jongen voor Beva. En Holland s moeders geven hun ravottende zonen op dit punt graag hun zin.. En om een afdoende redenzonder verstellen gaat een Beva-jongensbroek (in zwart en andere kleuren) jaren mee 1 Verkrijgbaar bij onderstaande firma's: Ch, H. Th. Schmalz Gebr. Bervoets J. G. Engeln J. B. Köster Schagen Alkmaar Otto van Os E. W. Vet Gebr, Kos, Neels G. Zomerdijk Alkmaar Anna Pauloivna Den Helder 't Zand Aanvang van de nieuwe cursus op Maandag 14 Sep tember. Onderwijs wordt gegeven in Boekhouden, Handels- rekenen, Aardrijkskunde, Ned. Taal, Handelscorrespon dentie, Engels, Duits, Machineschrijven, en bij- voldoende deelname in Esperanto en Stenografie. 't Schoolgeld bedraagt voor alle vakken, behalve Ma chineschrijven en Esperanto, f 15.voor de verplichte vakken f 12.voor de twee talen f 10,en voor een taal f 7.50, voor drie talen f 15. Minvermogenden betalen half geld; onvermogenden kosteloos. Het Bestuur overweegt bij voldoende deelname een cursus in eenvoudig Dubbel Boekhouden en Handelsken nis voor Oud-leerlingen te openen. Inlichtingen geven ondergeteekenden, bij wie men zich kan opgeven als leerling voor 12 September a.s. De Directeur der School, De Commissie van Toezicht, D. BROUWER. M. C. TUINMAN, Voorzitter. W. D. NIESTADT, Secretaris. C. ROGGEVEEN Cz., Penn. is het beste adres 0ZW A AGWESTE1NDE FILIAAL NOORD A 73, SCHAGEN Groothandel in Manufacturen, Confectie en Galanterieën te St. Maartensbrug voor 15 September a.s. bij de heeren H. REZELMAN te Schagerbrug en C. v. d. SLUIJS en JOH. LEEU? WEN, te St. Maartensbrug. Minimum leeftijd 15 jaar. tegen te hooge aanslagen in do Rijksinkomsten- en vermogensbe lasting behandelt met het meeste succes, tegen een billijk tarief HET ALGEMEEN ADMINISTRA TIEKANTOOR OUDE SLOTSTRAAT 51. SCHAGEN. TEL. 147. Prima Zaadzakken 10M ct., zware blauwstreep 13 ct, Reparatie 3 ct., alles franco thuis. JOH. KOSSEN, Zakkenhandel Wieringen, Westerklief. En ten slotte heeft Royston één maal in de week markt, op Woensdag Wij hebben de markt een paar maal bezocht, en bij keurige dames, die een stalletje hadden, waar zij zelf-gekweek- te groenten en bloemen verkochten, een krop sla gekocht. Zij hadden er maar één, maar het was de eerste goede krop sla, die ik ooit in En geland heb gezien. Het speet ons, dat er maar een was, maar de volgende week, toen wij weer kwamen, hadden de dames er heelemaal geen. Terwijl de jongens naar een kwakzalver luis terden, die een soort levenselixer had uitge vonden. waarmee hij de Roystenaars verschei dene shillingen uit de zakken tooverde. en mijn vrouw een beetje rondkijkend op de markt heen en weer liep, heb ik er een kiekje van gemaakt. Natuurlijk liepen twee marktbezoeksters .juist, langs de lens. toen ik afknipte met het doel mijn vrouw goed op de foto te krijgen. En een heer met grijzen baard, die hoofdschuddend mijn verrichtingen had gadegeslagen, kwam,- zoodra ik klaar was, naar me toe, en zei; Waar om doet U dat?" „Omdat ik het aardig vind, en 't wil hebben als een aandenken, als ik hier weer ver vandaan hen" Hij zweeg en ging heen met. vrees ik, een heel min idee van mün geest vermogens. Maar wij zullen nog menigmaal denken aan de Roystonsche markt, aan de „Cave",- aan de Heath. aan den bakker, den verkeersagent en den schoenenwinkelier. En zeker ook aan Mr. Bedwell, den schilder en glazenmaker, die ons hielp toen we plotseling in groote moeilijk heden zaten, Maar daarover een volgenden, keer.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8