Rondom Mienes" San Sebastian ingesloten Een Duitsch vierjarenplan Oneenigheid onder de verdedigers KIJKER is KOOPEIt bij CLOECK Het schip wordt geborgen Duitschland eischt koloniën Donderdag 10 September 193(5 Postrekening No. 23330 SCHAGER 73ste Jaargang. No. 10060 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.ü. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80, Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE HUESCA DOOR DE REGEERINGS- TROEPEN BEDREIGD. Van twee kanten rukken de opstandelingen op San Sebastian aan. Met groot elan hebben zij de verdediging van Fontarabia en Renteria onder de voet geloopen en zij zijn thans slechts 2 K.M. van San Sebastian verwijderd. De laatste berichten melden, dat San Sebastian geheel is ingesloten.' Hoewel de dreiging voor de belegerde stad dus groot is, behoefde dit toch niet direct een reden tot ongerustheid te zijn, ware het niet dat tusschen de i'erdedigers steeds meer oneenigheid blijkt te ont staan. De communisten willen een groot deel van de stad vernielen, waartegen de Basken zich verzetten. Van daar dat in de stad zelf gevechtèn zijn ontstaan, welke aan vier communisten het leven hebben gekost. 200 gewapende Basken zijn namelijk belast met de handhaving van de orde in San Sebastian en in het bijzonder met het toezicht op de extremisten. Het heet, dat ook de drinkwatervoorziening van San Sebastian door de opstandelingen is afgesneden en dat de stad wat dat betreft, thans afhankelijk is van putten. Landbouwproducten worden thans schaarsch niet alleen in San Sebastian, maar ook te Gijon, Bilbao en langs de heelc kust. Men meent te weten, dat het aantal verdedigers van San Sebastian op het oogenblik 14.000 beloopt, doch het is de vraag, of de strijdkrachten der eerste linie de 4000 over schrijden. De stad is door de burgerbevolking ont ruimd. Een regeeringscolonne, die vanuit Bilbao, San Sebas tian te hulp was gekomen, is verslagen en de spoor- verbinding tusschen Bilbao en San Sebastian is ver broken. Strijd om Huesca. Huesca wordts terk bedreigd. Dit feit kan thans niet meer door de opstandelingen worden ontkend. Het is vrijwel zeker, dat de regeeringsmilitie zich reeds in de buitenwijken der stad heeft gelegerd, en vandaar uit de in het nauw gebrachte opstandelin gentroepen bedreigt. Irun een puinhoop. Te Irun en omgeving is het verder rustig geble ven. Duizenden „Carlisten" hebben hun kamp in de stad opgeslagen, maar er is geen enkele legioensol daat meer. Zij bevinden zich allen ten Westen van Renteria op de heuvels, die San Sebastian beheer- schen- De bijzondere correspondent van Havas heeft een bezoek gebracht aan het ziekenhuis, waar nog slechts tien soldaten der opstandelingen verpleegd worden. In de haven van Fontarabie verkoopen de vrouwen al weer visch. Wegwerkers repareeren de straatwegen, ruimen de barricaden op, herstellen café's en bruggen en soldaten ruimen de puirihoopen op. Van tijd tot tijd verschijnt oen reg^eringsvlieg- tuig, maar omdat zij op een hoogte van meer dan 2000 meter vliegen, blijven hun bombardementen meestal zonder uitwerking' Jaren zullen er moeten voorbij gaan, voordat Irun, waarvan het centrum totaal verwoest is, zijn ge wone aanzien zal hebben hernomen. De bewoners leven van het voedsel der soldaten. De archieven EEN WANKLANK Toen de verloving van de Prinses te Bolsward Lekend werd besloten de leerlingen dor rijks- zuivelsckool spontaan een optocht te houden De burgemeester wilde daartoe echter geen toe stemming verleenen. Niettemin trokken de jongelui in witte laboratoorium jassen en oranje mutsen met een harmonicaspeler voorop door de stad waaraan echter weldra twee agenten op hardhandige wijze een eind maakten. Zij trokken de sabel en sloegen de jongelui en hen die mede uiting gaven an de feestvreugde, uiteen, waarbij enkele personen schade aan hun kleeding opliepen. MEVROUW MARKMAN DOOR WARMTE BEVANGEN New York Mevrouw Beryl Markman, de koene Oceaanvliegster is, toen zij in New York waar een hitte heerschte van tachtig graden Fahrenheit, aan het winkelen was, door de warmte bevangen. Een dokter, die haar onderzocht gaf haar bevel het bed te houden. van het gemeentehuis en van de rechtbank slinge ren over de straten, alsmede duizenden paspoorten en andere papieren. Een interview met Largo Caballero. „Onze regeering vertegenwoordigt alle krachten van het volk". Madrid. De bijzondere correspondent van de „Pravda" te Madrid, Koltzof, heeft Largo Caballero, den Spaanschen minister-president, geinterviewd. Deze zeide o.a. „Onze regeering vertegenwoordigt CABALLERO. alle krachten van het volk, verzameld in één vuist tot verdediging van het vaderland tegen het fas cisme en zijn helpers. We hebben een leidende groep gevormd met slechts één doel: vernietiging van het fascisme". Onze eerste taak is absolute eenheid te verzekeren in het commando en in de regeering. Thans is het leiderschap over alle gewapenden van de republiek geconcentreerd in handen van den minister van oor log en alle draden van de gewapende actie loopen sa men bij den generalcn staf. We wenschen met allen in vrede te leven, doch we willen geen lionderste procent van de souvereine rechten van het Spaansche volk prijsgeven. Neutraliteit bestaat niet. Sommige staten gaan door met vliegtuigen, wapenen en instructeurs te zenden naar de opstandelingen en verlengen hier door dezen moedigen oorlog." VLIEGTUIGEN IN BESLAG GENOMEN Londen Gistermiddag zijn vijf vliegtui gen op het vliegveld Croydon, welke aan een particuliere maatschappij behoorden, onder po litiebewaking gesteld. De toestellen werden tot nu toe gebruikt voor het vervoer van kranten naar Parijs, doch de verdenking bestond, dat zij gebruikt zouden worden in den Spaanschen burgeroorlog. Een protest van de eigenares bij het ministerie van Buitenlanclsche zaken bleef zonder gevolg. De voorbereidingen worden getroffen. - Het is de bedoe ling van de bergers om het schip met ankers en kettin gen van den trekdam te „hietfwen", daarna sleepboot- assistentie. - Een nieuwe at tractie op het Callantsoog- sche strand. - Baden bij de „Sirenes". CALLANTSOOG, 9 September 1936. Zijn we gisteren aan het snorren geweest om zoo veel mogelijk nieuws op te doen, teneinde onze le zers zoo uitvoerig als. het kan in te lichten, ook van daag hebben wij ons oor hier en daar goed te luiste ren gelegd. Eerst moeten we echter de Callantsooger mannen, die gistermorgen op zoo'n schitterende wijze de ver binding met de „Sirenes" tot stand hebben gebracht, hulde brengen voor het vlugge en goede werk. De schutter van het mortier maakte er ons van middag op attent dat hoewel er veel materiaal uit Petten aanwezig was, dit in 't geheel niet gebruikt behoefde te worden, daar het eigen materiaal op Cal- lantsoog voldoende was. Langzamerhand raken we door de drukte op het dorpsplein heen naar het strand. Komen en gaan van veel nieuwsgierigen. De vlag is weer geheschen. De strandtent is weer geopend. Heropening van het sei zoen, maar voor hoe lang? En hoe is het mogelijk, de zon, waar dezen zomer zoo naar gesnakt is en die niet kwam, schijnt nu af en toe lekker. Er is een vlet met Callantsoogers in zee gestoken en onderhoud zoo noodig nu communicatie van de boot en de vaste wal. Een notendopje bij 't reusach tige schip. Om het geheel nog te completeeren, zijn er nog baders. Net echt. Hé, dat treft, daar komen zoo juist de expert, de heer Andersen, waar we gisteren ook reeds een on derhoud mee hadden, en de vertegenwoordigers van de bergingsmaatschappijen van boord. Even hooren of er nog bijzonderheden zijn. Wijsmüller en Doeksen zijn de bergers. Reeds vanavond wil men met de werk zaamheden beginnen. „Ja", vertelt de uitvoerder van de bergingsmaat schappijen, „we hebben het schip nu officieel in han den om het te bergen." „Is er veel averij?" „Neen, voor zoover te constateeren valt, is er niet zooveel, maar het kan later nog komen. In ruim één is een lek, verder hebben we nog niets kunnen ontdek ken bij ons onderzoek." Naar volledige autarkie Het nationaal socialistisch partijcongres te Neurenberg. Proclamatie van den rijkskanselier. A.N.P. Het nationaal socialistisch partijcongres te Neurenberg werd gisterochtend geopend met de voorlezing van een proclamatie van rijkskanselier Hitier. Deze werd voorgelezen door rijksminister Frank. In de proclamatie wordt gewezen op de voorspel lingen inzake het bolsjewisme. Bijna overal ziet men bolsjewistische opstanden en revoluties. Indien de volkeren, evenals in Dukschland. niet geluisterd had den naar de internationale ophitsers, doch dezelfde arbeid geleverd als in Duitschland, dan zou heden in Europa een vastere eenheid bestaan en zou men door gemeenschappelijk werk de nood kunnen lenigen. Het is voor Duitschland uiterst moeilijk de na tionale economie goed te voeren. Op een vierkante ki lometer wonen 136 menschen. Duitschland moet de ontbrekende levensmiddelen en grondstoffen invoeren en dit dekken door een industrieele export. In antwoord op de meening van een Britsch politicus, dat Duitschland geen koloniën noo dig heeft, want het kan zijn grondstoffen elders koopen, zegt de proclamatie dat deze uitspraak gelijk is aan die van de bekende Bourbonsche prinses, die voor een naar brood huilende revolutionnaire menigte verwonderd vroeg, waarom de menschen, als zij dan geen brood hadden, geen koek wilden eten. Indien het Duitsche volk niet 15 jaar lang van zijn spaargelden was beroofd en niet al zijn buitenlandsch kapitaal had verloren en indien het vooral nog zijö koloniën bezat, dan zouden de huidige opgaven ge makkelijker op te lossen zijn. De bewering dat kolo niën niet veel zouden helpen is onjuist. Een volk, dat de werkloosheid wist te «verhinderen en allen het dagelijksch brood wist te verzekeren, zou zeker zijn koloniën goed weten te besturen. Om te bereiken, wat bereikt is, was een planmatige leiding noodig, doch de nationaal-socialistische leiding heeft steeds vermeden meer invloed uit te oefenen dan noodig was. Sedert 1933 is aan vijf millioen menschen werk verschaft, zoodat vijf millioen inkomens met groo- ter koopkracht de Duitsche markt versterken en de levensmiddelenmarkt moet dienovereenkomstig ver groot worden en meer aanvoeren. Dit is het ant woord op het verwijt van buitenlandsche kritikasters die beweren, dat de Duitsche boternood een gevolg is van de bewapening. Indien de arbeiders, die thans werkzaam zijn voor de voorziening van de Duitsche behoeften en de Duitsche wapenindustrie voor den export zouden gaan werken, zou de buitenlandsche markt eerst recht overstroomd worden, Het is de taak van de nationaal-socialistische regeering nauw keurig vast te stellen, welke grondstoffen, brandstof fen e.d. in het land zelf kunnen worden vervaardigd. „In vier jaar moet Duitschland in deze stof fen volledig onafhankelijk zijn van het bui tenland. In deze industrieën zullen zij, die vrijkomen na de beëindiging van de bewape ning, nationaal-economisch nuttigen arbeid kunnen verrichten. De noodzakelijke aanwijzingen voor deze on- afhankelijk-making zijn uitgevaardigd. De uitvoering zal volgen met nationaal-socialis tische energie. Duitschland kan evenwel zijn aanspraak op koloniën niet laten varen. Het levensrecht van het Duitsche volk is even groot als dat van ieder ander volk. In zijn proclamatie verklaart Hitier verder, dat hij over vier jaar rekenschap zal afleggen aan het volk over den reuzenarbeid tot verzekering van zijn voe ding en daarmede van zijn leven en afhankelijkheid. De Fuehrer zegt verder nog, dat hij vastbesloten is, Duitschland niet te maken tot een weerloos ob ject voor vreemd militair geweld. Overal om zich heen ziet hij de voorteekenen voor een kwaden tijd, overal begint de ondermijning van de bolsjewistische agenten. De Duitsche nationaal-socialisten hebben nooit angst gehad voor het communisme en op het oogenblik vreest men geen bolsjewistische inval in Duitschland, niet omdat men hierin gelooft, doch omdat men besloten is het land zoo sterk te maken, dat men iederen aanval van buiten af kan weer staan. Dit is de reden van de militaire maatregelen. Het Duitsche volk heeft geen anderen wensch, dan met allen in vrede en vriendschap te leven. „Wanneer gaat U met het werk beginnen?" „Vanavond al met voorbereidende werkzaamheden. Materialen moeten worden aangevoerd. Er moet pro viand naar boord voor onze menschen, die dag en nacht aan boord dienen te blijven. Dan morgen wordt er begonnen met het uitbrengen van de ankers, enz., waarop het schip straks achteruit gehieuwd moet worden. Daarna zal met behulp van sleepbooten het schip weer in zee getrokken worden. Als het maar goed weer blijft." „Hoe is het nu aan boord gesteld?" „Goed, de kapitein is weer opgeknapt, en verschijnt weer op dek. Morgen gaat de bemanning, behalve de kapitein, twee stuurlieden, twee stokers, een boots man en de stewardesse, weg van Callantsoog, om waarschijnlijk a.s. Vrijdag naar Noorwegen, hun va derland, te vertrekken." En steeds komen weer nieuwsgierigen om het slachtoffer van de woeste, wilde zee te bezichtigen. Maatregelen in verband met het parkeeren en ter bevordering van de vrijheid en veilgheid van het verkeer zijn getroffen. Het is te wenschen dat het publiek zal medewerken. De strekdam, waar het schip op vastgeloopen is, staat vol menschen. Voetje voor voetje kan men vooruitkomen en bereikt men den kop van het schip. In den steenen dam is een geweldig gat ge boord. „Sirenes, Sirenes, waarom was je toch ook zoo nieuwsgierig, om je neus in de zaken van Rijks waterstaat te steken." Op het schip zelf is men bezig de boel netjes weer op te ruimen. Cocosloopers hangen te drogen. Het is best te gelooven dat deze heel erg nat waren, zoo als gistermorgen dat water er over heen sloeg. En kele keeren boven de pijp uit. Op den terugweg pikte de rijksveldwachter nog net een wielrijder, voor wie er schijnbaar nog steeds niet genoeg verkeersborden staan, op de bon. „Ja, ja, mannetje, je mag in Callantsoog nu eenmaal niet op de gevaarlijke strandkluft fietsen." De laatste bijzonderheden van het s.s. „Sirenes". Wo ensdagavond. In aanvulling op het bo venstaande seint men ons nog het volgende: De bemanning. De bemanning van het schip, die spoedig vertrek ken gaat, is vanavond omstreeks zes uur afgemon sterd. Dezen nacht zullen zij allen weer aan boord doorbrengen. Morgenochtend gaan zij naar Rotter dam, om van daaruit thuis te varen. Vanuit Noor wegen is contact gezocht met de bemanning van de „Sirenes". De pers uit Oslo heeft haar telefonisch ge interviewd. Het bergen. Naar we vernemen zullen, wanneer de weersom standigheden gunstig zijn, de bergingswerkzaamhe den niet veel tijd in beslag nemen. Er wordt zeer actief opgetreden. Vanmiddag om vier uur is reeds een „blazer" uit IJmuiden ver trokken naar Den Helder, waar de materialen ge laden moeten worden. Omstreeks half negen is dit schip voorbij Callantsoog gevaren. Morgenochtend zullen onmiddellijk de ankers worden uitgezet. Aan de zeezijde van de „Sirenes" staat zeven voet water, terwijl het schip bij acht voet water reeds kan drijven. Het bericht, dat het schip vlotgetrokken zal worden, kan wel spoedig verwacht worden. Af gewacht moet worden, of het weer al of niet zal mee werken. HET ROYEMENT VAN DEN HEER P. J. SCHMIDT Als lid van de R.S.A.P. Naar gemeld wordt is in het. joagste schrij ven van het hoofdbestuur der Revolutionnair Socialislfische Arbeiders aan den heer P. J. vSchmidt, waarin hem werd medegedeeld dat hij als lid was geroyeerd, tevens uitdrukkelijk verklaard, dat door dit besluit het vervullen door den heer S. van alle partijfuncties ver valt Het R.S.A.P.-bestuur verwacht nu dat spoe dig de raad- en statenzegels door zijn gewe zen lid ter beschikking zullen worden gesteld Een speciaal congres, aldus verneemt het „Hsbl." zal ter zake niet worden belegd, wijl daartoe in de R.S.A.P. geen aandrang bestaat. GRIEZELIG Toen de posttrein uit Calcutta gisteren te Choodanga aankwam vond het personeel der posterijen in een van de zakken een onthoofd lijk. De post, die in dien zak had behooren te zitten, was verdwenen. Op den vloer van den postwagen vond men een dolk. EEN BUITENKANSJE VOOR DE ENGÉL- SCHE SCHATKIST De Engelsche schatkist beurt 595.847 pond sterling als successierecht van de nalatenschap van wijlen Harold Cohen. in .leven president- commissaris van een groot winkelbedrijf in Noord-Engeland. wiens nalatenscchap 1.235.498 nond blijkt te bedragen. Gohen was een zeer liefdadig man. Den dag voor zijn dood had hij den eersten steen moeten leggen voor de nieuwe boekerij van de univer siteit te Liverpool, waarvoor hij 100.000 pond had geschonken. Dit is de vierde nalatenschap van meer dan een millioen pond in Engeland in 1936.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1