Gerestaureerde raadzaal Verbod van weerkorpsen. De radio-uitzending in de studio der P. I. T. Donderdag 10 September 1S36. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10060 van Zijpe officieel in gebruik genomen Watervliegtuigen voor de Indische Marine De oorlogsschaden aan Amerika Na de openbare raadsvergadering (zie voor het verslag hiervan elders in dit nummer), werd dan de gerestaureerde raadzaal officieel in gebruik genomen. Des middags was van de nieuwe zaal, met den voltalligen raad, een foto door de firma Niestadt te Schagen genomen. Bij de officieele in gebruikneming van de zaal waren behalve de raad, als genoodigden aanwezig de heer Margadant en de uitvoerders van het werk, de heeren v. Til, Tiemens, Renooij, leden ,van het personeel van den heer Van Til, het secre- itariepersoneel, de gemeente-opzichter en de gemeen te-ontvanger. Deze personen werden allen door den burgemees ter welkom geheeten. Mevrouw De Boer dank ge bracht voor de vriendelijke attentie om bloemen op de tafels te plaatsen en daarna vertelde de Voorzit ter hoe tot de restauratie van de raadzaal was ge komen. Hij loofde daarbij de keurige uitvoering van plan en werk, richtte vriendelijke woorden tot de betrokken personen en sprak ook zijn erkentelijkheid uit jegens de gemeente Alkmaar, die de uitvoering van deze plannen mogelijk maakte. Spr. hoopte dat deze vernieuwde zaal een richtsnoer zou mogen zijn bij de besprekingen, de besluiten van den raad zou den mogen zijn in overeenstemming met de waardig heid van het lokaal. Ook tot de pers richtte spr. het woord. Een dronk werd gewijd aan de ingebruikstelling en aan de verloving van H.K. Hoogheid de Prinses. Achtereenvolgens voerden toen het woord de hee ren Margadant, Van Til, Van der Sluijs, Nannis, Dig- num en Veltman, die daarna weer werden beant woord door den Burgemeester. Toen de officieele plechtigheid ten einde was, bleef men nog eenigen tijd bijeen. Be laatste bommenwerper gereed. Amsterdam 9 September De laatste bom menwerper der T.serie, welke voor de Indische marine is gebouwd, heeft gistermorgen in de nabijheid van het watervliegkamp Schelting- woude proef gevlogen, Ten overstaan van de riiksovernamenoommiissde onder leiding van overste Holdringh voerde het toestel, bestuurd door den invlieger der Fokker-fabrieken den heer Meinecke, verschillende hoogte- en start- proeven in het Buiten-IJ uit. Tot de verschillende autoriteiten, die aanwo- zjfwaren, behoorde o.m. de heer van Tijen, on- ae/ddreoteur van de Fokker-fabrieken. EERSTE KAMER. STRIJDMIDDELEN DER N.S.B. GEHEKELD. AANMERKING OP DE STICHTING VAN EEN CENTRAAL MILITAIR ZIEKENHUIS. In cle gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer wordt den heer de la Bella (s.d.) verlof ver leend den minister van sociale zaken te interpellee- ren over de aangekondigde wijziging der steunverlee- ning en der werkverschaffing. De interpellatie wordt aan de agenda toegevoegd,' doch niet gehouden vóór hedenmorgen elf uur. De heer De Savornin Lohman (c.h.), heeft bezwaar tegen het wetsontwerp tot ruiling van terreinen te Utrecht, met de gemeente Utrecht. De voorgenomen regeling betreffende hospitaalbouw, kan door een goedkoopere worden vervangen en de gelden .beter besteed voor rechtstreeksche defensieve doeleinden. In de opleiding van militaire artsen kan op an dere wijze worden voorzien. De heer Moltmaker (s.d.), sluit zich hierbij aan. Spr. geeft een door de ziekenhuizen in Utrecht aan bevolen oplossing in overweging. Bovendien zal het te stichten centraal militair hospitaal zeer ongunstig zijn gelegen. De heer Janssen (r.k.) heeft gelijksoortige bezwa ren. Waarom kan geen proef worden genomen met de aanbieding der particuliere ziekenhuizen; dan kan ook iedere militair verpleegd worden in de inrich ting, het meest overeenkomend met zijn geestelijke gezindheid. De minister van defensie a.i.', de heer Colijn, zegt, dat het hier uitsluitend gaat om ruil van grond. In dit wetsontwerp wordt, geen cent aangevraagd voor een militair hospitaal. Spr. is voorstander van verpleging van militairen in particuliere ziekenhuizen, wijl ze dan meer kunnen worden verpleegd in een hun sym pathieke omgeving. Het gaat hier echter niet alleen om de verpleging van zieken, doch in de eerste plaats om de opleidingen van het personeel van den mili tairen geneeskundigen dienst en de voorbereiding voor zijn oorlpgstaak. In particuliere ziekenhuizen zouden deze den gang van zaken ernstig verstoren. Er zitten aan dit vraagstuk veel meer kanten, dan hier is overzien. De gemeente Utrecht heeft herhaaldelijk op de rui ling van grond aangedrongen, anders had spr. het ontwerp laten liggen, tot het onderzoek geheel vol tooid was. De eer De Gijselaar (c.h.), acht den ruil schade lijk voor de eene partij, het Rijk. Het wetsontwerp wordt z. h. s.t. aangenomen, na re- en dupliek. Het wetsontwerp tot wijziging van de ambtenaren wet 1929 wordt zonder debat en z. h. st. aangeno men. Bij het wetsontwerp, houdende voorzieningen om trent weerkorpsen, verklaart de heer Van Vessem (N.S.B.) zich aan te sluiten bij de gelukwenschen van den voorzitter ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana. Spr. wijst op het partij-karakter van het wetsont werp. De weer-afdeelingen moeten verdwijnen, om hun propagandistische werking. Ze dienden slechts om op vergaderingen de orde te handhaven tegenover groe pen, die optraden met gummistokken. Moeten nu b.v. particuliere nachtvciligheidsdiensten ook verdwijnen? Spr. vestigt de aandacht op de ophitsing in partij- oi'ganen tegen de Nat. Soc. Beweging. Spr. klaagt over het optreden der Amsterdamsche politie, die zonder reden N.S.B.ers uiteen sloeg. De heer Kolff (c.h.), noemt het een ernstig en droe vig teeken des tijds, dat de regeering die over meer gegevens beschikt dan de Kamer dit wets ontwerp noodig acht. De heer Van Lanschot (r.k.) zegt, dat de rede van den heer Van Vessem alleen in het teeken stond van de N.S.B., doch het wetsontwerp luidt algemeen en keert zich eveneens tegen weerkorpsen van andere partijen. Heeft men ooit gehoord van een R.K. Bur gerwacht en R.K. Bijz. Vrijw. Landstorm? De heer Van Vessem: Heeft men ooit gehoord van Katholieken, die door N.S.B.ers werden aangevallen? De heer Van Lanschot verwijt den jurist Van Ves sem, dat hij zichzelf recht wil verschaffen met eigen weerkorpsen, naast de regeèringsorganen. De Voorzitter roept den heer Van Vessem tot de orde, als deze herhaaldelijk interrumpeert. De heer Van Lanschot zegt, dat de heer Van Ves sem en zijn partijgenooten beginnen moeten met ge hoorzamen aan cle organen der regeering. Op actie „-.volgt rëabtiö: men zie naar Frankrijk, -naar Spanje. De heer Van yps§qm:.Roocj£: wachttyj zijn ook hier. De heer Van Rappard (ïïb.L juicht het wetsontwerp eveneens toe. Spr. is er zoo zeker niet van, dat. de weerkorpsen der N.S.B. door haar leider werkelijk zijn ontbonden. De heer De Vlugt (a.r.) verklaart, dat de N.S.B. in Amsterdam geen prooi is van politie en burge meester. Dezen verlangen alleen, dat ook de N.S.B. de algemeene politie-voorschriften opvolgt. De heer Mendels (s.d.) constateert, dat de S.D.A.P. het eerst op deze materie de aandacht vestigde, door het initiatief-voorstel-Albarda. Welke andere partij dan de N.S.B. heeft in verga deringen witte muizen, losgelaten, met rotte eieren geworpen, actetasschen van sprekers gestolen, bij bioscoopvoorstellingen met stinkbommen gegooid? Is dat opvoeding tot gezag? Of tot haar gezag, tot het gezag van witte muizen en rotte eieren? Hij brengt hulde aan hen, die met vrouwen en kinderen in Spanje voor de democratie vechten. De minister van Justitie, de heer Van Schaik, ver klaart, dat het kabinet zich niet beschouwt als man dataris der volksvertegenwoordiging. Zij moet ech ter wel rekening houden met de stroomingen daar in. Er zijn door de omstandigheden sterker wordende spanningen tusschen bevolkingsgroepen ontstaan. Het is de taak der regeering, te voorkomen, dat geestelijke strijd ontaardt tot physieken strijd en broedermoord. Wat daartoe leidt, moet in de kiem gesmoord worden. Tot die kiemen bchooren parti culiere weerkorpsen. Het is spr. gebleken, dat de N.S.B. van het laat ste bezoek der Koningin aan Amsterdam gebruik wilde maken voor een politieke demonstratie. Op het optreden der politie is daar geen aanmerking te maken. Het optreden der N.S.B. is dikwijls prik kelend. De bijz. vrijwillige landstorm kijkt niet naar poli tieke partijen cloch dient alleen voor steun der wet telijke regeering. Iedereen kan lid zijn van den B.V.L. die het wettig gezag steunt. De heer van Vessem (N.S.B.): Ook leden van de N.S.B..? Minister Van Schaik verklaart voorts, dat nog in onderzoek is, wat er bij Abcoude zou zijn gebeurd. De heer Van Vessem acht het bestaan van parti culiere weerkorpsen niet gewenscht. Het loslaten van witte muizen is juist in een N.S.B.-vergadering gebeurd. En wie is er leverancier van rotte eieren? De heer Vorrink (S.D.) zet uiteen, dat de roode wachten, onderdeel der A.J.C., niet met de weer korpsen zijn te vergelijken. Het wetsontwerp wordt z.h. stemming aangeno men, tegen de heer Van Vessem. Na behandeling van het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur en wijziging der wet van 4 Maart 1935 en wijziging van de slotbepaling der wet van 4 Maart 1935 (voorziening gemeente lijke kosten werkloosheidzorg), welke z.h.st. wordt aangenomen, wordt de vergadering te 3.35 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. VREES VOOR ONGEREGELDHEDEN IN NICARAGUA. Panama Tenzij de vereenigde staten er, evenals in 1932 in zullen toestemmen toezicht te houden op de in December a.s. te houden ver kiezingen voor het presidentschap, zal het vol gens de vroeger president van Nicaragua Gha- morro in dat land tot een burgeroorlog komen. Omtrent de radio-uitzending van de studio der P., T. en T. uit, (zie ook elders in dit nummer) kun nen nog de volgende bijzonderheden worden mede gedeeld. Even over half een houdt de vorstelijke auto voor het hoofdbestuur der P.T.T. stil. In de feestelijk ver sierde vestibule wordt de Koningin en het jonge vorstelijk paar verwelkomd door minister de Wilde en door ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. en mr. J. F. van Royen, algemeen secretaris der P.T.T. Nadat allen hun hartelijke gelukwenschen hebben uitgebracht, schrijdt Hare Majesteit, b.egeleid dooi den minister, de Prinses, begeleid door den heer Damme en de Prins, begeleid door den heer Van Royen de in een bloementuin herschapen hal bin nen, waar twee dames aan de Koningin en de Prinses een fraai böuquet aanbieden. Dan gaat het, tusschen twee hagen geuniformde bestellers, die het eeresaluut brengen (wat is dat aardig, merkt H.M. op, allemaal postmenschen) naar de studio. De op de groote trap verzamelde vocale groep uit het collegium musicum D. F. Scheurleer, onder lei ding van Henri Geraedts, doet onderwijl „Kommt see- len dieser Tag" van Sebastiaan Bach hooren. Iri de studio aangekomen, neemt H. M. plaats te genover de Prinses en den Prins, de microfoon is op een tafel tusschen de vorstelijke gasten geplaatst. Nadat de zangeressen en zangers, die ook bij óe binnenkomst gezongen hebben het Wilhelmus voor 4-stemmig a capclla koor hebben doen hooren, leidt minister de Wilde H. M. de Koningin voor de micro foon in. De Prinses en de Prins spreken vervolgens waarna ververschingen worden aangeboden. Op on gedwongen wijze onderhoudt het hooge gezelschap zich nog eenigen tijd met de aanwezigen. De geheele ontvangst had de vorstelijke gasten dermate getrof fen, dat stappend langs haastig op zij geschoven bloemen en planten, zowel de Koningin als de Prin ses en de Prins, persoonlijk het zangkoor en het mu ziekgezelschap bedankten voor hun medewerking. Spontaan volgt hierop een leve de Koningin, leve de Prinses, leve de Prins. Onder deze enthousiaste uitroepen verlaat het ko ninklijk gezelschap te ruim 1.15 uur de studio. Intusschen is het personeel samengestroomd om aan het vorstelijk gezelschap en in het bijzonder aan het jonge prinselijk paar een spontane hulde te brengen. Het wordt een grootsche ovatie, welke de prinses en de prins stralend ondergaan en wuivend beantwoorden. Het hartelijk geroep leve de prinses, leve de prins wil maar niet eindigen, er is tusschen het jonge prinselijk paar en de postambtenaren een spontaan contact, dat allen, die die ontroerende en blijde oogenblikken hebben bijgewoond nog lang in gelukikge herinnering zal blijven. Het was opvallend, hoe de prins reeds bij deze eerste ontmoeting door zijn eenvoudige en natuur lijkheid aller sympathie wist te winnen. Intusschen was de zon, die zich een tijd lang achter donkere wolken had verscholen, weer doorgebroken. Tegen half twee steeg het Koninklijk gezelschap in de in middels geopende limousine en werd, onder het har telijk gejuich van het zeer talrijk verzameld publiek,- weer weg gereden. Betaling der Fransche oorlogsschuld in den vorm van kostelooze bezoe ken aan Frankrijk. Parijs Be vroegere Fransche ambassa deur te Washington, Paul Claudel heeft in de „Paris Soir" een artikel geschreven, waarin hij als middel tot betaling van de Fransche oorlogsschuld aan Amerika, voor stelt den Amerikanen kostelooze bezoeken aan Frankrijk te verschaffen. Claudel is van meening, dat als passende inleiding voor de schulden betaling, een uil noodiging aan president Roosevelt om de internationale tentoonstelling in Mei 19117 te openen, zou kunnen worden gebruikt. Uitgaande van liet standpunt dat het vervul len van de volledige voorwaarden van de Mel- lon-Beringer schulden overeenkomst nu Duitsch land zijn herstel-betalingen heeft gestaakt, on mogelijk is, zou het betalen van de Fransche leeningen zonder rente over een lange periode wel mogelijk zijn. Waarom, zoo gaat Claudel verder, kunnen wij niet jaarlijks aan de transatlantische bezoekers aan Frankrijk een bepaalde som ter beschik king stellen, waarvoor de toeristen dan spoor- theater- en hotel-coupons zouden kunaen krij gen? Waarom betalen wij de studiekosten der A- merikaansche studenten niet door het beschik baar stellen van studie beurzen? Een bezoek van den Amerikaansche presi dent, zoo schrijft de vroegere ambassadeur ver der, zou de wrijving en de onvriendelijkheid ont staan door het niet-betalen der oorlogsschul den, veel kunnen verminderen. Het zou tevens een diepe symbolische belee- kenis hebben. Daar het in Mei 1937 20 jaar ge leden zal zijn dat de Amerikaansche strijd krachten in Frankrijk voet aan wal zetten. Frankrijk behoort in ieder geval de schul den aan Amerika in orde te maken. Het geringste wat wel gedaan zou kunnen worden zou het regelen ziin van de handels schuld groot 400 millioen dollar, ontstaan door het overnemen van de Amerikaansche voorraden na den oorlog en die Frankrijk later weer verkocht. Dit was, zoo schrijft Claudel, niets minder als een frauduleuze handeling. Claudel wees vervolgens op het voorstel van een rechtvaardige en vriendschappelijke behandeling van de geallieerden van gisteren en misschien van morgen. De Amerikaansche geldmarkt met haar gunstigen rentestandaard voor leeningen zou misschien weer voor Frankrijk bèschikbaar zijn, indien Frankrijk een stap deed voor het vereffenen van haar schulden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5