„Het Oosten kookt" C li I IK M eubelzaak Hoogzijde 114 fa. SCHMALZ van onzemoderne Zaterdag 12 September, namiddags 3 uur Wij noodigen U beleefd tot n bezoek uit SCHAGEN Zaterdag 12 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10061 De waarheid over Palestina DRAISlflA-vAN-VALKENBURG 'S-: e A LEVERTRAAN- Haifa. In September. DE eerste indruk, die men krijgt, als men uit het station van Haifa (ook wel Cai- fa genoemd) komt, is niet zeer gunstig Men ziet er kleine onaanzienlijke, slecht onder houden huizen, want hier is het oude gedeelte der stad, doch weldra, wordt het anders. Ook in de benedenstad zijn de laatste tientallen ja ren talrijke groote, schoone gehouwen verrezen magazijnen, kantoren, hotels, alles volkomen modern. Reeds hier zou men zich in een mo derne Europeesche stad kunnen wanen. Het eigenlijke nieuwe Haifa evenwel, de bovenstad, ligt op heuvels en daar is men verbaasd, wat in weinige jaren tot stand werd gebracht. Le vendig is de stad, vooral 's avonds, als in de voornaamste winkelstraten een gezellige drukte heersoht. Deze straten zijn breed en geasphal- teerd. Huis aan huis zijn er magazijnen,- win kels, café's, restaurants, meerdere cinemas Een voorbeeldige orde en zindelijkheid heerschen er Het is hier veel meer „Europa" dan „Azië". Een prettig publiek beweegt zich hier en wat hier het meest opvalt, isdat. er zoovele blon de Joden zijn. Ik sprak hierover met een se dert eenige jaren te Haifa gevestigden Neder- landsohen Jood, die me zeide: -„Het is zonder ling, maar onder mijn kennissen heb ik er, die, hoewel Joden en zwart van haar en dogen, bion de kinderen hebben. De drie officieele talen in Palestina zijn Ile- breewsch, Arabisch en Engelsch. De opschrif ten op winkels, banken enz. zijn meestal in de drie talen, soms echter alleen in het Hebreewsoh en het Engelsch doch er zijn ook kleine winkels en restaurants, waar men het Hebreeuwsch al leen voldoende acht Gesproken wordt in Pales tina,- ten minste onder de Joden, ook zeer veel Duitsch en beter dan met Engelsch of Fransch kan men er met Duitsch terecht. Dit is niet slechts omdat er zoovele Duitsche en Oosten- rijksche Joden zijn, doch er is nog een andere oorzaak. In de Oostelijke landen van Europa,- in Polen, ïn Litauen, in Roemenië spreken de Joden onder elkander zeer veel het „Jiddisj" en deze taal is feitelijk niet anders dan een eenigszins verdraaid Duitsch met enkele vreem de invloeden Natuurlijk verschijnen er in Pa lestina behalve een Engelsch dagblad en Ara bische couranten ook Hebreeuwsche bladen. Verbaasd en bewonderend stat men in deze nieuwe, als het ware uit den grond gestampte schone stad met haar bont en opgewekt le ven, zelfs in dezen tijd, nu zulke donkere ge varen dreigen. Natuurlijk is hier op groote schaal de monderne bouwstijl aangewend en verbluffend geestige effecten zijn hiermede be reikt. Als men deze stad aanschouwd heeft (en Tel Aviv moet in dit opzicht nog indrukwekkender zijn) beseft men eerst goed, welke dwaasheid er steekt -in de eischen der toch nog wel zeer achterlijke Arabieren aan dezen zegenbrengen den arbeid der Joden een einde te maken. Een beroep der Arabieren op „vrijheid en rechtvaar digheid" kan hier niet gelden. Palestina is in oorsprong geen Arabisch land. De Arabieren zijn er vroeger gekomen als veroveraars. Wat zij er vonden aan beschaving hebben ze ver nietigd en het Turksche wanbeheer heeft later die vernietiging voltooid. Eerst van de komst der Joden in grooten getale dateert de herge boorte van Palestina, dat zich thans in volle ontwikkeling bevindt. Echter, achter de plaatse lijke beweging der Arabieren in Palestina steekt nog iets anders, waarop ik in een volgend ar tikel nog wel terugkom. Het Oosten kookt.- Het is een der gevolgen van den wereldoorlog en ook de oorlog in Ethiopië is hieraan nietvreemd De boycot door de Arabieren duurt (ten min ste officieel) nog voort, maar dat alle Arabie ren het hiermede eens zijn, geloof ik niet. Van vele Arabische winkels zijn de voordeuren ge sloten. maar deze winkels hebben meestal dan nog wel een achterdeurtje, waar de zaken ge regeld doorgaan. Rij dezen boycot speelt vrees voor geweidaden der geestdrijvers een zeer be langrijke rol. Het bewijs daarvoor zag ik na bij het station te Haifa. Daar hebben alle Ara bische winkeliers rustig hun zaken geopend. Bij het station bevinden zich namelijk steeds vol doende militairen en politie om alle daden van geweld en plundering te voorkomen en de Ara bische winkeliers gevoelen zich daar niet door vrees gedwongen hun zaken te sluiten. Toch lijdt Palestina sterk onder de onlusten, Handel en verkeer zijn gedeeltelijk verlamd en dit jaar bedraagt het aantal toeristen tiendui zenden minder dan andere jaren. De stemming is daardoor onder vele zakenmensclien min of mer gedrukt, maar aan de andere zijde zijn er weder velen (de eene zijn dood is de ander zijn brood), die voordeelen trekken van den huidi- gen toestand, o.a. caféhouders en restaurateurs, die in de tienduizenden Engelsche militairen nieuwe, goed betalende klanten vinden. Evenals een jaar geleden, toen Engeland in verband met den dreigenden oorlog in Ethiopië zijn vloot had gemobiliseerd, liggen ook thans in de haven van Haifa eenige Engelsche oorlogs schepen en de stad en omgeving zijn vol van Engelsche troepen. Nu en dan ziet men heele kolones vrachtautomobielen uitrukken, vol ge laden met manschappen en machine-geweren. Een andere keer trekt een heel bataillon op oorlogssterkte voorbij met volle muziek. Boven de stad ronken telkens weder vliegmachines, die erop uit gaan om in de bergen en de woestijn te zoeken naar kwaadwilligen. Geen week gaat er voorbij of er vallen hier of ginds eenige Joodsche slachtoffers en eenige Engelsche doo- den en gewonden. Er wordt Engeland van verschillende zijden verweten, dat het niet met voldoende kracht optreedt, maar dit verwijt komt me onrecht vaardig voor, Engeland heeft in Palestina on geveer dertigduizend man troepen, dat is dus hét aantal, dat het bij een Europeeschen oor log gereed zou hebben voor dadelijk ingrijpen. Deze dertigduizend man hebben echter een veelomvattende taak. Ze moeten ongeveer zes honderd kilometer spoorweg bewaken maar ook een oog houden op automobielwegen, op ver schillende Joodsche nederzettingen in het bin nenland, ze moeten treinen en transporten be schermen, stations bezetten, overal, ook in de steden, controle uitoefenen, nu en dan expe dities ondernemen, als zich ergens benden heb ben gevormd. Daarbij komt de moeilijkheid vriend van vijand te onderscheiden. In een dag order aan het leger is er nog eens de nadruk op gelegd, dat niet alle Arabieren als vijanden zijn te beschouwen, maar toch moet er ook me de worden gerekend, dat in vele streken de be volking uit vrees of uit overtuiging samenwerkt met de kwaadwilligen. Het is geen oorlog in Palestina, zelfs geen guerilla-oorlog. Wat de Engelsche troepen er hebben te verrichten is een uitgebreiden politiedienst, doch een politie dienst in een land waar een wijdvertakte sa menzwering bestaat met duizenden,- zoo niet tienduizenden deelnemers. Vele dezer deelne mers hebben niet eens een vaste woonplaats, namelijk de Bedoeinen, de woestijn-Arabieren. Zij komen soms in een klein groepje op een plaats, waar zich op dat oogenblik geen troepen bevinden, moorden, plunderen, stelen en ver dwijnen met hun buit naar de onbereikbare woestijn-horizonten. En wie zijn de eigenlijke aanvoerders, de hoofden dezer samenzwering? Er wonen er in de steden, maar er zwerven er ook in de woes tijn. Naar dezer dagen uitlekte werd ergens in een verre oase een beraadslaging gehouden, waaraan zoowel Arabieren uit de steden als Arabieren uit de woestijn deelnamen. En daar moet ziin besloten den strijd op de tot nu toe gevolgde wijze voort te zetten. De woestijn-Arabieren beschouwen dit na tuurlijk als een bijzonder buitenkansje. Zooals ik in een vorig artikel uiteenzette bestaat er voor de Bedoeinen geen heerlijker sport dan die der strooptochten, waarbij ook nu en dan geschoten wordt. Eeuwenlang hebben ze deze sport beoefend, ook de stammen onder elkan der, mar thans is dit overal, zelfs in het Ara bische rijk van koning Ibn Saoed, verboden, wat aanvankelijk bij vele stammen kwaad bloed heeft gezet. En nu krijgen ze plotseling weder gelegenheid hun geliefde sport te beoefenen. Voor de zwervende stammen van alle Arabische landen vormt Palestina eensklaps een soort land van belofte. J. K. BREDERODE •"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70 ct Zandinstorting te Ubbergen Opzichter ternauwernood aan den dood ontsnapt. Nijmegen. Bij de afgravingen ïe Ubbergen is de rijkswerkman van B. uit Nijmegen door een plotselinge zandinstorting geheel onder het zand bedolven geraakt. Voorbijgangers ontdekten, wat er gebeurd was en nadat zij hulp hadden gehaald konden zij den man, die reeds bewusteloos was, uit zijn benarde positie bevrijden. Men kon de levensgeesten nog bij hem opwekken. Ondanks eenige inwendige kneuzingen is zijn toestand vrij goed.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5