Opmarsch naar San Sebastian De wereldkampioenschappen op den weg SPANJE Het Alcazar deerlijk gehavend Mevrouw Markham in Amerika aangekomen Arabieren blijven in verzet Wielernieuws Maandag 7 September 1936 Postrekening No. 23330 SCIA6ER 79ste Jaargang. No. 10057 COURANT. Int Telet. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.Ü. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend MAJORCA GEHEEL IN HANDEN DER REBELLEN. Nu Irun is gevallen en de nationalisten aan de Fransche grens staan, richten de rebellenaanvoerders hun volle aandacht op San Sebastian. Dit is thans het laatste regeeringsbolwerk in het Noorden. Valt dat steunpunt, dan kan generaal Mola zijn aandacht geheel concentreeren op Madrid en Barce- lona. Zonder zich in Irun dan ook al te lang op te hou den, zijn de „witten" in de richting van San Se bastian opgerukt, waarbij zij reeds Fuentarrabea, ge legen aan de monding van de Bidassoa, hebben be reikt. Zij staan thans op slechts enkele kilometers van de bedreigde stad. Het fort Guadelupe is echter nog steeds in handen der regeeringstroepen en hindert de opmarsch der rebellen. Oneenigheid onder de verdedigers. In het bedreigde San Sebastian schijnt oneenigheid te bestaan tusschen de anarchisten eenerzijds en de socialisten en Baslcische nationalisten anderzijds. De eerste willen de stad tot het uiterste verde digen en haar indien, terugtrekken noodzakelijk wordt, in brand steken, zooals ook in Irun geschied- do De anderen zijn het met deze tactiek niet eens en Willen een vernieling vermijden door, indien de druk yan Mola's troepen te groot blijkt, tijdig terug te trek ken daardoor de stad te sparen. Bombardement van San Sebastian be gonnen. De zender van la Corona deelt mede, dat San Se bastian gisteren gebombardeerd is door den kruiser „Espana", en dat de civiele gouverneur van de stad paar Frankrijk is gevlucht. Een kanon, dat in het midden van de stad stond Opgesteld, heeft I-Iernani onder vuur genomen, aan gezien dit plaatsje, dat op 7 K.M. ligt, in handen der opstandelingen is. De stad lijkt uitgestorven. De stra ten zijn verlaten, de winkel gesloten. Er zouden 300 gijzelaars zijn geexecuteerd in den - loop van de laatste twee weken. De gouverneur, Ortega, heeft Zaterdagavond de journalisten bij zich ontvangen. Hij gaf toen blijk nog zeer optimistisch te zijn. Wij zullen stand houden, zoo verklaarde hij, want wij zijn sterk en welgewapend. Dit lijkt echter niet de opvatting te zijn van de meerderheid der be volking. Regeeringssuccessen in het Zuiden. De minister van oorlog heeft gistermiddag om 3 uur per radio medegedeeld, dat de regceringsstrijd- krachten, welke aan het zuidelijk front opereeren, de door het hoofdkwartier aangegeven stellingen hebben bereikt. Bij Montoro werd een colonne opstandelingen ver slagen. Meer dan 100 dooden hebben zij op het slag veld achtergelaten. Voorts is bij Cordova een sterke afdeeling opstandelingen, bestaande uit geregelde Marokkaansclie troepen en „Tercios" verslagen met achterlating van meer dan 200 dooden. De regeeringstroepen zijn thans zeer dicht tot Huesca genaderd. Ook is de toestand der opstande lingen bij Oviedo volgens de mededeeling van den minister zeer hachelijk, daar zij aan het voortdurend artillerievuur der regeeringstroepen blootgesteld staan. Huesca omsingeld. Volgens een mededeeling van het hoofdkwartier van het. Aragoneesclie front, wordt de omsingeling van Huesca dagelijks nauwer aangehaald. De op standelingen hebben gebrek aan levensmiddelen en munitie, terwijl zij voorts gedemoraliseerd zijn. Vele deserteeren uit hun gelederen. Fransche marinevliegers wilden ni Spanje. In de marinevlieghaven van Rochefort heeft men op het allerlaatste oogenblik een poging van vier Fransche marinevliegers kunnen verijdelen om zich met een drie-motorig Fransch bombardementstoestel naar Spanje te begeven, teneinde zich ter beschik king van de regecring te Madrid te stellen, 't Onder zoek, dat. streng geheim is gehouden, heeft uitgewe zen, dat de vier marinevliegers hun plan tot in alle bijzonderheden hadden voorbereid. Het is slechts aan het toeval te danken, dat het op het laatste oogenblik kon worden verijdeld. De vier soldaten zijn gearresteerd, en naar de militaire gevangenis overgebracht. Majorca in handen der nationalisten. De radiopost. van Ierez de la Frontera heeft giste renmorgen hel volgende bekend gemaakt: „Bij het evacueeren van Majorca heeft kapitein Bayo een belangrijke hoeveelheid materiaal achtergelaten, om. vier vrachtauto's, 2500 geweren, eenige mitrailleurs, talrijke paarden en muilezels, benevens 600 uitge hongerde gevangenen. Het Alcazar onder artillerie-vuur. De correspondent van Havas is gisteren naar To- ledo geweest, waar hij zich begeven heeft onder de volksfrontmilitie, die het Alcazar belegert. Des nachts was het paleis van den militairen gouver neur, dat door de opstandelingen bezet was, afge broken en waren de opstandelingen langs onder- grondsche gaanderijen naar het Alcazar gevlucht. De vernieling van dit paleis zal de benadering van het Alcazar gemakkelijker maken. De artillerie gaat voort liet Morenpaleis stukje voor stukje af te breken. De linkertoren is reeds verdwenen, terwijl een deel van den rechtertoren afgebrokkeld is. De toestand der belegerden is wan hopig en telkens, wanneer de artillerie vuurt hoort men het gejammer van vrouwen en kinderen. Stormafdeelingcn, die gespecialiseerd zijn in het werpen van granaten hebben in het Alcazar een kleine brand weten te doen ontstaan, waardoor de opstandelingen verstikt worden. De belegerden heb ben gebrek aan munitie voor hun mortieren, die reeds vier dagen niet meer vuren. Ook hun gewe ren en mitrailleurs zwijgen. De belegerden vieren feest. Draadloos is te Burgos bericht ontvangen, dat de militairen, de cadetten en de burgers, die in het Alcazar te Toledo zijn opgesloten, een feest hebben georganiseerd ter viering van de overwinning der opstandelingen bij Talavera de la Reina. De ca detten hebben radio-ontvangtoestellen en -zenders opgesteld, zoodat zij thans in contact kunnen blij ven met de verschillende hoofdkwartieren der op standelingen. Door het ontvangtoestel is de kolonel, die het commando in het Alcazar voert, in staat een blad te laten drukken, dat de laatste berichten over den strijd bevat, zoodat de belegerden op de hoogte blijven van den toestand. Een noodlanding in Canada Haar vliegtuig ernstig beschadigd Nadat men zoowel te Londen als te New York in de grootste spanning had gezeten over het lot van mevrouw Markham, die in een sport- vliegtuig den tocht van Oost naar West over den Atlantischen Oceaan was begonnen, kwam Zaterdag in den namiddag het bericht, dat het toestel van mevrouw Markham om 3 uur 55 boven Renews (New Foundland) was gesigna leerd. Op dat oogenblik waren de weersomstan digheden daar zeer slecht. Een uur later kwam de mededeeling, dat zij op St. Johns (New Foundland) een noodlanding had moeten doen. Er vertrokken onmiddellijk vliegtuigen en auto's naar de aangegeven plaats, doch deze vonden daar geen vliegtuig, evenmin ais zij iets hoorden over een noodlanding. In den loop van den avond kwam het be richt. dat mevrouw Marktham een noodlanding heeft moeten maken aan den oever van de Walvischbaai aan het uiterste noorden van het eiland Cape Breton 18.30 Ned. zomertijd Haar toestel werd ernstig beschadigd, doch de moe dige vliegster zelf liep slechts eenige schram men aan den neus en wangen op. Ze belde, even na de noodlanding de lucht- vaartc-lub van Cape Breton op om te zeggen, dat zij ongedeerd was en dat men een auto moest zenden om haar te halen. Mevrouw Markham boos. In een kort onderhoud met een correspondent van Reuter deelde de vliegster mede, dat zij zeer boos was, dat zij New York niet had kunnen bereiken. Het weer onderweg was zeer slecht zeide zij, en ik heb voornamelijk op mijn instrumenten moeten vlie gen wegens den mist en den regen. Mijn plan was, vervolgde zij, om te Harbour Grace te dalen, maar deze plaats zat potdicht van den mist. Daarom ben ik verder gevlogen. Benzinegebrek nood zaakte mij te dalen bij Kaap Breton. De vliegster voelde zich ruimschoots in staat om haar vliegtocht voort te zetten tot New York. De tocht wordt voortgezet. Met een haar ter beschikking gesteld vliegtuig, is de aviatrice gisteren weer opgestegen. Zij vloog om 3 uur 55 Amsterd. zomertijd boven Halifax en is om 6 uur 42 te Portland gedaald, vanwaar zij zich naar New York begaf. Een beeld van het Guadarama-front, die met gevaar voor eigen leven door den fotograf werd genomen op een moment, dat de regeeringstroepen een aanval ondernamen. Nederlandsche motorschoener vergaan. Opvarenden gered. Londen Vrijdagnacht omstreeks midder nacht is de Nederlandsche motorschoener „An na", eigenaar en gezagvoerder de heer Nieboer, op de Noordzee omgeslagen. De Nederlandsche bemanning, onder wie zich de vrouw van den schipper bevond, slaagde er in de reddingboot uit te zetten en daarmede weg te varen. In een vliegenden wind moesten de schipbreukelingen nog 13 uur over de woeste zee rondzwalken al vorens ze werden opgemerkt, door een schip, dat de uitgeputte menschen aan boord nam. Zaterdagavond zijn zij te Yarmout aangekomen Gezagvoerder Nieboer verklaarde bij het aan land gaan, dat hij Vrijdagavond uit Yarmouth was uitgeloopen. Er stond toen een hooge zee, tengevolge waarvan de „Anna" steeds meer slag zij ging maken, zoodat de opvarenden tenslotte gedwongen waren de reddingbooten uit te ''et- ten. Zij lieten nog vuurpijlen op, doch dezen werden niet opgemerkt. Een half uur nadat de bemanning het schip verlaten had, sloeg de „Anna" geheel om. „TOTDAT HET LAND ZAL ZIJN GERED", ZULLEN ZIJ DE STA KING VOORTZETTEN. Jeruzalem. De Ax-abieren hebben de be dreiging der mandaati-egeeinng, om over Pa lestina den staat van beleg af te kondigen, be antwoord met een besluit van het Ai-abisch comité, de algemeene staking met alle mid delen vooi't te zetten, „totdat het land zal zijn j Londen. Te Aldex-shot gelooft men algemeen dat de voorhoede van een troepencontingent 11 Septem ber naar Palestina zal vertrekken en dat het gi*os dezer troepen 22 September derwaarts zal gaan. In de militaire kieermakerij te Aldershot werkt men thans haastig aan de koloniale uitrusting van deze ti'oepen. Volgens een bericht uit Jeruzalem wordt het groot aantal Britsche verliezen in de afgeloopen week toe geschreven aan de komst van den rebellenleider Fauzi Bey in het gebied van de onlusten. Fauzi Bey wordt beschouwd als een man met groo te militaire talenten cn hieraan worden de succes volle aanvallen van de opstandelingen toegeschre ven. De „Daily Telegraph" meldt, dat de ti-oepenverster- kingen, die de i*egeering naar Palestina zal zenden, waai'schijnlijk 10.000 man zullen bedi'agen. Daai'door wordt de totale sterkte der Bx-itsche troepen in Pa- lestina op 17.000 man gebracht. BUCHWALDEH EN MAGNE WERELD KAMPIOEN RESP. BIJ DE AMATEURS EN DE PROFESSIONALS. MIDDEL KAMP DERDE, ALBERT VAN SCHEN- DEL ACHTSTE. BERN, Zondag (A.N.P.): De twee gi'oote wegwed strijden om de wereldkampioenschappen zijn ten einde. Vanmorgen hebben wij ongeveer vier uur naar de amateurs zitten te kijken en vanmiddag zes uur naar de professionals. De kamp tusschen de amateurs was bij lange na niet zoo intei*essant als die tusschen de beroepsmen- schen. Bij de amateurs heeft Gommans na banden defect moeten opgeven en Schulte was uitgeput twee ronden voor het einde. De strijd bij de amateurs over 20/49.3 of 145 K.M. werd een dubbele Zwitser- sche zege, daar Buchwalder won en Weber als tweede eindigde. Bij de pi-ofessionals won Antoine Magne, twee kee- ren winnaar van de Tour de France. Deze Fransch- man was in groot en vorm en beeft zijn tegenstanders, die in de sprint de andere plaatsen bevochten, wel zes minuten achter zich gelaten. Pellenaars heeft op de helft van den wedstrijd opgegeven, na banden- pech. Het was in dezen geweldigen kamp toch nut teloos, door te rijden als er vijf of meer minuten ach- tei-stand was. En Van der Ruit had het ongeluk, dat Grundahl bij het voedsel nemen in de achttiende ronde, zijn fiets onklaar maakte. Middelkamp en Al- bert van Schendel ï-eden schitterend, doch konden op het einde Magne niet benaderen. Het weer zag er des morgens niet aanlokkelijk uit. De i-egen, die ook gedurende den nacht was ge vallen, had nog niet opgehouden, doch toen precies om 8.15 uur het sein tot vertrek der amateurs werd gegeven, scheen de zon, evenwel blijkbaar met de bedoeling, regen te halen, want al spoedig moesten de pai-apluies van de duizenden, die langs den weg stonden, weer omhoog en goot het onbarmhartig op de Zondagsche plunje. Van de 85 renners, die ingeschreven hadden, kwa men slechts 42 aan de start. Gommans en Schulte zaten beti-ekkelijk dicht bij den kop, toen er vertrok - ken werd en zetten zich onmiddellijk bij de leiden de groep, die echter voortdurend een ander kaï-akter kreeg, zoodat eerst tegen het slot van een bepaalden stand kon worden gesproken. De eerste ronden werden afgelegd met een uux-ge- middèlde van ongeveer 39 K.M., maar later zakte dit moyenne. In de zevende ronde echter werd een re cord bereikt van 39.700 K.M., daar in die ï-ondc zeer fel werd gestreden en twee Zwitsers en twee Fran- schen den kop hadden genomen. De Nederlandsche renners blijven ronden lang in het peleton zitten, maar in de veertiende ronde krijgt Gommans bandendefect. Het opleggen van een nieuwen band duui't lang en zoo raakt bij zes minuten acbtei', hetgeen in de vijftiende ronde voor hem aanleiding is, het bijltje er bij neer te leggen. Intusschen is Buchwalder uit geloopen en als er nog drie ronden te rijden zijn, heeft hij, na aanvankelijk met 100 meter geleid te hebben,, een voorsprong van 400 meter. Maar er wordt scherp geprotesteei'd, omdat twee agenten op een motorrijwiel op 20 meter afstand voor hem rij den. Vooral de Italianen winden zich geweldig op. In drie uren werden afgelegd 112.700 K.M. De laatste ronden zijn zeer spannend. Buchwalder loopt steeds meer uit. Nederland uitgeschakeld. Wanneer hij bijna twee minuten voorsprong heeft, komt het oogenblik, twee ronden voor het einde, dat Schulte die aan den staart van het pelton zit, vol komen uitgeput den strijd staakt en de beide Nedei'- landers zijn dus uitgeschakeld. Intusschen wordt Buchwalder op krampachtige wijze door het peleton achtervolgd. Nog een ronde en dan heeft hij nog slechts een vooi'sprong van een minuut. Vooi'al de Franschen en Italianen zetten de vluchtelingen achterna. Eindelijk nog een paar kilometer en Buch walder is nog 35 seconden voor het peleton. Hij houdt het vol en als hij op het laatste gedeelte vei'schijnt, blijkt ook een tweede Zwitser zich van het peleton te hebben losgemaakt. Onder enomi ge juich van de duizenden Zwitsers wint Buchwalder en gaat Weber als de tweede Zwitser door de finish. De strijd der professionals Vervolgens wordt gestart voor het wegkampioen- schap der professionals, die over 220 k.m., 30 ron den, gaat. Naar schatting zal deze wedstrijd onge veer zes uur dui'en. Na eenige ronden bestaat de kopgroep nu ne gen renners, waarvan di'ie Hollanders, t.w. Albert van Schendel, van der Ruit en Middelkamp. Met Pellenaai's, op wien zoo zeer gehoopt had, gaat het niet zoo best. Hij heeft eenige ronden lang gewei'kt om naar voi*en te komen, doch de kopgroep is te snel en hij zoowel als Jean Aerts komen er niet meer aan te pas. Op de helft van den wedstrijd besluit Pellenaars af te stappen. Zoo is de eerste pi*ofessional van Ne derland uit den strijd. En zoo zijn we te kwart voor vier in den namiddag gekomen tot de zestien ronden. In een uur zijn afgelegd 38.400 K.M. en in twee uur 77.200 K.M. Een klein peleton van vier rennei-s ligt na zestien ronden nog slechts 35 secon den achter den kopgroep. En intusschen hebben ook de beroemde reuzen van den weg, Olmo en Speicher, opgegeven, even als Danneels (België). Het aantal renners dat nog in den strijd ligt, wordt steeds kleiner. Maar Mid delkamp en van Schendel zitten nog steeds in het peleton en direct achter de twee leiders Magne en Grundahl. Die twee vergrooten hun vooi'sprong meer en meer, zoodat ze tenslotte bijna drie minu ten voorsprong op het peleton verkrijgen. Intusschen blijken in vier uur te zijn afgelegd 150.600 KM. Van der Ruit heeft inmiddels ook den strijd gestaakt. Met nog vijf ronden te rijden acht Van Schendel het noodzakelijk, het peleton los te laten en hij be gint een achtervolging yan Grundahl en Magne. Het tempo daalt dan iets. In de 25ste ronde wordt slechts een gemiddelde gemaakt van ruim 34 K.M. Maar Van Schendel is in de volgende ronde reeds afgezakt en Bartali achtervolgt Magne en Grundahl dan al leen. Hij slaagt er evenwel niet in, beiden te benade ren. Dan komt de verrassing met nog slechts twee ronden te rijden. Magne raakt los van Grundahl en geen minuut later krijgt Gimndahl een inzinking cn de Fransch man gaat dan alleen aan den kop. Hij krijgt een voorsprong van drie minuten op het pele ton en in de laatste ronden verhoogt hij zijn voor sprong nog aanzienlijk. Magne was niet. meer te be reiken en won in den tijd van 5 uur 53 min. 32 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 37.065 K.M. In de achtervolgende groep werd de beslissing om de plaatsen beslist in de sprint, waarbij de Ne derlander Middelkamp derde werd en Van Schendel 1 achtste.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1