verloving Huurbijslag [▼I eubelreparaties Een extra rijksdaalder voor de werkloozen Blaauboer's wordt ingetrokken Zaterdag 12 September 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 10061 Eerste Kamer Zaterdag, maar één /^\nverwachts werden wij Vrijdagmiddag door een publicatie van den Directeur-Generaal der Poste rijen op de hoogte gesteld van het feit, dat met het oog op den Nationalen Feestdag, ochtend-postbestelling zou uitgaan. Wilden wij dus ons Zaterdagnummer niet eerst Maandag besteld zien, waren wij verplicht reeds Vrijdag avond af te drukken. Het Alcazar één puinhoop PRINS BERNHARD ZAL AANWEZIG ZIJN IN DE RIDDERZAAL BIJ DE A.S. OPENING DER STATEN-GENERAAL. Naar gemeld wordt, zal Prins Bernhard in elk geval tegenwoordig zijn bij de openings zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag a.s. Feestviering in de Wieringermeer. Donderdagavond heeft de bevolking van de Wie- ringermeer feest gevierd ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met' Z.Ii. Prins Bernhard. Uit alle deelen van den polder wa ren de kolonisten tezamen gekomen om deze belang rijke gebeurtenis in het vorstenhuis op feestelijke wijze te herdenken. Nadat eerst in iedere van de Wieringermeerdorpen een fakkel- en lampionoptocht met muziek was gehouden, verzamelden de feest vierders zich te Slootdorp, alwaar de burgemeester ,van Medemblik, waaronder de Wieringermeer ge deeltelijk gemeentelijk is ingedeeld, een feestrede uitsprak. Ook voerden het woord ds. Chr. van der Vliet, Gerei. predikant, ds. B. Nijholt, Herv predi kant en de heer II. I-Ieerink, voorzitter der Oranje vereniging. Verschillende vaderlandsche liederen werden door het talrijke publiek spontaan gezongen, en het was reeds ver na middernacht toen de feest vierende Wieringermeerders zich huiswaarts bega ven. Viering te Zaandam. In een gistermorgen gehouden vergadering te Zaandam, heeft het college van B. en W. besloten, heden, Zaterdag, als nationalen gedenkdag te beschou wen en alle diensten en bedrijven, voor zoover de werkzaamheden dit toelaten, stop te zetten. Ons werd nog verzekerd, dat zonder eenige aandrang van hoogcrhand, van alle gemeentelijke gebouwen de na tionale driekleur gestoken zal worden. Vanwege het Oranjecomité zal 's morgens op den Burcht een aubade worden gehouden van kinderen van alle scholen, zoowel openbare als bijzondere. Paleizen voor het jonge paar. Nog geen beslissing genomen. Op het oogenblilc is nog geenerlei beslissing geno men aangaande de paleizen, welke de Prins en Prin ses na hun huwelijk zullen betrekken, aangezien dit vraagstuk eigenlijk nog niet onmiddellijk aan de or de is, aldus de Haagsche corr. van het „Alg. Hdbld." Wel mag als waarschijnlijk worden aangenomen, dat hiervoor zullen worden aangewezen het paleis van wijlen H. M. de Koningin-Moeder aan het Voor hout te 's-Gravenhage, alsmede het Paleis Soestdijk. Huwelijk wordt in de Residentie gesloten. .v Naar mat vrij groote stelligheid kan worden aan genomen, zal de traditie getrouw, het vorstelijke hu welijk in de Residentie gesloten worden en is men ten hove druk bezig de noodige voorbereidingen te treffen voor de a.s. feestelijkheden. De datum zou nog niet zijn vastgesteld, maar aan genomen mag worden, dat deze plechtigheid naar alle waarschijnlijkheid zal plaats vinden over onge veer twee en een halve maand, dus vermoedelijk in begin Decepiber. De vaststelling van den datum is nauw verbonden met de afdoening van het ontwerp van wet in zake de naturalisatie van Prins Bernhard. Hoewel ieder oogenblik het voorstel tot naturalisatie tendepar- temente van Justitie verwacht kan worden, is men daar reeds bezig met de voorbereidingen van het daarvoor vereischte werk. Als regel geldt, dat nie mand het Nederlanderschap kan verkrijgen wanneer hij niet vijf achtereenvolgende jaren in het konink rijk gewoond heeft. Om redenen van staatsbelang kan van deze bepaling worden afgeweken. Die afwijking zal nu geschieden ten aanzien van den aanstaanden gemaal van onze Kroonprinses. RUIME DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE VOEDINGSMIDDELEN. In de vergadering van gisteren werd voortgezet het debat naar aanleiding van de interpellatie de la Bel- la over de aangekondigde wijziging in de steunver- leening en de werkverschaffing. Van tal van kanten werd de minister gelaakt over zijn optreden. Slechts Prof. van Embden (v.d.) meent, dat de redeneering van den minister juister is dan van den heer de la Bella,, hoewel toch ook deze spreker de geheele wijze van handelen der regee ring niet gelukkig acht. Van Katholieke zijde erkende men, bij monde van den heer De Bruijn, dat het voorstel van den mi nister ook zijn goede zijde heeft. Toch acht ook deze spreker de nadeelen grooter en hij dient daarom een zeer lange 'motie in, ten doel hebbend de voordeelen van den regeeiingsmaat- regel te behouden, maar de nadeelen (intrekking huurbijslag) te verschuiven naar een lateren datum, totdat door afdoende maatregelen de noodig geoor deelde huurverlaging is bereikt. In antwoord op de geleverde critiek, zegt Minister Slingerberg, reeds maanden over verschillende pun ten overleg gepleegd te hebben met de vakcentrales. Van zijn optreden af heeft spreker het stelsel van huurbijslagen onjuist gevonden. Het levenspeil der werkloozen wordt niet aangetast De distributie maatregelen van vleesch in blik, verduurzaamde groenten, erwten, boonen en margarine tegen zeer lage prijzen, zal met kracht ter hand worden geno men. Nog heden wordt opdracht gegeven, de vier millioen blikjes vleesch in distributie te brengen. Om tot huurverlaging te komen, zullen huiseige naars en hypotheekhouders een offer moeten weten te brengen. De gemeentebesturen zullen als tusschen- persoon moeten optreden. Spreker handhaaft de afschaffing van de huur bijslag. Te laat ontvangen advertenties en berichten komen in ons Maandagnummer. DE DIRECTIE Het wetsontwerp inzake de uitzettingen zal zoo spoedig mogelijk verschijnen. Spr. zal bij de uitvoering van den maatregel in zake standaardloonen nauwgezet nagaan, welke groote bezwaren zich voordoen, en de adviezen in winnen van de contact-commissie der vakcentrales. Spr. hoopt voorts op de volledige medewerking der gemeentebesturen. Men neme geen moties aan, doch legge alle verantwoordelijkheid op spr., die alles zal doen om de steunverlaging te compenseeren, door huurverlaging en distributie. Spr. zou aan de moties toch geen uitvoering meer kunnen geven. De heer de la Bella (s.d.) is door den minister niet overtuigd. Met handhaving harer moties zal ze zoo noodig haar stem geven aan die van den heer de Bruijn. De motie-de la Bella wordt verworpen met' de stem men der soc. dem. en. de heer Van Vessem (N.S.B.) voor. De, motie-de Bruijn (afzien van standaardloonen en opschorting huurbijslagen-beschikking) wordt aangenomen met 25 tegen 16 stemmen (voor de R.K., Soc.-Dem., de heer Van Vessem en de Vrijz. Dem. behalve de heer Otten). De Minister deelt mede, dat naar aanleiding van de heugelijke gebeurtenis der verloving van H.K.H. Prinses Juliana, de regeering besloten heeft, aan alle werkloozen de volgende week een extra-uitkee- ring te verstrekken van f2.50. De vergadering wordt te vier „..uur gesloten. iiictiiiictiiiict Bijvullen en opnieuw opmaken van Kapokmatrassen. Vakkundig. Billijk. Tapijt=en Meubelmagazijn Telefoon 49 Schagen Vraagt voor Uw verhuizing onze prijzen. iniraiin Voor ouderdom en invaliditeit. Overzicht van de ingevolge de Invalidi teitswet en de Ouderdomswet 1919 toege stane renten. 's Gravenhage. Op 1 Augustus 1936 werden 33.943 weduwenrenten en 13.952 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 115.845 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 51.121 personen een invaliditeits- rente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 122.619 personen in het genot eener als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Noodweer boven Zuid-Slavië Belgrado. In verschillende deelen van Zuid- Slaviè woedt een heftig noodweer. Vooral het noor den van Dalmafië heeft zeer te lijden. Verschillende vaartuigen zijn gezonken. Bij het eiland Oelian is een schip vergaan, waar bij 12 van de 16 opvarenden om het leven zijn ge komen. ABESSIJNSCHE DELEGATIE NAAR GENEVE? Nog geen beslissing genomen Londen, 11 Sept. De Abessijnsche legatie heeft, naar Reuter meldt, nog niet laten weten of zij een delegatie naar Geneve zal zenden. Zij toonde zich echter zeer verbaasd over het gerucht, volgens het welk men voornemens zou zijn geen delegatie te zenden. SPANJE I f BEZETTING WEIGERT ZICH OVER TE GEVEN. San Sebastian omsingeld De dag van gisteren werd niet gekenmerkt door groote bedrijvigheid aan het front. De regeeringstroepen blijven hun pogingen voort zetten om Huesca te veroveren, terwijl generaal Mo- la zijn troepen cencentreert voor de groote aanval op San Sebastian, het laatste bolwerk van de regee ring in het Noorden. De regeeringsmilitie schijnt niet veel verder dan de buitenwijken van Huesca te kunnen komen. Reeds drie dagen geleden was de stand zoo en ook vol gens de laatste berichten houden de rebellen het centrum van de stad nog hardnekkig vast. Of zij tegen de druk der Catelanen op den duur bestand zullen blijken, is natuurlijk de vraag; veel zal afhangen van de resultaten welke op het Noor derfront worden bereikt. Valt San Sebastian spoedig, dan kan Mola troe pen afzonderen voor hulp aan de bedreigde bezet ting van Huesca. Het ziet er wel naar uit, dat de nationalisten op het Noorderfront spoedig successen zullen behalen. Zboals reeds gemeld laat de onderlinge, verhouding 'tusschen de groepen welke San Sebastian verdedi gen, veel te wenschen over, waaronder de tegen stand, welke kan worden geboden, zeker sterk zal lijden. De stad is thans geheel omsingeld en heeft geen verbinding meer met de buitenwereld, behalve via de radio. Het Alcazar geheel vernield. De correspondent van de Paris Soir deelt mede, dat de artillerie van de regeering nog geregeld vuurt op het Alcazar. Iedere twee minuten valt een schot. Het schijnt niet mogelijk, dat in de puinen van het Alcazar nog menschen verblijven, doch in de kelders bevinden zich nog de verdedigers die 'verklaren met de wapens in de hand te willen vallen. De belegeraars hebben een ultimatum ge steld aan de bezetting, waarin de vrouwen en kin deren wordt toegestaan vrijuit te vertrekken en de bezetting zal het leven worden geschonken als zij zich ongewapend overgeeft. De parlementair van de regeeringstroepen was majoor Rojo. Hij onder handelde twee uur met met bezetting en reeds wilde men met een dynamiet patrouille het Alcazar bin nendringen om hem te verlossen, toen hij terug keerde met de mededeeling «lat de bezetting wei gerde zich over te geven. Zij wilden met de wapens in de hand sneuvelen en met hen zouden de 150 vrouwen en 250 kinderen, die zich in het Alcazar be vinden sterven. Alleen verzochten zij, dat men hen twee priesters zouden zenden. De commandant van de belegeraars heeft hierop bevel gegeven het Alcazar dag en nacht te blijven beschieten tot geen steen meer op den andere staat. Intusschen blijft generaal Franco in Toledo op dringen. Of hij echter op tijd zal komen om de moe dige bezetting van het Alcazar te verlossen, mag worden betwijfeld. Madrid wordt versterkt. In koortsachtige haast worden de voorbereidingen voor de verdediging van de hoofdstad voortgezet, en het garnizoen is met ongeveer 5000 Catalaansche mi liciens versterkt. Willekeur bij de Groente centrale? EENIGE ERNSTIGE EN CONCRETE KLACHTEN UIT ZEELAND. Men schrijft uit Zeeland aan het „Alg. Hsbl.": Men kan niet zeggen, dat het beleid van de Groen ten- en Fruitcentrale in alle opzichten onder de be langhebbenden reden tot tevredenheid geeft. Na tuurlijk moet de crisisorganisatie nog gevormd wor den, die elk en een ieder zal bevredigen. Er zal altijd over een of anderen maatregel wel gemopperd wor den, maar bedenkelijk is het. toch wel, als gezegd moet worden, dat bij een of andere crisis-organisa tie willekeur heerscht. Als de maatregelen, hoe lastig misschien ook, voor allen,gelijk zijn, krijgt men in ieder geval niet den indruk, dat de één wordt be voordeeld ten koste van den ander. Maar was is gebeurd? Wij noemen slechts enkele voorbeelden. Aan het slot van de gistermid dag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft minister Slin- genherg medegedeeld, dat de re geering heeft besloten, naar aan leiding van de heuglijke gebeurte nis dér vorstelijke verloving in de aanstaande week aan alle ge steunde werkloozen een extra uit- keering te doen van f 2.50. De aardappelen (Eigenheimers) mochten in som mige streken, zooals in het veilingsdistrict St. Anna- land zeker twee weken vroeger geveild worden dan in andere. Gevolg, Öat men hier profiteerde van be-, hoorlijke prijzen en daar, pas mocht gaan veilen, toen de aardappelen de minimumprijzen niet meer konden halen... Wij denken aan de aardbeien. De aardbeien, die in voorkoop werden verkocht, mochten alléén ge veild worden met de bepaling dat zij direct aan de veilingen in het vat zouden worden gedaan. Koop voor binnenland en export in verschen toestand was dus voor deze aardbeien niet toegestaan. Maar toen te Kapelle-Riezelinge een dergelijk perceel aardbeien met deze bezwarende bepaling was verkocht, beslis te de directie van de Groenten- en Fruitcentrale, dat een gedeelte ervan mocht worden geëxporteerd in verschen toestand naar Duitschland Waarom die willekeur? Een derde klacht betreft de kruisbessen. Deze wer den in de eerste week te Kapelle-Biezelinge meestal geveild nadat tusschen kweeker en kooper een over eenkomst. was getroffen, wat men dus administratief veilen zou kunnen noemen. Dit was een publiek ge heim, maar de Centrale greep niet in. Wèl toen iets dergelijks plaats had met een partij roode bes sen door een handelaar. Deze man kreeg de vrien delijke mededeeling, dat tegen hem een T.V. (tucht- rechterlijke vervolging) zou worden ingesteld. Een andere handelaar uit dezelfde plaats, die iets dergelijks met verschillende partijen aardbeien in overleg met de kweekers had gedaan, hoort van niets! Het schijnt wel dat het bij de Centrale om den persoon gaat! Het gevolg is natuurlijk, dat er in de kringen van kweekers en handelaren ontstemming heerscht en dat men het gevoel krijgt, ongelijk te worden be handeld. Wat het z.g. administratief veilen betreft, begrijpt men niet, welke bezwaren daartegen bestaan. Het bestuur der veiling te Kapelle-Biezelinge ziet ze blijkbaar niet. En ook de Prov. Commissie uit de Zeeuwsche veilingen en het dag. bestuur der Goe- sche veiling hebben aan de kooplieden 'steun toe gezegd, om het adm. veilen toegestaan te krijgen. Waarom verzet de Centrale zich er dan tegen en waarom laat ze het in sommige gevallen willekeu rig toe? De Centrale laat in sommige gevallen wèl het veilen op monster toe, waarbij echter reusachtig kan worden geknoeid. Kweeker en handelaar kun nen een afspraak maken, dat een hoogere prijs zal worden afgedrukt en de kweeker betaalt het ver schil aan de handelaar terug. Kan men niet beter aan de veilingbesturen, die toch met de practijk op de hoogte zijn, opdracht geven, om wel adm. te veilen, maar geen partijen, waaraan men twijfelt? Nu nog iets over de kropsla. In de omgeving van 's Heer Arendskerlce zijn enikele kweekers sedert jaren gewoon de sla adm. te veilen, door ze aan den exporteur te verkoopen op een geschikt oogen blik. Zeeland profiteert wel eens van zijn gunstige ligging t. o. v. Engeland. Vanwege de veiling wordt dan door den keurmeester een gezondheidsverkla ring afgegeven van het juiste aantal kroppen. Van fraude is dus geen sprake. De Gr. en Fruitcentrale gaf echter dit jaar daarvoor géén toestemming, met het gevolg dat een der telers op de alg. vergadering van de Goe.sche veiling verklaarde f 150 schade te hebben geleden. Vrees voor ontduiking van de omzet belasting behoeft in dit geval niet te bestaan, want van groenten wordt die niet betaald. Het bovenstaande doet zien, dat een meer recht vaardige leiding bij de Gr. en Fruitcentrale drin gend noodig is. De willekeur moet verdwijnen."

Schager Courant | 1936 | | pagina 9