Oe nachtelijke schietpartij te Broek op Langendijk. „Zwarte Bende" op avontuur Autobotsing De Bilt seint Hei slot in de rechtszaal HET SLACHTOFFER BEGRAVEN. GROOTE BELANGSTELLING. NOG EENIGE GEGEVENS OVER HET GE BEURDE. Vrijdagmiddag tc drie uur werd op de algemeene begraafplaats te Broek op Langendijk ter aarde be steld het stoffelijk overschot van het slachtoffer van de nachtelijke schietpartij in den nacht van Maandag op Dinsdag. Een dichte mcnschenmenigte had zich tegen dit uur verzameld op de plaats voor het postkantoor in afwachting van de begrafenisstoet. Het lijk van den gevallene werd vanuit het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar begi'aven. Ongeveer kwart over drie begon de klok te luiden en kwam de begrafenisstoet, gevolgd door de groote schare belangstellenden, het kerkhof op. De schattin gen omtrent het aantal belangstellenden liepen nogal uiteen. De een beweerde van driehonderd, een ander van vijfhonderd personen. Doch hoe het ook zij, er was zeer veel volk op de been; niet alleen uit Broek op Langendijk. Uit de omliggende plaatsen zagen wij verscheidene personen. De kist, waarin het stoffelijk overschot van den op zoo noodlottige wijze omgekomen Marinus Kool aan de schoot der aarde wordt toevertrouwd, is een een voudige bruin houten kist met het opschrift: „Rust in Vrede". Nadat de kist, welke verzegeld is, in het graf is neergelaten, treedt de burgemeester van Broek op Langendijk, de heer P. Slot Az. naar voren en spreekt de achterbil jvenden toe, zeggende, dat men hier in stilheid moet buigen voor God. Spr. betuigt zijn in nige deelneming met het zware verlies, dat de fa milie heeft getroffen en zegt wel de tolk te zijn van alle medeburgers, als hij deze woorden spreekt. Houdt U overtuigd, aldus de burgemeester, dat wij hebben meegeleefd en deelnemen in uw verlies. De burge meester richtte nog een persoonlijk woord tot de fa milie en deed de bede tot God oprijzen dat Hij hen met Zijn groote liefde moge omringen en hulp moge bieden. Vervolgens voerde ds. Donner het woord, die ook de familie en allen die hem lief waren deelneming betuigt met het verlies. Wij hebben medegeleefd en mede geleden. Moge God in den Hemel U Zijn Vader lijke ondersteuning geven en u troosten. Spr. leidde Prediker 12:1 bij de hoorders in: En gedenk aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jongelingschap, eer dat de kwade dagen komen en de jaren naderen van de welke gij zeggen zult: Ik heb geen lust in dezelve. Gedenk Uwen Schepper. God in den Hemel is een God, die vraagt te leven in zijn dienst en niet te wan delen op zondige paden. Spr. besloot met te zeggen het slot van Prediker: Van alles dat gehoord is, is het einde van de zaak: Vrees God en houdt zijne ge boden, want dit betaamt alle menschen, want God zal ieder werk in het gericht brengen met al wat ver borgen is, hetzij goed of het zij kwaad. Namens de familie sprak de heer K. Visser woor den van dank voor de buitengewoon groote belang stelling. Spr. wees op de moeilijkheden van David. David wist echter den weg en dit is ons een rijk voorbeeld om te trachten dezelfde kracht te putten. Sp'r. deed een beroep op allen, die bidden hebben geleerd, het gebed om die steun en die kracht met hun gebed te willen ondersteunen. Diep onder den indruk verlieten de talrijke be langstellenden hierop den doodenakker. Een onderhoud met den Commandant van de Rijksveldwacht te Alkmaar. In verband met de verschillende geruchten, welke in de gemeente de ronde doen en welke soms tot het onwaarschijnlijkste worden opgeblazen hebben wij een kort onderhoud gehad met den Comman dant van de Rijksveldwacht te Alkmaar. Verteld wordt n.1. van den brigadier Van den Bosch, die het noodlottig schot op den jongen Kool heeft gelost, dat deze er zoo'n soort sport van maak te om op allerlei onschuldige „slakken" een heele- boel zout te leggen. Het is echter uit de toelichting van den commandant gebleken, dat deze geruchten met een korreltje zout dienen te worden genoten. Eenige gevallen welke ons ter oore waren gekomen hebben wij zelf onderzocht met gevolg, dat er van de beschuldiging niets overbleef. In een paar der genoemde gevallen was zelfs hee- lemaal geen bekeuring gegeven. Een feit, dat de brigadier nog maar kort hier was gestationneerd, is aanleiding, dat hij nog niet zoo goed op de hoogte is van de mentaliteit van de men schen uit deze streek. Dat hij bijv. is opgetreden in de zaak, waar de minderjarige kinderen in de dans zaal werden toegelaten, komt voort uit zijn hoog plichtsbesef. Niet alleen als politieman, maar ook als mensch achtte hij een danszaal geen geschikte plaats voor deze kinderen. Eerst was de caféhouder gewaar schuwd en later, toen er nog kinderen waren, is de bekeuring afgekomen. Deze zaak moet echter heelemaal worden be schouwd onder de omstandigheden, welke er aan zijn voorafgegaan. Vast staat, dat de veldwachter* heel erg is geplaagd, niet alleen 's nachts op straat, maar ook al in café Kramer. Wij vroegen naar de juistheid van de geruchten, dat de heer v. d. Bosch op zijn vorige standplaats ook iemand zou hebben» doodgeschoten. Het antwoord hierop luidde beslist ontkennend. V. d. B. had nog nooit zooiets bij de hand gehad. Noch in Velsen, noch daarvoor is er van doodschieten of mishandelen sprake geweest. Ten aanzien van de beweringen dat K. van achte ren zou zijn neergeschoten, werd, wat wij reeds direct hebben geschreven bevestigd, dat hij recht van voren door het hart was geschoten. De plaats waar K. stond, toen hij door de kogel werd getroffen, was niet in een schuitje of achter een boschje, zooals de volksmond spreekt, maar midden op de straat. Dat de vier mannen per fiets luid bellende waren aangekomen, kan niet waar zijn, daar zij allen te voet waren. Dit moeten dus andere fietsers zijn ge weest. Voordat geschoten werd, heeft de brigadier met de klewang zijn belagers weg gedreven. Eerst later, toen zij weer achter hem aankwamen en hij be dreigd werd heeft hij de revolver getrokken en ge schoten. Driemaal in de lucht, met herhaalde som maties van doorloopen enz. Daarna in de richting van een zijner belagers. De politie betreurt het gebeurde natuurlijk ten zeerste, doch de feiten welke aan het schieten vooraf gegaan zijn en daarbij nog de diepe duisternis heb ben het noodlottig gevolg gehad. Over bleef de vraag, welke de bevolking bezig houdt, n.1. of het wel noodzakelijk was, dat de bri gadier gebruik moest maken van zijn revolver. Zou hij zich niet hebben kunnen verweren met de kle wang, waarmee hij eerst zooveel succes had? Wat dit laatste betreft, luidde het antwoord, dat men zich wel vier man met de klewang van het lijf kan houden, doch dan moet men zich kunnen op stellen tegen een muur en niet zooals hier de situ atie was, van alle kanten kunnen worden bespron gen. Of de brigadier gedwongen was te schieten, daar over kon de commissaris geen uitslag geven in ver band met het onderzoek. Op onze vraag wat hij zelf zou hebben gedaan in de positie van den brigadier, antwoordde hij, dat hij zeker ook geschoten zou hebben. Dit is in het kort hetgeen ons van de zijde der politie werd medegedeeld. Het komt vrijwel overeen met hetgeen wij reeds in ons nummer van Woensdag j.1. over deze zaak berichtten, al loopen de meenin- gen, over de opvattingen welke de brigadier van zijn werk heeft, nogal uiteen. Wij meenden echter deze mededeelingen, welke allicht tot verheldering kunnen leiden, niet aan onze Jezers te mogen- ont houden. Het betreurenswaardige feit blijft bestaan. Het verdere onderzoek vain de justitie zal nu wel uitmaken of de brigadier verkeerd gehandeld heeft. Het resultaat van dit onderzoek zal zeer zeker met belangstelling worden tegemoetgezien. W I E R 1 N G E RW A A RD Donderdagavond vergaderde de bond van Boerin nen e.a. Plattelandsvrouwen in het Wapen van Wie- ringerwaard onder leiding van mevr. VisserBak ker. Ruim 50 dames waren aanwezig. De secr. mej. F. Grin gaf na de notulen een paar uitgebreide en aardige verslagen van gehouden ex- cursicn, fietstocht enz. Uit het jaarverslag noteerden we dat het leden tal wat 100 is geweest, teruggegaan is tot 84. Oorzaak was dat eenige leden uit het Oostdeel van Anna Pau- lowna zijn overgegaan naar de zustervereen. Anna Paulowna. In verband met de gehouden excursie had de pre sidente een paar aanmerkingen welke hierop neer komen, dat men vertrouwen moet stellen in het be stuur en men ook de leiding aan het bestuur moet overlaten. Anders wordt het een warboel. Aan de voorbereiding van een excursie is veel werk verbon den en wanneer het dan eenmaal voor elkander is moet het ook zoo gebeuren. Als win ter programma, had 't bestuur zich het vol gende voorgesteld. In October een demonstratie met leerbewerking. In November de heer Strijbos. In December een St. Nicolaasavond. Van het bestuur van de H. M. v. Landbouw is een schrijven ontvangen om gezamenlijk den heer Hoe- demaker uit te noodigen, die een lezing zou houden over Land en Volk in Zuid-Afrika. Verder zouden we nog een filmavond kunnen hou den. Het provinciaal bestuur houdt zich onledig om een film over opvoedkunde enz. klaar te maken. Daaraan zou b.v. verbonden kunnen worden een film voor kinderen. Vanuit de vergadering gingen stemmen op om in plaats van een film een spreker of spreekster te la ten komen. Voor een oogenblikje zijn alle dames tegelijk aan het woord, doch een klap met de hamer door de voorzitster brengt weer de noodige aandacht. Ten slotte wordt een en ander aan het bestuur overgela ten. Ten opzichte van de Provinciale vergadering werd aan afgevaardigde opgedragen als lid van het be stuur in plaats van mevr. VisserBakker, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, mevr. N Waiboervan Elten Ie Anna Paulowna te stemmen. Verder werd medegedeeld dat in October de cursus Ziekenverpleging zal beginnen. Ten 2e. dat het plan bestaat om een bezoek te brengen aan de Zuivelfa briek. Zij die mee willen gaan, geven zich aanstonds op bij de secretaresse. Ten 3e. dat de landag in Alk maar gehouden zal worden. Ten 4e. dat mevr. Strij- ker een bibliotheek onder haar beheer heeft met di verse boeken. Eventueele aanvragen via de secreta resse. Ten 5e. dat het Prov. bestuur de opmerking heeft gemaakt: wat. gek, dat in Wieringerwaard geen insignes worden verkocht. Ze zijn voor 30 cent verkrijgbaar. Namens de commisïe tot het nazien der rekening werd medegedeeld, dat de ontvangsten hadden be dragen f 266.07; de uitgaven f 245.13, alzoo een batig saldo ad f 20.04. Volgt bespreking bloembollenaankoop. Verschil lende dames hebben dit jaar geweldige stroppen ge had. Zij. die nu weer willen koopen, kunnen aanvra gen bïi' Mevr. .TimminkBakker. Nadat door Mevr. Metselaar nog verslag wordt uit gebracht over de gehouden kookcurus, is het huis houdelijk gedeelte afgeloopen. De pauze wordt benut door het innen van de con tributie en het nuttigen van een consumptie. Na de pauze werd door den heer N. Dekker, vee arts te 't Zand, een lezing gehouden over de besmet ting van dier op mensch. Breedvoerig werden verschillende ziekten onder het rund en huisdier, zooals tuberculose, miltvuur, bontvuur, Maltakoorts, vlekziekte, hondsdolheid, mond- en klauwzeer, pokken, huidziekte, schurft, lint worm enz. besproken. Ook vleeschvergiftiging kan zeer nadeelige gevolgen met zich bréngen. Na 1919 hebben de Vleeschkeuringen zeer veel goeds gedaan. Tevens werden de maatregelen ter voorkoming naar voren gebracht. Een dringende eisch is wel dat de Overheid er voor waakt dat alles in goede hoedanig heid onder de menschen komt. Na nog wat over melkcontrole te hebben gespro ken en een raad om vooral melk vooraf te koken, eindigde spreker zijn rede. Applaus. Hierna sluiting. HOOGWOUD AARTSWOUD. Gisteren hield de afd. voor Plattelands Huisvrou wen hare maandelijksche bijeenkomst in café Visser. Op deze goedbezochte vergadering waren eenige nieuwelingen aanwezig, die zich dezen zomer had den aangesloten en ook tijdens dezen avond gaven zich weer drie nieuwe leden op. Ter afwisseling zon gen de dames De Beursvan der Oord en Brugman eenige liedjes. Deze beide beschikken over een mooie stem, zoodat dit dankbaar werd aanvaard. Ook waren een paar dames uit Twisk aanwezig, een oud-lid en een ander ter informatie, omdat men plannen heeft daar ook zoo'n dergelijke vereeniging op te richten. Mevr. PijperBaas gaf een paar aardige stukjes ten beste, waarvoor ze een warm applaus ontving. Ten slotte werd besloten om voor October den heer C. ten Bruggencate van Heiloo uit te noodigen iets te ver tellen over zijn reizen door Indië, zoo mogelijk met lichtbeelden. Deze avond zal nader bekend gemaakt worden en is dan ook voor niet-loden en heeren toegankelijk. Het was wederom een gezellige en genoegelijke ver gadering. WARMENHUIZEN Vergadering R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze". Bovengenoemde vereeniging hield ƒ.1. Donderdag avond in het lokaal van den heer G. J. Mosch een vergadering. De voorzitter, de heer Jac. Mooij, heette allen wel kom, speciaal de spreker van dezen avond V. Keijs- per uit Alkmaar, en opende de vergadering met den Chr. Groet. Voorzitter doet mededeeling, dat door het bestuur als lid van het Middenstandsborgstellingsfonds be noemd is de voorzitter, de heer Jac. Mooij. De voorzitter geeft vervolgens het woord aa/n den heer Keijsper voor zijn onderwerp: ,Wij en de crisis". Spr. zet uitvoerig uiteen de beteekenis van den middenstand om vervolgens stil te staan bij de cri sis, de nieuwe strevingen, die wij kunnen opmerken, tot hervorming van de maatschappij enz. Tenslotte concludeert hij dat vrije concurrentie als een gun stige prikkel moet worden beschouwd. De concur rentie moet echter zijn tusschen gelijkwaardige krachten of zaken. Daarom is het noodig dat de overheid maatregelen neemt tegen concurrentie tus schen grootbedrijf en coöperaties eenerzijds en de middenstand anderzijds. De voorz. dankte den heer Keijsper voor zijn mooie en leerzame lezing en gaf de vergadering ge legenheid den spr. vragen te stellen. Verschillende aanwezigen maakten hiervan gebruik en speciaal werd van gedachte gewisseld over coöperaties en in- koopvereenigingen. Na deze inleiding deed de voorz. nog een paar mededeelingen over de te houden Mica 1936. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorz. deze vergadering op de gebruikelijke wijze sloot, De plaatselijk binnenkomende oplossingen van de Mica-puzzle, zullen worden beoordeeld door een plaat selijke jury, bestaande uit de heeren H. Nol et, Dr C. van Hesteren, T. Donia en Jac. van Baar Sr. Een groot aantal georganiseerde middenstanders hebben zich opgegeven voor deelname aan de Mica. De prijzen zullen worden geëtaleerd bij mej. de wed. N. Slot. Tijdens de Mica-attractie zal op enkele dagen ge legenheid worden gegeven op een z.g. Ruilbeurs de Mica'tjes, die men dubbel heeft, te ruilen onder el kander. De opening van de Mica is vastgesteld op Zaterdag 10 October a.s. in de zaal van Café Jac. Wester, opge luisterd door muziek. W 1ER1N GERMEER Luxe auto in botsing met een trailer. De eerste zoo goed als vernield. Donderdagmorgen reden een vrachtwagen (trailer) en een luxe wagen elkaar te Middenmeer in de flank. Vermoedelijk doordat de bestuurder der luxe auto, komende uit een zijstraatje, den van rechts komenden vrachtwagen niet zag aankomen, had deze botsing plaats. De luxe auto kwam zwaar gehavend uit dezen slag te voorschijn en was van voren geheel vernield. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er zonder ongelukken ah' De trailer had geen averij opgeloo- pen. TEXEL. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. F. van der Weide verplaatst van het kantoor Texel naar het kantoor Appingedam. Verwachting: meest matige noordwestelijke tot noordoostelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt met regenbuien, later opklarend, koeler. Verdere vooruitzichten: afnemend buiig. AUTO-ONGELUK BIJ HOOG-KEPPEL Twee gewonden. Gistermiddag is op den rijksstraatweg 'te Hoog-Keppel een personenauto bestuurd door den heer J. G. van den A. op de niet-bestrate trambaan langs den weg geslipt en vervolgens tegen eenige boomen gebotst. Van de beide in zittenden liep de bestuurder een zware hoofd wonde op, terwijl de andere passagier met een zware hersenschudding en een gebroken arm in bewusteloozen toestand moest worden opge nomen. Beide personen zijn naar het ziekenhuis te Doetichem overgebracht De auto werd zwaar beschadigd. DOOR SPOORBOOM GETROFFEN Gisteravond om half elf uur is een 29-jarige vrouw bij het passeeren van den spoorwegover gang op de Weesperzijde te Amsterdam door een dalenden spoorboom aan het hoofd getrof fen waarbij zij een hersenschudding opliep Zij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan .TEMPERATUUR 11 gr. C. is 54 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. ff—1 Hoogzijde 103 Schagen, HARDDRAVERIJ TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen heeft de Harddraverijvereenlging voor Enkhuizen en Omstreken gisteren een harddra verij met voorgift gehouden, waaraan door 27 paar den is deelgenomen. De uitslag was als volgt: le pr, f 500, Vitesse S. W. (baan 290 m.), eig. Stal Bakkum ber. J. v. Leeuwen; 2e prijs f 200, Our Dréam (baan 300 m.), eig. K. Wijk, ber. B. Boldijn; 3e prijs f 100, Fatima (baan 300 M.) eig. J. Haan, ber. J. Vergayj 4e prijs f 50, Uniform (baan 295 M.) eig. en ber. J, de Vlieger. NEDERLANDSCH HANDELSVERDRAG MET jOEGO-SLAVIë ONDERTEEKEND. Gisteravond is te Belgrado het handelsverdrag tusschen Joego-Slavie en Nederland ondertee kend. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN TITULESCU. St. Moritz. Volgens het bulletin, dat de genees- heeren heden hebben uitgegeven omtrent den ge zondheidsredenen van Titulescu zou deze aanzien lijk verbeterd zijn. Behoudens onvoorziene complica» ties kan men den zieke buiten gevaar beschouwen. Hij mag evenwel nog geen bezoek ontvangen, INDISCH SPORTVLIEGER VLIEGT NAAR EUROPA Aneta medt uit Soerabaja: Gistermorgen is de Soerabajasche sportvlieger de heer Beek, vergezeld van zijn zoon met een De Havilland Moth vertrokken voor een- vliegt tocht naar Europa. Bij het vertrek van Moro- krembangan waren vele belangstellenden aan wezig. De heer Beek heeft het voornemen den tocht in kalm tempo te volbrengen. ZES JONGELIEDEN DIT VELSEN EN BEVERWIJK MAKEN EEN STROOPTOCHT DOOR HOL LANDS NOORDERKWARTIER Een zestal jongelui, waarvan er drie woon achtig zijn te Velsen en drie te Beverwijk, heb ben met een auto een eigenaardigen strooptocht gehouden door Noordholland. De jongelieden, die deel uitmaken van een zoogenaamde „zwarte bende" waarvan de leden zich veelal schuldig maken aan allerlei kleine misdrijven en daardoor bij e politie te Beverwijk wijk en Velsen niet al te gunstig bekend staan huurden bij een garagehouder in IJmuiden-Oost een auto, waarmede zij een toertje maakten door Holland's Noorderkwartier. De eerste pleistersplaats was Zijpe, waar het gezelschap in een café goede sier maakte. Onder voorwend sel dat de verjaardag van een der kameraden moest worden gevierd, hebben zij zich in dit café te goed gedaan aan spijs en drank, die de caféhouder niet weinig verheugd over zulke goede klanten op den laten avond met de groot ste bereidwilligheid serveerde. Toen het op be talen aankwam, wachtte den man echter een wreede ontgoocheling. De fuivende jongelui maakten namelijk van een geschikt moment ge bruik, om de plaat te poetsen. Zij gingen er met de auto vandoor en de vriendelijke kastelein kon na al zijn werk ook nog het gelag betalen In de gemeente Harencarspel werd dit spel herhaald. Ook hier werden in een café verte ringen gemaakt, die onbetaald bleven. Het edele zestal kwam vervolgens terecht ïn Schoorldam De bestuurder van de auto kwam. hier tot de ontdekking, dat de benzinevoorraad! onvoldoende was, om den langen weg af te leg gen. Bij een garage werd getankt. De garage houder, die twintig liter benzine in de tank liet loopen, voldeed ook aan het verzoek, wat water te halen voor den radiateur. Het water werd! gehaald, maar toen de garagehouder met zijn kannetje verscheen, was de auto met het gezel schap reeds uit het gezicht verdwenen. Nog was aan den lust tot avontuur nieï ge- heel voldaan. Tot nu toe verliep alles naar wensch en zoo werd ondanks he.t late uur be sloten den strooptocht nog wat voort te zetten In het holst van den nacht arriveerde het stel in Akersloot een klein dorp bij Uitgeest, Alles was in diepe rust, maar dat was geen be letsel, om den kastelein van het dorpscafé uit zijn bed te trommelen. De man kreeg opdracht twee flesschen alco hol te leveren. Ook aan dit verlangen werd vol daan. De flesschen verdwenen in de zakken van den jongeman, die dit karweitje op zich had genomen. De caféhoudr werd uitgenoodigd mee te gaan nar de auto, waar. de rekening zou wor den vereffend. Terwijl de kastelein wachtte tot de heeren het benoodigde bedrag schijnbaar met veel moeite uit hun zakken hadden opgediept,- reed plotseling de auto weg. De man had het nakijken ook naar zijn flesschen. want de jon geman,, die den buit in zijn zakken had gebor gen, was tijdens de komedie van het zoeken naar geld op de trèeplank gaan staan. In Beverwijk werd de auto eenvoudig achter gelaten op een terrein aan den Hoflanderweg* nadat eerst nog de te Velsen wonende kamera den netjes waren thuisgebracht. De pret was uit, maar de gevolgen bleven nïet uit. Den volgenden dag kwam het politioneele apparaat van zes gemeenten in Noord-Holland in werking. Het eene verhoor volgde op het an dere en tenslotte werd het zestal zoo in het nauw gedreven, dat allen door de mand vielen en een volledige bekentenis aflegden. Het lijvige rapport, dat van de avontuurlijke escapade werd samengesteld, berust thans bij den rechter-conimissaris te Haarlem, aldus de „Msb*

Schager Courant | 1936 | | pagina 16