ijk personeel. Van 400 gulden beroofd. 1'|2 cent winst per liter melk is voldoende Groote brand te Hankau Een onfortuinlijke eerste reis De malversaties te Vlissingen* Kind uit den trein gevallen. Aardbeving op Sumatra Luchtdienst over den Oceaan* Uit onze omgeving. Uitgebreide diefstallen bij de 'firma Stokvis te Arnhem Leden onder geschikt personeel en vier handela ren gearresteerd. Bij de firma W. J. Stokvis koninklijke fabriek van metaalwerken te Arnhem is aan het licht gekomen dat sedert vele jaren op groote sohaal diefstallen hebben plaats gevonden. De politie heeft dezer dagen ingegrepen en een aantal personen, behoorende tot het onder geschikte personeel, gearresteerd, terwijl ver der vier handelaren in sanitaire artikelen te Arnhem, die zich aan heling zouden hebben schuldig gemaakt, in arrest zijn gesteld. De po litie heeft een groote hoeveelheid artikelen, voor namelijk behoorende tot de afdeeling sanitair in beslag genomen, het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. Vermoedelijk zul len nog meer arrestaties volgen. Goederen werden geregeld aan win keliers geleverd. Omtrent de diefstal vernemen wij nog het volgende: Reeds eenigen tijd was komen vast te staan dat uit het magazijn goederen verdwenen, zon der dat kon worden vastgesteld waar deze wer den afgeleverd. De politie werd hiervan in ken nis gesteld en na korten tijd slaagde deze er in onder het personeel der firma een complot te ontdekken, waardoor het mogelijk was gedu rende langen tijd goederen weg te halen en voor eigen rekening te verkoopen. Toen de politie in greep, ging zij over tot de arrestatie van een chef van een afdeeling der firma en van vier leden van het lagere personeel. Spoedig was vastgesteld aan wie de gestolen goederen werden verkocht. De politie arresteer de daarop vier winkeliers in sanitaire arti kelen uit verschillende wijken der stad. Hoelang de diefstallen hebben plaats gehad en welke omvang deze in totaal hebben gehad, kon nog niet worden vastgesteld. Het staat wel vast, dat de controle niet erg streng geweest is, want niet alleen kleine voor werpen als kranen en dergelijke, doch ook ge- heele waschtafels potten voor waterclosets en dergelijke voorwerpen werden gestolen. De die ven verkochten deze goederen tegen lagere dan de daarvoor vastgestelde prijzen aan de win keliers die thans wegens heling zijn gearres teerd. Het onderzoek van de politie is nog niet be ëindigd en waarschijnlijk zullen nog meer ar restaties volgen. Voor verkoopers in de stad, indien door de menschen afgehaald. De heer H. J. Houtkooper, Hoofdweg 34 te Amsterdam heeft zich tot den minister van soci ale zaken gewend met het verzoek te willen be vorderen, dat de minimum-prijzen voor afge haalde melk in de groote steden wordt verlaagd. De heer Houtkooper heeft in het begin van dezen zomer een onderzoek ingesteld naar de kosten van de afgeleverde melk, waarbij hem bleek, dat, ook al werd dan veel reclame ge maakt voor meer gebruik van melk. de afname van dit belangrijke levensmiddel werd gedrukt door de kosten van de thuisbezorging. Hij kreeg de overtuiging, dat verschillende noodlijdende gezinnen zeker meer gebruik zouden maken van melk, indien déze afgehaald kon worden tegen lageren prijs, dan de huidige, waartegen de melk aan huis wordt bezorgd. Bij onderzoek naar de mogelijkheid van ex ploitatie van een verkoopsysteem uitsluitend voor den verkoop van afgehaalde melk, kwam de heer Houtkooper tot de conclusie, dat een winstmarge van cent per liter ruimschoots voldoende is. De Nederlandsche zuivelcentrale, die met be langstelling van de uiteenzetting van den heer Houtkooper kennis nam, deelde hem mede bij zondere aandacht aan de mogelijkheid om hier aan uitvoering te geven, te hebben geschonken Zij kwam hierbij tot de gevolgtrekking, dat on der de huidige omstandigheden het invoeren eener regeling als door den heer Houtkooper bepleit op prachtische bezwaren zou stuiten derhalve daartoe thans niet kon worden overge gaan. Het ligt evenwel in haar voornemen bij een eventueele herziening van de consumptio- melkregeling voor het jaar 1936/37 het voorstel nader in overweging te nemen, Nieuwe spoorbrug over de Maas. Oude niet meer bestand tegen het snelle en zware treinverkeer. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt door de directie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig over wogen om do bestaande spoorbrug over de rivier de Maas te Ravenstein, welke blijkens onderzoek niet meer bestand is tegen liet snelle en zware treinver keer, te vervangen door een nieuwe brug. Deze zal worden gebouwd op dezelfde pijlers als waarop de oude brug rust. Om hef spoorwegverkeer niet te stag neeren, blijft de oude brug liggen lot dat de nieuwe brug voor den treinenloop zal zijn opengesteld. HEER DAN 1.000 HUIZEN VERWOEST. ENORME SCHADE. Sjanghai, Sept. De Chineesche pers maakt melding van een grooten brand te Hankau, waarbij meer dan 1.000 hulzen een prooi der vlammen zonden zijn geworden. De materleele schade bedraagt eenige millioenen dollars. De berichten spreken van tal van dooden en gewonden. De Juiste aantallen zijn evenwel nog niet bekend. Nederlandsch motorschip in moeilijkheden op de Engelsche kust. Londen Het Nederlandsche motorschip „Karanan", dat op weg is van Groningen naar Kings Lynn met een lading karton is bij Bla- keney Point acht mijl ten oosten van Wells in moeilijkheden geraakt. Het schip zond gisternacht in dichten mist noodseinen uit. Twee reddingbooten zijn daar op uitgevaren. Zij troffen het schip aan den grond aan en besloten in de buurt te blijven tot het hoogwater zou zijn en men een poging zou doen om het schip vlot te krijgen. Een te Huil thuisbehoorende sleepboot is mede ter assisten tie aanwezig. De „Karakan was op zijn eerste reis. Het schip, dat bij de firma Koster te Hoogezand is gebouwd en onlangs op de Eems zijn proeftocht deed, is eigendom van den kapitein In 't Veld en den eersten stuurman Weeber en hoort te Rotterdam thuis. Het meet 380 ton dw. en had een equipage van zeven man. De heer Laernoes bedankt als wet houder en raadslid Zooals reeds eerder gemeld, nam de heer P. G. Laernoes, anti-revolutionnair wethouder van Vlissingen belast met de afdeelingen financiën en zaken roeds sinds geruimen tijd niet aan de werkzaamheden van het gemeentebestuur deel. Dit houdt verband met het feit dat zijn naam herhaaldelijk genoemd is met betrekking tot de geruchtmakende fraudekwesties op het plaat selijk crisiscamité en maatschappelijk hulpbe toon te Vlissingen. Gistermorgen heeft de heer Laernoes een brief tot het gemeentebestuur ge richt waarin hij zün ontslag neemt als wethou der en tevens bedankt als lid van den gemeente raad. Dame, die het zag gebeuren eerst veel later gewaarschuwd. Oldenzaal 21 Sept, Zondagmiddag is tus- schen Oldenzaal en Bentheim, niet ver van de grens op Nederlandsch grondgebied, een 11-ja- rige knaap B. F. genaamd en afkomstig uit I-Iannover vermoedelijk door het raampje van den D-trein gevallen. Een dame, die het onge val zag gebeuren, waarschuwde eerst nabij Bentheim den conducteur Bij aankomst van den D-trein aldaar werd onmiddellijk met een hulp trein naar de plaats van het ongeval gereden waar bleek, dat het kind reeds gevonden was. Het knaapje werd naar Bentheim overgebracht en verder per brancard naar het ziekenhuis te Bentheim vervoerd. Een geneeskundig onder zoek wees uit, dat de knaap ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Bovendien had hij een elleboog gebroken, terwijl hem het hoofd haar nagenoeg was afgerukt. Zijn toestand is hoogst ernstig. GROENTENKOOPMAN DOET EEN ONAANGENAME ONTDEKKING NA EEN NACHTELIJK UITSTAP JE. DE VERMOEDELIJKE DA DER REEDS GARRESTEERD. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een In woner van Enschede, de groentenkoopman M., die onder invloed van sterken drank verkeerde, bij de politie te Glanerbrug aangifte gedaan, dat hij was beroofd van een bedrag van ruim f 450.—, Uit het vrij onsamenhangende verhaal van den man kon worden opgemaakt, dat hij met een hem onbekenden persoon verschillende café's had bezocht. Na sluitingstijd zou een derde persoon nog een flesch sterken drank halen, waarop M. met den ancler buiten in het veld zouden wachten. Tijdens dit wachten is M. in slaap gevallen. Toen hij wakker werd, kwam hij tot de ontwekking, dat zijn jas was stukgesneden en dat zijn portefeuille was verdwenen. Onmiddellijk heeft de politie van Glanerbrug, in samenwerking met de Enschedesche recherche, een onderzoek ingesteld dat tot resultaat had, dat de identiteit van den vermoedclijken dader kon worden vastgesteld. Deze persoon, de 29-jarige timmerman van Z., die in Glanerbrug woont, is aes nachts van zijn bed gelicht. Hoewel hij ontkent, en geen geld op hem werd gevonden, heeft de politie voldoende bewijzen in handen. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De derde persoon is nog niet opgespoord. Weg op verscheidene plaatsen gescheurd. Aneta seint uit Buitenzorg: De resident van Atjeh seinde op 20 September dat Koeta Tjane Za terdag door een hevige en kortstondige aardbeving is geteisterd. De weg van Koeta Tjane naar Kabang Djahe is op verschillende plaatsen gescheurd, er hebben groote aardstortingen plaats gehad. Het ver keer is gestremd. Het herstel van den weg zal onge veer 14 dagen duren. De woningen aan den Pasar zijn practisch geheel vernield. Bij de ineenstorting van een loods in het militair kampement is een kind door het neervallend puin gedood, bovendien werden twee vrouwen zwaar ge wond. Onder de inheemsche bevolking te Koeta Tjane zijn verschillende lichtgewond. De voedselvoorziening en de hulpverschaffing is geregeld. De materleele schade kon nog niet worden vastgesteld, doch zal na der worden opgegeven. Uit de overige deelen van het gewest vallen geen bijzonderheden te vermelden. Uit Blangka Djeren zijn geen berichten binnengekomen, aangezien de telefonische verbinding gestoord is. Aneta seint uit Medan: Zondagmorgen te 7.15 en te 7.40 zijn twee lichte aardschokken gevoeld. In vele huizen zwaaiden de lampen heen en weer. Nergens werd echter schade aangericht. De heer A. F. Bronsing in Amerika voor onderhandelingen met de Good Year. Lakehurst. Met het luchtschip „Hindenburg" is te Lakehurst aangekomen de heer A. F. Bronsing, directeur der stoomvaart maatschappij „Nederland" en voorzitter van het syndicaat voor luchtschipver- lceer met Nederlandsch Indië, die mededeelde dat het de bedoeling van dit syndicaat is een passagiers- en vrachtdienst per luchtschip te openen over den At- lantischen Oceaan. Hij zeide over den bouw van het eerste luchtschip met de Goodyear Zeppelin Maatschappij te Akron (Ohio) in onderhandeling te zijn, terwijl hij voorts mededeelde, dat met toestemming van Dr. Eckencr twee jaar lang een officieele waarnemer van het syndicaat aan boord van de Graf Zeppelin de reis heeft meegemaakt (bedoeld is hier de heer van Tijen.) In Amsterdam omtrent deze plannen nog niets bekend. Nader wordt meegedeeld, dat als de plannen voor een luchtschipdienst tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië doorgaan, het in de eerste plaats noodzakelijk zal zijn dat, voor een bemanning voor een dergelijken dienst kan worden samengesteld, deze de gelegenheid krijgt, de noodlge ervaring op te doen, hetgeen thans uitsluitend mogelijk is in den geregelden luchtschipdienst tusschen Duitschland en Amerika. Van eenigerlei plan om het eerste lucht schip te doen bouwen door de Goodyear Zeppelin Mij. te Akron in Ohio is in de deskundige kringen te Am sterdam niets bekend. Men acht 't bestaan van een dergelijk plan zelfs hoogstonwaarschïjnlijk. K 0 E G RA S Oude man verbrand Hij trachtte uit zijn brandende hols de levende have te redden. Linschoten. Zondagavond is te Lettie onder de gemeente Bellingwolde het boerderijtje van den 70- :arigen landbouwer Geertsma afgebrand. De man wil de de levende have nog redden, doch geraakte, daar het brandende dak plotseling instortte, onder de brok stukken. Hij kwam jammerlijk om het leven. JULIANADORP. Gymnastiekdemonstratie. Zondagmiddag vond op het J.V.C.-terrein de groote gymnastiekdemonstratie plaats, welke gegeven werd door de vereenigingen „Sportlust" te Julianadorp en „O.K.K." te Den Helder. Het terrein was met vlag gen feestelijk versierd, terwijl de „H.R.C.O." voor een geluidsinstallatie had zorggedragen. Te ongeveer half drie uur stelden de turners zich op het schoolplein in hot gelid op. De Harmonie „Kunstzin" stelde zich onder leiding van haar di recteur, den heer J. van Glabbeck, aan het hoofd van den stoet op en zoo werd onder groote belang stelling van het publiek, eerst een rondgang om het dorp gemaakt. Op het J.V.C.-terrein had zich inmid dels reeds veel publick verzameld en zoo maakte de stoet haar entrée en rondgang over het terrein, waar de noodige werktuigen voor de demonstraties stonden opgesteld. De door de Heldersche vereeni- ging in den stoet meegedragen vaandels gaven aan het geheel een goed aanzien. Toen de turners zich en file hadden opgesteld, en „Kunstzin" zijn plaats had ingenomen, werd onder het spelen van het „Wil helmus" door O.K.K. de Vaandelgroet gebracht, iets wat met belangstelling werd gadegeslagen. Daarna werd begonnen om het programma, dat aan alle bezoekers was uitgereikt, af te werken. Dat programma was wel voorzien, en bevatte o.m. halteroefeningen, vrije oefeningen, brug en rek, knotsoefeningen en Bondsoefeningen K.N.G.V. Het gebodene viel zeer in den smaak van het publiek en er werden heel mooie prestaties verricht. „Kunstzin" bood ook hierbij de behulpzame en muzikale hand en ook de H.R.C.O. Aan het einde van deze middag-demonstratie, het was bijna 5 uilr geworden, werd door den heer I. J. Schroevers, door den luidspreker een hartelijk woord van dank gebracht aan het Bestuur en leden van „O.K.K.", voor datgene wat zij hedenmiddag hebben laten zien, en tevens bet aanzien op het terrein ver hoogde, door met 200 turners en turnsters alhier aanwezig te willen zijn. Ook „Kunstzin" kreeg een pluimpje en tenslotte werd een opwekkend woord gesproken om leden te werven voor „Sportlust", Onder een vroolijke marsch werd daarna, naar hel dorp teruggemarcheerd. Des avonds om 8 uur werd een en ander door groepen van beide vereenigingen in de zaal van het café „Prins Hendrik" voortgezet. De heer Schroo- vers heette het niet talrijke publiek welkom, prees nogmaals het gobodene van „O.K.K." en bood aan den heer Van Loo een klein souvenir aan. Daarna werden weer allerlei oefeningen gede monstreerd, waarbij er waren die bewondering af dwongen. Zoowel dé dames- als de heeren hebben hier hun bestje beentje voorgezet en een pracht- demonstratie gegeven van datgene, dat door ijverige en nauwgezette training is te bereiken op het gebied van gymnastiek. De verschillende nummers werden weer begeleid door muziek van de geluidsinstallatie en van Dick de Leeuw, die ook voor de dansmuziek zorg droeg. Alles bijeen genomen, hebben deze vereenigingen Zondag voor oen mooie afwisseling gezorgd, die door de aanwezigen zeer op prijs is gesteld. En niet minder door de vereeniging „Sportlust" zelve, die uit de recette van dezen dag aan een vaandel wenscht te komen of althans daar c.en begin mee wonscht te maken. Allo medewerkenden werden door Jaap Jimmlnk bedankt, en begon het bal, dat velen nog lang gezellig bijeenhield. ANNA PAULOWNA Vereeniging voor Jonge Moeders. Op de vergadering, die Zondagmiddag in de „Vlas^ en Korenbeurs" werd gehouden om tot oprichting van eon vereeniging voor jonge moeders te komen, waren 62 dames aanwezig. Pastoor Van der Eem opende de vergadering met den Chr. groet en na eem welkomstwoord uitgesproken tc hebben, herinnerde! Z. E. er aan, dat meermalen was gevraagd waarom; hier en in Breezand geen onderafdeeling was vani den r. k. Vrouwenbond. Do oprichting daarvan stuit te meestal af op gebrek aan tijd, of de financieele gevolgen. Spr. stelde daarom voor een bijzondera vereeniging, en wol voor jonge moeders, te stichten. Breezand is hierin en met de kleuterschool voorgo-< gaan. Na er op gewezen te hebben dat zoo'n school de moeders overdag van veel zorg ontlast, deelde Z. E. mee, dat hij met zusters van de congregatie, waarvan er hier o.a. de op te richten school zullen leiden, had konnis gemaakt tijdens den vormreis van den bisschop op Texel. Spr. vroeg en kreeg verlof van den bisschop om met de zusters in on derhandeling te treden. Er bleken nog 4 zusters be schikbaar te zijn en zij waren bereid op eigen risico te komen. Toen echter het concept-reglemont werd ingestuurd, maakte do vicaris-generaal, die geen buitenlandsche congregatie wcnschte. bezwaar. Nadat spr. had meegedeeld, dat hij het bij Ned. congre gaties in Den Helder, Bergen, Delft, Amsterdam, Heerlen, Tilburg en Rozcndaal bad geprobeerd, maar niet kon slagen, werd toch toestemming ver leend om met de congregatie du Saint Sauvcur uit Oberbronn in onderhandeling te treden. Het concept reglement is thans ter goedkeuring gestuurd naar het moederhuis en de zusters zullen nu wel begin. October komen. Het contract wordt aangegaan voor vijf jaar, en, indien niet een half jaar voor het af« loopon opgezegd, loopt het ongewijzigd door. Alleon leden van de vereeniging, waarvan de con tributie f 1 is, kunnen kinderen naar de school zenden en al dadelijk gaven zich 60 dames als lid op. Men koos toon ook terstond een bestuur. Gokozoni werden de dames BrinkmanHauwert, KomenV. d. Kroon, LammorsWcijers, SchlamannStaring en PreijdeKomen. Mevr. VievcenGoemans be dankte voor een bestuursfunctie. Medegedeeld werd nog, dat het de bedoeling is, viermaal per jaar een leden- en 6 maal per jaar een bestuursvergadering te houden, on daarna sloot pastoor Van der Eem dc vergadering op de gobrui- kelijke wijze. Biljarten. De biljart-seance, die Zaterdag in Veerburg gegeven werd door prof. Koehof uit Amsterdam, levrede eenige interessante partijen op. Hoewel do toch hier als goede biljarters bekend staande heeren, die het te gen den prof. opnamen, 80 punten op de 100 vóór kregen, was het geen van hen mogelijk hem te slaan. In twee of drie beurten maakte hij steeds de partij LANGENDJJK NOORDSCHARWOUDE. Vergadering N.V. „Concordia". De N.V. „Concordia" hield haar jaarvergadering in de bovenzaal van „Concordia", Aanwezig waren 12 aandeelhouders. Voorzitter was de heer P. Deutekom, die opent met een hartelijk woord van welkom, daarbij zijn spijt uitdrukkende, dat zoo weinig aandeel houders aanwezig zijn. Spr. kwam hierdoor tot de conclusie dat men blijkbaar tevreden is met de handelingen van het bestuur. De notulen voorgelezen door den secretaris, den heer D. Kansen, worden goedgekeurd. Door den heer C. Swagcr wordt verslag van de re kening uitgebracht. De balans geeft aan in debet en credit f 73.564,18, terwijl het winstsaldo der verlies- en winstrekening f 172.37 bedraagt. Namens de commissie tot nazien der ekening wordt bij monde van den heer K. Zeeman Jbz. ver klaard, dat alles in de beste orde is bevonden. De penningmeester wordt gedechargeerd voor zijn ge houden beheer. Bij de gehouden stemming worden als commissaris sen herkozen de heeren C. Keeman Tz,, J. Ootjers, Az. en W. J. Smit, terwijl als leden van de com missie van bijstand worden gekozen de heeren W« F. Smit en K. Zeeman Jbz. Bij de gehouden bespreking over eventueele ver pachting van het gebouw wordt besloten het be stuur hierin vrij mandaat te geven. Do pachttijd van den tegenwoordigen gérant eindigt per 1 Mei a.s. Aangenomen wordt het bestuursvoorstel om dit jaar ook weer geen dividend uit te kecren. Als kasnazieners voor de volgende rekening worden nog aangewezen de heeren K. de Vries cn K. Wa genaar. Na eenige besprekingen bij de rondvraag volgde sluiting met dank voor do aangename besprekin gen. De komende Nat. Tooneelwedstxijd. Het groote succes van den vorigen Tooneelwed- strijd in „Concordia" heeft, zooals wij reeds eerder meldden, de betreffende commissie doen besluiten voor het komende seizoen wederom een Nat. Too- neelwedstrijd uit te schrijven. Naar wij vernemen, zouden de navolgende ver eenigingen optreden: De tooneelver. Dr. Willem Rooyaards van Zaandam, met het blijspel „Do Privé-Verpleegster" van A. den Hertog. Do Amster- damsche Dilettanten Tooneelver. met „Mijn en Dijn", spel van eerzucht en ijdelheid van mevr. Jo van Ammers Küller. De Rijswijksche Tooneelver. „De Put" met het blijspel „De Doofpot" van Jaap v. d. Pol. De Tooneelver. „Helmers" van Amsterdam, met „Wadiya", comedie uit het Engelsch door Pieterse, regisseur van deze vereeniging. Alzoo een keur van stukken op te voeren door goed bekend staande tooneelverecnigingen. De slotavond zal wederom verzorgd worden door „Het Kleine Tooneel", op welken avónd tevens de prijsuitreiking zal plaats vinden. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. Tatnbouwcursus. Door de tuinbouwver. „Tuinbouwbelang" en „De Eendracht" is besloten wederom een tuinbouwcursus te houden dezen winter,

Schager Courant | 1936 | | pagina 6