Stormweer over ons land „De zeven magere jaren zijn voorbij" 1E1TELS De toestand in Palestina Op het strand te Callantsoog Schepen in nood Opening van de Jaarbeurs De Gestapo slaat toe Een goede vangst Dinsdag 8 September 1936 Postrekening No. 23330 SCIACER 79ste Jaargang. No. 10058 COURANT. Int Telel No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De landbouw voor het eerst vertegenwoordigd OPTIMISTISCHE VERWACHTIN- GEN. ENKELE BELANGWEK KENDE MEDEDEELINGEN. Gistermiddag heeft de secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, in een pers conferentie in een belangwekkende beschou wing mededeelingen gedaan over de Utrecht- sche Najaarsbeurs, welke heden Dinsdag - is geopend. De verleiding is groot aldus de heer Graadt van Roggen ten opzichte van den economischen toestand van ons vaderland een positief geluid te doen hooren en allen twijfel ongeduldig terzijde stellend, te verkla ren: „De zeven magere jaren zijn voorbij, het economische herstel is begonnen." Tot op zekere hoogte zou een dusdanig geluid ook wel te verantwoorden zijn. Algemeenheden op economisch gebied slaan ech ter altijd de plank ergens mis. Ook de eerste dage- raads verschijnselen in het economisch landschap worden niet overal tegelijk en in dezelfde mate en ''misschien zelfs hier en daar nog in het geheel niet waargenomen. Maar toch: er zit opleving in de lucht. Er zijn reeds resultaten, die op verbetering wijzen. Er is meer uitzicht dan er in vele jaren is geweest, Het valt niet te ontkennen, dat het economisch le ven, nationaal en internationaal, in het laatste half jaar nieuwe aspecten heeft gekregen, die gunstig zijn te noemen. De heer Graadt van Roggen wees er in verband hiermede op, dat de wereldhandel hier en daar wat meer armslag heeft gekergen, trots de ernstige troe belen op het gebied der internationale politiek. On danks deze politieke moeilijkheden in en buiten Europa breekt in den wereldhandel de zon van het .vertrouwen weer door. Ook de economische ontwikkeling in ons eigen land toont thans aan, dat in de laatste maanden de kansen tot opleving aanzienlijk zijn toegenomen en de opleving zelf reeds in de bedrijfsresultaten van een aantal Nederlandsche ondernemingen tot uiting is gekomen. Het vertrouwen keert terug en spr. wees er hierbij op, dat het geen losse geruchten zijn van enkele op zich zelf staande gevallen, in de cijfers der statistiek komt evenzeer versterking van onze economische positie reeds tot uiting. Gunstig wordt de toestand hier te lande beinvloed naast andere factoren ook doordat het in Nederlandsch Indië weer heter gaat. Daarnaast stelde do heer Graadt van Roggen de storende factoren: de nog steeds voortdurende on rust op politiek en economisch gebied en het ont breken van een internationale valuta-stabilisatie. Desondanks constateerde hij, dat. liet bedrijfsleven in ons land in den loop van dit jaar vrij belang rijke schreden op den weg naar herstel heeft ge daan en de vooruitzichten op verbetering, doen met meer vertrouwen dan in eenig vorig stadium der depressie de naaste toekomst tegemoetzien. Na deze algemoene beschouwing van den econo mischen toestand wees de secretaris-generaal er op, dat deze jaarbeurs zich in drieërlei opzicht van het „gewone" type jaarbeurs onderscheidt. In de eerste plaats toont het zevende lustrum de 35e jaarbeurs dat de jaarbeurs haar bestaansrecht heeft bewezen. Ten tweede omdat tusschen de jongste voorjaarsbeurs en deze najaarsbeurs de datum ligt, waarop voor twintig jaar de „Vereeni- ging tot het houden van Jaarbeurzen" werd opge richt en ten derde onderscheidt deze najaarsbeurs zich van haar voorgangsters doordat voor de eerste maal ook een agrarische jaarbeurs wordt gehouden. De agrarische jaarbeurs. Uitvoerig zette de heer Graadt van Roggen de be- teekenis van de agrarische jaarbeurs uiteen. Met deze agrarische jaarbeurs wordt een begin Kerkelijk weekblad, van Berlijn, dat het schrijven bevatte der bisschopsconferentie van Fulda, geconfisceerd. Havas meldt uit Berlijn: Het kerkelijk weekblad van het diocees Berlijn, dat het herderlijk schrijven bevatte van het Duitsche episcopaat, is door de politieke politie in beslag ge nomen. Merkwaardig is deze confiscatie vooral, omdat groote uittreksels uit het schrijven, zooals bekend, in de nationaal-socialistische pers zijn verschenen. Men gelooft, dat liet bevel tot confiscatie werd ge geven, omdat het schrijven der bisschoppen kwesties aanroerde, welke niet in kerkelijke bladen mogen worden besproken. In katholieke kringen toont men zich zeer verwon- I derd over de confiscatie, welke zou bewijzen, dat de Gestapo op haar manier de richtlijnen tot verzóe- ning interpreteert, welke door. den „Fuehrer" en den rijksminister van kerkelijke aangelegenheden zijn I gegeven. gemaakt met het inschakelen van het jaarbeurs- intermediair op het gebied van den land-, tuin- en bosc'h'bouw, de landbouwindustrie en den land bouwhandel, de vee- en de pluimveeteelt. In toenemende mate wordt voor den landbouw naast het productieproces het distributievraagstuk van overheerschonde boteekenis. Spr. wees er op, dat het denkbeeld om in ons land een agrarische jaarbeurs te organiseeren, in landbouwkringen reeds lang bestond. Hij bracht dank aan oud-minister dr. Posthuma en den bur gemeester van Utrecht, mr. dr. ter Pelkwijk voor de steun, welke het jaarbeursinstituut van hen bij het organiseeren van de agrarische jaarbeurs mocht on dervinden. Deze eerste agrarische jaarbeurs is een experi ment, een introductie. Den juisten vorm aan deze jaarbeurs zal tenslotte, evenals bij de algemeene jaarbeurs, alleen de ervaring kunnen geven. Eerst de praktijk zal kunnen uitmaken, op welke wijze het instituut de agrarische jaarbeurs in Nederland zal moeten worden uitgebouwd. Het jaarbeursbestuur is er evenwel van overtuigd, dat als daad en als begin deze eerste agrarische jaar beurs in breeden kring aandacht en belangstelling zal trekken. Ondanks de moeilijkheden bij de organisatie vooral de korte tijd van voorbereiding, werkte be lemmerend, daar eerst op 22 Mei van dit jaar tot de organisatie werd besloten is het mogen geluk ken met een agrarische jaarbeurs voor den dag te komen, die het parterre-gedeelte van.twee jaarbeurs gebouwen en het geheele terrein Vredenburg in be slag neemt. Wat de algemeene jaarbeurs betreft, deze moge er ook zijn. Het aantal deelnemers bedraagt 1146 te gen 1078, het vorige najaar. De totale verhuurde op pervlakte bedraagt 12.964 M2. tegen 12.334 M2. in 1935. Van de 1146 inzendingen zijn er 771 uit Nederland. De overige zijn uit Amerika (12), België (39), Dene marken (12), Duitschland (109), Engeland (39), Frank rijk (95), Hongarije (1), Italië (1), Noorwegen (1, Oostenrijk (52), Tsohecho-Slowakije (9), Zweden (2), en Zwitserland (3). De inzendingen uit Duitschland, Frankrijk, België en Oostenrijk zijn in collectieve stands onderge bracht. Tenslotte wees de heer Graadt van Roggen op het belangrijke werk van de jaarbeurs door de organi satie van collectieve Nederlandsche inzendingen op buitenlandsche jaarbeurzen, hetgeen voor onze ex port-industrieën van groote beteekenis is. Hij sprak de hoop uit, dat, evenals in andere lan den, de industrie meer clan tot dusverre aan deze in zendingen haar medewerking zal verleenen. Einde van het parlementaire regiem in Griekenland Het zou geleid hebben tot bloedi- gen burgeroorlog. De Grivksche minister-persident Metaxas ver klaarde gister in een rede, dat het parlementair regiem in Griekenland voor goed is beëindigd. Het bankroet van het parlementair systeem en den voortdurenden partijstrijd hebben den groei van het communisme bevorderd. De voorgeno men staking had ten doel met geweld de macht in handen te krijgen hetgeen een periode van Moedigen burgeroorlog ten gevolge zou hebben Indien gezonde sociale toestanden zijn hersteld, overweegt de regeering een systeem van volks vertegenwoordiging in te stellen, waarin de werklieden in staat zullen worden gesteld mee te werken aan het nationaal herstel. EEN COMMUNIQUÉ VAN DE ENGEL- SCHE REGEERING. DE CAMPAGNE VAN GEWELDDADEN EN BEDREIGIN GEN MET GEWELD KAN NIET LAN GER GEDULD WORDEN. Londen: In een door het ministerie van koloniën uitgegeven communiqué wordt na een uiteenzetting van den toestand in Pa lestina en de reeds gedane pogingen om vre de te stichten, o.a. verklaard, dat niet ge duld kan worden, dat de campagne van ge welddaden en bedreiging met geweld, waar door de Arabische leiders de politiek der Brit- sche regeering trachten te beinvloeden, voort duurt. De meest doeltreffende maatregelen moeten thans ge nomen worden om binnen den kortst mogelijken tijd een einde te maken aan den huidigen wanordelijken toestand. Tot dit doel wordt opnieuw een divisie naar Palestina gezonden, en het militaire opperbevel in dit lancl zal worden toevertrouwd aan luitenant- generaal Dill, den vroegeren directeur-generaal van de militaire operaties en den inlichtingendienst. De Britsche regecring gééft nogmaals uiting aan den oprechten wensch, een politiek van rechtvaar digheid en onpartijdigheid jegens Arabieren en Is raëlieten te voeren en voor den vrede en den vooruit gang van Palestina te arbeiden, en zij hoopt, dat cle reeds eerder aangekondigde koninklijke commissie zich naar Palestina zal kunnen begeven, zooclra aan den huidigen toestand een einde is gekomen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Een wilde jacht in de Heuvellaan te Rotterdam. Het was cl'en dienst voor de invoerrechten en accijnzen te Rotterdam ter oore gekomen dat een bende smokkelaars een groote lading onge- banderoleerd cigarettenpapier alhier verwachtte en dat deze zending per schip, tusschen de andere lading in, in de Parkhaven zou arri- veeren. De politie werd gewaarschuwd en rechersoheurs en douanebeambten betrokken de wacht, op en bij het terrein, waar het schip Migplaats had genomen. De desbetreffende fading wérd op een vrachtauto geplaatst en juist toen de smokkelaars met hun vrachtje de poort wilden uitrijden kwamen de mannen van de wet te voorschijn. Op de sommatie om te stoppen werd geen acht geslagen. De vracht auto reed met volle mart de Heuvellaan in. De douanebeambten haden evenwel ook een auto bij zich en hjermede zetten zij de vluchtende smokkelaars achterna. Er ontstond een wilde achtervolging. Het gelukte den douanen spoedig naast de vrachtauto te komen. Weer werd tot stoppen gesommeerd, maar de chauffeur bleef doorrijden. Daarop is de bestuurder van de douaneauto steeds verder naar rechts gegaan, daardoor de smokkelauto hoe langer hoe meer naar don zijkant van den weg dringende. Ter hoogte van de Noorsche kerk reden de beide wagens klem tegen den trottoirband. Een zeer gToote partij cigarettenpapier kon in beslag worden genomen. Het onderzoek wordt voort gezet. N.R.Gt. Callantsoog, hedenmorgen. Vannacht om 12 uur lag het Noorsche schip „de Sirenes" bij vliegend stormweer ongeveer bij de derde bank ter hoogte van paal 17 tusschen Petten en Callantsoog en worstelde met den hevigen storm, welke on ophoudelijk zware stortzeeën over het onge lukkige schip uitstortte. Hoewel de bemanning alles deed om de gevaarlijke kust te vermijden, heeft dit niet mogen baten en is de „Sirenes" hedenmor gen dicht bij de Seinpost (paal 13) op het strand geloopen. Het schip schooi vlak langs de dammen en heelt dus waarschijnlijk weinig averij be komen. Veel is hiervan echter op dit oogenblik nog niet te zeggen, daar de zee nog zeer ruw ls en het dus onmogelijk blijft om het schip te naderen. De bemanning is nog aan boord, doch loopt geen gevaar, daar hei vaartuig vrij hoog op het strand ligt en de golven dus niet veel schade meer kunnen aanrichten. De reddingboot „Doms Rijkers" is ter as sistentie uitgevaren. Van Petten uit wordt getracht met vuurpijlen een verbinding met de „Sirenes" tot stand te brengen. Hooge stortzeeën tegen den afsluitdijk De Sirenes op het strand te Callantsoog Vrij plotseling, en ongetwijfeld vóór den officieel en datum, heeft de herfst zijn intrede gedaan, vergezeld van een hevigen storm uit het Zuid-Westen met gure regenvlagen. Nederlandsche motorschoener in nood. In het westgat bij Terschelling. Terschelling: Een Nederlandsche motor schoener, waarvan de naam nog niet bekend is, trachtte gistermorgen het Noord-Oostgat bij Terschel ling binnen te loopen in verband met de zware zee. Dit mocht echter niet gelukken. Later op den dag is het met hout geladen vaar tuig het Westgat van Terschelling ingevaren, het is over de banken heen geslagen en ligt nu, benoorden de Boschplaat, in een uiterst gevaarlijke positie. Het schip heeft het noodsein geheschen. De motorreddingboot. „Brandaris" van de Noord- en Zuid-I-Iollandsche Reddingmaatschappij, de „Insulin- de" van Oostmahorn en de reddingboot van Hollum zijn uitgevaren om het schip in zijn benarde positie hulp te verleenen. De „Brandaris" is nabij het schip aangekomen. De bemanning aan boord van de „Brandaris". Nader kan worden gemeld, dat het in nood ver- keerende schip is de motor-klipperaak „Baltic", ka pitein-reeder J. Pekel der te Groningen. Het vaartuig, 133 ton bruto metende, was op weg van Zweden naar Grouw (Fr.). Het schip ligt in het Westgat, op den hoek van de Boschplaat, voor anker. De Brandaris is er in ge slaagd verbinding te krijgen en heeft de opvarenden, de kapitein, diens vrouw en twee matrozen, aan boord genomen. Men zou nu tot het aanbreken van den dag in de nabijheid van het schip blijven, om dan nader de situatie onder oogen te zien. De „Insulinde" is naar haar post teruggevaren, evenals de roeireddingboot van Hollum. Schepen te de Lemmer binnengebracht. De Lemmer. Tengevolge van den vrij hevigen storm is gistermiddag een vijftal aan de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken toebehooren- de baggerbakken op het IJsselmeer op drift geraakt. Drie hiervan konden vrij spoedig weer worden vastgelegd. De beide andere werden door de M.U.Z.- sleepbooten Jolian en Anna Johan in de haven ge bracht. Later zijn ook de drie overige baggerbakken door de motorreddingboot I-Iilda binnengebracht. De laatste heeft ook assistentie verleend aan de visschersaak L.E. 25 van W. Bootsma, die Oostelijk van de havens voor anker moest gaan liggen. Het schip kon behouden in veilige haven worden ge sleept. Dit was tenslotte ook het geval met twee bagger machines en een zandzuiger. Laag water op het Buiten- en het IJssel meer. Voor de scheepvaart op het IJsselmeer beteelient het stormweer een ernstige vertraging. Het aantal vaartuigen, dat de Oranjesluizen passeerde was zeer klein. Het Buiten-IJ-water daalde tot 1.25 M. beneden A. P., hetgeen 1 meter beneden normaal is. Ruim twee uur over tijd kwam het passagiers schip „Zuiderzee" der firma Verschure en Co. dat den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Zwolle, de Oranjesluizen binnen. Nabij Pampus was het schip vastgeloopcn. Na enkele uren slaagde de bemanning erin haar vaartuig weer vlot te brengen. Om zes uur werden de sluizen bereikt. Het motorschip „De Veluwe" van de reederij Zwaag te Amsterdam dat een pleziertocht maakte naar Twente, moest gisteravond weer te Amsterdam aangekomen zijn. Tengevolge van den lagen water stand kon het schip de haven van Kampen niet vei'laten. Marine-oefening stormweer. bemoeilijkt door het Den Helder. Vanmiddag werden voor den Hel der torpedo's ingeschoten, waaraan het torpedo- transportvaartuig „Mercuurdeelnam. Dit schip pik te de afgeschoten torpedo's op, doch met de laatste afgeschoten torpedo lukte dit niet ten gevolge van het in hevigheid toenemende stormweer. Men be sloot daarom het projectiel op sleeptouw te nemen naar de haven van Nieuwediep. Ook een stoomsloep van de „Mercuur", die bij het inschieten behulp zaam was geweest, werd naar de haven gesleept. De schijfbarkas, het doelwit van de gelanceerde torpedo's die men eveneens veilig had willen binnenbrengen, sloeg voordat ze opgepikt was, vol water en zonk. Op het oogenblik, dat het torpedotransportvaartuig de haven binnenliep, brak de sleeptros, waaraan de sloep werd gesleept. De sloep, waarin twee matro zen zaten, dreef in de richting van het fort „De Har- sens", naar den kant van den Zuidwal. en einde de sloep met de beide mannen in vei ligheid te brengen, voer een sleepboot van Hr. Ms. Wachtschip uit, evenals een jol van de Marine. Bijzonder fortuinlijk was men niet. De jol dreef door den storm naar den Zuidwal af, waar zij later werd afgehaald door de motorvlet H.D. 106. De sleepboot van het wachtschip geraakte na de twee matrozen te hebben opgepikt, onklaar en kwam ook op den zuidwal vast te zitten. De motorredding boot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij, die ter assistentie was uitgevaren, heeft een tros overgegooid en vervolgens de sleepboot losgetrokken en met de zes opvaren den binnengebracht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1