Er vielen duizenden te bezuinigen V Ongelooflijke staaltjes van geldvefmorsing Zaterdag 26 September 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10071 Critiek der rekenkamer op landbouw-crisis- organen DE MOOISTE FOTO ABD'JSmOOl 75«ntl Dubbele leeuwenfamilie De debacle van de Lakeman's bank Avonturen van een auto S. COLTOF - SSS2 De Olympische zwemploeg te Alkmaar De minister stond machteloos. Het jaarverslag der Alg. Rekenkamer maakt mel ding van haar bevindingen bij de controle voor wat betreft de agrarische crisisinstellingen. Het „Han delsblad" ontleent er het volgende aan met eenigen commentakr: Allereerst wordt medegedeeld, dat door het omzet ten van den Crisisaccountantsdienst van „Departe mentalen dienst" tot „stichting" aan het crisis-perso neel „ongerijmde uitkeeringen zijn gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 33.800 waarin de Reken kamer (toen het eenmaal gebeurd was en terug vordering niet mogelijk was) betreurende heeft be rust." Verder is de Rekenkamer gestuit op „vaak noode- loos hooge rij wiel vergoedingen", tot f 200 a f 300 per jaar (voor f 50 heeft men een prima fiets!). Daarom is die vergoeding voor de Zuivelcentrale terugge bracht tot maximaal f 50 per jaar en voor andere crisisinstellingen soms nog tot een lager maximum. Besparingvijftien duizend gulden per jaar! Koffie, thee en sigaren Aan de gewoonte, die bij verschillende crisis-orga nisaties bestond, n.1. verstrekking van koffie, thee en sigaren, zoowel aan bestuursleden als aan amb telijk personeel, is een einde gekomen. Dat hierdoor vrij groote bedragen worden bespaard, blijkt uit een tweetal voorbeelden: één provinciale organisatie gaf voor dit doel in één maand f 325 uit (dus vierdui zend gulden per jaar) Bij één der „centrales" kostte het schenken van koffie en thee voor het personeel, met inbegrip van loon voor het keukenmeisje, uitgaven voor gas, ser vies, enz. f 1600 a f 1800 per jaar. Geheime uitgaven van de Varkenscen trale. Vorig jaar had de Rekenkamer bezwaar gemaakt tegen het geheim houden van z.g. „propaganda-uit- gaven" der Varkenscentrale. Er is een onderzoek in gesteld, over welks resultaat niets wordt medege deeld (behalve... „gebrekkige administratie en het ontbreken van bewijsstukken"!) Maar wèl wordt me degedeeld, dat toen het onderzoek begon, het „pro- pagandafonds" terstond werd opgeheven door de Centrale... Er was toen reeds f 36.742 goed geld in verdwenen! De Rekenkamer had de aandacht van den minister gevestigd op de hooge „bestuursuitgaven" van één der crisiscentrales. Daarna werd alléén al op vacan- tiegelden, reisvergoedingen e.d. tienduizend gulden bespaard benevens eenige duizenden op het perso neel in den buitendienst! Bij een andere crisiscentrale bereikte de Reken kamer een besparing van elfduizend gulden op de vergoedingen voor de bestuursleden. In een ander geval bewerkstelligde de Rekenkamer de samenstelling van twee controle-organen, beper king van auto-gebruik en bezuiniging op reis- en verblijfkosten. Totale besparingf 20.000. Onwettige beschikking over gelden door Varkenscentrale. Onder dit hoofd vertelt het verslag o.a. het vol gende: „Een gewestelijke varkensorganisatie keerde uit de opbrengst van oormerken en vergunningen tot huisslachting sommen tot een gezamenlijk bedrag van f 10.000 uit aan drie vereenigingen van land bouwers, „uit hoofde van de medewerking, verleend bij de uitvoering van crisis-maatregelen" en boven dien f 5000 aan een boeren- en tuindersbond „ter vor ming van een fonds voor bevordering van den var kenshandel". De Kamer bracht dit onder de aandacht van den minister en uit het antwoord bleek, dat deze van oordeel was, dat de organisatie op onwettige wijze over de bovengenoemde sommen had beschikt. Ook zeven andere gewestelijke varkensorganisaties had den zich aan dergelijke handelingen schuldig ge maakt. Eén harer had f 18.260.51 afgezonderd „voor de oprichting van een stichting ter bevordering van de varkenshouderij en varkensfokkerij". Te dien aanzien schreef de minister in 1935 aan de Reken kamer, dat reeds zijn ambtsvoorganger in 1934 aan den Regeeringscommissaris voor den steun aan de varkenshouderij opdracht had gegeven, de bedoelde centrale te bewegen, die fondsvorming ongedaan te maken." De minister stond machteloos. Het verslag voegt er aan toe: ,Dat het n.1. onzeker was of \lwangmaatregelen konden slagen. En zij laat er op volgen: „Doch hoe te verkrijgen, dat het gebeurde ongedaan werd gemaakt? Degenen, die schenkingen ontvan gen hadden, konden op geenerlei wijze tot terug betaling worden verplicht. Dagvaarding van het be stuur der centrale c.q. kon leiden tot veroordeeling van de vereeniging om te betalen, doch deze bezat do gelden niet meer. Tegen dagvaarding van de be stuursleden in privé zou het verweer worden ge voerd, dat hunne handelingen door de vereeniging waren gesanctionneerd. De Rekenkamer was na de uiteenzetting van den minister voor zich zelf overtuigd, dat de onrecht matig gebruikte gelden voor het Rijk verloren waren en dat optreden in rechten tegen de organisaties of togen de leden daarvan slechts zou leiden tot hooge uitgaven, zonder nut. Niettemin waren de sommen, bij de aangelegenheid betrokken, zóó hoog, dat eeni ge zekerheid diende te worden verkregen, of er .geen middelen waren, om het ministerieel vernietigings- besluit practisch effect te doen sorteeren. De Reken kamer vex-zocht daarom den minister, alsnog het ad vies van den landsadvocaat in te winnen. Aldus geschiedde, doch ook deze rechtsgeleerde feag geen uitweg uit de moeilijkheid,'* Na dit ongelooflijke staaltj'e van geldvermorsing en ministerieele machteloosheid te hebben gelateerd, laat het verslag laconiek .volgen, dat bij weer een andere provinciale crisis-organisatie f 22.500 per jaar werd bezuinigd op... reis- en verblijfkosten! Bestuurslid tevens controleur. Op haar verderen speurtocht kwam de Rekenka mer bij een provinciale crisis-oi'ganisatie, waar al héél wonderlijke toestanden en verhoudingen bleken te bestaan. Er werkten 50 man kantooi'personeel, waarvan er voorloopig direct al 8 (of 16 pet.), als overbodig konden worden ontslagen. Maar bovendien kregen daar de bezoldigde districts- secretariss nog vacatiegeld op den koop toe tot gi-ootere glorie der tekorten van het boerensteun- fonds (Landbouwcrisisfonds). Doch dat was nog niet eens het ei'gste: één der bestuursleden had te^ vens een baantje als bezoldigd crisiscontroleur; hij was dus, om zoo te zeggen, zijn eigen chef. Toen de Rekenkamer hierop aanmerking maakte, liet deze altruïst zijn bestuurslidmaatschap loopen, klaarblij kelijk omdat het vacatiegeld hem minder opbracht dan het controleurssalaris. Na dan nogmaals een geval te hebben verteld van bezuiniging op reis- en verblijfkosten van provinciale controleurs (deze werden in één keer per conti'oleur en per jaar teruggebracht van 300 op 100 gulden per jaar!) meldt zij ten slotte nog, dat bij den Cen- tralcn Crisiscontroledienst (die in 1935 heeft gekost f 1.580.000) een besparing werd verkregen van f 40.000. Een ton bezuinigd op het oormerken van biggen! In haar vorige jaarvei'slag had de Rekenkamer voorstellen aan de hand gedaan ter bezuiniging van f 225.000 bij de pi-ovinciale landbouwcrisisorganisaties Daarover merkt zij thans het volgende op: „Deze voorstellen zijn niet tot uitvoering gekomen. Waarom niet, is aan de Rekenkamer niet duidelijk geworden. „Een zijdelingsch gevolg dezer voorstellen is ver moedelijk geweest het onderzoek naar de werkwijze bij het oormerken van varkens, waarbij bleek, dat een geheele categorie van personen, daarmede belast, kon worden gemist. Daaruit vloeit, naar de Kamer ondei-shands heeft vernomen, een bezuiniging voort, van omstreeks f 100.000 per jaar;" In een kantteekening geeft minister Deckers toe, dat op de crisisambtenaren, die een blikje in de big- genoortjes knijpen, een ton is bezuinigd; De Reken kamer had dus „ondershands" goed vernomen! Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER WINTER IN HET POOLGEBIED INGETREDEN Volgens een draadloos bericht van het Sovjet Russische schip Sverdlovsk dat zich in de IJs zee bevindt, is de winter in het Poolgebied reeds ingetreden. De toestand is voor de bevolking in deze gebieden zeer moeilijk aangezien het zeer moeilijk is hen van levensmiddelen en kleeding tevoorzien. 20.000 VATEN HARING NAAR RUSLAND. Het stoomschip „Oussouri" komt heden Zatei'dag te Rotterdam en zal Maandag 28 en Dinsdag 29 Sept. 14.000 vaten hax-ing inladen, met bestemming naar "Rusland. De restecrende 6000 vaten zullen wor den verscheept met een boot, welke vermoedelijk 3 October a.s. te Rottei-dam zal aankomen. Dat Slijm moet van Uw BofSt verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen als» Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma i\ Verl-^iMppr"zen ^,25'^ j Op het Kerbert-terras in Ar lis Amsterdam 25 Sept. Het leeuwenterras in Artis geeft den bezoekers thans, een zeer bijzonder schouwspel te zien. De kolossale leeuw „Negus" huist er met twee leeuwinnen „Nora" en „Lili" die ieder hun jongen van vrijwel gelijken leeftijd bij zich hebben Niet al leen dus, dat de leeuw zich een goed vader toont jegens de jongen, wat bij roofdieren niet steeds het geval is, daar roofdiermannetjes de jongen soms als „prooi" ombrengen, maar ook doet zich hier het geval voor, dat de beide leeuwinnen eendrachtig eikaars jongen bemoede ren. De dubbele leeuwen familie maakt op het Kerbert-terras een interessant effect, te meer daar de_«sneelsche" je.u gd_ zich jegens elkaar en de ouders niet onbetuigd laat, maar vooral tegen den voertijd merkwaardige opwellingen van jachtdrift te zien geeft, waarbij in prach tige sprongen, gevolgd door e enslag met den voorpoot op den schouder en een „beet" in nek of keel van het „slachtoffer" de aangeboren driftaanleg wordt uitgeleefd aan ouders of me de 'jongen, die als prooi-symbool moeten dienen. Hetzelfde geven ook de veel jongere welpen van het Abessijnsche leeuwenpaar in een der bui- tenkooien van de roofdierengalerij te zien, ter wijl men het soms ook ziet uitvoeren door een jonge leeuwin en een poema-welp. welke kame raden elkaar over en weer als „prooi" besprin gen. A LANE WITHOUT A TURN ING EEN WEG DIE MEN GAAT EN WAARVAN MEN NIET WEERKEERT Evenals elders eischt ook in Amerika het verkeer jaarlijks duizenden slachtoffers. Met sprekende teekenin- ,gen als bovenstaandenu tracht de Amerikaan- Bjr Jerry Doyle. sche pers te waarschuwen tegen de gevaren van onoplettendheid, dronkenschap achter het stuur en andere ontoelaatbare handelingen die onherroepelijk moeten leiden naar een weg waarvan geen terugkeer mogelijk is. ONGEVEER 1200 CREDITEUREN* Naar wij vernemen, zijn bij de débacle van de N.V. Weduwe Lakeman's bank te Enk huizen ongeveer 1200 crediteuren betrokken die vorderingen hebben tot een bedrag van ongeveer 12.000.000. De voornaamste crediteuren zijn: de Levens verzekering Maatschappij „Arnhem", de Eerste Nederlandsche Levensverzekering Maatschappij, de Nationale Levensverzeke ring Maatschappij en de Hollandscbe Socië teit voor levensverzekeringen. De heer F. K. te Bussum, moest gistermiddag- om zes uur, toen hij met den trein uit Amsterdam kwam, vaststellen, dat zijn auto, die hij eiken dag in den tuin van hotel Nieuw Bussum laat parkeeren,, ver dwenen was. Terwijl hij bij een kellner informaties inwon, kwam een kennis vertellen, dat hij den groen- grijzen auto iets verder op den 's-Gravelandscheweg middags had zien staan. De heer K. spoedde zich er heen, maarde villabewoners wisten van niets. Hij belde de garage op, die den auto gisteren zou nazien. De auto was om drie uur naar hotel Nieuw Bussum gebracht, hetgeen bleek te. kloppen. Maar de garagehouder vertelde hem tevens, dat hij omstreeks half zes den auto, die een bijzondere groen-grijze kleur had, te Weesp had zien staan. Hij dacht, dat de heer K. daar een boodschap moest doen en had op het geval verder geen acht geslagen. Maar hij had den auto beslist herkend. De heer K. deed aangifte bij de politie en toen- hij tegen zeven uur in zijn woning aan de Breelpan thuiskwam, zat er de heer P. uit Arnhem te wachten, die met hem de schade wenschte te regelen van de aanrijding, die hij 's middags met den heer K. tus- schen Bussum en Hilversum had gehad. De heer K. zette groote oogen op en kreeg het vol gende verhaal te hooren: de heer P. was omstreeks vijf uur aangereden van achteren door een grijs groenen auto, die evenals hij, in de richting Hil versum reed. De automobilist zeide de schade te willen regelen en haalde uit den auto, de wegen kaart, zoodat de heer P. het adres kon noteeren. Zoo zat dus deze bij den heer K., die aldus zeke'rïjeid had gekregen, dat zijn auto ergens met een .inge- drukten bumper aan het rijden was en dat hij- een aanrijding had gehad dicht bij Hilversum en daarna te Weesp was gesignaleerd. De politie te Bussum stelde zich met die van Weesp in verbinding i en hoewel de auto nog niet is gevonden, meent men. te Weesp de dief op het spoor te zijn. LAGGEN STOKKEN WIMPELS LIJNEN ORANJE naast Casino. TELEFOON 400. Stokken van 2.10 tot 6 meter lengte. ZWEMMEN Op Zondagavond 4 Oct. c&s; Het belooft 4 Oct. a.s. in de „Overdekte" te Alkmaar een groote gebeurtenis te worden op zwemgebied. Immers, dan worden er door de Alkmaarsche zwemver. „D.A.W." nationale zwemwedstrijden georganiseerd, waaraan o.m, de zoo goed als volledige Olympische zwemploeg zal deelnemen. Het staat vast, datRieMasten broek aan den start zal verschijnen, terwijl té vens de wereldkampioene 100 M. rugslag,v Ni^a Senff, op deze baan zal uitkomen.'"Voor den Tan gen afstand komt o.m. de bekende IJzwemster Tini Wagner naar Alkmaar, terwijl ook Neer- land's schoolkampioene Jenny Kastein van de partij zal zijn. De mogelijkheid bestaat ook nog. dat zoowel Willy den Ouden als Jopie Selbach aan deze nationale wedstrijden zal deelnemen, terwijl het ook zoo goed als zeker is, dat Jopie Stroomberg en Dini Kerkmeester, die eveneens dezen zomer naar Berlijn zijn geweest, naar de kaasstad zullen komen. In ieder geval is de inschrijving bij de dames van buitengewoon gehalte en het zal ongetwij feld spannen op de verschillende nummers. Voor de "heeren hebben wij slechts de namen Scheffer, Metman en Sipkema te noemen, om ook daar een goede deelname te constateeren. Zijn dus de baannummers uitstekend bezef. ook het altijd interessante nummer schoon- springen belooft iets goeds te worden, daar vele bekende schoonspringers en -springisters hier voor uitgenoodigd zijn. Tot slot van de wedstrijden zal er een water- polowedstrijd gespeeld worden tusschen D.A.W. (Alkmaar) en de de Bruinvisschen (den Helder) Reeds thans is de belangstelling voor deze wedstrijden buitengewoon groot, het strekt daarom wel tot aanbeveling plaatsbewijzen voor af te koopen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13