VROUW, ^/X\ODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De mouwen spelen een zeer groote rol "bij de dameskleeding en het heeft er in derdaad veel van weg, dat zij zelfs het overige deel overheerschen. Trouwens in deze tendenz ligt zeker wel een grond van waarheid, want van pas sende mouwen hangt grootendeels het sla gen van een geheel af. Bijgaande schetsjes geven enkele mooie ontwerpen weer. Hoog-aansluitende japonnen en blouses zullen zich ook de komende jaargetijden handhaven. Niet ieder flatteert deze hals afwerking, daarom is een uiterst beschei den puntvorm toegestaan en wordt hierbij b.v. een garneering toegepast als de linker afb. weergeeft. De schets onderaan heeft een hoogsluitend kraagje met verbreede schouderlijn, terwijl links een kanten gar neering te zien is. MODEGRILLEN. Kleeding voor jonge moeders. Het is een zeer verkeerde opvatting, dat de kleeding van a.s. moeders minder flat teus behoeft te zijn, alléén moet zij zich aan het veranderde figuur aanpassen. Met weinig moeite kan men b.v. zelf goed pas send ondergoed maken, hetgeen daarom van zooveel belang is, omdat veel meer dan men denkt, het goed zitten der japonnen van desous en onderjurken afhangt. Onder jurken en nachthemden doen ook na de groote gebeurtenis nog dienst en worden met vierkanten halsuitsnijding gemaakt, terwijl het voorstuk gedeeltelijk los is en opgeknoopt wordt. Het voeden van baby ondervindt dan niet het minste bezwaar en men behoeft niet telkens de kleedingstukken uit te trekken, zooals bij ondoelmatige kleeding het geval is. Bij eventueel ontvangen van bezoek in de kraamkamer wordt over de nachtjapon een aardige cape omgeslagen met strookje afgewerkt van hetzelfde materiaal als de nachtjapon, (links boven en links onder twee verschillende modellen). Voor het onderste cape-je heeft men een vierkante lap noodig, waarin een halsopening wordt gemaakt en een inknip, zooals de afbeel ding te zien geeft. Op effen witte wasch- zijde kan men aardige bloemenmotieven borduren, hetgeen echter bij bedrukte kunstzijde niet noodig is. Voor de verzorging, het baden en aan- kleeden is 'n practische overall gewenscht, die tevens als morgenjapon gebruikt wordt (boven rechts). De japon, die zeer gekleed is, bestaat uit een rok aan een elastieken band gezet, die niet mag knellen en mid den-voor een plissé heeft. Het lijfje valt iets over de taille en heeft aangeknipte voorpanden, die op den rug gestrikt wor den. Geplisseerde mouwen en mooie kraag in golvende lijn. STIPTHEID VERGEMAKKELIJKT DEN OMGANG. Het is opvallend, dat menschen, die een vooraanstaande positie bekleeden steeds punctueel zijn, wellicht een enkele uitzon dering daargelaten. Deze bevestigen echter steeds den regel. Met menschen, die steeds stipt zijn kan men dan ook zonder moeite afspraken maken of zaken doen. Zeer veel menschen gevoelen zich wei nig gebonden om stipt op tijd te zijn en hierdoor ontstaat een zekere zorgeloosheid, gedachtenloosheid. Men denkt steeds tijd genoeg te hebben, realiseert niet wat men wel en niet kan doen in een bepaalden tijd en plotseling komt men tot de ervaring, dat men te laat is voor een afspraak, voor een trein of wat ook. Dergelijke dingen werken op de zenuwen en het humeur en veroorzaken tevens on- noodige kosten, b.v. van een auto om de verloren tijd in te halen. „Het spijt mij", zegt de huisvrouw, die vergeten heeft naar het vleesch te zien, dat totaal verbrand is „het is een gevolg van je vergeetachtig heid", zegt of denkt de heer des huizes en hij heeft gelijk. Stiptheid is geenszins een eigenschap, die alleen noodig is voor hoog geplaatsten, doch de meest bescheiden mensch moet zich hieraan houden om alle mogelijke te leurstellingen door uitstellen, vergeten, verzuimen e.d. te voorkomen. Vooral van een huisvrouw wordt stipt heid verlangd, omdat er zoo heel veel van afhangt, dat alles precies op tijd wordt uit gevoerd. Orde is de ziel van een huishou ding en alles moet op de klok af gedaan worden. Kinderen moeten van de jeugd af aan stiptheid gewend worden, hetgeen reeds begint met tijdig op school zijn. Is moeder te laat met de ontbijttafel, dan zullen als gevolg hiervan de kinderen te laat op school komen. Verkeerd is het om niet steeds stipt op tijd te komen, omdat anderen het ook niet doen. Om met het werk steeds stipt op tijd te zijn kan men als hulpmiddel steeds meer tijd beramen dan inderdaad noodig is, het- ;een ook geldt voor een afspraak, om naar ien trein te gaan e.d. Onverwacht opont houd behoeft dan niet tot te laat komen te leiden en men kan zich steeds stipt aan een of andere afspraak houden, zonder zich te moeten overhaasten. DE HUISHOUDING IN CRISISTIJD VRAAGT UW AANDACHT. Belangrijk voor onze lezeressen. Wij hebben een vorige keer gewezen op een extra-verrassing voor onze lezeressen en wij zijn zoo gelukkig thans te kunnen mededeelen dat die verrassing klaar ligt, om op aanvraag naar onze lezeressen te worden gezonden. Iedere lezeres van ons blad weet, dat 'n abonnement op ons blad veel genoegen' bezorgt. Maar nu nog veel meer! Want de verrassing, welke bestaat uit een zeer in teressant en actueel boekje is er juist, om u veel voordeelen te brengen. Dit belang wekkende boekje draagt den veelzeggen- den titel: „De Huishouding in Crisistijd". Waarom? Omdat de crisis heeft gemaakt, dat wij onze huishouding op een heel an dere leest moeten gaan schoeien dan wè voorheen gewoon waren. Een huisvrouw, die dit alles aan den lij ve heeft ondervonden, heeft dit boekje: „De Huishouding in Crisistijd" geschreven. Wij zenden deze verrassing kosteloos aan onze lezeressen toe op aanvraag bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, onder bijsluiting van twintig cents aan postzegels of na storting van twintig ets. op gironummer 203203, van Het Practisch Modeblad te Den Haag. ELEGANTE CASAQUE VAN TAFZIJDE. Voor den namiddag zal de gekleede ca- saque domineeren. Men ziet deze modellen op nauwe rokjes dragen, nu eens klokkend dan weer met ingezette plooiengroepen. Aan de halsafwerking wordt weinig aan dacht besteed, want menigmaal is de hals geheel zonder garneering met een klein split midden-voor met clips gesloten. De mouw van dit model is driekwart, ruim aan den bovenkant en strak om den arm. VROEG U .HERFSTKEUR" AL AAN? Waarom U dit moet doen. Het najaar is er weer en daarmee de tijd van veranderingen en vernieuwingen, vooral wat betreft de kleeding. „Herfst- keur", de premie voor onze lezeressen, is een herfstmodeblad, dat in alles daarbij behulpzaam is. Een der lezeressen schreef ons, dat zij met genoegen Herfstkeur had gelezen niet alleen, maar dat zij daadwerkelijk heel veel nut ervan heeft gehad. Niet alleen over mode heeft Herfstkeur dat door zeer bekwame handen is samen gesteld, het, maar ook over allerlei andere huishoudelijke dingen, die van onschat baar practisch nut zijn. Hebt u oude kleeren, die u wilt verande ren? Herfstkeur helpt u daarbij. Wilt u nieuwe kleeren maken? Geen be tere helper dan „Herfstkeur." Vraagt deze premie dus spoedig aan bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels, of door gireeren van twaalf cents op postrekening 203203 van Het Prac tisch Modeblad, Den Haag. Doe het vandaag nog. U krijgt omgaand „Herfstkeur" kosteloos toegezonden. ANNA MAY WONG, DE CHINEESCHE FILMSTER. S Anna May Wong, de mooie in Hollywood levende Chineesche filmster, die over de gansche wereld bekend is, heeft voor de eerste maal sedert de uitoefening van haar beroep het geboorteland van haar vader bezocht. Zij had zich, zooals zij in een in- tervieuw vertelt, dit land geheel anders voorgesteld en met groote belangstelling bestudeert zij het leven, de zeden en ge woonten en de mode. Zij zou geen vrouw en ook geen tooneel- speelster zijn, wanneer zij aan dit laatste ook niet hare bijzondere aandacht zou schenken. Zij is verrukt over de heerlijk mooie weefsels en niet minder over de schitterendé kleurenpracht. Geheele voor middagen besteedt zij om in mondaine mo demagazijnen door te brengen o.a. in dié van Peipings en in de oijde Chineesche wij ken is zij enthousiast ovér de antieke gewa den, waarvan de kunstige coupe en de rij ke kleurschakeering de duizendjarige cul- 'tuur van dit land verraden. Een mengeling van Westersche smaak en oude Chineesche traditie worden gecombineerd en naar eigen ontwerpen laat zij zich in dezen geest toiletten maken. „Wat de wereld in mijn filmen van mijn costumes gezien heeft, is slechts door leeken als Chineesch te be schouwen", zegt Anna May Wong. Zij is thans in China om in verband met de film, nieuwe studies voor filmen en costumes te maken en de opgedane indruk ken zal zij in Hollywood uitwerken. In een harer eerste rollen zal zij Mu Lan voorstellen, - een beroemde figuur uit de Chineesche geschiedenis en een tegenstuk van Jeanne d'Arc. Mu Lan kleedde zich evenals de jonkvrouw van Orleans, in man- nenkleeren en zonder twijfel zal de groote filmspeelster iets bijzonders weten te bie den door het uitbeelden van deze histori sche figuur. Bovendien zal Anna May Wong in een andere film nog de rol van een andere figuur uit de oudheid spelen, n.1. van Yong Knei Fei, een beroemde maitresse aan het Keizerlijk hof. Deze moet zoo ongeloofelijk schoon zijn geweest, dat men hier thans nog over spreekt in China, en hare bekoring was zoo groot, dat een keizer van China om harentwege zijn Rijk verloor. Zulks geschiedde vele eeuwen terug en slechts om der wille van een vrouw zal men zich in de film een derge lijk offer getroosten! In ieder geval zal An na May Wong, die er in deze karakteri stieke Chineesche kleeding nog schooner uitziet, de wereld doen begrijpen, waarom het eertijds mogelijk was, dat een keizer uit een lang vervlogen dynastie zijn rijk ten offer bracht voor Yong Knei Fei. Het model er naast geeft een geheel an der kleedingstuk weer,, n.1. een vlot spor tief jasje met plooiengroëp in het midden, die flink ingeperst worden. Ceintuur om het middel, die tevens de plooien bijeen houdt. De mouwen zijn zeer modern en hebben een ruime pofmouw, terwijl de ele gante tamelijk lange handschoen een kap van geplisseerd leer te zien geeft. De rok heeft een plooiengroep midden-voor, die apart ingezet wordt. Van deze casaque zijn patronen verkrijg baar k f 0.58. HET PRACTISCHE HUIS. Technische hulpmiddelen verlichten de taak der huisvrouw en steeds weer zien wij allerlei andere en nieuwe artikelen in den handel komen. Denken wij slechts aan de verschillende electrisch gedreven appa raten, die het werk voor ons verrichten, stofzuigers, boen-vatenwasch, waschmachi- nes en nog vele andere. Daarnaast treffen we ook allerlei minder kostbare aan, zoo als b.v. boven links een appelsnijder, die met een enkelen handdruk een appel in 15 gelijke deelen verdeelt. We zien ook han dige instrumentjes voor het verdeelen van hardgekookte eieren, om schotels te gar- neeren, tomatenmesjes, wonderraspen, die op acht verschillende manieren gebruikt worden. Automatische suikerstrooiers, waarbij steeds een afgepaste hoeveelheid in het kopje wordt gedaan, zoodat geen rui me hand teveel gebruikt. Vuurvaste pud dingvormen, aschbakjes, waarin de sigaar dooft om daarna weer opnieuw aangesto ken te kunnen worden. Men heeft zelfs afgepaste draden om het stoppen te verge makkelijken, waarna men dé doorstop met de hand of machine doet. Houten wasch- tobben krimpen, wanneer men ze te lang droog laat staan, hetgeen voorkomen wordt door het aanbrengen van een spi raal. AFWASCHMACHINES VOOR DE HUISHOUDING. In Amerika zoekt men de arbeid in huis door de aanschaffing van electrische pre paraten zooveel mogelijk te verminderen. Ook wij worden reeds in veel tegemoet gekomen en dank zij de technische hulp middelen, waaronder de stofzuiger een voorname plaats inneemt, wordt ook ons werk verlicht. De afwasch is voor de meeste huisvrou wen een ware obsessie en ook hiervoor heeft men kleine electrische machines in den handel gebracht. Wellicht zullen vele huisvrouwen aan voeren, dat de prijs nog te hoog is en in derdaad is dit voor velen een bezwaar. Waar echter in de meeste gezinnen zooveej minder 'hulp is, komt zoo'n afwaschappa- raat uitstekend van pas en zou de prijs wellicht aanmerkelijk lager gesteld kun nen worden, indien 'er meerdere aange schaft werden. Er is dikwijls zooveel, dafc onnoodig wordt uitgegeven en als men ve le kleintjes zou weten te sparen, dan zoij wellicht zoo'n bedrag gemakkelijk bijeen-* gebracht kunnen worden. De werkwijze van zoo'n afwaschmachinë is ongeveer als volgt. Borden en schalen worden van de meeste etensresten ontdaan en in de machine geplaatst, waarin men 3 tot 4.L. heet water giet en de deksel sluit, nadat men er eerst wat zeep of soda bij heeft gedaan; daarna wordt de machine electrisch in beweging gebracht en het wa ter spoelt de borden schoon, daarna doet men schoon heet water in de machine om alles af te spoelen. De borden, kopjes, schalen en wat die3 meer zij, worden uit het watër genomen en op een aflekbak van metaaldraad ge droogd. Het nadrogen is onnoodig, alleen het zilver wordt opgewreven. Heeft men een koud- en warm waterleiding, dan kan de machine onmiddellijk aan de warm wa terkraan worden aangesloten en laat men het water uit de afvoer in de gootsteen wegloopen. Met een dergelijke afwaschmr- chine kan men in tien minuten de afwasch van 8 a 10 personen gereed hebben. HET VERWERKEN VAN OUD BROOD. Men behoeft van overgebleven brood zelfs geen korstje meer weg te werpen, daar allerlei restverwerkingen mogelijk zijn. Heeft men slechts weinig of alleen korstjes die van croutons of toast zijn afge sneden, dan worden deze op een bakblik in de oven gedroogd, fijngestampt, en ge zeefd, daarna in een bus bewaard om als paneermeel dienst te doen. Ook broodsoep is een zeer smakelijk ge recht. Men neemt oud brood, dat men zeer fijn kruimelt en in 100 gram boter 'bruia stooft, daarna wordt 1 liter kokend water gevoegd, eenige kruidnagelen, een tikje zout, 1 eetlepel citroen-sap of 1 kopje bes senwijn. Men laat de soep nog een minuut of tien doorkoken, totdat deze goed ge bonden is en. verwijdert daarna de kruid nagels. LANCASTER GORDIJNEN. Nadat de lancastergordijnen gedurende de zomermaanden hun taak verricht heb ben en bijdroegen om de al te heete zon-, nestralen buiten te sluiten, zal het wel licht in den herfst niet ondienstig zijn. deze schoon te maken. Men neemt ze van de rol en legt ze tel kens bij gedeelten ovér eeri tafel, waarna men ze met warm vlokken-zeepsop af- sponst, aan beide zijden, daarna met een schoone doek afnemen en met een niet te heet ijzer strijken. Ophangen en uitgerold laten hangen totdat ze volkomen droog zijn. Wit lancaster wordt schoongemaakt met warm zeepsop, waaraan borax is toe gevoegd. Ten gerieve onzer lezeressen wor- den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver- zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van iy2. 3 of 6 ct.) aan „Het - Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wii hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. NAJAARSMANTEL. Succespatroon VKK 1969. Prijs f 0.25 plus 5 ets. voor adm. en verzendkosten. Als overgangsmantel is bijgaand model zeer geslaagd, en kleedt bijzonder vlot. De cape, die dus de rug en voorzijde ge deeltelijk vrij laat is op de mantel gestikt, en omsluit de hals; desverkiezende wordt er een passende shawl bijgedragen, dan vervalt de strik echter. De voorpanden, welke taillenaden hebben om het model mooi te doen aansluiten, laten de japon gedeeltelijk zien. Imprimé zij dj es staan er dan ook bijzonder aardig bij; sluiting met knoopen, die met een smal stofreepje ver bonden zijn en door de knoopsgaten ge haald worden. Patronen in de maten 42444648. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon VKK 1956. Prijs f 0.25 plus 5 ets. voor adm. en verzendkosten. De gezette figuren hebben een bijzon dere lijn noodig, die zooveel mogelijk af- kleedt. Een puntvormige halsuitsnijding werkt dit laatste evenzeer in de hand als de ruime volant, die onder een biesje op de japon bevestigd wordt. Clips in hals opening. Vierbaansrok en taillelijn, die 5 c.M. lager dan de normale komt, zoodat een langer bovengedeelte verkregen wordt. Postuurnaden onder de volant aan schou ders ter wijl eveneens uitnaadjes in de zij naden voorstuk worden gestikt. Zeer smal le ceintuur. De mouwen zijn lang en aan sluitend, doch kunnen volgens de aangege ven lijn op het patroon ook kort gemaakt en met volant afgewerkt worden. Patronen in de maten 485052 en 54.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7