TROOPER Spit De Brabantsche Brief van Dré. Uit onze Omgeving. Feuilleton UI venhout, 7 Sept. 1930. Amico, Den Westerstorm briest z'n vlagen deur den Sep tember. Hij Ioéit deur do bosschen, hij veegt, mee 'nén rcuzenbessem deur de loc-hten, hij stuift den regen als poeier dwars over de. wegels! Hij slist deur de hoornen, giert deur de dreven, hij, hij blaast sodejiiu z'n iongen tpt scheurcns op de eiken, die daar staan als monu menten langs de zwarte bosschen, waar deurhenen onzichtbare spooktreinen denderen, op 't geweld van den ziedenden wind. 't Najaar, is.gekomen: "Aangekondigd met trompet-stooten uit den Wes- 'terjum. Binnengevaren op zwoegende wolken, die den Herfst over de boomen droeg. 't Is gekomen, 't nieuwe tij, langzaam aan. Eerst m,ec 'n geel Maaike, dat 'lijk 'n kapelleke over den weg flierde. Toen mee kleine zwermen van die kan telende, speulende goudkapellekes. Ze flierden, ze glejen, zc dansten op den wind, uit de vezelende bla- renkroonen, waarop 't late zomerzonneke z'n stof goud poeierde. 't Is gekomen, 't nieuwe tij. langzaamaan deur de bronzende dreven, over de geelende velden, in de vollere lochtcn. "t Kwam gedreven in klamme nevels, 't Kwam hangen aan bedaauwden herfstdraad. 't Kwam gloeien in den wingerd, vlammen in de hlonimenpraeht. 't Nieuwe tij, 't brandde z'n avondlochten in de laaiende kerkraen, waaruit de kleuren flakkerden als. lekkende vlammen 1 Toen smeulden de kleurenvuren. Betrokken de loch tcn. Kruiden de wolkengevaarten op malkaar. Toen daverde de vveareld onder t geweld van den donder. Toen knalden de. slagen in 't loeiende bosch. Toen barstten de lochtcn van blaauwen bliksem. En klal- ste 't water met kuipen op d'cerdc. Herfst! Zilveren wolken drijven in de zwartglanzende Mark. En 't leste blommeblad spoelt weg op 't overdadig Water. Zóó was 't Zaterdag! En Zondagmorgen brandden weer veur 't eerst de koperen lichtkronen in ons kerkske. Veegden de natte blurenkruinen langs de boogra men, floot den storm in den toren, dat 't klokketouvv, veur in de kerk, te beven hing. En als we buiten kwamen in den grijzen Zondag morgen, dan stoof den regen lijk natten stof in 't kerkportaal. De acht slagen uit den foren wierden gesmoord in de natte fegenlakehs dic^déur den buiten leken te zwieren. 'k Had me veurgenomen, efkens na de kerk, naar den overkant te wippen, naar den Fielp. Want nou ie aan de beterende hand was, ging ik nie meer eiken dag 'ns „hooren". En sjuust als ik 't kerkplein af was en in steuvigen pas op dén Fielp z'n winkeltje toestapte, trok den Blaauwe aan m'nen jas. Hij. was mee den Joep. „Ge gaat naar den Fielp, Dré?" „Efkens hooren, ja!" „Hij is al op-gewist." „Ge liegt 't toch, Blaauwe?" „Hij wil nio meer g'olpen worre! 't Hing 'ra me ters uit z'n strot, zee-t-ie, om op z'n eeneiizestigste jaar telkens in de luren gelegd te vvorren! Maar -- 'eh 'k had 't er net mee den Joep over, we kosten best 'n propkc doen vandaag! 't Is er sjuust goei weer veurl „Dan zal ik 't afsprekbn mee 'm." „Drie uur", zee den Blaauwe. „Hoe is 't mee oew Kleinkindeke, Tiest, den klei nen Janus. Bogers?" „N'et zo'n gehaktballeke, Dré, lijk z'n andere groot vader, den Jaan! Groeit as kool! As 't zoo deurgaat..." Verder kost den Blaauwe nie geraken, want den Jaan, waarvan ie (wat onverwachts!) familie is geworden, was ook uit de kerk gekomen, had ons gezien en stond op 'n oogenblik, als uit do locht ge .vallen, achter den Tiest. Blozend als altij, blinkend van 't nat, z'n wangen bepeerld mee regenkraaltjes leek ie op dieën oogenblik nie zoomaar op 'nen ge- wónen gehaktbal! Xeeë hij leek zóó uit de saus te komen, glinsterend van vetpeerltjes! „Ge mot niet achter den rug van oew familie leg gen te kletsen, Blaauwe", zee den Jaan! Den Blaauwe draaide z'n eigen nie om, knipte teu gen mij 'n oogske en antwoordde: „familie? Wie fa milie? Welke familie7" „Den kleinen Janus", zee den Jaan verontweer- digd: „gehaktballeke...? Gehaktballeke? 't Heb zel den 'n schoonder jong gezien." Toen draaide den Tiest z'n eigen om. 'n Bietje aangedaan van Janus z'nen trots, over huilie beider kleinkindeke. „Maar 't jong kan toch nie helpen, dat ie op jou trekt, Janus!" „Hij mot ergens op lijken, vond den Jaan. „En dan heter op 'nen Gehaktbal, dan op 'n strontvlieg! Of vinde Gij rooi haar en vliegenschetjes zoo mooi, Blaauwe?" „Ik mag da wel", zee den Tiest. „Kom, ga mee, Jaan, den koffie is bruin bij Antje!" En den Blaauwe sloeg zijnen arm op den Jaan z'nen nek en sleurde 'm mee. Ge, kunt niet gelooven, amico, na vijfentwintigjarige „vijandschap", hoe dikke kameraads ze zijn gewor den, den langen, dunnen Blaauwe en den korten dikken Jaan! Allemaal vanwege 't kindeke van den Tiest z'nen stiefzeun, Gradus Bogers en Mieneke v. tl. Heuvel, Janus z'n dochter! Schel ging de winkelbel over van den Fielp z'n winkeltje, als ik er over den drempel stapte. 't Rook er lekker naar brood. Blank stond de wilgeschrobde toonbank in den duister van 't „Zondagschc" winkeltje, waarvan den lancaster nog neer was. 'Nen kerkboek lag op de toonbank, Kee was dus al thuis. d'Oudste dochter, Fielepien, kwam naar veuren geschommeld. Ze aardt naar d'r Vader; dus! „Kom achter, Dré, vader is al wakker." Ik rook den Zondagmorgenkoffie, die toch altij wat smeeiger is dan deur de week. Den Fielp zat rechtop in de bedstee, mee 'nen blozende kop en in z'n hemd mee halve mpuwkos, die gespannen stonden in z'n blanke, papdikke arme. „Mó-eggen, Dré! Kee, geev 'm kofvie!" „Hoe gaat-ie, Fielp?" „Pest, pest, Kan nie peter, maa 't kon vel velug- ger, gaauver!" „Ge zijt al opgestaan, vertelde me den Blaauwe sjuust?" „Ja. Da vel! Kee! Kofvie!" „Komt 't gelegen Fielp, om vandenmiddag 'n spel- lcke te pro „Lè nou nie te kalegesjichten hasjebullief! En nie ier. zjijde pelaaisjerd, koom ruit, we speulen in de bakkij in de bakkerij!" „Hier, Fielp, hier is oewen koffie en Fielp, as ge me nou één plazier wilt doen, kom er dan nie uit, Ficlpl Is nie zoo, Dré? Guilie kunt toch hier aan de bedstee net zoo goed proppen?" Ik knikte. „Ziede wel, Fielp!" „Menscb, leg-nou nie zie zoo te Fiebelen te Fiel- ppén! Ik stabuit stappuit zeg ik de koest de koest, zeg ik. Ik poer-prr-prop mee de kamrad mee de kareraast kameraads zeg ik in de bekrij bakrij, kak baba bak bakkarij zeg ik!" „Fielp, ge mot er veur ons nio uitkomen, da's de: grootste gekkigheid, man! Wij schuiven wel bij", zoo kwam ik er tusschen. „Dré, mok me nou nie misslijk! Kweet, sjuuts sjuust zeg ik oeveul brormne ik zeg blommekes ier op den muur staan. Zoo staan er vieronderdd onderd en drieensjestig. En zoo drie- onderd twee ik zeg tweeënneeg neeg negentig! Da stin stin ik ik zeg spinnepok spinnekoptke komt om de vijf kc kewartier kertier zeg ik cxmlaai om laag! In m'n deken st stt staan twee en-nalf twee- ensjestig en nalve kla-proos. Mee tweeonderdd on derd hachtcnvier tvveeonderdhachtenvirtig plaren bc be be belaren aan de sp steep steelen. Ik ik ik weet nou zoo tenostenbije wel hoe 't er ier huitziet, Dré. Ik ep, kep zeg ik er kahat tabak van." „Wind oew eigen niet zoo op, Fielp", smeekte Kee: ,,'t is toch zoo slecht veur oe!" «Splik spreeuw sprik me dan nie zoo teugen, sjode soda ik zeg sodejuu!" „Maar den dokter zee zelf.." „Ga mee den dotter ik zeg doktjer op 't dak sjitten!" „Ondankbaren mensch! Den dokter heeft ^oe van 't randje van den dood gehaald en nou...!!" „H^haha mandje van den tood! Me II laars! Ze wlllciü willen me nog nie ierboven. Has Hon- zeniieveneer piebel Plelep ier zekkoe, dan hee den dó dó dokte*' .gin. paj l.n prepgen! Kloeks, kleks, keletskoet, koek zeg i.k!" „Nou," zee ik toen: „Vachten jullie 't samen nou maar uit, wij komen vanmfcidag om drie uur prop- pen!" „Da's tenminste mannentaal, stëyde den Fielp vast! En zoo, amico, zoo zijn we 's middag» ^aan prop pen in... de bakkerij! Hij zat er al. In 'nen breejen leuningstoel vol kussens! 'Nen das om, 'n pet op, in z'nen „handsjop" Pe kaarten had ie al gedeeld. Lagen sjuust in vier hoopkes netjes op ieders plek. En vóór we zaten, riep ie: „sjiet op, eesjelsjalen stralen zeg ik, ik gaai., pppiek!" Waaruit ge dus zien kunt, dat ie zoo goed als beter is! Nog veertien dagen en 's is onzen ouwen Fielp! En d'ennigsten die er dan mee te tobben hebben, zullen de krantenmannen zijn, die zijn redevoerings motten verslaan In ieder geval, als ie zóó blijft kaaicren, dan zal ik er op den K.R.O. toch over spreken om hum 'n lollig verhaaltje te laten doen, veur den micro foon. B.v. in de groote pauze tusschen 12 en 8 veur den middag..! En nou, amico, is m'n velleke vol; tot de naaste week. Veul groeten van Trui en als altij geen haar- ke minder van oewen t. a. v. DRé. WIERINGEN Het Bestuur van de Visschersvereeniging DETV alhier, heeft het volgende request aan Z.E. den Mi nister van Landbouw en Visscherij gezonden: Excellentie, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de visschersvereeniging D.E.T.V., gevestigd te Wierin- gen, waarvan de statuten Koninklijk goedgekeurd zijn, dat de kreukel visscherij aan den Noordkant van den Afsluitdijk Holland-Friesland" is verpacht; dat deze verpachting de vereeniging ten zeerste verbaasd heeft, daar de visscherij altijd vrij is ge weest en ook in de Visscherijwet 1931 is vastgelegd, dat de Waddenzee, waartoe ook de Noordzijde van den Afsluitdijk behoort, altijd vrij zou blijven, dat het rapen en visschen van kreukels wordt ge daan door de armste en werklooze visschers van Wieringen en deze thans 70 ets. per H.L. kreukel- pacht aan den pachter moeten betalen, terwijl het een zeer slecht loonend bedrijf is en daardoor voor deze menschen groote bezwaren met zich brengt; dat verreweg het grootste gedeelte van deze vis schers belanghebbenden zijn in den zin der Zuider- zeesteunwet en trachten met een kleine bijverdienste in hun noodzakelijk levensonderhoud te voorzien; dat door het verpachten eventueel van de vissche rij zoowel op de Waddenzee als op het IJselmeer het den bona-fide visschers onmogelijk zou worden ge maakt met kans op eenig succes-hun bedrijf langer uit te oefenen. Redenen, Waarom de visschcrsverëenigrrigvoor noemd, Uwe Excellentie beleefd doch dringend ver zoekt het daarheen te willen leiden, dat de verpach ting van de kreukelvisscherij aan de Noordzijde van den Afsluitdijk in dien zin wordt gewijzigd of inge trokken, dat deze visscherij weer als vroeger, geheel vrij mag worden uitgeoefend en maatregelen te tref- Onverwachts overvallen UT gSpO'1 U de venijnige steken. aT ^3 Wrijf dadelijk met Kloos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er dooT worden verdreven. met AKKERs KLOOSTERBALSEM Doosje 35 ct. Potten 62'/3 ct. en f. 1.04 fen, dat de visscherij op de Waddenzee en IJselmeer, in het belang van de visschers, ook in de toekomst niet zal worden belast met drukkende verpachtings- voorwaarden. 't Welk doende enz-. Namens de Visschersvereeniging D.E.T.V. get. J. Tijsen, Voorzitter, get. Jb. Lont, Secretaris. Onderwijs» Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Den Oever is benoemd de heer H. R. Koornstra. Inlijving dienstplichtigen. B. de Jong, A. Kok en J. Landolt., allen dienstplich tigen uit deze gemeente van de lichting 1537, moeten op 5 October a.s. te Amersfoort bij het 21e Regiment Itijanterie onder de wapenen komen voor don duur var* W2 maand. K. Al. Smit, bij de Schoolcomp.ie van bet Regiment Kust-ArUe te Den Helder op 2 November a.s., even eens voor ffl/2 maand. De Koninklijke verloving. Het gemeentehesbuur van Wieringen ontving of ficieel mededeeling van Z.Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld, waarop onmiddellijk de vlaggen van de gemeentegebouwen cn andere instellingen werden uitgestoken. Tevoren had het gemeentebestuur reeds telegra fisch zijn felicitatie's aan het vorstelijk paar doen toe komen. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Floralia-tentoonstelling. Donderdag was de laatste dag van de Floralia- tontoonstelling, georganiseerd door de dame&cluó W.O.L. alhi.er. Naar wij vennamen, is de belang stelling voor deze tentoonstelling vrij groot ge weest. Vooral Woensdag was er tamelijk veel pu bliek. Aan deze tentoonstelling waren behalve een ver loting, nog eenige andere attracties verbonden, zoo als sjoelen, naar een taart raden, terwijl tevens de nnarp van een P°P kon worden geraden. De naam van deze pop was Annie. Het gelal dat de gelukkige winnaar aanwees van de taart was 127, welk nummer was geraden door mej- Cl. Yff te Oudkar^pel. De uitslag van de verloting, welke Donderdag avond werd gehouden, was dat de eerste tien prij zen resp. vielen 6P de nummers 741, 1110, 566, 920, 1023. 302, 1108, 307, 834, 4S0. In totaal waren er 30 prijzen. De uitslag van de wedstrijd op de sjoelbak was: 1. G. Jonker Az„ Noordscharvvoude, 51 punten, na oversjoelen met C. Swager, .die den tweeden prijs verwierf. Derde prijs Eef Bos Jr., Noordscharwoude, 49 punten. De dames van W.O.L. kunnen weer terugzien op een goedgeslaagde tentoonstelling. Burgerlijke Stand over de maand Aug. Getrouwd: Pieter Jonker, oud 24 jaar, met Aagje Noordwest, oud 21 iaar. te Broek op Langedijk. Hen drik Cornelissen, oud 26 jaar, te Oudkarspel, met Gertruda Anna Bruin, oud 20 jaar. Dirk Mus, oud 32 jaar, te Alkmaar, met, Grierie Heiimans, oud 30 iaar. Geboren: Elizabeth Hubertha, dochter van Adrianus Groot en,A.Piia Maria Elswiik. Johanna, dochter van Pieter Bruijn en Grietje Rijkes. Overleden: Neeltie Dekker, oud 77 jaar, weduwe van C.ornelis Rakker. Grietje Romroezij, oud 66 jaar, echt- genoote van Jacob Houtkooper. ZUIDSCHARWOUDE. Opening zaak. Onder verwijzing naar de advertentie in dit num mer vestigen wijcr de aandacht op, dat in (leze gemeente hedenmiddag om vier uur zal worden ge opend een melkinrichting aan het Zui'deindo van. het dorp. De heer P. Koeman heeft zijn woonhuis, dat voor heen door twee gezinnen werd bewoond, doen ver bouwen. Hierdoor is een winkel tot stand gekomen, welke er zijn kan en een aanwinst kan worden ge noemd voor den Zuidscharwouder winkelstand. Was er voorheen geen winkel verbonden aan het bedrijf van de heeren Van Twuijver en Koeman, thans kan men velerlei artikelen op zuivelgebied en aanverwante waren, te veel om op te noemen, in de melkinrichting „Twuijko" verkrijgen. De winkel is keurig ingericht en voldoet aan de moderne eischen. welke aan dergelijke zaken wor den gesteld. Alles wordt op de meest .hygiënische- wijze bewaard, de etalage ziet er keurig verzorgd uit, terwijl ook een koelkast deel uitmaakt van den inventaris. Wij gelooven dat er voor de ope ning, waarbij aan elke kooper een verrassing wordt aangeboden, veel belangstelling zal bestaan. 5. „Hallo, Berkeleys Bank? Vorbind me met don directeur. U spreekt met J. Benton Hesse. Dank Dat laatste was een toegift, maar mijnheer Hesse voielde zich ook erg opgeruimd, en toen de directeur eindelijk antwoordde, was zijn ma niet van doen maar den overmoedigen kant. „Hallo; met den directeur? Prachtig. Met Hesse, Hoor eens, er is toch geen bezwaar tegen dat zaakje vanmiddag' hé? Nee? Goed.. Ja, ik weet wel het is nogal een groote order, maar dat is nou eenmaal miin gebrekZeker betaal hem in tenners. geef hem nieds klein.. Ja, hij heeft groote haast, hij moet om vier uur dertig naar Moroovië terug om een nieuwen oorlog aan den gang te maken of zooiets. Mis schien kom ik wel even mee naar de bank. dat alles vlot in zijn werk gaat. Hij bewijst mij een groeten dienst en ik wil hein prompt betalen. Dat is mijn motto: Betaal, doe je schulden vlug af. Daardoor ben ik geworden wat ik ben. Maar nou zonder gekheid ben je getrouwd?" De directeur was getrouwd hij bekende het droefgeestig en Hpsse betuigde zijn deelneming. „Erg genoeg Tk denk dat ons vrouwvolk van hetzelfde kaliber is. Mijn schatjc is uit organi- seeren vandaag, nu denk ik het er eens van te nemen. Dat komt me wel toe en ik betaal er voor.. Zeker, ik kom zoo gauw als d'Essinger er is. Goeie!" Hij legde den hoorn weer op het toestel en draaide zich om. toen iemand op de buiten deur van de suite klopte. Hij deed open en stond tegenover den langen, mageren kellner, die hen altijd bij hun maaltijden bediende, maar dezen keer een telegram bracht. „Juist voor u aangekomen, mijnheer, de chef -tuurt me ermee naar boven". De heer Hesse nam de enveloppe, scheurde ze open en las de boodschap, die ze bevatte. Ze bracht hem eenigszins in verwarring. Als onbe wust van de tegenwoordigheid van den kellnor liep hij de kamer weer in en frommelde het te legram ineen, terwijl hij ging zitten. Een half uur later, toen mijnheer Sachs werd aangediend, zat hij nog altijd op dezelfde plaats op het telegram te turen. Hij scheen er zooveel belang in te stellen, dat hij al het andere ver gat en de woordenrijke verontschuldiging van den glimlachenden kleinen Pool klaarblijkelijk niet eens hoorde. Niet. dat mijnheer Sachs daar door afgeschrikt werd. Zijn bewegelijk figuurtje trilde letterlijk van overmatige spijt en hij straal de zelfvernedering uit. „U vergeeft me, dat ik zoo voorbarig ben?" vroeg hij bezorgd. ..Ik vertrouw, dat ik u niet derangeer? Ik had gehoopt, dat we deze zaak met ja, dat is het woord met promptheid zouden kunnen afdoen, vooropgezet natuurlijk, dat ik niet zoo ongelukkig ben u te storen. Ik wou gaarne naar de 'Polish Players' gaan van middag Ze geven 'Le Cygne'. Hebt u dat al eens gezien? Niet? Het is magnifiek Houdt u ook van de 'Polish Players?' Maar wie doet dat niet! Pardon, ik stoor u toch niet in uw, over peinzingen!" De heer Hesse gromde iets en duwde den be- zoeke" het telegram onder het kleine neusje. „Lees dat. noodigde hij beknopt uit. De heer Sachts nam het beleefd aangeboden telegram aan en las op treurigen toon: „Als u die bracelet een dag kunt houden, is zü van u. De kolonel. Hij las het nog eens en viel met bewonde renswaardige voorzichtigheid in den dichtst- bijstaanden stoel' neer. „Maar dat is monsterachtig mijnheer. Het is ongelooflijk! Ziet u wel, dat het precies is als ik dacht?" „We zullen zien!' snauwde mijnheer Hesse „En als de kolonel die bracelet te pakken krijgt nou, dan zullen we nóg eens zien. Parkeer je chassis en wacht"-. Mijnheer Sachs was niet overtuigd. „Ze vertellen vreemde dingen van dien man. Hij is een genie in zijn soort, in de soort, die zich een ander gezicht kan maken vermom men is het barbaarsche Engelsche woord, meen ik. Een taal van onnleizierige geluiden, dat En- gelsch. en van onnleizierige lui. Deze man is een Engelschman en een gevaarlijke Laat u dit oen waarschuwing zijn. mijnheer Hesse. Het was wel goed, als dit telegram onder de aan dacht van de niet al te brillante maar wel taaie heeren van Scotland Yard gebracht werd. „Hoor eens, ik heb de Yard niet noodig. De boef, die J. B. H. voor den gek wil houden slaat de plank mis.N een mijnheer, de vent, die mij ook maar het minste of geringste kan ont- r00ven, zoolang ik gezond en sterk ben, heeft de broek nog niet aan!" Mijnheer Sachs bekeek met een uitdrukking van twijfel in zijn oogen zijn elegant geschooide voeten. „Tk ontken geen oogenblik uw welbekende intelligentie Maar ik raad u toch aan, voor zichtig te zijn". Hij keek op zijn horloge. „Ik hoop, dat de baron niet zoo onbeleefd zal zijn, te laat te komen. Ik heb er erg naar ver langd. de Polish Players te zien. Kent u hun werk misschien?" Hij bracht de toppen van zijn vingers aan de lippen: „Zij zijn zoo magnifiek! Wonderlijk! Zoo'n vuur! Zoo'n hartstocht!" Mijnheer Hesse vond. dat de beste wijze van aanval de verdediging was en paste die toe. Hij begon te vertellen. Toen het de tijd was voor de komst van den baron en mijnheer Hesse de derde voordracht van zijn levensgeschiedenis besloot, had mijnheer Sachs zich in alles ge schikt en voelde een sterke neiging om in slaap le vallen. De aankomst van den waardigen gezant van Moroovië was een opluchting voor de boid«

Schager Courant | 1936 | | pagina 14