Raad Warmenhuizen. g Ctrooper De Brabantsche Brief van Zaterdag 26 September IS36.SCHAGER COURANT.Vijfde Blad. No. 1QOT1 diMjehjz stuiien Spierpijnen? met AKKERsKloost-erbalsem H Feuilleton Ulvenhout, 21 September 1936. Amico, Eenentwintig September dateer ik daarboven deu- zep brief. D'n Herfst is gekomen. Zachtekens is ie komen ritselen mee de harde blaaikes over de wegels; zachtekens, mee 't ritse lend geknaag van wel duuzend muizensmoeltjes. Zachtekens drong ie de weareld deur, mee de malsche geuren van 't ver gaande blad. Lang al heb ik 'm geroken. Geroken in de wegels langs 't bosch, waar den asem van 't Najaar krinkelde om de hoornen, opsteeg uit d'eerde en flierde langs m'nen kop. En 'k heb den Herfst diep ingeasemd, tot in 't kuil tje van mijnen buik. En toen heb ik den koelen geur voelen plekken op m'n handen, voelen gaan langs m'n slapen, voelen pikken op m'n wangen. Ge meugt 't weten, 'k heb toen 'nen ouwen eik op z'nen schoeft geslagen en 'k heb hardop gezeed: „ou wen kameraad, ik mag oe zoo geren!" En als ik dan omhoog zag, in zijnen kolossalen kroon, waarin beefden de vurige trossels blad lijk lam pionnen zoo schoon, waarover henen den zilveren glans wemelde van de woelige Najaarslochten, dan heb ik zijnen romp, zijnen stam mee m'n armen om strengeld en geprobeerd naar diecn rossen kroon te klimmen. Geren had ik die Herfstdreef gezien van boven af, maar ge verstaat. En toch, amico, toch heb ik ze gezien! Mee m'n oogen dicht, zittende in 'nen bronzen greppel, mij nen rug geleund teugen 'nen „teen" van diecn eiken reus zijnen voet, zóó heb ik den Herfst gezien van boven af, waar ik zat in den zilveren zwanendons ,van zoo'nen blanken wolk. Ochja, als ge zoo alleen in den buiten zit en oew ooren hooren 't Najaarstij uit de boomen en over d'eerde fezelen, en ge vóelt den Herfst klam op oew vel vegen, 'nen Herfstdraad aan oewen baard haken, ge ruukt de zilte geuren uit den boschbojem, ge wèèt 't zilveren licht deur de dreven vonken, ge proeft den dennenhars in oew keel, allez! dan ziet ge den buiten wel mee toeë oogen! Want dan is 't mysterie van al die Scheppings- pracht zintuigelijk in oew zielement gedrongen als den zjeu in oewen aardappel. En lijk dieën patat zacht en smeuïg wordt in den goudbruinen saus, zoo ook wordt 't zielement deurdrenkt in den goud bruinen Herfst. Dat ondergaat ge mee gesloten oogen! Dat is 't wa'k er van zeggen wou, amico. En zoo ben ik gevaren op zoo'nen zilveren wolk dons over de bosschen ,over de dreven, over de we gels, over ons dorpke, over den Herfst! Ochirrekes, 't was schoon. 'k Vergat m'n pijp, die koud in m'nen mond hing, zoo dompelde-n-ik m'nen blommigen zielepata in den peerlend-bruinen Herfstsaus. Daar dreef m'n dorpke weg, op 'nen groenen reu ze-schottel in blanke glanzingen van zilveren licht. Daar dreef mijn gedocike in den peersen slagscha duw van den goudgespikkeldcn notenleer. En daar draaiden de bossen, 'k zag ze tot den Bels toe, mee de Herfstdreven, goud van zon. En daar verre, aan den Noordender, daar nevelde en schemerde de stad onder 'nen violetten tule. En nog verder, daar cirkelde den kim, 'nen vurigen ring om de schepping. En ieverans de jagende, de kruiende, de stapelende wolken, waarin 'nen onzicht- baren bessem veegde, uit malkaar en op malkaar de rustelooze wolkpartijen, die joegen over d'enders. Die vortjachtten onder den druk van den wind- bessom; vort, vort, deur d'onendigheid van 't Heelal. Vort, vort langs de zon, die nou en dan gulpen kwam deur de wolkstapels en dan heur stralen- bussels over m'n dorpke stak, dat 't blonk als emaille. Vort, vort joegen de wolken, die uit malkaar slier- 'den als dikke draden langs de zon. En als ik m'n oogen weer opendoe, dan stond die eikendreef in den bloeienden luister van louter zon negoud. Dan blónk den bojem van 't safranen ge- blaart. Dan blonken 'de barstige stammen of er ho ning langs liep. Dan. dan heb ik Onzenlievenheer weer bedankt veur m'n schoone dorpke, veur 't schoone plekske op de groote weareld, waar Hij me neerplantte. Toen ben 'k opgestaan, in de richting van thuis gekuierd, 'n Paar late citroenkapellekes flierden hoog deur de zonnedreef. Hooger nog daar waaide weg 'nen zwerm zwarte veugefs, die teugen den wind nie opkost. En altijd dwerlden de blaaikes deur de dreaf. Dwerl- den als moeie veugeltjes naar den grond en sierden 'm in de gloeiende kleuren van goudbronzen pracht. Uren aan uren, dagen aan nachten is den Herfst bezig. Is ie doende den buiten te sieren in altij guldender schoonheid. Druipen z'n honingkleuren naar d'eerde, fliert z'n bladgoud deur de zon, dekt ie de weareld onder 't filigrein van d'êelst metalen. Zet ie 't geboomte in den bloei van vlammende kleurenboekee's, waaruit altijd den gouwen regen ritselt van 't uitbloeide blad. En dunner worden de kroonen. Maar schooner de teekening. De teekening van d'aderende takken teu gen de transparante lochten. Den Herfst...? Hij is 'n harmonie van kleuren, waarin den gou wen toon aanzwelt tot 'n jubel die 't hart gelukkig maakt. Maar 't kan ook anders zijn, lijk vandaag. Anders en... weer, wéér schoonder! Zooals vandaag. Herfstdag! Den eenentwintigsten van Herfstmaand. Ja, heel anders, amico! Dan kan den gouwen jubeltoon overgaan in 't bronzen lawijd van den kerkorgel! In de sonore klan ken van duuzenden ponden beierend brons, daar hoog in de torens. Dan kan 't Herfstlied van dramatieken kracht oew zielement befloersen! Lijk vandaag, nou Najaarsstorm deur de bosschen loeit. Nou d' eiken reuzen staan te schudden in den zwarten bojem. De lochten laag op eerde hangen, laag in de boom- kroonen vasthaken, nou davert 't Najaarstij deur den buiten lijk 'nen stalen trein over den ijzeren weg van 'n holle spoorbrug. Nou zwelt *t lied aan, in de donkere tonen van den kerkorgel, die zijnen muziek door de gewulften da vert, dat ge 'm voelt knoersen in oew zielement. Dat ge 'm voelt klemmen om oew borst, voelt dreunen om oewen kop. Schoon, schoon maar te machtig bijna! Zwart varen de wolken deur den lagen hemel. Vet patsen de regendruppen op oewen blinkenden kop. Kledderen en spetteren ze op 't zwartglimmende zeiltje van m'nen groentenwagel. Gieren ze van de vegende boomkroonen, die zich te schudden staan als natte honden. Plenst 't water mee stralen, mee kuipen-vol uit de slierende, de gezweepte loovertakken. en Bon ixxyt Fluit, gilt den storm deur den buiten, rukt en raast ie aan ons huiske, tiert ie in de schouw, sist ie deur den gang van den erf naar den weg. Donker liggen d' akkers onder den bollen wester te hijgen. Spettert den vetten grond op, teugen den kool. Bessemt den wind over de velden mee breeje vegen, die den regen tot poeier slaan. Als ik van den middag thuis kwam was den storm vergaan. Nog sliste den wester deur 't natte loof, nog lagen er groezeliege schuimplekken op de bruine Mark, stonden de slooten tot den rand vol mee bruin grond sop, slobberde vetten slib tusschen de keien, maar 'nen troep wilde eenden kwekte weer op de Mark huilie schrei lawijt over de tot rust gekomen velden. 'Nen zonnepiek tipte efkens over 't bruine sop van sloot en Mark. Veegde efkens 'n streek van groen vermiljoen over 't natte veld. Efkens maar! Toen hing weer 'nen schimmelkleuri- gen nevel over de verzopen schepping, die 't water nog aan de „oogharen" had hangen. Want knippend sprong 't gewas hier en daar en ieverans weer op, uit den slobbernatten eerde waaraan 't zat vastgeplakt. En als ik op den erf kwam, dan stond m'n goeie wijf gereed, om den wagel van me over te nemen. Droog goed hing te warmen om de plattebuis. En als ik me verschoond had, 'n gevoel kreeg als 'nen vorst zoo rijk, nou mee 't warme spul aan m'n lijf, dan stond er al 'nen borrel bij m'n bord. „Hierzoo", zee Trui: „maak 't van binnen ook 'ns werm Dré! 'k Zou nie geren willen, dat ge ziek wierd! Goed ver kocht?" Mnou, amico! Toen heb ik m'n ouwe Trui maar 'ns steuvig vastgepakt en Afijn! Ook den Herfst is 'n schoon tij! Maar dat had ik hierboven al gezeed! Lekker wasemde den middagpot deur ons huiske. Trui zou de plattebuis maar zachtjes aanhouwen, zee ze. En 'nen avond van gelukkige rust, 'nen avond als zoeten olie lag al veur me uit te drijven. De lamp wat vroeger op, de blinden veur de ra men, 'nen steuvigen bak koffie en 'n zorgzaam wijf, Sodepatat! den Herfst is 'n schoon tij. En als ik dalijk, als deuzen brief vol is, in de bed stee lig en ik hoor 't tij, naast m'nen toeteloeris, rau- schen overd e pannen van m'n dak, 'm slissen deur den notenleer, 'm trekken en rukken aan de stalle- kes op den erf, dan dan kijk ik nog efkens naar 't bovenlicht van de deur, dan zie 'k daar 'nen groe nen bussel manelicht end aarop dan zweefi k weg in diepen slaap, naast m'n goeie wijf, allebei lekker in onzen eigen warmen bcddckuil. Ik krijg er trek in; den dag was zwaar. Dus: Veul groeten van Trui en als altij gien haarke min der van oewen t. a. v. DRÉ. Een vergadering, waar weinig co- pie in zat. - De verzekering zoekt het er ook uit. - Benoeming van een lid van de Gascommissie. - De rekeningen over het dienstjaar 1935. - De volledige straatverlich ting zal voortaan 1 September be ginnen. Vergadering van den Raad op Donderdag 24 Sep tember 1936, 's middags om 5 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer H. G. Rijs. Allen waren aanwezig. Na opening werden aan de orde gesteld de Ingekomen stukken en mededeelingen. Hiervan vermelden we dat het quotiënt, bedoeld in het 2e lid van art. 16 van het financiëel-verhoudings- besluit voor het jaar 1934 voorloopig is vastgesteld op f 15.7368. Verificatie van kas en boeken van den gemeente ontvanger. Medegedeeld wordt, dat naar aanleiding van het gedaan verzoek uit den Raad om op de reductie op de belastbare huurwaarde van koffiehuizen, e.d. in- Wrijven, maar'wrii ven 1 met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen verdwijnen direct omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. richtingen nog verdere verlaging toe te passen, inge volge een schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken, deze reductie slechts blijft beperkt tot de gelijkstelling van perceelen, die voor twee derde in de belastbare huurwaarde der personeele belasting worden aangeslagen. Aankoop van grond, B. en W. stellen voor van D. Zutt, wonende in de Fuik, tot verbreeding van den weg aldaar, een per ceel grond aan te koopen ter groote van 33 M2., te gen den prijs van f75. De heer De Groot vroeg, of de eigenaar zelf de kosten van het hek had te dragen. De Voorzitter antwoordde bevestigend. De heer De Groot vestigde de aandacht op het hek aan den anderen kant. Bij den brand is het toen vernield, nooit gerepareerd en zoo hangt het nu al tijd nog. De Voorzitter zeide, dat de schade voor rekening van den eigenaar komt. De verzekering heeft uitge maakt, dat wel het huis is verzekerd, maar niet het hek. De heer De Groot vroeg, of men toestemming had het hek te vernielen. De Voorzitter: Dat wachten we niet af. De heer De Groot: Dus dan is de kous af? De Voorzitter antwoordde in bevestigenden zin. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Aan de orde is de benoeming van een lid van de Gascommissie; in verband met de benoeming tot wet houder van den heer P. J. Mink, stellen B. en W. voor een nieuw lid uit den Raad aan te wijzen. De heer Slot informeerde, wie nog meer zitting had in de commissie. De Voorzitter antwoordde van den heer Dekker. Gekozen werd de heer C. Roozendaal, met 5 stem men; hij liet zich de benoeming welgevallen. De heeren Slot en Tesselaar verwierven ieder 1 stem. B. en W. bieden de rekening van het gasbedrijf en de gemeenterekening 1935 ter voorloopige vaststel ling aan. De rekeningen waren nagezien door een commissie bestaande uit de raadsleden (niet-wethouders), waar van de heer Tesselaar rapport uitbracht. Wat de gemeenterekening betreft, hadden de ontvangsten voor den gewonen dienst bedragen f 155.775.58, de uitgaven f 198.470.09, nadeelig saldo derhalve f 42.694.51. De steun aan werkloozen had bedragen f 3432.30, het loon in de gemeentelijke werkverschaf fing f 14.783.67 en in centrale werkverschaffing (in de duinen) f 9.365.80. De bijdrage van het Rijk is ge raamd op f 26.000; de subsidié aan het Armbestuur stond vermeld met een bedrag van f 14.000. De kapitaaldienst sloot met een nadeelig saldo van f 23.525.65. Wat het gasbedrijf aangaat, waren de ontvangsten f 56.915,93, de uitgaven f 56.207.13, wat een voordee- lig saldo oplevert van f 708.80; een en ander voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst sloot met een voordeelig saldo van f 76.25. Aldus voorloopig vastgesteld. Bij de rondvraag zeide de heer De Groot niet voldaan te zijn, over de straatverlichting. Bij hem in de buurt b.v. was de verlichting niet voldoende. Telkenjare in September doet zich dit euvel voor en daar wilde spr. verande ring in brengen. De Voorzitter kon den heer De Groot volledig be vrediging schenken. Immers deze week is besloten de straatverlichting voortaan te beginnen met 1 September, volledig in te voeren. Hierna sluiting. iHi jfBir 15. En zoo kwam het, dat de schemering Keating en Kaye op het marktplein vond staan voor de deur van het hotel 'Het witte Hert' mijmerend over den eul-dc-sac, waarin het nieuwe spoor van den kolonel begonnen was. Behalve het vinden van de vrachtauto hadden ze geen succes gehad maar succes was vol gens beider al lang gevestigde overtuiging een betrekkelijk begrip. Op Keating hadden hun hardnekkige tegen spoeden een ongewone uitwerking. Zoo onge woon, dat hij bepaald opgeruimd werd; dat hij zelfs het verlangen voelde om te zingen. En hij zong. „Auf Flugeln des Gesanges" bulkte hij. En meteen dTeef een fiksche slag zijn bolhoed over zijn oogen. „Je kunt misschien een tenor zijn" zei super intendant Kaye vriendelijk, „een zoet-molodieu se tenor, of anders een rijk-resonneerende bari ton, maar in elk geval geen diepe bas. Keating keek zijn meerdere zuur aan. „Wou je dan, dat ik 'In a Persian Market' zong?" En na zijn hoed recht gezet te hebben, hervatte hij zijn solo. Als bewijs voor den om vang van zijn stem zette hij een octaaf hooger in, en overschreeuwde de weinige oppositie, die op dezen tijd van den avond verwacht kon wor den. Juist aan dat gedeelte van het lied geko men, „waar de Ganges stroomt", hield hij plot seling op en keerde zich met een onvrieudelijken blik naar Kaye. „Reigate" zei hij, „is een aardige plaats, een gemoedelijke plaats, een vriendelijke plaats, maar dat buiten beschouwing gelaten, zie ik er niet veel in Denk jij nou eigenlijk, dat de kolonel hier dadelijk zal komen aandazen om je te smee ken, hem de armbandjes aan te doen?" Kaye bekeek de forsche figuur van den ander beminnelijk. Hij had de beste meening van Sa- muei Keating, een meening die gegrond was op een van de dingen waar Kaye eenige waar de aan hechttes „Je verstand is niet zoo omvangrijk als je voeten en ook niet zoo doordringend als je stem, maar als je zelf de vraag niet kunt beantwoor den, zal ik het wel voor je doen. 'Het leven is de kunst om voldoende resultaten te bereiken met onvoldoende gegevens'. Dat zei een meer talent volle naamgenoot van je. Je moet Butler lezen, Sam. Keating haalde zijn pijp uit den zak. „Als je in een van je mijn-beste Watson-stemmingen bent, ga je gang dan maar. Ik zie je graag ge lukkig maar ik snap' nog niet, waarom we hier eigenlijk dorst staan te lijden". En hij'werd daarover ook niet ingelicht, voor dat eindelijk een kleine man op hen afkwam. „Juist een draadloos bericht gehad, mijnheer" meldde hij. „Dennis Teyst is om zeven uur uit Hotel Gorringe vertrokken in een blauwe Chrys Jer. Onze lui verloren zijn spoor in Croydon. Ralph Teyst verliet zijn flat om vijf over zeven en was zeven vijftien op Victoria. Hij nam zijn kaartje naar Reigate en we hebben een man netje in den trein. Jan Teyst is om tien over zeven van zijn flat weggegaan en komt met een la teren trein hierheen. Een van onze lui komt mee". Kaye knikte en wendde zich tot Keating. „Gaat je nu langzamerhand een licht op?" vroeg hij beleefd. Keating keek een beetje onnoozel. „Ik schijn je er aan te moeten herinneren, dat je me wel eens verteld hebt van het plan van den kolonel om het groote water over te steken met smaragden', vervolgde Kaye; en Keating gaf zichzelf in overdraohtelijken zin een schop „Mijn verstand begint in verval te gera ken" merkte hij op. „Dat proces is een-en-veertig jaren geleden op den vijfden October al begonnen" grijnsde Kaye. De vijfde October was Keatings geboor tedag. „Ik hoop, dat onze lui tenminste één van de Teyst's naar den kolonel zullen kunnen vol gen, maar 't is een groote vraag. Zij weten, vrees ik, dat ze op de hielen gezeten worden" Hij keek op zijn horloge kwart over acht. En toen drentelde hij over 't plein naar de dichtst bijzijnde auto van de Squad en keek een poosje naar den man, die op de achterbank zat met een paar koptelefoons over zijn ooren. Ze wa ren verbonden met een zwart kistje op den bo dem van den wagen. Nu en dan hield de mar conist waarschuwend de hand op. als hij luis terde. Kwart over negen ontving Kaye het bericht dat hij verwacht had. De Squad had het spoor van Ralph en Jan verloren, nadat zij het stati on Reigate verlaten ha den. „Eenig voorstel, Sam"? vroeg hij. Keating krabde zich het hoofd. „Huis voor huis doorzoeken" meende hij. „Hoeveel van de Squad zijn er hier?" „Tien mijnheer" antwoordde de marconist en deed zijn koptelefoons af. „Goed, dat is genoeg om dit nest uit te kam men. Begin er maar mee, jong". De man groette en haastte zich naar het groepje jonge mannen, dat aan den ande ren kant van het plein stond te redeneeren. Zoodra de Squad weg was, ging Keating op den trottoirband zitten. „Je hebt het totaal verkeerd aangelegd, Kaye zei hij doceerend. „George is niet gek. Hij draait ons een rad voor de oogen, misschien om de een of andere streek te bedekken. Ik verwed zooveel als je wilt, dat hij in Piccadi'lly of Birmingham is, overal, maar nietin Reigate". Keating vergiste zich echter. Op het moment dat hij deze bewering uitte, was de kolonel minder dan een mijl van hem vandaan in een villa en wachtte op zijn broers en op het einde. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 17